Discutii si opinii privind feedback-ul

Ce clinica, ce medic? VOI ALEGETI. Experiente directe FIV, sintetizate in raspunsuri la un chestionar standardizat.
N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Re: Discutii si opinii privind feedback-ul

Mesajde N.C.B. » Mar Mar 26, 2013 7:37 am

Iuhuuu, sta sa se nasca si copilasul virtual al Irinei! [great]

Oameni buni, nu stiu daca o sa realizati asa, la prima vedere, dar Irina a muncit enorm la acest proiect - concepere chestionar, apeluri si animare subiect pe forum, sute de mailuri cu respondentii, editare (in sensul de aranjare, nu de modificare!) raspunsuri, stocat pdf-uri etc.

Speram insa ca merita efortul, aceasta baza de date de feedback standardizat este o premiera in Romania.

Ne pare rau doar de faptul ca sunt cateva clinici mari de la pacientii carora nu avem feedback, dar nu ne indoim ca acesta va veni in timp.

Multumim tuturor celor care au raspuns la chestionare, efortul si sinceritatea lor vor fi apreciate de catre pacientii care incearca sa se decida incotro sa se indrepte. Multumim si lui Grauntel ca a stat cuminte si a lasat-o pe mami sa termine aceasta prima etapa a proiectului! [bebeou]
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Mar 26, 2013 11:17 pm

Astazi a fost o zi pe care sper sa ne-o amintim cu placere in viitor, chiar si intr-o perspectiva mai indepartata.

A fost momentul GO LIVE! al proiectului nostru, "nascut" dupa mai bine de doua luni de munca neintrerupta.

La multi ani, FivADVISOR :YMPARTY: ! Sa cresti repede si frumos si sa te dovedesti util multor pacienti aflati in momente de cumpana! Multumim din nou celor cativa zeci de oameni care au aratat ca au initiativa si ca stiu sa fie altruisti, impartasind din experienta lor in beneficiul altora.

Asteptam cu nerabdare primele comentarii si impresii. Si, neaparat, noi voluntari pentru completarea de chestionare de feedback dupa parcurgerea procedurilor de FIV sau IA.
35 ani, istoric de infertilitate primara, peste 4 ani de incercari de conceptie esuate, endometrioza severa plus alte cateva afectiuni relevante, 2 tentative IA esuate dar si un prim FIV prin Subprogram, reusit!
Din 16 aprilie 2013, cea mai fericita mamica de [baietel] Darius Victor, binecunoscut drept Grauntel si iubit de cand era doar un puncticel pe o ecografie :) Acum la aproape 4 ani de fericire pura.

andra_alexandra

Mesajde andra_alexandra » Mie Mar 27, 2013 12:49 am

Felicitari pentru proiect! Este foarte, foarte util. De ceva vreme imi tot puneam intrebarea "eu de unde o sa stiu ce clinica sa aleg daca o sa fie nevoie sa fac Fiv? " si datorita proiectului vostru m-am mai lamurit in ceea ce priveste anumite clinici. Il voi urmari in continuare cu interes :D
Felicitari Irina pentru Grauntel [majoreta]
Avem amandoi 27 de ani
Il asteptam pe bebelusul nostru din octombrie 2011 si abia dupa un an si opt luni de investigatii am primit si noi un diagnostic: ovare micropolichistice + mica mutanta (MTHFR A1298C- heterozigot; PAI-1 4G/4G - homozigot si Factor XIII - homozigot)
20.05.2013 - IUI 1 - test beta HCG in 03.06.2013 - negativ (valoare 2)
17.06.2013 - IUI 2 - test beta HCG in 01.07.2013 - negativ (valoare 0.1)
In a patra luna de branca ursului, UM pe 12 octombrie, test pozitiv pe 3 noiembrie, pe 4 noiembrie beta 38.7, pe 6 noiembrie beta 82.4 - VINE BEBE!
Imagine

theo2theo

Mesajde theo2theo » Mie Mar 27, 2013 8:53 am

Irina,ai toata admiratia mea pentru munca voluntara pe care ai depus-o.A iesit ceva util care sper sa fie apreciat de toti cei ce cauta un raspuns,o speranta de care sa se agate.Felicitari si tie si lui Grauntel care stie deja ca are o mamica cu un suflet cat o lume.Sanatate multa amandurora.
eu 39,el 40 casatoriti de 15 ani si tot de atunci visam la un copil
Dupa trei FIV,sapte transferuri fara nici un rezultat... dupa 15 ani in care parca nimic nu mergea...se intampla minunea natural...si totul e bine deocamdata...

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Mar 27, 2013 9:02 am

Va multumesc frumos! Cea mai mare multumire va fi sa stiu ca altii care trec prin ce-am trecut si eu vor avea poate un instrument la indemana care sa le lumineze mai bine calea! :ymhug:

lazar-veronica

Mesajde lazar-veronica » Mie Mar 27, 2013 10:10 am

felicitari Irina pt proiect. E intr-adevar util. %%-
34 ani, infertilitate secundara, un avort spontan la 4 saptamani in 2007, 3 IA nereusite ( 2 la Giulesti si 1 la Medlife),endometrioza, mutatia MTHFR C667T homozigota, mutatia PAI heterozigota, tiroidita autoimuna, Rh negativ, sotul hipospermie, astenoteratozoospermie;
FIV 1 la Medlife prin subprogram, nereusit.
In ianuarie FIV 2 la Budapesta cu dr. Kovacs. Am transferat 2 embrioni de calitatea A. Reusit!!!! Beta 12 zile post ET- 609.62; 14 zile post ET- 1284.83
Avem 2 inimioare= 2 fetite
Din 30.09 mama de Sofia si Tania

lilu

Mesajde lilu » Mie Mar 27, 2013 1:30 pm

Felicitari pentru proiect! Este foarte util iar informatia dorita este concentrata intr-un sigur loc. Multumesc!
31/32 ani, infertilitate masculina
FIV 1 prin Subprogram in sept 2012 - negativ
FIV 2 in Austria la Goldenes Kreuz - martie 2013 - negativ
FET 1 - mai 2013 - BHCG z10 - 398 - avem 2 ghemotoci
ian 2014 mami de baietel si fetita
FET 2 - martie 2015 - BHCG z 10 - 660 - avem 2 ghemotoci

onisorcluj

Mesajde onisorcluj » Mie Mar 27, 2013 7:32 pm

Buna seara,
completez si eu chestionarul pt. FIV la Polisano Sibiu, daca mi-l trimiteti!
Sparg gheata si eu... :)
Eu: 30 ani, toate analizele hormonale-normale; trompele curate si libere, ovare ok, uter ok...totul bine
Sotul meu: 30 ani, diagnostic de oligoastenospermie, cu investigatii urologice si endocrine din care nu a rezultat o cauza fizica.
Primul FIV, fara alte incercari anterioare de IUI, s-a realizat in data de 27.08.2012, la Polisano, in Sibiu. ET ziua 5, 2 ovule implantate in stadiu de blastocist si alte 3 crioconservate, dupa o punctie cu o recolta de 18 ovule.

Camelian

Mesajde Camelian » Joi Mar 28, 2013 12:44 am

Felicitari Irina pt proiect! Tot respectul si toate admiratia pt munca ta si a intregii echipe SOSI! Eu ma pregatesc pt FIV 2 si imi vor fi foarte utile chestionarele. Multumesc

blue eyes

Mesajde blue eyes » Joi Mar 28, 2013 11:30 am

felicitari,irina! [floare]
eu-34 ani,AMH-0,90 in aprilie 2014,HSG,histeroscopii 2,a 2 a in ianuarie 2015,un polip de 7 mm trimis spre analiza.plus o tona de alte analize

el-teratozoospermie severa 2011,9% forme normale,tratament continuu pana in prezent,25%forme normale,mobilitate A 0%,mob.B 66%,cea mai recenta spermograma martie 2015.

FIV 1 nereusit polisano sibiu,dr Ispasoiu.continuam lupta!
FIV 2 nereusit

Irina_

Mesajde Irina_ » Dum Mar 31, 2013 7:31 pm

Noutati in subforumul cu chestionare - FivADVISOR:

Am mai adaugat 4 chestionare de feedback referitoare la proceduri de FIV desfasurate in Ungaria:

- Doua se refera la Kaali Intezet Szeged;
- Unul se refera la Kaali Intezet Debrecen;
- Unul completeaza baza de date a celor privind experientele la IVF Pregnancy Center Budapest (Kaali).

Oricine mai poate si doreste sa ofere feedback structurat referitor la aceste clinici (sau la altele din tara sau din strainatate), si nu a facut-o deja, este bine-venit! Formularele se primesc (deocamdata) scriind e-mail pe adresa SOSI (contact@vremcopii.ro).

