Sindromul ovarelor polichistice (PCOS)

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
littlegirl

Re: Sindromul ovarelor polichistice (PCOS)

Mesajde littlegirl » Vin Oct 21, 2011 12:29 pm

Ma bag si eu in subiect, doar cu o informatie.
Astazi mi-a povestit ginecologul meu, ca fapt divers, ca prin laparoscopie cresteaza ovarele (polichistice), intr-o saptamana se cicatrizeaza si in cateva luni se obtine sarcina. Cica in felul acesta face loc folicului sa se dezvolte pe ovar. Are cazuri concrete de reusita. Eu m-am mirat, ca n-am mai citit despre asa ceva. Poate e un punct de plecare pt fetele care se confrunta cu aceasta probl.
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

oanandries

Mesajde oanandries » Vin Oct 21, 2011 1:03 pm

Cred ca procedura despre care spui se numeste drilling ovarian.
Mamica fericita din 25 februarie 2014

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Oct 24, 2011 9:31 pm

Da, drilling ovarian - a facut si Brunadria, dar ea oricum nu poate ramane insarcinata natural, avand probleme tubare.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Oct 24, 2011 9:33 pm

Dannya scrie:Fetelor

Referitor la PCOS, si eu am fost banuita a avea acest sindrom, dar pentru a putea diagnostica un pacient cu PCOS este nevoie de mai multe lucruri, pentru ca exista niste diferente intre PCOS si ovare micro/polichistice. In cazul meu, cu AMH = 6,9ng/ml si LH/FSH=5,32/2,84=1,87, restul investigatiilor normale (ecografic normal, desi produc destui foliculi, hormoni masculini normali, fara hirsutism, alopecie, menstruatii regulate lunare cu ovulatie). Pentru a fi diagnosticata cu PCOS, minim doua din urmatoarele criterii trebuie sa fie identificate:
1. Oligo (in gen. < 9 menstruatii / an) sau anovulatie
2. Hiperandrogenism (hormonii masculini dezechilibrati), hirsutism, alopecie
3. Ovare polichistice cu chisturi dispuse intr-o anumita forma
Pe langa aceste 3 criterii, mai sunt si alti indicatori (raport LH/FSH, rezistenta la insulina, etc.)
Deci, acest sindrom trebuie luat in considerare in primul rand datorita riscului de hiperstimulare, altfel nu este un impediment major in obtinerea unei sarcini prin FIV.

Da, foarte corect ce spui, si daca citesti articolul de pe site-ul SOSI, o sa vezi ca si acolo se insista pe diferenta intre ovare cu chisturi si sindromul ovarelor polichistice.

Autoarea articolului este mamica, deci PCOS poate fi invins! %%-

Dannya

Mesajde Dannya » Lun Noi 14, 2011 11:04 am

Fetelor

Eu una nu mai inteleg nimic. Endocrinologul mi-a spus ca nu am PCOS (nu indeplinesc criteriile) si totusi am fost suprastimulata la primul FIV (225 UI Gonal).
Mai sunt si alte cauze, in afara PCOS-ului, care sa fi dus la hiperstimulare?
Dannya, 30, OATS /Criptozoospermie (functie de existenta/inexistenta unui tratament) + ovare micro/polichistice (hiperstimulare la FIV1)+ Risc Trombofilie (2 x mutatii MTHFR heterozigote + 2 x mutatii PAI I heterozigote, homocisteina in limite, D-dimeri crescuti). FIV 1+ICSI in Mai 2011 nereusit.FIV 2+ICSI in Martie 2012 (hiperstimulare usoara) - reusit, dar sarcina oprita in evolutie. Urmeaza FET.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Noi 25, 2011 1:59 pm

Un material video despre PCOS (contine insa si o greseala grava, privind nr. de ovocite cu care se nasc persoanele de sex feminin):

http://www.protv.ro/stiri/nu-neglijati- ... stice.html
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

mary29

Mesajde mary29 » Vin Dec 09, 2011 10:35 am

Am schimbat topicul cu dosarele pentru FIV cu acesta.
Eu m-am dus la un doctor la Bucuresti cu gandul si optimismul si cu trimitrea pentru FIV. Sunt aproape 2 ani de incercari naturale. Nu am facut nicio inseminare. Avem insa multe analize la dosar si ecografii lunare pentru depistarea perioadei fertile.

