Discutii si opinii privind feedback-ul

Ce clinica, ce medic? VOI ALEGETI. Experiente directe FIV, sintetizate in raspunsuri la un chestionar standardizat.
Andreea_A

Re: FivADVISOR. Clinici FIV - pareri pro si contra.

Mesajde Andreea_A » Mar Feb 05, 2013 12:04 pm

Aveti nevoie de chestionare doar pentru FIV sau si pentru IA? Caci daca se accepta si IA vreau si eu un formular.
31 ani,infertilitate secundara - 1 baiat cu sarcina obtinuta natural,PCOS.Sotul ok. Dupa 1.4 ani, in nov-dec 2012 prima IA cu 2 foliculi maturi. Mamica fericita de [cf] [cb]

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Feb 05, 2013 12:20 pm

Veronica, multumim. Cand poti tu...

Andreea, chestionarul actual a fost dezvoltat in prima faza pentru FIV, dar il vom adapta si pentru IA (va fi o varianta mult simplificata, pentru ca si procedura e mai putin complexa) si il vom transmite si catre cei care au trecut prin experienta unei inseminari artificiale si doresc sa ne spuna opiniile lor.

Asadar, iti multumim ca te-ai oferit, vom profita cu siguranta! ;)

Lorerada

Mesajde Lorerada » Mar Feb 05, 2013 2:40 pm

Irina, pot completa si eu un chestionar pentru Medlife, chiar daca exista deja trei referitoare la aceasta clinica.
Dupa ani de investigatii, descoperim cauzele infertilitatii: AMH mic (putin peste 1) si leziuni endometriotice. Urmeaza cateva IA-uri, fara rezultat. Asteptam totusi sa se intample o minune. Degeaba.
Facem FIV in septembrie 2013. Reusit! Dupa 9 luni se naste fetita noastra, care a asteptat cuminte ziua programata pentru cezariana, desi aveam contractii intense de la 4 luni.
Dupa inca un an, ramaneam insarcinata natural. Nici acum nu-mi vine sa cred.

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Feb 05, 2013 2:57 pm

Lorerada scrie:Irina, pot completa si eu un chestionar pentru Medlife, chiar daca exista deja trei referitoare la aceasta clinica.

Lorerada, multumim! Revin in scurt timp cu formularul.

As vrea sa mentionez ca, in fapt, trei chestionare pentru o clinica atat de mare reprezinta un numar extrem de mic. Noi ne dorim sa ajungem la cateva zeci de chestionare per clinica, pentru a avea un sistem de evaluare si orientare cat de cat obiectiv. Acel numar de 3-5 per clinica este doar o cerinta minima pentru a putea lansa proiectul, dar e departe de a fi un deziderat.

Ca urmare, pentru voi ar trebui sa fie putin relevant cate chestionare s-au strans pana in prezent pentru o anumita clinica (era doar o informatie ca sa vedeti in permenenta cam in ce stadiu ne aflam). INDIFERENT DE CLINICA SAU TARA unde ati efectuat FIV-ul, feedback-ul este binevenit oricand!

Tzuculina

Mesajde Tzuculina » Mar Feb 05, 2013 3:10 pm

Irina, acum am vazut ca acceptati chestionare si pentru clinicile din strainatate. Pot sa completez si eu pentru Turcia daca-mi trimiti noua varianta (parca am citit ca l-ati modificat un pic tinand cont de sugestiile noastre). Am observat ca chiar exista interes pentru aceasta clinica, am dat deja detaliile la doua persoane care si-au manifestat intentia de a incerca acolo.
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Feb 05, 2013 3:15 pm

Multumim, Tzuculina! Sigur, acuma pleaca spre tine noua varianta [floare] !

Giorgia

Mesajde Giorgia » Mar Feb 05, 2013 4:27 pm

Irina, pot sa completez si eu pentru Kaali Budapesta. Folosesc formularul pe care l-am primit pentru FIV in Romania sau ne trimiteti alt set?
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Feb 05, 2013 4:56 pm

Giorgia scrie:Irina, pot sa completez si eu pentru Kaali Budapesta. Folosesc formularul pe care l-am primit pentru FIV in Romania sau ne trimiteti alt set?

Multumim, Giorgia. O sa iti transmitem varianta actualizata a chestionarului. E similara cu cea folosita initial pentru testare si va fi utilizata indiferent de tara in care s-a efectuat procedura.

cris8

Mesajde cris8 » Mar Feb 05, 2013 6:26 pm

Irina pot sa completez si eu chestionarul pt Promed. Il astept pe mail! :)
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

Swanheart

Mesajde Swanheart » Mar Feb 05, 2013 7:17 pm

Completez si eu! Ma gandeam ca va aparea un chestionar online si il voi completa la momentul potrivit, fara a fi nevoie sa-mi exprim aceasta intentie, inainte. Scuze ca n-am fost pe faza mai devreme, stiam ca voi completa inca de cand ati scris primul post vis-a-vis de aceast proiect.
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Feb 05, 2013 10:47 pm

Swanheart scrie:Completez si eu! Ma gandeam ca va aparea un chestionar online si il voi completa la momentul potrivit, fara a fi nevoie sa-mi exprim aceasta intentie, inainte. Scuze ca n-am fost pe faza mai devreme, stiam ca voi completa inca de cand ati scris primul post vis-a-vis de aceast proiect.

Swan, in perspectiva asa va fi, dar mai intai, pana punem proiectul pe roate, lucrul este mai mult manual ;)) , ca sa zic asa. In consecinta, in prima faza ne bazam putin mai mult pe initiativa "motivata". Fara pionieri, nu se poate!

Nu ca n-as visa la ziua in care noi sa stam si chestionarele sa tot vina completate... :ymdaydream:

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Mar Feb 05, 2013 10:50 pm

Irina, completez si eu pentru Acibadem. Astept noua versiune a formularului.

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Feb 05, 2013 10:56 pm

Arcip Andreea scrie:Irina, completez si eu pentru Acibadem. Astept noua versiune a formularului.

Andreea, ti-am retransmis pe 4 februarie noua varianta (e un .docm cu _var2 la final) pe adresa din baza de date a SOSI. Verifica te rog in Spam (am mai avut incidente), iar daca nu gasesti da te rog un mail la contact SOSI cu adresa de e-mail curenta, poate nu o avem noi pe cea corecta. Multumim!!! [floare]

Swanheart

Mesajde Swanheart » Mie Feb 06, 2013 8:24 pm

Irina, am primit chestionarul pe mail, dar nu pot sa-l deschid... :|
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Feb 06, 2013 9:16 pm

Swanheart scrie:Irina, am primit chestionarul pe mail, dar nu pot sa-l deschid... :|

Nicio problema, asa e cu tehnica, se mai intampla ca versiunile de Word sa nu corespunda sau sa nu aiba instalate toate optiunile. O sa iti retransmit in varianta .doc simpla, compatibil cu versiunile mai vechi de Word si sa speram ca va functiona.

Daca va mai confruntati si altii cu probleme similare, va rog mult sa ne semnalati, solutii se gasesc.

Swanheart

Mesajde Swanheart » Mie Feb 06, 2013 9:18 pm

Am reusit, multumesc! [floare]

O intrebare: eu am facut 2 proceduri, la aceeasi clinica. La prima am fost cam nemultumita (din mai multe puncte de vedere), iar la a 2-a am fost chiar multumita, desi rezultatul a fost negativ. Cand completez chestionarul la care dintre cele 2 proceduri ma raportez? (de ex. la prima am facut ET-ul cu alt medic si alt embriolog decat cei care m-au monitorizat pe parcursul procedurii).

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Feb 06, 2013 9:45 pm

Swanheart scrie:Am reusit, multumesc! [floare]

O intrebare: eu am facut 2 proceduri, la aceeasi clinica. La prima am fost cam nemultumita (din mai multe puncte de vedere), iar la a 2-a am fost chiar multumita, desi rezultatul a fost negativ. Cand completez chestionarul la care dintre cele 2 proceduri ma raportez? (de ex. la prima am facut ET-ul cu alt medic si alt embriolog decat cei care m-au monitorizat pe parcursul procedurii).

Pai in principiu pentru fiecare experienta de FIV ar trebui completat un chestionar independent. Daca nu ai timp pentru amandoua, poti sa alegi tu una, oricare dintre ele. Sau poti sa completezi un chestionar acum si pe celalalt cand mai ai tu timp, fara graba. Cum iti e mai usor. Ideea ar fi, orice ai alege, sa nu amesteci experientele :) .

Irina_

Mesajde Irina_ » Joi Feb 07, 2013 1:14 am

Daca in valtoarea zilei de ieri am uitat pe cineva sau am omis sa transmit vreun chestionar, va rog sa-mi spuneti. Imi pare rau ca nu am putut raspunde imediat e-mailurilor, s-au adunat cateva, ceea ce, pe de alta parte, ma bucura nespus.

Ca urmare, va rog sa mentineti Inboxul meu si al SOSI plin cu cat mai multe chestionare completate! [floare]

Pana acum am strans vreo 18 si mai asteptam in jur de 9. Asa cum am promis, o sa va tin la curent cu evolutia. Tinta minima e de 50 chestionare completate. Cautam voluntari pentru feedback in continuare si ne-ar bucura daca mai cunoasteti si alte persoane care sa poata impartasi din experientele lor. Nici nu e nevoie sa fie inscrisi pe forum.

Anda30

Mesajde Anda30 » Joi Feb 07, 2013 10:19 am

Si eu doresc sa completez. Astept chestionarul.
32 ani, mutatia MTHFR C677T homozigota, PAI heterozigota, tiroidita cronica autoimuna, 3 inseminari nereusite, un FIV 1 reusit- avort spontan la 8 sapt. Sotul 30 de ani astenozoospermie. FIV 2 noiembrie-decembrie 2012. Punctie 03.12, ET 08.12, 2 blastocisti. Beta Z9: 146, Beta Z11: 367. Doamne ajuta sa fie bine pana la capat! Din 17.08.2013 mamica fericita de fetita dragalasa!

lilu

Mesajde lilu » Joi Feb 07, 2013 10:16 pm

Eu as putea completa formularul pt Gynatal - Timisoara.
31/32 ani, infertilitate masculina
FIV 1 prin Subprogram in sept 2012 - negativ
FIV 2 in Austria la Goldenes Kreuz - martie 2013 - negativ
FET 1 - mai 2013 - BHCG z10 - 398 - avem 2 ghemotoci
ian 2014 mami de baietel si fetita
FET 2 - martie 2015 - BHCG z 10 - 660 - avem 2 ghemotoci

Înapoi la “FIVadvisor”