Campania 2% in 2012. Va multumim!

Campaniile 2% din 2010 pana in prezent
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Banii tai raman la stat.

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Mai 19, 2012 1:13 pm

ZeList a publicat o lista de ONG-uri, cu apel spre directionarea 2%. suntem acolo:

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Irinuka

Re: Banii tai raman la stat.

Mesajde Irinuka » Mar Mai 22, 2012 6:50 am

SOS Infertilitatea scrie:De ieri, s-a reluat campania 2% pentru SOS Infertilitatea pe ecranele din statiile de metrou si din alte spatii publice. Multumim firmei Spectacular, care ne ajuta pro bono. Sa speram ca urma scapa turma! http://www.doilasuta.net

am vazut la metrou. am luat datele si de la fratele si cumnata mea, le trimit eu. mult succes !

Bubu

Re: Inca 2 zile!

Mesajde Bubu » Mie Mai 23, 2012 12:36 pm

Chiar daca nu am mai postat de mult, va citesc in fiecare zi si sunt alaturi de voi. Am depus deja declaratia cu 2% a mea si a sotului si urmeaza sa depun si pentru o colega de serviciu si sotul ei. Nu inteleg de ce la unele societati sefii "sugereaza" angajatilor ce sa faca cu banii lor...2%. Fara comentarii.
32 ani, sotul 33 ani, infertilitate masculina, incercam sa avem un copil din 2005, dupa numeroase vizite la diversi medici si tratamente variate. Am avut norocul sa dam peste echipa de medici de la clinica Omini, unde am facut 2 IA in 2011, din pacate nereusite.
1 FIV prin program noiembrie 2011( transferat un blastocist ) - nereusita
2 FIV noiembrie 2012 ( transferati 4 embrioni ) - nereusita
Dumnezeu sa ne dea putere sa mergem mai departe.

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Re: Inca 2 zile!

Mesajde N.C.B. » Joi Mai 24, 2012 6:08 am

Multumim, Irinuka! @};-

Bubu @};-, ma bucur ca ne citesti in continuare. Sper din suflet sa gasesti o solutie pentru a continua.

Eh, ca unii sefi "sugereaza" unde sa directionezi 2% parca tot mai e o chestie, poti pur si simplu sa ignori sugestia, dar o prietena a mea care lucreaza intr-o televiziune cunoscuta a primit, ea si de fapt toti colegii ei, fisa gata completata cu datele unei ...universitati particulare.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

Miri

Re: AZI si MAINE!!

Mesajde Miri » Joi Mai 24, 2012 8:42 am

Ar fi tirziu daca maine m-as prezenta la administratia financiara cu inca 1-2 declaratii?! Am mai cooptat niste prieteni si ma intilnesc cu ei abia diseara.
33ani,infertilitate secundara inexplicabila,ovare micropolichistice,oligozoospermie usoar,5 ani incercari,AMH 0,4-0,7ng/ml (0.8-14,6ng/ml),FIV1 mai 2012 clinica Promed (in afara Subprogramului)
Am obtinut 3 embrioni din care doar 2 au crescut si sunt la purtatoare. Beta 28.05.
Ziua 14 ET betaHCG 293!!!! Doamne ajuta in continuare!
AVEM UN BAIETEL!!! S-a nascutpe 22 ianuarie si e sanatos

N.C.B.

Re: AZI si MAINE!!

Mesajde N.C.B. » Joi Mai 24, 2012 8:53 am

Nu, nu e tarziu maine. @};- In principiu, nu e prea tarziu nici daca le trimiti prin posta maine, dar sa te asiguri ca stampila pe plic este din data de 25 mai.

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

Swanheart

Re: Vineri, 25 mai, ultima zi pentru 2%.

Mesajde Swanheart » Vin Mai 25, 2012 11:44 am

Tocmai am depus 2 declaratii, pentru colegul meu de birou si pentru angajata mea, care nu aveau nicio preferinta privind directonarea celor 2%, astfel ca nu i-a deranjat sa-i directionez unde doresc.
Personal, am promis in urma cu 2-3 ani ajutorul meu unei alte asociatii, si nu pot sa nu ma tin de cuvant, in fiecare an directionez catre acea asociatie 2% (m-au ajutat, luand in grija lor un caine gasit de mine, care era abandonat - iar in schimb, le-am promis si eu ajutorul).
Sumele sunt mici, dar putin cu putin, se face mult.
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Mai 25, 2012 11:57 am

Multumim, Swanheart! @};-

Tu esti din Timisoara, nu au fost probleme sa depui pentru alte persoane?

