Clinica Genesis Athens România, Dr. Andreas Vythoulkas

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
KiraKiralina

Clinica Genesis Athens România, Dr. Andreas Vythoulkas

Post by KiraKiralina » Tue Oct 18, 2016 5:04 pm

Bună fetelor,

Nu am mai scris de destul de mult timp însă asta nu înseamnă că nu am mai făcut nimic pentru lupta cu infertilitatea.
Am decis să deschid acest topic deoarece am observat că sunt persoane interesate de noutăți și întâmplător chiar le am în ceea ce privește clinica Genesis Athens România.

Fosta clinică Biogenesis este acum Genesis Athens. A fost luată de domnul doctor Pantos (care are 8 copii naturali și care acum 19 ani a făcut primul Fiv în România care a fost un succes. Băiatul făcut prin FIV este acum student la matematică). Aparatura medicală este identică cu cea din clinica din Grecia. Șeful laboratorului de embriologie este o femeie, grecoaică de asemenea, o cheamă Hristoula. Al doilea embriolog este româncă, o cheamă Atena. Medicii care fac procedurile sunt doctorul Pantos și doctorul Andreas Vytoulkas. Mai sunt medici care împrumută sala fiindcă ei nu au unde face procedurile (cum ar fi doctorul Chadi).

După un periplu la mai mulți medici mi-a ajutat Dumnezeu și am ajuns la doctorul Vytoulkas care a fost SINGURUL care nu a sărit repede la FIV sau IUI ci a zis "vreau întâi să am un diagnostic corect și complet; nu consider că dosarul este complet și nici că s-a găsit reala cauză a infertilității". Toți ceilalți deja făceau programare la FIV.. Asistentele personale ale domnului doctor sunt Silvia și Ionela. Celelalte asistente sunt tot românce și toate sunt minunate! Doctorul Vytoulkas a fost cel care mi-a descoperit endometrioza! După asta am început protocolul de FIV deoarece am endometrioză grad 1-2 și se poate fără operație. În plus având Amh mic, operația nu este o soluție. Dacă era endometrioză grad 3-4 era altceva. Monitorizarea se face la 2 zile și analize de sânge tot așa. Doctorul Vytoulkas personalizează tratamentul în funcție de problemele cuplului. Astăzi am făcut embrio transferul (2 blastocisti). I-am văzut pe monitor înainte de a îi introduce. Continui cu tratamentul de susținere.

La Amh-ul meu de 0.45 este foarte bine că din 13 foliculi am avut 5 ovocite. Din ele s-au prins prin ICSI 4. Au rezistat 2 până în ziua a 6 a (ieri unul era impecabil dar al doilea era mai lent și l-am așteptat până azi să crească și el, ceea ce s-a întâmplat).

Toate analizele făcute se duc automat și la domnul doctor. Știa dinainte să îi spun ce rezultate erau.

Este răbdător, plin de viață, pozitiv, foarte profi și știe să te facă să te simți ca un om. Asistentele țin legătura cu tine, te simți luată în serios. Este o echipă cum nu am mai văzut. De altfel este clinica cu rata cea mai mare de succes (peste 50%). Sper că informațiile v-au fost de folos. Doamne ajută tuturor să avem bebei sănătoși în brațe. [heart]
Sarcină obținută natural oprită din evoluție în 2014.
După analize am aflat că eu am trombofilie, MTHFR, heterozigot, pozitiv heterozigot Factor XIII (V34L), Heterozigot 4G/5G (polimorfism al PAI -1 poziția 675, Homozigot AA pentru poziția 844).
AMH - 0.45
Hashimoto
Uter retrovers
Soț Astenospermie la 2 spermograme, Astenoteratozoospermie la 1 spermogramă și Normospermie la ultima spermogramă.
Varicocel grad 2
Două IUI fără rezultat la Dr Chadi
FIV 1 nereușit
Endometrioză grad 2 descoperită și operată în Grecia de Dr Vythoulkas în urma laparoscopiei și histeroscopiei.
În februarie 2017 IUI în România cu Dr Vythoulkas - sunt însărcinată cu gemeni! :YMPARTY:

Mulțumesc Doamne! :YMPRAY: [gravida]
06.10.2017 - am născut doi băieți gemeni, lumina din viețile noastre! ❤️❤️ [bebepatut] [bebepatut]

KiraKiralina

Re: Clinica Genesis Athens România (fostă Biogenesis) Dr Vytoulkas

Post by KiraKiralina » Tue Oct 18, 2016 5:20 pm

Edit: Dr Pantos a făcut primul copil prin FIV din România (părinți români) în clinica din Grecia acum 18-19 ani.
După analize am aflat că eu am trombofilie, MTHFR, heterozigot, pozitiv heterozigot Factor XIII (V34L), Heterozigot 4G/5G (polimorfism al PAI -1 poziția 675, Homozigot AA pentru poziția 844).
AMH - 0.45
Hashimoto
Uter retrovers
Soț Astenospermie la 2 spermograme, Astenoteratozoospermie la 1 spermogramă și Normospermie la ultima spermogramă.
Varicocel grad 2
FIV 1 nereușit
Endometrioză grad 2 descoperită și operată în Grecia de Dr Vythoulkas în urma laparoscopiei și histeroscopiei.
În februarie 2017 IUI în România cu Dr Vythoulkas - sunt însărcinată cu gemeni! :YMPARTY:

06.10.2017 - am născut doi băieți gemeni, lumina din viețile noastre! ❤️❤️ [bebepatut] [bebepatut]

sdmdi

Post by sdmdi » Thu Oct 20, 2016 11:04 am

Nu te supara dar dupa cum este formulat mesajul mie imi suna a reclama...
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

KiraKiralina

Post by KiraKiralina » Thu Oct 20, 2016 8:25 pm

Nu mă supăr. E posibil să sune așa dar când alergi din medic în medic de 2 ani, dai o căruță de bani și degeaba, întâlnești oportuniști care sar imediat cu FIV sau IUI deși nu au habar ce ai și deci nici tratamentul nu este specific.. Când întâlnești un om corect vrei să spui la cât mai multă lume. Eu am spus (în mare) prin ce am trecut. Fiecare este liber să se ducă unde consideră. Ce mi-a plăcut la acest om este că vrea să afle cauza /cauzele. Or dacă vin acolo români, greci, spanioli, asiatici etc.. Cred că un vin degeaba.
AMH - 0.45
Hashimoto
Uter retrovers
Varicocel grad 2
FIV 1 nereușit

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Oct 22, 2016 9:34 pm

Acest topic ESTE publicitate. Mincinoasa.

Nu este prima tentativa in acest sens pe acest forum.

Nu o sa discutam aspecte medicale (desi ar fi MULTE de spus), doar un „detaliu”:
Dr. Pantos care acum 19 ani a făcut primul Fiv în România care a fost un succes. Băiatul făcut prin FIV este acum student la matematică).
Edit: Dr Pantos a făcut primul copil prin FIV din România (părinți români) în clinica din Grecia acum 18-19 ani.
Primul copil conceput prin FIV din Romania se numeste Daniel, are peste 20 de ani si a fost conceput cu ajutorul prof. Ioan Munteanu din Timisoara.

(Si nu, sa nu credeti ca este o „scapare” a *pacientei*/ forumistei care a deschis acest subiect pe forum - aceasta minciuna face parte din comunicarea oficiala a acestei clinici.)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Oct 22, 2016 9:42 pm

De altfel este clinica cu rata cea mai mare de succes (peste 50%).
Nu exista rata de succes FIV de 50% nicaieri in galaxie. Si punctum.

(iarasi: nu este „aproximatia” *pacientei* care a deschis acest topic, aceste cifre fac parte din comunicarea oficiala a acestei clinici.)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Oct 22, 2016 9:43 pm

Nu stergem acest topic, desi este publicitate mincinoasa, tocmai pentru ca este de responsabilitatea noastra, ca asociatie de pacienti, sa atragem atentia asupra acestui tip de manipulare a potentialilor pacienti.

Filtrati informatia si alegeti clinica / medicul cu mare grija.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Oct 22, 2016 9:55 pm

Fiecare alege pentru sine, dar noi, ca asociatie ce apara drepturile pacientilor, atat va sugeram ca pista: sunteti siguri ca o clinica ce nu ezita sa foloseasca minciuni atat de gogonate in comunicarea publica va avea o atitudine complet sincera in relatia individuala cu pacientul?
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

KiraKiralina

Post by KiraKiralina » Mon Oct 24, 2016 8:44 am

Stimate de la SOS Infertilitatea,

În primul rând aș vrea să știu pe baza a ce ați concluzionat că eu sunt "pacientă"? Nu, eu sunt chiar pacientă și să spuneți altceva vă face la rândul vostru (sau pe aceea care a scris) la fel de mincinoasă cum pretindeți că este ceea ce există în comunicatul clinicii. Este lipsit de eleganță.

