Endometrioza

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
Cristina_m

Re: Endometrioza

Mesajde Cristina_m » Mar Feb 18, 2014 1:08 pm

Rib scrie:Eu sunt de foarte departe de Bucuresti si spam sa imi pot scoate firele la mine in oras cae foarte peste mana sa mai merg din nou la Bucuresti. Ar putea sa spuna ce tratament sa luam imediat dupa interventie ca vede ce si cum.Merci de informatii si daca mai sunt fete care imi mai pot impartasi experienta lor le multumesc anticipat si le rog sa imi spuna ce si cum cat mai in detaliu. ceva sfaturi despre pregatirea pt operatie, trebuie sa iau ceva la mine ce o sa am nevoie?

Da, eu cred ca se poate, doar sa vb cu dr. inainte, ca sa nu mai faci doua drumuri. Cand suni pt. programare or sa-ti spuna fetele de la clinica ce analize ai nevoie sa faci inainte, hemograma si cele pt. coagulare. O sa ai nevoie de pijama si de un absorbant pus pe slip, iar la iesire o sa primesti de acolo cateva medicamente pe care trebuie sa le cumperi si ce trebuie sa faci dupa operatie. Eu dupa operatie m-am trezit direct in pat, imbracata si cu perfuzia pusa, iar ca efect al anesteziei eram ametita cand m-am ridicat din pat si aveam stari de voma.

Adriana.G

Mesajde Adriana.G » Mar Feb 18, 2014 1:37 pm

Mirela recuperare usoara.

Fetelor stiti cumva daca dr Ion Ionut s a reintors in spital?
As vrea sa merg sa discut si eu despre operatie. Se pare va trebuie sa o repet. LUna asta cand mi a venit am avut dureri groaznice si am terminat intr o saptamana un tub de ketonal.

Multumesc frumos
eu 27 ani, el 27 ani/
iunie 2012 laparoscopie-endometrioza
oct 2012 -3.4 mil de sperm..prea putini pt o sarcina naturala
dar minune..am descoperit chiar in luna aceea ca am ramas insarcinata..
21.12.2012 sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani
ian 2013 -teratozoospermie severa
Mthfr -mutatia 677c heterozigot si 1298a heterozigot
Pai IAU - mutatia 844ag homozigot
Martie 2013 - spermograma in limite normale

Octombire 2014 - am inceput pregatirile pentru FIV

Luptam in continuare pt ceea ce ne dorim!

Noiembrie 2014, sarcina spontana! Ne rugam la Doamne Doamne sa fie bine!

O sa avem o motata!!

Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Mar 05, 2014 10:27 am

Un site extrem de interesant: http://www.millionwomenmarch2014.org/
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Mar 06, 2014 1:20 pm

Tot endometriozei a fost dedicata si emisiunea medicala de saptamana asta la France Culture: http://www.franceculture.fr/emission-re ... 2014-03-04

L’endométriose est une maladie invalidante méconnue qui touche pourtant 10% des femmes. Elle se manifeste par des douleurs de tout type mais principalement des douleurs pendant les règles, vers la fin de celles-ci mais aussi au cours des relations sexuelles. L’endométriose peut-être silencieuse et se développer autour des organes génitaux, pouvant alors être responsable de 30% des infertilités féminines. Les raisons de cette greffe de cellule de l’endomètre à l’intérieur du muscle utérin, dans les trompes ou encore dans les ovaires, sont inconnues. Il existe des cas familiaux, mais la part génétique n’est pas clairement individualisée. Que faire : d’abord le diagnostic de certitude puis le traitement. Nous passerons en revue cette maladie avec nos invités : le professeur Philippe Bouchard de l’hôpital Foch, pour les perspectives nouvelles hormonales et non hormonales, le professeur Charles Chapron responsable du service de chirurgie gynécologique et fécondation in-vitro de l’hôpital Cochin nous éclairera sur l’apport de la cœlioscopie et les possibilités thérapeutiques qu’offre celle-ci mais aussi les limites des interventions chirurgicales. Enfin, le docteur Jean Bouquet de la Jolinière, de l’hôpital de Fribourg et du Génopole d’Evry nous communiquera sa passion et nous parlera des avancées de la recherche concernant cette affection féminine.

