Mutatiile trombofiliei. Usor cu Clexanul pe scari!

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
deadea

Re: Mutatiile trombofiliei

Post by deadea » Wed Oct 31, 2012 11:51 pm

amely32 wrote:buna seara [floare]
Dea, bravoo, ai fost norocoasaa fetita :)
Clexane de cat? 0.2, 0.4?
spor la injectat ;))

Mie nu mi-a rasp dr U, sper pana la Craciun sa imi dea si mie un raspuns ;))
In schimb dr mea gine a zis ca pe langa aspenter,am nevoie si de clexane 0.4 ;)

seara faina :ymhug:
Buna Amely,
Multumesc tare mult de email!
Si eu m-am mirat ca a raspuns asa de repede, dar m-am bucurat tare mult! Asteptam si parerea dansei. Macar asa sunt 2 contra 1!
Clexane de 0.4 mi-a dat dna Nicorici si asa cred ca o sa si iau. Dr U nu mi-a scris nimic de tratament, doar ca ar fi bine sa incep clexane si sa nu risc.
Eu am scris la subiect urgent -gravida cu risc de trombofilie si in 3-4 puncte i-am explicat situatia mea din 2010 pana acum si am atasat fisierele necesare.

Bafta multa si tie!

Dea
Mutatia PAI-1 – pozitiv (genotip heterozigot)
Mutatia MTHFR C677T – pozitiv (genotip homozigot)

Medicamente: Clexane 0.4ml/zi, Acid folic 1/zi, Femibion I 1/zi, Magne B6 2/zi, Cetebe 1/zi, Utrogestan 200x1/zi

ImageMake a pregnancy ticker

Image

Image

deadea

Post by deadea » Wed Oct 31, 2012 11:55 pm

miki70 wrote:Nu sunt din Cluj dar am auzit de Farmaciile Reteta ca sunt f bine aprovizionate ( nu stiu dc dau compensat 100% ) B-dul Eroilor (ex B-dul Petru Groza), Nr. 48
Numai dupa ce-ti proceseaza reteta in calculator vei vedea cat iti cer.
Multumesc mult miki,
Maine ma duc sa caut!

Dea

Medicamente: Clexane 0.4ml/zi, Acid folic 1/zi, Femibion I 1/zi, Magne B6 2/zi, Cetebe 1/zi, Utrogestan 200x1/zi

Image

Image

deadea

Post by deadea » Thu Nov 01, 2012 4:15 pm

Buna fetelor,
Am reusit sa cumpar cu reteta clexane de la farmacia Remedium din parcarea Pta Marasti! Am sunat inainte si mi-au retinut injectiile.

Multumesc tare mult pentru incurajarile de pana acum!
Diseara incep si eu injectiile! Sper sa fie bine!

Dea

Image

Image

miki70

Post by miki70 » Thu Nov 01, 2012 4:56 pm

DeaDea stii ca nu se scioate bula din siringa, da? O impingi langa piston si la sfarsit o introduci si pe ea. Dupa ce dezinfectezi lasi sa se usuce bine pt ca altfel te va ustura.

deadea

Post by deadea » Thu Nov 01, 2012 5:02 pm

miki70 wrote:DeaDea stii ca nu se scioate bula din siringa, da? O impingi langa piston si la sfarsit o introduci si pe ea. Dupa ce dezinfectezi lasi sa se usuce bine pt ca altfel te va ustura.
Buna miki,
Multumesc mult de informatie!
Am mai urmarit si eu filmulete pe you tube, acesta http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... KvSzghUwGM
Oare sunt si altele mai bine documentate?

Mercic,
Dea

Image

Image

miki70

Post by miki70 » Thu Nov 01, 2012 5:21 pm

DeaDea eu am facut luni la rand clexane , niciodata nu am urcat mai sus de linia buricului ca in filmulet. Nu stiu si alte filmulete.
Esti inca pe aspenter ? Ar fi bine sa o intrebi pe dr U dc tb sa renunti la el acum cand vei face clexane. Eu la asocierea celor 2 ma umpleam de hematoame, la ultimele 2 incercari cand am facut doar clexane nu am mai facut nici un hematom.

