Mutatiile trombofiliei. Usor cu Clexanul pe scari!

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
April

Re: Mutatiile trombofiliei. Usor cu Clexanul pe scari!

Mesajde April » Dum Noi 12, 2017 9:47 pm

ane30 scrie:m-am chinuit 4 ani sa raman insarcinata si acum ma stresez cu trombofilia...Am avut o sclipire de moment si am zis sa imi fac si analizele genetice pt trombofilii si rezultatul nu este tocmai ok, este chiar dezastruos.
Cu toate astea bebe vad ca este ok, sunt insarcinata in 8 saptamani si sper din tot sufletul sa pot pastra aceasta sarcina.
Sarcina a fost obtinuta natural (la noi, infertilitatea a fost de parte masculina, analizele mele hormonale au fost ok din fericire ).

abia diseara ajung la hematolog si simt ca innebunesc..
A mai avut vreuna dintre voi toate aceste mutatii ce le am eu si bebe este ok ?

D-Dimer = 0,27 mg/L interval (<0,50)
Grup sanguin (AB0) = AII
Rh... = Negativ
APTT... = 24,4 s interval (22,7 - 31,8)
Test screening HIV1/HIV2 (Ac. + Ag. p24)... = Negativ (Negativ)

Profil genetic al riscului de trombofilie...

Antitrombina (activitate)... = 87,9 % interval (83,0 - 118,0)
Anticoagulant lupic (LA)... Absent (Absent) Test screening: 43,6 secunde (Valori biologice de referinta: 30,4 - 45,3 secunde)
Proteina S (activitate)... = 39,4 % interval (56,1 - 126,0)
Proteina S libera (antigen)... = 64,1 % (64,7 - 115,3)

Proteina C (activitate)... = 121,0 % (70,0 - 140,0)

Factor V G1691A (Leiden) mutant heterozigot
Factor V H1299R (R2) mutatie absenta
Factor II G20210A mutatie absenta
MTHFR C677T mutant heterozigot
MTHFR A1298C mutant heterozigot

Factor XIII V34L mutatie absenta
PAI-1 4G/4G homozigot
EPCR prezente alelele A1/A3

Va mai trec cateva date suplimentare :

Tratament din clipa confirmarii sarcinii :
elevit : 1 /zi
acid folic( metfoliat) = 1 /zi ( preventiv am luat asa )
utrogestan= 1 zi (200 mg )

Buna. La factor leiden se prescrie clexane in general (din discutiile avute cu hematologii si ginecologii la care am mers toti dau clexane cand apare leiden-ul). Cred ca ar trebui sa te consulti cu ginecologul si sa ii asculti si lui propunerea (daca iti da clexane, ar fi bine sa il asculti).
Multa sanatate.

Lucia84

Mesajde Lucia84 » Dum Noi 12, 2017 10:07 pm

Georgiana Mihai scrie:
Lucia84 scrie:Salut! Da, totul e ok. Histero foarte buna zice medicul. Anticorpi antispermatici nu am....

De trombofilii iei Ceva? Nici eu nu am nicio problema inafara de trompe care nu se pune la Fiv Si totusi nu reusesc sa am implantare
Acuma iau tratament pt trombofilii si Sper sa reusesc!

Da, iau aspenter, metifolat si ceva vitamine. Nu femibion deoarece nu pot avand in vedere ca am hashimoto si contin iod. Medicii ce zic? De ce nu se implanteaza?
Mie imi zic ca trombofilia nu ar trebui sa dea probleme de infertilitate....[/quote]
Medicii imi zic ca sunt 50 la suta sanse pe transfer!! Mie mi sa dat Si clexane de 0,4 din ziua et. Sper sa mA ajute cu Ceva ![/quote]
Iei clexane fara sa fi insarcinata? De ce nu a iesit FIV-ul? Ce zic medicii? Care e cauza? Cand ai facut FIV luai ceva tratament?

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Dum Noi 12, 2017 10:28 pm

Lucia84 scrie:
Georgiana Mihai scrie:
Lucia84 scrie:Salut! Da, totul e ok. Histero foarte buna zice medicul. Anticorpi antispermatici nu am....

De trombofilii iei Ceva? Nici eu nu am nicio problema inafara de trompe care nu se pune la Fiv Si totusi nu reusesc sa am implantare
Acuma iau tratament pt trombofilii si Sper sa reusesc!

Da, iau aspenter, metifolat si ceva vitamine. Nu femibion deoarece nu pot avand in vedere ca am hashimoto si contin iod. Medicii ce zic? De ce nu se implanteaza?
Mie imi zic ca trombofilia nu ar trebui sa dea probleme de infertilitate....

Medicii imi zic ca sunt 50 la suta sanse pe transfer!! Mie mi sa dat Si clexane de 0,4 din ziua et. Sper sa mA ajute cu Ceva ![/quote]
Iei clexane fara sa fi insarcinata? De ce nu a iesit FIV-ul? Ce zic medicii? Care e cauza? Cand ai facut FIV luai ceva tratament?[/quote]

Acuma iau aspenter din ziua et o sa iau clexane! NU am luat niciun fel de tratament Pana acuma o Luna Nici macar banalul acid folic
Eu 29 El 40(Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 9 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
Dupa 2 transferuri nereusite mi sa dat sa iau acid folic, femibion Si aspenter
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok

Lucia84

Mesajde Lucia84 » Dum Noi 12, 2017 11:37 pm

Salut fetelor! M-am gandit sa scriu pe larg povesrea mea, poate ma ajuta cineva cu vreun sfat. Incercam sa raman insarcinata de 2 ani. In primul am analize, totul ok. Mi-a zis un medic sa imi fac analize pt hashimoto si am aflat ca am anticorpi. Duoa asta iar analize peste analize torul ok. Mi-am facut si analizele pt trombofilie, am PAI si MTHFR 677C. In afara de asrea totul ok insa nu rwuseac sa raman insarcinata. Am fost la 100 de doctori, efectiv nu mai stiu incotro sa o apuc. Am ovulatie , ciclu regulat, sotul meu spermograma super ok. Medicii nu gasesc nici un motiv pt care nu reusesc....mi-au facut toate analizele care ar putea da sterilitate insa toate ok. Au zis ca nici artificiala nu cred ca m-ar ajuta:(....mai are cineva problema asta?

ane30

Mesajde ane30 » Lun Noi 13, 2017 9:49 am

Georgiana Mihai » daca tot iei acid folic,incearca sa-l iei metfoliat de la solgar, asta daca ai mutatii MHTFR si incearca o cura cu smoothiuri verzi in fiecare dimineata, eu am o fixatie pentru chestii naturiste..sunt 100% sigura ca pe mine m-au ajutat

April: am fost si la ginecolog, dar pare depasit de chestia cu trombofiliile, iar hematologul m- a asigurat ca este suficient aspenterul ....nici nu stiu ce sa mai cred
Imagine

EU :32 ANI SOT:42 ANI
Eu :ovulez in fiecare luna in ziua 11-a , analize sange/hormonale ok
diagnostic sot 6.03.2016: oligoastenoteratospermie
SPERMOGRAME
6.03.2016 : 1.2 mil spermat./1.2 ml ; 6.04.2016 : 4.8 mil spermat./1.2 ml ; 02.07.2016 - in urma unui control urologic am descoperit cauza spermogramei proaste :varicocel grad 3..urmeaza operatia-strangem bani pentru ca dorim sa o facem la privat 2500-3000 euro ( se poate face gratuit la stat (spitalul Fundeni)cu o trimitere de la medicul de familie apoi de la medicul urolog) 10.07.2017 - spermograma : 7.8 mil/ml ! clasa A 2% : aspect normal 2% (fara nici un tratament!doar alimentatia -mai multe legume si fructe) 15.07.2017- operatie varicocel gr3 si gr1 - speram la o minune in urma acestei operatii!!

1.10 2017 : beta1 : 630 !!(ziua 15 DPO) beta2 1270 !!!..sper sa fie bine :YMPRAY:

analize trombofilii:
Rh... = Negativ - cireasa de pe tort
Proteina S (activitate)... = 39,4 % interval (56,1 - 126,0)
Proteina S libera (antigen)... = 64,1 % (64,7 - 115,3)
Factor V G1691A (Leiden) mutant heterozigot
MTHFR C677T mutant heterozigot
MTHFR A1298C mutant heterozigot
PAI-1 4G/4G homozigot
EPCR prezente alelele A1/A3

Aspenter: metfoliat- 1/zi : vitamine fara acid folic sintetic si b12 fara cyanocobalmin

Anca Miha

Mesajde Anca Miha » Mie Noi 29, 2017 8:40 pm

Buna seara fetelor,
Sunt o mamica in devenire, 28 de ani, foarte debusolata. Am fost diagnosticata in Romania cu trombofilie ( factor v leiden si mthfr). Intre timp m am stabilit in alta tara. Am ramas insarcinata si la indrumarea medicului ginecolog am inceput Clexane de 0,4 mg.( deoarece aici pana la 12 saptamani nu te baga nimeni in seama) Am 14 saptamani de sarcina iar in tot acest timp parintii mi au trimis din tara injectiile pana am reusit sa fac o programare aici la hematologie. Le am aratat celor de aici analizele , m au intrebat daca am avut episoade de tromboza venoasa eu sau rudele de grad 1, le am zis ca nu ( si nici o alta sarcina pierduta, aceasta fiind prima). In urma acestei discutii mi au spus foarte clar ca ei nu considera necesar acest tratament cu Clexane si ca foarte multe femei au aceasta mutatie deci prin urmare sa intrerup tratamentul. Ca au intalnit multe cazuri de femei din Ro urmand acest tratament si ca deja a devenit o moda...... Eu ce sa mai cred? Nu stiu incotro sa o apuc. Mi au zis ca nu e niciun risc daca intrerup tratamentul. Dar daca il intrerup si se intampla ceva cu bebe? Mi au spus ca acest Clexane are destul de multe reactii adverse. Una dintre ele o experimentez si eu : dureri de cap foaaaaaarte mari. Stiu ca difera de la femeie la femeie insa...in cine sa am incredere ???? Sunt super trista pt ca vreau sa fac tot ce imi sta in putere ca bebe sa fie ok.....

Înapoi la “Infertilitate.”