European Policy Audit on Fertility - lansare in Parlamentul European

Advocacy-ul este un proces politic care isi propune sa influenteze politicile publice si deciziile de alocare a resurselor in cadrul sistemelor si institutiilor politice, economice si sociale.
N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

European Policy Audit on Fertility - lansare in Parlamentul European

Mesajde N.C.B. » Vin Mar 17, 2017 5:52 am

Pentru cei care ati urmarit campania SOS Infertilitatea de la inceputuri - puteti spune rapid o chestie care s-a schimbat in ultimul timp?
Hai ca nu e concurs avand drept premiu un pranz cu mine:)), ca am vazut ca nu am succes:), va zic eu: in ultimul timp „doar” facem dar nu mai apucam sa si comunicam despre ceea ce facem. Cand aveam eu mult timp si ceva ajutoare (adica in preistorie), ieseam masiv in presa, cu comunicate, conferinte de presa, mediatizari in prime-time, invitatii in direct in studio, de-alea grele. Si a fost salutar, vizibilitatea asta exceptionala ne-a salvat si a fost cheia spre succes / Subprogram.
Acum, abia daca mai reusesc sa pun un articol scurt c-o poza pe blogul SOSI, cu link catre forum. Acum 7 ani, zbarnaiam in media, la initiativa noastra. Acum, sunt foarte multumita ca reusesc sa raspund apelurilor jurnalistilor (am avut si cateva dezamagiri pe tema asta, culminand cu manipularea de la Antena3 cand m-am trezit ca povestea mea si a SOSI este folosita intr-un amplu reportaj pur publicitar).

LATER EDIT: - textul EPAF, lansat in Parlamentul European (76 de pagini):

To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.

Re: European Policy Audit on Fertility

Mesajde N.C.B. » Vin Mar 17, 2017 5:53 am

Hai, ca n-o mai lungesc cu introducerea, caci oricum trebuie sa scriu mai mult decat de obicei. Ideea este ca peste 10 zile are loc punctul maxim dintr-un proiect in care sunt implicata de un an si jumatate si despre care nu am apucat sa zic NIMIC.
In noiembrie 2015 am fost la Bruxelles, in calitate de vice-presedinta a Fertility Europe. Era deja de ceva timp in lucru o idee de proiect de audit european al politicilor de fertilitate, avand drept autori pe ESHRE si Fertility Europe, si drept sponsor pe Merck. Se stia ca analiza ce va concentra pe doar cateva tari europene, inca nu se stabilise care. Si atunci a avut loc sedinta decisiva, cu cei trei stakeholders (ESHRE, FE, Merck + agentia de comunicare). Asa cum am banuit, interesul pharma se dirija catre tarile mari / occidentale. Inutil sa precizez ca Romania NU era un target. :) Nu mai intru in detalii, fiind oarecum confidentiala acea intalnire, dar pot sa spun ca sunt foarte mandra ca am reusit, prin negociere, sa introduc Romania pe shortlist si sa o aduc finalmente in randul celor doar 9 tari europene pe care s-a facut auditul.
Au urmat numeroase skype meeting-uri, dialoguri de definire a pozitiilor, interviul in sine, noi skype meeting-uri, corecturi succesive pe document (interviul a fost realizat si prelucrat de o persoana care nu avea cunostinte despre infertilitate, deci la prelucrare nu iesise tocmai ce dorisem eu sa transmit), iarasi reuniuni de armonizare etc. Colegele mele din Fertility Europe care s-au ocupat cu coordonarea au muncit tare mult in proiectul asta.

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Mar 17, 2017 5:53 am

Pe un plan diferit dar, o sa vedeti, conex, sa zic ca in 2010 eram stagiara la Parlamentul European (alesesem sa raman in Strasbourg, in loc sa ma duc intr-un minister in Paris sau intr-o ambasada franceza abroad - pentru ca trebuia sa merg la spital, unde faceam, desigur, FIV-uri) si am avut o serie de 11 intalniri cu eurodeputati romani pe tema infertilitatii - sunt mediatizate pe blog si forum, pe vremea aia scriam pe larg. Una din ele a fost cu dna Norica Nicolai, in cazul careia am simtit fara dubii ca nu m-a primit doar din politete; am cam inteles de ce cand am aflat ca are un singur copil, facut la 38 de ani (adica foarte tarziu, pentru generatia respectiva). Am retinut „detaliul”, iar cand in 2011 o delegatie a Fertility Europe a avut o sedie de intalniri de advocacy la Parlamentul European, a fost de ajuns sa trimit un singur email si dna Nicolai le-a primit pe colegele mele din UK si Franta. Si anul trecut, Fertility Europe a avut o actiune de advocacy la PE, dna Norica Nicolai le-a primit din nou.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Mar 17, 2017 5:55 am

Bun. Haideti sa inchidem puzzle-ul. Se intampla si sunt FOARTE MANDRA de asta:

Imagine

* * *

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Mar 19, 2017 7:32 am

Cateva dintre ilustratiile campaniei de comunicare asociate evenimentului:

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Mar 19, 2017 7:32 am

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Mar 19, 2017 7:33 am

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Mar 22, 2017 6:16 pm

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Apr 03, 2017 1:28 pm

The first European Policy Audit on Fertility (EPAF) is a joint project of Fertility Eorope and ESHRE conducted under unrestricted grant from Merck. It presents and compares up-to date information about the national fertility spectrum and policies in pre-selected European countries, identifies current needs and works towards policy recommendations targeted at EU and national policy makers. In addition to an overview of key facts and statistics related to fertility across the 28 members of the European Union, the EPAF includes a detailed overview of policies and regulations in nine EU member states: Czech Republic, France, Germany, Italy, Poland, Romania, Spain, Sweden and UK. The official launch of the EPAF was on the 28th March 2017, in the European Parliament.

Pagina dedicata pe site-ul Fertility Europe: http://fertilityeurope.eu/policy_fertil ... =hootsuite

Declaratia de pe pagina FB a dnei eurodeputat Norica Nicolai, gazda eenimentului:

Norica Nicolai at European Parliament.
29 March at 16:05 · Brussels, Belgium

Înainte de a ne exprima îngrijorări în legătură cu faptul că nu mai avem suficienți copii care se nasc pentru a perpetua modelul social actual, cred că este mult mai normal să venim în sprijinul celor care sunt pregătiți din toate punctele de vedere să aducă acești copii pe lume, dar din diverse cauze medicale nu reușesc.

Sala plină, devenită neîncăpătoare, pe care am avut-o ieri la primul eveniment pe această temă din Parlamentul European mi-a demonstrat că este nevoie de dialog, că este necesar să aducem această problemă în discuție și la Bruxelles și că este momentul să facem ceva în acest sens.

Infertilitatea este o condiție medicală ce afectează 25 de milioane de persoane în Uniunea Europeană și devine un fenomen resimțit și în România. După cum au arătat și specialiștii prezenți ieri la dezbaterea pe care am găzduit-o la Parlamentul European pe această temă, unele state europene au avansat cu legislația, considerând că asigurarea accesului la tratament, alocarea de resurse în cercetare pe acest domeniu, educația și comunicarea sunt investiții pe termen lung și metode de a contracara o criză demografică inevitabilă.

Ceea ce putem face de la Bruxelles este să impulsionăm statele membre care încă nu au acordat suficientă atenție acestui subiect să o facă, putem să creăm un dialog între specialiști și să ajutăm asociațiile de pacienți în munca lor de comunicare, educare și prevenție a acestei boli. Mă bucur că au participat și reprezentanți ai asociaților de pacienți și medici din România și am fost plăcut impresionată să aflu că în acest moment o inițiativă pe această temă a actualului ministru al Sănătății se află în Parlamentul României spre aprobare.

Extrase din Audit:

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Apr 03, 2017 1:28 pm

Imagini filmate din sala in timpul lansarii EPAF la Brussels - introducerea realizata de dna eurodeputat Norica Nicolai (durata: 7 minute):

Imagini filmate in timpul lansarii EPAF la Brussels - discursul tinut de Louise Joy Brown, primul IVFbaby din lume (durata: 7 minute):

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Apr 03, 2017 1:29 pm

Inregistrarea integrala si oficiala a evenimentului de lansare EPAF (durata: 2 ore si 5 minute):

Mesajul video al MEP Ramón Luis VALCÁRCEL SISO (EPP, Spain), vice-presedinte al Parlamentului European (durata: 3 minute):

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Stirea Euronews si interviu cu Louise Brown:

http://www.euronews.com/2017/03/28/nume ... y-services

A new EU report claims there are “numerous barriers” in accessing infertility services across the European Union.

The document, produced by Fertility Europe and the European Society of Human Reproduction and Embryology, shows around 25 million EU citizens are affected by infertility.

It also highlights that fertility rates vary across the nine countries looked at, with the lowest in Spain and Poland – and the highest in France. But even the highest rate falls short of the population stabilisation rate of 2.1 live births per woman.

A Romanian MEP, who has hosted a debate in Brussels, says Europe faces a huge demographic problem.

“In order to resolve this issue, it’s necessary to look to the internal policy and fertility policy must be internal policy in all member states,” said Norica Nicolai.

Born in Britain in 1978, Louise Brown was the world’s first so-called “test tube” baby. IVF used to help her mother who couldn’t conceive naturally. It was revolutionary, but highly controversial.

Now 38, Louise has been in Brussels for the release of the report.

“Before mum was pregnant with me, mum actually went to the doctors with depression. And the doctor underlined the fact that she couldn’t get pregnant that was causing the depression,” she told Euronews.

“So, it’s just the awareness for people to realise that it’s not just for mums and dads to have a baby, it’s creating families.”

IVF – the process of fertilising an egg with sperm outside the body – remains controversial.

“What we would like to see is much more restorative medicine and therapies, which actually address the problem of infertility at its source, not more IVF,” said Mark Bhagwandin, from the UK-based ‘Life’ charity.

Louise says all women in the EU should be offered IVF, if they can’t conceive naturally. She thanks it for her existence, and has gone on to have a family of her own.

The ‘Policy Audit on Fertility’ looked at the Czech Republic, France, Germany, Italy, Poland, Romania, Spain, Sweden and the UK.

Stirea Euronews in franceza: http://fr.euronews.com/2017/03/28/l-ue- ... nfertilite
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Stirea Euroactiv si interviu cu Louise Brown:

http://www.euractiv.com/section/health- ... ge-insert/

World’s first IVF baby addresses infertility

Louise Brown was the first person born through IVF (in-vitro fertilisation). Brown was the keynote speaker on Tuesday (28 March) at the launch event for the European Policy Audit on Fertility.

The audit focused on nine member states (the Czech Republic, France, Germany, Italy, Poland, Romania, Spain, Sweden and the United Kingdom). It found that the infertility rate is high, with one in six couples worldwide and 25 million EU citizens affected by infertility.

“Infertility has always been an issue. My birth gave real hope,” Brown said. “A way of beating infertility that really worked.”

Since Brown’s birth in 1978, 6.5 million babies around the world have been born through IVF. But the audit confirms there is still a long way to go in addressing the problem of infertility, including expanding education about and access to treatments and eliminating the stigma around infertility.

“I hope that today’s report helps to ensure that more people get access to the help they need so they can experience the joy of having children of their own,” Brown said.

The host, Romanian ALDE MEP Norica Nicolai, said she hoped the event would be a springboard for future action in EU.

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Apr 03, 2017 1:30 pm

Stire in limba romana: https://inpolitics.ro/norica-nicolai-pr ... 36163.html

Norica Nicolai propune masuri pentru acces egal in UE la tratament al infertilitatii
30 martie 2017

Europarlamentarul ALDE Norica Nicolai a găzduit miercuri, la Parlamentul European, primul eveniment de anvergură pe tema infertilității în UE, în cadrul căruia a fost prezentat un audit privind această condiție medicală din nouă țări: Cehia, Franța, Germania, Italia, Marea Britanie, Polonia, România, Spania și Suedia.

Au dat răspuns invitației organizatorilor mai mulți deputați europeni, atașați ai reprezentanțelor de la Bruxelles aparținând țărilor prezente în raport, lideri ai asociațiilor de pacienți și ai specialiștilor medicali în domeniu din mai multe țări europene, dar și reprezentanți ai Comisiei Europene. Un discurs emoționant a fost susținut de către invitata specială a dezbaterii, britanica Louise Brown, prima persoană născută în urma tehnicii de fertilizare în vitro, în 1978.

Dată fiind situația descrisă de raport, au fost trasate mai multe posibile linii de acțiune pentru deputații prezenți, pentru statele membre și pentru cei dedicați acestei cauze: organizarea de campanii europene de informare cu privire la această condiție, îmbunătățirea accesului la tratamentul împotriva infertilității prin includerea acestui subiect pe agenda publică privind sănătatea, crearea de politici publice la nivelul statelor membre pentru prevenirea descreșterii demografice, recunoașterea infertilității ca boală în toate statele membre și în legislația privind dreptul muncii și o comunicare mai eficientă între specialiștii în domeniu pentru cunoașterea a protocoalelor celor mai bune de tratament.

”Este o bucurie enormă să am ca invitați atâția oameni dedicați unei cauze cu extrem de multe implicații: de natură demografică, medicală, socială și, nu în ultimul rând, emoțională. Am spus astăzi, nu întâmplător, că este un moment bun să aducem această dezbatere în lumina reflectoarelor pentru că avem în față nu doar problema izolată a unor familii. Descreșterea populației a devenit o problemă a Europei, iar accesul la tratamentul adecvat este o problemă a sistemelor medicale din statele membre, o problemă ce creează inegalități și discriminare, așa cum au arătat și vorbitorii de astăzi. Mă bucur că s-au aflat în sală și reprezentanți ai asociaților de pacienți și medici din România, am fost plăcut impresionată să aflu că în acest moment o inițiativă pe această temă a actualului ministru al Sănătății se află în Parlamentul României spre aprobare și, analizând modul de abordare al acestei chestiuni de către state membre mai avansate, îmi doresc să avem și în România o strategie, o deschidere a sistemului politic și medical către niște oameni ce duc o luptă nedreaptă nu numai cu o boală și cu sistemul de asigurări, ci și cu un anumit tip de mentalitate. Într-un moment în care Europa spune că vrea să se întoarcă la cetățeni, consider că acest gen de acțiuni ar putea fi o bună dovadă că nu avem de-a face doar cu un slogan politic”, a arătat Norica Nicolai, la sfârșitul dezbaterii.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Apr 04, 2017 4:46 am

Alt articol in limba romana despre eveniment: http://psnews.ro/norica-nicolai-ia-atit ... ue-168296/

Norica Nicolai ia atitudine în privința unei probleme grave ce afectează femeile din UE

Eurodeputatul Norica Nicolai (vicepreședinte al grupului ALDE din Parlamentul European) ia atitudine în privința unei probleme grave care afectează femeile din Uniunea Europeană.

Nicolai a găzduit marți la Parlamentul European primul eveniment de anvergură pe tema infertilității în Uniunea Europeană, unde a fost prezentat un audit privind această condiție medicală din nouă țări: Cehia, Franța, Germania, Italia, Marea Britanie, Polonia, România, Spania și Suedia, arată un comunicat remis miercuri PSnews.ro.

Au dat răspuns invitației organizatorilor mai mulți deputați europeni, atașați ai reprezentanțelor de la Bruxelles aparținând țărilor prezente în raport, lideri ai asociațiilor de pacienți și ai specialiștilor medicali în domeniu din mai multe țări europene, precum și reprezentanți ai Comisiei Europene.

„Un discurs emoționant a fost susținut de către invitata specială a dezbaterii, britanica Louise Brown, prima persoană născută în urma tehnicii de fertilizare în vitro, în 1978”, se mai arată în comunicat.

Dată fiind situația descrisă de raport, au fost trasate mai multe posibile linii de acțiune pentru deputații prezenți, pentru statele membre și pentru cei dedicați acestei cauze:

organizarea de campanii europene de informare cu privire la această condiție medicală;
îmbunătățirea accesului la tratamentul împotriva infertilității prin includerea acestui subiect pe agenda publică privind sănătatea;
crearea de politici publice la nivelul statelor membre pentru prevenirea descreșterii demografice;
recunoașterea infertilității ca boală în toate statele membre și în legislația privind dreptul muncii;
o comunicare mai eficientă între specialiștii în domeniu pentru cunoașterea a protocoalelor celor mai bune de tratament.

La rândul ei, Norica Nicolai a atras atenția că infertilitatea are implicații inclusiv asupra declinului demografic al Europei. Totuși, europarlamentarul a apreciat faptul că ministrul Sănătății din România, Florian Bodog, se implică în această problemă.

„Este o bucurie enormă să am ca invitați atâția oameni dedicați unei cauze cu extrem de multe implicații: de natură demografică, medicală, socială și, nu în ultimul rând, emoțională. Am spus astăzi, nu întâmplător, că este un moment bun să aducem această dezbatere în lumina reflectoarelor, pentru că avem în față nu doar problema izolată a unor familii. Descreșterea populației a devenit o problemă a Europei, iar accesul la tratamentul adecvat este o problemă a sistemelor medicale din statele membre, o problemă ce creează inegalități și discriminare, așa cum au arătat și vorbitorii de astăzi. Mă bucur că s-au aflat în sală și reprezentanți ai asociaților de pacienți și medici din România, am fost plăcut impresionată să aflu că în acest moment o inițiativă pe această temă a actualului ministru al Sănătății se află în Parlamentul României spre aprobare și, analizând modul de abordare al acestei chestiuni de către state membre mai avansate, îmi doresc să avem și în România o strategie, o deschidere a sistemului politic și medical către niște oameni ce duc o luptă nedreaptă nu numai cu o boală și cu sistemul de asigurări, ci și cu un anumit tip de mentalitate. Într-un moment în care Europa spune că vrea să se întoarcă la cetățeni, consider că acest gen de acțiuni ar putea fi o bună dovadă că nu avem de-a face doar cu un slogan politic”, a declarat Norica Nicolai la sfârșitul dezbaterii.

Evenimentul a fost organizat în colaborare cu asociația pacienților „Fertility Europe” și organizației specialiștilor medicali „European Society for Human Reproduction and Embryology” (ESHRE) și a beneficiat de suportul Merck.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Apr 04, 2017 4:53 am

Comunicatul de presa oficial:

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Apr 04, 2017 5:00 am

Interviul LIVE pe Facebook realizat de fondatoarea SOS Infertilitatea cu dna eurodeputat Norica Nicolai, la sediul Parlamentului European, imediat dupa lansarea EFAF:

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Apr 04, 2017 5:05 am

Cateva fotografii de la evenimentul din Parlamentul European.

Fertility Europe team with MEP Beatriz Becerra Basterrechea, MEP Norica Nicolai and Louise Brown.

Imagine

Fondatoarea SOS Infertilitatea tinand o alocutiune despre situatia din Romania si empowerment-ul pacientilor:

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Apr 25, 2017 5:04 am

Raportul intalnirii, realizat de ESHRE:

Este citata si interventia fondatoarei SOS Infertilitatea:

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Apr 25, 2017 5:05 am

Aceasta lansare a fost doar un prim pas in campania dedicata infertilitatii pe plan european - vom reveni cu amanunte.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Înapoi la “Advocacy”