În al doilea rând așa cum bine ați observat ceea ce am scris este dat public. Deci nu eu sunt de vină că ceva nu ar fi conform realității. Am scris la acest topic unde se vorbește despre "ce medici, ce clinici etc". Poate că am fost eu prea entuziasmată și am scris în consecință. Oh well.. Ar trebui să știți (voi cel mai bine) cum este când te bucuri că vezi rezultate, că începe să se facă lumină, acolo unde nu mai sperai.

Am căutat și eu informația despre copilul de la Timișoara. Apare într-un articol din februarie 2016. Având în vedere că celălalt copil a fost făcut într-o perioadă similară (dar părinții au fost în Grecia pentru asta), că părinții probabil nu au dat la ziar la ora aia faptul că au probleme și au un copil Fiv, s-a aflat de ambii acum. De unul în februarie, de altul în octombrie. Există o bază de date a copiilor făcuți prin FIV din toată lumea? Întreb fiindcă cel de-al doilea copil (făcut de dr Pantos) repet că a fost făcut în Grecia. Deci nu avea de unde să știe că tot pe atunci a mai făcut cineva în România. Și ulterior nu a scris nimeni despre asta. Chiar nu cred că stăteau ei să mintă despre așa ceva. Nu au nevoie. Chiar cred că a fost o informație "dublă" despre care nu au știut. Chiar cât de tâmpit să fii să afirmi așa ceva public știind că la un click distanță se poate afla că mai există un copil din aproximativ aceeași perioadă? Nu are logică. Unul a fost făcut aici, unul a fost făcut în Grecia.

În ceea ce privește procentul de reușită cred că ar trebui să îi întrebați pe ei pe ce se bazează atunci când afirmă acest lucru și apoi să concluzionați dacă are sens sau nu afirmația.

Vă urez toate cele bune și să vă fie bine.
AMH - 0.45
Hashimoto
Uter retrovers
Varicocel grad 2
FIV 1 nereușit

KiraKiralina

Post by KiraKiralina » Mon Oct 24, 2016 8:57 am

P. S. Vă mulțumesc pentru informațiile oferite pe site. Modul în care apărați încercările cuplurilor cu dificultăți este meritoriu. Nu sunt mulți oameni care să înțeleagă ideea de FIV și de multe ori nu ai cui spune despre încercări și (cu speranță) despre reușite (cu toate detaliile).

În ceea ce mă privește nu puteam să caut despre ceva ce nu știam. Poate că de copilul de la Timișoara s-a scris și în anii precedenți. Dar dacă nu știi informația nu știi ce să cauți.

Intenția mea a fost una bună. În definitiv fiecare face, decide după cum știe. Eu mă duc "după medic" cum se spune. Și fac asta deoarece am putut face comparație cu alți medici și e o diferență de la cer la pământ. Acum.. Aștept "rezultatele" care sper să fie de bine.
AMH - 0.45
Hashimoto
Uter retrovers
Varicocel grad 2
FIV 1 nereușit

KiraKiralina

Post by KiraKiralina » Mon Oct 24, 2016 9:51 am

Am vorbit cu domnul doctor Vytoulkas. Credea că vreau să vorbim despre cum mă simt după embrio transfer. I-am zis că este o neconcordanță între ce scrie public despre dr Pantos și Ancar și medicul ce a făcut FIV la Timișoara. Mister elucidat: au scris despre copilul Virgil că este primul copil prin FIV din România "al doctorului Pantos". Nu că Virgil este primul din România ci că este primul din România al acestui doctor. Deci atât eu cât și cine a citit comunicatul de la SOS, am înțeles greșit. Îmi recunosc repezeala și îmi cer scuze atât domului doctor Pantos și Vytoulkas și clinicii și celor care au citit eronat. Greșeala îmi aparține pentru ce am scris.

Comunicatul este acesta "Doamnelor și domnilor, faceți cunștință cu Virgil Godeanu!

Este primul copil român al prof. dr. Konstantinos Pantos si al prof. dr. Virgiliu Ancar născut în Romania, intr-o clinica privata, în urma unei proceduri de fertilizare in vitro.

În urmă cu câteva zile, Virgil l-a cunoscut pe medicul grec care i-a ajutat părinții să-și împlinească dorința de a avea un copil și a tăiat panglica clinicii unde medici greci și români vor împlini alte vise în eprubetă.

