Tratamente naturiste infertilitate masculina

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
littlegirl

Re: Tratamente naturiste infertilitate masculina

Mesajde littlegirl » Dum Aug 22, 2010 7:04 pm

Eu raportez scaderea nr de sp dupa operatia de varicocel de acum 4 luni..sotul va merge la urolog sa vedem ce explicatie are si ce mai putem face; deocamdata a urmat 2 reprize de trat naturiste (evolutie) si nu si-a facut dozarile hormonale, numai anticorpii antispermatici care au iesit bine

Ioana p a reusit dupa operatia d evaricocel (la 1 an si ceva dupa), eu am cunoscut personal un barbat care si-a lasat nevasta gravida dupa 3 luni de la operatie...acum au un baietel de 1 luna!

Voiam sa va intreb ce parere aveti de biorezonanta, ati incercat? ati auzit de cazuri de reusita?
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

DANA28

Mesajde DANA28 » Mar Aug 24, 2010 9:20 pm

Buna seara, sunt noua pe acest forum si as avea si eu nevoie de un sfat
sotul meu , a facut la indrumarile medicului meu ginecolog o spermograma la clinica genesys din bucuresti care pe langa faptul ca a costat enorm pentru o spermograma ... a iesit fff proasta...oligoastenoteratospermie . mentionez ca nu a avut nicio boala in copilarie, este fumator intradevar dar nu bea alcool decat ocazional si are 28 ani. medicul meu a zis ca nu prea exista tratament pentru asa ceva destul de (descurajator sa ti se spuna asa ceva ) si a zis ca decut cu inseminare ...nu am ovulatie deocamdata ....am luat ac mult timp si nu si-au revenit ovarele mele ...sotului i-a dat branca ursului si zinc, vitamina e si omega 3. sapatamana trecuta si-a refacut spermograma la sanador si surpriza 63 mil, peste 60% mobiliatate normala si 70% aspect normal totul ok. nu stiu ce sa mai cred .

littlegirl

Mesajde littlegirl » Mie Aug 25, 2010 8:11 am

Dana, ce valori avea prima spermograma si cat timp a urmat tratamentul?

Maria

Mesajde Maria » Mie Aug 25, 2010 2:05 pm

Nu stiu valorile primei spermograme ca sa le pot compara, insa daca e sa crezi in ultimul rezultat (cel pe care zici ca e facut la Sanador) lucrurile stau extraordinar pentru sotul tau.
Tu ce analize ti-ai facut? De unde stii ca nu ai ovulatie? De cand ai intrerupt anticonceptionalele? De obicei ovulatia o cauti in principal prin monitorizare ecografica sau prin testarea nivelului de progesteron in ziua 21 a CM. Progesteronul e produs de corpul galben dupa ovulatie; nu e ovulatie, nu e progesteron.
Daca mai ai intrebari iti raspund cu placere.
Va pup, papapa!

DANA28

Mesajde DANA28 » Joi Aug 26, 2010 8:51 pm

buna seara, va multumesc mult pentru raspuns eu va spun ca nu am am avut ovulatie pana acum ca asa mi-a zis dr.dumitrescu la care ma duc ...am facut monitorizari si aveam folicul de 9 mm in ziua 6-7 si in ziua 11 tot atat erau nu cresteau..asa mi-a zis ideea e ca analizele din ziua 3 de cm mi-au iesit bune adica in parametri normali, am facut si histerosalpingografie si mi-a iesit ok adika trompe bune, si momentan iau branca ursului si muguri de zmeur...am luat 7 ani AC si de un an m-am oprit , de 6 luni vreau sa raman gravida si nu am reusit , dar simt eu ca o sa mai dureze cu bebe...asta e . am zis sa fiu eu impacata ca nu am nimic nici eu nici sotul )__dar se pare ca ceva avem...sotul la prima spermograma avea 15 mil si mobilitate 30 % de 1 luna ia branca , zinc, omega 3 , vit e, narpaznic si se pare ca e mai bine, pe data de 6 septembrie mergem la endocrinolog sa ne interpreteze analizele si dupa as vrea sa-l programez la dr, damian am inteles de pe forum ca ar fi foarte bun...sa nu aiba ceva si in spermocultura i-au gasit bacteria klesibella des intalnita..asta nu stiu ce este. [fiv]

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Vin Aug 27, 2010 7:21 pm

Dana, atentie cu branca ursului la barbati, citeste te rog acest topic in intregime, o sa vezi relatari pe primele pagini ca s-au constatat efecte negative. La fel, vitamina E sper ca ia doar 10 zile pe luna si 20 de zile pauza - nu face bine luata continuu.

[Of, Miki, ce pacat ca te-ai retras, ca am ajuns eu sa imi dau cu parerea in materie de naturiste! L-) ]

Dana, tinem pumnii sa fie bine!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

DANA28

Mesajde DANA28 » Mie Sep 08, 2010 9:32 pm

buna seara , am si eu nevoie sa stiu dr.damian daniel la ce clinica particulara lucreaza , vreau sa-l programez pe sot acolo .....de fapt am mare nevoie de o programare la el ....multumescu mult....sa auzim numai de bine [fecundare]

ioana_p76

Mesajde ioana_p76 » Mie Sep 08, 2010 9:36 pm

Dana - dr Damian are consulatii si la clinica Gynera. Nr pt programari era mai demult asta: 0727 833 833 - sper sa mai fie valabil. Succes!
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

alif

Mesajde alif » Mie Sep 08, 2010 9:42 pm

Clinica Gynera:
Tel: 031 / 106 56 98
Telefon programari: 0727 833 833
Fax: 031 / 106 57 08
Email: office@gynera.ro
programari.gynera@gmail.com

Adresa:
Clinica Medicala Gynera
Str. Constantin Aricescu nr. 8
Zona Piata Dorobanti – Radu Beller
Bucuresti, sector 1

:ymhug:
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

DANA28

Mesajde DANA28 » Joi Sep 09, 2010 8:38 pm

MULTUMESC mult, am tot sunat la numarul ala de mobil si nu raspunde nimeni, vroiam sa fac o rpogramare inainte sa plecam in concediu, dar se pare ca va trebui sa mai astept ceva si stiu ca te programeaza abia in 2 3 saptamani daca ai noroc....in fine mai asteptam....!!!seara buna va pup p.s. daca mai stie cineva un urolog bun vreau si eu contactul...dupa cum a spus doctora trebuie sa consultam un urolog...o placere....

alif

Mesajde alif » Sâm Sep 11, 2010 12:10 am

Eu de obicei am scris mail la Gynera, iar la telefon au raspuns in general dupa ora 13.00 ! :ymhug:
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Sâm Sep 11, 2010 10:07 am

E prima data cand scriu pe un forum. Azi am simtit ca e mai usor, daca as vorbi cu cineva care trece prin aceleasi trairi. Am aproape 30 de ani, sotul 32, si de vreo 2 ani incercam sa facem un copil. Acum un an si-a facut spermograma, si am aflat si motivul pentru care nu ramaneam insarcinata, nu avea decat 200.000 de spermatozoizi, dintre care doar vreo 10% mobili, si tot vreo 10% cu forme normale. La consultatie i s-a spus ca are varicocel, s-a operat acum vreo 6 luni si doctorul care l-a operat i-a spus ca in veci nu am fi reusit sa facem copii pe cale naturala, la ce avea el acolo. Alte tratamente nu i s-au dat, nici naturale, nici de alt fel. Acum asteptam sa vedem daca s-a imbunatatit sau nu ceva. Alta spermograma nu am mai facut pentru ca acum nu suntem in tara, suntem undeva departe, lucram in munti, deci destul de departe de civilizatie, de aceea nu avem acces usor la spitale. Cel mai apropiat e undeva intr-un orasel, care nici nu stiu daca ar avea posibilitatea sa faca analizele spermei. Noi venim in tara in decembrie, si atunci o sa le faca cu siguranta.

Vreau pana atunci sa facem niste tratamente naturiste, am citit si mi-am notat cateva. De branca ursului, nu se pune problema ca oricum nu as gasi-o aici :) . Ma gandeam tot la ceva pe baza de polen, miere de albine, ca de astea gasesc. Intrebarea mea este, pentru mine, ce credeti ca ar trebui sa fac? Sa iau ceva pentru stimularea ovulatiei, ca ma gandesc ca daca sunt mai multe ovule, sunt deci mai multe sanse ca unul din spermatozoizi sa intalneasca vreo unul in cale. Gandesc gresit?
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

littlegirl

Mesajde littlegirl » Sâm Sep 11, 2010 11:35 am

Andreea, stiu prin ce treci, o dezorientare si o stare de neimplinire si de revolta ne incearca si pe noi de 2 ani de cand am facut prima spermograma; sotul meu a urmat un tratament apicol, l-am postat la capitolul asta cred, a durat 3 luni si am ramas insarcinata, dar sarcina s-a oprit din evolutie la 6 sapt, anul trecut in iunie; de atunci n-am mai ramas insarcinata, si spermograma arata tot mai prost desi in luna aprilie sotul s-a operat de varicocel bilateral; la el numarul ff mic (1.600.000) este problema, restul parametrilor fiind in limite normale...unii zis ca mai avem rabdare, primele amerliorari pot aparea dupa 6 luni de la operatie...
si eu ma simt vinovata si citesc in stanga si in dreapta ce as putea face eu sa fiu mai fertila, mai "primitoare" pt acei putini sp care ajung in mine...sunt plante, sunt medicamente, sunt oportunisti pe formumuri care au leacul minune (atentie, daca te abordeaza cineva si te intreba de varsta si greutate sigur au un produs MLM), dr la care merg mi-a prescris clostylbegyt, m-am ingrasat numai de la 5 pastilute, are o lista intreaga de atentionari si nici nu stiu cum a raspuns organismul..dr mi-a zis acceasi dimensiune a foliculului (normala ) ca si la ciclurile fara stimulare

Am luat si eu miere si polen si laptisor de matca, asta n-au cum sa-ti fara rau, ni le-a prescris un apicultor care a tratat multe cupluri infertile; te vitaminizezi, iti intaresti imunitatea, pregatesti un organism sanatos pe cand se va intampla minunea..
De asemenea Vitex-ul (Vitex Agnus castus) mi s-a parut fara efecte secundare, astfel am scapat de acneea care ma chinuia de vreo 15 ani; regleaza balanta dintre estrogen si progesteron

Nu neaparat pt fertilitatea am facut o cura de 3 luni cu capsule de drojdie de bere, contine tot complexul de B-uri...m-au ajutat si psihic, am fost linistita....

Cam atat. Iti vor impartasi si fete din experienta lor
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Sâm Sep 11, 2010 1:35 pm

littlegirl, multumesc frumos pentru cuvintele calde! imi pare rau pentru sarcina pe care ai pierdut-o, dar poate ca asa cum ati reusit o data, o sa reusiti si a doua oara si atunci o sa fie bine pana la capat. din ce am inteles tu ai ramas insarcinata, chiar daca sotul avea varicocel, nu? abia dupa aia s-a operat, caz in care pierderea sarcinii s-ar putea datora si acestui lucru. cel putin asa ne-a explicat noua doctorul care l-a operat pe sotul meu, ca e bine sa se opereze daca are varicocel si vrem sa facem copii ca altfel chiar daca raman insarcinata, ar putea aparea tot felul de complicatii.

cat despre medicamente cu un sir lung de atentionari, noi nu o sa luam. nu vreau sa-mi dereglez si altele, si pe deasupra nici sa nu raman insarcinata. oricum, noi nu suntem disperati sa avem un copil, sau asa ne-am impus de la inceput, sa nu ajungem disperati. nu vreau sa-mi transform viata intr-un cosmar. daca e sa avem copii, bine, daca nu, nu. nu vreau sa fiu tot pe forumul asta si dupa 5, 8, 10 ani tot incercand tratamente si sperand sa raman insarcinata. :) sper sa fiu pe forum, doar ca suport pentru alte fete :) .
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

ioana_p76

Mesajde ioana_p76 » Sâm Sep 11, 2010 9:50 pm

Andreea bine ai venit pe acest forum si iti doresc sa fie cum ai zis, sa poti incuraja pe alte fete pe viitor! Asa fac eu acum - vreau sa te incurajez pentru ca iti dau exemplul meu- am reusit sa raman gravida natural dupa ce sotul s-a operat de varcicocel - si era destul de avansat, din ce ne-a zis medicul - la cca un an jumate du[a operatie s-a intamplat minunea de a ramane gravi. Asa ca vreau sa spun ca ar trebui sa aveti rabdare, sa incercati sanu va stresati momentan cu alte tratamente iar daca nici nu are unde face spermograma acum mai bine mai asteptati si face cand ajungeti in tara.
Ref la ce produse sa iei tu pt a ajuta ovulatia nu stiu ce sa iti zic. Cel mai bine e faptul ca va impuneti sa nu deveniti disperati in incercarile de a avea un bebe, daca reusiti un pic sa va detasati - macar cateva luni ca oricum nu are cum sa fie imbunatatire prea repede, mai ales dc varicocelul era evoluat - ar fi f bine si poate veti avea minunata surpriza sa apara sarcina mai repede decat ati crede. La noi poate a durat asa mult - adica un an jumatate - si pt ca eu aveam uter retrovers.
Va doresc mult mult noroc!
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Lun Sep 13, 2010 3:26 pm

multumesc de incurajari, ioana!

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Sep 14, 2010 4:17 pm

Andreea, bun venit pe forum! Ti-as fi dorit sa nu fie cazul sa scrii aici sau sa scrii doar ca sa ne spui o poveste de succes. Iti urez ca acest happy end sa vina curand!

Probabil ai dat deja o tura prin celelalte subiecte, dar uite ce a raspuns de curand unul dintre medici la o intrebare similara:

Dr. Laura Dracea scrie:In cazul patologiei masculine, nu exista tratamente eficiente, decat daca se gaseste o cauza tratabila. Pot ajuta vitaminele si antioxidantii, dar numai pentru a mentine calitatea spermatozoizilor; numarul nu va creste.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Joi Sep 16, 2010 6:59 am

buna, Raluca. da, deja am citit din urma, cu sufletul la gura, cam tot ce ma interesa de pe acest forum, si vreau sa va spun ca m-am bucurat si m-am intristat in functie de ce citeam. nu credeam ca poate sa te intereseze asa tare soarta unor persoane pe care nu le cunosti decat virtual. sunt cu inima alaturi de tine si de Bruni, voi treceti prin momente importante acum. mult succes si sa dea Dumnezeu sa fie asa cum e mai bine pentru voi.

cat despre tratamente eficiente in cazul patologiei masculine, eu sper ca varicocelul sa fi fost cauza principala si operatia sa o fi rezolvat cu succes. din pacate pana in decembrie cand venim in tara nu avem unde sa facem o spermograma. asa ca, m-am gandit ca intre timp sa incercam cu ceva naturiste, care sa ne ajute, nu sa ne faca mai mult rau. de aia m-am apucat de citit.

oricum, nu-mi fac sperante prea mari. de la 200 000/ml cat avea sotul inainte de operatie, dintre care doar 10% mobili si cu forme normale , nu cred sa ajunga la rezultate spectaculoase intr-un timp foarte scurt.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Sep 16, 2010 5:52 pm

Sotul meu inainte de operatia de varicocel, facuta cu cativa ani buni in urma, avea 300.000 / ml - apoi, in mod normal, este pe undeva pe la 4 mlioane, dar a coborat si pana un milion, a urcat si pana la zece milioane. Deci, totusi, au evoluat lucrurile. Nu suficient ca sa obtin o sarcina naturala, insa.

Daca nu e o informatie confidentiala, in ce tara te afli? Platiti asigurari de sanatate sau, daca inca nu platiti, ati putea incepe sa o faceti? Caci poate aveti dreptul la proceduri RUAM gratuite. Inteleg ca sunteti izolati geografic deocamdata, dar o ICSI necesita o prezenta in proximitatea clinicii de doar doua saptamani. Daca esti in Europa, avem o baza de date cu tarile care ofera FIV gratuit, te putem informa.

littlegirl

Mesajde littlegirl » Joi Sep 16, 2010 7:56 pm

Raluca, tu-ti dai seama ca la valorile astea de canal pe care le-a avut/le are si sotul meu anul trecut am ramas gravida absolut natural?????? si s-a oprit sarcina in sapt 6?????????????? X(

Bine punctat! Poate Andreea e in sistemul de asigurari sociale, medicale dintr-o tara unde infertilitatea este o boala! Bravo Raluca! :)

Înapoi la “Infertilitate.”