Mutatiile trombofiliei. Usor cu Clexanul pe scari!

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
PureAngel

Re: Mutatiile trombofiliei. Usor cu Clexanul pe scari!

Mesajde PureAngel » Dum Apr 05, 2015 10:04 am

Eva ce-ai mai facut in privinta mutatiilor? noi am facut inca o morfologie la 23+3, suntem pe plus 6 zile, 670 grame, fluxul bun pe artere. m-a lasat numai pe taxofit dupa ce termin cutia de femibion inceputa. doar la 28 sapt m-a mai chemat si atunci trebuie sa repet coagulograma, hemoleucograma si sa fac pt prima data d-dmerii.

Eva_Maria

Mesajde Eva_Maria » Lun Apr 06, 2015 9:18 am

PureAngel scrie:Eva ce-ai mai facut in privinta mutatiilor? noi am facut inca o morfologie la 23+3, suntem pe plus 6 zile, 670 grame, fluxul bun pe artere. m-a lasat numai pe taxofit dupa ce termin cutia de femibion inceputa. doar la 28 sapt m-a mai chemat si atunci trebuie sa repet coagulograma, hemoleucograma si sa fac pt prima data d-dmerii.

Buna.Pentru moment suntem ok.Azi incepem saptamana 10.Am ramas pe aspenter de 75.Azi merg la medic, o sa am si rezultatul la profilul de coagulare si vad ce se intampla mai departe.Revin cu detalii.Tu cum esti?Nu ti-a dat clexane, nu?
Eu am mai fost la un ginecolog la Regina Maria, si mi-a zis ca in trim II fac vizita la hematolog, dar momentan raman cu aspenter.O intrebare: eu am facut eco in fiecare saptamana, afecteaza cu ceva? Am vazut ca parerile sunt impartite.
eu 30 ani /sotul 30 ani, AMH 2.87, FSH 7.53; TSH 0.804 MTHFR C677T heterozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot
incercam de 2 ani (din 2012) sa avem o sarcina pe cale naturala-fara reusita
cauza: infertilitate masculina (oligoteratospermie severa)
FIV 1 cu ICSI -Z5 ET -2 blasto_6 congelati Gynera, Dr.Dracea & Dr. Anghelescu; embriolog Iulia Raica-nereusit
FET februarie-beta Z10: 498,9
Doamne fa o minune!

PureAngel

Mesajde PureAngel » Lun Apr 06, 2015 10:00 am

nu stiu ce sa zic de atatea eco. eu nu mi-am pus asemenea semen de intrebare. a fost sapt 12 cand luni si vinery am facut morfologii cu doi doctori diferiti...si merg de cate ori simt nevoia. unul dintre doctori mi-a spus ca daca psihic ma ajuta sa merg zilnic atunci asa sa fac...
nu mi-a dat nimeni clexane, nici macar aspenter. dupa ce termin folia de femibion inceputa trec inapoi pe taxofit folsaure si o capsula de omega 3. si daca se mentine anemia sau se modifica spre rau atunci o sa primesc si fier dupa eco de 28 sapt. 3 doctori gine si 2 hematologi au spus ca daca fluxul este bun, bebitza tot timpul pe plus, atunci nu am nevoie nici macar de aspenter...de capul meu eu nu iau. nici macar nu stiu daca l-as tolera ca acum pe sarcina vad ca dezvolt alergii la pastille care le-am luat de-a lungul vietii si n-am avut nimic de la ele (gen augmentin, ampicilina, zinnat).
o sa repet coagulograma pt cand merg la eco de 28 sapt plus d-dimerii si o sa vedem atunci. intre timp la 26 sapt o sa intru si la altcineva la un eco scurt cu dopler. sa mai scri ce-ai mai facut.

PureAngel

Mesajde PureAngel » Mar Apr 07, 2015 4:38 pm

Eva esti bine? :ymhug:

Eva_Maria

Mesajde Eva_Maria » Mar Apr 07, 2015 5:33 pm

PureAngel scrie:Eva esti bine? :ymhug:

Buna.analizele sunt ok.ma lasa pe aspenter parca mi-a zis maxim pana in sapt 20, apoi 80% trec pe clexane, dar vedem atunci sigur.
te pup!
eu 30 ani /sotul 30 ani, AMH 2.87, FSH 7.53; TSH 0.804 MTHFR C677T heterozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot
FIV 1 cu ICSI -Z5 ET -2 blasto_6 congelati Gynera, Dr.Dracea & Dr. Anghelescu; embriolog Iulia Raica-nereusit
Doamne fa o minune!

izabella

Mesajde izabella » Mie Apr 22, 2015 3:07 pm

Buna fetelor!

Ma alatur voua cu aceeasi problema ... trombofilia.
In urma unor analize de rutina inainte sa trecem la treaba pentru bebe am descoperit VTM marit si Factor V Leiden (APCR). Am fost la dr Uscatescu si mi-a zis sa-mi fac analizele de trombofilie.In urma acestora am fost surprinsa sa descopar ca am Factor V G1691A (Leiden) - heterozigot, lMTHFR C677T - heterozigot, MTHFR
A1298C - heterozigot, PAI-I 4G - heterozigot avand in vedere ca nu stiu de vreun caz in familie. Cand a vazut rezultatele dr mi-a zis ca o sa fac clexane din momentul in care o sa raman insarcinata.
Sunt speriata cand ma gandesc la ce ma asteapta, dar o sa fac tot ce tine de mine ca sa fie bine, sa am un bebe sanatos.
Rugamintea mea este sa ma ajutati in gasirea unui medic de familie de treaba avand in vedere ca o sa-l vizitez cam des si care sa fie de acord cu reteta compensata pt clexane, de preferinta in sectorul 4.
Va multumesc anticipat!

Eva_Maria

Mesajde Eva_Maria » Mie Apr 22, 2015 5:23 pm

izabella, mie medicul ginecolog mi-a zis ca in cazul in care voi trece pe clexane, imi va da scrisoare medicala, merg la medicul de familie si imi va dat clexane reteta gratuit, nu compensata, dar trebuie sa treaca pe reteta gravida nu salariat. Eu am medicul de familie in sectorul 2.
Bafta multa!
Doamne fa o minune!

izabella

Mesajde izabella » Joi Apr 23, 2015 7:26 am

Eva_Maria scrie:izabella, mie medicul ginecolog mi-a zis ca in cazul in care voi trece pe clexane, imi va da scrisoare medicala, merg la medicul de familie si imi va dat clexane reteta gratuit, nu compensata, dar trebuie sa treaca pe reteta gravida nu salariat. Eu am medicul de familie in sectorul 2.
Bafta multa!

Multumesc pt raspuns Eva_Maria. Sper sa gasesc pe cineva in zona mea, daca nu o sa apelez la tine. Multa bafta si tie cu bebe!

mia84

Mesajde mia84 » Joi Mai 14, 2015 12:47 pm

Buna fetelor.

Vin si eu la voi pt un sfat. Îmi pregătesc dosarul pt fiv, si preventiv vreau sa fac analize pt trombofilie. Am găsit un pachet de 4 analize (MTHFR C677T, MTHFR A1298T, factor V Leiden si factor II protrombina) . sunt ok pt început sau sunt altele mai importante de făcut?

Multumesc anticipat.
O zi frumoasă sa aveți.
Eu 31, el 30. Infertilitate primara, origine tubara. teratozoospermie.
Aprilie 2014 laparoscopie dr. Chicea Polisano Sibiu.
Cura balneo la Ocna Sibiului in februarie 2015.
Factor V Leiden - negativ / Factor II (Protrombina) - negativ
MTHFR C677T - pozitiv heterozigot / MTHFR A1298C - pozitiv heterozigot
Amh 1.55
Dosar aprobat subprogram, Polisano Sibiu, Dr Chicea Radu
Protocol lung, incepem pe 05.08.2015. Menopur 300ui, 3 foliculi in Z8 de tratament, intrerupem si incercam acasa. Recomandare stimulare GONAL pe CM urmator.
01.09.2015 incepem al doilea protocol de stimulare: 10 zile marvelon; din 14.09.2015 doza zilnica 375ui Gonal, din Z7 doza unica Orgalutran; Punctia pe 28.09 - 7 ovocite, 5 fertilizate.
Embriotransfer 03.10.2015 - 3 puiuti la purtator :)
Beta 12.10 : 169,12. Beta 14.10 : 395,02. Beta 17.10 : 1286,94 - SARCINA UNICA IN EVOLUTIE !!!

Bebe e LUCA !!!

Imagine

Eva_Maria

Mesajde Eva_Maria » Joi Mai 14, 2015 9:48 pm

mia84 scrie:Buna fetelor.

Vin si eu la voi pt un sfat. Îmi pregătesc dosarul pt fiv, si preventiv vreau sa fac analize pt trombofilie. Am găsit un pachet de 4 analize (MTHFR C677T, MTHFR A1298T, factor V Leiden si factor II protrombina) . sunt ok pt început sau sunt altele mai importante de făcut?

Multumesc anticipat.
O zi frumoasă sa aveți.

Mia, e ok. Eu una le-am facut abia dupa ce am obtinut sarcina, dar e de preferat sa le faci inainte.Bafta!
Doamne fa o minune!