Virgil Godeanu are 18 ani și este elev în clasa a XII-a la unul dintre cele mai bune licee din Capitală. Tânărul este hotărât să urmeze o carieră în medicină și... are deja un loc de muncă asigurat - doctorii greci l-au invitat ca, la terminarea facultății, să se alăture echipei Medsana-Genesis. :)"
AMH - 0.45
Hashimoto
Uter retrovers
Varicocel grad 2
FIV 1 nereușit

aly_29

Post by aly_29 » Wed Oct 26, 2016 6:22 pm

buna kira
iti doresc sa se prinda bine bebeii si sa stea acolo 9 luni
ai facut et la clinica din Bucuresti?

KiraKiralina

Post by KiraKiralina » Wed Oct 26, 2016 8:36 pm

Da la București am făcut. Mulțumesc mult pentru susținere!
AMH - 0.45
Hashimoto
Uter retrovers
Varicocel grad 2
FIV 1 nereușit

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Fri Oct 28, 2016 12:42 am

Kira Kiralina, prefer sa iti scriu cu userul privat, ca sa fie o comunicare de la persoana la persoana. Nicole sunt, fondatorarea SOS Infertilitatea.

Am pus *pacienta* intre asteriscuri, nu am spus ca nu esti pacienta. Foarte probabil esti si iti urez mult-mult succes, sa ai o mare bucurie la testul beta!

Dar esti o pacienta care scrie mult prea encomiastic pentru a fi si credibila.

Tot ce am scris initial este adevarat, argumentele tale ulterioare nu m-au convins nici macar sa clipesc.

Aceasta clinica a vehiculat ideea ca acest Virgil (cu care nu avem nimic, ii uram din suflet sa devina medic, asa cum isi doreste!) este „primul copil FIV din Romania”, fix asa a fost preluat de catre toata presa - fara nuantele adaugate ulterior, pe care le-am regasit doar ca justificare. De alfel, felul in care ai relatat tu initial arata clar ca asta a fost informatia vehiculata / retinuta.

Aici m-ai facut sa ridic aceeasi spranceana pe care o ridic cand citesc fonfleurile clinicii despre care facem vorbire:
Am căutat și eu informația despre copilul de la Timișoara. Apare într-un articol din februarie 2016. Având în vedere că celălalt copil a fost făcut într-o perioadă similară (dar părinții au fost în Grecia pentru asta), că părinții probabil nu au dat la ziar la ora aia faptul că au probleme și au un copil Fiv, s-a aflat de ambii acum. De unul în februarie, de altul în octombrie. Există o bază de date a copiilor făcuți prin FIV din toată lumea? Întreb fiindcă cel de-al doilea copil (făcut de dr Pantos) repet că a fost făcut în Grecia. Deci nu avea de unde să știe că tot pe atunci a mai făcut cineva în România. Și ulterior nu a scris nimeni despre asta.
Faptul ca profesorul Munteanu de la Timisoara este doctorul care a contribuit la nasterea primului bebe-FIV din Romania este o realitate stiintifica incontestabila. Punct. A reusit in 1995, Daniel s-a nascut in februarie 1996. Inteleg ca Virgil, daca va implini 18 ani, este nascut spre finalul lui 1998 sau in 1999. Doi-trei ani in materie de FIV inseamna enorm.

S-a scris destul despre Daniel / primul copil FIV din Romania, nu a asteptat nimeni 2016, asa cum spui. Pana si noi avem articole pe forum postate in urma cu cativa ani.

Da, exista o baza de date cu *clasamentul* mondial din acea perioada de pionierat.
Romania a devenit in anul 1995, prin acest centru, a 18-a tara din lume in care se realizeaza fertilizarea in vitro.
Sursa

Asta nu e concursul „cine a facut primul copil FIV”, faza pe Balcani, ci strict o chestiune de principiu. Concluzia: la lansarea clinicii grecesti s-a vehiculat - si a fost preluata de toata presa - o informatie eronata si manipulatoare.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

N.C.B.

Post by N.C.B. » Fri Oct 28, 2016 12:56 am

Informatii eronate si manipulatoare a emis multe aceasta clinica - ratele alea de succes de „peste 50%” (repet: NU exista asa ceva!), faptul ca arata la TV femei de 50 de ani care au devenit mame dar nu se rosteste macar cuvantul ovodonatie, se lasa sa se creada ca se poate obtine o sarcina cu ovocite proprii la acea varsta (NU se poate!), faptul ca se transfera sistematic trei embrioni si sarcinile cu tripleti sunt sunt prezentate ca mari succese medicale (NU sunt!) si alte astfel de chestii care m-au enervat. Am simtit ca suntem luati de prosti, ca cineva se crede in sat fara caini si umbla fara bat!

