Subprogramul FIV 2015 - 2016!

Toate informatiile despre Subprogramul FIV-ET al Ministerului Sanatatii (2011 - 2012, 2015- 2016, 2017 - 2018), rezultat al campaniei Asociatiei SOS Infertilitatea.
Va rugam sa cititi mai intai ceea ce s-a scris deja inainte de a adresa intrebari.
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Se reia Subprogramul FIV in 2015!

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Apr 20, 2015 10:00 am

Ne vedem obligati sa facem o rubrica „asa nu”. :( Primim suuuuute de mesaje private si de emailuri, in care oamenii ne cer sa le spunem ceea ce scrie negru pe alb in normele Subprogramului. Raspundem tuturor, dar scurt, cu linkuri, caci pur si simplu nu mai facem fata. :( Avem toata activitatea asociativa de dus, de vietile noastre private, cu job-uri si copii, nici nu mai pomenim. Iata un exemplu de mesaj (fara „buna ziua”, fara „multumesc”, dar cu indicatii despre cum sa raspundem).

Imagine

Din 2008 incoace am raspuns la peste 15.000 de mesaje de la publicul-tinta (da, ati citit bine, nu am pus un zero in plus; nu vorbim de mailurile schimbate cu presa, cu autoritatile, cu partenerii etc. - doar cu pacientii / persoanele cu probleme de fertilitate).

Am raspuns TUTUROR. Cel mai adesea scurt-util, uneori cu intarziere, dar am raspuns. Nu arhivam mailurile pana nu raspundem. Stiti cam cati ne trimit un simplu „multumesc” in urma raspunsului nostru? Maximum 1 / 8. Asta spune mult despre noi, ca nație.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Apr 20, 2015 10:02 am

Cititi normele. Au cateva pagini amarate.

Nu le cititi pe ecran, pe diagonala, printati-le si cititi-le cu creionul in mana, daca e nevoie. Pentru multi dintre voi (speram!), reprezinta usa spre copilasul dorit! Alocati timp pentru asta!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Apr 20, 2015 10:03 am

Stire TVR la prinicipala editie a Jurnalului de duminica seara. Mentionam ca Germina, voluntara SOS Infertilitatea care apare in prima parte, este intre timp insarcinata, chiar natural (au folosit imagini de arhiva, de la un reportaj TVR anterior). Ne bucuram ca am putut pune accentul pe faptul ca sunt PUTINE proceduri / buget mic. Dar incercam sa ramanem optimisti: s-a reluat, tine si de noi sa convingem pe ministrul Sanatatii ca anul viitor sa aloce un buget mai mare.

http://stiri.tvr.ro/trei-sute-de-famili ... 59390.html
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

ancka

Mesajde ancka » Dum Apr 26, 2015 3:50 pm

Fetelor asta apare pe site-ul MS... trebuie sa avem toate aceste analize in intervalele specificate pentru a fi acceptate in subprogram?
Stie cineva mai multe detalii?

"Indicațiile pentru efectuarea procedurii FIV/ET, în cazuri autologe, cu excluderea donarii de ovocite
1. Absența sau obstrucția trompelor uterine bilateral;
2. Patologie masculină severă - sub 5 milioane de spermatozoizi cu mobilitate progresivă sau sub 4% spermatozoizi cu morfologie normală;
3. Infertilitate de orice altă etiologie, inclusiv cea de cauză neidentificată, dacă tratamentele convenționale nu au dat rezultat (eșecul obținerii sarcinii după minim 3 cicluri de stimulare ovariană cu inseminare intrauterină);
4. Endometrioza în stadii avansate III-IV.