Dar cand am ajuns la Bucuresti am avut norocul sa gasesc doctori mai bine pregatiti, poate si datorita multitudinilor de cazuri cu care se confrunta.
Am fost diagnosticata cu MPC in urma unei simple ecografii endovaginale si nu am facut alte analize.

Anul acesta am efectuat urmatorele analize:
histero - uter deviat lateral dreapta, retrovers
ziua 3 - TSH 3,1 (0,27 - 4,2)
FSH 5,65 ( 3,5 - 12,5)
LH 4,1 ( 2,4 - 12,6)
Prolactina 322,7 ( 127 - 637)
Estradiol 108,7 ( 46 - 607)

ziua 14 - FSH 12,69 (4,7 - 21,5)
LH 85,14 ( 14 - 95,6)

ziua 21 - Progesteron 28,69 ( 5,3 - 86)

AMH 1,23 ( 1-8)

Acum doamna doctor mi-a prescris Ova-mit cate o jumatate de tableta pe zi, timp de 12 zile( din ziua a2a CM) si Clamifen, doar tableta alba, cate una pe zi, timp de 12 ( din ziua a 3a CM). A fost optimista si mi-a zis ca atunci cand termin tratamentul sa revin la control la Bucuresti.

am avut 85 de kg la inceputul lui martie. Mi-am propus sa slabesc. Am inceput cu alergat prin parc in fiecare seara.Estimez ca alergam in jur de 3km pe seara. Am alergat timp de doua luni. Am urmat diverse regimuri alimentare si perioada verii, desi nu mai alergam facea exercitii acasa dupa programul de pe un CD distribuit atunci cu revista Unica: Pilates. Am mancat numai salate si doua saptamani am mancat doar lubenita.
Pana in septembrie am dat jos 10 kg.
Eu sunt profesoara si, din pacate, in septembrie, cand a inceput programul la scoala mi-am dereglat din nou alimentatia din cauza programului. Fac naveta si ajung acasa cateodata foarte devreme si cateodata foarte tarziu. Recunosc ca nu mananc ce trebuie si nici sanatosatunci cand sunt la scoala. Din septembrie pana in decembrie am pus 2 kg.

Sper sa raspund cu bine la tratament si sa ma tin de sport acasa in coninuare.
O sa va tin la curent cu ce se mai intampla in urma tratamentului.

PS - am cazuri de diabet in familie, mama si bunica din partea mamei. Nu mi-a recomandat niciun doctor analize de glucoza sau insulina. Sper sa am asemenea probleme.

PS - am mentruatie regulata; am acnee;am ten unsuros;

Pastram legatura.
cuplu 4 ani casatorie/2 ani de incercari/27 ani amandoi
curios: toate analizele si ecografiile bune, slabit 10 kg si bebe tot nu apare
lucram la dosarul pentru FIV...stranhem actele si mergem la Giulesti

DUMI

Re: Inca 121 de dosare aprobate - Subprogramul FIV! (TOTAL=4

Mesajde DUMI » Vin Dec 09, 2011 1:50 pm

mary29 scrie:
zoi scrie:
mary29 scrie:
Mi-a rcomandat sa sai Ova-mit si climen. O sa incep din a 2a zi CM.

O sa va tin la curent dragele mele prietene online.
A mai luat cineva aceste pastile? Ce stiti despre ele?

Ai grija ce mananci pe parcursul acestui tratament. Eu am luat ovamit cand am facut 3 inseminari artificiale si am luat in greutate 10 kg in 3 luni.

Eu tocmai am reusit sa slabesc 10 kg din martie pana in septembrie. Nu as vrea sa le pun la loc mai ales ca ma gandesc la importanta greutatii corporale pe timpul sarcinii.
Oricum, acum mi-a spus sa iau decat 12 zile dupa care sa ma prezint la control. Crede ca nu este nevoie mai mult de o luna de tratament. Dar sper sa nu fi pierdut 2 ani ddin neatentia altor doctori.

Va urez succes tututor, multa sanatate...ma mut pe alt topic.

buna, si eu am luat ova-mit tot cand am facut inseminari( in nr de 3) la fel am luat in greutate cam tot atat......cred ca depinde si de organism, sfatul meu este sa tii de dna doctor Veliscu si eu sunt tot la dansa! mult succes si sanatate!
cum ai reusit sa slabesti? ;)) :ymdaydream: ca au mai am de munca.....
mamica unui baietel superb!

Ela.92

Ovare Micropolichistice

Mesajde Ela.92 » Mie Feb 15, 2012 3:24 pm

Buna, sunt Ela si am 20de ani. in urma cu vreo6 ani, dupa ce am facut o ecografie la medicul de familie, am fost diagnosticata cu ovare micropolichistice. a urmat o vizita la ginecolog(care numai ce m-a intrebat cand am avut ultima menstruatie) si fara alte analize (de sange, de exemplu), mi s-au prescris anticonceptionale. primele nu mai stiu cum se numeau. apoi mi s-au recomandat, de catre medicul de familie Marvelon 28, dupa care Yasmin, iar acum Diane35. tin sa mentionez ca nu am avut contact sexual pana acum, si ca din momentul in care am inceput tratamentul, mi s-a oprit dezvoltarea caracterelor sexuale secundare, totul a ramas la fel ca la..13-14ani. sa fie din vina pastilelor? as dori sa stiu daca anticonceptionalele care mi-au fost prescrise, au fost corect prescrise, daca asta imi va afecta in vreun fel fertilitatea pe viitor, si ce alte riscuri sau dimpotriva, beneficii am din cauza/datorita lor.
am intrebat medicul de familie, si mi-a spus sa nu imi fac griji, ca totul e ok, chiar daca chisturile nu dispar. si tot ce am citit eu pe net cum ca AC ar creste riscul de diverse tipuri de cancer si ar cauza infertilitate, sunt doar minciuni. as dori, totusi, inca o parere, sau mai multe... multumesc anticipat!

Chocolate

Re: Ovare Micropolichistice

Mesajde Chocolate » Mie Feb 15, 2012 4:09 pm

Ela, cred ca e greu pentru oricine de aici sa se pronunte ce va fi in viitor avand in vedere ca tu NU AI probleme de fertilitate neavand niciun contact sexual pana in prezent. Si cum aici este un forum despre infertilitate, nu stie nimeni (nici chiar medicii nu cred ca-si pot da seama, in lipsa unui aspect esential cum e viata sexuala) daca chiar ai o problema de fertilitate sau nu. Totul se rezuma la presupuneri, pareri si griji. Cel mai bine ar fi sa mergi la medicul curant (ginecolog si / sau endocrinolog) si sa discuti, ca si sa soliciti efectuarea unor analize de sange in vederea elucidarii problemei cu ovarele si stoparea dezvoltarii tale fizice (daca este cazul). Totusi, avand in vedere ca esti foarte tanara si, mai ales, nu ai un partener inca, e cam devreme sa-ti faci atatea probleme. Sanatate! :ymhug:
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Mai 24, 2012 9:01 pm

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Dec 29, 2012 9:20 pm

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Feb 19, 2013 2:01 pm

Katrina Young, în vârstă de 36 de ani şi soţul ei, Robert, cu 18 ani mai mare decât ea, s-au chinuit în zadar timp de doi ani să facă un copil. Au mers la medic, iar ea a aflat că suferă de sindrom ovarian polichistic ce dă frecvent infertilitate şi că ar putea să nu devină niciodată mamă.

Toate acestea se întâmplau acum 17 ani, iar de atunci încoace medicii s-au înşelat de zece ori. Acum Nakita este cel mai recent membru al familiei şi s-a născut în septembrie. Se alătură fraţilor săi mai mari în frunte cu Nico, în vârstă de 17 ani, Gianni (14 ani), Alanis (12) Yannis (11), Electra(9), Alexi (8), Benicio(7), Kalika (5) şi Athena (2).

Articolul integral: http://www.rtv.net/medicii-se-insala-un ... 66833.html
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Mar 25, 2013 10:45 pm

Un testimonial cu happy-end:

Am aproape 33 de ani si sunt insarcinata pentru prima data.

In urma cu mai bine de 8 ani am fost diagnosticata cu sindromul ovare polichistice (SOPC). Pe scurt, in ciclul menstrual normal, foliculul dominant “explodeaza” eliberand un ovul. Dupa ovulatie fara fecundare, ceea ce ramane din folicul se tranforma in corpus luteum care produce progesteron si ulterior se micsoreaza si dispare in aproximativ 12-14 zile de la ovulatie. In cazul SOPC, ovarele practic “aresteaza” foliculii care se dezvolta ajungand pana la 5-7 mm, dar nu mai mult. Niciun folicul nu ajunge la dimensiuni preovulatorii de 16 mm si toti raman atasati pe ovar, de obicei in zonele laterale, contribuind la cresterea in marime a ovarelor.

Mi s-a spus ca pasii urmatori depind de ceea ce imi doresc eu – sa fac un copil (caz in care ar trebui sa incerc o stimulare a ovarelor) sau sa nu fac un copil (caz in care ar trebui sa urmez un tratament cu contraceptive orale). Un raspuns cum ar fi “Imi doresc sa fiu sanatoasa” nu este acceptat, pentru ca nu se cunosc cauzele care determina SOPC, in concluzie, ne putem lupta doar cu efectele. Efecte din care pot sa enumar oligomenoree sau amenoree – menstre neregulate, rare sau absente; infertilitate – decurgand din lipsa ovulatiei pe parcursul unui ciclu menstrual; hiperandrogenism – activitate androgenica (adica hormoni masculini – testosteron) in exces rezultand in hirsutism (par in zone nedorite – fata, piept) si acnee.

La 25 de ani numai ganduri de maternitate nu-mi treceau prin cap, asa ca am luat-o serios pe calea contraceptivelor orale, care numai tratament nu erau. Viata si-a continuat cursul si pe la 29 de ani, am facut primii pasi timizi catre un copil.

Primul medic ginecolog pe care l-am consultat a confirmat diagnosticul (cum era de asteptat) si a prescris un tratament cu Duphaston pentru reglarea ciclului menstrual (care avea durate de la 34 de zile in sus). Dupa 3 luni de tratament, analizele de sange su indicat valori ale testosteronului iesit duble fata de valorile indicate de analizele intiale. Iar raspunsul la intrebarea “de ce” a fost halucinant: asa e la ovarele polichistice. Moment in care am decis sa schimb medicul. Si am schimbat si strategia.

Am fost la un endocrinolog vestit care mi-a prescris un tratament de durata cu Metformin – un medicament pentru diabetici, existand unele studii care leaga SOPC de rezistenta la insulina. Cateva luni am urmat acest tratament si nu m-a facut deloc sa ma simt mai bine – imi era greata in continuu, toata mancarea avea gust metalic, in plus, ovarele mele aratau doar putin mai bine, nici vorba de reglare. Asa ca am decis din nous a schimb medicul.

M-am adresat unui ilustru medic ginecolog, recunoscut pentru succesul sau in cazuri de infertilitate (un fel de pom laudat). La clinica privata, bineinteles, pentru ca nu aveam timp sa pazesc holurile spitalului de stat. Iar la clinica private, toate pacientele treceau mai intai printr-un “triaj” – adica o consultatie la d-na doctor endocrinolog, in cadrul aceleiasi clinici. Diagnosticul, acelasi (logic!). Tratamentul – anticonceptionale(!), impreuna cu Androcur (ca sa mai scadem proportia hormonilor androgeni) si Spironolactona, ca adjuvant. Timp de aproape 1 an am urmat tratamentul, care ar fi trebuit sa-mi “reseteze” ovarele, sa le aduca la o stare mai putin polichistica si sa le ajute sa finalizeze un ciclu de productie complet. Dupa un an, am trecut la nivelul urmator – prima intalnire cu dl. Doctor – o consultatie minimala, exclusiv manuala, fara echografie, insa cu un lunga discutie in urma careia am stabilit ca am o “fereastra” de 3 luni in care sa-mi monitorizez ovulatia prin metoda temperaturii bazale si daca vad o diferenta de cateva grade, sa incerc. Traducerea este: un an de tratament pentru o perioada de 3 luni in care poti sa incerci si sa vezi daca iti iese…

Sa-ti iei temperatura bazala in fiecare dimineata inainte sa te dai jos din pat si sa notezi valorile pe un grafic este banal, insa enervant si frustrant. Dupa cele 3 luni in care nu s-a intamplat nimic notabil in afara de 2-3 grade in plus in cateva zile, in care am rasfoit on-line articole peste articole, iar metoda temperaturii bazale ca determinare a ovulatiei parea invechita, la fel ca si examinarea exclusiv manuala de care avusesem parte, am decis sa schimb medicul. Din nou.

Fiecare schimbare de medic presupunea un nou set de analize de sange, ca sa stim de unde plecam. De data asta, abordarea a fost cu totul diferita: tratament cu Clomifen pentru stimulare ovariana cu monitorizarea ovulatiei echografic. Asta insemna ca luam pastilutele si in zilele x, y, z, unde intre cele trei nu era o diferenta mai mare de 2 zile, mergeam la echografie. Prima luna, prima concluzie – nu raspund la clomifen. Schimbam. Trecem la lucruri mai serioase – adica tratament cu Femara (un medicament care se prescrie in cazurile de cancer mamar!) plus injectii in burta cu Gonal. Suna infricosator treaba asta cu medicamentele pentru cancer, insa studiile au aratat ca functioneaza in restabilirea functiei ovulatorii. La fel de infricosatoare par si injectiile in burta, insa nu e chiar asa: medicamentul vine intr-un fel de “stilou”, asemanator cu cele folosite de diabetici pentru a-si injecta insulina. Acum are un cm si este extrem de subtire, prinzi putina piele de la buric in jos, bagi acum, apesi pe capatul dozator si gata. 6 luni am facut injectiile si in toate 6 am ovulat ca Fat Frumos, sau mai bine zis, ca Ileana Cosanzeana. Insa degeaba.

Urmatoarea analiza: histerosalpingografia (HSPG) – adica o radiografie cu substanta de contrast a trompelor uterine, care sa identifice daca exista o obturatie. Si a existat. Stanga bine inchisa la capat. Dreapta deschisa, insa subtire. Nu vreau sa intru in detalii despre ce inseamna HSPG – nu de alta dar mi-e teama ca ar fi prea mult pentru cei mai slabi de inger. Solutia a fost operatie laparoscopica de desfundare a trompelor – ca sa ne crestem sansele. Zis si facut. A urmat internarea, anestezia totala, operatia, refacerea, care, desi s-a soldat cu 2 gaurele in partea de jos a abdomenului si una in buric, nu a fost deloc usoara – cele mai crunte stranuturi m-au apucat in saptamana de dupa. Absurd a fost ce am auzit dupa operatie – ca de fapt si dreapta e infundata si nu se poate desfunda laparoscopic. Si ca bin ear fi acum sa facem niste inseminari. Dupa toate povestile astea, dupa anestezii generale si durerile care au urmat, nu e ceva ce-ti doresti sa auzi. Nu eram pregatita ca dupa o operatie care ar fi trebuit sa imi creasca sansele de a ramane insarcinata natural (bine, cu mici ajutoare medicamentoase), sa aud ca trebuie sa incep procedurile artificiale. Pentru asta trebuie sa fii pregatit, parerea mea este ca nimeni nu ia astfel de decizii cu inima usoara. Si am decis sa fac o pauza. De la tot. Inutila ovulatia mea pe dreapta, dreapta fiind si cu problemele identificate la laparoscopie. Am citit trei carti in 5 zile (da, e adevarat ca a fost the Fifty trilogy, si ce.. mai citim si din astea, nu?). Am stat cuminte acasa si mi-am spalat creierul de orice stres. Mi-am asteptat iubitul cu drag in fiecare seara. Am vorbit despre noi, am fost pozitiva, ne-am iubit fara scop si program.

A trecut o saptamana, apoi inca una si inca una. Gandul ca nu voi urma sfatul medicului de a face inseminari incepea sa ma apese – de fapt, mai mult contradictia intre ceea ce simteam eu ca am nevoie (adica, o pauza) si ceea ce medicul imi spunea ca trebuie sa fac. Am inceput sa ma intreb de ce nu exista consiliere psihologica in clinicile de infertilitate. De ce nu te poti adresa cuiva din afara celulei tale, neimplicat emotional, cu care sa poti vorbi deschis, care sa te asculte, sa te inteleaga si sa te ajute sa treci mai departe. Intr-o zi, am calculat cand ar fi trebuit sa trecem in noul ciclu si aveam o intarziere de 10 zile. Am cumparat un test de sarcina si dupa ce l-am facut l-am uitat in baia hotelului unde eram cazata in delegatie – eram foarte interesata de urmatorul episod din “Suits”, intr-atat ma detasasem de tot. Surpriza a fost insa mare – doua linii. Si iarasi stari contradictorii – daca e real ce se intampla, daca e extrauterina (se stie ca dupa laparoscopie riscurile in acest sens sunt mari). Nu am putut sa ma bucur pe moment. A doua zi am cumparat un alt test de la alta firma, pozitiv din noua si din nou nerabdare sa stiu ce e cu mine si daca e totul in regula. Lunea urmatoare s-a confirmat sarcina intrauterina, spre usurarea si bucuria mea si a medicului meu. Si de atunci cresc voios. Si sunt mandra de mine, la 33 de ani.
Epilog

Cred cu tarie ca tot ce ni se intampla in viata este pentru un scop. Nimic nu e la intamplare.

Cred cu tarie ca mintea omului este un centru de comanda extrem de putin exploatat. Daca am stii ce butoane sa apasam ca sa nu mai fim stresati…

Cred cu tarie ca atunci cand iti doresti foarte mult un lucru, poti sa incepi sa nu mai fii tu, limpede si sincer. Iti pierzi directia pana intr-acolo incat ajungi sa te intrebi daca iti doresti cu adevarat acel lucru.

Cred cu tarie, ca problemele de infertilitate pot zgudui bine cuplurile care nu au temelii solide. Pot naste frustrari de ambele parti.

Sursa.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

andra_alexandra

Mesajde andra_alexandra » Vin Mar 29, 2013 1:37 am

Cat de bine imi prind genul asta de marturii. Am citit cu sufletul la gura si mi-am mai regasit putin speranta pierduta de a avea un copil. Cred din ce in ce mai tare ca trebuie sa lucrez mai mult la a-mi vindeca mintea si sufletul decat la a-mi vindeca corpul (care pana acum nu pare sa aiba nimic in neregula).
Avem amandoi 27 de ani
Il asteptam pe bebelusul nostru din octombrie 2011 si abia dupa un an si opt luni de investigatii am primit si noi un diagnostic: ovare micropolichistice + mica mutanta (MTHFR A1298C- heterozigot; PAI-1 4G/4G - homozigot si Factor XIII - homozigot)
20.05.2013 - IUI 1 - test beta HCG in 03.06.2013 - negativ (valoare 2)
17.06.2013 - IUI 2 - test beta HCG in 01.07.2013 - negativ (valoare 0.1)
In a patra luna de branca ursului, UM pe 12 octombrie, test pozitiv pe 3 noiembrie, pe 4 noiembrie beta 38.7, pe 6 noiembrie beta 82.4 - VINE BEBE!
Imagine

cristinaz

Mesajde cristinaz » Lun Apr 01, 2013 12:04 pm

andra_alexandra scrie:Cat de bine imi prind genul asta de marturii. Am citit cu sufletul la gura si mi-am mai regasit putin speranta pierduta de a avea un copil. Cred din ce in ce mai tare ca trebuie sa lucrez mai mult la a-mi vindeca mintea si sufletul decat la a-mi vindeca corpul (care pana acum nu pare sa aiba nimic in neregula).

tu iei ceva? eu iau metformit de 1 an jumate si functioneaza se pare..
doctorita zice ca de la metformin ovulez! am un folicul de 20mm! diseara pregnyl....si doamne ajuta!
32 de ani amandoi, infertilitate primara
eu- SOP+ hipotiroidism subclinic
el- la spermograma din ianuarie 7% inotatori cu forme normale- noroc ca sunt multi dar totusi
2 stimulari cu femara- niciun raspuns
august 2013- spermograma 40% forme normale dar lichefiere incompleta si vascozitate crescuta
septembrie 2013- stimulare cu puregon pt IUI- dupa 14 zile, IUI abandonat din lipsa de raspuns la tratament
14 octombrie 2013- miracol- BFP- conceptie naturala.
Da Doamne sa fie bine pana la capat!

gabyy

Mesajde gabyy » Mie Apr 10, 2013 11:25 pm

Buna seara! Scriu pt prima data pe acest forum si ma alatur si eu voua in lupta cu infertilitatea.
Sa ma prezint un pic...am aproape 30 ani si din ianuarie 2012 eu si sotul meu ne chinuim sa facem un copil. Dupa cateva luni vazand ca minunea nu apare, am mers la medic...si am intrat si pe net sa caut informatii suplimentare. Am facut nenumarate analize, si desi analizele hormonale sunt bune, raportul LH/FSH fiind 1,1, totusi am ovare cu aspect micropolichistic si ovulatia cand este foarte tarzie, dupa ziua 25, cand nu este deloc. Nu inteleg de ce avand ovare micropolichistice analizele hormonale totusi sunt bune. Daca mai are cineva situatie ca a mea sau stie cineva ceva sa ma lamureasca si pe mine va rog frumos, astept cu nerabdare pareri.
Mai adaug ca in luna decembrie planuiam ca dupa sarbatori sa fac HSG dar nu inainte de a lua o luna clostilbegyt. Am ramas gravi atunci luand clostilbegyt dar din pacate nu am avut timp sa ma bucur caci sarcina s-a oprit in evolutie la 5-6 saptamani. Ma gandesc oare din cauza microchisturilor de pe ovare sa se fi oprit din evolutie??? Acum am inceput iar sa lucram la bebe dar iar ovulatia nu apare..
Precizez ca nu prea am simptomele descrise ale SOP, afara de microchisturi pe ovare, altele nu am, ah si pilozitate mai in exces dar asa sunt de cand ma stiu, nivelul de testosteron este 1,38 cu intervale 0,22-2,9. Cat de grave sunt microchisturile pe ovare?
Amandoi 30 ani
Sarcina obtinuta cu stimulare dec 2012, oprita in evolutie la 5 sapt.
Ovare micropolichistice