Avem o singura rugaminte: Nu omiteti sa includeti in feedback-ul vostru COMENTARII PERSONALIZATE, pentru a fi intr-adevar utile altor pacienti interesati.

Irina_

Mesajde Irina_ » Sâm Apr 13, 2013 5:53 pm

Noutati in subforumul cu chestionare - FivADVISOR:

Am mai adaugat 3 chestionare de feedback referitoare la proceduri de FIV desfasurate in Turcia:

- Doua se refera la proceduri FIV efectuate la spitalul Acibadem Kadikoy (Istanbul);
- Unul se refera la proceduri FIV efectuate la Anadolu Medical Center;

Oricine mai poate si doreste sa ofere feedback structurat referitor la aceste clinici (sau la altele din tara sau din strainatate), si nu a facut-o deja, este bine-venit! Formularele se primesc (deocamdata) scriind e-mail pe adresa SOSI (contact@vremcopii.ro).

Reiteram rugamintea noastra de a tine cont de metodologia publicata, pentru ca timpul investit in completarea chestionarelor sa se traduca imediat intr-un beneficiu real pentru utilizatorii forumului. Spre exemplu, in acest moment, am primit pana la cinci chestionare referitoare la proceduri de RUAM efectuate intr-o anumita clinica din Romania, insa fara niciun comentariu personalizat. Ii rugam pe cei care ne-au transmis aceste chestionare sa raspunda apelurilor noastre de completare si retransmitere, pentru ca acestea sa poata fi publicate.

De asemenea, inca asteptam strangerea unei mase critice pentru anumite clinici din Romania, pentru a putea publica primele chestionare.
35 ani, istoric de infertilitate primara, peste 4 ani de incercari de conceptie esuate, endometrioza severa plus alte cateva afectiuni relevante, 2 tentative IA esuate dar si un prim FIV prin Subprogram, reusit!
Din 16 aprilie 2013, cea mai fericita mamica de [baietel] Darius Victor, binecunoscut drept Grauntel si iubit de cand era doar un puncticel pe o ecografie :) Acum la aproape 4 ani de fericire pura.

oanalaura

Mesajde oanalaura » Joi Apr 25, 2013 8:38 pm

Buna!

Pot sa completez si eu chestionarul pentru Gynatal

Eu37, polipi endometriali, endometrioza, 3 interventii chirurgicale 2010-2012, 2012: 2 IA la Szeged nereusite, FIV feb2013 reusit la Gynatal Timisoara

[gravida] [gemeni] :)

MonBibi

Mesajde MonBibi » Mie Mai 15, 2013 11:39 am

Buna,

vreau sa completez si eu chestionarul, pentru Gynatal. Cum procedam?
noiembrie 2001- salpingectomie dreapta, in urma unei SEU rupte+complicatii
decembrie 2008: avort spontan S6
decembrie 2011: SEU stanga, ,,tratata'' cu metotrexat
mai 2012: avort spontan S5; Mutatii trombo MTHFR C677T,A1298C
iunie 2012: inca un SEU...renunt si la trompa stanga :(
februarie 2013: FIV, Gynatal, protocol scurt- Intrerup tratamentul in Z6: 5 foliculi pe stangul, nimic pe dreptul, progesteron 8.9'
aprilie 2013, FIV Gynatal, protocol ,,semi-lung'' cu antagonisti. 14.04- Punctia; 19.04-transferat 2 blasto; 25.04.13 Beta 41.5; 27.04.2013 Beta 2: 117.9
Acolo SUS cineva ne iubeste....33+

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Mai 15, 2013 3:34 pm

Buna!

O sa iti trimitem chestionarul prin e-mail cat de curand. Din pacate suntem putin short of staff :) pe proiect momentan, dat fiind ca eu ma lupt rau cu colicii si nu prea apuc nici sa mananc, iar Nicole e cu sarcina... Dar gasim noi solutii ca sa mearga inainte proiectul.

Daca ar fi cineva disponibil sa gestioneze voluntar o perioada partea administrativa, poate ar fi de ajutor, sa fim mai eficienti.

P.S. scriu de pe tableta, cu Darius dormind in brate :). La desktop nu cred ca ajung azi...

andra_alexandra

Mesajde andra_alexandra » Dum Iun 16, 2013 11:45 pm

As putea sa completez si eu pentru IA la Columna daca este de ajutor.
Avem amandoi 27 de ani
Il asteptam pe bebelusul nostru din octombrie 2011 si abia dupa un an si opt luni de investigatii am primit si noi un diagnostic: ovare micropolichistice + mica mutanta (MTHFR A1298C- heterozigot; PAI-1 4G/4G - homozigot si Factor XIII - homozigot)
In a patra luna de branca ursului, UM pe 12 octombrie, test pozitiv pe 3 noiembrie, pe 4 noiembrie beta 38.7, pe 6 noiembrie beta 82.4 - VINE BEBE!
Imagine

Irina_

Mesajde Irina_ » Lun Iun 17, 2013 9:56 am

Sigur, Andra. Orice feedback e de ajutor, mai ales ca pentru Columna nu prea am avut pana acum opinii. O sa-ti trimitem chestionarele, nu e graba.

Imi pare rau ca pe moment proiectul e mai putin dinamic, dar asa stau lucrurile atunci cand o asociatie depinde exclusiv de voluntari cu timp limitat. Tot visam noi la ziua in care SOSI sa-si permita din buget macar un angajat full-time, care sa se ocupe de aspectele administrative, cel putin.

Tzuculina

Mesajde Tzuculina » Lun Iun 17, 2013 2:24 pm

Irina_ scrie:Buna!

O sa iti trimitem chestionarul prin e-mail cat de curand. Din pacate suntem putin short of staff :) pe proiect momentan, dat fiind ca eu ma lupt rau cu colicii si nu prea apuc nici sa mananc, iar Nicole e cu sarcina... Dar gasim noi solutii ca sa mearga inainte proiectul.

Daca ar fi cineva disponibil sa gestioneze voluntar o perioada partea administrativa, poate ar fi de ajutor, sa fim mai eficienti.

P.S. scriu de pe tableta, cu Darius dormind in brate :). La desktop nu cred ca ajung azi...

Irina eu sunt disponibila. De astazi am terminat cu munca, sunt acasa in concediu de maternitate. Nu stiu ce implica partea administrativa dar daca e doar munca la calculator si nu implica deplasari poti conta pe mine (din pacate nu am masina personala si pe caldura asta si gravida pe mijloacele de transport ar fi foarte greu pentru mine). Povesteste-mi cand ai timp despre ce e vorba.
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

Adriana.G

Mesajde Adriana.G » Lun Iun 17, 2013 2:34 pm

Si eu sunt disponibila in cazul in care e nevoie de ajutor!

Pop
eu 27 ani, el 27 ani/
iunie 2012 laparoscopie-endometrioza
oct 2012 -3.4 mil de sperm..prea putini pt o sarcina naturala
dar minune..am descoperit chiar in luna aceea ca am ramas insarcinata..
21.12.2012 sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani
ian 2013 -teratozoospermie severa
Mthfr -mutatia 677c heterozigot si 1298a heterozigot
Pai IAU - mutatia 844ag homozigot
Martie 2013 - spermograma in limite normale

Octombire 2014 - am inceput pregatirile pentru FIV

Luptam in continuare pt ceea ce ne dorim!

Noiembrie 2014, sarcina spontana! Ne rugam la Doamne Doamne sa fie bine!

O sa avem o motata!!

Imagine

andra_alexandra

Mesajde andra_alexandra » Lun Iun 17, 2013 6:36 pm

Irina_ scrie:Sigur, Andra. Orice feedback e de ajutor, mai ales ca pentru Columna nu prea am avut pana acum opinii. O sa-ti trimitem chestionarele, nu e graba.

Imi pare rau ca pe moment proiectul e mai putin dinamic, dar asa stau lucrurile atunci cand o asociatie depinde exclusiv de voluntari cu timp limitat. Tot visam noi la ziua in care SOSI sa-si permita din buget macar un angajat full-time, care sa se ocupe de aspectele administrative, cel putin.

Sigur ca nu e graba, dar de la tura trecuta am zis sa completez si eu un chestionar si am tot uitat, acum mi-am amintit sa va zic. Mai este o fata care tot la Columna a facut, poate completeaza si ea si usor, usor se mai aduna chestionare si despre Columna.
Proiectul este foarte bun, de un real ajutor zic eu asa ca trebuie sa contribuim fiecare cu ce putem.

Pup Grauntelul scump :*
Avem amandoi 27 de ani
Imagine

Înapoi la “FIVadvisor”