Mutatiile trombofiliei. Usor cu Clexanul pe scari!

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
Laura

Re: Mutatiile trombofiliei

Mesajde Laura » Mie Dec 02, 2009 7:22 pm

Buna ziua!
scuzati am avut ceva "aventuri". am 10 saptamani, am fost prin spitale cu perfuzii si antiemetice, am schimat progesteronul oral pe crinone, am avut spotting se aduna bucati mari intravaginal, combinate cu terapie bloodthinners va dati seama c sperietura a iesit. crinone da spotting de genu asta si mie nu mi-a zis nimeni, am trecut inapoi pe oral ..
Miki, eu iau arixtra 2.5 mg incepand cu 2 zile dupa punctie pana in sapt 12, dar ti-am zis ca mi l-am mai si autoadministrat eu in zilele 4 si 6 cand am vazut ca nu raspund cum trebuie la stimulare ...
va pup fetelor
Ultima oară modificat Mie Dec 02, 2009 7:58 pm de către Laura, modificat 1 dată în total.

cami30

Mesajde cami30 » Mie Dec 02, 2009 7:31 pm

bine ai venit miki si ma bucur ca te-ai intors cu vesti bune si multumita de doctorita
Uite ce am gasit de milgamma da' injectabil ( 2 ml de solutie contine):
2ml de solutie injectabila contin: componenti activi:

� tiaminclorhidroclorid (vitamina B1) 100 mg
� piridoxinhidroclorid (vitamina B6) 100 mg
� ciancobalamina (vitamina B12) 1000 �g
� lidocainhidroclorid 20 mg alcool benzilic
� 40 mg alti componenti: apa pentru injectare, substante pentru pH fiziologic, hexacianoferat de K III, polifosfat de N
Compozitie
Un drajeu contine benfotiamina 50 mg si cianocobalamina 0,250 mg si excipienti: nucleu - lactoza monohidrat, zahar, amidon de porumb, gelatina, celuloza microcristalina, talc, acid stearic; strat de drajefiere - zahar, talc, dextrina, sirop de glucoza, substanta uscata, carbonat de calciu, Shellac, ulei de ricin, dioxid de titan (E 171), Redbrilliant (E 104, E 122, E 124), ceara alba de albine, ceara carnauba.

Grupa farmacoterapeutica:
Grupa farmacoterapeutica: vitamina B12 (ciancobalaminum) si derivati; vitamina B1 in combinatii cu vitamina B6 si/sau vitamina B12 .

Indicatii terapeutice
Afectiuni ale sistemului nervos de diferite etiologii, neuropatie si polineuropatie (diabetica, alcoolica etc.), nevralgii, zona, pareze ale nervului facial, leziuni miocardice determinate de carente de vitamina B1, afectiuni reumatice, mialgii, tulburari generate de suprasolicitare.
37 ani 1. salpingectomie partiala bilaterala 2. FIV 1 oprit in evolutie 3. sarcina naturala ectopica - salpingectomie totala bilaterala 4. MTHFR homozigot 5. tiroidita cronica autoimuna ( Hashimoto) 5. end of my dream!

Loredana

Mesajde Loredana » Mie Dec 02, 2009 10:15 pm

Laura, imi pare rau pt ce ai patit si sper ca de acum inainte sa nu mai intampini probleme. :ymhug:
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

Laura

Mesajde Laura » Mie Dec 02, 2009 11:29 pm

Loredana, Doamne ajuta, Multumesc frumos de urare!
tu ce faci, ce planuri ai?
:ymhug:

Loredana

Mesajde Loredana » Joi Dec 03, 2009 8:34 pm

Laura, ce planuri sa am?!...Eu tot sper sa obtinem un ajutor din partea statului..:).Deocamdata nu am alta varianta pt ca problemele financiare ma retin..Momentan investighez pt ca la ultima echo transv nu s-a vazut mai nimic..era o varza..asa s-a exprimat d-na dr.Trompa stg nu o am iar dreapta se pare ca este total compromisa.Zicea ceva si de un fibromel:(. Merg miercuri ca este a 11-a zi a c.m..sa vada mai bine.Singura sansa palpabila este f.i.v-ul dar sper sa fiu apta pt el.Poate voi incepe anul viitor cu planuri mai marete..deocamdata nu ma avant pt ca nu imi permit.
Multumesc pt intrebare si ink odata iti doresc sa ajungi cu bine la ``soroc``:) :ymhug:

