Campania 2% in 2013. VA MULTUMIM!

Campaniile 2% din 2010 pana in prezent
N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Re: Cine se baga? :)

Mesajde N.C.B. » Mar Ian 22, 2013 7:28 am

OanaBlue scrie:Nu cred ca e rea vointa sau dezinteres lipsa asta de reactie. Uite, de exemplu eu si sotul meu am redirectionat si anul trecut cei 2% catre SOS-I; evident ca o vom face si anul acesta! Dar chiar nu mi-a dat prin cap ca daca as spune acest lucru pe forum ar fi o incurajare pentru voi [floare] .
Si sunt sigura ca sunt mai multi useri care fac la fel: completeaza si trimit formularele, dar pur si simplu nu s-au gandit sa scrie la topicurile dedicate.

OanaBlue, recunosc ca asta e o marota a mea: detest sa vorbesc de una singura. Iar asta se intampla pe forum DOAR cand e vorba de fundraising / implicare. La subiecte medicale nu am deloc aceasta senzatie. Din pacate, in ultimul timp agenda nu imi mai permite sa scriu zilnic pe forum, ca inainte - dar de citit, citesc zilnic, adesea de pe telefon, in "timpii morti" ai altor actiuni. Cu userul comun, de admin, se scrie zilnic, eu, cu userul meu, nu mai reusesc sa tin ritmul cum as vrea (nu c-as avea ce sa povestesc despre mine, dar macar sa raspund la intrebari si sa incurajez.) Deci asta e faza: dupa ce ca scriu o data pe saptamana, faptul ca, in linii mari, subiectele de FR raman de obicei un monolog SOSI / NCB ma cam frustreaza. Deci e important pentru mine sa va manifestati, da, ma incurajeaza, simt ca nu ma dau cu capul de toti peretii degeaba. :) Va multumesc mult ca ma intelegeti si ma ajutati sa trec peste acest mare hop al existentei mele! :) :)
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mar Ian 22, 2013 7:56 am

Irina_ scrie:Nicole, pot sa inteleg de ce multi sunt reticenti in a incuraja cunoscutii sa directioneze catre SOSI. In primul rand, subiectul e oarecum delicat, personal, e foarte posibil sa nu doreasca sa discute cu prea multi indivizi. In al doilea rand, in anumite circumstante, un asemenea gest poate fi perceput de anumite persoane ca fiind usor prea agresiv, mai ales daca, asa cum spuneam, au cauzele preferate pe care le sustin deja si care, din punctul lor de vedere, sunt mult mai importante decat problema infertilitatii. Pentru ca, sa fim sinceri, cine nu s-a lovit de ea pur si simplu nu intelege cat de dureroasa e si cat de mare e incidenta.

Asa este. Stiu asta. Eu insami am cunoscuti care au cauze pe care le sustin de ani de zile, bineinteles ca nu insist sa dea 2% pentru cauza "mea". Asta e prima intrebare pe care o pun cand ma duc la vanatoare de formulare: "A, ce voiam sa te intreb! Ai deja o cauza pentru care directionezi 2%, in care chiar crezi si esti implicat/a sau directionezi la Fundatia pentru SMURD ca toata lumea?":) Doar la cei pe care ii simt "neutri", trec la procesul de persuadare si de pus formularul sub nas, la semnat.

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mar Ian 22, 2013 7:58 am

Pe de alta parte, ceea ce nu voi putea intelege niciodata - SI DA, CRED CA ESTE DEMOTIVANT - este de ce nu se primesc redirectionarile din 2% din impozitul majoritatii membrilor forumului. Pai daca facem niste mici socoteli, suntem cateva mii de utilizatori inregistrati, nu? Iar la un calcul aproximativ, presupunand ca 1/2 ar avea salariul minim si 1/2 salariul mediu (sa zicem asa, ca un fel de medie ponderata), 2% din impozitul aferent ar depasi de mult prea multe ori fondurile primite anual de SOSI din 2%. Daca ma insel cumva sa imi spuneti...

Irina, da, te inseli. In minus! Nu avem doar cei 2500+ membri inscrisi pe forum (sa mentionam ca printre acestia nu sunt bots, sunt doar useri umani, cu adresa e-mail valabila), dintre care unii s-au inscris si atat, nu revin neaparat in mod constant pe forum - ci avem o baza de date semnificativ mai mare, in care avem si contactele tuturor pacientilor care ne-au scris pe e-mail in astia cinci ani de zile, si cei care au facut comentarii pe blog, si cei care s-au manifestat pe retelele sociale. TUTUROR acestora le adresam in fiecare an mesaje 2% (nici prea multe, sa nu ii stresam, dar nici putine - la inceputul campaniei, la mijloc si spre final, inaintea ultimei saptamani) direct in mail, cu un script informatic.

Sumele le-ati vazut si voi. Exemple din orase mari, cu clinici FIV, implicate in Subprogram:

TREZORERIA SIBIU
46,49 RON

A T C P BRASOV
130,49 RON

TREZORERIA CLUJ NAPOCA
269,49 RON

TREZORERIA MUNICIPIULUI IASI
185,49 RON

Asta in conditiile:

Iata ce sume reprezinta contributia de 2% din impozit raportata la diferite valori ale veniturilor oficiale, cele din cartea de munca:

venit brut .. impozit anual.... 2%
600 ……………… 480 ……………… 9
1200 …………… 1488 …………… 29
1400 …………… 1849 …………… 36
1600 …………… 2110 …………… 44
1800 …………… 2586 …………… 51
2900 ………….. 4608 ………….. 92
3000 ………….. 4812 ………….. 96
3700 ………….. 5928 ………….. 118
4100 ………….. 6576 ………….. 131

Deci in aceste orase au fost doar cei cativa forumisti activi pe care ii stiu deja, deci tot voi. ATAT! In conditiile in care in aceste orase am trimis prin curier, in clinici, fluturasi 2%, declaratii 2% precompletate s.a.m.d. - care au costat BANI SI TIMP! Cam ca la urnele de donatii - abia daca recuperam investitia. :(

Anul trecut, prin aprilie, cred, am donat medicamente FIV unei fete aflate in procedura (e insarcinata cu gemene, trebuie sa nasca), nu scrie aici, dar este de la inceputuri in baza noastra de date, suntem conectati cu ea pe FB, iar cand am intrebat-o la telefon daca a directionat deja 2%, mi-a spus ca da, a dat la SMURD. ...Ce mai poti sa zici?!

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mar Ian 22, 2013 8:04 am

In plus, o donatie on-line de doar 50 RON anual de la fiecare ar fi nepretuita pentru a finanta actiunile SOSI (inclusiv administrarea forumului si a site-ului). Nici nu e nevoie de mult mai mult.

M-am gandit la asta. Cand am fixat, in 2009, cotizatia pentru membri la 1 RON, eu ma gandisem, in naivitatea-mi, sa incurajez lumea sa se inscrie si sa se implice, dar se pare ca valoarea prea scazuta / simbolica a cotizatiei ii face pe unii sa creada ca plata acesteia nu este necesara. Ca atare, de anul acesta vom reforma membership-ul.

Vor exista doua categorii de membri:
- Membru activ. Persoanele care au deja o perioada de voluntariat confirmat (sa zicem, de minimum 6 luni) pentru Asociatia SOS Infertilitatea si doresc sa fie membri cu adeziune, vor avea de platit o cotizatie de 50 lei/semestru. In cazuri intemeiate, membrii activi pot fi scutiti de plata cotizatiei.
- Membru sustinator. Persoanele cu posibiliati materiale mai mari şi care nu au timpul necesar pentru a participa activ, dar doresc totusi să sprijine Asociatia SOS Infertilitatea, pot deveni membru sustinator. Cotizaţia pentru acestia este de 200 lei/semestru. Adeziunea ca membru sustinator nu necesita stagiu de voluntariat.

Daca vor exista doar zece membri - asta e, astia sunt, cu astia defilam, dar macar stim o treaba.

Cum vi se pare ideea?

[Fug la job, o sa revin cu raspunsuri cand gasesc un pic de timp!]

* * *

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Ian 22, 2013 11:35 am

Spre comparatie:

Un număr de 14.200 de prieteni au direcţionat 2% pentru îngrijirea pacienţilor HOSPICE Casa Speranţei în Campania” 2% pentru Clipe de Viaţă”, derulată în anul 2012

Suma totală direcţionată de acest impresionant număr de contribuabili din intreaga ţară este de 851.000 lei (aproximativ 189.000 euro).

(Nici la ei suma nu este completa, sigur le vor mai intra viramente.)

Noi nu suntem Hospice, nu avem nici brandul, nici forta de fundraising, nici o cauza atat de puternic/direct impresionanta si „urgenta”, dar credem sincer ca avem un public-tinta sensibil egal dpdv numeric. Da, cu siguranta cei 3 - 4.000 de inscrisi in bazele de date SOSI ar putea ajunge la alti 10.000 de contribuabili, DACA s-ar mobiliza.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Chocolate

Mesajde Chocolate » Mie Ian 23, 2013 8:40 am

Are cineva idee daca declaratiile se pot trimite cu posta normala, sub forma scrisorilor simple, sau trebuie neaparat recomandate? Am citit pareri contrare pe net si nu stiu ce sa mai cred...
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Ian 23, 2013 9:50 am

Chocolate scrie:Are cineva idee daca declaratiile se pot trimite cu posta normala, sub forma scrisorilor simple, sau trebuie neaparat recomandate? Am citit pareri contrare pe net si nu stiu ce sa mai cred...

Le poti trimite si prin scrisoare simpla, dar ai sansa sa ti le faca pierdute si apoi sa dea vina pe posta. Daca utilizezi recomandate, sunt obligati sa le inregistreze si apoi, daca nu intra banii in contul Asociatiei, poti sa ii tragi de raspundere, ca sa zic asa. Cel putin teoretic. Pe scurt, avantajul e ca ai avea o dovada a depunerii.

Chocolate

Mesajde Chocolate » Mie Ian 23, 2013 11:06 am

Da, dar cand trimiti mai multe, nu poti avea controlul asupra sumei. Adica daca vezi 500 lei nu stii daca sunt cei din declaratiile tale sau ale altora...Pentru asta ar trebui un centralizator cu toti cei care depun declaratii pentru SOSI, ceea ce e imposibil..

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Ian 23, 2013 11:13 am

Chocolate scrie:Da, dar cand trimiti mai multe, nu poti avea controlul asupra sumei. Adica daca vezi 500 lei nu stii daca sunt cei din declaratiile tale sau ale altora...Pentru asta ar trebui un centralizator cu toti cei care depun declaratii pentru SOSI, ceea ce e imposibil..

Da, din pacate asa este. Asta e o discutie mai veche. Si nu i se prea poate gasi o rezolvare, cu atat mai mult cu cat multi voluntari aduna si depun doar declaratiile, neinsotite de fisele fiscale, care in mod normal ar oferi ceva mai multe date despre sumele pe care SOSI ar trebui sa le primeasca. Ca urmare nu exista un control, ne putem sesiza decat daca orase sau sectoare intregi (unde stim ca s-au depus formulare) lipsesc cu desavarsire din lista.

Nu putem decat sa speram ca statul doar vireaza tarziu, nu si omite parte din viramente. Desi din experienta mea cu trezoreriile, mai ca nu prea am curajul sa fiu optimista... Suntem in Romania, pana la urma!

Pe de alta parte, daca nu depunem formularele la timp, cu siguranta nu vom avea buget suficient pentru proiecte frumoase. Deci primul pas e sa depunem :) .

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Ian 25, 2013 10:35 am

Arcip Andreea scrie:Eu nu lucrez, dar ca si anul trecut o sa va trimit formularul de la sora mea si de la prietena mea.

Multumesc, Andreea. Am apreciat mult anul trecut, ca, desi nu erai in tara, ti-ai mobilizat apropiatii! @};-

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Ian 25, 2013 10:37 am

Giorgia scrie:La fel ca anul trecut, puteți conta si pe mine.

Multumim, Giorgia! Cand o sa intre viramentul 2%, tu o sa ai deja 2 [gemeni] in brate! :ymdaydream:

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Ian 25, 2013 10:38 am

emy76 scrie:Si pe mine puteti conta. Am strans 25 de formulare (cu 2% baban), dar mai am cunostinte pe care nu le las sa-mi scape.

La cat mai multe.

Multumim, Emy! @};- 25 de formulare?! Cred ca te declaram deja recordmena, eu recunosc ca nu am atatea inca, dar pe cele de care sunt sigura nu le-am strans inca!

* * *

Chocolate

Mesajde Chocolate » Vin Ian 25, 2013 11:24 am

Eu am depus deja 6 formulare, cred ca sunt iar prima in Tm. :D Mai urmeaza cateva si in Bucuresti (cel putin 2, sper la 5).

Lucy80

Mesajde Lucy80 » Sâm Ian 26, 2013 10:01 pm

am si eu trei formulare 2% si mai strang. sa nu va lasati din ce faceti , e mare nevoie de voi! @};- @};- @};-

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Ian 30, 2013 11:40 am

Oana, Pupacila, Chocolate, Carla, Lucy - multumim mult!! @};-

Ia uitati ce am gasit pe FB, postat de Asociatia ARC:

Cred ca pentru multe organizatii din Romania Prevederea 2% si-a atins potentialul maxim. E vremea ca incet si cu respect sa ii spunem Ramas bun si sa ii acordam, politicosi, un paragraf sau un capitol in istoria atragerii de fonduri si a filantropiei din Romania. Si sa o complementam si apoi inlocuim cu mecanisme si metode noi.

De ce?
- 2% este o prevedere caracteristica filantropiei de tranzitie. Si dupa 23 de ani e cazul sa incheiem tranzitia. Serios!

- Creeaza o falsa impresie a generozitatii. Daca folosesti prevederea 2% nu esti donator, nu esti generos, nu esti filantrop. Dorinta noastra este ca oamenii sa fie generosi din buzunarul lor, nu numai al statului.

- In conditii de legalitate, prevederea 2% nu ne permite sa cunoastem identitatea donatorilor. Asta insemana ca nu putem fi transparenti fata de ei, nu putem comunica cu ei in mod personalizat, nu putem construi o relatie cu ei.

- Prevederea 2% nu este transparenta nici fata de donatori (ei nu afla daca directionarea lor a fost efectuata) nici fata de organziatie (organizatia nu stie cate directionari a primit si cate au ajuns efectiv la ea)

Ce punem in loc?
- Mecanisme noi de atragere de fonduri care ne permit cunoasterea identitatii donatorilor, transparenta si construirea unei relatii cu ei. Debitul direct, donatiile recurente prin card, donatiile salariale, donatiile online, evenimentele speciale si solicitarile fata in fata sunt numai cateva din ele.

- Facilitati fiscale reale pentru donatii reale. Asa cum exista in toata lumea civilizata.

- Mecanisme interne de transparenta si de comunicare cu donatorii. Ele nu trebuie sa fie nici scumpe, nici sofisticate. La baza filantropiei se afla increderea in aproapele tau si este datoria noastra sa construim incredere reala in noi.

Randurile de mai sus nu sunt o argumentatie exhaustiva sau definitiva ci doar un punct de vedere. Exista inca organizatii pentru care prevederea 2% poate juca un rol important. La ARC vom continua sa sprijinim dezvoltarea campaniilor 2% si implementarea corecta a prevederii, dar credem ca e vremea pentru pasul urmator. Incepand de acum.

Voi ce credeti?

* * *

Chocolate

Mesajde Chocolate » Mie Ian 30, 2013 12:36 pm

N., nu cumva link-ul de pe prima pagina, cu cele 2 formulare, duce la acelasi, 230? Ca am vorbit azi cu Giorgia despre ele (in contextul 2%) si am ajuns la concluzia ca ambele linkuri duc la 230. Eventual remediezi ca sa nu aiba probleme cei care sunt PFA sau alte forme de profesii libere. :)

Si tot Giorgia mi-a spus ca nu i-au acceptat formularul 230 pentru ca e model vechi si ei (statul, finantele, institutiile, bla bla) vor scoate o versiune noua (in viitor, nu se stie cand). Eu am trimis mai multe prin posta, sper sa fie acceptate. Ma gandesc ca, oricum, multa lume a trimis asa, fiind aproape 1 februarie, deci sper sa nu fie probleme.

Giorgia

Mesajde Giorgia » Mie Ian 30, 2013 4:32 pm

Mersi pentru update, Chocolate. :)
Pana una-alta, am directionat 2% din veniturile ca PFA (cu declaratia 200). Pentru declaratia 230 mai astept cateva saptamani, sa vad daca apare formular nou, si incerc iar.
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Ian 30, 2013 5:20 pm

Multumim pentru semnalare, asa era. Am inlocuit acum.

Am verificat pe www.doilasuta.net - acolo sunt ok linkurile.

Cat despre formulare noi in 2013 - ooooooffff, daca au de gand sa le introduca, cand naiba o fac? [jale!] Cu o zi inainte de deadline? Mergem inainte cu formularele astea, daca vor interveni modificari vor fi cel mult de design, informatiile necesare sunt aceleasi...
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

cris8

Mesajde cris8 » Sâm Feb 02, 2013 12:38 pm

Buna fetelor,

eu voi trimite formularele pt mine si sot, si mai am inca 4 persoane apropiate la care pot apela, deci in total 6 formulare. Imi pare rau, dar la altcineva nu mai pot apela, caci e un subiect delicat pe care am preferat sa nu il expun tuturor deoarece am constatat ca oricum cei care nu s-au confruntat cu infertilitatea nu inteleg nimic si stiu doar sa arunce cuvinte care dor...
Acum am niste nelamuriri:
1) am luat de la clinica formulare precompletate cu datele SOSI, sunt ok sa le trimitem pe alea? am vazut discutia ca ar aparea altele...
2) pot trimite in acelasi plic mai multe formulare, fiind catre aceeasi administratie, sau trebuie sa pun fiecare formular in cate un plic, chiar daca au acelasi destinatar?
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Feb 11, 2013 6:14 pm

Cris, da, trimite formularele actuale, caci nu au aparut altele si ne si indoim ca vor mai aparea. Iar schimbarile vor fi cel mult de design, datele necesare pentru procesarea documentului raman aceleasi.

Da, credem ca le poti pune in acelasi plic, tine si de bunavointa functionarului - speram sa nu le ignore. Asta este una din limitele sistemului 2%, nu ai niciun fel de control si de trasabilitate...

Multumim mult tuturor! @};-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Înapoi la “Doi la suta”