Lista privind setul minim de investigatii paraclinice necesare pentru includere în subprogramul FIV/ET:

Setul minim de investigații paraclinice efectuate la femei:
a) în ultimele 3 luni:
1. markeri endocrini:
1.1. TSH;
1.2. prolactina;
2. investigații imunologice pentru boli infecțioase:
2.1. Ag Chlamydia
2.2. Ag Mycoplasme;
3. examinări microbiologice: cultura secreție col uterin;
4. examinări imagistice medicale:
4.1. histeroscopie sau sonohisterografie;
4.2. ecografie transvaginală.

b) în ultimele 6 luni:
1. markeri endocrini: AMH;
2.1. Ag HBs;
2.2. Ac HBc;
2.3. Ac HCV;
2.4. Anti HIV;
2.5. VDRL sau TPHA;

c) în ultimele 12 luni:
1. investigații hematologice:
1.1. hemoleucograma;
1.2. APTT;
1.3. fibrinogenemie;
2. investigații biochimice:
2.1. glicemie;
2.2. uree serică;
2.3. creatinină serică;
2.4. TGO;
2.5. TGP;
3. investigații imunologice pentru boli infecțioase:
3.1. Rubeola IgG,
3.2. Varicela IgG,
3.3. Toxoplasma IgG
3.4. Toxoplasma IgM,

3.5. CMV IgG,
3.6. Herpes IgG
4. examinări citologice: frotiu cervical Babeș - Papanicolaou

d) fără limită de timp:
1.1. grup de sânge;
1.2. Rh.

Setul minim de investigații paraclinice efectuate la bărbați:
a) în ultimele 6 luni:
1. examinări microbiologice
1.1. spermograma - efectuată în unitatea sanitară la care a depus dosarul
1.2. spermocultura
2.1. Ag HBs;
2.2. Ac HBc;
2.3. Ac HCV;
2.4. HIV;
2.5. VDRL sau TPHA;

b) fără limită de timp:
1.1. grup de sânge;
1.2. Rh. "
Eu 31- Infertilitate tubara, hidrosalpinx
Sot 36 - Oligoastenospermie
Clinica Wellborn
FIV/ICSI mar 2014 - nereusit
FIV/ICSI/PICSI - Iunie 2015 reusit!!!
Beta ziua12 -310 !!! ne rugam sa fim bine pana la capat...

violena

Mesajde violena » Lun Apr 27, 2015 8:03 am

Salut fetelor.

Anca unde ai gasit tu pe site-ul MS aceste analize? Mi se par enorm de multe si nu as vrea sa ma apuc de ele daca nu sunt cerute in mod obligatoriu

ancka

Mesajde ancka » Lun Apr 27, 2015 9:07 am

violena scrie:Salut fetelor.

Anca unde ai gasit tu pe site-ul MS aceste analize? Mi se par enorm de multe si nu as vrea sa ma apuc de ele daca nu sunt cerute in mod obligatoriu

Violena sunt pe site-ul ministerului sanatatii, la sectiunea - Legislatie - Legislatie in vigoare - Ordinul 386/31.03.2015, anexa 5 anexa la 5 BNT...pag 28/30
Dupa cum scrie cred ca trebuie facute, dar nu te apuca de ele pana nu stim ceva sigur... mai asteptam, din cate stiu astazi este ultima zi in care clinicile pot depune dosarele lor spre aprobare, poate se mai publica ceva nou si clar...
Eu una le am facute de la primul FIV multe din ele, dar nu se incadreaza in termenele lor... le-am calculat ca si cost...sunt in jur de 1800 de lei
Clinica Wellborn

violena

Mesajde violena » Lun Apr 27, 2015 9:22 am

Tocmai asta e si la mine, majoritatea le-am facut la primul Fiv, dar sunt ieşite din termenul de valabilitate pe care il cer iei.

Sarah30

Mesajde Sarah30 » Lun Apr 27, 2015 1:54 pm

Fetelor,eu am scos la imprimanta ce au trimis fetele de la SOS ,criteriile pe baza careia se fac "admiteri"la program....Aceste analize nu erau acolo.
Doar AMH-ul se cerea obligatoriu.
Gresesc?
Imagine

ancka

Mesajde ancka » Lun Apr 27, 2015 2:41 pm

Fetelor scrie ca e Anexa la Norme, atunci cred ca e parte integranta din acestea, daca sunt decat 300 de cupluri acceptate ... clar conditiile le-au inasprit ...dovada... ... si eu am AMH-ul facut acum un an jum, pot sa l pun la dosar asa?? nu cred... nu scria nicaieri... chiar am intrebat la un moment dat aici...cat de vechi pot fi analizele???? trebuiau sa vina cu completari, cred ca astea sunt .. sper si vreau din tot sufletul sa ma insel... poate stiu fetele de Asociatie mai multe...
Clinica Wellborn