infertilitate tubară

miki70

Mesajde miki70 » Joi Dec 03, 2009 8:57 pm

Laura [floare] imi pare rau ca ai avut pb dar e bine ca bb e acolo unde tb sa creste ;) . Arixtra 2.5mg mi-am dat seama ca e o doza f mica, ceva gen clexane de 0,2 la noi. Da, mi-am adus aminte ca mi-ai zis ca ai luat de cateva ori si in per de stimulare, acum mi s-a rec sa iau din zi 1 de stimulare clexane de 0,4 dar mie imi e teama ca sub efectul lui se sparg foliculii mai devreme. La ultima sarcina mi-am administrat dupa ET clexane de 0,2 timp de 4 zile apoi de 0,4 si banuiesc ca a fost mica doza , banuiala imiv e confirmata de hematologul Ralucai [floare] care a zis ca tb sa fac de 0,6. Dupa f injectie aveam dureri f mari de ovare, de aceea mi-e teama sa nu mi se sparga foliculii mai devreme dc fac si pe per stimularii. Tu ziceai ca ai vazut o imbunatatire a lor dupa administrarea anticoagulantului, nu? Au crescut mai repede? Uff, uite asta am uitat sa intreb hematologul dar cred ca nici nu avea un raspuns la intrebarea asta :( .
Loredana [floare] cum il cheama pe medicul tau?
Raluca [floare] am uitat :ymblushing: , cand dai startul la FIV 3 cel norocos?
Cami30 [floare] Milgamma vad ca are cantit f mari si de B1 :( , nu cred ca o sa-l iau, o sa iau Medyn Forte dar abia cand bb e bine fixat, adica dupa ce vad inimioara ;)

Loredana

Mesajde Loredana » Joi Dec 03, 2009 9:12 pm

Miki, momentan merg la d-na dr.Stefania Tudorache. Am auzit ca este o buna echografista si vreau sa vad cum mai stau cu interiorul pt ca nu mai facusem echo de cativa ani. Miercuri merg a doua oara pt k..am povestit mai sus. Vreau sa fiu pregatita pt anul urmator :), cand voi fi una din cele 250 de femei norocoase. :ymhug:

infertilitate tubară

felicioc

Mesajde felicioc » Sâm Dec 05, 2009 9:29 pm

Loredana, Raluca, voi vorbiti limbi straine aici! :(
O sa fac si analizele astea sper din suflet sa le bifez si sa trec mai departe, sa n-am nevoie sa aprofundez subiectul... O sa fac si analizele imunologice, ca am visat inainte de fiv ca aveam NK...Ca sa vedeti ce fac eu noaptea. ;)

miki70

Mesajde miki70 » Sâm Dec 05, 2009 11:31 pm

Fetelor eu am o noua balarie :( celule natural killer mai multe :(( Sunt terminata, am plans azi tot citind pe net cu ce se papa estea. BB se indeparteaza de mine cu cat ma caut mai mult :(

Loredana

Mesajde Loredana » Sâm Dec 05, 2009 11:58 pm

Feli, cred ca voiai sa zici Miki si Raluca...
Miki, nu dispera/Esti sigura ca a iesit bine analiza aia??? N-ar fi mai bn sa o repeti inainte sa disperi cautand pe net ce inseamna???Be strong! :ymhug:

infertilitate tubară

miki70

Mesajde miki70 » Dum Dec 06, 2009 12:13 am

Loredana [floare] e facuta la Institut Victor Babes si nu cred ca dau rez gresite. Vreau sa o repet dar dupa sarbatori, posibil ca val sa fie crestuta de la o infectie in organism, o sa ma caut zilele astea. Acum sper sa am o infectie :( sau poate am val mare de la pulberea de napraznic care o iau pt fibrom :( . Napraznicul este si anticancer si am obs ca toate prod naturiste anticancer cresc NK-rile. Intrerup tot si repet dupa sarb analiza. DOAMNE AJUTA sa scada.

