Tratamente naturiste infertilitate feminina

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
miki70

Tratamente naturiste infertilitate feminina

Mesajde miki70 » Joi Noi 12, 2009 5:12 pm

Inregistrarea sesiunii FB LIVE despre „naturiste” si infertilitate:

[Durata: 26 de minute]

Later edit (2017): Sesiune live FB in cadrul European Fertility Week, pe tema infertilitatii feminine.

Durata: 14 minute

Avertisment "SOS Infertilitatea":
Sfat general pentru cititorii acestui topic (noi, care scriem, suntem cat de cat avizate, dar exista persoane care abia au aflat ca se confrunta cu infertilitatea si care se reped pe internet in cautare de solutii): nu luati de bune primele informatii peste care dati pe internet, gen "branca ursului vindeca/amelioreaza infertilitatea, fie masculina, fie feminina" si a doua zi incepeti sa beti branca ursului, din principiu. Filtrati informatiile. Faceti analizele hormonale si vedeti ce excese / deficiente aveti. Doar dupa ca va convingeti ca stiti care e nevoia organismului, puteti sa va ganditi la a il ajuta cu naturiste. Dar chiar si asa, trebuie macar sa va informati medicul.

Nu ne jucam cu hormonii, ok? :)

sophie76 scrie:fetelor, sper sa nu fiu off topic, dar nu stiu unde sa postez subiectul meu pt un raspuns edificator :D :
Eu sunt in pregatire pt FIV, am inceput deja cu AC, de spatamina viitoare incep cu Suprefact si de pe 22 nov cu stimulare Gonal F.
Aditional medicatiei pt FIV ce as mai putea lua ajutator?Dupa ce am ami studiat eu pe net m am gindit sa iau astfel:
- acid folic+ B uri de la Doppel hertz, 1 cps/zi
- omega 3 1000 mg tot de la Doppel , 2 cps/zi
- vit C 1 cps/zi
-aspirin protect 100 mg 1 cps /zi oprita cu 2 zile inainte de punctie (deoarece stiu ca tratamentul hormonal coaguleaza singele si as vrea sa vascularizez un pic uterul)
-royal jelly , inceput o data cu tratamentul de stimulare , 2 fiole pe zi ( am gasit in farmacie Royal jelly +ginseng, e bun sau tb pur?)
L am informat si pe dr Kovacs de intentia mea si mi- raspuns ca pot sa iau acid folic, omega 3 nu stie cu ce m ar ajuta, aspirina sa nu iau pt ca exista risc sa singerez la punctie, iar despre royal jelly nu se stiu f multedespre efectele ei si e riscant sa o iau, deci nu.

Va rog si pe voi sa ma ajutati cu o parere! MULTUMESC MULT!

RalucaBonzi scrie:Sophie, eu nu ma pricep foarte tare, iar cand nu ma pricep prefer sa tac. Sper insa ca intre timp te-ai luminat, eu as zice sa il asculti pe medic (mai ales combinatia aia cu gingseng suna dubios, eu nu as lua asa ceva). Tin pumnii tare, sa ai "productie" cel putin la fel de buna ca Felicia!

miki-miki scrie:Sophie76 dc ai vre-un fibrom sa nu iei Royal Jelly (dc stai bine cu estrogenul nu tb sa suplimentezi cu royal jelly ) si Ginseng-ul nu-i bun . Omega 3 e f buna, da calitate ovocitelor. Pt endometru e buna o vit E forte(luata 10 zile din zi 1 ) si o aspirina de 100mg . Succes!!

sophie76 scrie:Raluca, miki [floare] , multumesc pentru raspuns, la ideea cu Royal jelly am renuntat, am ramas doar cu acid folic +Buri, omega 3 si aspirin protect.
Omega 3 pe care il iau , o capsula are 1000 mg omega 3 si vitamina E 12 mg , in cazul asta pot sa mai suplimentez cu cite o pastila de vit E din Z1? ce inseamna vit E forte, eu am mai luat din farmacie vit E de 100 mg,despre asta e vorba?

