ONGFest 2011. >45 voluntari SOS Infertilitatea in 9 orase!

Loredana

Re: Continuam la Craiova si Sibiu!

Mesajde Loredana » Vin Sep 23, 2011 11:43 am

Am primit coletul. Multumim. Preluam stafeta. Sper sa facem fatza cu brio.
Un ultim apel catre cei care frecventeaza acest forum si au putin timp liber sambata si duminica intre orele 17-20 ne pot gasi pe mine si Cami in piata Prefecturii(ne pot repera dupa tricouri..nu e musai sa ma contacteze )...noi o sa fim acolo..in caz ca vor sa ni se alature.
Pe curand, cu vesti si foto!
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Sep 24, 2011 9:17 am

Mult succes voluntarilor SOSInfertilitatea din Craiova si Sibiu, asteptam info & foto!

Am lansat deja pregatirea pentru Cluj si Oradea!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

cami30

Mesajde cami30 » Sâm Sep 24, 2011 9:25 pm

Am bifat evenimentul si la Craiova! Loredana a fost foarte harnica si a muncit si in tura de dimineata si in cea de seara! Ma bucur enorm ca am putut participa la eveniment si de la anul sigur ne trebuie cort si voluntari mai multi. Cred ca putem face asta! Eu am condus 100 de km ca sa particip la eveniment si am facut-o din suflet!

Cred ca va trimite loredana pozele de azi si le vom trimite si pe cele de maine!
37 ani 1. salpingectomie partiala bilaterala 2. FIV 1 oprit in evolutie 3. sarcina naturala ectopica - salpingectomie totala bilaterala 4. MTHFR homozigot 5. tiroidita cronica autoimuna ( Hashimoto) 5. end of my dream!

Loredana

Mesajde Loredana » Sâm Sep 24, 2011 9:38 pm

Da, avem nevoie de cort neaparat la anul. Cami a facut un efort sa ajunga. Miha, colega mea, m-a ajutat ca de obicei . Ne este f greu sa facem fata 2 zile dim-seara doar noi trei. Din pacate cealalta voluntara nu a dat niciun semn. Maine dim.Cami o sa parcurga aceeasi distanta pt a participa la eveniment. Speram sa ne facem ascultate cel putin ca astazi. Pana la anul sper sa fim mai multe.O sa incarc foto pe e-mail. Va pup.

infertilitate tubară

Loredana

Mesajde Loredana » Dum Sep 25, 2011 9:17 pm

Am revenit si incerc sa va relatez in mare cum s-a desfasurat activitatea voluntarelor SOSI la Craiova.
Sambata dim impreuna cu Mihaela, colegutza mea draga care ma ajuta de fiecare data in actiunile intreprinse pt SOSI am luat cu asalt corturile de la ONG Fest si am reusit sa ne facem ascultate de toata lumea si am primit chiar promisiuni pt colaborari in viitor cu Asociatia Femeilor din Romania care vor desfasura seminarii pt lansare in diverse proiecte. Le-am spus ca noi avem deja o asociatie si sper sa ne poata sprijini pe viitor intr-un fel. Ramane sa ne contacteze, am lasat nr meu de contact si desigur pliant SOSI. Am gasit cateva tinere f. interesate si chiar mi-au cerut detalii cu privire la programul FIV gratuit. Soarele mi-a amintit ca trebuia sa fac o pauza desi nu as fi plecat pt ca abia imi intrasem in mana.
Mai spre seara am revenit de data aceasta insotita de Cami care, nu pot sa nu reamintesc, a parcurs 200 km in 2 zile pt a fi prezenta la eveniment, in comparatie cu alte persoane din oras care au preferat sa ne intoarca spatele si de data aceasta.
La inceput impreuna, apoi individual, am reusit sa abordam destule persoane, unele interesate in mod direct, altele dispuse sa transmita informatia mai departe si din nefericire am intalnit si persoane f grabite si mai rau sceptice in ceea ce priveste subventia acordata de Ministerul sanatatii. Noi le-am suportat pe toate si am incercat sa combatem parerile indoielnice, am obtinut promisiuni pt. postare link cu site-ul si am plecat acasa multumite si cu satisfactia ca am reusit sa facem cunoscuta cauza pentru care militam noi cele de la SOSI.
Ziua de duminica am petrecut-o in duet( eu si Cami) si a decurs asemanator cu cea de sambata.
Ma bucur ca am cunoscut-o pe Cami si sper sa facem echipa si pe viitor. Deja am ajuns sa lucram frumos impreuna.:)
Cam atat de la Craiova. Cu drag, Loredana.
Va doresc multa sanatate si altruism!

infertilitate tubară

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Sep 26, 2011 6:44 am

Super - raportul de la Craiova!

