Mutatiile trombofiliei. Usor cu Clexanul pe scari!

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
Maria Anastasia

Re: Mutatiile trombofiliei. Usor cu Clexanul pe scari!

Post by Maria Anastasia » Sun Apr 01, 2018 1:20 pm

Samburelul meu nu mai e! A murit sufocat in sacul gestational extrem de mic! Dupa o sapt de pete mici, ba roz ba maronii, m-am trezit azi-noapte cu niste dureri crancene de burta! Stiam ca asa va fi pt ca de joi, de cand am aflat, dr a zis sa opresc tratamentul de sustinere cu Arefam..dar nu am vrut si nu am putut! Pana aseara cand a aparut sangerarea adevarata.. :((
A fost cu pb de la inceput..beta crestea dar nu se dubla..apoi dr a dat data conceptiei dupa ecograf ca fiind 28 febr..imposibil pt ca in 25 am avut sangerarea de nidare si in 4 martie testele de urina pozitive..in plus, stiu exact csnd am avut contactele.. Apoi era tot mic, dupa 1 sapt sacul crescuse cu nici 0.4 cm...joi aveam un sac de 0.81 cm si un embrion de 0.33 cm, fara activitate cardiaca evidenta..in plus, trebuia sa am 8 sapt si dr a socotit abia 5 sapt si 5 zile..
Degeaba am facut Clexane seara de seara, l-am primit prea tarziu..la 3 sapt de la sangerarea de nidare. Trombofilia mi-a distrus visul. Dupa 3 ani de incercari si tratamente si inseminari, obtin sarcina in febr NATURAL...si totusi azi, la 4 sapt de cand plangeam de bucurie pt testele pozitive, stau chircita in pat cu dureri insuportabile asteptand sa se produca avortul menstrual. Dr a recomandat varianta asta pt ca e mica sarcina si nu vede necesitatea unei aspiratii sau chiuretaj.. :(
Ce sa fac acum?? Ce fac cu Clexanul de 0.4? Il mai fac? Stiu ca de obicei se face pana dupa nastere (asa a facut o prietena, toata sarcina plus cateva sap dupa nastere). Gresesc daca il mai fac? Sau gresesc daca il opresc? Nu stiu daca s-a referit si la el cand a zis sa opresc trat..dr mea azi sarbatoreste Pastele..nu am sansa sa dau de ea, desi raspunde totdeauna la tel, chiar si peste program :(
Credeam ca doare ca nu raman..nici vorba! Acum doare cu adevarat :((
Cat dureaza pana isi revine corpul? Va veni decalat urmatorul ciclu? E totul dat peste cap?
Pe de o parte, daca am reusit natural acum, am speranta ca totul va fi bine la urmatoarea sarcina. Pe care sper sa o obtin tot natural. Visez in zadar? :-S
Eu, 36, analize la zi, totul in regula: HSG, PAP, AMH, ceilalti hormoni, ciclu regulat, 27-28 zile, ovulatie naturala (verificata lunar de 3 ani prin teste de ovulatie)
El, 35, oligospermie. In ianuarie 2018, dupa un an de tratament, ajunge la normospermie!!! ^:)^
In noiembrie 2017 prima IA cu stimulare, nereusita.
In ianuarie 2018 IA nr.2 cu stimulare, 50 milioane spermatozoizi transferati, 2 foliculi peste 2 cm si 1 folicul peste 1.5 cm - rezultatul HCG 0.159-negativ [parerau]
Februarie 2018-analiza AMH refacuta, valoare 3.22, mai mare decat acum 2 ani
Trombofilie: mutatie heterozigota pe factorul II, gena MTHFR C667 T, PAI 1 si factorul XIII plus fibrinogen cu mutatie homozigota
4 martie-teste de sarcina pozitive; beta creste, dar nu se dubleaza; suspecta de extrauterina, apoi la 12 zile dupa testul de urina pozitiv se vede sacul gestational; bebe creste, dar nu se dezvolta cum trebuie
Tratament injectabil cu Clexane 0.4 si Femo-sun
29 martie-dupa aproape o sapt de sangerari usoare, mai mult pete maronii, fara consistenta, dr pune verdictul: embrionul se va sufoca pt ca sacul gestational nu creste cum trebuie, dar embrionul, desi mult mai mic decat ar trebui pt 8 sapt, creste..
1 aprilie-incepe avortul menstrual; samburelul meu s-a sufocat deja :((
Iulie 2018: testul se pozitiveaza vag, am sangerarea de implantare si toate semnele prevestitoare, dar elimin un cheag mare, fara dureri care sa il anunte. Am mai pierdut o data..:((
Iulie 2018: Ne pregatim pt a 3a inseminare cu stimulare, in august
August: IUI 3...beta negativ #resemnata
Luam decizia de a opri orice stimulare, peste 6 luni am merge in Cehia, eventual pt FIV cu ovocite donate; daca nu reusim, depunem acte pt certificat de adoptator.
Oricare ar fi calea aleasa, vom avea puiutul nostru. [bebepatut] Voi fi mama! Vom fi parinti! :ymdaydream:
Ianuarie 2019: Mai obtin o sarcina naturala, avort menstrual-sarcina biochimica
Hotarati, cautam pareri pt optiunea Zlin, ovo donate

