Mutatiile trombofiliei. Usor cu Clexanul pe scari!

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
cami30

Re: Mutatiile trombofiliei

Mesajde cami30 » Vin Dec 11, 2009 8:25 pm

Fetelor abia am ajuns de la Bucuresti. Sunt epuizata, nu mai vad bine si cred ca o sa dorm o luna. Cum oare puteti sa traiti in orasul ala? Am cautat o ora parcare. Ingrozitor.

Bun, in alta ordine de idei a fost cam asa. Dr Avram de la Coltea a fost super draguta. Clexane cand incepe stimularea da' inca nu stim cat pentru ca mai am de facut niste analize, vrea si Leidenu si cele pentru safl pentru ca SAFL e in legatura cu tiroidita mea. Si pentru ca prea mersesera toate bine, evident ca m-a pus dracu sa beau o cafea si sa mananc un covrig asa ca n-am putut sa fac analizele :(. Jurasem ca nu mai fac nici o analiza, da' dr a fost asa de draguta ca n-am putut sa spun nu. Da m-a enervat ca nu m-a lasat sa le fac la Craiova si vrea neaparat sa le faca ea. Asta e, marti sau miercuri mai fac un maraton pana la Bucuresti. Mi-a spus si mie de milgamma si mi-a mai zis ca teoretic daca homocisteina facuta periodic e in parametri, n-ar fi probleme. Si aspenter, da' asta o stiati deja.
La fel de draguta a fost si Corina Neamtu care m-a incurajat, ceea ce la Craiova nu s-a intamplat. Mi-a zis ca o sa scada TSH-ul si ca pana la sf lui ianuarie sunt ca noua si gata de FIV. Si mi-a mai spus un lucru, pe care nu-l stiam. NOi, mutantele homozigote, daca vrem sa calatorim cu avionul pe distante lungi trebuie neaparat sa facem clexane, pentru ca avem risc de tromboze din cauza imobilizarii prelungite, presiunii.. etc.
Mi-a zis sa refac analizele pentru ca niste valori se bat cap in cap si sa schimb laboratorul si sa-i dau bataie sa nu ma stresez. Chistul se punctioneaza la punctia foliculara asa ca sa nu-mi fac probleme nici cu chistul pe care il aveam.

In fine, am venit total multumita. De atitudine si de respect pentru pacient. Adica Avram a venit la timp, a intarziat f putin si si-a cerut scuze, iar Neamtu la fel, fata de cele 3,5 ore pe care le-am petrecut la usa unui cabinet privat de endocrinologie la craiova. Mi-au parut informate si pozitive fata de tot ce am intalnit pana acum.
In rest trafic de cosmar, si oboseala ca am ajuns cu tensiune 15 la Corina Neamtu.
Va pup si weekend placut

* Ah si inca o data multumesc lui tamaryllis pentru ca mi-a cedat programarea ei, altfel n-as fi ajuns la Avram..

cami
37 ani 1. salpingectomie partiala bilaterala 2. FIV 1 oprit in evolutie 3. sarcina naturala ectopica - salpingectomie totala bilaterala 4. MTHFR homozigot 5. tiroidita cronica autoimuna ( Hashimoto) 5. end of my dream!

miki70

Mesajde miki70 » Dum Dec 13, 2009 5:39 pm

Eu acum vazui ca s-a scris la sub acesta, nu stiu de ce nu am fost atentionata pe mail ca sunt mesaje noi :(
Cami :ymhug: :-* ma inscriu si eu in asociatia ta, mutanta sunt, imi pica parul , bb nu pot avea decat cu FIV si am si killeri :p . Ma primesti?
Ha, nici eu nu stiu cum pot trai fetele in orasul ala aglomerat :D , nu m-as muta acolo decat cu vila +piscina + limuzina........ cu sofer bineinteles :D . Nu-i asa ca e mai frumos si linistit orasul nostru plin de camatari? :))
Ma bucur ca esti multumita de dr Avram Simona si Neamtu Corina si ca ai scapat putin de stres. Uff.... mi-am dat seama ca la endocrinolog nu am fost de mult........nu mai vreau alte analize :(( ....sigur ies proaste :(( La ce endocrinolog ai fost in Cv ? Am auzit de o dr buna, Popescu Mihaela si are cab pe Blv Carol I . Ai fost la ea?
Pt par , ma dau la 5-6 zile inainte de a ma spala pe cap cu o sol de la plafar " 7 Set par 7 " si stau cu ea cel putin 3 ore(dau numai la radacina ). Apoi fol sampon si masca Revalid pt par uscat si incep sa se vada rez.
Sapt viitoare punem de o intalneala ? ;;)

