Endometrioza

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
Endo4

Re: Endometrioza Grad 4

Mesajde Endo4 » Mar Mar 01, 2016 5:06 pm

Buna ziua tuturor! In primul rand, ma bucur nespus de existenta acestui forum si de faptul ca este abordat acest subiect: endometrioza.
Am fost diagnosticata cu aceasta boala cumplita care mi-a dat viata peste cap din toate puntele de vedere, in primava anului 2014 si operata in luna Dec a aceluiasi an, in UK. Dupa 5 luni boala a recidivat dar n am fost surprinsa pt ca stiam ca am gradul 4. Acum sunt in Bucuresti si am nevoie urgenta de o noua operatie, durerile fiind deja insuportabile si permanente.
Imi poate cineva recomanda un medic bun, va rog, nu indraznesc sa spun expert in endometrioza dar care sa fie obisnuit cu interventiile laparoscopice.
Multumesc frumos si sanatate multa tuturor femeilor care, la fel ca mine, sufera zilnic si in tacere, de aceste dureri cumplite, sperand ca cei din jur sa ne inteleaga. :-)

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Endometrioza

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Apr 05, 2016 3:13 pm

Intensa campanie de constientizare a existentei endometriozei in Franta. Francofoni, nu ezitati sa urmariti materialul.

http://www.documentaires-streaming.com/ ... de-lombre/
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Dani_889

Mesajde Dani_889 » Sâm Apr 16, 2016 8:52 pm

Eu am descoperit ca am endometrioza prin durerile de spate, dar asta foarte tarziu, cand nici nu ma gandeam ca asta ar putea fi cauza. Trecand anii, mi-am dorit un copil si nu reuseam sa raman gravida nicicum, puneam asta pe seama stresului si a orelor petrecute peste program la birou. Am mers la Medicover pentru un control si am nimerit la dl dr Istoc din pura intamplare, insa vreau sa va spun ca e un doctor foarte bun. Initial m-am speriat la gandul ca sunt infertila, dar cu rabdare si urmarea sfaturilor dl doctor, am ramas insarcinata si acum ma bucur de bebe. [copilas]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Apr 25, 2016 2:40 pm

Key recommendations for endometriosis management selected by professionals and patients: http://humrep.oxfordjournals.org/conten ... 8.abstract
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Iul 29, 2016 7:27 am

Vasta campanie de awareness in Franta in ceea ce priveste endometrioza.

Aici,un amplu articol din revista ELLE:

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Iul 29, 2016 7:28 am

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Iul 29, 2016 7:28 am

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Iul 29, 2016 7:29 am

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Iul 29, 2016 7:29 am

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Iul 29, 2016 7:30 am

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Endo4

Mesajde Endo4 » Lun Dec 12, 2016 10:36 am

Buna ziua,

Sunt o pacienta in varsta de 38 de ani, diagnosticata cu endometrioza, grad 4, in 2014 .
Am suferit deja 2 interventii laparoscopice, ultima in luna Martie a acestui an.
Am urmat un tratament cu Dipherelin pe o perioada de 5 luni, ultima injectie fiind administrata pe data de 15 Septembrie.
Inca nu mi-a venit menstruatie, la 88 de zile dupa terminarea tratamentului, si voiam sa stiu daca e normal sau daca exista vreo sansa sa fi ramas insarcinata in aceasta perioada.
A mai trecut cineva prin asta? As aprecia orice parere, in cunostinta de cauza :)

Va multumesc frumos!
Mirela

NiA

Tratament cu zoladex pentru endometrioza

Mesajde NiA » Lun Dec 12, 2016 8:10 pm

Buna, problema mea este una cunoscuta de voi, endometrioza de gradul III, o operatie clasica din care am iesit cu o trompa si un ovar partial, restul a fost scos, dupa care o laparoscopie, care a fost ca o vizita :-\. Acum trebuie sa urmez un tratament cu zoladex, asta pana pot sa depun din nou dosarul pentru fertilizare in vitro. A mai facut cineva tratament cu zoladex?

anannya2012

Mesajde anannya2012 » Lun Dec 12, 2016 8:33 pm

De ce nu faci un test de sarcina? Sau o programare la medic? Sa dea domnul sa fii insarcinata! [premom]
Eu 33,sotul 35. (azoospermie)
22aug-prima IUI-reusit(OminiClinic,Iasi,Dl.Dr.Bors)
2sep-HCG TOTAL -Ser: 50.7 mUI/ml [premom]
Imagine
Imagine

Endo4

Mesajde Endo4 » Lun Dec 12, 2016 8:39 pm

Parca mi e si frica sa mi fac sperante de teama sa nu fiu dezamagita :-) O sa merg la medicul care m a operat imediat ce apare menstruatia. Ma gandeam ca au mai trecut si alte femei prin aceeasi situatie. Sa nu mi fac sperante desarte :) . Multumec frumos de gandul bun! Sa te auda Dumnezeu :-)

anannya2012

Mesajde anannya2012 » Mar Dec 13, 2016 12:42 pm

Mai bine mergi la dr sau faci un test! Daca menstruatia nu vine? Daca esti insarcinata si pierzi timp pretios in care poti lua vitamine si tratament pt o sarcina usoara si fara probleme? 88 de zile e muuuult! Iar daca nu esti insarcinata tot trebuie sa mergi la dr sa vezi care este problema! Mergi la dr,fa un test!
Eu 33,sotul 35. (azoospermie)
22aug-prima IUI-reusit(OminiClinic,Iasi,Dl.Dr.Bors)
2sep-HCG TOTAL -Ser: 50.7 mUI/ml [premom]
Imagine
Imagine

dana30

Mesajde dana30 » Mie Ian 11, 2017 5:29 pm

Buna ziua , sunt noua aici si ma bucur ca se discută despre endometrioza , afecțiune de care sufăr si eu din păcate . Mie medicul mi-a spus că trebuie să mă operez iar la un an după operație să încerc să fac un copil pt că după nu voi mai putea . Vă dați seama cum m-am simțit să-mi dea cineva termen să pot da viață , să devin mamă . Am amânat lucrul ăsta pt că financiar nu stăteam bine , nici acum nu e dar regret că m-am gândit la problema asta si nu m-am gândit la dorința mea puternică de a fi mamă . Pentru că îmi doresc asta foarte mult și mă gândesc acum că șansele de a mai avea dreptul asta sunt foarte mici acum . Aș vrea să întreb dacă s-ar mai operat cineva clasic si cum e recuperare după , tot ce se întâmplă înainte și după operație . Dar în primul rând aș vrea să știu dacă a rămas cineva însărcinată după o astfel de operație . Eu nu am mai fost operată până acum de nimic si mie frică , să nu vă mai spun ce atacuri de panica fac in unele cazuri , fapt care mă face să mă gândesc cum va fi în timpul operație. ~X(
Eu 29ani, endometrioza, urmează să mă operez clasic. fara avorturi, fara alte sarcini .

Elly

Mesajde Elly » Joi Ian 12, 2017 7:20 pm

dana30 scrie:Buna ziua , sunt noua aici si ma bucur ca se discută despre endometrioza , afecțiune de care sufăr si eu din păcate . Mie medicul mi-a spus că trebuie să mă operez iar la un an după operație să încerc să fac un copil pt că după nu voi mai putea . Vă dați seama cum m-am simțit să-mi dea cineva termen să pot da viață , să devin mamă . Am amânat lucrul ăsta pt că financiar nu stăteam bine , nici acum nu e dar regret că m-am gândit la problema asta si nu m-am gândit la dorința mea puternică de a fi mamă . Pentru că îmi doresc asta foarte mult și mă gândesc acum că șansele de a mai avea dreptul asta sunt foarte mici acum . Aș vrea să întreb dacă s-ar mai operat cineva clasic si cum e recuperare după , tot ce se întâmplă înainte și după operație . Dar în primul rând aș vrea să știu dacă a rămas cineva însărcinată după o astfel de operație . Eu nu am mai fost operată până acum de nimic si mie frică , să nu vă mai spun ce atacuri de panica fac in unele cazuri , fapt care mă face să mă gândesc cum va fi în timpul operație. ~X(

Buna, Dana30!Eu m-am operat de endo, dar laparoscopic.De ce nu te operezi laparoacopic?sau medicul a decis sa faci clasic?Am un an de cand m-am operat ..dar nu am reusit sa obtin o sarcina natural..am facut 2 inseminari si tot nimic..acum merg la un alt medic. Daca esti din buc iti recomand sa te operezi la dr ion ionut adrian de la spitalul giulesti..atent la detalii si foarte ok ca si om.Succes!
Eu 29 ani, endometrioza, operata laparoscopic in 2016(martie) la Giulesti, 1 chist+focare, trompe permeabile, fara avorturi, fara alte sarcini,amh 3,16. El,31 ani-ok IUI 1- 27 oct,pe natural-nereusit IUI 2- 22 nov,pe natural-nereusit. FIV 1- prin subprogram-14 foliculi, 13 ovocite, 8 blasto. Et1-22 iunie 2017 cu un singur blasto, beta 29 iunie 2017- 13, beta 5 iulie-59, beta 7 iulie-172, SOE 6 sapt. Et2- 26 sept 2017 cu un singur blasto gata sa eclozeze..ziua 9 -beta 12O.. beta 2- 608..Doamne ajuta! :YMPRAY: , 24.10.2017...avem o [heart]

dana30

Mesajde dana30 » Joi Ian 12, 2017 11:53 pm

Mulțumesc de răspuns . Medicul a decis să mă opereze clasic . A zis că nu se poate laparoscopic . Nu sunt din București ci din Piatra Neamț . Mie frică de operație și după ca nu voi mai fi aptă să fac un copil .
Eu 29ani, endometrioza, urmează să mă operez clasic. fara avorturi, fara alte sarcini .

Elly

Mesajde Elly » Vin Ian 13, 2017 8:47 am

Eu zic sa te gandesti bn..recuperarea dupa op clasica e de durata..poate nu e nevoie daca gasesti un medic bun...ai chisturi mari?Se poate incepe laparoscopic si daca e nevoie se face clasic..treb sa te gandesti f bn...pana te recuperezi dupa op clasica e posibil s apara alte chisturi...oricum mult succes indif ce decizie vei lua..
Eu 29 ani, endometrioza, operata laparoscopic in 2016(martie) la Giulesti, 1 chist+focare, trompe permeabile, fara avorturi, fara alte sarcini,amh 3,16. El,31 ani-ok IUI 1- 27 oct,pe natural-nereusit IUI 2- 22 nov,pe natural-nereusit. FIV 1- prin subprogram-14 foliculi, 13 ovocite, 8 blasto. Et1-22 iunie 2017 cu un singur blasto, beta 29 iunie 2017- 13, beta 5 iulie-59, beta 7 iulie-172, SOE 6 sapt. Et2- 26 sept 2017 cu un singur blasto gata sa eclozeze..ziua 9 -beta 12O.. beta 2- 608..Doamne ajuta! :YMPRAY: , 24.10.2017...avem o [heart]

dana30

Mesajde dana30 » Vin Ian 13, 2017 4:55 pm

Elly , nu eu am decis clasic ci medicul , la mine sunt si in spatele uterului , dar spune-mi te rog ai luat tratament dupa operatie ? ai mai mers la control ? pt. ca am inteles ca reapare indiferent de ce operatie faci fie clasic sau laparoscopic , anestezia a fost totala ? povesteste-mi un pic te rog . :(

Înapoi la “Infertilitate.”