gaby pop

Mesajde gaby pop » Lun Apr 27, 2015 3:15 pm

Am vb azi cu Dna Oana de la Ministerul Sanatatii si a spus ca toate analize trebuie facute pentru depunerea dosarului.
Ordinul 386/31.03.2015, anexa 5 anexa la 5 BNT...pag 28/30
operatie laparascopie 2009 2010 endometrioza
operatie laparascopie 2012 desfundare trompe
operatie 2015 scoatere trompe hidrosalpix in asteptare de aprobare dosar subprogram fiv giulesti marinescu
protocol lung
11 noiembrie dipheriline 24 noiembrie eco asteptam urmatorii pasi

johnnybravo7

Mesajde johnnybravo7 » Lun Apr 27, 2015 3:31 pm

Fetelor ati vazut pe FB?

Razvan Socolov ‎Voluntarii Sos Infertilitatea
2 hrs · Edited ·
Buna ziua. Ati avut ocazia sa cititi ordinul ministerului sănătății nr 386/2015? In fragmentele pentru subprogramul de fertilizare în vitro nu sunt elemente foarte favorabile. Criteriile sunt mai dure decât în versiunea anterioară din 2011. Pentru paciente, nu intra cele cu esec anterior fiv si cu mai putin de 3 inseminari nereusite. Excluderea hipofertilitatii masculine peste 5 mil mobili, si inclusiv limitarea clinicilor la cele cu peste 100 proceduri/an in 2013 si 2014 va pune in lista maxim 4-5 clinici, cuplurile trebuind sa se deplaseze mult pentru a acceda la un drept, desi selectia medicului este dreptul pacientului.

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Mar Apr 28, 2015 3:13 am

Girls, da, analizele acelea trebuie facute. Stiu ca par multe asa, scrise unele sub altele, si chiar sunt multe, dar fetele care au facut deja FIV stiu deja ca oricum vi se cere sa le faceti, nu intrati in FIV fara ele.

Ce este in plus ii histeroscopia. Personal, aprob! Eu daca as fi facut o banala histeroscopie inainte de primul FIV (sau macar o ecografie foarte atenta), aveam astazi copii la scoala si o cu totul alta viata (printre altele, Asociatia nu ar fi existat - si probabil nici Subprogramul).
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mar Apr 28, 2015 3:18 am

Am citit ce a scris dl. dr. Socolov pe FB, i-am si raspuns acum (doar noaptea mai apuc sa scriu pe forum si pe retelele sociale - lucrez si ziua pentru Asociatie, dar pe partile nevazute ale aisbergului).

Are dreptate pe partea cu clinicile, acea conditie cu 100 de proceduri / an restrange mult numarul clinicilor eligibile.

Noi nu am gasit in Ordin ca s-ar exclude pacientele cu esec FIV anterior. Nici la factorul masculin situatia nu e chiar asa. Cititi cu atentie: intra toate cazurile de factor tubar, de endometrioza severa, de infertilitate masculina (pot fi si 100 de milioane de spermatozoizi, daca sunt imobili sau sunt sub norma OMS pe morfologie), fara precizari privind numarul tentativei. Doar la alte cauze sau la cauze necunoscute / neidentificate se cere sa se fi incercat anterior prin trei inseminari (cam asta e norma pe plan european, in Franta se merge chiar pana ala sase inseminari inainte de a se trece la FIV).

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mar Apr 28, 2015 3:24 am

Ce-as face eu daca as fi in locul vostru, candidata la Subprogram?

As strange bani. :|

Din pacate, nu glumesc.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mar Apr 28, 2015 3:29 am

Noi niciodata nu am folosit si nu am incurajat folosirea sintagmei „FIV gratis”, ea a fost insa utilizata des in presa si a creat false asteptari pacientilor. Primim in continuare zeci, sute de mesaje indignate ca FIV-ul asta nu e „gratis”.

NU ESTE GRATIS!

Nu uitati insa ca se intampla in tara in care din spital te trimit sa cumperi pe banii tai branula de la farmacia de vis-a-vis.

Deci: nu este gratis.

„Subventia” este fix cat scrie negru pe alb: vreo saizeci de milioane de lei usori. Restul costurilor trebuie suportat de catre pacienti...

