Mutatiile trombofiliei. Usor cu Clexanul pe scari!

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
Maria Anastasia

Re: Mutatiile trombofiliei. Usor cu Clexanul pe scari!

Mesajde Maria Anastasia » Dum Apr 01, 2018 12:20 pm

Samburelul meu nu mai e! A murit sufocat in sacul gestational extrem de mic! Dupa o sapt de pete mici, ba roz ba maronii, m-am trezit azi-noapte cu niste dureri crancene de burta! Stiam ca asa va fi pt ca de joi, de cand am aflat, dr a zis sa opresc tratamentul de sustinere cu Arefam..dar nu am vrut si nu am putut! Pana aseara cand a aparut sangerarea adevarata.. :((
A fost cu pb de la inceput..beta crestea dar nu se dubla..apoi dr a dat data conceptiei dupa ecograf ca fiind 28 febr..imposibil pt ca in 25 am avut sangerarea de nidare si in 4 martie testele de urina pozitive..in plus, stiu exact csnd am avut contactele.. Apoi era tot mic, dupa 1 sapt sacul crescuse cu nici 0.4 cm...joi aveam un sac de 0.81 cm si un embrion de 0.33 cm, fara activitate cardiaca evidenta..in plus, trebuia sa am 8 sapt si dr a socotit abia 5 sapt si 5 zile..
Degeaba am facut Clexane seara de seara, l-am primit prea tarziu..la 3 sapt de la sangerarea de nidare. Trombofilia mi-a distrus visul. Dupa 3 ani de incercari si tratamente si inseminari, obtin sarcina in febr NATURAL...si totusi azi, la 4 sapt de cand plangeam de bucurie pt testele pozitive, stau chircita in pat cu dureri insuportabile asteptand sa se produca avortul menstrual. Dr a recomandat varianta asta pt ca e mica sarcina si nu vede necesitatea unei aspiratii sau chiuretaj.. :(
Ce sa fac acum?? Ce fac cu Clexanul de 0.4? Il mai fac? Stiu ca de obicei se face pana dupa nastere (asa a facut o prietena, toata sarcina plus cateva sap dupa nastere). Gresesc daca il mai fac? Sau gresesc daca il opresc? Nu stiu daca s-a referit si la el cand a zis sa opresc trat..dr mea azi sarbatoreste Pastele..nu am sansa sa dau de ea, desi raspunde totdeauna la tel, chiar si peste program :(
Credeam ca doare ca nu raman..nici vorba! Acum doare cu adevarat :((
Cat dureaza pana isi revine corpul? Va veni decalat urmatorul ciclu? E totul dat peste cap?
Pe de o parte, daca am reusit natural acum, am speranta ca totul va fi bine la urmatoarea sarcina. Pe care sper sa o obtin tot natural. Visez in zadar? :-S
Eu, 36, analize la zi, totul in regula: HSG, PAP, AMH, ceilalti hormoni, ciclu regulat, 27-28 zile, ovulatie naturala (verificata lunar de 3 ani prin teste de ovulatie)
El, 35, oligospermie. In ianuarie 2018, dupa un an de tratament, ajunge la normospermie!!! ^:)^
In noiembrie 2017 prima IA cu stimulare, nereusita.
In ianuarie 2018 IA nr.2 cu stimulare, 50 milioane spermatozoizi transferati, 2 foliculi peste 2 cm si 1 folicul peste 1.5 cm - rezultatul HCG 0.159-negativ [parerau]
Februarie 2018-analiza AMH refacuta, valoare 3.22, mai mare decat acum 2 ani
Trombofilie: mutatie heterozigota pe factorul II si gena MTHFR C667 T
4 martie-teste de sarcina pozitive; beta creste, dar nu se dubleaza; suspecta de extrauterina, apoi la 12 zile dupa testul de urina pozitiv se vede sacul gestational; bebe creste, dar nu se dezvolta cum trebuie
Tratament injectabil cu Clexane 0.4 si Femo-sun
29 martie-dupa aproape o sapt de sangerari usoare, mai mult pete maronii, fara consistenta, dr pune verdictul: embrionul se va sufoca pt ca sacul gestational nu creste cum trebuie, dar embrionul, desi mult mai mic decat ar trebui pt 8 sapt, creste..
1 aprilie-incepe avortul menstrual; samburelul meu s-a sufocat deja :((

Maria Anastasia

Mesajde Maria Anastasia » Mar Apr 03, 2018 4:18 pm

Buna ziua,
Oare dupa cat timp de la oprirea tratamentului cu Clexane pot face niste analize in plus pt trombofilie? Am doar pt factorul V si II si pt MTHFR, asa cum apare in semnatura... Mai vreau PAI 1 si factorul XIII. Am facut doar 15 injectii cu Clexane, apoi s-a descoperit problema cu sacul gestatioanl si a venit si verdictul crunt :(
Ma gandesc ca e nevoie de ceva timp ca sa iasa din organism tot Clexanul de 0,4...Dar nu stiu cat timp...La Synevom in preentarea Pai 1 si factorul XIII scrie ca motiv de respingere a probei e tratamentul cu heparina. Dar nu scrie dupa cat timp se poate face analiza..
Multumesc mult!
Eu, 36, analize la zi, totul in regula: HSG, PAP, AMH, ceilalti hormoni, ciclu regulat, 27-28 zile, ovulatie naturala (verificata lunar de 3 ani prin teste de ovulatie)
El, 35, oligospermie. In ianuarie 2018, dupa un an de tratament, ajunge la normospermie!!! ^:)^
In noiembrie 2017 prima IA cu stimulare, nereusita.
In ianuarie 2018 IA nr.2 cu stimulare, 50 milioane spermatozoizi transferati, 2 foliculi peste 2 cm si 1 folicul peste 1.5 cm - rezultatul HCG 0.159-negativ [parerau]
Februarie 2018-analiza AMH refacuta, valoare 3.22, mai mare decat acum 2 ani
Trombofilie: mutatie heterozigota pe factorul II si gena MTHFR C667 T
4 martie-teste de sarcina pozitive; beta creste, dar nu se dubleaza; suspecta de extrauterina, apoi la 12 zile dupa testul de urina pozitiv se vede sacul gestational; bebe creste, dar nu se dezvolta cum trebuie
Tratament injectabil cu Clexane 0.4 si Femo-sun
29 martie-dupa aproape o sapt de sangerari usoare, mai mult pete maronii, fara consistenta, dr pune verdictul: embrionul se va sufoca pt ca sacul gestational nu creste cum trebuie, dar embrionul, desi mult mai mic decat ar trebui pt 8 sapt, creste..
1 aprilie-incepe avortul menstrual; samburelul meu s-a sufocat deja :((

Mellymel

Mesajde Mellymel » Joi Apr 26, 2018 7:55 pm

Azi am fost la ecograf sa vad daca sarcina decurge normal. Sarcina are 7 saptamani si 2 zile.
Inima embrionului bate foarte slab. Doctorul de-abia a gasit pulsul. Nu mi-a zis cate batai are dar la cum am inregistrat eu frecventa batailor, are in jur de 60-65 pe minut.
Dr mi-a zis ca prefera sa nu se pronunte, ca poate inima acuma se dezvolta doar, si sa revin peste o saptamana ca sa vedem cum sta treaba. Se vedea pe fata doctorului ca nu e bine... A zis ca asa face trombofilia si ca nu am ce face decat injectii in continuare.

Sunt atat de trista... O sa fac injectiile in continuare... ce sa fac? N-am ce face... Nu pot sa nu ma gandesc la inimoara mica ce bate tot mai incet... Plang pe ascuns pentru ca sotul tot incearca sa ma incurajeze si mi-e mila si de el. Saracul, si-a luat telefonul sa faca poze la ecograf... Nu le-a mai facut...
Eu: 35; El:40
Incercam din 2014.
Analize hormonale in parametri, normospermie
Ciclu neregulat intre 25 si 32 zile
A.I. nr. 1 la Cluj in octombrie fara stimulare ovariana - nereusit
In urma analizelor suplimentare la Mures MTHFR C677T mutant homozigot
A.I. nr. 2 cu stimulare in ianuarie 2018: beta hcg in scadere continua dupa ziua 14.
Martie 2018 - sarcina obtinuta in mod natural.
Soe in saptamana 8

CristinaVLD

Mesajde CristinaVLD » Joi Iul 05, 2018 12:10 pm

Buna tuturor.
La 11 saptamani de sarcina am descoperit ca am probleme cu profilul de trombofilie ereditara si anume: mutatii pe MTHFR C677T heterozigot si A1218C heterozigot iar pe PAI-1 6754G homozigot si 844A > G genotip AA.
Mentionez ca sarcina am obtinut-o natural din a 2-a luna.
Este prima sarcina si nici nu stiu ca in familie sa fi avut cineva probleme. Medicul Ginecolog mi-a dat imediat sa iau Aspecter de 75mg doua pe seara si m-a trimis la hematolog.
Insa la hematolog surpriza (nimeni alta decat renumita dna dr Saguna).... dc sa iau pastile daca nu am probleme. Mi-a dat de inteles ca ar trebui sa pierd bebele ca sa imi fac probleme. Insa medicul ginecolog insista sa iau Aspenter in continuare.
Ma puteti ajuta va rog cu o parere?

Înapoi la “Infertilitate.”