Invité(s) :
Philippe Bouchard, endocrinologue
Charles Chapron, responsable du service de chirurgie gynécologique de l’hôpital Cochin
Jean Bouquet de la Jolinière, chercheur au génopole d'Evry

Emisiunea poate fi ascultata online: http://www.franceculture.fr/player/reec ... ay=4804882
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Rib

Mesajde Rib » Mar Mar 11, 2014 6:42 pm

Fetelor mi-am facut si eu laparoscopia exploratorie la dr. Tutunaru si surpriza, de unde totul a fost ok pe la cati doctori am fost s-a descoperit un chist endometriotic pe ovarul stg si leziuni endometriotice. Tratamentul este dupa cum bine stiti 6 luni de Diphereline. Sper sin toata inima sa nu am f multe reactii adverse si sa mearga treaba bine dupa tratament. Va rog pe cele care ati luat acest tratament sa imi impartasiti din experientele voastre si sa imi spuneti daca e vreuna dintre voi careia i-a reusit FIV din prima dupa acest tratament si ce urmeaza ca tratament pt FIV dupa diphereline. Va multumesc pt informatii si multa bafta tuturor.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Mar 11, 2014 6:52 pm

Rib, mai intai citeste te rugam acest topic, are doar 19 pagini si cuprinde deja raspunsurile la toate intrebarile tale.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

sdmdi

Mesajde sdmdi » Mie Mar 12, 2014 10:24 am

Rib scrie:Fetelor mi-am facut si eu laparoscopia exploratorie la dr. Tutunaru si surpriza, de unde totul a fost ok pe la cati doctori am fost s-a descoperit un chist endometriotic pe ovarul stg si leziuni endometriotice. Tratamentul este dupa cum bine stiti 6 luni de Diphereline. Sper sin toata inima sa nu am f multe reactii adverse si sa mearga treaba bine dupa tratament. Va rog pe cele care ati luat acest tratament sa imi impartasiti din experientele voastre si sa imi spuneti daca e vreuna dintre voi careia i-a reusit FIV din prima dupa acest tratament si ce urmeaza ca tratament pt FIV dupa diphereline. Va multumesc pt informatii si multa bafta tuturor.

Rib, sfatul meu este sa te informezi inainte de a incepe tratamentul cu diphereline. Cum ziceau si fetele de la SOSI, gasesti multe informatii la topic-ul de endo de aici, dar de asemenea iti recomand sa citesti si in plus, incearca sa gasesti niste cifre cu sansele de reusita dupa diphereline si sa decizi in cunostinta de cauza daca merita sa urmezi tratamentul.. De ce zic asta...pentru ca oricum vei face FIV (sper sa nu gresesc, dar la voi e si o problema masculina) si daca rata de reusita a FIV dupa diphereline nu este mai mare decat fara diphereline...atunci nu cred ca merita...Dar habar nu am ce spun statisticile....oricum decizia iti apartine in toatalitate.

De asemenea, ti-ai facut AMH? Endometrioza se asociaza de multe ori cu o rezerva ovariana scazuta...asa ca eu as face AMH inainte de a incepe orice tratament.

Succes,

Diana
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

gaby_f

Mesajde gaby_f » Joi Mar 13, 2014 3:12 pm

Fetelor care aveti cunostinte mai multe despre endometrioza, va rog mult, ajutati-ma si pe mine cu o opinie.

In octombrie 2012, cu ocazia efectuarii HSG mi s-a gasit un endometriom de 1.5 cm, despre care pana atunci nu avusesem nicio idee, nu aparea la nicio ecografie de rutina efectuata anterior.
In 2013 cand am inceput procedura FIV, chistul se mai micsorase, ajunsese la 1 cm.

