Pierderea de sarcina / avortul spontan

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
Mir

Sarcini oprite din evolutie

Mesajde Mir » Mie Oct 12, 2016 8:49 pm

Hello. Va rog din suflet , recomandati-mi si mie un medic competent pentru sarcini oprite din evolutie. Am pierdut 3 sarcini: 6 saptamani, 19 sapt , 6 sapt. Analizele sunt ok, inclusiv cele de trombofilie...Nu stiu ce sa fac...:(

Multumesc!

Mitzi.mamitzi

Re: Sarcini oprite din evolutie

Mesajde Mitzi.mamitzi » Sâm Oct 15, 2016 6:03 am

Buna Mir! Din ce oras esti? Ai luat ceva tratament pt sustinere? Pune o semnatura ca sa stim ce ai facut pana acum..mi se strange stomacul cand am citit msj tau...3 pierderi..pfffffff..cum esti cu psihicul??te pup si...Doamne ajuta!
Hmm. Eu 31, el 46..eu bine acum, el oligoteratospermie hormonii lui sunt buni..vena spermatica obstructionata....pregatim fiv direct ..12 blastocei .... primul et : 07aug beta 240 ... :YMPRAY:soe 9 sapta...

Mir

Mesajde Mir » Dum Oct 16, 2016 2:19 pm

Mitzi.mamitzi scrie:Buna Mir! Din ce oras esti? Ai luat ceva tratament pt sustinere? Pune o semnatura ca sa stim ce ai facut pana acum..mi se strange stomacul cand am citit msj tau...3 pierderi..pfffffff..cum esti cu psihicul??te pup si...Doamne ajuta!

Sunt din Bucuresti. Da, mi au recomandat progesteron, acid folic, magne b6, in timpul sarcinii ( cea de 4 luni) . Nici eu nu stiu cum mai sunt....Am facut analizele pt trombofilie( cele de genetica) plus analizele uzuale( sange) . Am fost si la genetician , urmeaza sa fac cariotip ambii parteneri....

Mitzi.mamitzi

Mesajde Mitzi.mamitzi » Dum Oct 16, 2016 2:59 pm

Avand in vedere ca pe topicul asta inca nu sunt dezbateri...tot ce pot sa ti zic e sa intri pe altele si sa pui intrebarea....pe topicul "fiv in romania" sunt o gramada de fete care au pierdut..dezbateri la greu..sigur acolo gasesti un raspuns...nici nu stiu...eeu am intrat aici, in ideea sa mi fac o parere despre ce se poate intampla.....sincera sa fiu nu ma tin balamalele sa citesc prea mult despre pierderi..mi se face rau imediat si nu pot sa mi dau seama cum rezisti intr o situatie ca asta..Uffff cat de nedrept.....cat de NEDREPT!!!!...
Hmm. Eu 31, el 46..eu bine acum, el oligoteratospermie hormonii lui sunt buni..vena spermatica obstructionata....pregatim fiv direct ..12 blastocei .... primul et : 07aug beta 240 ... :YMPRAY:soe 9 sapta...

Mir

Mesajde Mir » Dum Oct 16, 2016 7:54 pm

Mitzi.mamitzi scrie:Avand in vedere ca pe topicul asta inca nu sunt dezbateri...tot ce pot sa ti zic e sa intri pe altele si sa pui intrebarea....pe topicul "fiv in romania" sunt o gramada de fete care au pierdut..dezbateri la greu..sigur acolo gasesti un raspuns...nici nu stiu...eeu am intrat aici, in ideea sa mi fac o parere despre ce se poate intampla.....sincera sa fiu nu ma tin balamalele sa citesc prea mult despre pierderi..mi se face rau imediat si nu pot sa mi dau seama cum rezisti intr o situatie ca asta..Uffff cat de nedrept.....cat de NEDREPT!!!!...

Multumesc tare! Am sa ma uit! Sper sa gasesc un dr.competent...care sa ma ajute sa gasesc cauza, daca exista... :*

Mitzi.mamitzi

Mesajde Mitzi.mamitzi » Dum Oct 16, 2016 8:26 pm

Dar nu ti s a dat nicio explicatie??? Iti doresc din tot sufletul sa reusesti odata si odata!!!daca as putea sa inlatur durerile aste de pe fata pamantului.....ce bine ar fi!pup si multa putere sa ai, draga mea!! :-*

Mir

Mesajde Mir » Mie Oct 19, 2016 8:32 pm

Mitzi.mamitzi scrie:Dar nu ti s a dat nicio explicatie??? Iti doresc din tot sufletul sa reusesti odata si odata!!!daca as putea sa inlatur durerile aste de pe fata pamantului.....ce bine ar fi!pup si multa putere sa ai, draga mea!! :-*

Din pacate nu....nu sunt explicatii !
Multumesc tare pentru sustinere!
O sa vina cand vrea, cred....

Te pup

Mitzi.mamitzi

Mesajde Mitzi.mamitzi » Mie Oct 19, 2016 8:36 pm

Eu nu sunt de acord cu asta...ca vine cand vrea..e imposibil sa nu ne vrea un sufletel la cata dragoste avem de daruit...trebuie ca stiinta sa vina in sprijinul nostru.. si noi mai relaxate.... TREBUIE CUMVA, CANDVA!!!! TE PUP SI MULTA PUTERE!!!!

AlexandraBV

Re: Pierderea de sarcina / avortul spontan

Mesajde AlexandraBV » Dum Oct 23, 2016 11:21 pm

Buna seara,
Simt nevoia sa impartasesc si eu "of-ul" meu. De 1 an si 10 luni incercam sa avem un bebelus. Am trecut pe la mai multi medici pana sa gasim unul, sa spun, pe gustul meu. Am gasit intr-un final. Analize, ecografii, monitorizari, histero, totul a iesit perfect, insa bebele nu dorea sa vina.
Luna aceasta a mai trebuit fac cateva analize in una din zilele 2, 3 sau 4 a ciclului si apoi trebuia sa incepem stimularea. Insa menstruatia intarzia sa vina (am menstruatie regulata 28 zile, rareori mai vine la 29 zile). La 31 zile am facut un test: doua liniute, yey, fericire mare. A doua zi am facut beta hcg: 27,42. Urmatoarea zi am mers la doctorita, insa era prea mic sa se vada ceva (eu grabita, normal! Emotii, fericire, insa si temeri!).
Noaptea trecuta, la o saptamana de la confirmarea sarcinii, s-a spulberat toata fericirea. Au inceput sangerarile, si da o zi de sangerari cu standardele dureri de burta si lombare imi confirma ca a venit "menstruatia". Prin urmare, pot sa spun printre lacrimi, ca desi nu l-am vazut inca, imi e dor de acea minuscula creatura ce trebuia sa creasca in mine si acum nu mai e.
Insa acesta cadere ma face sa imi doresc mai mult un copil si sa lupt mai mult pentru a-l avea!
Va doresc tuturor copii sanatosi si multa fericire!

Allessia27

Mesajde Allessia27 » Lun Iun 05, 2017 1:40 am

Ok....cum sa ma explic ca sa pot primi un răspuns necesar,mai ales pt starea mea gravă de panica.pe data de 24 mai 2017,am făcut un test de sarcina,răspunsul fiind pozitiv! Nu am avut grețuri,pofte ci doar o stare de oboseala foarte pronunțată,sâni foarte sensibili si mersul la toaleta des.pe data de 02 iunie am început sa am unele sângerări,de un roșu deschis.urmatoarea zi au început sa apăra si firicele de țesut.starea de oboseala a dispărut,sânii nu mai au absolut nimic.pe data de 5 in schimb pe absorbant nu mai curge nimic,dar inauntru încă este sânge.am analizat foarte atent sa văd dacă elimin ceva dar nimic.dureri nu am absolut deloc.ajung la control abia peste o săptămâna.stie cineva despre ce ar putea fi vorba?multumesc mult

anannya2012

Mesajde anannya2012 » Joi Iun 08, 2017 12:08 pm

Nu ti-a dat nimic sa iei doctorita ta cand ai mers la ea? Nimic pentru sustinerea sarcinii?
Eu 33,sotul 35. (azoospermie)
22aug-prima IUI-reusit(OminiClinic,Iasi,Dl.Dr.Bors)
2sep-HCG TOTAL -Ser: 50.7 mUI/ml [premom]
Imagine
Imagine

Ramona Elena

Bună ziua fetelor, am 6 sarcini oprite în evoluție, la 6 saptamani, ultima la 8 saptamani cu clexane 0,4. Am 38 ani

Mesajde Ramona Elena » Vin Iun 30, 2017 12:59 pm

Am 6 sarcini oprite în evoluție. La 6 saptamani, ultima s ă oprit la 8 saptamani fiind sub tratament clexane 0. 4. Am 38 ani. Mai sunt fete in aceeasi situatie?

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Noi 17, 2017 11:28 am

Sesiune live pe FB ocazionata de European Fertility Week - despre pierderea de sarcina:

Durata: 18 minute
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Noi 30, 2017 4:22 pm

Guideline on the management of recurrent pregnancy loss: https://www.eshre.eu/Guidelines-and-Leg ... -loss.aspx
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei