ONGFest 2010 - peste 20 de voluntari SOSI prezenti!

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Iasi,Bacau,M.Ciuc,Sibiu,Craiova,Cluj,Oradea,C-ta,TM, Buc

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Aug 29, 2011 6:28 pm

Spotul TV de promovare ONGFest - Melania Medeleanu, Raed Arafat si Adrian Despot sunt ambasadorii acestui eveniment:

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Aug 29, 2011 6:39 pm

Lista cu voluntarii anuntati pana in prezent:

Bucuresti: 9 - 11 septembrie, Parcul Alexandru Ioan Cuza, fostul Parc IOR, intrarea de langa statuia lui Al. Ioan Cuza

Beatrix
Elena
Psj
Alif
Claudia
Ramona
Mihaele
Manuela MDZ
Madalina (via e-mail)
Diana Sdmdi - duminica, posibil si sambata
BBcc & sotia - vineri
Robert (via e-mail)

Oradea 1 – 2 octombrie, Parcarea Independentei
Alla76
Codra

Iasi 17 – 18 septembrie, Bulevardul Stefan cel Mare si Sfant, zona din fata Primariei
Adina
Geany_M
Andrei (via e-mail)
Paula-Livia (via e-mail)

Bacau 17 – 18 septembrie, Parcul Catedralei
FunaruOana

Cluj 1 – 2 octombrie, Piata Muzeului
Corinuka_G
Cristina3343

Craiova 24 – 25 septembrie, Piata Prefecturii
Loredana
Cami30

Constanta 15 – 16 octombrie, City Park Mall
Ioana
Gratiela (via e-mail)
Cristina
Dana (via e-mail)

Timisoara 8 – 9 octombrie, Piata Unirii

MadalinaCristina (via e-mail)

Sibiu – 24 – 25 septembrie, Piata Mica
Ovidiu (via e-mail)

Miercurea – Ciuc – 24 – 25 septembrie, Piata Libertatii

Mai asteptam! @};-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Mademoiselle PasDeChance

Re: Info & foto de la ONGFest. >20 de voluntari SOSI prezent

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Aug 29, 2011 7:20 pm

bbcc scrie:
SOS Infertilitatea scrie:Operatiunea per ansamblu a fost un succes, multumim tuturor voluntarilor - femei, barbati si copii. :) Am stabilit ca pe viitor, pe langa comunicarea online, sa ne intalnim si fizic in mod regulat, macar o data la doua luni.

Au mai fost intalniri live intre membri? Exista o traditie in acest sens, chiar si poate doar pe plan local, undeva in Ro?

Hello & welcome BBcc!

Intalniri live intre membri au tot fost in cei trei ani si jumatate de actiune a SOS Infertilitatea, dar s-au intamplat de obicei nu doar pentru a ne intalni, gen "hai la bere", ci pentru a participa la evenimente care sa serveasca la mediatizarea cauzei. Ai aici fotografii de la eventuri: viewtopic.php?f=2&t=20 Actiunea cea mai elaborata din acest punct de vedere, intalniri bilunare intre persoane hipofertile din Bucuresti (nu neaparat membri ai Asociatiei, nu punem mare accent pe membership, ci pe implicare) este Grupul de Suport SOS Infertilitatea, ai topic dedicat. Daca gasim resurse, ne-am dori sa refacem o noua serie de intalniri GdS, cu alte cupluri inscrise.

Multumim mult pentru faptul ca veti veni la ONGFest, e foarte important ca ne ajutati sa acoperim ziua de vineri, cand intr-adevar cei mai multi dintre voluntari sunt la joburi.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Aug 29, 2011 7:25 pm

Mai sunt doar zece zile pana la event-urile bucurestene (stiti ca avem in acelasi timp si Agora Asociatiilor de Pacienti in Parcul Tineretului, o sa vedem cum ne distribuim), intram in linie dreapta.

Din octombrie vor incepe sa ne intre in cont viramentele 2% de anul acesta, asa ca acum, in pregatirea sezonului de toamna, vom merge pana aproape de fundul sacului, incercam sa ne prezentam cat mai profesional.

RalucaBonzi scrie:Am inceput pregatirea materialelor de promovare SOSI in vederea ONGFest.

Deocamdata suntem la faza de conceptie/redactare, apoi trebuie realizata grafica, luate oferte de pret de la tipografii, aleasa cea mai interesanta, tiparit, transportat, distribuit voluntarilor...