Maria Anastasia

Post by Maria Anastasia » Tue Apr 03, 2018 5:18 pm

Buna ziua,
Oare dupa cat timp de la oprirea tratamentului cu Clexane pot face niste analize in plus pt trombofilie? Am doar pt factorul V si II si pt MTHFR, asa cum apare in semnatura... Mai vreau PAI 1 si factorul XIII. Am facut doar 15 injectii cu Clexane, apoi s-a descoperit problema cu sacul gestatioanl si a venit si verdictul crunt :(
Ma gandesc ca e nevoie de ceva timp ca sa iasa din organism tot Clexanul de 0,4...Dar nu stiu cat timp...La Synevom in preentarea Pai 1 si factorul XIII scrie ca motiv de respingere a probei e tratamentul cu heparina. Dar nu scrie dupa cat timp se poate face analiza..
Multumesc mult!
Eu, 36, analize la zi, totul in regula: HSG, PAP, AMH, ceilalti hormoni, ciclu regulat, 27-28 zile, ovulatie naturala (verificata lunar de 3 ani prin teste de ovulatie)
El, 35, oligospermie. In ianuarie 2018, dupa un an de tratament, ajunge la normospermie!!! ^:)^
In noiembrie 2017 prima IA cu stimulare, nereusita.
In ianuarie 2018 IA nr.2 cu stimulare, 50 milioane spermatozoizi transferati, 2 foliculi peste 2 cm si 1 folicul peste 1.5 cm - rezultatul HCG 0.159-negativ [parerau]
Februarie 2018-analiza AMH refacuta, valoare 3.22, mai mare decat acum 2 ani
Trombofilie: mutatie heterozigota pe factorul II, gena MTHFR C667 T, PAI 1 si factorul XIII plus fibrinogen cu mutatie homozigota
4 martie-teste de sarcina pozitive; beta creste, dar nu se dubleaza; suspecta de extrauterina, apoi la 12 zile dupa testul de urina pozitiv se vede sacul gestational; bebe creste, dar nu se dezvolta cum trebuie
Tratament injectabil cu Clexane 0.4 si Femo-sun
29 martie-dupa aproape o sapt de sangerari usoare, mai mult pete maronii, fara consistenta, dr pune verdictul: embrionul se va sufoca pt ca sacul gestational nu creste cum trebuie, dar embrionul, desi mult mai mic decat ar trebui pt 8 sapt, creste..
1 aprilie-incepe avortul menstrual; samburelul meu s-a sufocat deja :((
Iulie 2018: testul se pozitiveaza vag, am sangerarea de implantare si toate semnele prevestitoare, dar elimin un cheag mare, fara dureri care sa il anunte. Am mai pierdut o data..:((
Iulie 2018: Ne pregatim pt a 3a inseminare cu stimulare, in august
August: IUI 3...beta negativ #resemnata
Luam decizia de a opri orice stimulare, peste 6 luni am merge in Cehia, eventual pt FIV cu ovocite donate; daca nu reusim, depunem acte pt certificat de adoptator.
Oricare ar fi calea aleasa, vom avea puiutul nostru. [bebepatut] Voi fi mama! Vom fi parinti! :ymdaydream:
Ianuarie 2019: Mai obtin o sarcina naturala, avort menstrual-sarcina biochimica
Hotarati, cautam pareri pt optiunea Zlin, ovo donate

Mellymel

Post by Mellymel » Thu Apr 26, 2018 8:55 pm

Azi am fost la ecograf sa vad daca sarcina decurge normal. Sarcina are 7 saptamani si 2 zile.
Inima embrionului bate foarte slab. Doctorul de-abia a gasit pulsul. Nu mi-a zis cate batai are dar la cum am inregistrat eu frecventa batailor, are in jur de 60-65 pe minut.
Dr mi-a zis ca prefera sa nu se pronunte, ca poate inima acuma se dezvolta doar, si sa revin peste o saptamana ca sa vedem cum sta treaba. Se vedea pe fata doctorului ca nu e bine... A zis ca asa face trombofilia si ca nu am ce face decat injectii in continuare.

Sunt atat de trista... O sa fac injectiile in continuare... ce sa fac? N-am ce face... Nu pot sa nu ma gandesc la inimoara mica ce bate tot mai incet... Plang pe ascuns pentru ca sotul tot incearca sa ma incurajeze si mi-e mila si de el. Saracul, si-a luat telefonul sa faca poze la ecograf... Nu le-a mai facut...
Eu: 36; El:41
Incercam din 2014.
Analize hormonale in parametri, normospermie
Ciclu neregulat intre 25 si 32 zile
A.I. nr. 1 la Cluj in octombrie fara stimulare ovariana - nereusit
In urma analizelor suplimentare la Mures MTHFR C677T mutant homozigot si PAI heterozigot.
A.I. nr. 2 cu stimulare in ianuarie 2018: beta hcg in scadere continua dupa ziua 14.
Martie 2018 - sarcina obtinuta in mod natural.
Soe in saptamana 8 :(
Decembrie 2018- sarcina obtinuta in mod natural - avort menstrual
Sper sa pot sa-mi tin si eu copilasul in brate cat mai curand :ymdaydream:

CristinaVLD

Post by CristinaVLD » Thu Jul 05, 2018 1:10 pm

Buna tuturor.
La 11 saptamani de sarcina am descoperit ca am probleme cu profilul de trombofilie ereditara si anume: mutatii pe MTHFR C677T heterozigot si A1218C heterozigot iar pe PAI-1 6754G homozigot si 844A > G genotip AA.
Mentionez ca sarcina am obtinut-o natural din a 2-a luna.
Este prima sarcina si nici nu stiu ca in familie sa fi avut cineva probleme. Medicul Ginecolog mi-a dat imediat sa iau Aspecter de 75mg doua pe seara si m-a trimis la hematolog.
Insa la hematolog surpriza (nimeni alta decat renumita dna dr Saguna).... dc sa iau pastile daca nu am probleme. Mi-a dat de inteles ca ar trebui sa pierd bebele ca sa imi fac probleme. Insa medicul ginecolog insista sa iau Aspenter in continuare.
Ma puteti ajuta va rog cu o parere?

MONICUTZA2008

Post by MONICUTZA2008 » Wed Feb 27, 2019 12:49 pm

Buna ziua,
Eu am avut o sarcina oprita din evolutie la 7 saptamani (conform dimensiunilor)- am aflat la 10 saptamani. In urma acestei pierderi de sarcina am facut niste analize de trombofilie, din care mi-au iesit urmatoarele mutatii:
Mutatia factorului XIII - POZITIV HETEROZIGOT
Mutatia MTHFR (A1298C) -HETEROZIGOTA
Gena PAI I ( 4G/5G) - POZITIV- HETEROZIGOT.

Acum sunt insarcinata in 5 saptamani.
In prezent mi s-a recomandat ASPENTER 150 mg/zi , Femibion.
Credeti ca este nevoie sa urmez tratament cu injectii in burta?

Stephanie

Post by Stephanie » Tue Sep 08, 2020 12:49 pm

Buna fetelor,
Am incercat sa citesc cat mai mult aici pe forum despre trombofilie si complicatiile ei. Pe scurt, am o fetita de 3 ani, dupa o sarcina si o nastere fara probleme. Dupa 2 ani si jumatate, am ramas insarcinata din nou. Am pierdut aceasta sarcina la 7s, avort spontan, fara alte explicatii din partea medicilor, sau recomandari de investigatii. Ambele sarcini au fost din prima luna de cand am incercat, nu am avut probleme sa raman greu.
Insa dupa acel avort, nu am reusit sa mai raman insarcinata, am incercat cam jumatate de an. Am inceput sa fac acupunctura, iar dr respectiva mi-a recomandat sa fac profilul de trombofilie, vazand ca am trombocitopenie (am avut mereu trombocitele mici). Am facut analizele si a iesit ca am gena heterozigot la MTHFR C667T, si mi-a recomandat Aspenter. Pana acum luam Elevit, acum am trecut pe Femibion. Urmeaza sa merg la un hematolog maine, sa vad ce tratament recomanda.
Nu imi explic cum am putut duce prima sarcina la termen fara probleme, fara sa banuiesc ca as putea avea aceste mutatii.
Ati patit ceva asemanator? Incerc sa stau calma, sper ca acupunctura sa ma ajute.

Post Reply