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Dec 16, 2009 7:48 pm

cami30 scrie:miki-miki... si proiectul meu pare la fel de indepartat ca al tau. In plus, nu mai am nici sustinerea familiei care crede ca daca nu ma opresc o s-o iau razna de tot.
Eu una nu mai am curaj sa fac analize. Dupa endocrinolog si hematolog ma voi opri. Anul trecut n-am reusit sa ma bucur de nimic, anul acesta la fel. Am ajuns sa muncesc numai pentru analize si doctori si cu toate astea nu ma simt mai bine, ci chiar mai rau. Voi poate mai aveti vreo sansa natural, da' eu nu o mai am nici pe asta. Si daca mai fac o cura de hormoni, cred ca se alege praful de sanatatea mea.
O sa fac asociatia mutantelor chele si sterile ( neaparat tre' sa va cada parul ca mie, altfel nu va primesc) ca sa ne mai inecam amarul. Din moment ce personal nu prea sunt invitata pe la evenimentele mamicilor cu copii, ramane sa-mi gasesc prieteni si parteneri de suferinta ca sa-mi pot vedea de viata.

Of, Cami! Ma bucur ca macar vizita la medicii din Bucuresti a fost ok, caci tare multa tristete e in cuvintele tale. Pentru caderea parului sigur exista explicatii (te-as trimite la medic, dar mi-e frica s-ti sugerez asta O:-) ), fa macar ce zice Miki, poate e un proces reversibil. Iti tin pumnii.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Dec 16, 2009 9:25 pm

Laura scrie:Buna ziua!
scuzati am avut ceva "aventuri". am 10 saptamani, am fost prin spitale cu perfuzii si antiemetice, am schimat progesteronul oral pe crinone, am avut spotting se aduna bucati mari intravaginal, combinate cu terapie bloodthinners va dati seama c sperietura a iesit. crinone da spotting de genu asta si mie nu mi-a zis nimeni, am trecut inapoi pe oral ..
Miki, eu iau arixtra 2.5 mg incepand cu 2 zile dupa punctie pana in sapt 12, dar ti-am zis ca mi l-am mai si autoadministrat eu in zilele 4 si 6 cand am vazut ca nu raspund cum trebuie la stimulare ...
va pup fetelor

Laura, imi pare rau ca ai avut probleme, sper ca sunteti bine acum, cred ca ai trecut de primul trimestru. Te asteptam cu vesti.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

miki70

Mesajde miki70 » Joi Dec 17, 2009 12:51 am

Cami :-* te-ai intors din orasul ala imposibil?? Sau ai ramas blocata acolo? Ai facut anal ? Cum au iesit?

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Dec 22, 2009 3:37 pm

Am primit Lovenox 0,4 de injectat subcutanat din prima zi de stimulare pana la testul de sarcina. Plus vitamina B12 si acid folic, pe care eu o sa le inlocuiesc cu Medyn Forte, care mai contine pe langa astea si B6 (am acordul hematologului, il intrebasem anterior, mi-a zis ca e foarte bun, sa continuu cu Medyn). Plus fier, ca am deficit declansat tocmai de B-uri.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Dec 29, 2009 8:28 pm

Hm!

http://www.incasa.ro/Suplimentele_de_vi ... 817_1.html

"Lipsa de vitamina B-12 poate produce avorturi spontane

Desi lipsa de vitamina B-12 este rar intalnita, femeile care se afla in aceasta situatie au deseori avorturi spontane si sufera de sterilitate, conform unui studiu publicat in Journal of Reproductive Medicine. Dar totusi aceasta problema poate fi usor corectata prin administrarea acestei vitmaine pe cale bucala, vitmaina care ajuta la mentinerea sanatatii sistemului nervos si a globulelor rosii.

Michael Bennett, directorul departamentului de hematologie al centrului medical Ha'Emek din Afula, Israel a studiat 14 femei care aveau lipsa de vitamina B-12 si suferisera piederi de sarcina sau aveau probleme cu fertilitatea. Majoritatea acestora aveau deja cel putin un copil, dar incercasera sa ramana gravide din nou dupa cel putin 8 ani de la nasterea ultimului copil. Una dintre aceste femeie pierduse deja 7 sarcini, dar dupa inceperea tratamentului cu vitamine a reusit sa ramana imediat insarcinata si a nascut 3 copii. Noua dintre femei au ramas de asemenea insarcinate dupa inceperea tratamnetului. Pentru celelalte patru femei, acestea au hotarat sa nu mai incerce sa raman insarcinate fiindca aveau peste 40 de ani.

Astfel, Bennett a tras concluzia ca femeile care au lipsa de vitamina B-12 sunt supuse unui risc sporit de a suferi de tromboza, boala care poate duce la pierderea sarcinii si poate dce eventual la sterilitate si inhibarea ovulatiei sau a implantarii. Suplimentele de vitamina B-12 ajuta sangele sa circule normal, imbunatatind sansele femeilor de a ramane insarcinate.

Ce puteti face in cazul lipsei de vitamina B-12?

In general aceasta este intalnita foarte rar, dar riscul de asa ceva este mai crescut in cazul persoanelor vegetariene, pentru ca cele mai importante surse de vitamina B-12 sunt carnea de vita, pestele (ca somon, ton etc.), cerealele, ouale, laptele, branza si iaurtul. Semne ale deficitului de vitamina B-12 sunt oboseala, ameteli, stare de slabiciune, constipatie, gaze, lipsa poftei de mancare si pierderea in greutate.

Bennett sfatuieste toti doctorii sa-si testeze pacientele pentru depistarea lipsei de vitamina B-12, mai ales pe cele care au fost diagnosticate cu infertilitate sau au avut pierderi de sarcina repetate. Problema este uneori mai complicata, caci o cantitate suficienta de acid folic poate masca de fapt o lipsa de vitamina B-12."

miki70

Mesajde miki70 » Mar Dec 29, 2009 9:24 pm

Am citit ac art mai de mult si dc imi aduc eu bine aminte ti-am dat un link catre el at cand ti-ai desc lipsa de B12 :D . De aceea sustin ca tb o suplimentare de vitamine B6, B9, B12 chiar dc ai homocisteina buna pt ca o lipsa a lor poate duce si la alte pb nu numai legate de trombofilie(de ex sindrom Down si avort). Prod Neevo din SUA e rec pers cu MTHFR dar si gravidutelor peste 35 ani (care nu au MTHFR), deci o suplimentare cu B-ri in cantit mari e benefica pers mai "mature" ;)
Succes la FIV, tin pumnii [floare]

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Sâm Ian 09, 2010 9:17 pm

Miki, eu am inceput in seara asta stimularea, iar de luni seara, la Z3, incep si lovenoxul. Tu zieai ca e acelasi lucru cu clexane? Ca daca da, am o veste: cand se face tratament cu lovenox, se monitorizeaza plachetele din sange, de doua ori pe saptamana, pentru ca, sub lovenox, nr. plachetelor poate creste in mod asimptomatic, dar reversibil.

Uite aici fisa Lovenoxului (stiu ca nu vorbesti franceza, dar iti promit eu ca in scris, tehnic, intelegi): http://sante-az.aufeminin.com/w/sante/m ... venox.html

miki70

Mesajde miki70 » Vin Ian 22, 2010 1:01 am

Raluca [floare] BAFTA-BAFTA-BAFTA!!!!! Te rog stii sa-mi spui cum ii spune la anal aceea? Eu am auzit ca analiza Anti Xa e cea care arata dc suntem pe doza corecta de heparina ori ba. Lovenox si Clexane au ac substanta , enoxoparina sodica. Din pacate, in Ro nu se mai importa Clexane, e criza mare-mare iar Fraxiparina (contine nadroparina) care o inlocuieste e si ea pe terminate in farmacii. Ce o sa ne facem?? Eu am ceva pe stoc Clexane de la ultima sarcina pierduta dar mi se va duce repede. La gravide este compensata 100% dar dc vom fi nev sa o cumparam la negru sau de peste granita vom ajunge la sapa de lemn. :(

cami30

Mesajde cami30 » Lun Ian 25, 2010 10:24 pm

fetelor ( in special miki-miki) am gasit un medicament pt mutatiile noastre,
http://www.pamlab.com/Products,Metanx

da' nu stiu daca are cantitatile necesare de B-uri. Pe site nu scrie nimic de mthfr da' am dedus din nevoile noastre!
37 ani 1. salpingectomie partiala bilaterala 2. FIV 1 oprit in evolutie 3. sarcina naturala ectopica - salpingectomie totala bilaterala 4. MTHFR homozigot 5. tiroidita cronica autoimuna ( Hashimoto) 5. end of my dream!

miki70

Mesajde miki70 » Mar Ian 26, 2010 12:14 pm

Cami nu-i bun , are prea mult B12. Noi max 1mg tb sa luam in sarcina si asta dupa ce vedem inimioara. Numai dc ai homocisteina mare poti lua B-ri inainte de FIV pt a ti-o scadea si cum tu stai bine cu vitaminele poti lua un complex mai usor.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Ian 27, 2010 7:36 pm

miki-miki scrie:Raluca [floare] BAFTA-BAFTA-BAFTA!!!!! Te rog stii sa-mi spui cum ii spune la anal aceea? Eu am auzit ca analiza Anti Xa e cea care arata dc suntem pe doza corecta de heparina ori ba. Lovenox si Clexane au ac substanta , enoxoparina sodica. Din pacate, in Ro nu se mai importa Clexane, e criza mare-mare iar Fraxiparina (contine nadroparina) care o inlocuieste e si ea pe terminate in farmacii. Ce o sa ne facem?? Eu am ceva pe stoc Clexane de la ultima sarcina pierduta dar mi se va duce repede. La gravide este compensata 100% dar dc vom fi nev sa o cumparam la negru sau de peste granita vom ajunge la sapa de lemn. :(

Vai, ce veste cretina! Cum adica sa nu mai existe Clexane? E imposibil, trebuie sa il inlocuiasca cu ceva, exista atatia pacienti care au nevoie vitala de anticoagulante.

Pana la urma, Clexane e aceeasi chestie cu Lovenox? Ca daca da, iti trimit eu, stai fara grija, nu ramai nesubtziata. Desi e adevarat ca cam costa :(, m-am uitat acum pe eticheta, 44€ un pachet de sase seringi preumplute de 0,4.

Analizei ii spune pur si simplu "numeratia plachetelor", cred ca e inclusa in pachetul clasic de hematologie - am refacut saptamana asta, am 286 G/l, la valori normale 150-450, deci sunt ok (riscul e sa creasca).

Am profitat si am facut si feritina, a crescut, dar mult prea putin: in noiembrie aveam 10, acum am 24 µg/l, la interval normal 15 - 250, dar valori de dorit 50 - 250 µg/l. Asta in conditiile in care iau doua pastile de fier zilnic - deci clar combinatia B9+B12 roade fierul. Tu stii cum stai cu fierul?

miki70

Mesajde miki70 » Mie Ian 27, 2010 8:13 pm

Nu stiu cu ce il vor inlocui pt ca raman doar anticoag cu masa moleculara mare care nu sunt permisi in sarcina :-s Pe multe fete o sa le lase pe aspirina care de multe ori nu e suficienta. Da, Lovenox e ac lucru cu Clexane.Cu bani pot sa-l cumpar inca de pe net , sau din Belgia/Germania de unde mi-l poate aduce sotul dar e f scump :( Idioata situatie, adica gravida are dreptul la el compensat 100% si nu-l gaseste. :( Si ca sa trec de pe Clexane pe Fraxiparina tb sa fac special pt asta un drum la Buc pt alta scrisoare medicala adresata med de fam deoarece in vechea scrisoare scria Clexane si ac nu-mi poate da reteta pt un medicament care are alta substanta. Gravida tb sa se plimbe cu burta la gura in loc sa stea linistita. :(
La noi in Ro nu am auzit de ac analiza, poate ii spune altcumva. Ma bucur ca esti bine :-* .
Nu am facut feritina, o sa o fac si eu impreuna cu TSH-ul dupa ce termin tratam cu Valtrex.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Ian 27, 2010 8:18 pm

Miki, sigur se fac plachetele si in Romania, intra in hemoleucograma completa.

Uite, am gasit:

Analiza plachete (trombocite)- plachetele sau trombocitele sunt cele mai mici dintre celulele care intra in alcatuirea sangelui. Aceste celule joaca un rol esential in procesul de coagulare. In momentul in care in organism se produce o leziune, plachetele se umfla, se alipesc si formeaza un strat lipicios care opreste sangerarea. Daca numarul acestor celule este mai mic decat valoarea normala, atunci exista riscul producerii unor hemoragii necontrolate. Daca dimpotriva numarul plachetelor depasteste valoarea normala atunci este posibil sa se formeze cheaguri de sange la nivelul arterelor. Deasemenea plachetele reprezinta unul dintre factorii cei mai frecventi de aparitie a arterosclerozelor.