Te intrebam pentru ca Chocolate @};- a recuperat ieri declaratii 2% de la Clinica Gynatal din Timisoara (si medicii au directionat pentru SOSI! @};- ), s-a dus cu ele la administratia financiara si nu i le-au primit, i-au spus ca imputernicitul trebuie sa aiba imputernicire NOTARIALA pentru a depune pentru altcineva. ~X(

Asta in conditiile in care la alte administratii financiare, din Bucuresti si din tara, voluntarii nostri au putut depune fara probleme mai multe declaratii...

Chocolate le-a trimis pana la urma prin posta. Ii multumim mult!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Swanheart

Mesajde Swanheart » Vin Mai 25, 2012 12:46 pm

Nu sunt din Timisoara, ci dintr-un orasel dintr-un judet invecinat cu TM. Am trecut Timisoara la descriere, pentru ca acolo am initiat procedurile, la Gynatal...

Le stiu pe fetele de la Finante si nu au fost niciun fel de probleme sa depun declaratiile pentru altcineva (pe numele S.Eugen. si N.Marioara). Am completat declaratia 230, desi eu si colegul meu avem profesie liberala. Sper sa nu fie vreo problema...
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

Loredana

Re: Bursa de voluntariat. CERERE si OFERTA. Concret, punctua

Mesajde Loredana » Vin Mai 25, 2012 1:11 pm

Am depus si eu 14 declaratii astazi dintre care 8 mi le-a dat ieri D-na Dr Vaduva de la HITMED. Sumele sunt semnificative pt ca vin de la pers cu functii de conducere. M-am straduit, din pacate doar atat am reusit! Chiar daca nu mai sunt activa pe forum nu inseamna ca nu ma implic. Va urez la toate burtici si bebici sanatosi.
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

Laura80

Re: Operatiunea 2% in 2012 s-a incheiat. VA MULTUMIM!

Mesajde Laura80 » Sâm Mai 26, 2012 9:06 am

Am directionat si eu. Mult succes, dragele mele, aveti toata admiratia mea, meritati mult mai mult! [floare]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Mai 26, 2012 11:23 am

Multumim, Lara! @};- Multumim, Loredana! @};-

Multumim si medicilor de la Gynatal si Hitmed care au directionat catre Asociatia SOS Infertilitatea si sa stiti ca nu sunt singurii:

Imagine

Multumim tuturor voluntarilor, stiuti si nestiuti! @};-

Viramentele vor sosi la toamna / iarna, ca de obicei vom anunta sumele pe forum.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Joi Iun 07, 2012 6:53 am

SOS Infertilitatea scrie:Suma totala a operatiunii 2% in 2011 (cel putin pana la 1 iunie 2012, caci am invatat sa nu mai zicem ca e ultimul virament) este deci de 40.492 de RON, echivalentul a 9.070 E.

Pana la urma, nu am fost deloc irealisti in obiectivul de 10.000 E pe care ni-l fixasem pentru 2011, ba am fost chiar foarte aproape, am putea castiga la „pretul corect”. :)

Multumim tuturor! @};- Din acesti bani functioneaza Asociatia SOS Infertilitatea in prezent.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Joi Iun 07, 2012 6:56 am

Pisica mea frantuzoaica, expatriata in Romania, va multumeste pentru implicare! :)

Imagine

* * *

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Iun 17, 2012 7:59 am

Asociatia SOS Infertilitatea continua actiunile de impact, pe care le organizam din banutii atrasi prin operatiunile pe care le-am expus in detaliu si transparent pe topicul "fundraising". Practic, continuam sa functionam primordial din fondurile 2% de anul trecut si speram sa o putem face pana la toamna, cand vor incepe sa intre viramentele 2% de anul acesta (ceea ce nu impiedica incercarile de a obtine si alte fonduri, din alte surse - dimpotriva: ramane o prioritate pentru noi, din pacate pentru moment doar teoretica).

Am continuat si achizitiile, avem un mini-stand nou, personalizat, pe care il vom folosi pe termen lung, la actiunile viitoare.

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Dec 04, 2012 6:26 am

Toamna se numara bobocii! Avem viramente 2% intrate in ultimul timp, vom reveni in curand cu informatii explicite, transparente, privind sumele primite, asa cum facem in fiecare an.