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Mai 31, 2013 7:54 pm

A propos de PCOS:

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Iul 15, 2013 1:10 pm

Rezistenta la progesteron in Sindromul Ovarelor Polichistice

Una dintre formele de manifestare a insuficientei de faza luteala se caracterizeaza prin secretie normala de progesteron in faza luteala, dar absenta unui raspuns adecvat din partea endometrului. In mod normal, endometrul are o densitate specifica de receptori pentru progesteron care determina ingrosarea eficienta pentru a sustine implantarea embrionului.

Un studiu publicat in ultimul numar al The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism a pus in evidenta diferentele la nivel molecular intre endometrul femeilor sanatoase comparat cu endometrul femeilor care sufera de sindromul ovarelor polichistice.

Prin analiza bioptica a tesutului endometrial in cele 2 grupuri, cercetatorii au concluzionat faptul ca genele reglate de progesteron sunt mai putin exprimate in endometrul asociat sindromului ovarelor polichistice, pe cand genele asociate cu proliferarea celulara sunt mai active comparat cu endometrul femeilor sanatoase.

Din punct de vedere clinic, descoperirile au 2 consecinte:

1. pentru ca raspunsul endometrului la progesteron este diminuat, sarcina se obtine cu dificultate la femeile suferind de sindromul ovarelor polichistice chiar daca se induce ovulatie si se suplimenteaza cu progesteron exogen.

2. prin expresia crescuta a genelor proliferarii celulare se explica riscul crescut al femeilor cu sindromul ovarelor polichistice de a dezvolta hiperplazii endometriale sau chiar cancer endometrial, risc suplimentat de expunerea prelungita la estrogen, acesta fiind un factor de risc separat.

Sursa.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Aug 15, 2013 7:48 pm

LA study on polycystic ovary syndrome and fertility

A study from LSU's Pennington Biomedical Research Center tackles one of the most common problems for women when it comes to fertility. It is a condition called "Polycystic Ovary Syndrome" or PCOS.

When she was a young teen, Grace Pickering was diagnosed with PCOS. It is a condition that affects one out of 14 women worldwide, causing hormonal imbalances and irregular periods. Dr. Leanne Redman directs the Reproductive Endocrinology and Women's Health Lab at Pennington. In the PULSE study, she is looking at how a woman's weight affects her fertility.

"For ladies, they start to accumulate excess body fat in regions that they don't want it and they develop insulin resistance. Those are the metabolic things that but what happens that's probably the most important for women is that they can become infertile," Redman said.

At 26, Pickering is not quite ready to start a family, but she is concerned about how her PCOS will affect her ability to have kids.

"I knew that when I was ready it would be an issue," she said, "my mother also had PCOS and she had lots of issues getting pregnant with me."

Because of that, Pickering enrolled in the PULSE study at Pennington. Researchers are looking to see if losing weight or improving insulin resistance can help regulate menstrual cycles and improve fertility. "I developed this program with the National Institutes of Health to try and understand what happens to the body when start to get your cycles back. What's changing in your brain? What's changing with the hormones?" said Redman.

Participants are randomly assigned to one of four programs: an exercise program, like Pickering, a diet program, an insulin medication program or the control group.

"We have an opportunity because we're offering a program of lifestyle change, diet change, exercise and those things to really help change behaviors of women for their family members and themselves," said Redman.

The study is looking for 50 women between the ages of 20 and 40 with irregular menstrual cycles to participate. Once the slots are filled, the women will be followed for six months.

Sursa.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie