Sindromul ovarelor polichistice (PCOS)

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
psj

Re: Sindromul ovarelor polichistice (PCOS)

Mesajde psj » Mie Sep 23, 2009 9:12 pm

Later edit: The new international guidelines on Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) - 2018

S-au descoperit cauzele care duc la sindromul ovarelor polichistice

The most common cause of female infertility – polycystic ovary syndrome – may be caused by a hormonal imbalance before birth. The finding has led to a cure in mice, and a drug trial is set to begin in women later this year:
https://www.newscientist.com/article/21 ... d-at-last/

Polycystic ovaries or PCOS – What’s the difference?

Buna Diana,
noi ne stim deja prin prietena noastra comuna Beatrix :). De azi o sa intru si eu mai des aici daca tot m-au sters definitiv de pe DC.
Am si eu o gramada de linkuri despre PCOS, cum zici ca e mai bine sa facem? Le scriu eu si le adaugi tu in primul mesaj?

psj

Mesajde psj » Mie Sep 23, 2009 9:14 pm

Ca tot intrebai, eu am avut o perioada vara asta cand am mers cam 5km pe zi, destul de alert, deci pot sa zic ca am facut ceva sport. In ultimul timp mai rarut :(

psj

Mesajde psj » Vin Sep 25, 2009 11:06 am

Testul de toleranta la glucoza este una dintre analizele necesare pentru diagnosticarea PCOS. Poate va intrebati ce este si in ce consta. Testul este unul dintre cele mai folosite in diagnosticarea diabetului si se face si in sarcina pentru gravidele care au luat foarte mult in greutate sau au antecedente in familie. O graviduta cu PCOS va avea un risc crescut pentru dezvoltarea diabetului gestational, deci discutati cu medicul daca sunteti gravida. Partea buna este ca diabetul gestational dispare dupa nastere.

De ce este preferat testul de toleranta la glucoza simplei determinari a glicemiei din sange? Pentru ca ofera rezultate mult mai semnificative decat clasica masurare a glicemiei.

Daca aveti diabet sau rezistenta la insulina, corpul nu folosi glucoza din sange drept sursa de energie, ajungand sa fie acumulata in cantitati mari in sange.

Chiar si in cazul persoanelor sanatoase nivelul glicemiei creste rapid dupa masa dar isi revine in scurt timp la normal dupa ce glucoza este folosita sau stocata.

Testul de toleranta la glucoza verifica daca exista probleme in folosirea unei cantitati de glucoza si care sunt reactiile corpului.

Testul se face dimineata, pe nemancate. Se ia sange si se testeaza glicemia.

Dupa care primiti un pahar de apa cu zahar/glucoza etc., probabil nu va fi foarte placut sa-l beti. Dupa 2 ore vi se va lua din nou sange si se va masura glicemia.

Cele 2 valori vor fi interpretate de medic.

Intre 20-40% dintre femeile afectate de PCOS au rezultate proaste la testul de toleranta la glucoza.

Elenada

Mesajde Elenada » Vin Sep 25, 2009 2:47 pm

Buna

La al doilea fiv doctorii din Austria mi-au spus ca am sindromul ovarelor polichistice. Asta reiesea din analizele mele hormonale.
Ei au spus atunci ca daca nu am fi avut probleme de infertilitate masculina as fi avut sanse sa raman natural. Ce e curios ca pana in Austria nu mi-a spus nimeni ca as avea PCOS. Stiam ca am ovare micropolichistice si nimic mai mult. E oare posibil ca trtamentul de la primul fiv sa imi fi declansat PCOS.

Aveti idee fetelor daca e posibil asa ceva?
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

psj

Mesajde psj » Vin Sep 25, 2009 3:32 pm

Eu stiam ca te nasti cu pcos si ca nici nu se vindeca din pacate. Cauza este rezistenta la insulina.
Dar sunt cazuri si cazuri, difera mult de la persoana la persoana. La unele e mai grav, cum era la mine, ca n-aveam ciclu cu lunile, la altii e mai simplu si in cazul asta cred ca poti sa ramai insarcinata relativ usor.

Eu de cand nu mai am un ovar am ciclu, nu e ceas, dar nu a mai depasit 35-40 de zile niciodata.

Ca tot a venit vorba, e un mare risc de hiperstimulare cand faci tratamente de stimulare si mai ai si PCOS. Eu asa am pierdut ovarul. Trebuie gasit un medic cu experienta si care sa faca o monitorizare atenta in timpul stimularii.

Tu mai stii ce valori aveai la LH si FSH, erau disproportionate? La mine LH era de 5 ori mai mare! Ma gandesc la fetele care au valoarea 2 sau 3 ca e tot PCOS dar e mai putin grav.

psj

Mesajde psj » Vin Sep 25, 2009 4:09 pm

Raspuns pentru aura
IN LEGATURA CU OVARELE MICROPLICHISTICE. AM INCERCAT ANTICONCEPTIONALE, LAPAROSCOPIE. NIMIK.
AM LUAT PE PROPRIA PIELE UN ANTIDIABETIC SI TINCTURA DE MUGURI DE PIN. AM ZIS ORI CRAP ORI FAC BEBEI.DE CRAPAT NICI VORBA. BEBEI SA VEDEM , DAR MEDICUL A FOST EXTRAORDINAR DE SURPRINS.
A ZIS K O SA RECOMANDE SI EL :D

aura, ce ai luat antidiabetic, metformin?
ti-ai facut analizele in timp ce ai luat, a fost bine, daca zici ca medicul a fost surprins? iei si acum?
parca retin de pe blog ca tu lucrezi in domeniul medical,nu? si mergeai la marinescu la giulesti la un moment dat?

Elenada

Mesajde Elenada » Dum Sep 27, 2009 5:57 pm

Psj si eu in adolescenta nu avea ciclul regulat iar uneori treceau si cate trei luni fara sa am menstruatie. pe la 19 ani am inceput sa iau AC dupa ce am facut un control ginecologic incercand sa aflu de ce aveam cate 3 luni fara menstruatie. Mi-a recomandat atunci Diane 35. Le-am luat vreo 6 ani. Le_am intrerupt cand ne-am hotarat ca vrem bebe. Dupa ce le-am intrerupt am avut ciclut la 30 de zile si venea in fiecare luna. Nu mai stiu raportul dintre lh fsh dar oricum nu era foarte mare. Unii ginecologi au zos ca AC au ajutat. Sunt curioasa cum o sa fie menstruatia acum dupa sarcina.
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.

psj

Mesajde psj » Lun Sep 28, 2009 6:23 pm

Daca alaptezi probabil ca o sa mai intarzie. Dar nu te baza pe asta @};- :)

Elenada

Mesajde Elenada » Mar Sep 29, 2009 8:43 pm

Deja am avut prima menstruatie. Si eu speram sa ma mai scuteasca vreo cateva luni dar nu am avut bafta asta. Sa vedem acum cand mai e urmatorul ciclu. iar am inceput sa notez pe calendar.

psj

Mesajde psj » Joi Oct 01, 2009 2:47 pm

Si eu notez, mai mult pentru ca urmeaza sa fac ET si sa am o idee.

psj

Mesajde psj » Joi Oct 01, 2009 2:53 pm

Daca Diana a dezertat momentan prinsa cu alte treburi, sa scriu si eu ceva despre PCOS si activitatea fizica.

Avantajele sportului in PCOS:

* scade rezistenta la insulina
* optimizeaza raportul masa musculara / grasimea.
* creste nivelul colesterolului bun(HDL)
* regleaza nivelul tensiunii arteriale
* scade riscul de diabet sau boli de inima
* imbunatateste densitatea osoasa reducand astfel riscul de osteoporoza
* efecte benefice asupra psihicului

Pentru a maximiza avantajele exercitiilor fizice trebuie combinate exercitiile aerobice (care taie putin respiratia) cu exercitii de rezistenta cum ar fi ridicatul greutatilor si cateva exercitii de flexibilitate, stretching.

Riscul de a renunta rapid este mare daca ne stabilim obiective nerealiste.

Baza sunt exercitile care ne fac placere si care se potrivesc stilului nostru de viata. De exemplu daca cea mai apropiata piscina este la distanta de peste 1 ora probabil ca vom renunta rapid.

Daca timpul este o problema includeti exercitiile pe cat posibil in rutina zilnica. Daca obisnuiti dupa ce la plecati de la serviciu sa colindati magazinele poate puteti rari aceste excursii si sa mergeti in schimb la o sala. Sau macar sa iesiti cu bicicleta sau sa faceti plimbari lungi in ritm alert.

NU este nevoie de un abonament la o sala de “fitze” sau scumpa daca doreati sa treceti asta pe lista de scuze pentru lipsa de activitate. Puteti face exercitiile acasa, sau sa alergati in parc sau o plimbare cu bicicleta etc.

Miscarea pe care o faceti in fiecare zi, cum ar fi coborat/urcat scarile, evitarea liftului este la fel de importanta ca si exercitiile fizice “oficiale”. Deci cautati mai multe posibilitati de a face miscare in fiecare zi. Mai putin mers cu masina, mai putin lift etc.

Nu uitati! PCOS este o boala care sapa adanc, este bine sa luam toate masurile posibile din timp pentru ca odata instalate diabetul, bolile de inima si altele mai grave nu vom mai putea da timpul inapoi.

aura81

Mesajde aura81 » Lun Oct 12, 2009 11:05 am

psj da metformin am luat. nu am avut nimik de la ele iar fsh si lh au scazut de la 5,95 respectiv 7,88 la2.85 si 3.86

elenyka

Mesajde elenyka » Lun Oct 19, 2009 1:49 pm

Eu ma chinui sa gasesc un doctor care sa accepte prescriptiile doctorului Kovacs din Ungaria referitor la metmorfin pentru ca si eu sunt "inrudita" cu PCOS. Am facut analizele acolo la o alta clinica partenera si domnii doctori de la noi nu recunosc rezultatele. Rezultate de gen test glucoza, teste genetice si alte asemenea. Cica sa le mai fac odata si la ei, alti bani alta distractie, bineinteles, pentru acelasi rezultat. Ei insemnand Sanador, Medicover, stat si altii. Ca sa nu mai spun de mirarea doctorilor de acolo cand le-am dus analizele din Romania. 3, 4 seturi de analize, acelasi ca numar si bani cu rezultate diferite. Nu si-au putut crede ochilor cum nici un doctor nu a vazut cauza si cum mi sau prescris diagnostice gresite cand de fapt problema era vizibila cu "ochiul" liber. Mi se pare o prostie inimaginabila si o bataie de joc pe fata. Pana una alta o sa imi fac timp intr-un weekend sa merg sa iau reteta direct din Ungaria. E de-a dreptul jenant sa fi capabil sa faci diferenta intre noi si ei ca tara si mentalitate. Pana una alta raman cu frustrarile mele; mult succes tuturor in lupta cu pcos.

elenyka

Mesajde elenyka » Joi Noi 12, 2009 5:17 pm

Si uite ca am reusit. Am cumparat si medicamentele intr-o excursie de 1 weekend la Budapesta.
Am reusit intr-un final sa le cumpar de acolo fara nici un fel de problema si au costat si mai putin ca in Romania unde teoretic ar trebui sa le iei gratis fiind medicamente pentru diabetici.
Dar, vorba unui contemporan in viata: "Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul."
Succes doamnelor.

psj

Mesajde psj » Joi Feb 18, 2010 11:08 pm

Avem pe blog o interventie a dnei dr. Carmen Negoescu de la Spitalul Clinic “Panait Sarbu” (Giulesti) referitoare la PCOS.

http://infertilitate.com/afectiuni-frec ... nina/pcos/ (la sfarsitul articolului)

amioprea

Mesajde amioprea » Joi Ian 06, 2011 7:40 pm

Si eu am PCOS. am avut ciclu in fiecare luna de 12 ani, nu mi-a intarziat mai mult de 32 zile sau mai devreme de 24 zile sa apara, in schmb am avut valorile testosteronului destul de mari, pofta de dulce mai ales in anumite zile ale CM si bineinteles ca iau in greutate foarte usor.
Acum iau Siofor de 1 an si deja valorile au scazut foarte mult, am tinut cat se poate un regim de alimentatie care a dat rezultate. In decurs de un an am slabit 10 kg dar perioada de regim a fost cam de 2 saptamani, apoi am evitat in mare parte ceea ce era pe lista si e foarte bine. Nu mai consum zahar decat ocazional in ceva dulce sau compot (am apucat de l-am facut cu zahar), si foarte important, grasimile . Daca metabolismul e asa incat nu putem slabi usor, nemancand grasimi este necesar. Si in general glucide; in lista aia am toate legumele sortate pe cantitatea de glucide.
Nu zice nimeni sa tinem drastic, insa e necesar.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Aug 06, 2011 12:41 pm

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Dannya

Mesajde Dannya » Vin Oct 21, 2011 9:48 am

Fetelor

Referitor la PCOS, si eu am fost banuita a avea acest sindrom, dar pentru a putea diagnostica un pacient cu PCOS este nevoie de mai multe lucruri, pentru ca exista niste diferente intre PCOS si ovare micro/polichistice. In cazul meu, cu AMH = 6,9ng/ml si LH/FSH=5,32/2,84=1,87, restul investigatiilor normale (ecografic normal, desi produc destui foliculi, hormoni masculini normali, fara hirsutism, alopecie, menstruatii regulate lunare cu ovulatie). Pentru a fi diagnosticata cu PCOS, minim doua din urmatoarele criterii trebuie sa fie identificate:
1. Oligo (in gen. < 9 menstruatii / an) sau anovulatie
2. Hiperandrogenism (hormonii masculini dezechilibrati), hirsutism, alopecie
3. Ovare polichistice cu chisturi dispuse intr-o anumita forma
Pe langa aceste 3 criterii, mai sunt si alti indicatori (raport LH/FSH, rezistenta la insulina, etc.)
Deci, acest sindrom trebuie luat in considerare in primul rand datorita riscului de hiperstimulare, altfel nu este un impediment major in obtinerea unei sarcini prin FIV.
Dannya, 30, OATS /Criptozoospermie (functie de existenta/inexistenta unui tratament) + ovare micro/polichistice (hiperstimulare la FIV1)+ Risc Trombofilie (2 x mutatii MTHFR heterozigote + 2 x mutatii PAI I heterozigote, homocisteina in limite, D-dimeri crescuti). FIV 1+ICSI in Mai 2011 nereusit.FIV 2+ICSI in Martie 2012 (hiperstimulare usoara) - reusit, dar sarcina oprita in evolutie. Urmeaza FET.

Înapoi la “Infertilitate.”