Analiza volum mediu plachetar- aceasta analiza determina volumul mediu al plachetelor in sange. Aceasta analiza, impreuna cu analiza numarului plachetelor contribuie la diagnosticarea multor boli si afectiuni.

Sursa: http://www.i-medic.ro/analize/test-hemo ... a-completa

Si aici mai multe despre analiza in sine: http://www.sfatulmedicului.ro/analize/v ... ar-sange_9

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Mar 02, 2010 8:32 pm

Mikisor, cu dedicatie, un articol despre anticoagulantele de generatie noua: http://www.pulsmedia.eu/inpage/competit ... ulantelor/

Eu saptamana viitoare incep lovenoxul, in asteptarea ET. Intre timp bag cate o vitamina B12 250µg /zi si acid folic de 0,4. Plus fier, ca am deficit cauzat tocmai de b-uri.

miki70

Mesajde miki70 » Mar Mar 02, 2010 11:37 pm

Multumesc pt dedicatie [floare] . Am citit , anticoag acelea nu sunt pt noi deoarece dc scrie ca inlocuiesc Warfarina ac nu sunt permise in sarcina. Dar merita de retinut ca suntem mutante pe viata :D si nu se stie cand avem nev de ele.
Sfatul meu e sa iei Omnibionta+ taxofit folsaure metafolin +B12 + Fe .
0.4 acid folic e f f putin.
Bafta multa-multa!!!

Beatrix

Mesajde Beatrix » Dum Mar 07, 2010 1:02 pm

Fetelor, pachetul de analize pentru profilul de trombofilie se face si la Centrul Medical Matei Basarab, acolo l-am facut eu saptamana aceasta, voi avea rezultatele peste 7 zile.
www.cmmb.ro

Pachetul de la ei pentru profilul de trombofilie contine: Antitrombina III, Anticoagulant lupic, Anticorpi antifosfolipidici, Proteina C si Factori genetici de risc pentru trombofilie (mutatie factor V Leiden, mutatie factor II, mutatii gena MTHFR). Costa toate 560 lei, ele ar fi costat toate cam 650 lei dar exista o reducere.

felicioc

Mesajde felicioc » Lun Mar 08, 2010 5:25 pm

Am primit azi o parte din rezultate, cele la gena MTHFR: Mutatia C677T - genotip heterozigot... Eram convinsa ca am Factor V Leiden (la aia voi primi rezultatul doar pe 11).
"Schimbul de baze C677T este asociat cu o activitate redusa a enzimei MTHFR si poate produce niveluri crescute de homocisteina la pacienti cu niveluri de folat si vitamine din grupul B scazute.Totusi purtatorii heterozigoti ai acestei mutatii au niveluri de homocisteina mai mici decât pacientii purtatori ai ambelor mutatii.
Deoarece hiperhomocisteinemia este un factor de risc recunoscut pentru tromboze arteriale si venoase si pentru avorturi în luna mica de sarcina, se recomanda normalizarea nivelului homocisteinei prin substitutie vitaminica adecvata."
Deocamdata rumeg informatia, apoi o sa vin cu intrebari...

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Vin Mar 19, 2010 11:30 pm

Felicia, nu ne-ai spus daca ti-a iesit Factorul V Leiden.

Eu am stimulare cu pastile de estradiol, ma intep doar pentru Lovenox, nu imi facusem norma de intepaturi pe luna asta, ma plictiseam deci, asa ca am mai bagat o serie de analize vitaminice.

Sunt tot pe-acolo:

Vitamina B12 346 pg/ml, la inceputul lui decembrie aveam 343 (valori normale 211 - 911)

Folati 30,8 ug/l, la inceputul lui decembrie aveam 33,3 (valori normale 3 - 17)

Feritina 34 ug/l, la inceputul lui decembrie aveam 24 (valori normale 15 - 250, valori de dorit 50 - 250)

Deci ca de obicei: B12 in limite, dar ar avea unde creste; folatii dubli, dar nu conteaza, continuu sa iau un 0,4/zi, din principiu; fierul cu suplimentare de doua pastile zilnic sunt in normalitate, dar nu reusesc sa urc la valorile dorite, ca mi-l "roade" combinatia de B-uri (nu am avut niciodata probleme cu fierul inainte sa incep B12).

Si verific plachetele de doua ori pe saptamana, din cauza lovenoxului, erau ok. Maine trebuie sa repet.

Înapoi la “Infertilitate.”