Campania 2% in 2010. Va multumim!

Campaniile 2% din 2010 pana in prezent
Mademoiselle PasDeChance

Re: Redirectionare 2% din impozitul pe venituri

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Dum Feb 28, 2010 11:24 am

Diana, ai dreptate, bine ca ne-ai semnalat. Am mai bibilit posterele si am sters variantele initiale, uitand ca erau linkuite aici.

Reluam:

Imagine

Imagine

Imagine
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Mar 11, 2010 10:46 pm

Va rugam mult, nu trimiteti formularele 2% la sediul Asociatiei (da, am primit:), ci la Administratia financiara de la care apartineti, gasiti lista aici: http://infertilitate.com/2/adrese-admin ... i-fiscale/
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

AncaBB

Mesajde AncaBB » Vin Mar 12, 2010 11:40 am

Eu am trecut pe la circa financiara si l-am depus,am avut noroc ca nu era coada. Nu am eu mari venituri deci nici mari impozite am calculat cat vine 2% si e nimica toata dar daca vine suma asta de la foarte multi poate va ajuta.
36 de ani , patru inseminari nereusite , dosar aprobat , FIV 1 reusit la Giulesti. MULTUMESC DOAMNE !

alif

Mesajde alif » Vin Mar 12, 2010 3:37 pm

Si eu si sotul am depus, dar am trimis prin posta. :ymhug:
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Apr 26, 2010 2:57 pm

Puteti completa formularul 2% online si il puteti depune nu doar la Administratia Fiscala, ci si in urnele din sediile BCR din tara

Fundatia pentru Dezvoltarea Societatii Civile (FDSC), in parteneriat cu BCR, a lansat incepand cu data de 15 aprilie campania “2% pentru ONG-uri” pentru facilitarea si promovarea in randul cetatenilor a posibilitatii pe care o au acestia de a directiona 2% din impozitul lor pe venit catre o organizatiei neguvernamentala.

Campania se va desfasura timp de o luna si cuprinde diferite modalitati de abordare a cetatenilor: prin intermediul retelelor sociale si de bloguri, prin intermediul bannerelor de promovare online, dar si direct la sediiile agentiilor BCR prin montarea unor urne de colectare a formularelor 230.

Baza de date Catalogul Societatii Civile, disponibila pe portalul StiriONG.ro, va fi principalul mijloc prin care cetatenii pot afla informatii despre fiecare organizatie neguvernamentala in parte. Mai mult, pentru fiecare ONG inscris in baza de date Catalogul Societatii Civile, va fi incarcat un formular electronic 230 (de directionare 2%), ce va contine datele organizatiei, astfel incat vizitatorii sa aiba posibilitatea de a-l completa si printa chiar din fata calculatorului personal.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Apr 26, 2010 2:59 pm

Profilul nostru este aici
Practic, trebuie doar sa apasati pe link-ul “completeaza forumularul”, sa va scrieti datele personale din cartea de identitate (datele Asociatiei sunt completate automat), sa descarcati formularul astfel completat si sa il printati. Declaratia trebuie datata si semnata.

Dureaza 80 de secunde, pe verificate. Apoi, documentul trebuie trimis prin posta sau depus personal la Administatia Fiscala de care apartineti (o lista cu adresele tuturor Administratiilor Fiscale din tara gasiti aici:http://infertilitate.com/2/adrese-administratii-fiscale/) sau depus in urnele special amenajate in 100 de sedii BCR din toata tara (aflati adresele si programul sucursalelor BCR unde exista urne 2% de aici:http://www.stiriong.ro/pagini/lista-unitatilor-bcr.php)

Nu neglijati aceasta modalitate de a ne ajuta. Pe voi nu va costa nimic, insa noi, daca nu vom obtine aceste minime resurse, vom fi poate nevoiti sa ne suspendam activitatea. Va reamintim ca Asociatia “SOS Infertilitatea” functioneaza exclusiv in regim de voluntariat si nu are surse externe de finantare, tot ce s-a facut pana acum a fost din contributii personale ale membrilor.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Loredana

Re: Nou: puteti depune formularele 2% in urnele din sediile BCR

Mesajde Loredana » Mie Apr 28, 2010 3:50 pm

Am depus astazi 15 declaratii..atat am reusit sa strang.
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Apr 28, 2010 7:10 pm

"Doar atat" ai reusit, mai Loredana?! Uf! :)

[floare] 15 milioane de multumiri!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Loredana

Mesajde Loredana » Mie Apr 28, 2010 10:22 pm

:-* Poate la anul ma straduiesc mai mult...chiar as fi vrut sa fie mai multe dar oamenii sunt asa de dificili, unii chiar inabordabili iar unii cu alte preferinte :( . Sper ca au mai depus si altii nu numai cine a scris :( .Daca numar persoanele intersate de program, ar trebui sa avem multe declaratii depuse, nu?
Oricum...cu mare placere...oricand, cu ce pot! :ymhug:

infertilitate tubară

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Mai 10, 2010 12:13 pm

La ONGFest am obtinut patru directionari ferme a 2% catre Asociatia noastra (e drept insa ca voluntarii [floare] ne-au anuntat mult mai multe obtinute prin demersuri individuale). Nu e mult, dar nu e nici putin, le multumim celor care au ales sa directioneze catre noi. [floare] Desi oficial asta era scopul, nu ne-am facut iluzii ca vom obtine directionari 2% la ONGFest, noi ne-am dus pentru a populariza cauza generala - concurenta era uriasa la nivel de atragere 2%, peste 200 de ONG-uri, unele foarte cunoscute si care au avut buget pentru a organiza animatii menite a atrage publicul la standurile lor.

Noi nu ne vom plasa nicicand pe acelasi palier cu Fundatia pentru SMURD sau cu Salvati copiii, astia sunt giganti, cu bugete de milioane de euro si care se adreseaza publicului larg. Noi tot pe publicul nostru tinta trebuie sa contam, pe persoanele afectate de infertilitate si pe familiile lor, intre o asociatie care lupta pentru copiii bolnavi de cancer si asociatia noastra prima va avea, in mod absolut inteligibil, prioritate pentru publicul general.

Mai puteti directiona saptamana aceasta, ultima strigare. Daca nu mentionati nimic in declaratie (pe care oricum trebuie sa o depuneti pana pe 15 mai), cei 2% vor merge la bugetul de stat, deci oricum ii veti plati dar veti avea nici un control asupra destinatiei lor.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

GIANINA

Re: Ultima saptamana! Puteti depune formularele2% in sediile BCR

Mesajde GIANINA » Lun Mai 10, 2010 9:36 pm

am depus azi declaratia si am mai convins doar o colega, dar ma bucur ca am depus-o
mult succes va doresc si sa luptati pentru noi toti!
:ymhug: [floare]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Mai 11, 2010 11:33 am

Multumim nespus, Gianina! [floare] [floare]

Am adus articolul ca "sticky" pe blog in aceasta ultima saptamana: http://infertilitate.com/2010/04/26/sos ... ii-civile/
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Mai 11, 2010 1:39 pm

Nu o cunoastem pe Diana, dar ii multumim! [floare]

Eu, de exemplu, m-am hotarat sa dau acei 2% catre o asociatie numita "SOS Infertilitatea", care incearca sa ajute cuplurile ce nu pot avea copii, si pentru care statul nu face absolut nimic, ba mai mult, pe langa tratamentul de durata si foarte costisitor (nedecontat de casa de asigurari, desigur), cerand aprox. 3000 de euro pentru fertilizarea asistata. Sa faci un copil a devenit un lux?! Vi se pare normal??? (poate intr-o normalitate de-a lui Caragiale :) )
Daca nu, hai sa punem aici punct nepasarii si neimplicarii, si sa lasam deoparte postura de victime in care romanii s-au obisnuit sa se plaseze, pentru a se putea vaita in voie din lipsa de ocupatie.

http://diana-escu.blogspot.com/2010/05/ ... ameni.html
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

zoi

Mesajde zoi » Joi Mai 13, 2010 4:06 pm

Am depus si eu astazi formularul 2%.
36 ani - sterilitate primara, sindrom aderential pelvin, ambele ovare micropolichistice, endometrioza pelvina diagnosticata prin laparoscopie in 2006, ambele trompe filiforme permeabile. Sotul 35 ani - normospermie; incercam sa obtinem o sarcina de 12 ani. 3 IAS in 2009 nereusite. Analize in limite normale: FSH=5,15 mUI/ml, AMH=3,64 ng/ml. In prezent dosar aprobat in subprogramul FIV/ET - Giulesti. Am inceput tratamentul de stimulare - protocol scurt, a 2-a zi de CM pe 1.XII cu Gonal 187,5 UI , apoi din ziua a 6-a Gonal + 1 fl Cetrotide pana in ziua 10 a CM , ziua 8 a CM: Estradiol = 907, FSH = 7, LH = 0,2 ; 11.XII - declansare cu Ovitrelle. Pe 12.XII - punctia (10 ovocite recoltate),15.XII -ET 3 embrioni A8celule, beta HCG pe 28.XII- 0,1 negativ.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Mai 17, 2010 10:06 am

Multumim tuturor celor care au directionat 2% din impozitul pe venit catre "SOS Infertilitatea". Banii vor intra in cont abia la sfarsitul anului, vom fi ca de obicei transparenti si vom publica sumele obtinute si felul in care vor fi cheltuite pentru promovarea cauzei luptei impotriva infertilitatii.

Multumim inca o data! [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: 2% din impozitul pe venit pentru "SOS Infertilitatea"

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Iun 04, 2010 8:47 pm

http://www.info-sanatate.ro/articol,105 ... ajuti.html

Reteaua Info-Sanatate a finalizat proiectul CSR "2 % -Te ajutam sa ajuti"

119.000 de flyere au fost distribuite gratuit in cele 350 de spitale si clinici din Reteaua Info-Sanatate

Campaniile sustinute de Reteaua Info-Sanatate sunt urmatoarele:

Asociatia Acsis - "2% din impozitul pe venitul global pentru a ajuta un copil" -2.000 flyere

Fundatia Scheherazade - "2% pentru Marie Curie!" - 100.000 flyere

Fundatia Inima de Copil - "2% ma ajuta" – 5.000 flyere

Asociatia SOS Infertilitatea - "Infertilitatea este o boala" - 10.000 flyere

Fundatia Credinta si Lumina - " Sprijinirea si integrarea in societate si in Biserica a persoanelor cu hadicap mental" – 2.000 flyere

Campania de directionare a 2% din impozitul pe venit s-a desfasurat si in acest an in perioada 15 aprilie - 15 mai. Sistemul "2%" permite contribuabililor persoane fizice sa directioneze 2% din impozitul lor pe venit catre o organizatie neguvernamentala.

Valoarea totala a costurilor de distributie sponsorizate de Reteaua Info-Sanatate in aceasta campanie a fost de 10.115 Euro.

Multumim Retelei Info-Sanatate pentru distributia flyer-elor SOS Infertilitatea, dupa cum vedeti costurile de distributie au fost ridicate, noi nu ne-am fi permis nicicand sa platim o astfel de distributie. Si daca nu au directionat 2%, macar pentru faptul ca s-a auzit in spitale si clinici despre noi tot este un castig (flyerele au fost amplasate in salile de asteptare - stiti si voi ca atunci cand astepti citesti orice, numai sa treaca timpul.)

Multumim inca o data! [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Sep 15, 2010 6:08 am

In curand, trezoreriile ne vor vira banii din operatiunea 2%. Va vom tine la curent cu sumele primite, ii vom investi in relansarea campaniei (si trebuie sa tinem cu dintii de banutii astia, sa fim foarte cumpatati, ca si pana acum - practic suma asta, cumulata cu cea din donatiile directe, trebuie sa ne ajunga tot anul.)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Oct 27, 2010 10:22 am

Au inceput sa intre in cont banii din operatiunea 2%.

Dupa cum stiti noi am facut publice absolut toate sumele pe care le-am primit, fie online, fie prin virament in cont, deci bineinteles ca vom continua si cu sumele virate de trezorerii in urma gestului vostru din primavara.

Botosani - 35,45 RON
Navodari - 15,83 RON
Craiova - 488,49 RON
Bucuresti, trezoreria sector 6 - 732,49 RON
Craiova - 28,49 RON
Ilfov - 80,49 RON
Baia Mare - 247,49 RON

Va urma (speram!)

Va multumim mult! [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Loredana

Mesajde Loredana » Mie Oct 27, 2010 11:09 am

Ma bucur ca au ajuns in sfarsit banutii. Fetelor, succes in cheltuirea lor. [floare] :ymhug:

infertilitate tubară

Înapoi la “Doi la suta”