5 familii din RO la Special Families Campaign, Roma, 2010.

Marturii despre lupta cu infertilitatea. Povesti cu happy-end. ...Sau fara.
SOS Infertilitatea
Administrator

5 familii din RO la Special Families Campaign, Roma, 2010.

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Mai 25, 2010 7:22 am

Fertility Europe, asociatia care regrupeaza organizatiile de fertilitate din Europa, organizeaza Special Families Campaign, cu ocazia Congresului ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology) de la Roma. Asociatia “SOS Infertilitatea”, membru-candidat al Fertility Europe, se implica in acest proiect paneuropean, lansand in Romania Campania Familiile Sperantei, care isi doreste sa puna in evidenta importanta notiunii de familie, sa transmita un mesaj de speranta pentru ceilalti si sa reliefeze faptul ca exista multe moduri in care o familie se poate implini.

Fotografii ale familiilor care au luptat sau continua sa lupte cu infertilitatea din diverse tari europene, insotite de un scurt mesaj, vor fi publicate in format de carte postala si vor fi expuse si distribuite la Congresul ESHRE, care va avea loc la Roma la sfarsitul lui iunie 2010. La acest eveniment vor fi prezenti peste 8000 de participanti din toata Europa, este important ca si “povestea” familiilor sperantei din Romania sa fie spusa. [barza1] %%- [barza2]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Special Families Campaign

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Mai 25, 2010 7:23 am

Daca doriti sa va implicati, va rugam sa ne trimiteti un scurt mesaj si o fotografie cu familia voastra. Familia poate fi un cuplu – tu si el/ea, voi si copiii vostri (conceputi natural, cu ajutorul tehnicilor de reproducere asistata, adoptati, …) sau chiar voi si animaluţele voastre. Pentru ca respectam confidentialitatea, puteti trimite o fotografie in care feţele nu se disting (dar fotografia trebuie sa fie de buna calitate si sa transmita un mesaj, totusi) sau chiar o imagine reprezentand amprentele mainilor voastre.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Mai 25, 2010 7:23 am

Mesajul trebuie sa fie o scurta explicatie (maximum 300 de semne) care sa arate de ce familia voastra este speciala. Un exemplu de mesaj de la colegii nostri finlandezi:

Suntem o familie formata din doi membri. Eu si sotul meu am asteptat barza timp de opt ani. Nu a venit, insa ne-a fost daruita multa iubire. Anna & Juha from Finland.

Sau un alt mesaj din Olanda:

Am luptat sase ani pentru a obtine o sarcina. Fiica noastra are acum trei ani si este dovada ca a meritat sa nu ne pierdem speranta. Kate & Jonas & Grace.

Un alt exemplu de la colegii nostri bulgari:

Suntem un cuplu care incearca de doi ani sa aiba un copil. Continuam tratamentele si suntem convinsi ca in curand se va intampla minunea. Stela & Viktor, Bulgaria.

Dupa cum vedeti, mesajul este simplu iar ansamblul lor simbolic. Va rugam sa ne scrieti la contact@infertilitate.com, trimitand-ne un scurt mesaj despre familia voastra, insotit de o fotografie (conform instructiunilor de mai sus – poate fi o fotografie neexplicita). Va multumim!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Mai 26, 2010 11:16 am

Avem deja doua familii frumoase care vor participa la acest proiect. Daca sunteti interesati, va rugam sa ne scrieti.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Mai 29, 2010 10:24 am

Iata, orientativ, cum vor arata "postcard"-urile, fotografie+text:

Imagine..Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Familii de luptatori. :)

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Mai 31, 2010 6:09 pm

Multi dintre voi (cei care sunt inscrisi in baza de date pentru newsletter - daca nu sunteti inscrisi si doriti sa fiti, sa primiti pe e-mail mesajele noastre, exista buton de inscriere pe blog, in coloana din dreapta) au primit mesajul despre Special Families Campaign.

Ne bucuram sa va informam ca avem deja patru familii care vor sa arate la Roma ca si in Romania se lupta cu infertilitatea. [floare]

Asteptam in continuare, pana pe 9 iunie, mesaje de la voi (va reamintim ca nu este obligatoriu ca fotografiile sa fie explicite).
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Familii de luptatori. :)

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Iun 01, 2010 11:19 am

Asa arata template-ul (jos am putea sa inseram numele sponsorului, cum fac colegii nostri din Occident, dar noi nu avem sponsori)

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Participati la Special Families Campaign!

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Iun 08, 2010 8:53 am

Multumim celei de-a cincea familii care participa la acest proiect. Textele au fost traduse, fotografiile exista, le vom trimite Fertility Europe si astfel Romania va exista pe "harta" Special Families de la Roma.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Cinci familii din Romania la Special Families Campaign, Roma

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Iun 28, 2010 12:54 pm

Actiunea/expozitia este in plina desfasurare la Roma, vom reveni in curand cu fotografii "personalizate", deocamdata cateva imagini de ansamblu, cu colegele noastre de la alte asociatii europene:

Imagine

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Iun 28, 2010 12:55 pm

Imagine

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Iul 02, 2010 12:09 pm

Chiar e foarte faina ideea expozitiei asteia, e emotionant sa vezi, fie si in fotografii, familii din Europa care au in comun o lupta atat de grea. Dupa cum stiti, solidaritatea chiar functioneaza, doar cine trece prin lupta cu infertilitatea poate empatiza complet.

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: 5 familii din RO la Special Families Campaign, Roma. FOTO!

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Iul 08, 2010 9:11 am

Revenim cu postcard-urile noastre, ale SOS Infertilitatea, asa cum au fost expuse la Roma; intrucat nu se pot citi textele, le reproducem mai jos.

Faceti cunostinta cu gemenasii lui Mirimir! :x :x

Imagine

After ten years of waiting, tears and hope, our first IVF procedure, blessed us with these two gorgeous smiles. Keep on hoping! Mirela & Mihai from Romania

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Iul 08, 2010 11:14 am

Imagine

After eight long years of fertility treatments and two unsuccessful IVF procedures, miracle happened: we naturally conceived our daughter, Ema, born in 2010. Our message for infertile couples: do not give up, keep on hoping! Ioana & Stefan from Romania.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Iul 08, 2010 11:14 am

Imagine

After a few years of treatments for PCOS and an interrupted IVF procedure, we naturally conceived our daughter, Eva. We hope we’ll soon be able to give her a little brother or sister. Paula & Dan from Romania.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Iul 08, 2010 11:15 am

Imagine

Our twins, Ana and Matei, conceived with the help of an IVF-ICSI treatment, make our lives brighter and we want to send a message of hope to everyone that needs one: infertility can be defeated! Elena & Catalin from Romania
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Iul 08, 2010 11:15 am

Imagine

We are a European family fighting with infertility in the city of storks, Strasbourg. We managed to overcome the drama of miscarrying twice, but we are going on with the fertility treatments and we are quite optimistic: we will be parents soon enough! Raluca from Romania & Michel from France.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Loredana

Mesajde Loredana » Joi Iul 22, 2010 10:56 pm

Mirimir, Elena, Ioana si Paula,sa va traiasca comorile pe care le aveti! Paula, sper sa vi se implineasca si al doilea vis!
Raluca, in curand le vei urma! [floare]
Fotografiile sunt superbe, inclusiv berzele. :)
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Ian 27, 2011 9:12 am

Ultimul numar, cel din ianuarie 2011, al "Focus on Reproduction", prestigioasa revista profesionala editata de ESHRE, contine in paginile 12 - 13 un amplu articol despre Fertility Europe si Special Families Campaign, cu mentionarea Asociatiei SOS Infertilitatea din Romania:
Imagine

Revista integrala, in format pdf, aici: http://www.slideshare.net/SOSInfertilit ... uarie-2011
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: 5 familii din RO la Special Families Campaign, Roma. FOT

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Apr 09, 2011 8:50 am

La reuniunea Fertility Europe de la Praga s-a stabilit ca Special Family Campaign va continua si anul acesta, de data asta intr-un cadru mult mai elaborat decat anul trecut, cand a fost doar un proiect-pilot. Vom reveni cu amanunte.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: 5 familii din RO la Special Families Campaign, Roma. FOT

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Mai 06, 2011 4:46 pm

Stirea zilei o reprezinta publicarea normelor metodologice de implementare a Subprogramului FIV, insa SOS Infertilitatea isi continua activitatile si pe alte planuri.

Asa cum anuntam, proiectul paneuropean Special Families Campaign se va desfasura si anul acesta, iar SOS Infertilitatea se va implica, pentru a arata ca si in Romania exista familii ale sperantei.

Imagine

Informatii despre proiect am oferit pe larg aici, iar in ultimele zile ne-am ocupat de furnizarea informatiilor in limba romana catre Fertility Europe - multumim lui Chocolate pentru traducere! @};-

In curand site-ul proiectului Special Families Campaign va fi functional si o sa vedeti ca procedura este foarte simpla si eficace si poate iesi o poveste foarte frumoasa. Ca si anul trecut - insa mai ampla, mai elaborata si mai usor de exploatat pentru awareness & fundraising.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Înapoi la “Testimoniale”