Multumim, Loredana @};- , Cami @};- , Mihaela @};- !

Vom reveni cu poze de la Craiova in curand.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Sep 26, 2011 11:16 am

Multumim voluntarilor care au particiat la actiunile SOS Infertilitatea in ultimele zile.

Aici: http://alexiaignat.wordpress.com/2011/0 ... 011-bacau/ puteti citi o relatare de la Bacau, din partea unei voluntare care nu are probleme de fertilitate, dar care este alaturi de noi! @};-

Dupa cum stiti in week-end am ales sa fiu voluntar pentru cei de la SOS Infertilitatea. Infertilitatea este, in foarte multe cazuri, o boala vindecabila. Tratamentul este insa lung, greu si costisitor. O procedura de tip fertilizare in vitro reprezinta o experienta dificila pentru un cuplu, in plan fizic si mai ales psihic, care se accentueaza dramatic atunci cand la aceste dificultati se adauga un obstacol insurmontabil de ordin financiar. Posibilitatea de a avea un copil nu trebuie insa sa reprezinte un lux, nu trebuie sa fie conditionata de restrictii financiare – de aceea daca cunosti sau esti cazul cuplurilor care se confrunta ori s-au confruntat cu probleme de fertilitate cei de SOSI au initiat aceasta pagina web, pentru a trage un semnal de alarma asupra acestei probleme. Iti da posibilitatea de a va spune povestea. Scopul acestor marturii este INFORMAREA

Concluzii: in primul rand oamenii nu sunt obisnuiti sa vina la astfel de manifestari (nu ma refer la a face voluntariat, insa nici macar cu privitul nu prea vin). Public tinta nu prea a fost, mai mult mamici tinere cu copilasii la plimbare. Dar, asta nu ne-a impiedicat in a le da si lor pliante, in ideea in care au prieteni, cunostinte carora aceste informatii le-ar fi de ajutor. Foarte receptiva la aceste informatii a fost o doamna trecuta de varsta reproductiva care ne-a spus cu tristete ca stie foarte bine problema, ca are multi prieteni care doresc sa adopte dar cadrul legal este prea greoi .

Am facut schimb de informatii si pliante cu voluntarii celorlalte ONG-uri participante. Importanta a fost comunicarea directa atat intre noi voluntarele SOSI cat si cu ceilalti voluntari.

Ne-au ramas pliante, drept pentru care am cerut permisiunea SOSI de a le distribui la cabinetele medicilor ginecologi din Bacau.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Sep 26, 2011 11:22 am

Imagini de la Craiova.

Loredana si prietena sa, Mihaela (aceasta din urma nu are probleme de fertilitate, dar ne este alaturi de la inceputurile campaniei):

Imagine

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Sep 26, 2011 11:23 am

Loredana si Cami30 (multumiri speciale pentru Cami, care a condus 200 km pentru a fi prezenta la ONGFest Craiova in acest weekend! @};- )

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Sep 26, 2011 11:25 am

Distribuirea de pliante SOS Infertilitatea:

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

alif

Mesajde alif » Lun Sep 26, 2011 10:18 pm

Multumim Craiova! [floare]
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

corinuka_g

Mesajde corinuka_g » Mie Sep 28, 2011 9:11 am

preluam stafeta
asteptam coletul pentru cluj @};-
multumim!

Loredana

Mesajde Loredana » Mie Sep 28, 2011 11:09 am

alif scrie:Multumim Craiova! [floare]

Cu multa placere! :)

infertilitate tubară

Loredana

Mesajde Loredana » Mie Sep 28, 2011 11:09 am

corinuka_g scrie:preluam stafeta
asteptam coletul pentru cluj @};-
multumim!

