Endometrioza

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
Dana89

Re: Endometrioza

Mesajde Dana89 » Dum Iul 30, 2017 8:28 pm

Buna. Tocmai am fost operata laparoscopic pentru chist endometriotic si mi S-a prescris ca si tratament visanne 6 luni. Aceasta este a 2a luna de cand il iau si mi-a venit ciclul chiar daca iau medicamentele. Este normal?

Elly

Mesajde Elly » Dum Iul 30, 2017 8:39 pm

Buna!Nu stiu nimic despre visanne pt ca nu am luat..dar cred ca nu e normal..iti doresti bebe?ai incercat sa ramai insarcinata?
Eu 29 ani, endometrioza, operata laparoscopic in 2016(martie) la Giulesti, 1 chist+focare, trompe permeabile, fara avorturi, fara alte sarcini,amh 3,16. El,31 ani-ok IUI 1- 27 oct,pe natural-nereusit IUI 2- 22 nov,pe natural-nereusit. FIV 1- prin subprogram-14 foliculi, 13 ovocite, 8 blasto. Et1-22 iunie cu un singur blasto, beta 29iunie- 13, beta 5 iulie-59, beta 7 iulie-172, SOE 6 sapt. Et2- 26 sept cu un singur blasto gata sa eclozeze..ziua 9 -beta 12O.. beta 2- 608..Doamne ajuta! :YMPRAY: , 24.10.2017...avem o [heart]

Cosmi1994

Mesajde Cosmi1994 » Joi Oct 19, 2017 8:44 pm

Bună. Sunt noua pe acest forum. Din păcate. A confrunt și eu cu aceasta boala. Acum 6 luni am fost la medic și mi a găsit chist endometric de 4.30x3.0 pe ovarul stang. Mi-a recomandat pe baza analizelor anticoncepționale karissa. Am luat pana acuma. Ieri am fost la medic și mi s-a zis ca acel chist a scăzut la 3.5x3.2.. Si mia recomandat sa iau visanne. Eu am mai fost operata acum 2 ani la ovarul drept dar nu știu ce fel de chist a fost.
Am 23 de ani, fumez și vroiam sa știu dacă afectează acest lucru.
As putea sa beau și ceai de coada calului împreună cu acel tratament?
Mulțumesc mult. [heart]

Elly

Mesajde Elly » Joi Oct 19, 2017 9:21 pm

Cosmi1994 scrie:Bună. Sunt noua pe acest forum. Din păcate. A confrunt și eu cu aceasta boala. Acum 6 luni am fost la medic și mi a găsit chist endometric de 4.30x3.0 pe ovarul stang. Mi-a recomandat pe baza analizelor anticoncepționale karissa. Am luat pana acuma. Ieri am fost la medic și mi s-a zis ca acel chist a scăzut la 3.5x3.2.. Si mia recomandat sa iau visanne. Eu am mai fost operata acum 2 ani la ovarul drept dar nu știu ce fel de chist a fost.
Am 23 de ani, fumez și vroiam sa știu dacă afectează acest lucru.
As putea sa beau și ceai de coada calului împreună cu acel tratament?
Mulțumesc mult. [heart]

Buna! Imi pare rau sa aud ca sunt din ce in ce mai multe persoane cu aceasta boala , nu stiu ce sa te sfatuiesc cu privire la anticonceptionale pentru ca eu nu am luat..la mine boala nici nu am stiut ca o am..doar ca nu puteam sa raman insarcinata..efectul ceaiurilor e minim..si ca sa aiba efect trebuie baute timp indelungat..daca ai dureri incearca sa tii regim, iar fumatul stiu ca afecteaza boala. Te sfatuiesc sa faci miscare si sa ai un regim cat mai sanatos ca sa poti tine boala in frau si daca iti doresti un bebe incearca sa te grabesti sa faci in urmatorii ani pt ca ai o varsta ok.Iti urez succes si sper sa gasesti cele mai bune solutii pt organismul tau pt ca reactionam difetit...
Eu 29 ani, endometrioza, operata laparoscopic in 2016(martie) la Giulesti, 1 chist+focare, trompe permeabile, fara avorturi, fara alte sarcini,amh 3,16. El,31 ani-ok IUI 1- 27 oct,pe natural-nereusit IUI 2- 22 nov,pe natural-nereusit. FIV 1- prin subprogram-14 foliculi, 13 ovocite, 8 blasto. Et1-22 iunie cu un singur blasto, beta 29iunie- 13, beta 5 iulie-59, beta 7 iulie-172, SOE 6 sapt. Et2- 26 sept cu un singur blasto gata sa eclozeze..ziua 9 -beta 12O.. beta 2- 608..Doamne ajuta! :YMPRAY: , 24.10.2017...avem o [heart]

anda004

Mesajde anda004 » Vin Dec 01, 2017 11:32 pm

Buna, fetelor. Am sa-mi spun si eu povestea in vederea aflarii mai multor opinii si informatii.
Am 21 de ani si acum cateva zile am fost diagnosticata cu endometrioza.
Simptomele am inceput sa le simt de aproape 1 an, dureri insuportabile la menstruatie care ma aduceau in stadiul de a plange de disperare, CM de culoare neagra, cheaguri precum si faptul ca de-a lungul relatiei mele nu am ramas niciodata insarcinata (accidental vorbind), desi in majoritatea datilor eram intr-o perioada infloritoare de fertilitate si ne cam asteptam amandoi la asta. In ultima perioda pot spune ca nu am mai avut nici macar viata sexuala din cauza durerilor care de cateva luni sunt prezente zilnic, nu doar inainte/in timpul menstruatiei. De asemenea, cand stranut sau tusesc parca am un cutit in burta.
Am fost la ginecolog, in urma unei ecografii medicul nu mi-a putut pune un diagnostic clar si mi-a spus, printre altele, sa fac si un Scor Roma (pentru depistarea cancerului ovarian) intrucat nu prea i-a placut ce a vazut pe ecografie, niste formatiuni pe ovare, cu precadere pe stangul, cel mai mare fiind de 1.80/1.55 cm.
Rezultatul Scorului Roma mi-a indicat o valoare de 9.39 - tot ce este peste 7.4 este considerat cancer - lucru care m-a terminat. Am fost cu analizele la medic si a spus ca el nu crede ca e cancer avand in vedere ca celelalte valori din Roma, CA 125 si HE4, sunt in limite normale. Mi-a spus ca si celelalte valori trebuiau sa fie crescute pt a ma diagnostica cu cancer si ca indicele scorului este putin crescut peste normal datorita endometriozei.
In final, asta fiind diagnosticul, mi-a dat sa iau anticonceptionale Logest spunand ca ma vor ajuta cu durerea si sa-mi micsoreze endometrul si sa ma prezint peste 3 luni la control. Daca nu voi fii mai bine, imi va face laparoscopie prin buric sa vada cum arata problema, iar in cazul in care sunt ok anticonceptionalele, sa continui cu ele pana cand voi vrea sa raman insarcinata. Inca nu am inceput sa iau Logest pentru ca in decembrie am o operatie programata si ideal ar fi sa nu iau anticoagulante pana atunci.
Si acum intrebarile mele:
1) Vi s-a intamplat si voua sa faceti Scorul Roma si sa va iasa valoarea marita, dar sa vi se spuna ca e de la endometrioza?
2) Nu mi s-a spus in ce stadiu al endometriozei sunt, dar fiind diagnosticata cu ea de la varsta asta, cu cat "trag" mai mult de timp pana la o viitoare sarcina, cu atat sansele imi scad si mai tare? Genetic vorbind asa este, the younger the better.
3) In cazul in care Logest-ul nu ma ajuta cu nimic si va fi nevoie de o operatie, daca nu doresc o sarcina imediat dupa, sa zicem in urmatorul an, nu voi mai avea prea mari sanse sa raman insarcinata deloc in viitor?

Multumesc.

Elly

Mesajde Elly » Sâm Dec 02, 2017 8:35 am

Buna!Imi pare sincer rau sa aud toate astea..sunt persoane care imediat dupa operatie sau in decurs de cateva luni au reusit sa ramana insarcinate, recunosc ca nu este si cazul meu, eu am 29 ani si am reusit sa ramana prin fiv(fertilizare in vitro), desi toti medicii imi spuneau sa nu ma grabesc, pe mine ma presa timpul..acum am 12 saptamani de sarcina, ideal ar fi sa faci si amh, o analiza care iti idica fertilitatea, desi in caz de endometrioza scade drastic si in timp scurt, dar tu esti tanara si o sa reusesti daca vei lupta.Nu stiu sa iti spun nimic de scorul Roma, eu nu am facut..oricum..mai consulta si alti medici.Din ce localitate esti?

anda004

Mesajde anda004 » Sâm Dec 02, 2017 2:45 pm

Mersi de raspuns, Elly. Eu sunt din Bucuresti si ma consider oarecum norocoasa ca am ajuns la un medic ginecolog bun, dr. Mandroc Marius la Clinica Anima Titan. Dupa ecografie a stat cu mine de vorba aproape 1h sa-mi explice despre ce este vorba, ce inseamna endometrioza, riscuri etc.
Ce ma ingrijoreaza pe mine cel mai mult este daca va fi nevoie sa ma opereze si postoperatoriu nu voi vrea sa raman insarcinata, ci sa mai aman ceva timp, daca voi mai reusi. Cu rata de recurenta f mare la boala asta chiar si dupa operatie stiu ca sarcina este cea care te "vindeca" sa spun asa.

P.S. Felicitari pentru sarcina! :-*

Înapoi la “Infertilitate.”