Fibromul si obtinerea unei sarcini.

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Fibromul si sarcina

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Feb 22, 2011 9:57 am

"Cum m-am imbolnavit de cancer": http://www.evotv.ro/2011/02/21/cum-m-am ... de-cancer/

Am avut gemeni. Dar medicul a considerat ca am un singur copil. Prin cezariana a scos doar un singur copil. Celalalt, care se oprise din evolutie, l-au considerat fibrom. Embrionul acela s-a pietrificat, a devenit tumoare si mi-a provocat cancer.

Maria Culescu este presedinta Asociatiei Mame.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Iul 26, 2011 12:36 pm

Un reportaj despre fibromul uterin: http://www.protv.ro/stiri/uite-un-facto ... video.html
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Ian 02, 2012 11:27 am

Experienta unei coforumiste care din cauza fibroamelor a nascut prematur, dar din fericire totul s-a terminat cu bine:

mariuca scrie:Am scris pentru prima data pe acest forum anul trecut. Povestea mea, spusa foarte scurt, era urmatoarea:
"Ma numesc Maria, am 36 de ani. Incerc sa fac un copil de la varsta de 28 de ani. Am inceput investigatiile pe la 29 ani. Dupa luni de analize, teste..., s-a constatat ca am trompele obturate, cu aderente. Am facut o laparoscopie la dl. Prof. Marinescu. Nu s-a putut face nimic. Am incercat 4 inseminari, fara rezultat.
Trebuie sa fac FIV, am tot amanat in speranta ca se va intampla o minune. Nu s-a produs. Vreau sa incerc un FIV anul acesta. In afara de povestea cu trompele, nu am alte probleme, si nici sotul meu nu are.
Sper sa reusesc."

In martie 2011 am inceput tratamentul pentru FIV cu Prof. Marinescu, a mers totul bine, am transferat 2 embrioni. Am fost binecuvantata si am obtinut sarcina. Am stiut ca e fetita pana in august, chiar am postat pe forum fericita ca o sa am o Ilincuta, ulterior am aflat ca o sa avem un baietel.
A fost o sarcina dificila din cauza unor fibroame care au crescut destul de mult. Am avut contractii in fiecare zi, de mai multe ori pe zi...
Prin iulie m-am simtit foarte rau, aveam senzatia ca ma sting si ca nu ma pot opune. M-am internat de urgenta la Giulesti. Medicul a hotarat sa iau Gynipral tot restul sarcinii. Am suportat cu rabdare tratamentul, dupa fiecare pastila aveam senzatia ca ma zguduie cineva fara intrerupere, tip de 15-20 de minute.
Trebuia sa nasc in decembrie. Din cauza unor fibroamelor, placenta s-a decolat pe 25 octombrie. Am fost din nou binecuvantata pentru ca am avut o hemoragie puternica, ulterior am aflat ca s-ar fi putut intampla sa nu am acea hemoragie in momentul desprinderii placentei, sa nu simt nimic, si as fi putut pierde copilul. Am plecat imediat la spital unde am ajuns in 25 de minute. Nu pot sa descriu in cuvinte acele 25 de minute de groaza. Simteam ca-mi explodeaza abdomenul si ma rugam la Dumnezeu sa nu pierd copilul. La spital, medicul de la camera de garda a stabilit ca aveam colul inchis. Bietul medic s-a chinuit cateva minute sa ma calmeze ca sa verifice colul iar eu timpam ca o nebuna, fara sa ma pot controla, sa-mi spuna daca baietelul meu traieste. Eram ingrozita pentru ca nu se oprea sangerarea. Intre timp a mai aparut un alt medic. Au verificat fatul, bataile inimii - 80/min. Din acel moment, totul a devenit film pentru mine. Aveam senzatia ca nu sunt eu cea care traieste totul, ci ca vad un film. Au vorbit cu Prof. Marinescu, i-au comunicat situatia. Apoi au inceput sa tipe sa ma duca de urgenta in sala de operatie pentru ca trebuie sa nasc urgent, altfel e grav. Nu-mi mai amintesc decat ca am intrat in sala de operatie, Prof. Marinescu era deja echipat si ca, in acelasi timp, cineva imi punea o sonda, altcineva ma anestezia in timp ce-si manifesta ingrijorarea ca tocmai mancasem o ciorba, o alta doamna ma dadea cu iod...
Si din nou am fost binecuvantata! Cand m-am trezit, sotul meu, obosit, plans, mi-a spus ca fiul nostru e bine, ca a luat nota 9 la nastere, ca e un luptator ca mine.
Matei s-a nascut cu o greutate de 1750 grame. A stat o saptamana la terapie intensiva in incubator pentru a fi stabilizat si hranit, si inca doua saptamani in post terapie pentru a invata sa manance singur.
Acum suntem acasa, fericiti, avem 4300 grame, zambim si gangurim!
Am luptat si am invins si eu, si sotul meu, si fiul meu!

Poate m-am lungit putin cam mult. Am vrut sa scriu ca sa le dau curaj tuturor celor care-si doresc sa devina parinti. Si sa le spun ca merita sa incerce, oricat de greu ar fi drumul. Reteta noastra cred ca a fost TOTALA incredere in Dumnezeu si in medici, si intreaga familie si toti prietenii alaturi de noi.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Feb 20, 2012 8:05 pm

Un document de sinteza despre fibromul uterin: http://www.scribd.com/doc/82170280/Fibromul-uterin
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

petry_1776

Mesajde petry_1776 » Joi Mar 08, 2012 12:38 pm

La multi ani doamnelor,
Eu am fost diagnosticata cu uter fibromatos acum mult prea multi ani, nici nu-mi mai aduc aminte (parca 2005). Amandoi, sau sa zic 3, sunt/erau subserosi. Deci am un conglomerat de fibromi subserosi anteriori care acum au peste 3 cm. In 2007 am fost operata de alt fibrom, acelasi tip dar posterior, care ajunsese la 6 cm. M-am operat la Giulesti de catre Dna Dr Cezara Bucur. Din pacate nu s-a putut atinge atunci si de acel conglomerat care era sub 1 cm pe vremea aceea asa ca mi-a fost scos numai cel mare posterior. Toate bune si frumoase, le-am monitorizat si anul trecut am aflat ca langa cicatrice a mai crescut inca unul posterior :( care acum are deja 3,5 cm. Mi-au deformat deja un picut forma uterului motiv pentru care deja ma gandesc ca prea mult timp nu mai am de asteptat. Anul trecut am fost la Dna Dr Cocei si a fost prima si singura care mi-a spus ca in cazul meu embolizarea nu are ce cauta ca si optiune pentru ca ea, la pacientele ei, cu caz similar nu a mai putut face nici macar FIV dupa embolizare. In momentul embolizarii ii taie fibromului din sursa de hrana, dar ca efect negativ scade calitatea endometrului si nu se mai prinde nimic. Nu e obligatoriu sa se intample la toata lumea, problema e ca nici nu ma gandesc sa aflu. Un alt motiv pentru care ma gandesc direct la FIV si nu IA sunt stimularile. Am facut acum 2 ani stimulare cu clostybegyt si din 2 zile de sangerare m-am ales cu doar cateva ore la menstruatie in prima zi ceea ce mie nu mi se pare un lucru bun. Sunt riscuri si intr-o sarcina normala, dar eu consider ca daca ne punem sperantele toate la un loc si mergem la doctori cand trebuie nu se va intampla nimic rau. Sper sa scriu si eu in curand in sectiunea de Am invins infertilitatea!
Va doresc toata sanatatea din lume si sa se lase cu ochisorii, vorba cuiva de pe aici, in primavara asta!
35 ani, infertilitate feminina cred, incercam din 2008, diagnosticata cu fibrom uterin in 2005, in 2007 miomectomie laparoscopica s-a extirpat doar 1, in prezent 2 bucati de fibrom subseros unul anterior 3,2 cm si unul posterior de 3,5 cm, plan de bataie in curand incep investigatiile in forta, pana in iunie am de gand sa incep procedurile pentru primul FIV, Subprogram nu, clinica Medlife Bucuresti", clar 2% stiu unde se duc anul asta :)

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Vin Apr 20, 2012 8:20 am

Petry, da, suna destul de logic ca embolizarea fibroamelor poate afecta endometrul. Totusi, inteleg ca nu e o regula.

Iti urez sa gasesti solutia optima si sa fie cu noroc! [barza4]
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Mai 07, 2012 11:34 am

Operaţie de fibrom uterin fără bisturiu

Fibromul uterin este una dintre cele mai frecvente afecţiuni ale femeilor. Jumătate dintre ele ajung să sufere după vârsta de 35 de ani de fibrom uterin. Deşi este o tumoră benignă (necanceroasă) ce se dezvoltă în peretele uterului, fibromul poate cauza complicaţii grave: hemoragii, infertilitate, dureri intense.

Femeile pot avea un fibrom unic sau mai multe formaţiuni fibromatoase situate la nivelul uterului. Iniţial, fibroamele sunt mici şi asimptomatice, de cele mai multe ori nediagnosticate. Cu timpul, fibroamele uterine cresc în dimensiune şi devin simptomatice. Acestea provoacă sângerări abundente în timpul ciclului menstrual (menoragie), durere şi senzaţie de presiune în abdomen, constipaţie, urinări frecvente sau chiar dureri de spate. De asemenea, fibroamele reprezintă o cauză a infertilităţii.

Fibroamele uterine pot fi tratate în mod clasic prin medicamente sau prin intervenţii chirurgicale: mimectomie (operaţie de extirpare a fibroamelor şi conservarea uterului) sau histerectomie (operaţie de scoatere a uterului).

Cea mai nouă şi eficientă metodă de terapie a fibroamelor uterine este embolizarea. Este o metodă de radiologie intervenţională care se efectuează fără bisturiu, fără tăieturi, fără anestezie generală, fără transfuzie de sânge, fără imobilizare la pat. Doctor Rareş Nechifor, medic primar radiologie intervenţională la Delta Hospital, ne explică în ce constă embolizarea: “Se face o anestezie locală, cu xilină în zona arterei brahiale (zona din care de obicei se recoltează sânge). Urmează puncţia arterei brahiale şi montarea unei teci arteriale (un dispozitiv de plastic cu diametrul de numai 2 mm). Se injectează substanţă de contrast iodată, iar prin teacă se introduce un cateter (tub subţire din plastic) şi, sub control radiologic, se ghidează cateterul până la nivelul arterei uterine. Aici se introduc prin cateter particule biocompatibile care astupă vasele de sânge ce alimentează fibromul. Acesta nemaifiind hrănit cu sânge se opreşte din evoluţie şi, cu timpul, se resoarbe”.

În timpul procedurii de embolizare, pacienta nu resimte nici o durere, doar la început o senzaţie de căldură la locul anesteziei locale şi aceeaşi senzaţie la nivelul abdomenului în timpul injectării substanţei de contrast. Este necesară o singură zi de spitalizare, iar recuperarea este extrem de rapidă (comparativ cu histerectomia, operaţie invalidantă care presupune internare cel puţin 7 zile şi 6 săptămâni de recuperare). Embolizarea uterină este mult mai puţin agresivă decât histerectomia şi face posibilă păstrarea uterului şi chiar redobândirea fertilităţii. De aceea, este o intervenţie salvatoare pentru femeile tinere care îşi doresc un copil.

Embolizarea fibroamelor uterine a fost introdusă în ţara noastră în 2002. În nouă ani de activitate, doctor Rareş Nechifor a realizat peste 5.000 de intervenţii de embolizare, fiind unul dintre medicii cu cea mai mare experienţă în acest domeniu din Europa. Doar la Paris şi la Bucureşti se efectuează câte 500 de embolizări pe an, adică de zece ori mai multe decât în alte centre medicale europene.

Sursa: http://www.jurnalul.ro/trup-minte-sufle ... 611891.htm
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Fibromul si obtinerea unei sarcini.

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Ian 31, 2013 9:28 am

DR. ZORELA SGARBURA - la" Traieste Sanatos"-Antena2, despre Fibromul uterin:

1.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

2

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

3.

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Iul 14, 2013 9:48 am

4.

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Feb 11, 2014 1:32 pm

Gynaecologist says Vitamin D deficiency can trigger fibroid formation in women

Dr Prosper Igboeli, a gynaecologist, on Monday advised women to eat foods rich in vitamin D, as lack of it in the body could trigger fibroid formation.

Igboeli who is the Managing Director of a private Fertility and IVF Centre, gave the advice in an interview with the News Agency of Nigeria (NAN) in Abuja.

· Cue in audio 1

“We realise that vitamin D deficiency is connected to fibroid formation.

“We have taken some measurements of vitamin D in patients and found out that a lot of black women who have fibroid also have vitamin D deficiency.

“So, you need calcium, vegetables, fruits; you have to change your diet.

“Women who have not got pregnant before are also prone to fibroid formation because the oestrogen and the progesterone that they make on monthly basis also stimulate the vessels of the womb to transform themselves into a tumorous fibroid step.“

The doctor said that women who consumed a lot of red meat, chicken, venison, and pork stood a higher risk of developing fibroids, whereas the intake of a lot of green vegetables could help protect women from developing the condition.

He said both young and middle-aged women could develop fibroid and that it could stop by the time the woman reached menopause.

“Some cultures believe some wicked persons cast fibroid as a cause on women or that witches are responsible for fibroid formation,’’ he said.

Igboeli, said that African women of child-bearing age were more prone to developing fibroids than their Caucasian, Asian or Latin counterparts.

According to him, fibroids can be hereditary.

“Fibroid is a benign tumor but it is found in young, middle-aged, and old people; in my own experience I have seen fibroid at the age of 18.

“And then the fibroid actual stops growing, for each decade of life thereafter you will see more fibroid in the people who are in their 30s and then you see even more fibroids in the people who are in their 40s.

“However when a women reaches menopause, she stops seeing her period, it appears as if the fibroid formation has deceased, but is still there.

“Sometimes when they grow after menopause, it might be a signal of a bad omen like cancer.“

Igboeli warned women against using herbal medicines only as solution for their fibroid problem, saying: “if you take too many herbal solutions, it will destroy the womb.

“It will destroy the fibroid quite alright, sometimes, but it affects the womb.“

Igboeli said fibroid could reoccur if the surgeon did not remove all of it including the small ones.

“It can reoccur when the surgeon only picks up the big fibroids and leaves the small ones that look like nuts inside the system.

“These ones will now grow to become big again, that is the biggest reoccurrence rate we have noted.

“Incomplete removal of the fibroid in the first setting by the surgeon who did it either because the operating room was not schedule to take a longer case which happens most of the time.

“Or the inexperience of the surgeon who takes the big lumps out leaving the small ones hoping that you will take in with the small one which happens a lot of times,“ he explained.

He said women who were overweight were also at a high risk of developing fibroids.

Sursa.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

magda77

Mesajde magda77 » Mie Iun 25, 2014 5:02 pm

Imi voi spune si eu povestea mea cu fibroame :)
La mine in familie este o problema ereditara. Mama s-a operat acum 22 de ani (avand atunci 43 de ani) fiindu-i scos uterul. Trecand printr-o perioada mai dificila (mama), iar eu avand doar 15 ani, nu am inteles nici una care a fost exact problema. Banuiesc ca nici nu incercau prea multe lucruri pe atunci, iar mama avea deja doi copii.
Sora mea a aflat si ea ca este detinatoarea unui uter fibromatos si a pierdut la un momendat numarul fibroamelor. Din frica de operatii a recurs la diverse tratamente naturiste, chiar si la acupunctura (in curand vom afla noua stare a fibroamelor)
Eu ... nu am fost foarte stresata de problema, ma duceam la controale, nu foarte regulat, dar incercam sa fiu la curent. La un moment dat chiar am crezut ca eu am scapat, dar nu am avut norocul acesta :(. In august 2011 am depistat un fibrom crescut frumusel (4 cm) pe peretele exterior al uterului, fara a avea nici un fel de simptom.
Am citit cat de cat despre fibroame si apoi la recomandarea medicului de familie, am mers la Malaxa, la dna dr Gardescu. Mi s-a recomandat operatie laparoscopie. Eram hotarata, pana cand toata lumea mi-a zis sa incerc si altceva inainte de operatie, sa ma mai interesez si de alte metode. Am incercat! Terapia Bowen :) (auzisem eu ca face minuni). Minunea a fost ca nu au existat modificari ... dupa un an avea tot 4 cm.
Asa ca in ianuarie 2013 m-am intors la dna dr si m a programat pentru operatrie, prezentandu-mi totul foarte usor si simplu. In februarie m-am operat. Recuperarea nu a fost tocmai usoara si nici atitudianea dnei dr foarte buna dupa operatie. Eram convinsa sa nu ma mai intorc la dumneaei. Recomandarea a fost ca un an de zile sa iau anticonceptionale si sa nu incerc sa raman insarcinata, iar apoi sa fac o histerosalpingografie. Zis si facut.
Dupa un an ... adica aprilie 2014, trasa un pic de maneca de o prietena care gasise un doctor bun ... merg la control. Totul bine si frumos pana mi-a dat vestea ca mai am un fibrom, mic, dar este acolo, nici nu s-a sinchisit sa il masoare :(
Apoi am mers la al doilea doctor ... trei fibroame, la fel mici, nici acesta nu s-a sinchisit sa le masoare.
Am ajuns si la al treilea ... a numarat patru fibroame si i-am spus sa se opreasca :). Acesta si-a luat din timp si le-a masurat. Cel mai mare 18mm, cel mai mic 12 mm. Tot el ma intreaba de biletul de iesire din spital sa vada ce a facut dna dr de nu a verificat si trompele daca tot a fost inauntru ... i-am promis ca am sa il caut, cu toate ca habar aveam in acel moment daca il mai am. L-amm gasit si mare mi-a fost mirarea si indignarea sa vad ca la simptoame erau trecute niste irealitati, la diagnostic era trecut fibrom intramural (el a fost pe peretele exterior) si ca recomandare era trecut interventie laparoscopica si verificarea tubelor. Nu mi-a fost adus la cunostinta ca va face acest lucru si nici ca l-a facut :(. Iar despre faptul ca nu a vazut si celelate fibroame ... Ma rog, a fost greseala mea, ignoranta mea, ma ridic, studiez si merg tot inainte.
Ma sperie un pic faptul ca stimularea ovariana va facilita cresterea fibroamelor, dar am incredere in dl doctor si mergem mai departe catre FIV.
Eu 37 ani, el 37 ani
Eu infertilitate tubara + foarte multe aderente
El diagnostic teratozoospermie
FIV septembrie la Clinica Origyn Fertility Center fara embriotransfer, 8 puiuti congelati
FET 26 Ianuarie - sarcina gemelara - F1 SOE 7s si 2z, F2 SOE 8s si 5z
Planuim renasterea din cenusa
FET 13 Iunie - sarcina unica - Doamne ajuta!!!

Dani_889

Mesajde Dani_889 » Joi Oct 16, 2014 3:04 pm

Intr-adevar interventia de scoaterea a fibromului laparoscopic este mult mai buna pentru ca nu necesita vreoo taietura, si mie mi se recomandase embolizarea si eram aproape convinsa ca e cea mai buna alegere insa m-am razgandit pe ultima suta de metri si am mers la alt doctor sa mai cer o opinie. Am facut interventia la domnul doctor Istoc Silviu acum un an de zile si a fost foarte amabil de prima data cand am mers sa ma consulte, plus ca are grija sa iti explice pas cu pas ce implica si nu mi-a mai fost asa teama sa fac interventia. Va recomand sa mergeti cu incredere la dansul daca aveti probleme ginecologice de orice fel!

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Oct 16, 2014 3:19 pm

Ne-a iesit la search un comunicat e acest subiect:

Riscurile embolizarii fibromului uterin nu pot fi ignorate

Un studiu important, publicat de un grup de medici de renume in WebmedCentral.com, releva faptul ca riscurile embolizarii fibromului uterin nu pot fi ignorate, chiar daca procedeul a ajuns destul de popular in anumite tari. Complicatiile mentionate de autori privesc atat infectii si hematoame, cat si necroze uterine, tromboze, infectii urinare, disfunctii ovariene sau chiar si dezvoltarea unui leiomiosarcom malign. Articolul este dedicat insa in primul rand disfunctiei ovariene induse de embolizarea fibromului uterin.

Disfunctia ovariana prematura apare conform statisticilor in 3-5% din cazuri. Explicatia priveste o embolizare suplimentara, nedorita, a ovarelor, prin intermediul colateralelor utero-ovariene. Aceasta embolizare suplimentara are ca efect o irigare insuficienta a ovarelor, ce conduce la o pierdere a foliculilor ovarieni. Nu este inca clar stabilit daca acest proces apare doar accidental sau daca el este in general prezent. Statisticile privesc aparitia disfunctiei ovariene pe termen scurt si nu contin nici date cu privire la evolutia numarului de foliculi dupa embolizare.

Daca producerea incetarii activitatii ovariene la femeile de peste 45 de ani a fost semnalata intr-o proportie statistic ingrijoratoare, lucrurile sunt inca neclare cu privire la femeile mai tinere. Sunt insa, si in cazul femeilor mai tinere, suspectate si – conform acestui studiu – presupuse un proces de compromitere lenta a functiei ovariene si o aparitie timpurie a menopauzei.

Problema este importanta pentru ca, dincolo de impactul grav asupra fertilitatii, procesul are implicatii mult mai ample asupra sanatatii femeii. Astfel, este cunoscut faptul ca instaurarea unei menopauze timpurii prezinta un risc crescut pentru aparitia unor afectiuni cardiovasculare si a osteoporozei.

Comunicatul integral, aici.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie