Tratamente naturiste infertilitate masculina

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
Irina_

Re: Tratamente naturiste infertilitate masculina

Mesajde Irina_ » Sâm Ian 19, 2013 5:19 pm

Ani.G,

Se poate sa existe probleme cu anticorpii antispermatici si in cazul in care spermograma este normala (normospermie) sau chiar foarte buna.

Ideal este insa sa se faca acel test MAR pe o mostra de sperma prelucrata (de exemplu inainte de IA sau FIV), rezultatele sunt mult mai relevante, din ceea ce am inteles eu in urma unei discutii cu un biolog. Iar in cazul sotului meu prezumtia s-a confirmat (am avut test MAR comparat - inainte si dupa prelucrarea mostrei, rezultatele fiind sensibil diferite).

Pe de alta parte, daca faci un test MAR indirect si nu exista niciun indiciu de probleme, nu mai e cazul de prelucrare sau de alte intrebari privind AA.

Ani.G

Mesajde Ani.G » Sâm Ian 19, 2013 6:35 pm

Mda...deci se poate, asta vroiam sa stiu
Multumesc mult [floare]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Feb 09, 2013 8:28 pm

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Mar 09, 2013 1:47 pm

Top 10 duşmani ai spermei

Când doi oameni îşi doresc să conceapă un copil, există zeci de impedimente care se pot ivi, printre care: calitatea spermatozoizilor, alergii sau efectiv spermă ineficientă.

1 din 10 cupluri sunt infertile, iar 30% dintre factorii care provoacă această afecţiune sunt de natură masculină.

Deşi bărbaţii produc milioane de spermatozoizi pe zi (comparativ cu cele 300 – 400 de ovule pe care le eliberează femeile în timpul vieţii lor), factorii externi pot afecta sănătatea acestor mici înotători.

Apoi, pentru că spermatozoizilor le ia circa 75 de zile pentru a ajunge la maturitate, ceea ce îi afectează poate duce la infertilitate.

Iată 10 factori surpinzători care au capacitatea de a afecta calitatea spermei:

1. Supraîncălzirea

Testiculele umane nu pot funcţiona în mod corespunzător decât dacă rămân mai reci decât restul corpului. Din fericire, anatomia corpului este proiectată în aşa fel încât testiculele să păstreze o distanţă rezonabilă faţă de restul corpului.

În cazul în care temperatura testiculelor se ridică la 36,7 grade, producţia de spermă încetează.

2. Băi cu hidromasaj

Există un grăunte de adevăr în mitul care spune că hidromasajul previne sarcina.

Căldura umedă nu este bună pentru testicule şi, conform unui studiu publicat în 2007, chiar şi 30 de minute într-un jacuzzi sau într-o cadă cu hidromasaj pot reduce temporar producţia spermei.

Cu toate astea, aceiaşi cercetători au declarat că efectele negative pot fi reversibile.

3. Febra

O febră mare poate avea acelaşi efect ca şi căldura dintr-un jacuzzi: concentraţia de spermatozoizi poate scădea cu până la 35% în urma unei stări febrile.

4. Laptopul

Potrivit cercetătorilor de la Universitatea din New York, există o corelaţie directă între utilizarea unui laptop şi creşterea temperaturii unui scrot, ceea ce poate avea un efect nociv asupra spermatogenezei (procesul de formare al gameţilor de sex masculin).

Aşadar, dacă faceţi copii, nu utilizaţi laptop-ul pentru o perioadă.

5. Chiloţii bărbăteşti

De ce credeţi că se laudă scoţienii cu potenţa lor? E vorba despre chiloţii lor, spunea doctor Wharton, deşi diferenţa dintre tipurile de chiloţii nu este suficient de mare cât să afecteze grav feritilitatea.

“Boxerii sunt mai buni decât şorturile. Apoi, chiloţii foarte strânşi (ca cei special pentru biciclişti) creează un mediu nefavorabil pentru producţia de spermă”, a revenit dr. Wharton.

6. Vene varicoase

Aproximativ 15% dintre bărbaţi au vene varicoase extinse în scrot, de obicei în testiculul din stânga.

Deşi nu este foarte clar, varicela interferează cu producerea de spermă prin întreruperea fluxului de sânge şi supraîncălzirea scrotului.

Nu există dovezi care să ateste că, după vindecarea varicelei, se îmbunătăţeşte fertilitatea, dar unii medici cred ca o intervenţie chirurgicală poate îmbunătăţi calitatea materialului seminal.

7. Telefoanele mobile

Un studiu din 2008 a constatat că bărbaţii cu cel mai înalt nivel de utilizare a telefonului mobil (mai mult de patru ore pe zi) au raportat o rată mai mică de spermatozoizi, un nivel mai scăzut de motilitate a acestora şi forme anormale.

De aceea, medicii recomandă ca bărbaţii să transporte telefoanele mobile în genţile lor şi nu în buzunare, pentru a limita expunerea la radiaţii.

8. Obezitatea

Obezitatea a fost asociată cu creşterea producţiei de hormoni feminini (estrogen) şi scăderea numărului de spermatozoizi, disfuncţii sexuale şi infertilitate.

Bărbaţii obezi, comparativi cu cei care au o greutate normală, au funcţiile testiculelor afectate şi, implicit, produc un număr mai mic de spermatozoizi.

9. O viaţă de petrecăreţ

Tutunul, alcoolul, marijuana pot afecta funcţia sexuală, declară toţi medicii care îi sfătuiesc pe bărbaţi să renunţe la un astfel de stil de viaţă în timp ce încearcă să procreeze.

Abuzul de alcool afectează calitatea materialului seminal, în timp ce tutunul afectează motilitatea spermei şi ADN-ul spermei.

10. Infecţii, traumatisme, anomalii cromozomiale

Toate aceste situaţii fiziologice blochează sperma, diminuează producţia de spermă şi deformează forma spermatozoizilor.

Sursa.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

jeni38

Mesajde jeni38 » Lun Iul 15, 2013 10:52 am

cunosc cupluri care au copii si sotii beau, fumeaza, grasuti, vai de capul lor, si au copii, asta e un studiu nu trebuie neaparat sa fie un standard, asta e viata. cateodata sunt "manioasa" pe Dumnezeu ca da copii cui NU trebuie, si noua celor ce suntem aici si ne alinam sufletul cu cate-o vorba buna sau auzim vreo povestioara care numai printr-o minune a facut ca, cuplul infertil sa aiba comoara mult visata si dorita in viata lor. as vrea cu atata patos sa-mi tin si eu copilasul meu in brate, dar cred ca nu o sa mi-l tin niciodata [jale!] , nu ne permitem FIV din pacate si tare rau imi pare [jale!] [jale!] [jale!]

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Sâm Aug 24, 2013 4:04 pm

Am avut un live de o ora in redactia Adevarul, pe infertilitate si Subprogram, la care a participat si dr. Diana Cocei, prin telefon. Il puteti asculta in fundal, ca activitate secunda, in timp ce faceti altceva - este una din cele mai ample emisiuni ale noastre, in care, spre deosebire de stirile limitate la 2-3 minute, am avut timpul sa spunem ceea ce voiam sa spunem:

http://adevarul.ro/sanatate/medicina/ad ... index.html

Daca video-ul nu demareaza instantaneu dupa ce ati dat „play”, lasati-l sa incarce, apoi va incepe singur.

Imagine

Imagine

La final, moderatoarea o intreaba pe dna doctor despre „naturiste”, puteti asculta in link, asta e concluzia:

Despre suplimentele care promit că rezovă problemele de fertilitate la bărbaţi
„În 15 ani de când lucrez nu am văzut niciun tratament miraculos pentru patologia masculină“, a declarat doctorul Cocei.

To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

ceska

Mesajde ceska » Mie Oct 23, 2013 3:41 pm

Buna fetelor...sotul a fost diagnosticat cu Oligospermie. acum 1 an avea la spermograma concentratie 0.3 mil/ml, restul intra la valori normale, apoi am urmat un tratament de vitamine supradyn aproximativ 5-6 luni, iar la repetarea spermogramei concentratia a crescut la 2.5 mil/ml.am intrerupt tratamentul, am fost in ungaria la clinica...unde nu ni s a spus ca sigur din cauza vitaminelor a crescut, dar e posibil...ne a recomandat sa vizitam un androlog si pt mine inca niste analize...dar cum am vrut sa avem un concediu placut...am zis ca revenim in sept octombrie sa vedem ce s a intamplat la spermograma daca nu a luat vitamine...si ce sa spun iarasi am revenit la 0.4 mil/ml.Deci ceva tot ajuta acele vitamine.Am uitat sa precizez ca sotul a facut testosteron care e in limite normale, dar FSH este peste limite, si foarte putin si LH.

Medicul in Ungaria (ginecologul) ne a recomandat pe langa pastilele de SUPRADYN si VIT E (pana la 200 mg), VIT C (pana la 1000 mg), OMEGA 3, si a zis ca a vazut rezultate foarte bune si cand s a administrat BU.

Pe langa astea am zis ca mai adaug Q10 + L-carnitina (10 mg + 50mg).Din fiecare cate 1 bucata, avand in vedere ca sunt multe.Ce parere aveti?

Va multumesc

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Sâm Oct 26, 2013 1:49 pm

Daca nu cititi cele (doar) 9 pagini ale acestui topic inainte de a posta, sa ma iertati, dar nu e vina acestui forum sau a universului, ca nu gasiti de cuviinta sa va informati inainte de a posta. Niste oameni au dedicat timp sa le scrie, iar altii sa aiba grija sa nu treaca informatii dubioase. Tocmai pentru ca voi, cei care veniti din urma, sa CITITI!!

La final, moderatoarea o intreaba pe dna doctor despre „naturiste”, puteti asculta in link, asta e concluzia:

Despre suplimentele care promit că rezovă problemele de fertilitate la bărbaţi
„În 15 ani de când lucrez nu am văzut niciun tratament miraculos pentru patologia masculină“, a declarat doctorul Cocei.

Sa fac si eu o concluzie personala pe „naturiste”, dupa vreo 6 - 7 ani de lupta cu hipofertilitatea masculina (dar pe un fond de hipofertilitate mixta).

Deci: parerea mea este ca suplimentele vitaminice BINE ALESE ajuta spermatogeneza, dar in cazul unei OATS severe sau chiar moderate, cu exceptia unor cazuri extrem de rare, nu fac diferenta care sa conduca la obtinerea sarcinii spontane.

Da, vitaminele si stilul de viata sanatos pot imbunatati spermograma, dar evolutii de genul celor prezentate ca mari victorii aici, de genul de la 0,3 mil/ml la 2 mil/ml (nu uitati ca ceea ce conteaza cel mai mult nu este numarul, ci motilitatea si morfologia normala, ADN-ul cat mai putin fragmentat) la nivel global nu inseamna mai nimic, daca ganditi in paradigma sarcinii obtinute natural: sansele sunt aceleasi cu cele de a castiga la loto - nu nule, ci „doar” minimalissime. De luat in calcul mai ales cand varsta femei este in jurul sau a depasit pragul de 35 de ani: nu mai pierdeti timpul!

Solutia miraculoasa pentru OATS se cheama ICSI.

Pentru a mari sansele la ICSI, da, sunt bune vitaminele si stilul de viata sanatos.

Si informatia corecta.

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Noi 01, 2013 6:54 am

Legătura dintre morcovi şi fertilitatea masculină: cum îi ajută pe bărbaţi

Morcovii fac parte din grupul de fructe şi legume care ajută la îmbunătăţirea calităţii spermei, bărbaţii care consumă aceste vegetale fiind mai fertili, potrivit unui nou studiu realizat de cercetătorii americani, informează dailymail.co.uk.

Despre morcovi s-a tot vorbit că sunt buni pentru îmbunătăţirea vederii, însă un nou studiu a arătat că aceştia ajută la îmbunătăţirea calităţii spermei.

Cercetătorii care au investigat efectele fructelor şi legumelor asupra sănătăţii spermei au descoperit că morcovii oferă cele mai bune rezultate. Aceştia au un efect bun asupra "motilităţii" (capacitatea de mişcare) a spermatozoizilor.

Cercetătorii de la Universitatea Harvard din Statele Unite ale Americii au cerut unui număr de 200 de bărbaţi tineri să urmeze o dietă care conţinea o varietate de fructe şi legume, înainte de a face teste pentru a observa ce efecte au acestea asupra spermei.

Drept urmare, fructele şi legumele de culoare galbenă şi portocalie ajută la ameliorarea calităţii spermei. Acest lucru se datorează pigmenţilor care dau culoarea galbenă numiţi carotenoide, deoarece corpul transformă unii dintre aceşti pigmenţi în antioxidanţi care ajută la menţinerea sănătăţii. Printre aceştia se numără beta-carotenul, pe care care corpul îl tranformă în vitamina A.

Antioxidanţii ajută la neutralizarea radicalilor liberi - grupuri liberi de atomi care reprezintă un proces secundar al metabolismului şi pot distruge membranele celulare ale ADN-ului.

Cartofii dulci şi pepenele galben ajută şi la creşterea cantităţii spermei, dar s-a descoperit că morcovii îmbunătăţesc performanţa spermei între 6,5 şi 8 procente, potrivit unei analize publicate în revista Fertility and Sterility.

Fructele şi legumele de culoare roşie, în special tomatele, care conţin substanţe anticancer, precum licopenul, au fost asociate cu scăderea numărului spermatozoizilor cu anomalii în ceea ce priveşte forma. Datorită acestor fructe şi legume, numărul de spermatozoizi "normali" a fost cu 8 - 10% mai ridicat, spun cercetătorii, care au putut observa o diferenţă semnificativă în rândul cuplurilor care aveau probleme în a concepe un copil.

Acest studiu vine pe fondul înregistrării unei scăderi a cantităţii şi calităţii spermei în ţările occidentale, unele studii arătând că numărul mediu de spermatozoizi a scăzut la jumătate.

Un studiu anterior realizat de Universitatea Harvard a arătat că bărbaţii a căror dietă include grăsimi saturate au număr mai mai mic de spermatozoizi, iar calitatea spermei este mai slabă. În schimb, calitatea spermei în rândul bărbaţilor care consumă mai multe grăsimi "bune", inclusiv acizi graşi omega 3, care se găsesc în peşte şi unele plante, este mai bună.

Sursa.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

ioanaa

Mesajde ioanaa » Dum Noi 10, 2013 10:21 pm

pastilele acestea PROXEED PLUS ,cica ar fi bune pt azoo, asa sa fie oare? le-a incercat cineva?

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Noi 15, 2013 8:00 am

Ioanaa! ~X( Nu exista „pastile bune pentru azoospermie”!! Azoospermia nu se trateaza cu vitamine, ci trebuie mai intai sa afli daca este obstructiva, adica daca exista totusi spermatozoizi in testicule, dar sunt blocati acolo de lipsa / infundarea canalelelor. Daca da, se trateaza cu bisturiul (si doar cu bisturiul). Niste vitamine cu trei luni inainte de eventuala punctie testiculara sunt ok, dar in niciun caz nu rezolva problema!

* * *

ioanaa

Mesajde ioanaa » Lun Noi 18, 2013 9:36 pm

N.C.B. scrie:Ioanaa! ~X( Nu exista „pastile bune pentru azoospermie”!! Azoospermia nu se trateaza cu vitamine, ci trebuie mai intai sa afli daca este obstructiva, adica daca exista totusi spermatozoizi in testicule, dar sunt blocati acolo de lipsa / infundarea canalelelor. Daca da, se trateaza cu bisturiul (si doar cu bisturiul). Niste vitamine cu trei luni inainte de eventuala punctie testiculara sunt ok, dar in niciun caz nu rezolva problema!

eu stiam asta,dar citit pe alte forumuri ,multi ziceau de aceste pastile dar nu-mi venea sa cred ca se poate
si sotului meu i s-a spus ca gigei ar fi dar nu pot iesi,dar nu i s-a zis de nicio operatie decat ca ar trebui sa faca fiv [jale!] ,la dr voinea a fost, i-a scris pe buletinul de analiza ca 95% sunt sanse sa gaseasca spermatozoizi ,nu stiu ce sa mai zic si sa cred

gaby_f

Mesajde gaby_f » Mar Noi 26, 2013 12:08 pm

ioanaa scrie:pastilele acestea PROXEED PLUS ,cica ar fi bune pt azoo, asa sa fie oare? le-a incercat cineva?

Draga Ioanaa,

Sotul meu afacut tratament cu Proxeed Plus, 3 luni, cat scrie pe prospect si cat i-a spus si medicul si pot sa spun ca n-am vazut imbunatatiri.
La noi a fost mult mai de folos Spermotrend.
Nu mai zic de diferenta de pret...Proxeed e muuult mai scump.
Nu stiu daca toata lumea reactioneaza la fel, eu doar spun ca n-a ajutat in cazul nostru.
Mult succes!

shadow

Mesajde shadow » Lun Ian 19, 2015 10:07 pm

Buna seara, suntem nou veniti pe forum.
Dupa o spermograma cu oligospermie severa 200 000/ml urologul ne-a recomandat timp de 3 luni:
PROXEED PLUS, PROFERTIL, GYNEX, VITAMINA C 1000mg, VITAMINA E, ZINC+SELENIU, LAPTISOR DE MATCA
apoi repetarea spermogramei si biopsie testiculara.
Investigatii la urolog am facut: eco, cultura secretie uretrala, examen bacteorologic lama, clamydia, mycroplasma, ureaplasma, examen de urina, urocultura, spermocultura, hormonii: FHS LH TSH prolactina si toate sunt in limite normale.
Gaby_f poti sa imi spui te rog de unde ai luat Proxeed Plus si cat a costat? iti multumesc. Si daca a avut vreun efect negativ asupra sotului tau.
Daca cineva a luat Gynex mi-ar fi de mare ajutor o parere despre el si unde se gaseste, in farmacii si la magazine de produse naturiste nu am gasit.
Va multumesc.
cuplu 34 si 34 de ani, infertilitate mixta, cariotip normal ambii parteneri, ovare polichistice, sarcina naturala oprita in evolutie la 10 saptamani cu triploidie 2012, sarcina naturala ectopica oprita in evolutie 2013, spermograma normala 36mil/ml 2013, stimulari cu clomifen si menopur 2013-2014, analize pentru inseminare sau FIV 2014, spermograma cu oligozoospermie severa 200mii/ml, investigatii urologice

gabriella28

Mesajde gabriella28 » Mie Feb 04, 2015 7:41 am

Stie cineva cu ce pot inlocui branca ursului?As vrea ca sotul sa faca o pauza,si sa inlocuim cu altceva.de la 4 mil/ml a ajuns la 12 mil/ml,luand Branca ursului,napraznic,seleniu,acid folic,vit c,laptisor de matca,si vit e....Le ia de jumatate de an,si cred ca ar trebui o pzauza macar la branca..stiti ceva care are aceasi efect?multumesc

rodica26

Mesajde rodica26 » Joi Feb 05, 2015 8:02 pm

Buna seara!!! sunt noua pe site , de 4 ani incercam sa avem bebe ... anul trecut am aflat ca sotul meu are azoospermie , medicul ne-a zis ca doar in vitro o sa avem un bebe ... oare nu exista un tratament ceva ptr asta?? as vrea sa incercam si prin tratament pana la vitro!!! multumesc!

johnnybravo7

Mesajde johnnybravo7 » Joi Feb 05, 2015 9:02 pm

rodica26 scrie:Buna seara!!! sunt noua pe site , de 4 ani incercam sa avem bebe ... anul trecut am aflat ca sotul meu are azoospermie , medicul ne-a zis ca doar in vitro o sa avem un bebe ... oare nu exista un tratament ceva ptr asta?? as vrea sa incercam si prin tratament pana la vitro!!! multumesc!

Rodica, citeste un pic mai sus, raspunsul lui N.C.B la exact aceeasi intrebare. E logic: azoospermie inseamna = 0 [fecundare] ; ce vrei sa tratezi? de la 0 [fecundare] nu se poate ajunge la 10, nu e matematica: 0 + 10 nu este egal 10. Din pacate, dr a avut dreptate, pt azoospermie nu exista tratament, dar poate prin punctie se gasesc vreo cativa, si prin fertilizare se poate obtine [gravida] .

alina_ioana30

Mesajde alina_ioana30 » Lun Iun 22, 2015 9:10 am

Buna fetelor!
Sunt noua pe aici, am tot citit diverse topicuri deschise si va urmaresc.
Noi avem probleme asa: eu am ovare polichistice cicluri la 2-3-4 chiar 5 luni, iar sotul meu a avut prima data analizele la spermograma diagnosticul de oligoasenorspermie. Ia dat tratament 3 luni de zile de proxeed plus cate un plic pe zi cu omega 3 si 6, zinc cu seleniu. Dupa cele 3 luni a repetat si a ajuns la astenospermie. Ia zis sa continue tratamentul pana voi ramane insarcinata.
La prima analiza de-a lui dr ne-a spus ca ne incadram la FIV, dupa ce a vazut rezultatul dupa cele 3 luni de tratament a zis ca o sa incercam o inseminare.
Mai avem o mica problema si anume, am o bacterie enterococcus faecalis care nu am scapat prima data cu tratament pt ca nu l-am facut tot, am dat amandoi de o enterocolita si a trebuit sa il intrerup si asa nu am reusit sa scap.
Acum am inceput un alt tratament, speram sa scapam de ea, pt ca din cauza bacteriei dr mea nu poate sa imi faca histeroscopia ca apoi imediat inseminarea.
Abia astept sa scap o data si sa demaram o data lucrurile. Ne dorim foarte mult un bebelin/a.
Sa dea Domnul si la voi sa vina minunea mult asteptata!
O zi frumoasa!

cosminaa

Mesajde cosminaa » Joi Sep 10, 2015 9:59 am

Buna tuturor! De curand, eu si sotul meu am apelat la serviciile unei clinici de fertilizare pentru ca ne-am pierdut orice speranta de a mai avea un copil. Intial, am crezut ca eu sunt de vina si ca este ceva in neregula cu organismul meu. Insa, dupa primele investigatii, medicul mi-a sugerat sa il aduc si pe sotul meu pentru o spermograma, un examen urologic, teste specifice spermatice si teste hormonale. Bineinteles ca sotului meu i s-a parut deplasata propunerea mea si am dus ceva timp o lupta de convingere cu el. In cele din urma, i-am facut o programare la Cilinica Gynera si l-am pus in fata faptului implinit. Astfel, specialistii de acolo au constat ca nu eu sunt problema, ci el. Testele spermice au aratat ca spermatozoizi sotului meu erau aglutizati si ca singura solutie in acest sens este inseminarea artificiala. In curand, vom trece si prin aceasta etapa...pot sa spun sunt oarecum fericita deoarece sotul meu a devenit mult mai deschis la aceasta problema. Voi reveni cu noutati curand! Numai bine!

Oana Elena

Mesajde Oana Elena » Mar Ian 12, 2016 7:55 am

Buna.
Sunt noua pe site si nu am reusit sa citesc toate comentarile voastre.
Sotul meu a fost diagnosticat cu oligoastenoteratospermie. In urma controlului la urolog , care i-a prescris PROFERTIL ( 3 luni ).
A urmat cineva tratametul asta ?
S-a vazut ceva diferente in spermograma dupa terminarea pastilelor ?
Va multumesc.

Înapoi la “Infertilitate.”