Ani.G

Post by Ani.G » Thu Nov 01, 2012 5:36 pm

Buna fetelor

din pacate nu am rasfoit tot topicul, asa ca imi cer scuze daca ati discutat asta, o sa citesc tot, insa acum intreb(pt. ca as vrea sa merg maine dimi la intepat)

ce mutatii stiti ca se fac mai vinovate de probleme cu implantarea ?
PAI sau MTHFR ?

succes tuturor si sarcini usoare la burtici [gravida] [floare]

deadea

Post by deadea » Thu Nov 01, 2012 5:57 pm

miki70 wrote:DeaDea eu am facut luni la rand clexane , niciodata nu am urcat mai sus de linia buricului ca in filmulet. Nu stiu si alte filmulete.
Esti inca pe aspenter ? Ar fi bine sa o intrebi pe dr U dc tb sa renunti la el acum cand vei face clexane. Eu la asocierea celor 2 ma umpleam de hematoame, la ultimele 2 incercari cand am facut doar clexane nu am mai facut nici un hematom.
buna miki,
dr Nicorici mi-a zis sa nu mai iau Aspenter cand incep clexane.
Dr U nu mi-a raspuns inca la emailul cu intrebarea de tratament.

Dea

Image

Image

Ani.G

Post by Ani.G » Thu Nov 01, 2012 6:19 pm

DeaDea felicitari pentru 6 saptamani ! [floare]
sa ai o sarcina usoara si la termen si un BB sanatos [feed2]

miki70

Post by miki70 » Thu Nov 01, 2012 6:53 pm

DeaDea dr Uscatescu iti va raspunde la fel, se spune ca asocierea celor 2 in sarcina nu e f ok. Ultimele studii asta arata. Eu la 2 sarcini le-am avut asociate (cu recomandare de la dr U) si cred ca mai mult rau mi-au facut decat bine.

miki70

Post by miki70 » Thu Nov 01, 2012 6:56 pm

Ani.G wrote:Buna fetelor

din pacate nu am rasfoit tot topicul, asa ca imi cer scuze daca ati discutat asta, o sa citesc tot, insa acum intreb(pt. ca as vrea sa merg maine dimi la intepat)

PAI sau MTHFR ?

Eu cred ca toate mutatiile afecteaza implantarea , dc se formeaza microcheaguri embrionul nu se alimenteaza corect si de aici retardul si oprirea din evolutie. Eu am MTHFR C677T homo si FVL hetero, la 2 sarcini cu tot tratam anticoagulant luat tot s-au oprit din evolutie.

deadea

Post by deadea » Thu Nov 01, 2012 7:29 pm

Ani.G wrote:DeaDea felicitari pentru 6 saptamani ! [floare]
sa ai o sarcina usoara si la termen si un BB sanatos [feed2]
Multumesc Ani!

Image

Image

littlegirl

Post by littlegirl » Thu Nov 01, 2012 9:49 pm

Girls,
Eu de 1 luna iau aspenter,la indicatia hematologului pt MTHFR homozigot si 3 sarcini pierdute; aspenter 1/zi si acifol 1/zi.

De ieri am inceput sa sangerez usor, vaginal in timpul unui contact; si pe muscatura de mar am gasit firicele de sange, din gingie...

Nu e menstruatie si nici cu paradontoza nu ma stiu..

Am fost la gine si dr m-a luat in suturi la modul finut: ca nu el mi-a prescris aspenter. Pai cum sa ma duc la hematolog sa se uite pe canalul care tine de meseria lui??? S-a uitat la col si era curat; s-a uitat la endometru cu sonda, era in grafic, ca dupa ovulatie; s-a uitat pe valva, aveam firicele de sange...N-a stiut ce altceva sa-mi zica.

Voi cu experienta in tromboofilii si tratamente, ce stiti aspenterul poate duce la asemenea manifestari? sa sangerezi asa usor? din muscatura de mar? din vagin dupa un contact?
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

miki70

Post by miki70 » Thu Nov 01, 2012 10:00 pm

Littlegirl du-te la dr U si spune-i ce ti s-a intamplat. Eu cred ca tb sa faci o tromboelastograma, stiu ca asta spune dc ai interdictie la aspenter. Te invinetesti repede?? Am mai citit despre o fata care se invinetise pe mana de la o sacosa f grea, dr U i-a facut cateva analize si i-a spus sa nu mai ia niciodata aspenter.

Machu

Post by Machu » Thu Nov 01, 2012 10:15 pm

miki70 wrote:

PAI sau MTHFR ?

Eu cred ca toate mutatiile afecteaza implantarea , dc se formeaza microcheaguri embrionul nu se alimenteaza corect si de aici retardul si oprirea din evolutie. Eu am MTHFR C677T homo si FVL hetero, la 2 sarcini cu tot tratam anticoagulant luat tot s-au oprit din evolutie.
sa inteleg ca am avut noroc
30 ani, mamica (actuala si in devenire - DNP 27 nov)
hipotiroida - 50mg Levaxin
ovare polichistice
factorul V - heterozigot,
factorul XIII - heterozigot
MTHFR (C677T) - homozigot
deficit de proteina S
Heparina: Fragmin de 7500 UI

miki70

Post by miki70 » Thu Nov 01, 2012 10:40 pm

Machu wrote:
miki70 wrote:

PAI sau MTHFR ?

sa inteleg ca am avut noroc
Da, ai avut noroc. Ca sa completez am si eu o hipotiroidie usoara pt care iau euthyrox 50mcg, proteina S la limita inferioara (odata a iesit sub limita) si posibil si alte mutatii pe care nu le-am mai facut (fact XIII , fact 2, PAI). Prima sarcina la care nu am stiut de trombofilie am pierdut-o la 8 sapt (depistata SOE la 11s), dc stiam de trombofilie poate o duceam la capat.

Ani.G

Post by Ani.G » Thu Nov 01, 2012 11:31 pm

ma refeream la faptul ca implantarea sa nu se poata produce deloc :(
nu am nicio SOE si niciun beta mai mare de 0,1 :(

littlegirl

Post by littlegirl » Fri Nov 02, 2012 6:52 am

miki70 wrote:Littlegirl du-te la dr U si spune-i ce ti s-a intamplat. Eu cred ca tb sa faci o tromboelastograma, stiu ca asta spune dc ai interdictie la aspenter. Te invinetesti repede?? Am mai citit despre o fata care se invinetise pe mana de la o sacosa f grea, dr U i-a facut cateva analize si i-a spus sa nu mai ia niciodata aspenter.
Miki, da, ma invinetesc repede de felul meu, acum parca si mai repede; si la unghia mare de la picior am o ditamai vanataie, probabil de la papuc, cand am mers ff mult pe jos.
Nu am gasit rezultate pe net despre tromboelastograma, nu stii ce cuprinde?
Incerc sa dau de hematoloaga de la noi (CJ), la U e prea departe.

Ar fi nasol sa nu pot lua aspenter sau clexane pt a preveni un nou avort spontan....ce mai ramane de luat? Acid folic? :(
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

miki70

Post by miki70 » Fri Nov 02, 2012 10:22 am

Littlegirl daca faci clexane fara aspenter nu te nu vei mai invineti. Cauta dupa cuvantul thromboelastograma sau thrombelastography , stiu ca este un chit care tb sa-l cumperi (aprox 200ron) cu care te duci la spital.

deadea

Post by deadea » Fri Nov 02, 2012 10:59 am

Fetelor,
Am facut aseara prima injectie de clexane. A fost ok, putin a piscat cand am introdus acul, si cam la 5 minute am simtit ceva piscaturi mici si caldura in zona injectiei. Locul nu s-a invinetit!

Multumesc tuturor pentru sfaturi si incurajari sa iau clexane.
Intr-adevar, acum sunt muuuultttt mai linistita!

Dea

Image

Image

Post Reply