Sa ne cunoastem

Pentru prima data pe forumul Asociatiei SOS Infertilitatea? Va rugam sa cititi mai intai aici. Prezentari, reguli, reperaj.
Mademoiselle PasDeChance

Sa ne cunoastem

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Sep 23, 2009 2:47 pm

Va rugam sa va prezentati aici - e important, pentru a ne cunoaste si pentru a nu fi nevoite de fiecare data sa ne repetam "povestea".

Incep eu:

*Raluca*, 31 de ani.

FIV1 in martie 2008, reusit, cu gemanutze, din pacate nastere prematura in luna a cincea. :( Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat prin histeroscopie.

Fiv2 in iunie 2009, nereusit. Transfer de embrioni congelati prevazut in septembrie 2009 - neconcretizat.

In pregatire FIV3 - fiv-ul norocos pana la capat!

Edit, mai 2010: FIV3 nu a fost norocos. Primul transfer de embrion - nereusit. Transferul de embrion congelat - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(

Edit, martie 2011: FIV 4, negativ. Primul ET - nereusit, FET - neconcretizat.

Edit, noiembrie 2011: FIV 5, negativ.

Edit, ianuarie 2012: Inceperea demersurilor pentru a deveni parinte adoptator.

Edit, septembrie 2012: FIV 6, negativ.

Edit, octombrie 2012: atestat de parinte adoptator.
Ultima oară modificat Sâm Mar 05, 2011 10:29 am de către Mademoiselle PasDeChance, modificat de 2 ori în total.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Elenada

Re: Sa ne cunostem

Mesajde Elenada » Mie Sep 23, 2009 5:20 pm

*Elena* 29 de ani, locuiesc in Bucuresti, infertilitate masculina - Astenoteratospermie severa, Fiv1 in martie 2008 din pacate nereusit si Fiv 2 in noiembrie 2008 din fericire reusit. Sarcina gemelara iar in 18 iulie 2009 am dat nastere unei fetite Ana Maria si unui baietel Matei Stefan.
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

Mika

Mesajde Mika » Mie Sep 23, 2009 7:54 pm

Mihaela, 34 ani, Bucuresti, incerc de un an si jumatate sa raman insarcinata. In 2007 am fost diagnosticata cu HPV pozitiv si o rana pe col.Dupa mai multe luni de tratament si un ERAD, rana s-a vindecat.HSG-ul ok, trompe permeabile, ovulatie am, sotul are spermograma in limite normale. Singura problema pe care o am este un fibrom, dar care se mentine in aceleasi limite(30mm)de vreo 2 ani de zile. Am consultat mai multi medici in privinta asta si au spus ca nu ar fi o problema acum. As vrea sa incep procedurile pentru inseminare, de aceea sunt in cautarea unui medic bun si bineinteles a unor sfaturi.

ioana_p76

Mesajde ioana_p76 » Mie Sep 23, 2009 8:14 pm

Ioana - 33 de ani, Constanta. Incercam sa facem un bebe cam de prin 2003. Initial cauza pt care sarcina intarzia sa apara - uter retrovers. Insa in 2005 am descoperit cauza principala - infertilitate masculina -OATS severa. In 2006 am facut 5 inseminari artificiale, apoi in 2007 2 FIV-uri (cu ICSI) in Ungaria -nereusite. In dec. 2007 descoperim un varicocel, urmeaza operatia, apoi o perioada in care am decis sa luam o pauza de tratamente si in iulie 2009 am ramas insarcinata natural! In martie 2010 va veni pe lume Bebele nostru mult dorit, asteptat si iubit!
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

ellanik

Mesajde ellanik » Mie Sep 23, 2009 9:11 pm

Ella, 32 de ani din Constanta ,infertilitate masculina.Un FIV la activ nereusit in prima faza, dupa embriotransfer cu embrioni congelati.In prezent insarcinata cu un baietel. :D

dana

Mesajde dana » Mie Sep 23, 2009 9:15 pm

Bine v-am regasit!
Va admir foarte mult, sinteti inimoase si curajoase!

Ma numesc Dana si am 39 de ani. Am incercat sa devin mama inca din noaptea nuntii :D .
A fost foarte greu sa indur mai apoi toti anii ce au urmat ( in numar de 15) fara ca visul meu sa devina realitate.
Am facut, bineinteles, tot felul de tratamente dar ...nimic. In fine, diagnosticul a fost oligoastenoteratospermie si am pierdut ani pretiosi ca sa o tratam, pina ce am inteles amindoi ca sansa noastra e doar FIV.
Din incapatinare am ales sa-l "facem" la Bucuresti ( la Giulesti, o mare dezamagire!) si acesta a fost nereusit.
Pe al doilea l-am "facut" in Innsbruck si in ziua de azi, cu mare drag, imi tin fiul in brate!

Laura

Mesajde Laura » Mie Sep 23, 2009 9:21 pm

Laura - pcos si probleme de coagulare, 1 trompa. Ma pregatesc de fiv 2. Sper sa fie un inceput de bun augur, sa indrazneasca sa ne scrie si cele care doar citesc acum!

mihaele

Mesajde mihaele » Joi Sep 24, 2009 7:00 am

Nicoleta, 30 de ani, operata de extrauterina, in urma operatiei s-au amputat ambele trompe.
Fiv1, 2, 3 nereusite si embriotranser cu embrioni congelati tot nereusit.
32 ani sarcina extrauterina amputarea trompeleor uterine.4 fiv-uri nereusite+2 FET nereusite. MTHFT mutatia C677T heterozigot,mutatia A1298C heterozigot,

"In momentul in care un copil s-a nascut, s-a nascut si mama.Ea nu a existat inainte.Femeia existase , dar nu si mama. O mama este ceva absolut nou.”
Rajneesh

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Sep 24, 2009 8:34 am

Doamnelor, va vad online - prezentati-va aici.

Inceputul e greu, pana scrieti primul post. :)
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

miki70

Mesajde miki70 » Joi Sep 24, 2009 8:50 am

Nerabdatoareo!! Ma vazusi!!:D

Miki, 39 ani, sotul azoospermie, eu trombofilie ereditara (MTHFR C677T homozigot+ Fact V Leiden heterozigot), pana in prezent 2 FIV reusite dar oprite din evolutie la 8sapt si respectiv 5 sapt (din cauza trombofiliei). Acum urmeaza sa fac ET cu embrioni congelati si dc raman gravi din nou sper sa fie pt 9 luni. DOAMNE AJUTA!

alinutz

Mesajde alinutz » Joi Sep 24, 2009 8:54 am

Buna dimineata, fetelor!
Sunt Alina, 29 ani, incercam sa facem bebe de mai mult de 2 ani, diagnostic de oligoastenoteratospermie in febr 2008, 1 FIV nereusit in decembrie 2008 la Gynera. Din pacate a venit criza peste noi asa ca, daca nu raman insarcinata natural pana la anul ( speranta moare ultima :D ), in primavara vom mai face un FIV. Intre timp continuam investigatiile, tratamentele etc.
Felicitari tuturor mamicilor sau viitoarelor mamici ca s-au tinut pe pozitii si au reusit sa-si vada visul cu ochii.
Si noua, celorlalte: Inca putin si ajungem si noi acolo. ;)
Sunt pregatita sa fiu mamica!

GINA_MONICA

Mesajde GINA_MONICA » Joi Sep 24, 2009 10:22 am

BUNA.
Eu sint gina monica si incerc de 3 ani sa ramin insarcinata, am endometrioza iar sotul oligospermie si uite asa ne-am plimbat din medic in medic de la ploiesti la bucuresti si ne-am dat seama ca avem o problema de statistica << statistic vorbind 1 din 10 cupluri are probleme in a concepe un copil, deci daca cunosti 9 familii cu copii si tu ai probleme, felicitari, ai devenit o statistica>> Asta mi-a spus-o o fata in spital cind ma operam de endometrioza si mi se pare cea mai aproape de realitate. Sper sa ne cunoastem mai bine si sa ne ajutam una pe alta sa depasim greutatile unei probleme pe care nu poti sa o intelegi decit cind o traiesti.

aura81

Re: Sa ne cunoastem

Mesajde aura81 » Joi Sep 24, 2009 1:25 pm

AURA 29 DE ANI DIN BUZAU. DE 5 ANI DORIM UN BEBE. TRATAMENTE PLIMBARI LA TOTI MEDICII DIN BUCURESTI NIMIC. AM OVARE MICROPOLICHISTICE SI O TROMPA EXTIRPATA IN URMA UNEI SARCINI EXTRAUTERINE. IN NOIEMBRIE FAC FIV LA GIULESTI . SAU CEL PUTIN SPER CA O SA AM CU CE. ASTEPTAM BURTICI

Dariaa

Mesajde Dariaa » Joi Sep 24, 2009 1:38 pm

Bine v-am gasit si eu.
Eu doar va sustin si vreau sa stiti !

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Sep 24, 2009 1:45 pm

Multumiri pentru sustinere, Dariaa (cred ca stiu cine esti, dar nu sunt sigura-sigura:), bun venit tuturor.

copilutzu

Mesajde copilutzu » Joi Sep 24, 2009 2:28 pm

Hop si eeeeuu!!!
Doina 41 de anisori ... :D
Cu balutzele in barba dupa copii . sotul Azoospermie , eu nu stiu ce am ..
Un FIV nereusit la Giulesti , cu dr. Dracea , super depresie dupa ...
Acum mi-am revenit ..
Sar'naaa multumesc!!!
Ma bucur sa gasesc aici fetele mele de "suflet"
Si azoosurioare!!
Mi-a venit imina la loc.
Cand am citi aseara de banarile de pe DC , ma simteam singura intr-o mare lume virtuala.
Am incercat sa scriu un mesaj privat dar nu prea mi-a iesit..
Invat eu pana la urma!!
Va ppupez pe toate !!

Doina .
Acelasi “copilutzu”

cami30

Mesajde cami30 » Joi Sep 24, 2009 5:15 pm

camelia, 35 de ani, laparoscopie diagnostica in 2005 finalizata cu salpingectomie partiala bilaterala si neosalpingostomie, incercari naturale pana anul trecut, in 2008 FIV reusit in Germania dar sarcina s-a oprit in evolutie ( sarcina cu ou clar). Septembrie 2009 test de sarcina pozitiv, sarcina extrauterina, operata acum 2 saptamani, trompa stanga rezecata pt sarcina, trompa dreapta rezecata pt ca avea hidosalpinx. Ma intreb acum daca sarcina mea nu s-a oprit in evolutie anul trecut din motive de hidrosalpinx care nu s-a vazut la investigatii.
Incerc sa gasesc o clinica in Romania pentru un FIV 2 dar nu ma pot hotara. Dupa ce am vazut ce inseamna sistemul sanitar privat in strainatate, nu-ti mai vine in veci sa mergi nici macar intr-o clinica privata din Romania. Problema e ca nu-mi mai permit Germania sau Austria.
La fel ca si alte fete astept sugestii si sfaturi
37 ani 1. salpingectomie partiala bilaterala 2. FIV 1 oprit in evolutie 3. sarcina naturala ectopica - salpingectomie totala bilaterala 4. MTHFR homozigot 5. tiroidita cronica autoimuna ( Hashimoto) 5. end of my dream!

copilutzu

Mesajde copilutzu » Joi Sep 24, 2009 8:31 pm

Raluca am citi o propozitie scrisa de tine care m-a uns la ficatei...
Cu voia ta o voi pune la semnatura .

steff77

Mesajde steff77 » Joi Sep 24, 2009 9:03 pm

Steff77, Bucuresti, 31 de ani, infertilitate masculina - azoo descoperita in feb 2008. Biopsie reusita, 1FIV+ICSI feb 2009 - nereusit, 1 FIV+IMSI iunie 2009 - nereusit - ambele la genesis fertility center. In pregatire ET cu embrioni congelati.
Va pup si sper ca aici sa ne dam doar vesti bune.

steff77

Mesajde steff77 » Joi Sep 24, 2009 9:15 pm

Si pot spune si eu, ca sa o citez pe Copilutzu - sotul azoospermie , eu nu stiu ce am .. ca ceva sigur am si eu, un spotting premenstrual despre care nimeni nu stie ce e...mai pateste cineva asa ceva? Ca eu sunt asa de vreo 5 ani, poate mai mult. Asta s-a intamplat dupa 2 ani si jumatate de anticonceptionale. Nici laparo, nici histero si nici profilul hormonal nu m-au ajutat sa aflu. Cred ca sunt niste schimbari hormonale pe care nimeni nu poate sa le surprinda la momentul oportun. Doi doctori au zis ca e "de la ovulatie". Adica? :?

Înapoi la “CHECK IN.”