E de munca, dar speram sa iasa bine!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Aug 29, 2011 7:30 pm

Aceste materiale de promovare ne vor folosi atat la evenimentele din aceasta toamna (ONGFest, Agora Asociatiilor de PAcienti, cursul ESHRE cu participare internationala al dr. Protopopescu, Gala Avon 125 de Femei pentru Schimbare, Gala Participarii Publice, Romanian PR Award, ...), dar le vom distribui si in clinicile specializate in infertilitate, pentru ca pacientii sa afle ca existam si sa ni se alature.

funaruoana

Mesajde funaruoana » Mar Aug 30, 2011 9:32 am

RalucaBonzi scrie:Aceste materiale de promovare ne vor folosi atat la evenimentele din aceasta toamna (ONGFest, Agora Asociatiilor de PAcienti, cursul ESHRE cu participare internationala al dr. Protopopescu, Gala Avon 125 de Femei pentru Schimbare, Gala Participarii Publice, Romanian PR Award, ...), dar le vom distribui si in clinicile specializate in infertilitate, pentru ca pacientii sa afle ca existam si sa ni se alature.

Vin si eu cu o propunere: sa incercam sa distribuim aceste materiale (sau altele) si in cabinetele medicilor ginecologi, pt ca (din experienta) medicii ginecologi efectiv nu stiu incotro sa te indrume atunci cand dupa 12 luni de incercari programate nu reusesti sa ramai insarcinata. Ei in continuare te trimit sa faci N analize hormonale (pe care de altfel le-ai mai facut in urma cu 3 luni) dar fara sa iti poata da (sau poate nu vor) un contact al vreunei clinici specializate.
Pentru a nu se considera reclama, se poate mentiona pe pliante sectiunea din forum unde poate fi gasita lista clinicilor acreditate in Romania pt RUAM.
infertilitate masculina: OATS severa
nov.-dec. 2011 - FIV nereusit la Omini Clinic (subprogramul MS la initiativa SOSI);
1 nov. 2012 - Dosar depus pentru atestat familie adoptatoare
29 ian. 2013 - Atestat familie apta sa adopte
19 aprilie 2013 - ne-am cunoscut gemenii nazdravani
24 mai 2013 - termen tribunal hotarare incredintare
29 mai 2013 - familie compusa din 4 membri :)
februarie 2014 - copiii ne poarta numele :)
05.06.2015 - atestat familie apta sa adopte o fetita :)
23.04.2016 - ne-am cunoscut fetita

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Aug 30, 2011 10:15 am

Da, Oana, un al doilea cerc de difuzare ar putea fi cabinetele ginecologice - dar de-astea sunt sute, mii la nivel national, iar noi avem resurse limitate, cel putin deocamdata. Daca acoperim cele 24 de clinici acreditate RUAM, e deja enorm.

In timp, poate vom reusi sa avansam cu informatia, in cercuri concentrice, spre publicul larg.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Aug 30, 2011 11:01 am

Numarul de organizatii participante la ONGFest in fiecare oras (noi nu participam oficial decat in bucuresti, unde vom avea stand, in celelalte orase participam neoficial, doar cu distributie de materiale, deci nu aparem in aceasta statistica)

București: 150 ONG-uri

Bacău: 17 ONG-uri

Iași: 35 ONG-uri

Miercurea Ciuc: 21 ONG-uri

Sibiu: 25 ONG-uri

Craiova: 26 ONG-uri

Cluj – Napoca: 42 ONG-uri

Oradea: 17 ONG-uri

Timișoara: 36 ONG-uri

Constanța: 26 ONG-uri

Ati observat mai sus ca s-au precizat si locurile unde va avea loc ONGFest in fiecare oras. Vor exista animatii / spectacole, va fi interesant sa dati un tur, oricum.

Acum obiectivul nostru este sa gasim macar un voluntar in singurul oras neacoperit, Miercurea Ciuc! ;))

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Aug 31, 2011 8:41 am

Avem nevoie de voluntari la ONGFest in orasele Bucuresti, Iasi, Cluj, Constanta, Timisoara, Craiova, Oradea, Bacau, Sibiu, M. Ciuc. In Bucuresti vom avea stand, in restul oraselor distributie de materiale. Si, desigur, ocazia de a ne cunoaste si de a comunica. [floare]

Detalii si "inscrieri", pe acest topic.

Voluntarii inscrisi vor primi cate un tricou inscriptionat SOS Infertilitatea si teste de ovulatie si teste de sarcina "Minut".

cami30

Mesajde cami30 » Mie Aug 31, 2011 8:52 am

Cum primim materialele in provincie? Eu de ex as putea sa printez niste brosurici si la mine acasa!
37 ani 1. salpingectomie partiala bilaterala 2. FIV 1 oprit in evolutie 3. sarcina naturala ectopica - salpingectomie totala bilaterala 4. MTHFR homozigot 5. tiroidita cronica autoimuna ( Hashimoto) 5. end of my dream!

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Aug 31, 2011 9:21 am

Le vom trimite prin posta / curier. E mai ieftin daca tiparim, vom face cantitati mari, pentru toate eventurile din toamna asta (sunt multe!!) si pentru a trimite si in clinicile RUAM.

Va vom contacta curand, am facut deja centralizatorul cu voluntarii.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

petro78

Mesajde petro78 » Mie Aug 31, 2011 11:22 am

SOS Infertilitatea scrie:Va vom contacta curand, am facut deja centralizatorul cu voluntarii.

buna
sunt petronela,din constanta, daca mai doriti un voluntar pt. constanta pe15-16 oct 2011 va pot ajuta, va las tel. 07664***********, email petro78@***********.ro

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Aug 31, 2011 11:36 am

Petronela, multumim, te-am notat pe lista de voluntari si te vom contacta. Ti-am editat datele personale, nu e bine sa fie publice pe forum.

Multumim mult, numai bine! @};-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Alla76

Mesajde Alla76 » Mie Aug 31, 2011 5:42 pm

RalucaBonzi scrie:Voluntarii inscrisi vor primi cate un tricou inscriptionat SOS Infertilitatea si teste de ovulatie si teste de sarcina "Minut".

dragut! tricourile sa fie cu "burtica" sa le putem folosi pe termen mai lung :D (optimista de mine...)
la evenimentele din Iasi, Cluj, Constanta, Timisoara, Craiova, Oradea , Bacau, Sibiu, M. Ciuc ajung si fete din nucleul SOS? mi-ar face placere sa le cunosc, nu de alta, dar merita :ymapplause: si direct, nu numai virtual @};- [floare]
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Aug 31, 2011 9:20 pm

Aoleu! :) Pai noi ne scobim de ultimii banuti sa tiparim materialele si tu vrei sa ne plimbam pe la Oradea?! Cu cat am da doar pe transportul pentru doua persoane, imprimam toate tricourile.

Suntem cumpatate (ca sa nu zic zgarcite) maxim, caci nu avem incotro.

Multumim pentru gandul bun, poate vom veni intr-un viitor speram nu foarte indepartat, cand se va profesionaliza Asociatia si vom gasi surse de finantare. :ymdaydream:

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Aug 31, 2011 9:28 pm

De fapt, vor fi dintre fondatoare Adina la Iasi si Ioana (cu Ema-n brate :x ) la Constanta, dar asta doar pentru ca ele acolo locuiesc.

Iar eu voi fi omniprezenta, cu gandul peste tot. :)

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Sep 01, 2011 9:26 am

Voluntarii inscrisi pentru Bucuresti (o luam cronologic) au primit deja urmatorul mesaj:

Dragi voluntari,

Asa cum stiti, ne bazam pe participarea voastra la cele doua evenimente importante la care Asociatia SOS Infertilitatea este inscrisa in septembrie:

- ONG Fest, locatie: Parcul Alexandru Ioan Cuza (fostul Parc IOR, intrarea de langa statuia lui Al. Ioan Cuza), zile de desfasurare: vineri 9 septembrie, sambata 10 septembrie si duminica 11 septembrie, interval orar: 10 - 20
- Agora asociatiilor de pacienti, locatie: Parcul Tineretului, zile de desfasurare: sambata 10 septembrie si duminica 11 septembrie, interval orar: 10 -18

Va rog sa imi transmiteti pe aceasta adresa de mail in care dintre zile si locatii sunteti disponibili, precum si intervalul orar pe care doriti sa il acoperiti, voi realiza un tabel cu participarea tuturor la cele doua standuri, astfel incat sa asiguram permanenta la standuri si sa fim mai multe persoane in acelasi timp per stand.

Evident ca o participare cat mai lunga per zi si eventual prezenta in doua zile din partea fiecaruia ne este de mare ajutor, pe de alta parte si o contributie de minim 4 ore la stand este binevenita de la oricare dintre noi.

Avem o zi «sensibila» si anume vineri pentru ONG Fest, in sensul ca e zi lucratoare, iar cei care mergem la servici nu o putem acoperi cu usurinta, deci asteptam cu interes persoane care pot si vineri.

Din experienta anilor trecuti stim ca va fi fun! :)

Va rog sa va salvati in telefon numarul meu 072******, daca este nevoie, ma puteti suna.

Voi reveni in timp util cu alte detalii privind standurile care ni se aloca etc.

Cu drag,
Beatrix

P.S. Daca mai aveti prieteni pe care ii puteti coopta, nu ezitati. :)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Sep 01, 2011 9:29 am

Voluntarilor din Bucuresti care s-au inscris pe forum li s-a trimis acest mesaj pe adresa de e-mail cu care s-au inscris pe forum.

Este foarte posibil ca aceasta sa nu fie adresa voastra principala si sa o folositi mai rar. Verificati-o si raspundeti sau trimiteti-ne la contact@infertilitate.com alta adresa de e-mail, eventual si un nr. de telefon.

Si, desigur, disponibilitatea orara pentru ONGFest.

Pe curand! :)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Chocolate

Mesajde Chocolate » Joi Sep 01, 2011 9:59 am

Pot si eu la Timisoara. :)
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Sep 01, 2011 10:08 am

Excelent. Trecem pe lista, Chocolate.

Deocamdata ne concentram pe Bucuresti, caci asta e prima etapa cronologica. Daca punem totul pe roate aici, va fi simplu apoi pentru celelalte orase.

Deocamdata abia facem grafica materialelor. Mai e de tras. :)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie