Sa ne cunoastem

Pentru prima data pe forumul Asociatiei SOS Infertilitatea? Va rugam sa cititi mai intai aici. Prezentari, reguli, reperaj.
ioana_j87

Re: Sa ne cunoastem

Mesajde ioana_j87 » Mie Ian 04, 2017 7:48 am

Hmmm...Cori, e ciudat ce zici tu aici... ca nu ai receptori pt lh... in afara de menopur nu au incercat si alt produs, care sa fie doar fsh? Iti dau exemplul meu: la stimulare cu menopur de 75 am avut un singur folicul, dupa 8 injectii; asta la prima inseminare... buun, nereusit. Merg la Budapesta pt a doua, stimulare cu closty, 50 mg, 5 zile, 3 foliculi :)) tot mereusit dar se pare ca la noi cu sotul e problema :(
Eu cand ziceam pauza de anticonceptionale ma refeream daca le-ai luat 21 cu 7 zile pauza sau folie dupa folie...
Dar in 4 ani de la opritea lor organismul trebuia sa isi revina...si eu am luat aprox 7 ani, mai faceam pauza, iara luam...dar nu am avut probleme...
Uite, daca vrei te pot ajuta cu adresa medicului de la Budapesta la care merg eu pt fiv... ii scrii un mail cu istoricul macar pt o parere. Asa am facut si eu si mi-a raspuns in aceeasi zi...dr. Peter Kovacs se numeste si are multe reusite aici pe forum, poti citi din urma pe fiv abroad. Ii scrii mail in engleza pe adresa info@ivfpregnancycenter.com...
Succes si fruntea sus, la 32 ani in niciun caz nu e totul pierdut!
Eu 30, el 31, incercam din iunie 2015
Eu: Un ovar micropolichistic, amh 6, restul hormonalelor normale, trompe, uter ok
Sotul: normospermie, dar hba 10%...
Aprilie 2016: laparoscopie Timisoara
Monitorizare mai si iunie, inclusiv TPC pozitiv, fara rezultat
Iulie si august analize preliminare inseminarii
IUI pe 2.10.2016 nereusit la TM
IUI 2 pe 2.12 la Budapesta, nereusit
Mai 2017 urmeaza fiv la TM
16.03.2017, ziua in care trebuia sa depun dosarul... dar aflu ca am ramas spontan insarcinata.
13.04.2017 SOE la 8s5z [parerau]
07.09.2017 test pozitiv, sarcina unica confirmata ecografic...Doamne ajuta!

CoriM

Mesajde CoriM » Mie Ian 04, 2017 10:32 pm

Pai am facut stimulare cu gonal, pergoveris..nici nu le mai stiu;)) Daca au vazut ca la menopur nu reactionez!
Ma tot gandesc anul asta sa iau o pauza. Fara tratamente fara nimic! Desi dupa ce m-am oprit din contraceptive( le-am luat cu acea pauze de 7 zile timp in care iti vine) nu am mai avut menstra 1 an jumatate. M-am gandit ca e va echilibra organismul singur. Mi-au spus 2 medici homeopati si un endocrinolog in decursul timpului ca ar trebui sa-si revina singur corpul dar are nevoie de timp si poate ca un an jumate nu a fost destul comparativ cu 6 ani de contraceptive...
Nu-mi dau seama ce sa fac....
Ea - 32 ani, amenoree
El - 35 ani,
Iui mai 2016 - nereusit
FIV/PICSI- octombrie 2016
Transferul facut cu cei 2 embrionasi obtinuti (FET) in decembrie 2016 - nereusit

ioana_j87

Mesajde ioana_j87 » Mie Ian 04, 2017 10:46 pm

Cori, nu cred ca asteptarea e solutia... cu cat inaintezi in varsta sansele scad :(
Dupa contraceptive, organismul isi revine cam in 6 luni, hai un an...
sustin ce am zis, mai o parere.
Te pup -:*
Eu 30, el 31, incercam din iunie 2015
Eu: Un ovar micropolichistic, amh 6, restul hormonalelor normale, trompe, uter ok
Sotul: normospermie, dar hba 10%...
Aprilie 2016: laparoscopie Timisoara
Monitorizare mai si iunie, inclusiv TPC pozitiv, fara rezultat
Iulie si august analize preliminare inseminarii
IUI pe 2.10.2016 nereusit la TM
IUI 2 pe 2.12 la Budapesta, nereusit
Mai 2017 urmeaza fiv la TM
16.03.2017, ziua in care trebuia sa depun dosarul... dar aflu ca am ramas spontan insarcinata.
13.04.2017 SOE la 8s5z [parerau]
07.09.2017 test pozitiv, sarcina unica confirmata ecografic...Doamne ajuta!

Georgi88

Mesajde Georgi88 » Dum Feb 12, 2017 6:46 pm

Georgiana 28 ani.
Eu ovare micropolischitice,chist ovar drept scos prin punctie vaginala sub ghidaj ecografic. Octombrie 2016 cu prof Marinescu Bogdan.
Recomandare pentru el la urologie dr. Bucur Mihai de la Columna.
El oligoastenoteratospermie foarte severa. Forme normale 2 %.
Tratament cu ovitrelle 3 click-uri de 2 ori săptămâna.
August histrerosalpingografie cu trompe permeabile, sept o inseminare nereusita.
Din nou chist seros scos cu punctie sub ghidaj ecografic la ovar stang in octombrie 2017.
Ianuarie 2018 stimulare cu gonal f fara raspuns
Martie 2018 laparoscopie scos chist folicular.
Mai 2018 stimulare cu 3 ovocite rezultate, Fiv orin ICSI fara raspuns din cauza spermogramei slabe, am apelat la embrioni donati si asteptam.
Ultima oară modificat Sâm Mai 19, 2018 1:59 pm de către Georgi88, modificat 1 dată în total.

IonelaL

Mesajde IonelaL » Vin Mar 03, 2017 10:03 am

Bună! Numele meu este Ionela,am hotărât sa mă pregătesc pentru începerea tratamentului premergător Fiv-ului,diseară încep injecțiile cu Diphereline,și nu știu ce sa mai citesc, pe cine sa întreb, încotro sa o iau..de emoții! Nu am speranțe în IUI ,nu vreau sa mai pierd timp, am trecut direct la aceasta hotărâre ca urmare a celor 3 ani în care s-a văzut clar cauza :infertilitatea soțului.Am nevoie de sfaturi ! #:-s
Eu:32 ani,analize ok.
El 36 ani,operație varicocel 2015,teratozoospermie.
Martie 2017- 7 embrioni,congelati ,hiperstimulare,ma pregătesc de ET.
ET-31 mai,2 blasto,hcg pozitiv!
Avem o inimioară!

Mariana 87

Mesajde Mariana 87 » Sâm Mar 04, 2017 12:00 pm

Buna fetelor,

Am cumpărat medicamentul Visanne din Austria pentru endometrioza- 77 euro ( la noi nu se gaseste), recomandat de medicul ginecolog. Însă din cauza unor anemii severe chiar nu pot sa l iau. Cine e interesat sa mi scrie. Cutia e intacta si am si bonul fiscal. Va pup
Ultima oară modificat Mie Mar 15, 2017 8:37 am de către Mariana 87, modificat 1 dată în total.

Roca

Mesajde Roca » Mar Mar 07, 2017 2:22 pm

Buna,
Numele meu este Laura, am 36 ani. Sunt bucuroasa ca am ocazia de a comunica experientele cu voi.Sper sa fiu si eu la fel de puternica, ca voi. Sunteti un exemplu si va multumesc.Despre mine , imi doresc un bebe de când am o nepotica, mai exact de 9 ani, da, sunt cam multi si inca nu am reusit.
In prezent sunt in Z3 dupa embriotransfer cu 2 blasto. Sper sa se intample minunea si pentru noi. El are normospermie.
In trecut, dupa 3 ani de incercari in care nu s-a intamplat nimic am inceput sa cautam cauzele. O perioada am tot colindat pe la diferiti medici fara un rezultat concret. Ulterior la mine s-au gasit trompe infundate, a urmat laparoscopie desfundare, dupa 1 an jumatate aprox. am ramas insarcinata SEU.Operat laparoscopic, scos trompa si clipsat cealalta pentru indicatie de FIV. Ulterior am facut FIV pe ciclu natural cu 1 embrion z3 cu 7 celule care nu s-a prins. Mentionez ca mai aveam si un fibrom de 6 cm care a fost scos anul trecut in nov. dupa FIV nereusit. In 15 febr. am inceput trat. pentru FIV clasic, iar azi in Z3 dupa embriotrans. am avut curaj sa ma inscriu in marea familie a celor care lupta pentru cel mai de pret dar de la Dumnezeu. [bebe]

Roca

Mesajde Roca » Mar Mar 07, 2017 2:27 pm

Buna,

Pentru IonelaL: Nu mai astepta deloc. 3 ani sunt deja foarte multi. Sper ca DD sa va ajute sa va impliniti. Tu ce varsta ai? AMH-ul? Cum merge tratamentul?
Ai incredere in medic si va fi bine, pe parcurs vei fi monitorizata si in caz de ceva se va ajusta sau diminua din doze. Sa veti o recolta cat mai bogata!

IonelaL

Mesajde IonelaL » Joi Mar 09, 2017 12:18 am

Roca scrie:Buna,

Pentru IonelaL: Nu mai astepta deloc. 3 ani sunt deja foarte multi. Sper ca DD sa va ajute sa va impliniti. Tu ce varsta ai? AMH-ul? Cum merge tratamentul?
Ai incredere in medic si va fi bine, pe parcurs vei fi monitorizata si in caz de ceva se va ajusta sau diminua din doze. Sa veti o recolta cat mai bogata!
Mulțumesc la fel și ție! AMH ul 4.79 ,am 32 ani jumate,duminică termin injecțiile cu Diphreline, și habar n-am ce urmează.? ..a zis sa sun cu o zi înainte sa fac ultima injecție.
Eu:32 ani,analize ok.
El 36 ani,operație varicocel 2015,teratozoospermie.
Martie 2017- 7 embrioni,congelati ,hiperstimulare,ma pregătesc de ET.
ET-31 mai,2 blasto,hcg pozitiv!
Avem o inimioară!

SOSI Office Person

Mesajde SOSI Office Person » Joi Mar 09, 2017 4:08 am

Buna tuturor. Sunt Florentina, secretara Asociatiei SOS Infertilitatea. O sa incerc, pe langa celelalte responsabilitati in cadrul Asociatiei, si sa furnizez informatie pe blog, pe forum si pe retelele sociale. Va urez mult succes in realizarea dorintei de a deveni parinti!

OanaGoGosica

Mesajde OanaGoGosica » Sâm Mar 11, 2017 2:38 pm

Buna numele meu este Oana am 28 ani si soțul meu are 33 de ani si ne confruntam cu infertilitate masculină OATS severa si eu as avea ovare microplochistice(afecțiune depistata dupa procedura de FIV).
Sunt la primul FIV+ICSI,procedura a avut loc pe 4 Martie si încă suntem in așteptarea rezultatului,speram sa fie unul pozitiv si sa ne îndeplinim visul de a fi părinți.

Adiadi

Mesajde Adiadi » Lun Mar 13, 2017 7:43 am

Adriana 36
Am doua FIV nereusite ,amândouă anul trecut ,acum sunt la nr 3

anna99

Mesajde anna99 » Lun Mar 13, 2017 12:37 pm

Buna,

Va citesc de ceva vreme, insa abia acum mi-am facut si eu curaj sa scriu.
Sunt Ana, am facut un FIV, nereusit la Bucuresti.

Multumesc, si mult succes!
FIV1 - feb 2017 - beta negativ
FIV2 - oct 2017

alexandra.tranca

Mesajde alexandra.tranca » Lun Apr 10, 2017 9:45 am

Buna fetelor! Pov mea este cam asa: asta al fi al 4 lea an de cand incercam sa facem un bb .... am facut o laparoscopie pt trompe infundate (aug 2016) - a fost desfundata doar tr dreapta. Ovulez in fiecare luna (cateodata si 2 ovule), sotul meu are normospermie, suntem sanatosi dar.....:( De saptamana aceasta reluam monitoriz de ovulatie si sper sa facem inseminare artificiala. Cine a mai facut? Imi descrieti si mie procedura? Merg la Giulesti, dna dr Veliscu.
Va multumesc!
Eu: 27 ani, trompa stanga impermeabila + 1 chist endometriotic. CM regulat si ovulatie. AMH 3,88 si analize ok.
El: 30 ani, normospermie.
IUI 1 - 17.04.2017, Giulesti, dr Veliscu - nereusita :(

FloryP

Mesajde FloryP » Mar Apr 18, 2017 9:49 am

Buna fetelor !!!
Am 23 de ani și soțul 24 ani , de un an ne dorim un bebe [bebe] , am început analizele din Decembrie și am găsit bubițe , soțul astenozoospermie 40 % mobili , eu ovare micropolichistice , AMH 8.66 , analize de sânge Ok ,histerosalpingografia Ok trompe permeabile , Dar nu ovulez regulat și nu am nici menstre regulate .
Am făcut stimulare ovariană cu closty 1 săptămâna fără nici un rezultat iar a doua au rezultat 6 foliculi , 5 pe drept , 1 pe stâng , de 19-25 cm.
Pe data de 11 .03.2017 am făcut inseminare intrauterina cu pregătire de sperma si a trecut o săptămâna dar încă nu am simptome decât de micțiuni dese și oboseala și astea foarte ușoare . De abia astept sa fac testul peste 8 zile sa dea Dumnezeu sa văd Și eu 2 liniuțe !!! Care au fost in cazul meu va rog să-mi dați un semn , ce simptome și cum a decurs totul!!!

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Apr 21, 2017 3:05 am

FloryP, pe acest topic doar ne prezentam, pentru discutii despre proceduri poti scrie pe subiectul „Inseminarea artificiala”. Mult succes, sa ai vesti magice! [baby dust]

Bun venit tuturor membrilor noi!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Ela2

Mesajde Ela2 » Sâm Mai 06, 2017 7:35 pm

Buna,numele meu este Ella si am 37ani .

EllaMella

Mesajde EllaMella » Vin Iun 02, 2017 8:32 am

Buna. Ma numesc Ella și am 32 de ani :)
Bucuroasa să fac parte din comunitatea voastră,.
EllaMella

Anabelle36

Mesajde Anabelle36 » Lun Iun 05, 2017 9:29 am

Buna , sunt Anabella , 37 de ani acum in iulie , casatorita in tara 12 ani , incercare de a face copil in tara timp de 5 ani , nereusita total , toti doctorii mi-au facut analize , mi-au zis ca totul e perfect s ca sunt prea stresata ,,.... m-am mutat dupa divort in alta tara , am alta relatie si de un an incercam din nou pt un copil.... aici am aflat ca am cicluri anovulatorii datorate unei insuficiente de progesteron .... luna trecuta am inceput omifin care este closty ..... nici un rezultat , acum este a doua luna de omifin , 100 gr pe zi , sunt in ziua 7 dupa terminare .... sa speram ca va fi bine in final .... o zi cat mai frumoasa va doresc la toate fetele , cu drag , Anabella

Ihnatiuc

Mesajde Ihnatiuc » Joi Iun 08, 2017 11:30 am

Buna ziua,
Ma numesc Ligia si am 37 de ani. Sunt casatorita de 11 ani si de vreo 7 ani incerc sa ramna insarcinata pe cale naturala dar fara succes. Am suferit o operatie de extirpare a unor chisturi in anul 2013 iar diagnosticul a fost endometrioza. As vrea sa fac niste analize la sange pentru a tine sub control endometrioza dar nu mai stiu exact ce anume sa fac. Ma poate ajuta cineva?

Multumesc anticipat!
Ligia

Înapoi la “CHECK IN.”