Mutatiile trombofiliei. Usor cu Clexanul pe scari!

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
deadea

Re: Mutatiile trombofiliei

Mesajde deadea » Lun Noi 05, 2012 1:34 pm

Buna fetelor,
As avea nevoie de un sfat: am racit! :(
Ce pot sa iau pentru raceala? Ce fel de ceaiuri?

Merci,
Dea
Mutatia PAI-1 – pozitiv (genotip heterozigot)
Mutatia MTHFR C677T – pozitiv (genotip homozigot)

Medicamente: Clexane 0.4ml/zi, Acid folic 1/zi, Femibion I 1/zi, Magne B6 2/zi, Cetebe 1/zi, Utrogestan 200x1/zi

ImagineMake a pregnancy ticker

Imagine

Imagine

amely32

Mesajde amely32 » Lun Noi 05, 2012 3:53 pm

salutare [floare]
Dea, nu stiu ce sfaturi sa-ti dau ca nu am trecut pe aici. Ceai cu lamaie si miere, multe citrice si eventual am auzit pe la fete ca luau oscilococcinum,care e permis in sarcina. Daca faci febra cred ca poti lua un paracetamol simplu, nu parasinus.
Sa te faci bine repejor :)

Miki, SOE cu tot cu tratament pffff [jale!]
Sa ai putere sa mergi mai departe :ymhug:

deadea

Mesajde deadea » Mie Noi 07, 2012 2:34 pm

Buna fetelor,
Azi am fost din nou la dr Nicorici.

As avea 2 intrebari pentru voi daca ati mai trecut prin asta:
1) Injectiile clexane mi se termina in 30 noiembrie si cum 1 dec e sambata dna dr zicea ca doar in 3 dec poate sa imi dea reteta. Voi cum ati procedat in aceasta situatie (sa nu va ajunga injectiile)? Ati putut cumpara doar cateva bucati (in cazul meu mi-ar trebui doar 2 pana la reteta)?

2) Din semestrul 2 de sarcina o sa fie doza dubla de clexane, adica fie fac 0.4ml de 2 ori pe zi fie fac innohep o singura injectie. Voi ce parere aveti? Dna dr zicea ca pot sa trec linistita pe innohep, mai ales sa nu fac atatea intepaturi! Voi ce stiti? Se gaseste innohep la fel de usor ca si clexane in farmacii?

Multumesc mult,
Dea

Medicamente: Clexane 0.4ml/zi, Acid folic 1/zi, Femibion I 1/zi, Magne B6 2/zi, Cetebe 1/zi, Utrogestan 200x1/zi

Imagine

Imagine

miki70

Mesajde miki70 » Mie Noi 07, 2012 3:30 pm

deadea scrie:Buna fetelor,
Azi am fost din nou la dr Nicorici.

As avea 2 intrebari pentru voi daca ati mai trecut prin asta:
1) Injectiile clexane mi se termina in 30 noiembrie si cum 1 dec e sambata dna dr zicea ca doar in 3 dec poate sa imi dea reteta. Voi cum ati procedat in aceasta situatie (sa nu va ajunga injectiile)? Ati putut cumpara doar cateva bucati (in cazul meu mi-ar trebui doar 2 pana la reteta)?

2) Din semestrul 2 de sarcina o sa fie doza dubla de clexane, adica fie fac 0.4ml de 2 ori pe zi fie fac innohep o singura injectie. Voi ce parere aveti? Dna dr zicea ca pot sa trec linistita pe innohep, mai ales sa nu fac atatea intepaturi! Voi ce stiti? Se gaseste innohep la fel de usor ca si clexane in farmacii?

Multumesc mult,
Dea

Dea iti raspund punctual:
1) poti cumpara fara reteta din farmacii cateva bucati sau poate ai o prietena de la tine din localiltate care sa-ti imprumute cateva pana iei tu reteta.
2) Stiu de la dr Uscatescu ca nu e bine sa schimbi heparina, odata ce ai inceput cu una trebuie sa continui tot cu ea. Innohep stiu ca acum cateva sapt se gasea f f greu deoarece am o prietena graviduta care face innohep, nu stiu dc s-a remediat problema. S-a chinuit sa-si faca rost de injectii, facea comanda la farmacia Reteta si isi lua reteta compensata de la hematolog pt 2 luni de frica sa nu ramana in pana.

deadea

Mesajde deadea » Vin Noi 09, 2012 11:15 am

Buna fetelor,
Am facut azi analiza de ddimeri. A iesit valoarea 0.29 iar valoarea de referinta e <0.5.
Cum vi se pare valoarea? E ok?

Oare de ce la alte fete sunt valori mai mari? Conteaza laboratorul unde se fac analizele? Voi unde le-ati facut? Eu le-am facut la synevo.

Merci,
Dea

Imagine

Imagine

deadea

Mesajde deadea » Vin Noi 09, 2012 2:34 pm

Mademoiselle PasDeChance scrie:Pisicu, welcome! Imi place avatarul tau! :)

Imi pare tare rau de sarcinile pierdute, tu esti cazul clasic de avort recurent (trei avorturi spontane arata clar ca exista o problema), deci clar trebuie sa o identifici. Mutatiile pot fi cheia, dar poate nu singura - cariotipul l-ati facut, tu si sotul tau? O sa o las pe Miki sa iti raspunda la intrebari, cand are timp, ca stie mai bine ca mine. Insa e cert ca trebuie sa consulti un hematolog cu experienta, noi pe aici doar ne dam cu parerea. Dna dr. Uscatescu raspunde la intrebari pe forumul nostru, poti sa ii adresezi intrebari pe topicul dedicat, insa va dura, are deja doua fise semnalate in asteptare. Poate e mai bine sa te duci direct la o consultatie.

Buna,
Ati putea, va rog, la ce topic raspunde dr Uscatescu la intrebari pe acest forum?

Merci,
Dea

Imagine

Imagine

deadea

Mesajde deadea » Lun Noi 12, 2012 8:49 am

Buna fetelor,
Am fost vineri la eco: am auzit bataile inimioarei si bebe este ok! Este acolo si creste!
Urmatoarea eco peste 3 saptamani! O sa fie o asteptare lungaaaaaaaaaa! Si o sa fie perioada cand cealalta sarcina s-a oprit din evolutie! :(
Voi ce ati facut sa nu va mai ganditi la asta? Ati facut ceva analize sa va mai linistiti pana ajungeti la eco?
Eu m-as duce in fiecare saptamana dar cred ca as exagera!

Dea

Imagine

Imagine

luy

Mesajde luy » Mar Noi 13, 2012 9:06 am

Buna fetelor,
In urma opririi in evolutie e 2 sarcini(la 5 si 7 sapt.)si a investigatiilor facute am fost diagnosticata cu 3 mutatii (MTHFR C677T / homozigot, Fact XIII Val34Leu/heterozigot ;i PAI -1 heterozigot)
In preconceptie am primit tratament cu - 1 aspenter/zi, femibion si magne B6,2/zi
dr. ginecolog mi-a zis ca nu este cazul de anticoagulant injectabil nici in sarcina, ca vom monitoriza anumiti parametri si in functie de asta vom hotari.
De 3 zile am un test cu 2 liniute, saptamana asta ajung la dr. ginecolog, dar vreau sa imi fac programare si la un hematolog,
Dea, am vazut ca tu ai fost la dr. Avram, unde o gasesc? - am cautat-o la Medcenter si mi s-a spus ca nu mai coleaboreaza cu ei.
dr. Nicorici cum e?
multumesc mult!

deadea

Mesajde deadea » Mar Noi 13, 2012 10:01 am

luy scrie:Buna fetelor,
In urma opririi in evolutie e 2 sarcini(la 5 si 7 sapt.)si a investigatiilor facute am fost diagnosticata cu 3 mutatii (MTHFR C677T / homozigot, Fact XIII Val34Leu/heterozigot ;i PAI -1 heterozigot)
In preconceptie am primit tratament cu - 1 aspenter/zi, femibion si magne B6,2/zi
dr. ginecolog mi-a zis ca nu este cazul de anticoagulant injectabil nici in sarcina, ca vom monitoriza anumiti parametri si in functie de asta vom hotari.
De 3 zile am un test cu 2 liniute, saptamana asta ajung la dr. ginecolog, dar vreau sa imi fac programare si la un hematolog,
Dea, am vazut ca tu ai fost la dr. Avram, unde o gasesc? - am cautat-o la Medcenter si mi s-a spus ca nu mai coleaboreaza cu ei.
dr. Nicorici cum e?
multumesc mult!

Buna Luy,
Imi pare rau pentru sarcina pierduta!
Felicitari pentru liniute!
Iti relatex mai jos "povestea" mea cu clexane.
Si mie dr ginecolog mi-a zis ca nu e nevoie de anticoagulant, asa ca am fost la dr Nicorici care mi-a prescris clexane (am facut si ceva analize la dansa la spital la Clujana). Dr Nicorici e ok, iti da dansa reteta, doar ca nu explica prea multe daca nu o intrebi tu. Intre timp ne-am mai documentat si ne-am gandit ca poate ar fi bine sa nu luam clexane (e din categoria B de medicamente si nu prea sunt studii pe oameni, zic ei ca nu trece prin placenta, dar....). Asa ca am fost la dr Avram la Regina Maria (daca suni pentru programare iti dau ei nr dansei de telefon si iti face dansa programare, de obicei lunea si iti face si analize-mie mi-a facut homocisteina pt mthfr). Dr Avram mi-a explicat ca nu ar fi nevoie de clexane, doar de Aspenter. Pe momenet m-am linistit, pentur cateva zile dar tot nu eram impacata cu gandul ca daca nu e suficient. Si atunci i-am scris dnei dr Uscatescu (mi-au dat fetele emailul) un email cu subiectul "urgent gravida cu trombofilie" sa cer si parerea dansei. Mi-a raspuns ca dansa nu ar risca, asa ca atnci am hotarat sa luam clexane.

Acum sunt in 7-8 sapt si deja fac de 12 zile clexane. Injectiile sunt ok, nu sunt dureroare si inca nu m-am invinetit.

Bafta si tie!
Multa sanatate!
Dea

Imagine

Imagine

luy

Mesajde luy » Mar Noi 13, 2012 10:44 am

MUltumesc pentru raspuns!
Am reusit sa o gasesc pe Nicorici, o sa merg la ea, i/am scris si eu d/nei Uscatescu, astept raspunsul ei. Sper ca totul sa decurga normal.
Sarcina usoara in continuare!

littlegirl

Mesajde littlegirl » Mie Noi 14, 2012 8:03 am

Fetelor cu mutatii si sarcini pierdute,

Vreau sa va relatez pe scurt o mare minune, care i s-a intamplat unei cunostinte de pe DC din orasul meu, cu care tin legatura periodic.
Istoric: mutatii trombofilie (3 hetero, nu mai retin care, dar stiu ca una din ele era PAI) 32 ani, o sarcina oprita din evolutie acu 2 ani; chiuretaj; tratament profilactic cu aspenter, femibion; sept 2012 avort spontan sapt 5; oct 2012, la prima ovulatie dupa avort: 1 sarcina in trompa, o sarcina in uter!!!! Sarcina din trompa s-a oprit, sarcina din uter era mai mica ca si varsta si capata aspect stafidit, incepea sa se "dezumfle". A apelat de urgenta la Dr Nicorici (hematolog), de miercurea trecuta a inceput Clexane si luni la ecograf mare i-a fost mirarea cand i s-a spus ca sarcina a recuperat, are aspect normal pt varsta ei si.......batea o inimioara!!!!!!!!!

Mie imi bate inimioara numai la gandul ca m-ar putea salva si pe mine Clexane-ul asta la urmatoarea sarcina!
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

littlegirl

Mesajde littlegirl » Mie Noi 14, 2012 8:07 am

OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

Miri

Mesajde Miri » Mie Noi 14, 2012 9:08 am

Deadea, felicitari pt sarcina! Te asteptam la "Experiente in timpul sarcinii".
33ani,infertilitate secundara inexplicabila,ovare micropolichistice,oligozoospermie usoar,5 ani incercari,AMH 0,4-0,7ng/ml (0.8-14,6ng/ml),FIV1 mai 2012 clinica Promed (in afara Subprogramului)
Am obtinut 3 embrioni din care doar 2 au crescut si sunt la purtatoare. Beta 28.05.
Ziua 14 ET betaHCG 293!!!! Doamne ajuta in continuare!
AVEM UN BAIETEL!!! S-a nascutpe 22 ianuarie si e sanatos

deadea

Mesajde deadea » Mie Noi 14, 2012 10:54 am

littlegirl scrie:Fetelor cu mutatii si sarcini pierdute,

Vreau sa va relatez pe scurt o mare minune, care i s-a intamplat unei cunostinte de pe DC din orasul meu, cu care tin legatura periodic.
Istoric: mutatii trombofilie (3 hetero, nu mai retin care, dar stiu ca una din ele era PAI) 32 ani, o sarcina oprita din evolutie acu 2 ani; chiuretaj; tratament profilactic cu aspenter, femibion; sept 2012 avort spontan sapt 5; oct 2012, la prima ovulatie dupa avort: 1 sarcina in trompa, o sarcina in uter!!!! Sarcina din trompa s-a oprit, sarcina din uter era mai mica ca si varsta si capata aspect stafidit, incepea sa se "dezumfle". A apelat de urgenta la Dr Nicorici (hematolog), de miercurea trecuta a inceput Clexane si luni la ecograf mare i-a fost mirarea cand i s-a spus ca sarcina a recuperat, are aspect normal pt varsta ei si.......batea o inimioara!!!!!!!!!

Mie imi bate inimioara numai la gandul ca m-ar putea salva si pe mine Clexane-ul asta la urmatoarea sarcina!

wowww!
Super!
Se mai intampla si minuni!
Sanatate multa si sa creasca bebe mare mare!

Dea

Imagine

Imagine

miki70

Mesajde miki70 » Mie Noi 14, 2012 12:00 pm

amely32

Mesajde amely32 » Mie Noi 14, 2012 12:49 pm

salutare girls :)
Luy, imi pare rau ptr pierderi..ai grija de data asta,cere mai multe pareri..
Daca mai citesti pe aici,o sa vezi ca unii dr nu sunt pro clexane, chiar si in in SOE cu aspenter.
Mult succes sa gasesti dr potrivit si tratam necesar!

Littlegirl [floare] dadaa cunosc si eu minunea cu clexane!
Miki [floare]
Dea, sunteti bine? %%-

deadea

Mesajde deadea » Mie Noi 14, 2012 2:00 pm

amely32 scrie:Dea, sunteti bine? %%-

Buna amely32,
Da suntem bine, multumim.
Am fost vineri la eco si am auzit inimioara. Ne-am mai linistit. Asteptam acum cu nerabdare urmatoarea eco peste 3 sapt.
Mai sunt putin racita, nasul e tot infundat si noaptea respir pe gura. Sper sa treaca repede!

Dea

Imagine

Imagine

miha

Mesajde miha » Mie Noi 14, 2012 8:36 pm

mie mi-a iesit proteina S 33,8, ceea ce inseamna ca nu se incadreaza in intervalul de referinta.
Sunt cam stresata pentru ca abia luni am programare la medic.
A mai fost cineva in aceasta situatie?

miha

Mesajde miha » Mie Noi 14, 2012 8:37 pm

Am uitat sa spun ca sunt in saptamana a 8-a de sarcina.

luy

Mesajde luy » Lun Noi 19, 2012 3:02 pm

Dea,
am inteles ca si tu ti/ai facut ceva analize la spital la dr. Nicorici.
Mie trebuia sa mi le trimita azi prin fax si nu mi le-a trimis. Totodata mi-a zis sa o sun sa imi dea ok pt. injectare, dar nu raspunde la tel.
Ai cumva alr nr. de contact in afara de cel de pe site-ul spitalului, postat pentru programari?
Multumesc mult!
Luy

Înapoi la “Infertilitate.”