E prima data in 8 ani de activitate cand iesim din neutralitatea asociativa autoimpusa in raportul cu o clinica. Am decis asta in seara in care lacrimile unei aspirante pe care eu am rugat-o sa se implice si imaginile cu fiica mea (pe care noi le pusesm la dispozitia cauzei, spunandu-ni-se ca va fi o emisiune despre infertilitate, dificultatile financiare ale cuplurilor si despre Subprogram) au fost utilizate in scopuri comerciale, intr-o emisiune in care s-a facut o publicitate ilegala (da, Consiliul National al Audiovizualului are reguli!) acestei clinici, duminica seara, in prime time, pe un post cu acoperire nationala.

Urmaresc din ce in ce mai oripilata campania agresiva de publicitate a acestei clinici si nu voi obosi sa spun ceea ce am de spus, in interesul pacientilor.

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Fri Oct 28, 2016 1:00 am

Intrucat seria continua, am contactat via FB clinica si am cerut sa vorbesc cu cineva de la departamentul de comunicare sau marketing. Mi s-a dat numarul dr. Andreas Vytoulkas, pe care l-am sunat in aceasta dupa-amiaza.

I-am spus tot ce scrie aici. Si inca vreo cateva chestii. Intrucat nu ajungeam la nicio concluzie telefonic, am acceptat propunerea sa ne intalnim maine; singura conditie pe care am pus-o a fost sa pot sa fac acest fapt public.

Deci anunt public ca ma intalnesc cu dr. Vytoulkas si o sa continuu sa ii spun ce am de spus, in interesul pacientilor.

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Fri Oct 28, 2016 1:03 am

Aaa, da: si poate ma lamureste domnul doctor si pe mine, o simpla pacienta, cum e cu endometrioza aia sistematica ghicita in globul de cristal, cu ecograful si cu markeri: puf!

Endometrioza se diagnosticheaza DOAR laparoscopic. Fara negocieri, c-o fi, c-o pati.

* * *

acmi

Post by acmi » Sat Oct 29, 2016 1:49 pm

N.C.B. wrote:Aaa, da: si poate ma lamureste domnul doctor si pe mine, o simpla pacienta, cum e cu endometrioza aia sistematica ghicita in globul de cristal, cu ecograful si cu markeri: puf!

Endometrioza se diagnosticheaza DOAR laparoscopic. Fara negocieri, c-o fi, c-o pati.

Si cu toate acestea, cu toate femeile gravide lasata de izbeliste, lumea se duce in continuare la el. [jale!]
"The day we give in is the day we die"
- din 2018 mami de 2 baieti nazdravani [baietel] [baietel] ;
- 2019: sarcina spontana [barza6] bb3: [its a girl] [fetita]

KiraKiralina

Post by KiraKiralina » Sun Oct 30, 2016 4:27 pm

Repet: despre Medlife se scrie "Rata de succes a fertilizarilor in vitro a crescut pana la 50% in cadrul MedLife". Iată.

În urma întâlnirii cu medicul ce ai concluzionat?

Eu am înțeles greșit comunicatul de presă din grabă. Dar ei au specificat despre ce este vorba cu acel băiat. Acum.. Cum ar fi trebuit să îl prezinte mai clar?
AMH - 0.45
Hashimoto
Uter retrovers
Varicocel grad 2
FIV 1 nereușit

aly_29

Post by aly_29 » Sun Oct 30, 2016 9:06 pm

N.C.B. wrote:Intrucat seria continua, am contactat via FB clinica si am cerut sa vorbesc cu cineva de la departamentul de comunicare sau marketing. Mi s-a dat numarul dr. Andreas Vytoulkas, pe care l-am sunat in aceasta dupa-amiaza.

I-am spus tot ce scrie aici. Si inca vreo cateva chestii. Intrucat nu ajungeam la nicio concluzie telefonic, am acceptat propunerea sa ne intalnim maine; singura conditie pe care am pus-o a fost sa pot sa fac acest fapt public.

Deci anunt public ca ma intalnesc cu dr. Vytoulkas si o sa continuu sa ii spun ce am de spus, in interesul pacientilor.
cum a decurs intalnirea??

Post Reply