Pana atunci, sa spunem ca ne-a facut placere sa vedem la TV ca la Giulesti, pe panoul cu bebelusi FIV se afla si afisul nostru 2%:

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Andreea_A

Mesajde Andreea_A » Sâm Dec 22, 2012 7:02 pm

Cand apar formularele pentru 2% pentru 2013? Am facut niste calcule si cred ca voi putea aduna cam 8-14 declaratii si as fi vrut sa profit de sarbatori si de concediu.

Din pura curiozitate caci am citit subiectele cu atentie si cred ca in 2012 ati avut mult mai multa publicitate pentru campania 2%, s-au strans mai multi bani in 2012 decat in 2011, a fost eficienta mediatizarea?
31 ani,infertilitate secundara - 1 baiat cu sarcina obtinuta natural,PCOS.Sotul ok. Dupa 1.4 ani, in nov-dec 2012 prima IA cu 2 foliculi maturi. Mamica fericita de [cf] [cb]

AncaBB

Re: Operatiunea 2% in 2012. Au inceput sa intre viramentele!

Mesajde AncaBB » Mar Ian 01, 2013 5:05 pm

Si eu vreau sa incep sa strang formulare. Mai sunt bune cele de anul trecut ?
36 de ani , patru inseminari nereusite , dosar aprobat , FIV 1 reusit la Giulesti. MULTUMESC DOAMNE !

N.C.B.

Re: Operatiunea 2% in 2012. Au inceput sa intre viramentele!

Mesajde N.C.B. » Sâm Ian 05, 2013 12:44 pm

Multumim pentru interes, doamnelor! @};-

Nu am raspuns imediat pentru ca nici noi nu stim inca daca se schimba sau nu formularele anul acesta. Am scris la Asociatia pentru Relatii Comunitare - ARC, cei care gestioneaza pagina doilasuta.ro, nu ne-au raspuns; am sunat, nici ei nu stiu.

Ca atare, eu zic asa: incepeti sa strangeti formulare pe tipizatele existente si in cazul putin probabil in care schimba, ne-om descurca cumva, le transcriem.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Sâm Ian 05, 2013 12:56 pm

Andreea_A scrie:Din pura curiozitate caci am citit subiectele cu atentie si cred ca in 2012 ati avut mult mai multa publicitate pentru campania 2%, s-au strans mai multi bani in 2012 decat in 2011, a fost eficienta mediatizarea?

Andreea, din punctul meu de vedere campania 2% in 2012 nu a fost tocmai impecabila (si aici imi asum o vina, am avut multe-multe evenimente asociative de proportii - Saptamana Nationala de Constientizare, Fertility Europe, refacerea site-ului, intalnirile politice, participarea la comisia Subprogramului etc, etc., plus ca traversam o perioada de tranzitie din viata mea, nu am putut in acea perioada sa dedic atat de multe nopti ca in trecut si sa ma adresez personal, am mers mai mult la nivel macro decat micro). Adica, da, fata de anul anterior, am facut chestii grele, gen site-ul http://www.doilasuta.net sau am trimis declaratii si flyers in toate clinicile sau am avut publicitate pe canale media semnificative, insa nu am insistat foarte mult pe mobilizare personala a voluntarilor, nu i-am batut destul la cap. :) Un singur voluntar cu adevarat motivat face mai mult decat site-ul nostru targetat si reclama la metrou, la un loc.

Iar asta se vede in viramente - avem orase mici cu sume mari si orase mari cu sume mici (sau deloc). In functie de unde locuiesc voluntarii nostri (stiuti sau, poate, nestiuti) care chiar s-au implicat.

Cu o exceptie notabila (sectorul 1 Bucuresti, care si anul trecut detinea recodul, dar de unde anul asta am primit aproape dublu, vreo 7.000 de lei!!), deocamdata cifrele sunt comparabile cu cele de anul trecut, le facem publice curand, avem o centralizare dar cateva trezorerii sunt "semnate anonim", nu stim de unde vin banii aia, e doar un nr. de cont, o sa cautam sa vedem caror localitati corespund, de-aia n-am publicat inca. Dar inca nu am primit toate viramentele (speram!)

Si da, trebuie sa incepem campania 2% in 2013, in ianuarie trebuie lucrat, nu in aprilie cand toata lumea a directionat deja. ...Trag aer adanc in piept! :)

* * *

Înapoi la “Doi la suta”