Loredana

Mesajde Loredana » Dum Dec 06, 2009 12:19 am

Trebuie sa tii cont si de tratamentele in curs..probabil influenteaza. Pt a obtine rezultate corecte este bine sa faci pauza o perioada(sa renunti la alte tratamente daca se poate) si sa speram ca valorile o sa fie in limite normale. Iti urez succes si nu te mai stresa...acum de sarbatori. :ymhug:

infertilitate tubară

miki70

Mesajde miki70 » Dum Dec 06, 2009 9:09 am

Loredana :-* [floare] , am intrerupt tot. De sarbatori oricum nu ma pot bucura , e o per f trista pt mine, anul trecut pe 17 dec am aflat ca bb s-a oprit din evolutie. :(

La multi ani ! celor care poarta numele Nicoleta si Nicolae

Loredana

Mesajde Loredana » Dum Dec 06, 2009 2:09 pm

Miki, ce sa mai zic...incerc sa te inteleg si cred ca in sufletul tau este multa tristete dar, spre binele tau, incearca sa fii optimista si sa nu disperi. In lupta pe care o ducem noi, cea cu infertilitatea, trebuie sa ne pastram psihicul nealterat, trebuie sa ne luptam cu noi insine. Suntem aici, toate, tocmai pt a ne bucura la bine si pt a ne sustine la greu. Sper sa te gandesti la cuvintele mele atunci cand tristetea te copleseste. :ymhug:
La multi ani sarbatoritilor zilei!! :-*

infertilitate tubară

miki70

Mesajde miki70 » Dum Dec 06, 2009 2:50 pm

Loredana [floare] Multumesc! :ymhug: Ieri eram pesimista rau, am plans mult , am tot citit pe net si azi sunt putin optimista. Sper sa revina la normal NK-rile pana in ian.
Cred ca o sa deschid un cap nou despre imunologie ca aici sunt off topic.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Dec 06, 2009 2:57 pm

Miki, nu mai plange! Imi pare rau ca ai si problema asta, dar exista solutii. Uite poate te ajuta vestea despre proiectul pe care il pregatim: medici dintre cei mai cunoscuti in Romania (dintre cei care au participat la Ziua Nationala de Lupta impotriva Infertilitatii) vor acorda consultatii online, vor raspunde la intrebari pe acest forum! Nu vor intra zilnic, ca noi, ca sunt foarte ocupati, dar noi (SOSI) vom colectiona intrebarile, le vom trimite pe mail si ei vor raspunde direct pe forum, cum/cand au timp. Hai ca le dam noi de cap si nenorocitelor astora de NK!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

miki70

Mesajde miki70 » Dum Dec 06, 2009 3:19 pm

SOSI :ymhug: multumesc, o idee buna proiectul cu consultatii on line. Unde putem adresa intrebarile? O sa desch sub nou, vb acolo. [floare]

Loredana

Mesajde Loredana » Dum Dec 06, 2009 7:50 pm

Miki [floare] :ymhug: asa trebuie sa fii mereu..optimista.
SOSI, super ideea [floare]

infertilitate tubară

cami30

Mesajde cami30 » Mie Dec 09, 2009 7:08 pm

miki-miki... si proiectul meu pare la fel de indepartat ca al tau. In plus, nu mai am nici sustinerea familiei care crede ca daca nu ma opresc o s-o iau razna de tot.
Eu una nu mai am curaj sa fac analize. Dupa endocrinolog si hematolog ma voi opri. Anul trecut n-am reusit sa ma bucur de nimic, anul acesta la fel. Am ajuns sa muncesc numai pentru analize si doctori si cu toate astea nu ma simt mai bine, ci chiar mai rau. Voi poate mai aveti vreo sansa natural, da' eu nu o mai am nici pe asta. Si daca mai fac o cura de hormoni, cred ca se alege praful de sanatatea mea.
O sa fac asociatia mutantelor chele si sterile ( neaparat tre' sa va cada parul ca mie, altfel nu va primesc) ca sa ne mai inecam amarul. Din moment ce personal nu prea sunt invitata pe la evenimentele mamicilor cu copii, ramane sa-mi gasesc prieteni si parteneri de suferinta ca sa-mi pot vedea de viata.
37 ani 1. salpingectomie partiala bilaterala 2. FIV 1 oprit in evolutie 3. sarcina naturala ectopica - salpingectomie totala bilaterala 4. MTHFR homozigot 5. tiroidita cronica autoimuna ( Hashimoto) 5. end of my dream!

felicioc

Mesajde felicioc » Mie Dec 09, 2009 7:26 pm

Of, Cami, :ymhug: multa suferinta se simte in cuvintele tale... Nu stiu cum sa te incurajez, cred ca trebuie sa gasim un echilibru, ca altfel o luam razna...

Înapoi la “Infertilitate.”