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mar Apr 28, 2015 3:36 am

Sarah30 scrie:Fetelor,eu am scos la imprimanta ce au trimis fetele de la SOS ,criteriile pe baza careia se fac "admiteri"la program....Aceste analize nu erau acolo.
Gresesc?

Analizele acestea se regasesc in anexa la anexa. Ba chiar in anexa 4 la anexa 5. Nu glumesc. Nici noi nu le-am dibuit din prima, prin sutele de pagini in pdf-uri separate...

AMH-ul este criteriu „mare”, criteriu de eligibilitate a dosarului.

Celelalte analize, care si ele sunt de atasat in dosar, sunt de facut in relatia cu clinica, pentru ca dr sa iti dea acea recomandare de FIV, necesara depunerii dosarului. Repet: toate analizele alea se fac oricum inainte de FIV - profilul hormonal de Z3, markerii de boli infectioase, chestiile necesare pentru anestezie s.a.m.d. Histeroscopia nu este in protocolul standard, or fi pus-o si ca sa mai scoata clinica niste banuti :( , dar este si utila, stii cum stai cu uterul pe interior inainte de a fi prea tarziu (tragic de tarziu - ca in cazul meu).

* * *

gaby pop

Mesajde gaby pop » Mar Apr 28, 2015 6:51 am

Stiti cumva daca in loc de adev de la cas merge si adv de la locul de munca? Cas nu da adv ca sotul nu are 2 ani cotizati.
operatie laparascopie 2009 2010 endometrioza
operatie laparascopie 2012 desfundare trompe
operatie 2015 scoatere trompe hidrosalpix in asteptare de aprobare dosar subprogram fiv giulesti marinescu
protocol lung
11 noiembrie dipheriline 24 noiembrie eco asteptam urmatorii pasi

mihaelaliana

Mesajde mihaelaliana » Mar Apr 28, 2015 7:32 am

N.C.B. scrie:
Sarah30 scrie:Fetelor,eu am scos la imprimanta ce au trimis fetele de la SOS ,criteriile pe baza careia se fac "admiteri"la program....Aceste analize nu erau acolo.
Gresesc?

Analizele acestea se regasesc in anexa la anexa. Ba chiar in anexa 4 la anexa 5. Nu glumesc. Nici noi nu le-am dibuit din prima, prin sutele de pagini in pdf-uri separate...

AMH-ul este criteriu „mare”, criteriu de eligibilitate a dosarului.

Celelalte analize, care si ele sunt de atasat in dosar, sunt de facut in relatia cu clinica, pentru ca dr sa iti dea acea recomandare de FIV, necesara depunerii dosarului. Repet: toate analizele alea se fac oricum inainte de FIV - profilul hormonal de Z3, markerii de boli infectioase, chestiile necesare pentru anestezie s.a.m.d. Histeroscopia nu este in protocolul standard, or fi pus-o si ca sa mai scoata clinica niste banuti :( , dar este si utila, stii cum stai cu uterul pe interior inainte de a fi prea tarziu (tragic de tarziu - ca in cazul meu).

buna fetelor! am citit ultimele postari si din cate am inteles prima data la dosar se merge cunamh si cu restul documentelor urmand ca apoi sa fie atasate restul analizelor ( spermograma se face la clinica aleasa)dupa afisarea clinicilor participante la subprogram cand se depun dosarele?

Lauraelena

Mesajde Lauraelena » Mar Apr 28, 2015 10:36 am

Buna ziua..sotul meu a fost diagnosticat cu asteno-teratozoospermie...nu am facut niciodata FIV sau inseminare..din cate am inteles aici, trebuie sa fi trecut prin trei inseminari ca sa ni se accepte dosarul pt FIV ??
Pacient Gynera dr. ANGHELESCU
Teratozoospermie-2% forme normale 2014
Tratament Profertil, Proxeed- 20% forme normale 2015
Iunie 2015 ( stimulare Puregon) - ovulatie prematura
IA 1 - Iulie 2015 - REUSITA
Doamne, ajuta ne sa o ducem pana la capat !!

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Joi Apr 30, 2015 3:10 am

...C'mon, girls!... 8-|

* * *

Înapoi la “Subprogramul FIV 2015 - 2016 si 2017 - 2018”