La analiza, AMH mi-a iesit 2.4, insa medicul spunea ca nu e o valoarea reala, ca este crescuta artificial din cauza endometriomului.
Din ce am mai citit eu, endometrioza se asociaza cu valori mici ale AMH-ului. N-am auzit pana acum de valori fals mari.
Si atunci ramane intrebarea: daca valoarea rezultata la analiza nu este cea reala, de fapt cat e AMH-ul meu? inteleg ca mai mic, dar ...CAT de mic?
Dr. n-a stiu sa-mi spuna exact, mi-a zis ca ar crede sa fie un 0.3

Multumesc anticipat pt orice parere

sdmdi

Mesajde sdmdi » Joi Mar 13, 2014 5:30 pm

gaby_f scrie:Fetelor care aveti cunostinte mai multe despre endometrioza, va rog mult, ajutati-ma si pe mine cu o opinie.

In octombrie 2012, cu ocazia efectuarii HSG mi s-a gasit un endometriom de 1.5 cm, despre care pana atunci nu avusesem nicio idee, nu aparea la nicio ecografie de rutina efectuata anterior.
In 2013 cand am inceput procedura FIV, chistul se mai micsorase, ajunsese la 1 cm.

La analiza, AMH mi-a iesit 2.4, insa medicul spunea ca nu e o valoarea reala, ca este crescuta artificial din cauza endometriomului.
Din ce am mai citit eu, endometrioza se asociaza cu valori mici ale AMH-ului. N-am auzit pana acum de valori fals mari.
Si atunci ramane intrebarea: daca valoarea rezultata la analiza nu este cea reala, de fapt cat e AMH-ul meu? inteleg ca mai mic, dar ...CAT de mic?
Dr. n-a stiu sa-mi spuna exact, mi-a zis ca ar crede sa fie un 0.3

Multumesc anticipat pt orice parere

O sa-ti zic ce am citit eu despe asta...Am gasit mai demult un studiu prin care prin indepartarea chirurgicala a endometriomului in urmatoarele 6 luni post operatie se observa o scadere semnificativa a AMH, dar nu era o concluzie clara daca asta se datoreaza strict endometriomului care ar putea sa ascunda valoare reala a AMH-ului sau operatiei in sine.

In orice caz endometrioza, mai ales cea cu afectare ovariana este asociata cu scaderea rezervei ovariene...

Nu cred ca poate sa iti zica nimeni daca AMH-ul releva realitatea sau nu sau care ar fi de fapt valoarea reala sau in cat timp se va degrada rezerva. Pe ce baza zice medicul ca este 0.3? 0.3 este extrem de mic si indica o rezerva ovariana spre epuizare, mai sunt si altfel de indicii? Altfel de indicii ar putea fi numarul de foliculi antrali, valoarea FSH si istoricul unui FIV (daca ai facut deja), adica raspunsul la stimulare, numar de embrioni obtinuti, etc...

Diana
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

lalitica2000

Mesajde lalitica2000 » Sâm Mar 15, 2014 10:51 pm

Seara buna,

Sper ca mai primiti printre voi o endometrioasa.

Povestea mea e cam asa. Pe la sf de 2006 ne-am apucat de proiectul bebe. Dupa un an vazand ca nu se prinde nimic am inceput vizitele la dr, direct la cel pe probleme de infertilitate, noi alegandu-l pe Dr Tutunaru. El ne-a expus schema lui, eu monitorizare 3 luni si sotul spermograma. Zis si facut, toat bune, ovulatie constatata ecografic iar sotul cu spermograma buna. Mi s-a propus laparoscopia pe care am facut-o intr-un final in oct 2008. O tot amanasem de frica anesteziei si cum nu mai fusesem in viata mea bolnava si nu prea avusesem de-a face cu doctorii, am fost tare panicoasa. La laparo mi s-au descoperit cateva leziuni pe peritoneul fundului de sac Douglas si peritoneul vezico-uterin. Pana atunci nu auzisem de endometrioza. Ca simptome aveam dureri la menstruatie, menstruatie mai abundenta, dureri la unele pozitii in timpul actului sexual si dureri la defecatie in timpul menstruatiei. Mi s-a recomandat tratamentul cu diphereline pe care l-am urmat dupa 2 luni de incercari naturale. Pe 31 dec 2008 am facut prima injectie si pe 9 Mai 2009 am avut prima menstruatie. Tot in aceeasi luna am si ramas insarcinata. Probabil am fost unul din cazurile cu noroc care au ramas imediat. De la acea laparo am scapat si de toate durerile si doamne ce bine e sa nu ai dureri la menstruatie.

Acum incercam pentru al doilea copil cam din luna Mai 2013. Am reluat vizitele la doctor pentru monitorizari. Nu am mers in fiecare luna ca devenea prea stresant dar am incercat cu teste de ovulatie acasa si daca am vazut ca nu ne iese am discutat cu doctorul faptul ca as vrea sa repet laparoscopia avand in vedere ca au trecut 5 ani si jumatate de la ultima laparo si cum stim ca ea nu prea dispare de tot am zis sa trecem la pasul urmator chit ca nu aveam nici un semn ca endometrioza ar fi aparut. Zis si facut asa ca pe 12 Martie m-am prezentat la clinica si rezultatul este urmator: multiple leziuni la nivelul fundului de sac Douglas si un defect peritoneal de 3 cm tot la nivelul fundului de sac Douglas.
Miercuri merg sa imi scoata firele si voi discuta mai multe cu doctorul despre pasii urmatori si despre acel defect. Ceea ce ma intriga si ma ingrijoreaza putin este acel defect. Evident am incercat sa googlesc si in romana nu am gasit nimic, iar in engleza prea putin si am inteles doar ca acel defect are legatura cu endometrioza.

A mai avut careva dintre voi asa ceva, defect peritoneal?
Am citit paginile din spate dar nu am gasit pe nimeni pomenind de vreun defect.
Ultima oară modificat Dum Mar 16, 2014 9:10 am de către lalitica2000, modificat 1 dată în total.
Eu-40 ani, endometrioza
El-43 ani, spermatozoizi multi dar cam lenesi si cu defecte.
Incercari din sept 2006 cand eu aveam 29 si el 32.
oct 2008 laparoscopie, endometrioza. 2 luni natural apoi tratament cu diphereline. La prima menstra am ramas insarcinata, sarcina care s-a soldat cu un baietel in feb 2010. Din pacate dupa 3 ani David s-a inaltat la cer in apr 2013
apr 2014 laparoscopie si curatat de aderentele de la endometrioza
apr 2014 AMH 3,4
dec 2015 sarcina spontana pierduta la 5 sapt
apr 2017 AMH 0,89
iun 2017 IUI nereusita
iul 2017 IUI nereusita
nov 2017 FIV valoare bhcg pozitiv...sa fie bine pana la capat [gravi]

Da Doamne un fratior sau o surioara pentru ingerasul nostru ❤️

mirela06

Mesajde mirela06 » Dum Mar 16, 2014 12:47 am

Zis si facut asa ca pe 12 Martie m-am prezentat la clinica si rezultatul este urmator: multiple leziuni la nivelul fundului de sac Douglas si un defect peritoneal de 3 cm tot la nivelul fundului de sac Douglas.
Miercuri merg sa imi scoata firele si voi discuta mai multe cu doctorul despre pasii urmatori si despre acel defect. Ceea ce ma intriga si ma ingrijoreaza putin este acel defect. Evident am incercat sa googlesc si in romana nu am gasit nimic, iar in engleza prea putin si am inteles doar ca acel defect are legatura cu endometrioza.

A mai avut careva dintre voi asa ceva?
Am citit paginile din spate dar nu am gasit pe nimeni pomenind de vreun defect.[/quote]

Cred ca eu ma incadrez printe cele care au avut focare endometriozice la nivel peritoneal (retrouterin). Ale mele au fost cauterizate o data cu endometriomul de pe ovarul stang. Mama mea a avut ca si tine endometrioza de fund de sac vaginal, descoperita insa la vreo 16 ani dupa ce m-a nascut pe mine. Tot ce pot sa iti spun e ca in acesti 16 ani a mai avut 2 sarcini.
Iti urez multa sanatate si succes in obtinerea celei de-a doua sarcini!
:)

lalitica2000

Mesajde lalitica2000 » Dum Mar 16, 2014 9:15 am

mirela06 scrie:
Cred ca eu ma incadrez printe cele care au avut focare endometriozice la nivel peritoneal (retrouterin). Ale mele au fost cauterizate o data cu endometriomul de pe ovarul stang. Mama mea a avut ca si tine endometrioza de fund de sac vaginal, descoperita insa la vreo 16 ani dupa ce m-a nascut pe mine. Tot ce pot sa iti spun e ca in acesti 16 ani a mai avut 2 sarcini.
Iti urez multa sanatate si succes in obtinerea celei de-a doua sarcini!
:)

Merci Mirela. Sunt curioasa daca cineva s-a confruntat cu acest defect peritoneal. Nu imi dau seama daca acest lucru agaveaza mai mult sau nu. Cu siguranta voi afla mai multe miercuri.
in rest, ovarele, uterul si trompele sunt OK.
Eu totusi sunt increzatoare. Am reusit odata, sper sa reusesc si acum ce va doresc tuturor aspirantelor.
Eu-40 ani, endometrioza
El-43 ani, spermatozoizi multi dar cam lenesi si cu defecte.
Incercari din sept 2006 cand eu aveam 29 si el 32.
oct 2008 laparoscopie, endometrioza. 2 luni natural apoi tratament cu diphereline. La prima menstra am ramas insarcinata, sarcina care s-a soldat cu un baietel in feb 2010. Din pacate dupa 3 ani David s-a inaltat la cer in apr 2013
apr 2014 laparoscopie si curatat de aderentele de la endometrioza
apr 2014 AMH 3,4
dec 2015 sarcina spontana pierduta la 5 sapt
apr 2017 AMH 0,89
iun 2017 IUI nereusita
iul 2017 IUI nereusita
nov 2017 FIV valoare bhcg pozitiv...sa fie bine pana la capat [gravi]

Da Doamne un fratior sau o surioara pentru ingerasul nostru ❤️

sasha1988

Mesajde sasha1988 » Dum Iun 08, 2014 6:20 pm

mirela06 scrie:Dragele mele colege de suferinta,

Eu m-am operat acum o saptamana jumate. Am ales pana la urma sa fac operatie clasica, adica m-a taiat pe burta, in detrimentul laparoscopiei. Cred ca in cazul meu, a fost mai bine asa pentru ca, pe langa endometrioza de pe ovarul stang, s-au mai descoperit focare endometriozice pe peretele posterior al vezicii urinare si retrouterin. S-au cauterizat si alea. Din ovarul meu stang, n-a mai ramas decat o lama, restul a fost extirpat o data cu chistul endometriozic [parerau] . Se pare ca bucatica asta mica de ovar avea foliculi in ea si deci ar fi functionala :YMPRAY: . Operatia a fost grea, migaloasa, a durat undeva la 2 ore. Ovarul drept e sanatos. Miercuri ma duc sa-mi scoata firele si in curand incep tratamentul cu Visanne. Iar apoi, daca da Doamne-Doamne, sa fac bebe. :YMPRAY: Sper sa fie bine. Momentan sunt in concediu medical si ma misc ca un batran, am de altfel si aceleasi griji (papa care nu constipa, sa am tranzit intestinal zilnic, sa dorm :D ).
Va pup!
p.s. e cineva care a avut visanne si are ceva rezultate?

Buna Mirela,
Visanne mi s-a recomandat si mie cand eram diagnosticata cu suspiciune de endometrioza; am cautat de nebuna prin Cluj aceste pastile insa asa cum m-am si asteptat le-am gasit in Ungaria; prospectul este putin infricosator motiv pentru care la vremea respectiva am zis sa mai fac ceva investigatii inainte sa ma umplu de pastile-am facut un RMN abdomino-pelvin cu substanta de contrast IV si totul era in regula, niciun semn chisturi, leziune etc avand in vedere faptul ca 2 ani am umblat din cabinet in cabinet si am luat tot felul de pastile in functie de momentul de "inspiratie" al doctorului la care nimeream am decis sa incerc cu naturiste; simt o imbunatatire considerabila, din disconfortul care il aveam zilnic indiferent de faza CM-ului( chiar la menstra ma simteam mai bine decat in celelalte zile) am ajuns in cateva luni la disconfort de 2-3 zile pe luna chiar dupa menstruatie; si ca sa fie treaba buna, luna asta ne-am decis sa incercam sa facem un bebe: traiasca zilele calduroase si testele de ovulatie:)
Multa sanatate

mirela06

Mesajde mirela06 » Dum Iun 08, 2014 8:59 pm

Sasha1988, sa dea Doamne-Doamne sa-ti fie cu noroc incercarea si rezultatul sa se vada peste 9 luni intr-un bebe sanatos! Eu am luat pana la urma visanne 3 luni si acum ar trebui sa incep si eu sa incerc sa fac bebe. M-am hotarat sa fac TORCH-ul si apoi sa ne apucam de treaba. Ce tratament naturist iei? Am primit si eu cateva indicatii de naturiste de la un homeopat, dar nu m-a convins ca stie prea mlte despre endometrioza si inca nu am cautat informatii despre ele.
Sanatate si sa ne spui care-i rezultatul "incercarilor" :D [baby dust]

sasha1988

Mesajde sasha1988 » Lun Iun 09, 2014 8:24 am

mirela06 scrie:Sasha1988, sa dea Doamne-Doamne sa-ti fie cu noroc incercarea si rezultatul sa se vada peste 9 luni intr-un bebe sanatos! Eu am luat pana la urma visanne 3 luni si acum ar trebui sa incep si eu sa incerc sa fac bebe. M-am hotarat sa fac TORCH-ul si apoi sa ne apucam de treaba. Ce tratament naturist iei? Am primit si eu cateva indicatii de naturiste de la un homeopat, dar nu m-a convins ca stie prea mlte despre endometrioza si inca nu am cautat informatii despre ele.

Buna Mirela,

Din pacate si nu sunt mandra de mine tratamentul naturist eu mi l-am ales si fixat( asta se intampla intr-o noapte, nervoasa, dupa 2 ani de vizitat specialisti, analize bune si ridicat din umeri din partea lor...) si anume gemoderivat din mladita de zmeur ( 2 capsule pe zi), 1 litru ceai zilnic-coada calului, coada soricelului, urzica moarta alba, galbenele, cretisoara si supozitoare carpicon S, 1 pe zi seara din ziua 5 a ciclului menstrual pana in ziua 10 si bineinteles baut cat mai multa apa; daca ti minte iti povesteam acum cateva luni de disconfort dupa cateva minute de la urinare, zilnic ( sumar urina, urocultura, eco vezica, rinichi OK, inclusiv RMN cu contrast pe organele respective)

Cum a fost tratamentul cu Visanne, eu inca am cutia sigilita, nu am indraznit sa il administrez pana nu ma convingeam cat de cat daca am endometrioza sau nu (reamintesc ca Visanne mi s-a recomandat inainte de a discuta de o laparoscopie...)

Multa sanatate Mirela si sper cat mai repede sa vi cu o veste buna:)! in ceea ce ma priveste sunt entuziasmata, speriata insa avand in vedere ca este prima oara cand incercam nu o sa ma descurajez prea tare;)

mirela06

Mesajde mirela06 » Lun Iun 09, 2014 10:42 pm

Nu am avut vreun efect secundar major la Visanne, pentru moment. M-am ingrasat 2-3 kilograme in 3 luni, dar le-am pus pe seama faptului ca nu am facut efort fizic dupa operatie. In plus am mai avut uscaciune vaginala. NImic altceva. Si eu l-am luat cu teama dupa ce am citit prospectul, dar pana acum nu am avut motive de ingrijorare. Sper sa nu fie nici de acum incolo. Mi-am facut de curand un set complet de analize si-s bine, inclusiv imunograma a iesit perfect.
zmeur mi-a scris si mie doamna asta homeopat. N-am reteta acum la mine, o recuperez joi si cred ca imi fac timp sa caut si sa ma apuc si de tratament homeopat. Sa vedem. Nici noi n-am incercat pana acum. Teama am si eu... dar cu Doamne-Doamne inainte

sasha1988

Mesajde sasha1988 » Dum Iun 15, 2014 9:04 am

mirela06 scrie:Sasha1988, sa dea Doamne-Doamne sa-ti fie cu noroc incercarea si rezultatul sa se vada peste 9 luni intr-un bebe sanatos! Eu am luat pana la urma visanne 3 luni si acum ar trebui sa incep si eu sa incerc sa fac bebe. M-am hotarat sa fac TORCH-ul si apoi sa ne apucam de treaba. Ce tratament naturist iei? Am primit si eu cateva indicatii de naturiste de la un homeopat, dar nu m-a convins ca stie prea mlte despre endometrioza si inca nu am cautat informatii despre ele.

Ciao Mirela,

Spune-mi te rog, doctorul la care te-ai operat in BV realizeaza si laparoscopii sau doar operatie clasica? vreau sa vad ce optiuni am in caz ca pana la urma trebuie sa fac mai multe investigatii pe partea asta...:)

ms

mirela06

Mesajde mirela06 » Dum Iun 15, 2014 11:05 pm

Cu parere de rau, in Brasov nu te sfatuiesc sa faci la nimeni laparoscopie pentru treaba asta. Eu am cautat si m-am interesat si cu parere de rau nu m-am convins ca as putea face asta aici. Dr. la care m-am operat eu nu opereaza laparoscopic. Pe mine m-au operat dr. Cristescu Gabriela Claudia si dr. Ciobanu Codruta (linia 1 si 2). Sper sa fie cu noroc.

crinavalentina

Mesajde crinavalentina » Mie Iul 16, 2014 9:42 am

mirela06 scrie:Nu am avut vreun efect secundar major la Visanne, pentru moment. M-am ingrasat 2-3 kilograme in 3 luni, dar le-am pus pe seama faptului ca nu am facut efort fizic dupa operatie. In plus am mai avut uscaciune vaginala. NImic altceva. Si eu l-am luat cu teama dupa ce am citit prospectul, dar pana acum nu am avut motive de ingrijorare. Sper sa nu fie nici de acum incolo. Mi-am facut de curand un set complet de analize si-s bine, inclusiv imunograma a iesit perfect.
zmeur mi-a scris si mie doamna asta homeopat. N-am reteta acum la mine, o recuperez joi si cred ca imi fac timp sa caut si sa ma apuc si de tratament homeopat. Sa vedem. Nici noi n-am incercat pana acum. Teama am si eu... dar cu Doamne-Doamne inainte

Buna Mirela,
Am citit toate discutiile de pe forum despre endometrioza, si m-am regasit in povestea ta. Eu am fost operata clasic in 31 ianuarie (initial a fost propusa operatie laparoscopica), am facut tratament 3 luni cu Zoladex, m-am ingrasat cam 5-6 kg pe care incerc sa le dau jos, am terminat si cu menopauza indusa, mi-a revenit ciclul, si pe cand am facut calcule si teste de ovulatie sa ne "punem "pe treaba, surpriza, mi-a venit din nou ciclul, practic la un interval de 16 zile unul de altul. De fapt, avand o poveste aproape identica cu tine, vroiam sa stiu cum esti acum ?
Multa sanatate in continurare !

vio1973

Mesajde vio1973 » Mie Iul 23, 2014 6:27 pm

Buna seara.Mi-ar putea recomanda cineva un ginecolog specialist in ENDOMETRIOZA din Bucuresti? Multumesc.

Înapoi la “Infertilitate.”