Eu am inceput deja inhibarea cu suprefact 0,5 ml de marti, din z15 de Marvelon ,respectiv z16 de menstruatie, pina acu nu am mai gasit un astfel de protocol ,oare nu e prea lunga inhibarea? Trebuie sa am incredere in doctor !!! [floare]

miki70

Re: Tratamente naturiste infertilitate feminina

Mesajde miki70 » Joi Noi 12, 2009 5:25 pm

Sophie [floare] aspirin protect sa nu iei mai mult de 100mg, omega 3 tb sa-mi spui cata EPA si cata DHA are in ea, nu cate mg are o capsula pt ca mai are pus si ulei simplu in ea (se ia max EPA+DHA 500-600 mg ) pana la ET apoi scazi la 1 /zi. De ob se da o vit E Forte/zi , adica 100mg dar se fac tratam si cu cantit mai mari pe per scurte de timp. Eu am luat si omega 3 si 1 vit E forte timp de 10 zile din z1 pana in zi 10.
Invibare cu marvelon+dipherelin in ac timp nu am mai auzit.

sophie76

Mesajde sophie76 » Joi Noi 12, 2009 7:10 pm

miki, un comprimat de omega 3 contine 180 mg EPA+120 mg DHA ,deci 300 mg in total, deci pot sa iau 2 /zi , pot sa le iau si pe perioada inhibarii? :D
Da ,asa e protocolul meu cu marvelon+suprefact, nici eu nu prea am auzit dar speranta mea e ca stie medicul ce face , mi a spus ca intentia este nu de a obtine f multi foliculi ci sa fie de calitate, eu avind infertilitate (inca) inexplicabila :D

miki70

Mesajde miki70 » Joi Noi 12, 2009 7:54 pm

Sophie ia 3 omega 3/zi de acum pana la ET. Dadui o cautare si vazui ca se poate lua pana la 1000 mg EPA+DHA. Dupa ET reduci la 1/zi. Succes!!!

sophie76

Mesajde sophie76 » Vin Noi 13, 2009 10:19 am

miki ,multumesc din suflet :ymhug:

miki70

Mesajde miki70 » Vin Noi 13, 2009 11:06 am

Cu multa placere, succes!!!

alinutzab

Mesajde alinutzab » Dum Noi 15, 2009 6:19 pm

Buna, eu am inceput sa iau de luna aceasta ceai de napraznic si de cretisoara, dar am citit ca parca ar fi progesteronice. Asa ca am luat doar dupa ce s-a produs ovulatia (monitorizata). Si intentionez sa iau pana la venirea ciclului. E bine asa? Si inca o intrebare: as vrea sa fac niste bai de abur (de sezut). Pt. ca am avut un inceput de cistita saptamana asta, pt ca ma necajeste si o candida, pt ca mi s-a spus in urma unei laparascopii ca am o trompa nepermeabila si una greu permeabila si ca e posibil sa fie inflamate. Ma gandesc ca o inflamatie poate fi si din vina unei anexite si am citit ca baile astea ar face bine. Dar oare daca eu am reusit sa raman insarcinata la aceasta ovulatie, nu fac rau cu baile astea de sezut? Oricum am facut o baie acum 2 zile si as mai face macar 2 pe saptamana. Ce ziceti? Multam.

silvy

Mesajde silvy » Joi Noi 19, 2009 11:34 am

Buna, si eu ma lupt cu infertilitatea cauzata in parte de endometrioza mea si pe de alta parte de teratospermia sotului.
Intrebarea mea este daca balneofizioterapia ajuta ( ma gandesc sa fac o cura de balneofizioterapie ginecologica la Sovata care dureaza 14 zile)
A incercat cine asa ceva? Ajuta oare sau mai mult dauneaza?

felicioc

Mesajde felicioc » Vin Noi 20, 2009 9:35 am

silvy, cu siguranta o cura de balneo nu strica, in general. Sincer, nu stiu daca e recomandata in cazul endometriozei. Daca aflu ceva, iti spun! Iar sotului cred ca i-ar ajuta!
alinutzab, din cate stiu eu, napraznicul se poate lua si inainte de ovulatie, cretisoara doar dupa. Baile de abur sunt f bune pt inceput de cistite/anexite, iti recomand infuzie de coada calului cu coada soricelului. Nu cred ca dauneaza unei eventuale nidatii.

AncaBB

Mesajde AncaBB » Mar Iun 29, 2010 7:54 pm

cine ma ajuta si pe mine? cand si cat se ia royal jelly?
36 de ani , patru inseminari nereusite , dosar aprobat , FIV 1 reusit la Giulesti. MULTUMESC DOAMNE !

littlegirl

Mesajde littlegirl » Joi Iul 01, 2010 12:50 pm

Salut!

laptisorul de matca, in stare pura se ia in felul urmator (cum am luat si eu): 2g sublingual cu 20 minunte inainte de micul dejun; se bea suficienta apa (1 pahar) cam dupa 10 minute.

Se ia in primele 14 zile ale CM, in cura de 3 luni. In aceasta perioada nu se consuma cafea si alte excitante cu cofeina.

Unii considera ca se poate lua toata luna, insa laptisorul contine prehormoni feminini=estrogeni, care predomina in prima parte a CM...

Madlene

Mesajde Madlene » Lun Sep 06, 2010 3:18 pm

Buna.
Cunoaste cineva tratamente naturiste pentru endometrioza?
Am facut acum 4 zile un Diphereline 3.75. Si vroiam sa ajut cumva prin alimentatie si tratament naturist.
Am 30 de ani si imi doresc foarte mult un copil pe cale naturala.
Am o trompa infundata si chisturi pe ovare. Acum 9 luni am fost operata laparoscopic de un chist ovarian. Am facut 4 luni tratament cu Yasmine, apoi inca 5 luni am incercat sa ramana insarcinata fara succes. In urma altor controale si a unei analize CA125, am fost diagnosticata cu endometrioza ovariana st.II si mi s-a prescris Diphereline.
A mai trecut cineva prin problemele astea? Ajutati-ma cu un sfat, va rog.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Sep 07, 2010 10:17 am

Madlene, un articol amplu despre endometrioza gasesti pe blogul nostru: http://infertilitate.com/afectiuni-frec ... ometrioza/ Vestea buna: articolul este scris de o fosta aspiranta, suferinda de endometrioza, azi mama unei fetite, sarcina fiind obtinuta natural. Deci se poate!

Apoi, la faza cu naturistele specifice pentru endometrioza nu credem ca te putem ajuta. Nu am auzit de asa ceva, nu cunoastem. Exista naturiste pentru infertilitate feminina, insa acestea au rol mai degraba in reglarea echilibrului hormonal si in ameliorarea calitatii ovocitare.

Cat despre alimentatie - iarasi nu este conectata direct cu endometrioza, dar pentru o mai buna calitate ovocitara, esentiala in obtinerea unei sarcini viabile, se recomanda o alimentatie bogata in proteine si grasimi (deci nu e momentul sa se tina o dieta stricta atunci cand incerci sa concepi), iar glucidele si carbohidratii trebuie evitate.

Iti tinem pumnii sa fie bine si sa vii cu vestea minunata curand!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Madlene

Mesajde Madlene » Mar Sep 07, 2010 10:54 am

Multumesc pentru raspuns, Raluca.
Am citit articolele despre endometrioza. Ma interesa daca mai sunt si alte forumiste care se confrunta cu asa ceva.
Am gasit si cateva recomandari de tratamente naturiste, pentru dereglare hormonala care ajuta in endometrioza.
O sa le incerc si vi le impartasesc si voua daca au efect.
Numai bine,

alif

Mesajde alif » Mar Sep 07, 2010 6:15 pm

Madlene, si eu am endometrioza si ma simteam relativ bine luand Diane 35 pt inhibare ovariana; acum le-am oprit pt a efectua analize hormonale pt FIV si ma simt cam rau! As vrea sa stiu si eu ce produse naturiste ai gasit, in principiu nu pot face rau fiind pe baza de plante, dar poate mai atenueaza durerea si extinderea endometriozei!
Multumesc :ymhug:
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

littlegirl

Mesajde littlegirl » Mar Sep 07, 2010 8:01 pm

Salut!

nu am endometrioza, insa prietena mea s-a operat anul trecut de un chist, ocazie cu care i s-a descoperit si endometrioza. La externare i s-au prescris injectii cu Zoladex, parca 1/luna timp de 3 luni. Ea voia sa sa trateze si cu naturiste, a cautat informatii si practic regimul alimentar consta numai in lactate slabe, ceea ce nu a putut urma si doctorita care a operat-o i-a spus clar ca nu are rost sa tina regim sau tratament naturist...Eu am luat in acea perioada Vitex (pt acnee) si tot citind despre aceasta planta am gasit ca e buna si pentru endometrioza, pentru ca regleaza raportul dintre hormoni (estrogeni-progesteron). Vitex-ul se ia pe o perioada de minim 3 luni si nu are efecte secundare.

Atat stiu despre tratarea endometriozei... [floare]
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

alif

Mesajde alif » Mar Sep 07, 2010 8:13 pm

Multumesc Littlegirl! :ymhug:
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

Madlene

Mesajde Madlene » Mie Sep 08, 2010 8:40 am

Buna.Pai regimul consta in renuntarea la carnea de porc, grăsimi, produse lactate grase, conserve de carne, mezeluri, alimentele prăjite, condimente iuţi, oţet, alcool, zahăr, cafea, ciocolata, coca-cola, morcovi şi sfecla roşie, mărar, soc, pătrunjel, soia (aceste legume au efect estrogenic, fiind interzise în endometrioză).
Deasemenea sunt foarte utile, din cate am citit, tincturile pentru dereglare hormonala. Cea mai buna este tinctura de propolis ( pentru foarte multe boli) doar ca mie personal mi se pare imposibil de baut. Este foarte rea la gust si foarte gretoasa. Eu mai beau tinctura de papadie - 30 picaturi in 100 ml apa- indicata in eliminarea toxinelor.
Nu cred ca aceste tratamente vindeca dar cu siguranta ajuta la vindecare si mai ales la prevenire.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Sep 08, 2010 10:07 am

alif scrie:As vrea sa stiu si eu ce produse naturiste ai gasit, in principiu nu pot face rau fiind pe baza de plante [...]

Alif, fraza asta am auzit-o / citit-o de mai multe ori, e destul de raspandita si, din punctul meu, periculoasa. De ce comprimatele pe baza de plante nu ar putea face rau? Pentru ca se cheama "suplimente alimentare" si nu "medicamente"? Asta e doar un truc comercial, ca sa nu cada sub incidenta legii si sa poata fi vandute doar in farmacii. Chiar daca sunt pe baza de plante, comprimatele / tincturile astea contin substante active cu efecte asupra sanatatii. Efecte pozitive sau efecte negative.

Nu exista dubii ca exista produse naturiste care influenteaza nivelul anumitor hormoni. Acum, depinde in ce directie. Ca sunt multe naturiste puternic estrogenice, "recomandate" pe toate forumurile, adesea alandala, care din cate inteleg ar fi complet neindicat pentru o persoana cu endometrioza sa le ia, doar pentru ca sunt pe baza de plante / naturiste si nu pot face rau.

Sfat general pentru cititorii acestui topic (noi, care scriem, suntem cat de cat avizate, dar exista persoane care abia au aflat ca se confrunta cu infertilitatea si care se reped pe internet in cautare de solutii): nu luati de bune primele informatii peste care dati pe internet, gen "branca ursului vindeca/amelioreaza infertilitatea, fie masculina, fie feminina" si a doua zi incepeti sa beti branca ursului, din principiu. Filtrati informatiile. Faceti analizele hormonale si vedeti ce excese / deficiente aveti. Doar dupa ca va convingeti ca stiti care e nevoia organismului, puteti sa va ganditi la a il ajuta cu naturiste. Dar chiar si asa, trebuie macar sa va informati medicul.

Nu ne jucam cu hormonii, ok? :)
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

alif

Mesajde alif » Mie Sep 08, 2010 9:34 pm

ok :ymhug:
Sigur ca voi vorbi si cu medicul, dar am dureri destul de mari de cand numai iau AC; am luat destule antiinflamatoare si vreau ceva mai putin nociv.

Înapoi la “Infertilitate.”