Spor la treaba fetelor!!! %%-

infertilitate tubară

corinuka_g

Mesajde corinuka_g » Joi Sep 29, 2011 9:33 am

'neata!
multumim loredana! sper sa iasa bine si sa fim utile!
am vorbit cu cristina, asteptam coletul s-o sunam si pe julia...stiti cumva cand primim coletul? vrem sa probam tricourile :)
va pup :ymhug:

Loredana

Mesajde Loredana » Joi Sep 29, 2011 10:25 am

corinuka_g scrie:'neata!
multumim loredana! sper sa iasa bine si sa fim utile!
am vorbit cu cristina, asteptam coletul s-o sunam si pe julia...stiti cumva cand primim coletul? vrem sa probam tricourile :)
va pup :ymhug:

Buna!
Eu am primit coletul vinerea dar nici nu era nevoie mai devreme pt ca tricourile sunt aranjate pt a putea fi imbracate direct. Din cate stiu de la Elena tricourile sunt marimea L. Sper sa vi se potriveasca. In ceea ce priveste utilitatea voastra..de voi depinde cat vreti sa munciti :D . Cu cat munciti mai mult cu atat sunteti mai utile. Ideea e sa nu renuntati cand intalniti oameni dificili. Veti vedea ca vor fi si destui care va vor face sa va simtiti mandre ca faceti ceea ce faceti.
Daca aveti nevoie de sfaturi sau idei de la mine va stau la dispozitie cu orice informatie . Pupici!

infertilitate tubară

corinuka_g

Re: Continuam la Cluj si Oradea!

Mesajde corinuka_g » Joi Sep 29, 2011 11:10 am

loredana, mersi de informatii!
m-ar interesa in mod special cum procedati la prima abordare a unei persoane...
eu am mai participat la actiuni de acest gen, dar acu' 100 de ani :), pe vremea studentiei...sper sa nu-mi fi iesit din mana...
pupici

Loredana

Re: Continuam la Cluj si Oradea!

Mesajde Loredana » Joi Sep 29, 2011 1:18 pm

corinuka_g scrie:loredana, mersi de informatii!
m-ar interesa in mod special cum procedati la prima abordare a unei persoane...
eu am mai participat la actiuni de acest gen, dar acu' 100 de ani :), pe vremea studentiei...sper sa nu-mi fi iesit din mana...
pupici

:) Am zambit imediat cand am vazut mesajul tau pt ca initial ma gandisem sa iti sugerez exact aspectul cu abordarea persoanelor :) insa stii tu...sfaturile se dau doar daca sunt cerute...
Cum fiecare eveniment difera prin natura lui si abordarea difera implicit asa ca..in prima dimineata a ong fest nu ma gandisem la nicio strategie de abordare, insa cum Miha mi-a zis ca nu putem sa abordam direct pt ca este putin probabil sa intalnim exact pers cu probleme si ar fi stanjenitor pt ele sa le discute pe strada cu o pers pe care o vad prima data in viata , mi-a venit pe loc ideea ca ar fi bine sa adopt aceasta ``poezie``: Aveti in anturajul dv prieteni, vecini, rude, etc...care au probleme in a concepe un copil? desigur..inainte trebuie sa te asiguri ca se opreste sa asculte aceasta poezie asa ca, afisezi o fetisoara zambitoare si ii intrebi daca poti sa ii retii un minut...daca nu functioneaza asta cu retinutul si vezi ca sunt suspiciosi le spui ca vrei sa ajuti...Personal am recurs la diverse tertipluri de gen``nu va cer bani, stati linistiti :D ci invers..va informez ca puteti primi``..
In speranta ca am fost de ajutor va imbratisez si astept alte intrebari .. Va raspund cu drag! Sunt sigura ca o sa va descurcati..inceputul este greu apoi n-o sa va vina sa mai plecati acasa. :) %%-

infertilitate tubară

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Sep 29, 2011 1:31 pm

corinuka_g scrie:am vorbit cu cristina, asteptam coletul s-o sunam si pe julia...stiti cumva cand primim coletul? vrem sa probam tricourile :)

Coletele vor ajunge maine si la Cluj si la Oradea! [floare]

Pentru Julia am pus tricoul XL, cu burtica [gravi] !
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Alla76

Mesajde Alla76 » Joi Sep 29, 2011 5:24 pm

SOS Infertilitatea scrie:
corinuka_g scrie:am vorbit cu cristina, asteptam coletul s-o sunam si pe julia...stiti cumva cand primim coletul? vrem sa probam tricourile :)

Coletele vor ajunge maine si la Cluj si la Oradea! [floare]

Pentru Julia am pus tricoul XL, cu burtica [gravi] !

asteptam sa preluam stacheta!
:ymhug:
asteptam oradencele sa fie alaturi de noi!
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Înapoi la “ONGFest 2010 - 2017”