Domnule Ministru, resuscitati Subprogramul FIV! (2013)

Prima editie a Subprogramului FIV.
SOS Infertilitatea
Administrator

Domnule Ministru, resuscitati Subprogramul FIV! (2013)

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Sep 03, 2013 5:57 am

Asociatia SOS Infertilitatea va organiza in saptamana 16 - 22 septembrie 2013 Saptamana Nationala de Constientizare a Fenomenului Social si Medical al Infertilitatii. Sau, mai sintetic, denumirea internationala consacrata: National Infertility Awareness Week.

Daca anul trecut „nucleul tare” al Saptamanii Nationale de Constientizare a fost prezenta Fertility Europe la Bucuresti, anul acesta ne vom concentra pe Subprogram.

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Domnule Ministru, resuscitati Subprogramul FIV!

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Sep 03, 2013 6:09 am

Va rugam sa ascultati interviul de ieri dimineata de la Radio Iasi (emisiunea a fost mai ampla, in studiou fiind prezent dl. dr. Mircea Onofriescu, noi aveam doar captura de 10 minute cu interventia SOSI), am oferit in premiera detalii despre campania „Domnule Ministru, resuscitati Subprogramul FIV!” pe care o vom desfasura in perioada 16-22 septembrie. http://www.trilulilu.ro/muzica-acustica ... rtilitatea

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Sep 03, 2013 9:07 am

Vom face deci multiple actiuni in cadrul Saptamanii de Constientizare, va exista o scrisoare oficiala, semnata de medici si alti stakeholders, care va fi depusa oficial, cu nr. de inregistrare, la Ministerul Sanatatii.

Bineinteles, vom mediatiza.

Dar cea mai importanta ca impact speram sa fie avalansa de scrisori de la pacienti si sustinatorii lor.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Sep 03, 2013 9:09 am

Ideea de baza este urmatoarea: rugam persoanele afectate de infertilitate si pe sustinatorii acestora sa scrie scrisori ministrului Sanatatii.

Scrisori pe hartie, puse in plic timbrat si trimise la cabinet, in perioada 13 - 20 septembrie.

Adresa:

MINISTERUL SANATATII
Cabinetul Dlui Ministru Eugen Nicolaescu
Intr. Cristian Popisteanu nr. 1-3
sector 1 cod 010024 BUCURESTI

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Sep 03, 2013 9:10 am

Scrisorile trebuie sa fie personalizate, incepute cu formula “Stimate Domnule Ministru Eugen Nicolaescu”, si trebuie semnate, fie cu numele intreg, fie cu initiale.

Scrisoarea nu trebuie sa fie lunga (poate avea 1/2 pagina, dar daca simtiti nevoia sa scrieti mai mult - nu va limitati), ci sincera si convingatoare: ce ati vrea sa stie ministrul Sanatatii despre lupta cu infertilitatea si despre importanta sprijinirii cuplurilor hipofertile.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Sep 03, 2013 9:10 am

Ideal ar fi ca scrisorile sa fie scrise de mana, sa se vada ca nu sunt “fabricate in redactie” si sa vina din toate colturile tarii (ba si din afara tarii, in semn de sprijin si solidaritate cu cuplurile hipofertile din Romania - rugam forumistele noastre care locuiesc abroad sa se implice, ele si sotii lor - da, se poate scrie si intr-o limba straina de circulatie internationala; o sa ne rugam si colegele din Fertility Europe sa scrie). Scrisorile pot fi si scrise la computer si doar semnate de mana.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Sep 03, 2013 9:12 am

Rugati si pe cei apropiati sa scrie, important este mesajul, dar si numarul scrisorilor.

Daca sunteti un cuplu, scrieti fiecare dintre voi o scrisoare, caci e vorba de doi cetateni si de doi contribuabili. Mobilizati si parintii/bunicii, familia largita, prietenii care va sustin.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Sep 03, 2013 9:13 am

Nu trebuie scris ceva exceptional, nu trebuie sa rezulte o capodopera epistolar-literara, ci pur si simplu scrieti ceea ce credeti si simtiti, ceea ce ati vrea sa stie ministrul.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Sep 03, 2013 9:13 am

Daca sunteti deja parinti prin RUAM, ar fi de mare impact sa atasati in plic o fotografie (pe hartie fotografica sau pur si simplu scoasa la imprimanta) cu copilul / copiii care nu ar fi existat fara ajutor medical. Daca sunteti unul din parintii Subprogramului, subliniati acest fapt in mod expres.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Sep 03, 2013 9:17 am

Repetam: scrisorile vor trebui puse la posta in perioada 13 - 20 septembrie, sa ajunga grupat si sa isi faca efectul, insa puteti incepe deja sa le pregatiti.

Vor reveni voluntarii nostri activi si cu cateva exemple, ce vor scrie ei, dar va rugam sa scrieti la modul personal, ce credeti voi, ce ati vrea sa ii spuneti voi ministrului Sanatatii.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Sep 03, 2013 9:18 am

Urmariti campania noastra pe forum si pe retelele sociale si share-uiti informatia. VREM FEEDBACK. Nu ne lasati sa vorbim singuri. Confirmati-ne ca va implicati si spuneti-ne cate persoane / scrisori putem conta din partea fiecaruia dintre voi. Multumim! @};-

ioana_p76

Mesajde ioana_p76 » Mar Sep 03, 2013 10:09 am

Speram ca ne veti fi alaturi in aceasta incercare de a resuscita Subprogramul!

Va rugam sa gasiti in timpul vostru macar o jumatate de ora sa scrieti o scrisoare, dupa toate instructiunile de mai sus.

Voi posta ca exemplu, scrisorile pe care le voi trimite eu si prietenii mei afectati de infertilitate, momentan sunt 4 astfel de scrisori, asa ca inspiratie pt voi, dar va rog sa nu le scrieti chiar la fel, trebuie sa se vada ca sunt trimise de persoane diferite.

Revin cu mesaje cu scrisorile.
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

ioana_p76

Mesajde ioana_p76 » Mar Sep 03, 2013 10:12 am

SCRISOARE 1
Stimate Domnule Ministru Eugen Nicolaescu,

Ma numesc … si va scriu aceste randuri in speranta ca ne veti intelege si ajuta.
Fac parte dintr-un cuplu infertil, singura noastra sansa de avea un copil este prin fertilizare in vitro si speram sa putem beneficia de Subprogramul de fertilizare in vitro, care ar fi de un mare ajutor pentru noi, avand in vedere ca atat eu cat si sotul avem salarii modeste, din care nu ne-am putea permite sa platim toata procedura.
Ne-am facut si noi dosar pentru a putea beneficia de decontarea partiala care era suportata prin Subprogramul de fertilizare in vitro, dar.. nu ne-a mai fost primit pentru ca nu sunt fonduri.
Va rugam sa analizati aceasta problema si sa incercati sa obtineti deblocarea fondurilor pentru Subprogram, este un mare ajutor pentru cuplurile infertile, care dupa cum probabil stiti, sunt destule si in tara noastra, aproximativ un cuplu din sase sufera de infertilitate.
Inteleg si importanta altor programe de sanatate, care necesita si ele bani, dar acesta este un program mai special, pentru ca ajuta la conceperea unor copii si sustinerea unor familii si merita sa fie continuat si sa i se aloce banii necesari.
Probabil stiti ca s-au nascut si urmeaza sa se nasca in jur de 300 de copilasi in urma Subprogramului, ceea ce demonstreaza ca este o investitie excelenta continuarea acestui subprogram!
In speranta ca ne veti ajuta si in speranta ca vom deveni si noi parinti in urma Suprogramului, va multumesc!
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

ioana_p76

Mesajde ioana_p76 » Mar Sep 03, 2013 10:13 am

SCRISOARE 2

Ma numesc.. si doresc sa va atrag atentia asupra unei probleme- faptul ca s-a oprit finantarea Subprogramului de fertilizare in vitro. Dupa cum stiti, in urma acestui subprogram s-au nascut si urmeaza sa se nasca 300 de copii.
Fac parte din persoanele diagnosticate cu infertilitate , pentru cuplu nostru singura sansa de a concepe un copil este fertilizarea in vitro, avand diagnosticul de asteno-terato-azoo-spermie. Totusi am trecut si prin cateva proceduri de inseminare artificiala, desi sansele sunt mult mai mici la asa un diagnostic, am zis sa incercam si aceasta procedura fiind ceva mai usor de suportat financiar.
Aveam sperante sa reusim sa avem copilul nostru, prin fertilizare in vitro, am intocmit dosarul, dar s-a sistat finantarea Suprogramului. Pentru noi a fost o veste f rea.. practic ni se ia dreptul la ultima sansa de a avea un copilas. Este f greu pentru noi sa strangem toti banii necesari procedurii, oricum o parte din bani trebuie sa ii avem, ii strangem déjà, dar nu sunt suficienti.
Apelam la dvs in speranta ca veti intelege nevoia pe care o au cuplurile infertile de finantarea Suprogramului de fertilizare in vitro si va rugam sa actionati pentru deblocarea fondurilor.
Este un program absolut necesar iar daca vrem sa ne aliniem si noi cu tarile din Europa, trebuie sa il continuam si sa il dezvoltam, probabil stiti ca majoritatea tarilor europene deconteaza déjà mai multe proceduri de fertilizare in vitro, la noi era doar una si aceea ne-a fost luata..
Va rugam sa ne ajutati si sa sprijiniti finantarea si existenta in continuare a Subprogramului de fertilizare in vitro

Cu stima,
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

ioana_p76

Mesajde ioana_p76 » Mar Sep 03, 2013 10:14 am

SCRISOARE 3

Ma numesc.. si indraznesc sa va scriu cu speranta ca ne veti intelege problema si veti incerca sa ne ajutati.
De ceva vreme si eu si sotul meu am facut diverse investigatii pentru a afla de ce nu reusim sa concepem natural un copil si am aflat ca singura noastra sansa este fertilizarea in vitro. Mentionez ca suntem un cuplu tanar, ambii abia am trecut de 30 de ani, deci nu am stat sa asteptam un timp indelungat pentru a incerca sa facem un copil.
A fost foarte greu pentru noi la aflarea acestei vesti, mai ales cand am inceput sa studiem problema, sa vedem ce inseamna aceasta fertilizare in vitro si ce costuri implica.
Asa am aflat de existenta Subprogramului de fertilizare in vitro si am fost multumiti ca avem un sprijin si sperantele noastre au crescut. Insa.. apoi am aflat si faptul ca finantarea acestuia a fost sistata, desi a fost considerat un program reusit, care a avut rezultate extraordinare, deoarece cu ajutorul acestuia s-au nascut déjà f multi copii!
Din presa si de pe internet am aflat ca s-ar putea ca, totusi sa se deblocheze fondurile pentru acest Subprogram si cu aceasta speranta v-am scris si va rog sa incercati sa ne ajutati (si nu doar pe noi, ci pe toate familiile in situatia noastra, care au nevoie de existenta acestui Subprogram pentru a li se implini visul si dorinta fireasca de a avea un copilas) Va rugam sa sustineti deblocarea finatarii Subprogramului FIV!
Va multumim si avem speranta ca ne veti ajuta!
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

ioana_p76

Mesajde ioana_p76 » Mar Sep 03, 2013 10:17 am

Si SCRISOARE 4 - pe care am scris-o efectiv in numele meu, desi eu sunt mamica si nu voi beneficia de subprogram, dar am simtit nevoia sa scriu si eu ceva:

Ma numesc Ioana P.. si va scriu referitor la faptul ca s-a oprit finantarea Subprogramului de fertilizare in vitro.
Mentionez ca eu nu am beneficiat de acest Subprogram, am fost foarte norocoasa sa raman insarcinata natural, dupa lupta cu infertilitatea de mai multi ani, si acum am o fetita de 3 anisori. Dar dupa cum spuneam, am dus o lupta cu infertilitatea multi ani, mai exact 7 ani, deci stiu ce inseamna infertilitatea, ce implica si fizic si emotional.
As fi avut si eu mare nevoie la un moment dat de existenta acestui Subprogram. Si am fost foarte bucuroasa cand in sfarsit a aparut si cuplurile infertile au inceput sa beneficieze de pe urma lui. Eu eram déjà mama, dar nu multi sunt asa de norocosi cum am fost noi sau, oricat noroc ar avea, nu au cum sa devina parinti pe cale naturala - cum ar fi femeile care au ramas fara trompe ovariene, sau cazurile grave de oligo-terato- azoo- spermie (noi am fost un caz cu oligo-aste-terato- spermie, cu recomandare clara de fiv, dar am avut imensul noroc ca in urma unei operatii de varicocel, la care nu ni se acordau mari sanse, sa raman insarcinata natural) – va zic aceste detalii pt ca d-voastra, fiind medic de profesie, intelegeti f bine faptul ca infertilitatea este de multe feluri si sunt cazuri in care chiar singura solutie este fertilizarea in vitro.
Poate va mirati de ce va scriu din moment ce sunt déjà mama si nu voi beneficia de Subprogram. Va scriu pentru ca am multi prieteni si cunostinte, cupluri tinere, care au disperata nevoie de acest Subprogram, care nu au alta sansa de a deveni parinti si nici nu au mijloacele financiare de a face fata tuturor cheltuielilor pe care le presupune un ciclu de fertilizare in vitro. Si ii inteleg f bine, pentru ca am fost si eu in situatia lor.
In majoritatea tarilor din Europa, de ani buni, se finanteaza nu una, ci mai multe incercari de fertilizare in vitro, a fost un inceput frumos si la noi in tara cu aparitia Subprogramului, in urma caruia s-au nascut si urmeaza sa se nasca 300 de copii!
Va rog sa luati in considerare acest fapt si incercati sa contribuiti la deblocarea finantarii pentru acest Subprogram!
Cu multa speranta si multumiri,
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

erna

Mesajde erna » Mar Sep 03, 2013 12:06 pm

vom trimite si noi cel putin 3 scrisori dlui ministru.

Adriana.G

Mesajde Adriana.G » Mar Sep 03, 2013 2:46 pm

Multumim Ioana pentru exemple, sunt de mare ajutor!
o sa strang si eu cel putin 10 scrisori!

Multa bafta!
eu 27 ani, el 27 ani/
iunie 2012 laparoscopie-endometrioza
oct 2012 -3.4 mil de sperm..prea putini pt o sarcina naturala
dar minune..am descoperit chiar in luna aceea ca am ramas insarcinata..
21.12.2012 sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani
ian 2013 -teratozoospermie severa
Mthfr -mutatia 677c heterozigot si 1298a heterozigot
Pai IAU - mutatia 844ag homozigot
Martie 2013 - spermograma in limite normale

Octombire 2014 - am inceput pregatirile pentru FIV

Luptam in continuare pt ceea ce ne dorim!

Noiembrie 2014, sarcina spontana! Ne rugam la Doamne Doamne sa fie bine!

O sa avem o motata!!

Imagine

andra_alexandra

Mesajde andra_alexandra » Mie Sep 04, 2013 9:06 pm

Haideti fete dragi, MOBILIZAREA!!! Este pacat sa pierdem un lucru atat de bun si realizat cu atat de multa munca! Fiecare membra de pe acest forum ar trebui sa scrie o asemenea scrisoare! Vi se ofera ocazia sa vorbiti, sa va spuneti fiecare dorinta asa ca este momentul sa puneti pe hartie cateva ganduri legate de lupta cu infertilitatea, de faptul ca suntem mereu pe cont propriu si de faptul ca singurul colac de salvare aruncat de statul roman tocmai ne-a fost luat dupa ce cu greu a fost obtinut. Nu putem lasa sa se intample asta. Nu mai asteptati sa faca altii totul, ci faceti ceea ca va doriti sa se intample chiar VOI, totul incepe de fapt de la fiecare dintre noi, nu incepe de la ceilalti.

Noi ne punem pe treaba: eu, sotul si cativa prieteni foarte apropiati care ne sustin in lupta aceasta.

[floare]
Avem amandoi 27 de ani
Il asteptam pe bebelusul nostru din octombrie 2011 si abia dupa un an si opt luni de investigatii am primit si noi un diagnostic: ovare micropolichistice + mica mutanta (MTHFR A1298C- heterozigot; PAI-1 4G/4G - homozigot si Factor XIII - homozigot)
20.05.2013 - IUI 1 - test beta HCG in 03.06.2013 - negativ (valoare 2)
17.06.2013 - IUI 2 - test beta HCG in 01.07.2013 - negativ (valoare 0.1)
In a patra luna de branca ursului, UM pe 12 octombrie, test pozitiv pe 3 noiembrie, pe 4 noiembrie beta 38.7, pe 6 noiembrie beta 82.4 - VINE BEBE!
Imagine

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Sep 04, 2013 10:26 pm

Saptamana asta ne pregatim sa il convingem si noi pe dl ministru al sanatatii ca ar fi cazul sa mai beneficieze si altii de acest Subprogram, pentru ca avem deja dovada ca a avut rezultate exceptionale!! :x Si o sa-i trimitem si lui niste argumente concrete si foarte bine conturate!

Înapoi la “Subprogramul FIV 2011 - 2012”