Sa ne cunoastem

Pentru prima data pe forumul Asociatiei SOS Infertilitatea? Va rugam sa cititi mai intai aici. Prezentari, reguli, reperaj.
tia33

Re: Sa ne cunoastem

Mesajde tia33 » Mie Iun 04, 2014 11:20 pm

Buna tuturor!
Suntem din Constanta, eu am 33 ani, el 34. Ne dorim nespus de mult un copilas. Incercam de vreo 2 ani sa concepem, dar din pacate nu am reusit. El OATS, eu in februarie 2014 am fost operata pt dezobturarea trompelor uterine, din pacate acestea s-au infundat la loc (hidrodalpinx bilateral). In mai 2014, operatie laparoscopica - indepartare trompe. Ne pregatim pt fiv 1. Probabil il vom face in august sau septembrie. Nu stim ce clinica sa alegem. Euromaterna din Constanta sau una din Bucuresti. Asteptam sfaturi din partea voastra.

magda77

Mesajde magda77 » Mar Iun 17, 2014 9:36 am

Buna dimineata,

Numele meu este Magda si am 37 de ani. In urma cu 2 ani am aflat ca sunt purtatoarea unui fibrom de 4 cm (la noi in familie este ereditar, dar speram ca eu sa seman cu tata :D , se pare ca nu mi-a iesit).
M-am operat abia dupa un an, incercand alte terapii spre vindecare, dar vazand ca nu sunt modificari nici in bine, nici in rau ... m-am decis sa ma operez. Mi-a fost recomandata de catre medicul de familie un medic de la Spitalul Malaxa- Dr Gardescu. Am mers in control si mi s-a parut de incredere. Am mers pe mana dumneaei. Cu o zi inainte de operatie am intrebat-o cat timp dureaza operatia; mi-a marturisit ca a avut cu o zi inainte o operatie asemanatoare si ca i s-a defectat aparatura in timpul operatiei (laparoscop), dar in mod normal o astfel de operatie dureaza in jur de 3 ore. Nu stiu de ce in acel moment nu am fugit :), cred ca am mers pe principiul mie nu mi se poate intampla. Nu stiu daca s-a defectat, dar eu am stat in operatie 4 ore si jumatate. Am avut o recuperare foarte grea, poate pentru faptul ca nici nu mi s-a explicat foarte bine ce inseamna aceasta recuperare, mi s-a spus ca voi sta in spital doar 4 zile. Asa a fost, dar recuperarea a fost de 4 saptamani.
Specific faptul ca fibromul a fost pe peretele exterior al uterului. La scoaterea firelor d-na Dr mi-a spus ca un an de zile sa iau anticonceptionale si sa ma abtin sa fac un copil, iar dupa un an sa ne vedem pentru o HSG. Zis si facut, numai ca nu m-am mai dus la ea, deoarece dupa operatie (adica dupa ce a primit plicul, cu toate ca mi-a zis ca ea nu e spagareasa) nu a mai fost interesata de persoana mea.
Dupa un an de la operatie am mers la un alt doctor cu alte recomandari :), Dr Chadi
Acesta mi-a facut in prima faza eco ( a reiesit ca mai am un fibrom, dra mic) analiza la secretii (normale) , col si papanicolau. In urma analizei papanicolau mi-a iesit Suspiciune rana cu risc redus; am primit trimitere sa fac o colposcopie ... la cea mai scumpa clinica, Micomi, mai exact 390 lei. La colposcopie ... totul normal. Dupa aceasta a urmat AMH-ul (care a iesit 2,94) si urmand eu sa fac HSG si sotul meu spermograma.
Spermograma normala, dar cu spermatozoizi lipiciosi :)
HSG-ul - aderente intre ovare si trompe, trompe permeabile si in rest totul normal. Recomandare, operatie laparoscop (fara asigurare ca se va rezolva problema), apoi inseminare artificiala sau direct FIV.
Am stat si am analizat situatia, am mai dat cateva telefoane si am primit o recomandare catre un doctor din Iasi ca fiind un om si un doctor deosebit. Am facut programare, dl doctor foarte dragut si amabil ne-a facut loc printre porogramari (maine mergem la dansul).
Intre timp am zis sa mai am o parere si prin cautari si recomandari am ajuns la dl Dr Tutunaru. Povestindu-i prin ce am trecut si ce am facut ... mi-a spus urmatoarele:
1 - am stat degeaba un an de zile, o asemenea rana se vindeca in o luna de zile;
2 - am facut degeaba HSG, deoarece este o analiza care se face in sensul invers al procesului natural, iar acest proces nu se face sub presiune; ceea ce este perfect logic.
3 - am trei fibroame mici tot pe peretele exterior, mi le-a aratat :)
4 - am trompele infundate;
5 - spermograma nu este realizata bine, fiind facuta pe un soft de calculator nu de catre un biolog.
Recomandare laparoscopie cu desfundare de trompe si in cazul in care dansul vede ceva in neregula (trompele pot fi lipsite de mucoasa, deci inutile) sa ii dau mana libera sau imi arata pe DVD operatia si decidem impreuna ce facem mai departe. I-am comunicat ca refacerea dupa ultima operatie nu a fost tocmai prietenoasa si i-am zis ca vreau doar o operatie, iar dansul mi-a zis ca este foarte posibil sa fi fost asa din cauza anestezicului folosit in spital. Si refacerea spermogramei.
Deci in acest momend am doua diagnostice si merg maine spre al treilea medic (Dr Bogdan Doroftei), sper sa imi confirme unul din ele.
Problema insa ramane aceeasi ... lipsa unei sarcini. Ramane sa vedem cu abordam aceasta problema :)
Va multumesc ca m-ati ascultat, sper ca nu am omis nimic :D si va voi tine la curent cu noutatile.
O zi minunata in ciuda ploii de afara :)
Eu 37 ani, el 37 ani
Eu infertilitate tubara + foarte multe aderente
El diagnostic teratozoospermie
FIV septembrie la Clinica Origyn Fertility Center fara embriotransfer, 8 puiuti congelati
FET 26 Ianuarie - sarcina gemelara - F1 SOE 7s si 2z, F2 SOE 8s si 5z
Planuim renasterea din cenusa
FET 13 Iunie - sarcina unica - Doamne ajuta!!!

ElenaAnghel

Mesajde ElenaAnghel » Mar Iul 01, 2014 1:42 pm

Buna,
Sunt Elena, 29 de ani si imi doresc foarte mult sa am un copilas. Incerc de aproape 2 ani sa raman insarcinata si din pacate nu am reusit niciodata. Am fost la mai multi medici insa toti m-au trimis acasa sa mai incerc. Analize am facut pe cele pe care medicii le-au recomandat: test clamydia negativ, prolactina buna, ovulatie in fiecare luna, histerosalpingografie care arata ca ambele trompe sunt bune, spermograma sotului buna...Am intrebat de fiecare data daca mai exista si o alta cale de a investiga situatia si mi s-a raspuns mereu, revino peste 3-4 luni daca nu ramai....Fiind bolnava de LES, recent am aflat de la medicul meu reumatolog ca nu pot face fertilizare in vitro pentru ca imi va agrava boala ceea ce m-a cm intristat pentru ca era portita mea spre o sarcina. Am un stil de viata destul de echilibrat, ma feresc de frig, am fost si la bai cu ape termale (care am inteles ca ajuta), am folosit si teste de ovulatie si stiu care e perioada propice, am folosit si alte mici trucuri pe care mi le-au recomandat doctorii am ramas optimista si m-am bucurat de fiecare minut din viata evitand sa ma gandesc la supararea aceasta si...nimic. Din pacate nu am reusit sa citesc toate informatiile de pe acest forum pentru ca am tot sperat ca nu va fi nevoie si ca voi reusi pana la urma, insa acum chiar simt nevoia sa ma descarc dupa care voi incepe sa citesc :) Daca cineva ma poate ajuta cu niste sfaturi le astept cu drag.
Ma bucur sa va cunosc!

UndevaInIunie

Mesajde UndevaInIunie » Joi Sep 25, 2014 10:41 am

Buna,
am ajuns la acest forum ca in primul rand ca are mai multe informatii obiective asupra unor chestiuni delicate.
Povestea noastra a inceput...de cativa ani, sincer nu i-am numarat...dar azi eu 35, el 34. Ce e sigur ca in ultimii 2 ani am urmarit aproape lunar ovulatia cu vizite la medic. Am trecut prin tot felul de analize, sotul la fel. Anu trecut sotul a facut o interventie pentru varicocel, embolizare la Tg Mures. De atunci am avut o sarcina oprita in evolutie la 6s si o alta sarcina oprita terapeutic la 12s ...de ieri. La ultima sarcina am facut testul Panorama unde s-a descoperit risc crescut pentru T18 de 99/100 iar fatul avea deja un omfalocel avansat (semn de T18 de prim trimestru). Ca atare am oprit sarcina voluntar, gandindu-ne ca ducand pana la sfarsit un copil cu probleme ce are sanse de supravietuire mici, o sa ne fie greu tuturor. In 3 saptamani o sa avem rezultatele genetice, atat ale fatului cat si ale noastre, sa stim sigur daca a fost un accident genetic sau o mostenire.

Bine v-am gasit!

layla

Mesajde layla » Mie Oct 15, 2014 9:36 pm

Hei,
Eu sunt din Bucuresti si am 29 de ani. Incercam de aprox 7 luni pt bebe si deoarece nu iese treaba am inceput sa facem investigatii. Eu se pare ca nu prea ovulez si sunt in cautarea unui ginecolog care sa nu bage doar hormoni in mine, dar cu care sa pot discuta alternative. Am gasit pe Bogdan Marinescu, Dragos Albu, Iosif Niculescu, sotii Pruna de la Universitar si Ionut Ion de la Giulesti. Trebuie sa ma hotarasc cu care vreau sa merg mai departe. N-am gasit pana acum un topic cu doctori, exista? Ma intereseaza mult experintele voastre.
Iar partea masculina are spermograma cam slaba(morofologie 3%), mobilitate nu grozava si un varicocel de grad 2. Netul scrie de FIV cu ICSI in cazul nsotru dar eu am citit niste povesti asa frumoase despre voi obtinand o sarcina naturala, incat tot tind sa sper.
incercari din martie 2014
Eu: 30 ani,SOP, polip endometrial, operat februarie 2015
El: 31 de ani, A+b=29%, forme normale 3%, dupa tratament cu profertil, forme normale 16%

Gynera
Mai 2015, stimulare closty Z3-Z7, 3FO<= 18mm, endometru 7.6mm, spargere cu Ovitrelle, CSD, fara sarcina (Dr Boleac&Oproiu- nu recomand)
Iunie 2015, stimulare closty Z3-Z7, 2FO~ 20mm, endometru 6.3mm Z14, 7mm Z15, spargere cu Ovitrelle, IUI cu 28 mil spermatozoizi, fara sarcina(Dr Boleac&Oproiu- nu recomand)
Iulie 2015, stimulare Femara:Z2-Z7(1cp/zi), 5XMenopur(75UI), Z12 endometru 8.1mm, 2FO(15mm,18mm),spargere Ovitrelle, IUI cu 49 mil spermatozoizi A, fara sarcina (Dr Anghelescu- recomand)

Wellborn, dr Bolintineanu
August 2015 stimulare closty:Z2,Z3(2cp/zi),10XGonal(50UI),Z13 endometru 8.3, 2FO(21mm,23mm), pregnyl X 2, dubla IUI Z15 cu 38 mil spermatozoizi, estradiol Z9 277, estradiol Z11 344 => beta Z14: 240

Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Oct 21, 2014 6:14 am

Bun venit tuturor noilor membri! Va uram sa scrieti cat de curand pe sectiunea de gravide si mamici! %%-

Va rugam sa va prezentati pe acest subiect, iar intrebarile sa le adresati pe subiectele potrivite ( infertilitate feminina / masculina, FIV in Romania / abroad s.a.m.d.)

Numai bine tuturor! [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

mia84

Mesajde mia84 » Mie Noi 05, 2014 10:23 am

Buna.
Ma numesc Mihaela si sunt din Sibiu. Am 31 de ani, iar sotul 30. de vreo 4 ani incercam sa avem un bebe, dupa 10 ani de relatie. Dupa 3 ani de incercari si vreo 7 medici la care am fost, in decembrie 2013 a venit si diagnosticul: infertilitate tubara. In ianuarie 2014 a urmat HSG, iar in aprilie 2014, laparoscopie cu Dr. Chicea, Polisano Sibiu. Rezultat: trompa stanga obturata total, trompa dreapta cu hidrosalpinx. In octombrie 2014 ar fi trebuit sa facem FIV, pt ca IA nu este recomandat in cazul nostru, spermograma fiind in limite normale. 2 luni am facut tratamente de stimulare, incercand sa obtinem pe cale naturala o sarcina, dar fara rezultat . Acum am pus totul pe "hold" , pana in primavara, sau cand se va relua subprogramul pt FIV. Dar cum speranta moare ultima :) , mai incercam si pe cale naturala, poate poate se prinde...
Eu 31, el 30. Infertilitate primara, origine tubara. teratozoospermie.
Aprilie 2014 laparoscopie dr. Chicea Polisano Sibiu.
Cura balneo la Ocna Sibiului in februarie 2015.
Factor V Leiden - negativ / Factor II (Protrombina) - negativ
MTHFR C677T - pozitiv heterozigot / MTHFR A1298C - pozitiv heterozigot
Amh 1.55
Dosar aprobat subprogram, Polisano Sibiu, Dr Chicea Radu
Protocol lung, incepem pe 05.08.2015. Menopur 300ui, 3 foliculi in Z8 de tratament, intrerupem si incercam acasa. Recomandare stimulare GONAL pe CM urmator.
01.09.2015 incepem al doilea protocol de stimulare: 10 zile marvelon; din 14.09.2015 doza zilnica 375ui Gonal, din Z7 doza unica Orgalutran; Punctia pe 28.09 - 7 ovocite, 5 fertilizate.
Embriotransfer 03.10.2015 - 3 puiuti la purtator :)
Beta 12.10 : 169,12. Beta 14.10 : 395,02. Beta 17.10 : 1286,94 - SARCINA UNICA IN EVOLUTIE !!!

Bebe e LUCA !!!

Imagine

alice07

Mesajde alice07 » Vin Noi 28, 2014 1:22 am

Buna, fetelor, bine v-am gasit! Eu m-am inscris aici dupa ce am trecut deja printr-un FIV care a si reusit. Pentru noi, dl. dr Albu a fost cu noroc, un fel de "punct ochit, punct lovit"... Acum sunt mami, dar as vrea ca reusita noastra sa dea speranta si altor fete care se pregatesc pentru a deveni mamici fericite.
Eu 34 ani, infertilitate masculina, incercam din 2009 (oligoastenospermie).
Primul FIV/ICSI și reusit cu dr. Albu, iulie 2013 (Sub-program 2012, ultimele fonduri)

Mami de prințesa din aprilie 2014.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Noi 28, 2014 4:24 pm

Alice07, bun venit. @};- Ne bucuram ca apar in continuare mamici ale Subprogramului, ai aici o galerie foto. Te asteptam pe topicul de mamici: viewtopic.php?f=8&t=373&start=1360

Bun venit tuturor noilor membri! [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Cojocariu.Madalina27

Mesajde Cojocariu.Madalina27 » Vin Ian 09, 2015 11:09 pm

Buna seara ! Numele meu este Madalina, 28 de ani, aspiranta la statutul de mamica inca de cand aveam 25 de ani. Vinovata sunt eu - diagnostic : defect de faza luteala ! Celelalte analize foarte bune inclusiv ale sotului. Am facut trei luni tratament de stimulare ovariana cu Clostillbegyt si doua doze de Ovitrelle. Am raspuns bine tratamentului in sensul ca aveam un numar mult mai mare de foliculi decat cel pe care il aveam inaite de tratament si ovulatia a avut loc in fiecare din cele trei luni dar fara sa raman insarcinata. Acum sunt in pauza de tratamente si controale pana la sfarsitul lui februarie cand o sa fac o inseminare artificiala. Medicul meu e dl. dr. Fawaz -Constanta. Nu mi-am imaginat niciodata ca o sa fie atat de greu sa am un bebe dar merita sa luptam indiferent de sanse !

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Ian 17, 2015 8:56 am

Bun venit tuturor noilor membri! [floare] Va asteptam pe subiectele specializate din sectiunea „Proceduri”.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

alia

Mesajde alia » Mar Feb 03, 2015 9:32 am

Am 37 de ani, incercam de vreo 6 sa facem un copil (cu mici intreruperi datorita unei apendicite si rezolvarii unei rani pe col). La 31 de ani am ramas insarcinata, la 2-3 luni dupa ce ne hotarasem sa avem un bebe. Din pacate am pierdut sarcina in saptamana 5, dar am fost incurajati ca avand in vedere usurinta cu care am obtinut aceasta sarcina, totul va fi bine.
Un an si ceva mai tarziu, dupa ce nimic nu s-a intamplat, am inceput investigatiile, urmand sa aflu ca am trombofilie - MTHFR homozigost si cele 2 PAI-uri heterozigote. In plus, aveam o singura trompa permeabila, conform HSG. Mi s-a spus ca nu era foarte grav, puteam inca sa raman fara mari probleme, aveam si varsta de partea mea (33 de ani).
Au urmat mici probleme de sanatate care m=au pus in pauza si m-am trezit ca aveam 35 de ani si parca nu mai imi spunea nimeni ca sunt foarte tanara. Am facut numeroase stimulari si 3 inseminari (faceam inseminare doar cand ovulam pe partea cu trompa permeabila), in toamna aceasta fiindu-mi recomandat FIV-ul, pe care urma sa il facem in martie. Doar ca... in ianuarie am aflat ca sunt insarcinata si de atunci ma rog sa fie totul bine.

Cristinel

Mesajde Cristinel » Mie Feb 11, 2015 12:21 am

Buna,

Ma numesc Cris, am 28 de ani si de mai bine de un an si jumatate eu si sotul meu incercam sa avem un bebe(cu analize,tratamente,vizite la medic lunare etc..).Treaba e ca la inceput in grupul de prieteni si rude eram printre primele doritoare si acum o vad pe sora mea cu burtica, la botezul copiilor celor doua bune prietene am fost deja, cumnata mea are o fetita de 6 luni frumoasa si colac peste pupaza la munca in fiecare luna mai apare o gravida.Ce e mai greu e ca le invidiez si sincer ,desi tin la ele, parca nu mai pot lua parte la fericirea lor.Uneori plang numai cand ma gandesc la neputina mea, a noastra.Si mai aud si comentarii de genul "Si mai vrei sa fiti parinti" atunci cand parerile mele despre cresterea unui copil nu corespund cu ale unui proaspat parinte.In final, chiar daca am activitati, pasiuni ,un job care sa imi distraga atentia, undeva pe fundal se simte ca un gol pe care oricat as incerca nu-l pot umple.Imi pare bine ca am gasit acest forum si primul post vine ca o "descarcare" in fata unor persoane care pot intelege.Scuze daca postul meu poate e mai ciudat dar uneori simti nevoia sa spui lucrurilor pe nume.

johnnybravo7

Mesajde johnnybravo7 » Mie Feb 11, 2015 9:04 pm

Buna, Cris. Nu pot sa iti urez bine ai venit, ci doar sa iti spun ca ai nimerit unde trebuie. Ma recunosc in povestea ta, si eu m-am casatorit profund indragostita, m-am relocat impreuna cu sotul meu si in primele luni de la casatorie ne-am protejat pt ca eu nu aveam job, insa dupa am decis ca bebe e mai important decat cariera si am inceput sa incercam, si am si spus asta - toata lumea ne-a certat ca sa mai stam, ca avem doar 3 luni de la casatorie, sa ne mai bucuram; noi nu am ascultat si am continuat sa inbcercam, in timp ce dorinta de a avea bebe crestea. Intre timp, toti aia care ne ziceau sa asteptam au facut copil, si o fosta colega de job e la bebe 3.
Infertilitatea m-a schimbat profund, in esenta, m-am retras, pt ca am si fost ranita, si mi-a fost invadata viata privata, unele prietene m-au parasit pt ca boala asta nu e una atractiva, altii ne judeca. Nu sufar, pt ca consider ca relatiile astea nu au fost reale, insa am descoperit in sotul meu cel mai de nadejde prieten, in mama mea - femeia care a ramas insarcinta cand si-a propus, o femeie simpla care nu a auzit de asa ceva, o incurajare continuua, se intereseaza, citeste si vrea sa inteleaga; si in cumnatul meu care desi nu este nici macar casatorit - ne este alaturi si stim ca putem conta pe el.
Cris, iti doresc sa iti gasesti forte si solutii sa puteti sa va tineti copilul in brate.

Cristinel

Mesajde Cristinel » Mie Feb 11, 2015 9:51 pm

Multumesc mult si va urez acelasi lucru! [majoreta]

Nedeo

Mesajde Nedeo » Mar Apr 21, 2015 4:14 pm

Buna ziua, ma numesc Nedelcu Oana, am 36 ani si sunt din București. Încerc de 2 ani sa devenim părinți si nu am reușit pana acum. Am făcut papanicolau si Sotul spermograma si nu sunt prob. Numai ca nu am menstruație regulata si ovulației normala. Mi s-a găsit acum 3 luni in Col o rămășița de la o sarcina mare (am făcut avort terapeutic la recomandarea Dr) un oscior de 3,5 cm care acționa ca si un sterilet natural. Acum nu știu dacă foliculii sunt mari sau ovulatia este ok si din acest motiv va rog sfătuiți-ma la ce Dr bun ma pot duce. Sunt disperata

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Apr 25, 2015 5:21 am

Bun venit tuturor noilor membri! [floare] Aici doar ne prezentam, intrebarile le adresam pe subiectele specializate din sectiunile „Infertilitate” si „Proceduri”.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Andr33a

Mesajde Andr33a » Vin Mai 08, 2015 6:46 am

Buna tuturor,

Dupa o perioada in care doar am citit problemele voastre m-am hotarat sa va spun si eu povestea mea.
Nu sunt o buna "scriitoare", asa ca imi cer scuze de la inceput pentru stangacie. Deci...incep:
Ma numesc Andreea, anul acest implinesc 30 de ani (Doamne nu pot sa cred ca voi schimba prefixul!). Niciodata nu am avut menstruatie regulata, insa acest lucru s-a intamplat si cu mama mea care nu a avut niciodata probleme in a ramane insarcinata cand si-a dorit.
M-am casatorit cu un om minunat in 2009, insa de abia in 2012 ne-am hotarat sa avem un bebe. Am fost la dr Isreb Nayel care mi-a spus ca ne da "verde" sa incercam, insa ca s-ar putea sa fie putin mai greu deoarece eu nu stiu exact cand ovulez. In aprox 3 luni am ramas insarcinata. Am fost in al noualea cer, insa la controlul de 8 saptamani dr mi-a spus ca sarcina s-a oprit in evolutie. Vestea aceasta m-a rupt in bucati! A fost prima data cand am mers la ginecolog fara sotul meu si chiar atunci am primit aceasta veste. Nici nu stiu cum am reusit sa ajung acasa, cum am condus pana acasa...
Pe urma au urmat sutele de anallize pe care le-am facut. Asa am aflat ca sunt purtatoarea mutatiei MTHFR in forma homozigota, insa dr Uscatescu (hematolog) m-a asigurat ca nu aceasta este cauza opririi in evolutie a sarcinii, ci "pur si simplu s-a intamplat". In fine, dupa recuperarea dupa chiuretaj am inceput monitorizarea ovulatiei si asa am aflat ca nu ovulam mai deloc. Am facut in septembrie 2013 prima stimulare cu clostilbegyt, insa nu am raspuns deloc, iar in octombrie si noiembrie am facut cate 5 zile menopur. Cu menopur am avut un raspuns ceva mai bun (cate un folicul pe fiecare ovar), insa nu am ramas insarcinata. Am decis atunci cu dr Isreb sa fac laparoscopie pentru scarificarea ovarelor in ianuarie imediat dupa sarbatori, insa la inceputul anului 2014 acesta a murit. Un om MINUNAT care sunt convinsa ca pana acum m-ar fi ajutat sa am un bebe, in care aveam o incredere oarba m-a parasit!
Asa am ajuns la dl dr Marinescu Bogdan de la Giulesti. Cu dumnealui am facut histerosalpingografie si am descoperit ca am cervixul blocat. A urmat histeroscopia si deblocarea cervixului. Au urmat apoi stimularile: clostilbegyt (fara raspuns asa cum ma asteptam de altfel) si gonal (cu un folicul pana in 10 mm pe dreapta). Dr Marinescu a ajuns la concluzia la care ajunsese si Isreb in urma cu un an - laparoscopie pentru scarificarea ovarelor. Aceasta s-a intamplat in noiembrie 2014.
In ianuarie 2015 menstruatia a venit fara duphaston (am uitat sa va spun ca in ultimii 2 ani am luat in fiecare luna duphaston) la 50 de zile (fara progesteron mie imi vine la 60 sau chiar mai multe zile, deci a fost o imbunatatire) si am avut si un folicul de 16 mm. Am facut ovitrell, insa NIMIC!
Am hotarat sa nu mai iau deloc duphaston, iar menstruatia vine cam la 40 de zile (WOW!). A urmat in martie stimulare cu clostilbegyt (evident ca nu a functionat, dar am zis sa incercam), iar astazi sunt in Z5 de stimulare cu menopur. Sper din suflet sa am raspuns....un folicul mare si gras care sa imi aduca un bebe sanatos care sa imi bucure sufletul...
Cam aceasta este povestea mea. Va rog sa ma scuzati am scris prea mult, insa am incercat sa sintetizez cat de mult am putut!
Va multumesc ca m-ati "ascultat" (cand am scris chiar am simtit ca va vorbesc din inima) si va doresc tuturor sa vi se indeplineasca visul!
Cu drag,
A.

andreea_er

Mesajde andreea_er » Lun Mai 11, 2015 9:40 am

Eu sunt din Constanta,38 fac acum in vara.Nu va povestesc nimic ca ma simt un pic prost dupa ce am citit problemele voastre.De fiecare data cand cineva ma aude ca vreau sa adopt,imediat ma intreba,de ce adopti,de ce nu-l faci tu?Sunt judecata destul de aspru,si nu mai vreau sa-mi atrag critici.
Topicul de adoptii de aici este destul de activ spre deosebire de alte forumuri.
Chiar daca nu mergem pe acelasi drum,va inteleg durerea si dorinta de a simti un bebe in burtica.Va doresc sa fiti sanatoase si nestresate.Si binenteles va doresc sa primiti un dar pretios. [barza6]
“Adoptive Mom? I am a Mom. I need no other label or prefix.”

sdmdi

Mesajde sdmdi » Mar Mai 12, 2015 8:15 am

andreea_er scrie:Eu sunt din Constanta,38 fac acum in vara.Nu va povestesc nimic ca ma simt un pic prost dupa ce am citit problemele voastre.De fiecare data cand cineva ma aude ca vreau sa adopt,imediat ma intreba,de ce adopti,de ce nu-l faci tu?Sunt judecata destul de aspru,si nu mai vreau sa-mi atrag critici.
Topicul de adoptii de aici este destul de activ spre deosebire de alte forumuri.
Chiar daca nu mergem pe acelasi drum,va inteleg durerea si dorinta de a simti un bebe in burtica.Va doresc sa fiti sanatoase si nestresate.Si binenteles va doresc sa primiti un dar pretios. [barza6]

Andreea, nu ar trebui sa te judece nimeni pentru decizia ta. Iar faptul ca vrei sa adopti (in situatia in care ai putea avea copilul tau biologic, nu stiu daca este cazul, nu este important) este cu atat mai laudabila.
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

Înapoi la “CHECK IN.”