Tratamente naturiste infertilitate feminina

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
AncaBB

Re: Tratamente naturiste infertilitate feminina

Mesajde AncaBB » Joi Sep 09, 2010 10:34 am

littlegirl scrie:Salut!

laptisorul de matca, in stare pura se ia in felul urmator (cum am luat si eu): 2g sublingual cu 20 minunte inainte de micul dejun; se bea suficienta apa (1 pahar) cam dupa 10 minute.

Se ia in primele 14 zile ale CM, in cura de 3 luni. In aceasta perioada nu se consuma cafea si alte excitante cu cofeina.

Unii considera ca se poate lua toata luna, insa laptisorul contine prehormoni feminini=estrogeni, care predomina in prima parte a CM...

Multumesc Littlegirl !

Mie mi-a adus verisoara mea din strainatate fiole de 1500 mg care au in compozitie : apa, laptisor de matca decongelat (1,5g ) bio, sirop de grau bio, miere de flori (825 mg ) bio, suc concentrat de portocale bio. Se ia o fiola pe zi la micul dejun int-un pahar cu apa.

Daca fac o inseminare le iau in primele 14 zile ale CM pentru calitatea ovocitara , da?
36 de ani , patru inseminari nereusite , dosar aprobat , FIV 1 reusit la Giulesti. MULTUMESC DOAMNE !

tina tina

Mesajde tina tina » Joi Sep 16, 2010 9:36 pm

silvy scrie:Buna, si eu ma lupt cu infertilitatea cauzata in parte de endometrioza mea si pe de alta parte de teratospermia sotului.
Intrebarea mea este daca balneofizioterapia ajuta ( ma gandesc sa fac o cura de balneofizioterapie ginecologica la Sovata care dureaza 14 zile)
A incercat cine asa ceva? Ajuta oare sau mai mult dauneaza?

am fost la sovata am facut doua saptamani tratament si nu a dat rezultate.incearca ca nu strica

tina tina

Mesajde tina tina » Mie Oct 27, 2010 8:09 pm

Madlene scrie:Buna.
Cunoaste cineva tratamente naturiste pentru endometrioza?
Am facut acum 4 zile un Diphereline 3.75. Si vroiam sa ajut cumva prin alimentatie si tratament naturist.
Am 30 de ani si imi doresc foarte mult un copil pe cale naturala.
Am o trompa infundata si chisturi pe ovare. Acum 9 luni am fost operata laparoscopic de un chist ovarian. Am facut 4 luni tratament cu Yasmine, apoi inca 5 luni am incercat sa ramana insarcinata fara succes. In urma altor controale si a unei analize CA125, am fost diagnosticata cu endometrioza ovariana st.II si mi s-a prescris Diphereline.
A mai trecut cineva prin problemele astea? Ajutati-ma cu un sfat, va rog.

intra pe carpicon.ro si scrie-i doamnei doctor viorica vintila, o sa iti raspunda.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Noi 06, 2010 5:01 pm

Am postat pe blog o pagina cu ceva informatii despre antioxidanti si vitamine: http://infertilitate.com/glosar-inferti ... naturiste/ Multumim Anei Potora pentru traducere! [floare] Nu am bagat prea multe informatii despre naturistele "made in Romania", dar pagina este updatabila, daca cineva doreste sa redacteze o sinteza, o vom publica. Oricum, am facut link catre acest topic.

Aveti in articol un tabel cu vitaminele/mineralele cu impact asupra ovulatiei si calitatatii ovocitelor - nu il putem reda aici, se pierde tabelul.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Noi 29, 2010 5:51 pm

Eu abia azi am aflat ca in Franta exista vitamine speciale pentru AMP (= assistance médicale à la procréation).

Mi s-a spus de catre medic sa fac, inaintea FET, o cura cu unul din aceste doua complexe de vitamine:

Gynéfam

Ingrédients (par capsule) :
- vitamine B1 (1.4 mg),
- vitamine B2 (1.6 mg),
- vitamine B3 (18 mg),
- vitamine B5 (6 mg),
- vitamine B6 (2 mg),
- vitamine B8 (150 µg),
- vitamine B9 (400 µg),
- vitamine B12 (2,6 µg),
- vitamine E 10 mg,
- vitamine D 10 µg,
- fer 14 mg,
- zinc 3,75 mg,
- magnésium 60 mg,
- cuivre 500 µg,
- manganèse 1 mg,
- iode 150 µg.

sau

Oligobs PMA

Composition (mg par comprimé) :

fer : 14mg (100% ajr),
b9 : 0.2mg (100% ajr),
c : 60mg (100% ajr).
taurine : 50mg.,
e : 10mg (100% ajr),
magnésium : 100mg (33% ajr),
zinc : 12mg (80% ajr)
b6 : 2mg (100% ajr)

O sa optez pentru primul, pare mai complex. Plus ca mi-e frica de taurina din al doilea (cred ca stiti ca taurina e subtanta din bautura Redbull, care a fost pana de curand interzisa in Franta, au fost nevoiti sa autorizeze vanzarea doar in urma unui proces castigat de producator, dar Redbull e obligat in Franta sa puna pe etajera unde sunt expuse dozele spre vanzare un afis mare "contine taurina")
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

miki70

Mesajde miki70 » Lun Noi 29, 2010 6:36 pm

Raluca [floare] al 2-lea produs cred ca e pt sotul tau, nu vad de ce ti s-ar recomanda taurina. Sa nu uiti sa adaugi si omega3 (Arctic Sea) la primul produs.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Noi 29, 2010 6:43 pm

Nu, nu, e pentru doamne:

Oligobs®PMA (Procréation Médicale Assistée) est une association équilibrée de micronutriments tels que minéraux et vitamines, œuvrant en synergie. Oligobs®PMA est spécialement formulé pour préparer la grossesse en aidant la future maman à constituer les réserves de vitamines, oligo-éléments et acides aminés dont elle aura besoin tout au long de sa grossesse
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Dec 02, 2010 8:58 pm

miki-miki scrie:Sa nu uiti sa adaugi si omega3 (Arctic Sea) la primul produs.

Miki, am luat azi Gynéfam si are si Omega3 - 200 mg/capsula (DHA = 146 mg/capsula).

Practic, o singura capsulitza de-asta asigura 100% aportul zilnic necesar de B1, B2, B3, B5, B6, B8, B9, B12, E, D, fier, cupru, manganeza si iod. Si 37% din aportul zilnic necesar de zinc si 16% din aportul zilnic necesar de magneziu.

Mie mi se par foarte complete, inca nu am vazut pana acum un complex care sa aiba atat de multe vitamine, minerale, oligoelemente + Omega3 la un loc.

Exista cutii de 30 si de 90 de capsule, eu am luat de 90 si a costat vreo 25€.

miki70

Mesajde miki70 » Vin Dec 03, 2010 4:51 pm

Super, e bine ca este cate putin din fiecare in el. Sper ca nu mai iei si separat B12. Cu tiroida cum stai? Inainte de a incepe stimularea ai facut vreodata TSH? Austriecii am vazut ca nu incep stimularea decat at cand TSH se apropie de valoarea 1, dc ai o valoare mare nu ai productie buna. Vitaminele tale vad ca au si iod, e bine de stiut cum stai endocrinologic.

littlegirl

Mesajde littlegirl » Sâm Dec 04, 2010 11:45 am

Miki, de evening primrose ce stii? in ce masura ajuta la formarea mucusului si in ce cantitati trebuie luat? stii ceva de efecte secundare?

Apropo de mucus, deunazi am auzit o smecherie de la o prietena care a luptat cu infertilitatea 3 ani si a invins-o in mod natural, prin detasare: cica siropul Robitusin de tuse e indicat in cazul in care mucusul cervical e prea gros in perioada fertila. :)
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

miki70

Mesajde miki70 » Sâm Dec 04, 2010 12:35 pm

littlegirl scrie:Miki, de evening primrose ce stii? in ce masura ajuta la formarea mucusului si in ce cantitati trebuie luat? stii ceva de efecte secundare?

Apropo de mucus, deunazi am auzit o smecherie de la o prietena care a luptat cu infertilitatea 3 ani si a invins-o in mod natural, prin detasare: cica siropul Robitusin de tuse e indicat in cazul in care mucusul cervical e prea gros in perioada fertila. :)

Nu am folosit niciodata evening primrose, stiu doar ca fetele cu PCOS il iau, alte informatii despre el nu stiu sa-ti dau. Posibil sa fie adevarat ceea ce ai spus despre Robitusin deoarece si Mucosolvan e recomandat barbatilor care au gigeii aglutinati. Dc vrei mucus cervical si o usoara stimulare naturala f buna e MACA 3capsule/zi , aceasta http://naturasanat.ro/product.php?id_product=382

oanandries

Mesajde oanandries » Lun Dec 06, 2010 2:14 pm

Fetelor spuneti-mi daca ati patit vreuna dintre voi sa va doara sanii aproape 2 saptamani.Trec de cateva luni bune prin asa ceva,doctorita mi-a zis ca din cauza insuficientei de progesteron si sa i-au duphaston,am luat doua luni si mi-a cam dereglat menstruatia,am incetat cu duphastonul,durerile tot persista incepand dupa ovulatie pana la menstruatie, hormonalele au iesit ok.As incerca ceva naturist ,aveti vreun sfat?
Cu durerile am inceput cam de cand tot am luat clomiphene citrat,si la sfatul doctorilor am luat in total cam 9 luni,cu pauze ,luam 2-3 luni apoi pauza,apoi am aflat de pe net ca nu se i-a mai mult de 3 luni ca nu e bun pt endometru.Se pare ca am o dereglare serioasa,am mai mult de jumatate de an de cand suport durerile astea de sani.
Mamica fericita din 25 februarie 2014

miki70

Mesajde miki70 » Lun Dec 06, 2010 2:24 pm

oanandries scrie:Fetelor spuneti-mi daca ati patit vreuna dintre voi sa va doara sanii aproape 2 saptamani.Trec de cateva luni bune prin asa ceva,doctorita mi-a zis ca din cauza insuficientei de progesteron si sa i-au duphaston,am luat doua luni si mi-a cam dereglat menstruatia,am incetat cu duphastonul,durerile tot persista incepand dupa ovulatie pana la menstruatie, hormonalele au iesit ok.As incerca ceva naturist ,aveti vreun sfat?
Cu durerile am inceput cam de cand tot am luat clomiphene citrat,si la sfatul doctorilor am luat in total cam 9 luni,cu pauze ,luam 2-3 luni apoi pauza,apoi am aflat de pe net ca nu se i-a mai mult de 3 luni ca nu e bun pt endometru.Se pare ca am o dereglare serioasa,am mai mult de jumatate de an de cand suport durerile astea de sani.

Prolactina ai afacut-o?
Produsul Mastodinon e f bun sau Vitex Fruit http://www.mamanatura.ro/sanatate/afect ... -p10005461
Amandoua contin Vitex Agnus Castus La farmacie mai e Femicur dar ac e cu extract standardizat de vitex, am luat odata si mi s-a parut f slab.
Se iau asa cum scrie in prospect.

oanandries

Mesajde oanandries » Lun Dec 06, 2010 3:01 pm

Multumesc miki-miki de raspuns,da am facut si prolactina si se incadreaza in parametri,o sa i-au ce mi-ai spus,sper sa ma ajute,mai ales ca-s naturiste ,mai rau de atat nu pot sa-mi faca :-s

miki70

Mesajde miki70 » Lun Dec 06, 2010 3:26 pm

Oanandries [floare] cu multa placere. Sa nu le iei pe toate, alege doar unul , da? Iti recomanda Vitex Fruit-ul, Mastodinon nu stiu dc se mai gaseste la noi.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Dec 07, 2010 6:02 pm

oanandries scrie:sper sa ma ajute,mai ales ca-s naturiste ,mai rau de atat nu pot sa-mi faca :-s

Atentie, Oana!! Pericol mare! Exact genul de afirmatie/perceptie care poate face extrem de mult rau!

Adica de ce daca ar fi "naturiste" nu ar putea face rau?! E clar ca unele din plantele astea au efect asupra organismului/sanatatii, de ce acesta ar fi musai pozitiv sau neutru?!

Sa iti reamintesc ca pana acum doar cateva decenii, de cand s-a dezvoltat industria chimica, absolut toate otravurile, care de care mai mortale, erau preparate din plante? Deci, cat se poate de "naturiste"?!

Deci, atentie mare!

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Dec 07, 2010 6:12 pm

miki-miki scrie:Super, e bine ca este cate putin din fiecare in el. Sper ca nu mai iei si separat B12. Cu tiroida cum stai? Inainte de a incepe stimularea ai facut vreodata TSH? Austriecii am vazut ca nu incep stimularea decat at cand TSH se apropie de valoarea 1, dc ai o valoare mare nu ai productie buna. Vitaminele tale vad ca au si iod, e bine de stiut cum stai endocrinologic.

Am luat B12 si acid folic pana de curand, de cand am trecut pe gynéfam le-am oprit.

Cu tiroida stiam ca stau bine, am facut un TSH prin 2008 si 2009 si am hotarat acum (nu in relatie cu vitaminele astea, ci in vederea TEC, incerc sa identific / elimin orice posibile cauze ale esecului de implantare) sa fac un bilant tiroidian si imunologic.

Mi-au venit rezultatele:

TSH: 1,24 (in 2009: 1,34), valori normale 0,4 - 4
T3 liber: 4,4, valori normale 3,5 - 6
T4 liber: 14,1, valori normale 7 - 17

Am facut si antitiroperoxidaza - nu stiu exact ce e asta, dar e negativa, am <2 si trebuie sa fie <9.

oanandries

Mesajde oanandries » Mie Dec 08, 2010 3:47 pm

Ai dreptate Raluca,nu toate naturistele fac bine.Eram la servici cand am afirmat si luandu-ma si cu alte treburi nu m-am gandit suficient.Oricum am citit prospectul la Vitex Fruit si o sa i-au cu incredere. :ymhug:

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Apr 29, 2011 7:55 pm

Intra in vigoare noua directiva a UE privind medicamentele pe baza de plante.

Incepand de maine, cetatenii UE pot fi siguri ca medicamentele traditionale pe baza de plante pe care le cumpara in UE sunt sigure si eficace. Expirarea perioadei de tranzitie de 7 ani specificata in directiva din 2004 privind medicamentele pe baza de plante (2004/24/CE) inseamna ca doar medicamentele care au fost inregistrate sau autorizate pot ramane pe piata UE dupa 1 mai 2011. Mai multe Asoctiatii si ONG-uri care promoveaza alimentatia "naturista" si medicina homeopata critica puternic noua Directiva despre care spun ca-si propune sa scoata de la libera comercializare toate produsele naturale si fara efecte nocive. Numai testele de laborator necesare omologarii, dupa cum declara acestia, costa cam 100.000 de euro per ingredient.

Directiva privind medicamentele pe baza de plante introduce o procedura de inregistrare mai simpla decat pentru alte medicamente, tinand cont de indelungata utilizare a medicamentelor traditionale pe baza de plante. In acelasi timp, directiva contine garantiile necesare cu privire la calitatea, siguranta si eficacitatea lor.

Directiva privind medicamentele pe baza de plante:

nu interzice medicamentele traditionale pe piata UE. Dimpotriva, ea introduce o procedura de inregistrare mai usoara, mai simpla si mai putin costisitoare decat pentru alte medicamente. In plus, ea a acordat producatorilor de medicamente traditionale pe baza de plante o perioada de tranzitie exceptional de lunga, de 7 ani, pentru a-si inregistra produsele.
nu interzice vitaminele, suplimentele pe baza de minerale si ceaiurile din plante.
nu interzice terapiile alternative si terapeutii care le practica, homeopatia, plantele medicinale sau cartile despre acestea.

John Dalli, comisarul european responsabil cu politicile privind sanatatea si consumatorii, a afirmat: „Am ajuns acum la capatul unei lungi perioade de tranzitie care a acordat producatorilor si importatorilor de medicamente traditionale pe baza de plante timpul necesar pentru a demonstra ca produsele care fac obiectul activitatii lor au un nivel acceptabil de siguranta si eficacitate. Pacientii pot avea de acum incredere in medicamentele traditionale pe baza de plante pe care le cumpara in UE.”

Procedura simplificata

Pentru a proteja sanatatea publica, toate medicamentele, inclusiv cele traditionale pe baza de plante, au nevoie de o autorizatie de comercializare pentru a fi introduse pe piata UE. Procedura simplificata introdusa de directiva privind medicamentele pe baza de plante permite ca aceste produse sa fie inregistrate fara efectuarea de studii clinice si de siguranta, pe care le-ar implica o procedura completa de obtinere a unei autorizatii de comercializare, potrivit reprezentantei Comisiei Europene la Bucuresti.

In schimb, un solicitant care doreste sa inregistreze un medicament traditional pe baza de plante trebuie sa puna la dispozitie documentatia care demonstreaza ca produsul in cauza nu este daunator in conditiile de utilizare specificate. De asemenea, el trebuie sa puna la dispozitie dovezi din care sa reiasa ca produsul are un istoric de utilizare dovedit si anume ca a fost utilizat in conditii de siguranta timp de cel putin 30 de ani – dintre care 15 in UE.

Sapte ani pentru inregistrare Directiva privind medicamentele pe baza de plante a fost adoptata de Parlamentul European si Consiliu la data de 31 martie 2004. Ea a acordat producatorilor o perioada de tranzitie exceptional de lunga, de 7 ani, pentru a-si inregistra produsele traditionale pe baza de plante aflate deja pe piata UE in momentul intrarii in vigoare a directivei.

Solicitantii au avut la dispozitie 7 ani pentru a solicita autorizatia autoritatilor competente din statul membru sau statele membre unde doreau sa-si comercializeze produsul. Daca pana la 30 aprilie 2011 un medicament pe baza de plante nu este inregistrat sau autorizat, produsul respectiv nu poate sa fie comercializat pe piata UE dupa 1 mai 2011. Dupa aceasta data, producatorii de medicamente traditionale pe baza de plante pot solicita in continuare inregistrarea pe baza procedurii de inregistrare simplificate.

Context Unele plante contin substante care pot fi utilizate in tratamentul bolilor. Medicamentele fabricate din aceste substante sunt cunoscute sub denumirea de „medicamente pe baza de plante”. Chiar daca contin ingrediente naturale, unele dintre aceste produse pot fi daunatoare pentru sanatate. Prin urmare, aceste produse sunt reglementate de legislatia farmaceutica, al carei obiectiv este protejarea sanatatii publice prin garantarea sigurantei, eficacitatii si calitatii medicamentelor.

Medicamentele „traditionale” pe baza de plante sunt un subgrup de medicamente pe baza de plante care se utilizeaza de cel putin 30 de ani, inclusiv cel putin 15 ani in UE, sunt destinate a fi utilizate fara supraveghere din partea unui medic practicant si nu se administreaza prin injectie. Aceasta categorie nu este limitata la medicamentele traditionale pe baza de plante de provenienta europeana; ea include si medicamentele utilizate in medicina traditionala chineza si ayurdevica.

Directiva privind medicamentele pe baza de plante a actualizat directiva din 2001 privind codul comunitar pentru medicamentele de uz uman (Directiva 2001/83/CE) prin introducerea unei proceduri simplificate specifice medicamentelor traditionale pe baza de plante.

Teoria conspiratiei: se doreste scoaterea treptata a produselor naturiste de pe piata?

Mai multe Asoctiatii si ONG-uri care promoveaza alimentatia naturista si medicina homeopata precum si asociatii religioase critica puternic noul Codecs Alimentarius despre care spun ca-si propune sa scoata de la libera comercializare toate produsele naturale si fara efecte nocive. O miscare similara s-a facuta simtita si pe plan europeana, mai multe ONG-uri criticand puternic noua Directiva despre care spun ca trateaza superficial piata medicamentelor "naturiste" in loc sa reglementeze haosul din randul medicamentelor nocive vandute prin lanturile de farmacii.

"Adevarata menire a acestui Cod este pur si simplu sa scoata in afara legii produsele naturale promovand organismele modificate genetic sau ale caror moduri de preparare sunt practic necunoscute si sa scoata de pe piata sau sa faca inacesibila procurarea vitaminelor cu exceptia cele produse sub stricta lor supraveghere. Practic, un tsunami gigantic ameninta tot ceea ce ar putea fi un potential concurent pentru industria farmaceutica. Boli precum cancerul, SIDA, maladiile cardio-vasculare, care ar putea fi tratate prin metode naturiste, vor fi lasate in seama medicamentelor de sinteza, care si-au dovedit, in majoritatea cazurilor, ineficienta si chiar periculozitatea. Totul, pentru a nu periclita uriasele profituri ale industriei farmaceutice mondiale."

Cat costa testarea si omologarea? 100.000 de euro per ingredient? Cat de afectati vor fi actualii producatori

Organizatiile anti Codex sustin ca numai ca testele de laborator necesare omologarii, dupa cum ne declara producatorii, costa cam 100.000 de euro per ingredient. Deci daca se omologheaza un produs cu 5 ingrediente pe baza de plante, numai omologarea costa cam jumatate de milion de euro. Si asta la un singur produs.

Per total, zeci de firme vor fi bagate in faliment. E adevarat ca unele vindeau produse contrafacute. Vor rezista doar firmele mari cu vanzari foarte mari, cele dependente de industriile pharma, care deja sunt acuzate ca vand produse care in realitate au efecte secundare adverse, fiind bazate pe mutatii genetice ale plantelor folosite ca ingrediente.

Sursa: http://www.euractiv.ro/uniunea-european ... ative.html
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Aug 05, 2011 11:15 pm

Pastile anti-aging, bune în infertilitate

Substanţele conţinute de pastilele anti-aging cresc şansele de concepţie în cazul femeilor cu probleme de fertilitate. Aceasta este concluzia cercetătorilor de la Universitatea din Tel Aviv, Israel, care au observat că femeile care iau suplimente nutritive DHEA, folosite pentru a atenua efectele îmbătrânirii, au şanse de trei ori mai mari să rămână însărcinate decât cele care nu urmează o astfel de terapie. De aceea, specialiştii israelieni spun că tratamentul cu DHEA ar trebui urmat timp de patru-cinci luni, în paralel cu cel pentru infertilitate.

Sursa: http://www.clicksanatate.ro/Pastile-ant ... _2954.html
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie