Subprogramul FIV 2017 - 2018

Toate informatiile despre Subprogramul FIV-ET al Ministerului Sanatatii (2011 - 2012, 2015- 2016, 2017 - 2018), rezultat al campaniei Asociatiei SOS Infertilitatea.
Va rugam sa cititi mai intai ceea ce s-a scris deja inainte de a adresa intrebari.
N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Subprogramul FIV 2017 - 2018

Mesajde N.C.B. » Joi Apr 06, 2017 12:13 pm

#SubprogramulFIV
Am avut o discutie cu oficialul responsabil cu programele nationale din Ministerul Sanatatii. Va pot comunica urmatoarele:

- Subprogramul FIV continua in 2017 in aceleasi conditii ca anul anterior, nu s-a schimbat nimic referitor la acces, reguli etc. Gasiti toate detaliile in topicul dedicat Subprogramului 2015 - 2016.

- Bugetul este ceva mai mare decat anul trecut, undeva peste 5.000.000 RON.

- Cel putin deocamdata, clinicile inscrise sunt aceleasi ca anul trecut, nu s-au primit alte cereri din partea altor clinici ca ar vrea sa implementeze Subprogramul.

- In momentul de fata (4 aprilie 2017) este deja in curs faza de contractare, adica se semneaza contractele intre clinici si Directiile de Sanatate Publica; in functie de cat de repede reusesc clinicile sa semneze (DSP-urile sunt in prezent foarte prinse cu semnarea contractelor urgente pe vaccinare), in principiu a doua zi pot incepe procedurile din Subprogram.

Cam atat, cred. A ramas sa mi se trimita cifrele oficiale cu sarcinile raportate anul trecut.

Mult succes celor care vor face proceduri prin Subprogram! [barza6]
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

Vladimira

Re: Subprogramul FIV 2017 - 2018

Mesajde Vladimira » Joi Apr 20, 2017 9:23 pm

Yuhuuu, Doamne-ajuta, sper sa reusesc si eu sa ma inscriu si sa fie cu succes, ca timpul se scurge si de 7 ani de zile nu mai vine bebele mult asteptat! [premom] [cf]

KenisAron

Mesajde KenisAron » Mie Mai 03, 2017 1:30 pm

Doamne-ajuta, si eu sper sa reusesc sa ma inscriu si sa fie cu succes ! [barza3] [barza6]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Mai 25, 2017 2:31 pm

Cele mai multe dintre clinici au semnat contractele cu Directiile de Sanatate Publica, au deci acces la fonduri si au sunat pacientii cu dosar in asteptare, pentru a incepe procedurile. Mult noroc in aceasta a treia editie a Subprogramului! [baby dust]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Mai 27, 2017 5:48 pm

Excelent. Avem ratele de reusita pentru FIECARE dintre clinicile din Subprogam in 2015 si in 2016 (chiar am insistat la Ministerul Sanatatii, caci in trecut la cereri similare ale SOSI ne dadeau statisticile la calup: toate clinicile si toate sarcinile din ”Bucuresti” - irelevant pentru pacienti). Va rugam sa retineti ca in Subprogram intra doar cupluri cu femeia avand sub 40 de ani si rezerva ovocitara buna, deci aceste rate de reusita nu sunt cele ale clinicilor respective per ansamblu (ideal ar fi ca FIECARE clinica sa isi publice explicit si nemanipulator statisticile pe site-ul propriu, dar in prezent acest lucru nu se intampla in Romania).

374 de sarcini raportate, minimum 35% gemelare (credem ca este chiar mai mare procentul asta pe esantionul dat), rezulta PESTE 500 DE COPILASI CA URMARE A SUBPROGRAMULUI 2015 -16.
In Subprogramul 2011 - 2012 au fost peste 300, in total avem deci peste 800 de "nepoței".
...and counting! [great]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Înapoi la “Subprogramul FIV 2015 - 2016 si 2017 - 2018”