Sarah30

Mesajde Sarah30 » Mar Iun 23, 2015 7:00 am

De curiozitate dupa o sarcina oprita din evolutie,am hotarat sa fac si eu profilul genetic al riscului de trombofilie.Programare la medic am doar peste o luna ,asa ca mor de curiozitate sa inteleg sce se intampla.
Ma poate ajuta cineva sa vad cat e de rau?:(
Poate fi asta cauza ca nu am mai ramas gravida,sau ca am pierdut sarcina?
Exista risc mare sa am copil bolnav sau sa nu pot sa duc o sarcina pana la sfarsit?M-am panicat rau ca habar nu am de acest diagnostic.

Factor V G1691A (Leiden )-mutatie absenta
Factor V H1299R (R2)- mutant heterozigot
Factot II G 20121A - mutatie absenta
MTHFR C677T-mutant heterozigot
MTHFR 1298C -mutant heterozigot
Factor XIII V34L -mutant heterozigot
PAI -1 4G/4G -mutant homozigot
EPCR prezente alele A1/A2
Imagine

Larisa

Mesajde Larisa » Vin Aug 14, 2015 10:01 pm

Later edit: Postasem un anunt care nu mai e de actualitate.

Va doresc sarcini usoare [premom] si sa fiti curand mamici fericite! [fetita] [baietel] [mami]
Ultima oară modificat Mar Dec 08, 2015 10:41 pm de către Larisa, modificat 1 dată în total.
Am primit atestatul pentru adoptie in 28 iunie 2013. Este prima victorie in lupta de a avea copii. (*)

FIV 5 in decembrie 2013 reusit. (*)

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Sep 03, 2015 8:27 am

Poster rezumand un studiu stiintific prezentat in cadrul Congresului ESHRE - Lisabona 2015:

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Sep 03, 2015 8:29 am

Poster rezumand un studiu stiintific prezentat in cadrul Congresului ESHRE - Lisabona 2015:

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

ada2113

ajutor rana pe col

Mesajde ada2113 » Vin Noi 13, 2015 12:23 pm

am primit rezultatul de la genotipare - hpv 52 pozitiv
si rezultatul pap:
- l-sil cu atipi datorate infectiei hpv
- pozitiv pentru leziuni intraepiteliale sau maligne,
Diagnostic si observatii: celule scuamaoase, unele cu nuclei crescuti (x3-4), hipercromi, neregulati, halou perinuclear, granulocite, celule precanceroase
- celule endocervicale prezente
- celule metaplaziate pavimentos prezente

Mi s-a recomandat conizatie.
Problema este ca eu doresc sa fac un copil intai. Pana acum nu am ramas insarcinata dupa (6 ani de asteptare).
Mai exista o alta varianta de tratament in afara de conizatie (nu as dori sa fac inca tocmai de teama de a nu pierde orice sansa de a raman ulterior insarcinata). Probabil la conizatie se va scoate un sfert din col prezenta o rana sau ectopie.
mentionez ca am si pai si mthfr heterozigot

Daniela27

Mesajde Daniela27 » Joi Ian 21, 2016 9:21 am

Buna,

oare mai este activ subiectul acesta?

Am facut analize de trombofilie si am:

PAI-1 si GP IIb/IIIa homozigot si
Factor XIII Val34 Leu si MTHFR C677T heterozigot

Am pierdut o sarcina la 8 saptamani( si mai banuiesc una la 4 saptamani), mi-am cam pierdut speranta cand am vazut atatea mutatii. Mai sunt printre voi cu combinatii similare?

Ramona-86

Mesajde Ramona-86 » Joi Ian 21, 2016 6:57 pm

Buna,fetelor! Din pacate ma alatur si eu voua. Sa va spun povestea mea pe scurt. Anul trecut in martie am suferit un avort spontan la 6 saptamani de sarcina. Am refuzat sa fac chiuretaj si am avut norocul sa se elimine singura. Dupa 6 luni am ramas din nou insarcinata. Fiind patita,la 6 saptamani de intarziere a cm m-am dus la control. Si de aici incepe calvarul.. la ecograf mi s-a spus ca am sarcina oprita in evolutie si ca trebuie sa fac chiuretaj. Mi s-a facut chiuretaj,iar dupa o saptamana am fost la control pt ca aparusera niste dureri groaznice de burta. Si..surpriza: sarcina extrauterina. Operata de urgenta, ovar si trompa extirpate. Si ca sa o scurtez,am mers la Sibiu la Polisano sa ma interesez de inseminare in vitro. Doctorul mi-a zis sa fc analizele de trombofilie pt inceput. Am descoperit de curand ca am MTHFR c677t homozigot, factorul XIII v34L homozigot si Pai 1 4G/5G heterozigot. V-as ramane recunoscatoare daca mi-ati spune cat de grava e situatia pt ca inca nu am ajuns la hematolog. Va multumesc din suflet si sper ca nu v-am plictisit cu "povestea mea pe scurt"

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Mar 09, 2016 8:10 am

Pentru GRAVIDE:

Raluca27 scrie:Analizele de trombofilie se pot face GRATUIT la Spitalul Universitar (Municipal), eu m-am programat pentru saptamana viitoare, va trebuie doar un bilet de trimitere de la medicul de familie catre Obstretica Ginecologie, adeverinta de la angajator ca aveti asigurare, cardul de sanatate si buletinul.

Chiar nu are rost sa mai cheltuiti bani pt analiza asta daca tot s-a facut acest program sa se poata face si gratuit.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Amedeea

Mesajde Amedeea » Vin Sep 23, 2016 12:59 pm

Buna, sunt noua pe aici, ma numesc Amedeea, nu stiu daca scriu intrebarea mea in locul potrivit, iata situatia mea foarte recenta (de doua zile):
In urma unui avort spontan la saptamana a 7-a, la recomandarea ginecologului meu am facut analize genetice iar rezultatele primite sunt urmatoarele:

1. Mutatia Factor V Leiden – NEGATIV
2. Mutatia Factor II (protrombina) G20210A – NEGATIV
3. Mutatia PAI-1- pozitiv (genotip heterozigot) (4G/5G)
4. Mutatia Factor XIII Val34Leu – NEGATIV (VAL/VAL)
5. Mutatia MTHFR C677T – pozitiv (genotip heterozigot)
6. Mutatia MTHFR A1298C – NEGATIV

Deocamdata mi s-a recomandat o pauza de 3 luni inainte de conceperea unui copil si Femibion 1 pe aceasta perioada.
Intrebarea mea este daca Femibion 1 ma va ajuta sa mentin o sarcina in primul trimestru sau ar trebui sa iau si Aspenter? (ginecologul meu nu a precizat acest lucru).

Va multumesc mult pentru atentia acordata!

skipper

Mesajde skipper » Mie Noi 16, 2016 8:07 pm

Cred ca este prima mea postare pe acest forum. Ce este drept, va citesc de cativa ani si chiar voi toate m-ati ajutat in luarea unor decizii. O sa scriu povestea mea cand ma voi simti pregatita, dar acum vreau sa va aduc in atentie o experienta pe care am avut-o de curand. Am cateva mutatii MTHR C677T Homozigota si ambele PAI heterozigote si in curs sa aflu de XIII. Bun, imi fac programare la Saguna Carmen de la Columna, ma invoiesc de la munca sa ajung la ora programata si ma asez la usa , asteptand sa intru. Desigur, la fel ca si voi fetelor, nu ma duc la doctor fara sa ma informez inainte, pe articole foarte bine documentate din afara si chiar din teze de doctorat.
Intru la dansa si ma intreaba cu ce ma poate ajuta.Ii spun ca incerc de ceva timp insarcinata si ii arat rezultatele . Analizele mele erau pe 3 pagini, se uita pe prima imi spune " Aaa, ai o mutatie MTHR , nu e nimic" si incepe sa scrie .Ii spun Stati! ca mai sunt cateva pagini, mai da o pagina si spune" Aaa si PAI, tot nu e nimic". Ma intreaba daca in neamul meu sunt rude care au suferit de tromboze, ii spun doar de un caz ( sora bunicii, pe care ea ulterior a trecut-o ca matusa de gradul 1) si apoi incepe sa scrie iar. Toata consultatia a durat 5 min, dintre care 3 a scris ce a spus in primele 2. Incerc sa o intrerup si sa o intreb daca nu ar fi bine sa imi recomande un tratament, gen aspenter, mai ales ca vreau sa fac FIV .Ea imi spune ca nu, cel mult femibion in sarcina si apoi tine sa imi spuna ca asta e parerea ei si ca 40 % din populatie are aceste mutatii. Cu toate ca am citit in teze de doctorat si articole ca doar 20% au forme homozigote.Dar considerand ca nu are sens sa ma contrazic, o las sa scrie mai departe.

Va mai pot ajuta cu ceva? Nu , multumesc. Ma duc la receptie , 200 ron! Domnilor de la Columna, credeti ca avem imprimanta de bani acasa sa platim toate doctoritele superficiale ale voastre? Mi se pare rusinos sa platesti 200 ron, pentru nimic. Am avut un moment la receptie cand imi venea sa plang...poate simtiti si voi cum au inceput sa profite de pe urma infertilitatii femeilor si cum trebuie lunar sa iti dai salariul pe investigatii gen celei de mai sus...

Cu bine fetelor!

Înapoi la “Infertilitate.”