Sa ne cunoastem

Pentru prima data pe forumul Asociatiei SOS Infertilitatea? Va rugam sa cititi mai intai aici. Prezentari, reguli, reperaj.
Post Reply
Elenada

Re: Sa ne cunoastem

Post by Elenada » Fri Nov 06, 2009 1:25 pm

Bun venit tuturor
Raluca la multi ani micutei unguroaice.

Felicia abia astept sa citesc povestea ta de succes.

Pupici.
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

Maia

Post by Maia » Sat Nov 07, 2009 12:43 pm

Buna,

Suna Maia, aproape 31 ani, de 2.5 ani incercam sa avem un bebe. Analize ok (sange si secretii) pana cand anul asta m-am hotarat sa fac HSG - cu Dr. Hamid - rezultatul: o trompa complet infundata. M-am decis sa merg la Dr. T - care nu e de acord cu HSG, prin urmare nici n-a vrut sa o vada - si din octombrie am inceput monitorizarea ovulatiei. Ovulatie ok in oct, ovulatie ok in noiembrie, urmeaza spermograma sotului (care anul trecut a iesit normala) si - daca nu iese nimic - laparosopie. Nu stiu ce va urma, sper sa raman graviduta si sa nu mai fie nevoie de laparo. Iar daca ajung totusi acolo, macar sa fie "rezolvabila" problema. Sa nu mai zic ca desi ar trebui sa tin fruntea sus, mi-e greu sa fac abstractie de sentimentele contradictorii care ma incearca.

Multumesc si bafta toturor cu [bebe]

solomon laura

Post by solomon laura » Sun Nov 08, 2009 2:46 pm

buna ma numesc laura si as vrea sa ne cunoastem sint casatorita de mai bine de 15 ani am facut o gramada de tratamente am 2operati laparascop la cluj .prima data mi sa-u extras niste chisturi iar aanul trecut niste aderente.acum ne-am gindit sa facem un fiv dar inca sintem nehotariti la ce clinica sa ofacem deoarece este scump iar bani sint cum sint.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed Nov 11, 2009 7:50 pm

Bun venit noilor membri! Si bun regasit celor mai vechi. :) Raluca, pupam unguroaica mica, nu ne pui si noua o foto cu ea? (pe forumul nostru se pot posta jpeg-uri, direct)

Va reamintim ca va puteti inscrie in Asociatie, conform instructiunilor de aici: http://infertilitate.com/2009/11/01/ins ... tilitatea/" onclick="window.open(this.href);return false;

Puteti trimite formularul de inscriere completat si semnat fie prin posta (scrisoare simpla, nu recomandata, va rugam), fie scanat - la contact@infertilitate.com
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

raluca16

Post by raluca16 » Fri Nov 13, 2009 4:00 pm

Hello,

Am pus ceva poze la semnatura!

silvy

Post by silvy » Fri Nov 20, 2009 11:27 am

Buna,

Sunt Silvia din Bucuresti, 35 ani. De 3 ani incerc sa am un [bebe] Dupa 1 an si 1/2 de incercari pe cale naturala am inceput investigatiile. Intai eu: analize sange, histerosalpingografie normale, ovulatie regulata. Deci totul parea ok. Apoi cateva luni de incercari fara rezultat. Noiembrie 2008 - Laparo exploratorie: verdict endometrioza ovariana (extirpata)+ salpingectomie dr.(o trompa infundata). Dupa o luna iar ne-am pus pe treaba si....nimic. Incepem investigarea lui si...surpriza: oligoteratospermie (90% forme anormale). Sanse 0 pe cale naturala sau IA. Singura posibilitate ...FIV cu ICSI. Mers la urolog, teste genetice, tratamente naturiste (Branca ursului), vitamine si...spermograma se inrautateste (ultima arata 100% forme anormale). Acum sunt in asteptarea imbunatatirii spermogramei si in cautarea unei clinici serioase pentru FIV ( o optiune era Med New Life din Bucuresti dar cum embriologii israelieni nu mai au voie sa profeseze in RO tr. sa caut in alta parte - aboard).

Felicitari tuturor celor care au perseverat si au reusit !!!! :ymapplause:

victor_ro

FIV REUSIT SARCINA OPRITA DIN EVOLUTIE

Post by victor_ro » Sun Nov 22, 2009 10:23 pm

Buna sunt Mirela 33 ani infertilitate ,cauza tubara (ambele trompe infundate )fiv reusit biogenesis sarcina oprita din evolutie 5 saptam :-w :-? imi este ff frica sa incerc a doua oara sa nu repet acelasi soc .

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Nov 22, 2009 11:34 pm

Victor, din pacate stiu din experienta: socul e foarte puternic dupa o pierdere de sarcina, trecerea de la extaz la agonie poate darama, dar sunt sigura ca veti gasi puterea si o veti lua de la capat. Tin pumnii!

Silvia, NU BRANCA URSULUI PENTRU INFERTILITATE MASCULINA!! Citeste cu atentie topicul de naturiste pentru infertilitate masculina, BU are efecte dubioase si din pacate tu si sotul tau sunteti dovada. Veste buna: efectele sunt reversibile, daca a avut forme normale inainte poate reveni la "normal", insa dupa un timp si cu tratament de sustinere. Te rog sa citesti cu atentie topicul cu pricina si sa adresezi acolo intebari, Miki are multa experienta si rabadare, raspunde tuturor persoanelor cu probleme.

Bun venit tuturor, va invitam sa participati activ la discutiile de pe forum. :)
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

dioana

Post by dioana » Mon Nov 23, 2009 12:27 am

Buna,ma numesc Ioana am 30 de ani,problema masculina ,am facut fiv icsi 2008 la Bucuresti medlife nereusit cu embrioni pierduti la decongelare,dezamagire totala,am renuntat pentru o vreme la ideea de a mai trece inca o data prin stres :ymsigh: am trecut printr-o perioada cand am negat dorinta de a avea un copil,nu stiu ce se intampla cu mine dar mi-am revenit :ymparty: si vreu sa mai incerc,dar nu mai vrem in romania,poate incercam in ungaria.
Va doresc sanatate si macar cate un bebe [bebe]

zoi

Post by zoi » Tue Nov 24, 2009 12:15 pm

Zoica - 34 de ani, Bucuresti, incercam sa facem un copil de 10 ani, diagnostic de endometrioza (laparoscopie in 2004 cu dr.Tututnaru), analizele de sange sunt ok, HSG in feb. la Giulesti este ok, 3 inseminari artificiale nereusite la Giulesti. Facem demersuri pentru un FIV anul viitor.
36 ani - sterilitate primara, sindrom aderential pelvin, ambele ovare micropolichistice, endometrioza pelvina diagnosticata prin laparoscopie in 2006, ambele trompe filiforme permeabile. Sotul 35 ani - normospermie; incercam sa obtinem o sarcina de 12 ani. 3 IAS in 2009 nereusite. Analize in limite normale: FSH=5,15 mUI/ml, AMH=3,64 ng/ml. In prezent dosar aprobat in subprogramul FIV/ET - Giulesti. Am inceput tratamentul de stimulare - protocol scurt, a 2-a zi de CM pe 1.XII cu Gonal 187,5 UI , apoi din ziua a 6-a Gonal + 1 fl Cetrotide pana in ziua 10 a CM , ziua 8 a CM: Estradiol = 907, FSH = 7, LH = 0,2 ; 11.XII - declansare cu Ovitrelle. Pe 12.XII - punctia (10 ovocite recoltate),15.XII -ET 3 embrioni A8celule, beta HCG pe 28.XII- 0,1 negativ.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Fri Nov 27, 2009 12:33 pm

Bun venit noilor membri, va uram sa deveniti curand un fel de membri onorifici, sa scrieti pe forum intre doua biberoane [suzeta] , doar cat sa incurajati nou venitii!

solomon laura

Post by solomon laura » Mon Dec 28, 2009 3:31 pm

este sarbatoare, toti cumpara cadouri pentru copii iar noi stam si privim. nu stiu cu ce am gresit, incep sa-mi pierd speranta. anul care vine sper sa am bani sa reusesc sa fac macar un fiv.Costa foarte mult la doi oameni modesti.salariile noastre nu ajung sa traim, nu sa mai fac alceva.sper din tot sufletul ca anul urmator sa fie mai bine .va doresc la toate sa aveti la anul un bebe! [bebe]

ela2009

Post by ela2009 » Mon Jan 04, 2010 9:42 pm

Buna ziua! Ma numesc Elena, am 28 de ani si incerc sa raman insarcinata din anul 2005. Sotul(33 de ani) sufera de oligoastenoteratospermie, iar dupa operatia de varicocel a rezultat azoospermie. Doresc sa multumesc tuturor pentru bunele intentii! Un an nou fericit!

Elena

Post by Elena » Mon Jan 04, 2010 10:21 pm

Buna,
Eu am 27 de ani operata laparo pentru hidrosalpinx stang, la momentul actuam am doar trompa dreapta dar este impermeabila; sotul 29 de ani oligoastenospermie severa. In urma controalelor medicale la clinici de specialitate si in urma a n analize medicale singura sansa de a ramane insarcinata este fiv-icsi. Nu am incercat pana acum pentru ca nu am avut banii necesari. Asteptam cu mare interes programul "prima fertilizare gratuita" singura sansa dpdv financiar pt fiv.
Bafta tuturor!

nina

Post by nina » Mon Jan 04, 2010 10:57 pm

buna fetelor,eu sunt nina, am 34 ani si din 2005 incerc sa devin mamica,dar... :-\ dupa multe investigatii am descoperit ca am trompele infundate. De atunci am facut: fiv1 nereusit, fiv 2 nereusit, fiv 3 nereusit, fiv 4 pozitiv si dupa 5 saptamini am pierdut sarcina. fiv 5 nereusit in noi 2009. akum in feb 2010 trb sa fac un atl fiv,dar cu ovule congelate. nu stiu ce ce sanse am? eu locuiesc in italia si pot spune ca am fff mare nosoc ca aici ai posibilitatea sa faci cate incercari vrei. Economic este acceptabil. nu stiu ce sa mai fac si sa mai cred.... sunt aproape la limita puterilor. Nu mai pot,ami doresc asa de mult un bebe!!!!!dar, voi lupta, nu ma dau batuta!! acelasi sfat vi-l dau si voua" nu abandonati" daca aveti nevoie de un sfat sa altceva, sunt la dispozitia voastra . sper sa aud numai de bine si anul 2010 sa fie plin cu bebelusi Pupici si mai vb

Ioana Mis.

Post by Ioana Mis. » Tue Jan 05, 2010 2:21 pm

Bună. Sunt Ioana, am 25 de ani si sunt din Tulcea. Sunt căsătorita din 2003, iar de la sfârşitul lui 2005 tot încercăm să facem un bebe.
După 2 ani de încercări, atât eu cât şi soţul meu am făcut analize si controale medicale la clinici particulare din Constanţa, însă nu am aflat niciodată care este motivul pentru care nu am rămas niciodată însărcinată. Toate analizele au ieşit bine, spermograma OK, histerosalpingografia (la 22 ani) ok (trompe permeabile), ecograf OK, etc. şi totuşi...
Suntem în 2010 şi sper că voi reuşi să strâng suficienţi bani pentru a relua investigaţiile la o clinică de stat din Bucureşti, menţionez că sunt angajată la stat de mai bine de 4 ani şi cotizez la CAS cu câte 300 lei lunar, iar momentan nu imi permit (financiar) nici măcar să aflu care este motivul infertilităţii, ce să mai vorbesc de FIV (despre care am înţeles că încep preţurile de la 2.000 Eur)... În funcţie de rezultate să stabilim planul de bătălie. Nu este corect. :((

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue Jan 05, 2010 3:40 pm

Buna ziua

Dorim sa va informam ca Asociatia SOS Infertilitatea detine doar un sediu social si din aceasta cauza nu va putem oferi consultanta la sediul asociatiei. Va oferim consultanta doar online, atat cat ne permite si noua timpul liber pe care il acordam in totalitate campaniei si dumneavoastra.

Inscrierea in asociatie este de un real ajutor pentru noi, deoarece asa vom arata cat de multe persoane sunt afectate de infertilitate, dar dorim sa precizam ca aceasta inscriere nu va faciliteaza cu absolut nimic inscrierea si nici acceptarea dosarelor dumneavoastra in programul pilot demarat de Ministerul Sanatatii.

Va asteptam sa deveniti membri activi ai asociatiei SOS Infertilitatea, deoarece impreuna vom putea continua demersurile pentru ca acest program pilot sa se transforme in viitor intr-un program care sa finanteze toate cuplurile afectate de infertilitate.

Va multumim.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

alinav

Post by alinav » Fri Jan 08, 2010 10:02 am

Ma numesc Alina,am 30 ani.De 3 ani jumatate incercam sa avem un bebelus,dar diagnosticul sotului a fost oligoastenospermie severa(500mii spermatozoizi,10%mobilitate), fara a descoperi o cauza in urma analizelor si echografiei.Singura solutie este FIV.Am incercat 2IAD la Giulesti fara rezultat,dar complet nemultumita de modul cum au decusr lucrurile acolo.
Asteptam cu emotie si speranta detalii despre programul de fertilizare.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sat Jan 09, 2010 8:58 pm

AlinaV si toti ceilalti useri noi, care v-ati inscris anul acesta: bine ati venit si sa fie anul norocos pentru cat mai multi dintre noi. Va rugam sa scrieti pe forum, sa va manifestati, sa comunicati, si referitor la infertilitate in sine si referitor la campanie, preferam sa raspundem la intrebari aici decat pe mail, timpul nostru este limitat iar raspunsurile oferite aici, public, au avantajul ca pot fi citite de multa lume.

roxi25

Post by roxi25 » Sat Jan 16, 2010 10:28 am

buna, ma numesc roxana, eu si sotul meu incercam de 1 an, HSG ok, spermograma 40% mobilitate, ovulatie tarzie in z 17, vrem sa facem un IUI aala dr alina bolintineanu luna aceasta

Post Reply