ONGFest 2013: stand, bazar, expozitie, teatru de marionete!

Veniti?:)

Vin sigur, considerati-ma inscris/-a!
5
16%
Sper sa pot veni, va anunt cand sunt sigur/-a.
5
16%
As veni cu mare drag, dar nu sunt din Bucuresti! :(
5
16%
Nu pot veni.
2
6%
Nu ma intereseaza actiunile voastre.
0
Niciun vot
Vin, si voi contribui si la Bazar.
8
25%
Nu pot veni, dar voi contribui la Bazar.
7
22%

Voturi totale: 32

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

ONGFest 2013: stand, bazar, expozitie, teatru de marionete!

Mesajde N.C.B. » Vin Apr 26, 2013 3:17 pm

Imagine

In perioada 17-18-19 mai, in Parcul Tineretului din Bucuresti are loc ONGFest, unde Asociatia SOS Infertilitatea va fi prezenta, la standul nr. 30.

Cu aceasta ocazie, reactivam ideea de Bazar SOSI, dezvoltata pe larg aici. Va rugam sa donati obiecte, care vor putea fi achizitionate de catre cei interesati, in schimbul unei donatii in urna SOS Infertilitatea.

Harta ONGFest (noi suntem la standul nr. 30):

Imagine
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

andra_alexandra

Re: Veniti la ONGFest, 17-18-19 mai, Parcul Tineretului?

Mesajde andra_alexandra » Dum Apr 28, 2013 9:06 pm

Eu as vrea mult sa particip, doar ca vineri la ora 13 la 19 sunt la servici si sambata de la 12 la 17, deci as putea doar in restul timpului ramas. E ok asa? As vrea sa contribui si cu diverse chestii, sunt destul de indemanatica de fel doar ca imi trebuie un pic de timp sa ma oraganizez si sa ma gandesc ce as putea face frumos si cu costuri mici, ca n-am nici eu finante prea generoase din pacate.
Deci, in princiupiu particip sigur dar in limita timpului disponibil (ca n-am cum sa ma invoiesc de la servici din pacate) si aduc si cu chestii de vanzare :)
Avem amandoi 27 de ani
Il asteptam pe bebelusul nostru din octombrie 2011 si abia dupa un an si opt luni de investigatii am primit si noi un diagnostic: ovare micropolichistice + mica mutanta (MTHFR A1298C- heterozigot; PAI-1 4G/4G - homozigot si Factor XIII - homozigot)
20.05.2013 - IUI 1 - test beta HCG in 03.06.2013 - negativ (valoare 2)
17.06.2013 - IUI 2 - test beta HCG in 01.07.2013 - negativ (valoare 0.1)
In a patra luna de branca ursului, UM pe 12 octombrie, test pozitiv pe 3 noiembrie, pe 4 noiembrie beta 38.7, pe 6 noiembrie beta 82.4 - VINE BEBE!
Imagine

Tzuculina

Mesajde Tzuculina » Lun Apr 29, 2013 9:33 am

Eu nu stiu sigur daca voi putea veni dar stiu sigur ca vreau sa donez. Am si pregatit pachetelul va rog doar sa-mi spuneti cum sa fac sa ajunga la voi.
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

sdmdi

Mesajde sdmdi » Mie Mai 01, 2013 6:38 am

Eu nu stiu sigur daca pot sa vin, dar mi-ar placea. Daca totul e ok o sa vin, cel mai probabil sambata. O sa contribui la bazar, desigur, nu sunt insa sigura ca am timp sa fac niste creatii proprii.

Diana
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Mai 01, 2013 10:18 am

Multumim pentru feedback! @};-

Puteti vedea imagini de la ONGFest, editiile anterioare, aici:
- 2010: viewtopic.php?f=13&t=86&start=20
- 2011: viewtopic.php?f=13&t=240

In 2012 nu s-a organizat, ca n-au avut organizatorii bani.

Cam doua treimi din fetele din fotografii sunt astazi mamici.

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Mai 01, 2013 10:37 am

Daca tot am cautat linkurile, am si parcurs respectivele subiecte... M-a apucat nostalgia, chiar duiosia. Voiam sa va multumesc inca o data, voua, tuturor voluntarilor SOSI, poate abia peste ani vom realiza dimensiunile actiunii noastre de pionierat (si n-o sa ne vina sa credem ca am facut-o cu resursele minime pe care le-am avut si in conditiile date).

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Mai 01, 2013 10:45 am

andra_alexandra scrie:Eu as vrea mult sa particip, doar ca vineri la ora 13 la 19 sunt la servici si sambata de la 12 la 17, deci as putea doar in restul timpului ramas. E ok asa? As vrea sa contribui si cu diverse chestii, sunt destul de indemanatica de fel doar ca imi trebuie un pic de timp sa ma oraganizez si sa ma gandesc ce as putea face frumos si cu costuri mici, ca n-am nici eu finante prea generoase din pacate.
Deci, in princiupiu particip sigur dar in limita timpului disponibil (ca n-am cum sa ma invoiesc de la servici din pacate) si aduc si cu chestii de vanzare :)

E perfect asa, Alexandra. Nu trebuie sa fii non-stop cele trei zile, nimeni n-o sa fie, de aceea facem echipe. E minunat daca poti fi vineri dimineata, e ziua cea mai grea, o acoperim cu dificultate de obicei, pentru ca lumea e la job. In dimineata respectiva se preia standul de la organizatori si se incepe amenajarea (stii tu de la conferinta de presa - roll-up-uri, bannere, pop-up desk s.a.m.d.). Cred ca vineri vei face echipa cu sotul meu. :) Bine ca tu vorbesti romaneste. :D

Cine se mai inscrie pentru vineri - dimineata sau dupa-amiaza? [floare]

Referitor la bazar, stiu ca mi-ai scris si mi-ai aratat ceva pe FB, nu am apucat sa iti raspund, o voi face curand. Nu trebuie sa fie ceva scump, ci ceva care sa dea pofta celuilalt sa il achizitioneze, contra unei donatii.

Multumim! @};-

* * *

Adriana.G

Mesajde Adriana.G » Mie Mai 01, 2013 10:50 am

Hey, eu vineri pot dupa ora 18. Sambata si duminica oricand:D
eu 27 ani, el 27 ani/
iunie 2012 laparoscopie-endometrioza
oct 2012 -3.4 mil de sperm..prea putini pt o sarcina naturala
dar minune..am descoperit chiar in luna aceea ca am ramas insarcinata..
21.12.2012 sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani
ian 2013 -teratozoospermie severa
Mthfr -mutatia 677c heterozigot si 1298a heterozigot
Pai IAU - mutatia 844ag homozigot
Martie 2013 - spermograma in limite normale

Octombire 2014 - am inceput pregatirile pentru FIV

Luptam in continuare pt ceea ce ne dorim!

Noiembrie 2014, sarcina spontana! Ne rugam la Doamne Doamne sa fie bine!

O sa avem o motata!!

Imagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Mai 01, 2013 10:59 am

Tzuculina scrie:Eu nu stiu sigur daca voi putea veni dar stiu sigur ca vreau sa donez. Am si pregatit pachetelul va rog doar sa-mi spuneti cum sa fac sa ajunga la voi.

Multumim mult, Tzuculina! @};-

Cine ajunge la eveniment inainte de sambata la pranz aduce personal contributia la bazar. Cine nu ajunge sau nu stie daca poate ajunge, o poate trimite prin posta / curier la adresa pe care o voi trimite eu pe mesaj privat.

Pana una-alta, pregatiti pachetelul! :)

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Mai 01, 2013 11:06 am

sdmdi scrie:Eu nu stiu sigur daca pot sa vin, dar mi-ar placea. Daca totul e ok o sa vin, cel mai probabil sambata. O sa contribui la bazar, desigur, nu sunt insa sigura ca am timp sa fac niste creatii proprii.

Diana

Aaaaa, pai sa fie ok si sa vii! Vine toata gradinita SOSI - si piticii Elenei (care au facut toate editiile ONGFest, sunt ong-isti cu state vechi :D ), si Beatris cu baietelul, si PSJ cu fiica-sa, poate o sa avem si o mascota junior, abia botezata. Poate vine si Irina cu Grauntel! Nu puteti lipsi tocmai tu cu fiu-tau! :D

Ca santaj suprem, ma obligi sa devoalez surpriza: eu si JP venim la ONGFest cu teatrul de marionete! :D Vom juca un spectacol de marionete scris de mine pentru un public intre 2 si 6 ani! (Asta daca invata mon mari sa pronunte in romana in asa fel incat sa il si inteleaga publicul-tinta! :D)

Vii, daaaaaaaaa? @};-

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Mai 01, 2013 11:21 am

AdrianaG scrie:Hey, eu vineri pot dupa ora 18. Sambata si duminica oricand:D

Contam pe tine sambata si duminica, o sa facem o programare mai exacta in zilele premergatoare, in functie de disponibilitatile voluntarilor. Pe cei care, ca tine, nu au o preferinta pentru un anumit interval orar ii pastram pentru a acoperi segmentele libere.

Multumim! @};-

* * *

Adriana.G

Mesajde Adriana.G » Mie Mai 01, 2013 11:32 am

Ati facut si un anunt pentru facebook? ma gandesam ca acolo vad mai multi si poate mai doneaza si altii! eu astep sa postati sa pot distribui! :D
Si daca pot ajuta si la altceva..sunt dispusa oricand!
eu 27 ani, el 27 ani/

O sa avem o motata!!

Imagine

andra_alexandra

Mesajde andra_alexandra » Joi Mai 02, 2013 1:49 pm

N.C.B. scrie:
E perfect asa, Alexandra. Nu trebuie sa fii non-stop cele trei zile, nimeni n-o sa fie, de aceea facem echipe. E minunat daca poti fi vineri dimineata, e ziua cea mai grea, o acoperim cu dificultate de obicei, pentru ca lumea e la job. In dimineata respectiva se preia standul de la organizatori si se incepe amenajarea (stii tu de la conferinta de presa - roll-up-uri, bannere, pop-up desk s.a.m.d.). Cred ca vineri vei face echipa cu sotul meu. :) Bine ca tu vorbesti romaneste. :D

Cine se mai inscrie pentru vineri - dimineata sau dupa-amiaza? [floare]

Referitor la bazar, stiu ca mi-ai scris si mi-ai aratat ceva pe FB, nu am apucat sa iti raspund, o voi face curand. Nu trebuie sa fie ceva scump, ci ceva care sa dea pofta celuilalt sa il achizitioneze, contra unei donatii.

Multumim! @};-

Atunci astept organizarea pe echipe de la tine si programul exact. Cu aranjatul standului ma descurc, deja stiu cum functioneaza toate cele, cu masa aia e mai complicat (tii minte ca lipseau niste chestii de la ea) dar ne descurcam cumva. In ceea ce priveste obiectele de adus la bazar deja am cateva idei si cum toate imi plac nu ma pot decide la una din ele asa ca le voi pune in practica pe toate :D Nu o sa fie cantitati industriale din fiecare dar sper eu sa fie suficiente, nu stiu cum sa aproximez cat va cumpara lumea din ceea ce vom avea noi acolo dar avand in vedere ca mai participa si alte persoane la bazar cu produse sper sa fie ok. Chiar maine fac o tura prin Ikea sa iau ce-mi trebuie si ma pun pe treaba [majoreta]
Avem amandoi 27 de ani
Il asteptam pe bebelusul nostru din octombrie 2011 si abia dupa un an si opt luni de investigatii am primit si noi un diagnostic: ovare micropolichistice + mica mutanta (MTHFR A1298C- heterozigot; PAI-1 4G/4G - homozigot si Factor XIII - homozigot)
In a patra luna de branca ursului, UM pe 12 octombrie, test pozitiv pe 3 noiembrie, pe 4 noiembrie beta 38.7, pe 6 noiembrie beta 82.4 - VINE BEBE!
Imagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Sâm Mai 11, 2013 7:39 pm

Sa ne organizam, caci suntem la o saptamana distanta de eveniment: cine cand poate veni weekend-ul viitor la ONGFest, in Parcul Tineretului? [floare]

Programul pentru standuri va fi intre orele 10:00-18:00, in toate cele trei zile ale ONGFest (vineri, sambata, duminica). Vineri trebuie ajuns pe la 9 dimineata, pentru semnaraea contractului cu organizatorii si preluarea standului.

Participam insa la toate cele 4 componente ale ONGFest
- standuri
- seminarii, ateliere, dezbateri
- scena
- activitati conexe.
Revenim cu detalii cand ne programeaza organizatorii.

Va rugam sa va anuntati disponiblitatea pentru prezenta la stand! Va promitem ca va fi mai interactiv si mai funny decat in anii trecuti, am pregatit niste surprize! :ymsmug:

* * *

sdmdi

Mesajde sdmdi » Dum Mai 12, 2013 2:29 pm

N.C.B. scrie:Sa ne organizam, caci suntem la o saptamana distanta de eveniment: cine cand poate veni weekend-ul viitor la ONGFest, in Parcul Tineretului? [floare]

Eu pot sambata cam pana pe la 13,14. O sa aduc si cate ceva pentru bazar. Singura situatie in care nu pot sa vin e cea in care Alex e bolnav, dar tocmai s-a facut bine asa ca sper ca nu mai prinde iar ceva :D. Dar si atunci tot trec pe la stand :).

In teorie as putea si duminica cam pe la aceleasi ore, dar e incert deocamdata.

Nicole ma gandesc la tine si la bebelusul tau sa fiti amandoi bine [floare].

Diana
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

Adriana.G

Mesajde Adriana.G » Dum Mai 12, 2013 4:30 pm

N.C.B. scrie:Sa ne organizam, caci suntem la o saptamana distanta de eveniment: cine cand poate veni weekend-ul viitor la ONGFest, in Parcul Tineretului? [floare]

Programul pentru standuri va fi intre orele 10:00-18:00, in toate cele trei zile ale ONGFest (vineri, sambata, duminica). Vineri trebuie ajuns pe la 9 dimineata, pentru semnaraea contractului cu organizatorii si preluarea standului.

Participam insa la toate cele 4 componente ale ONGFest
- standuri
- seminarii, ateliere, dezbateri
- scena
- activitati conexe.
Reve

nim cu detalii cand ne programeaza organizatorii.

Va rugam sa va anuntati disponiblitatea pentru prezenta la stand! Va promitem ca va fi mai interactiv si mai funny decat in anii trecuti, am pregatit niste surprize! :ymsmug:

Hey,

Eu pot veni samb si duminica la orice ora:)

Popi
eu 27 ani, el 27 ani/

O sa avem o motata!!

Imagine

andra_alexandra

Mesajde andra_alexandra » Lun Mai 13, 2013 7:18 pm

La mine a intervenit o schimbare sambata, nu mai pot de dimineata, pot doar de la ora 17. Vineri la ora 13.30 trebuie sa fiu la servici si duminica pot oricand (am zi libera)
Avem amandoi 27 de ani
Imagine

Beatrix

Mesajde Beatrix » Lun Mai 13, 2013 8:20 pm

Eu sunt in charge cu planificarea la stand pe zile si pe ore, am listuta in lucru b-)

NCB are indicatie de la [medic] sa stea doar la pat, asa ca printre alte aspecte de organizare pe care le rezolva la canapea pe orizontala, definitiveaza scenariul pentru teatrul de papusi :YMPARTY:

Sa revenim la programul pe zile si ore, care acum e in stare de draft:
Andra Alexandra – te-am pus vineri de la 9 la 12 si duminica de la 10 la 14
Adriana G – te-am pus sambata de la 14 la 18 si duminica de la 10 la 14
SDMDI – sambata de la 13 la 16 si duminica de la 13 la 16 (abia asteptam sa il revedem pe Alex)

Mai suntem cateva fete din nucleul SOSI, insa unele venim cu piticii din dotare care se vor plictisi la stand si trebuie distrati :-) vedem noi cum organizam acolo o gradinita pe loc :-)

Fetelor, imi puteti trimite pe adresa de mail contact@infertilitate.com numarul vostru de telefon? Sa avem posibilitatea nu doar online ci si pe telefon sa tinem legatura, in caz de nevoie. SDMDI, stii, am numarul tau :-)

Beatrix

Mesajde Beatrix » Lun Mai 13, 2013 8:35 pm

Dragi prieteni,

SOSI are nevoie de voluntari pentru ONGFest, cu cat suntem mai multi, cu atat atmosfera este mai agreabila si e mai placut sa stam la stand.

Pentru ziua de vineri, in mod special in partea a doua a zilei, inca nu avem acoperire suficienta. Evident ca si sambata si duminica sunteti mai mult decat bineveniti!

Va putem spune din experienta anilor trecuti ca este un eveniment cool b-) Asadar, va asteptam alaturi de noi!

Adriana.G

Mesajde Adriana.G » Lun Mai 13, 2013 8:41 pm

Beatrix scrie:Dragi prieteni,

SOSI are nevoie de voluntari pentru ONGFest, cu cat suntem mai multi, cu atat atmosfera este mai agreabila si e mai placut sa stam la stand.

Pentru ziua de vineri, in mod special in partea a doua a zilei, inca nu avem acoperire suficienta. Evident ca si sambata si duminica sunteti mai mult decat bineveniti!

Va putem spune din experienta anilor trecuti ca este un eveniment cool b-) Asadar, va asteptam alaturi de noi!

Pot veni si pers care nu au probl si infertilitatea sau nu fac parte din sosi?
eu 27 ani, el 27 ani/

O sa avem o motata!!

Imagine

Înapoi la “ONGFest 2010 - 2017”