Infertilitatea feminina

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
SOS Infertilitatea
Administrator

Infertilitatea feminina

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Sep 14, 2009 10:49 am

Pe acest topic puteti adresa intrebari si oferi raspunsuri privind afectiuni/boli ce provoaca infertilitatea feminina.

Pe site-ul nostru puteti citi cateva articole care abordeaza doua dintre cele mai frecvente afectiuni ce provoace infertilitate feminina:

- endometrioza: http://infertilitate.com/afectiuni-frec"
- sindromul ovarelor polichistice (PCOS): http://infertilitate.com/afectiuni-frecvente/pcos/"

Bineinteles ca mai sunt multe alte afectiuni in acest domeniu, poate incercam impreuna sa scriem articole generaliste despre ele.

Despre inseminare: http://infertilitate.com/proceduri/inse ... iciala-ia/

Despre FIV: http://infertilitate.com/proceduri/fert ... vitro-fiv/"

Despre medicamentele FIV: http://infertilitate.com/glosar-inferti ... mente-fiv/"

Clinici FIV: http://infertilitate.com/glosar-inferti ... eturi-fiv/"

Analize FIV: http://infertilitate.com/glosar-inferti ... alize-fiv/"

Pe site gasiti si alte rubrici interesante, va asteptam si pe voi cu contributii.

Imagine

Later edit (2017): Sesiune live FB in cadrul European Fertility Week, pe tema infertilitatii feminine.

Durata: 14 minute
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

aura81

Re: Infertilitatea feminina

Mesajde aura81 » Vin Sep 18, 2009 9:31 am

IN LEGATURA CU OVARELE MICROPLICHISTICE. AM INCERCAT ANTICONCEPTIONALE, LAPAROSCOPIE. NIMIK.
AM LUAT PE PROPRIA PIELE UN ANTIDIABETIC SI TINCTURA DE MUGURI DE PIN. AM ZIS ORI CRAP ORI FAC BEBEI.DE CRAPAT NICI VORBA. BEBEI SA VEDEM , DAR MEDICUL A FOST EXTRAORDINAR DE SURPRINS.
A ZIS K O SA RECOMANDE SI EL :D

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Sep 24, 2009 10:04 am

aura, avem aici pe cineva cu experienta in pcos, care a reusit sa si invinga sindromul, fiind acum mamica - "psj". vezi ca a deschis diana subiect pcos, pune acolo intrebarile. :)
Ultima oară modificat Vin Sep 25, 2009 4:09 pm de către Mademoiselle PasDeChance, modificat 1 dată în total.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

psj

Mesajde psj » Vin Sep 25, 2009 4:05 pm

aura, te astept la subiectul pcos. de fapt iti iau intrebarea si iti raspund acolo.

cami30

Mesajde cami30 » Vin Sep 25, 2009 10:12 pm

Sa va spun din experienta mea vizavi de infertilitatea de ordin tubar

Poate ca am fost eu ghinionista dar dupa o incercare de "reparare" a trompelor in 2005, si am povestit la alt subiect procedura ( taiat zone stricate+ cusut la loc, refacut pavilion tubar), am ajuns in 2009 la o sarcina extrauterina. Medicul care m-a operat atunci, dr. T, nu mi-a spus nimic de riscul ca intr-o zi sa fac extrauterina, am aflat asta mult mai tarziu de la un alt medic.

De asta este important ca atunci cand sunteti diagnosticate cu infertilitate tubara sa discutati clar cu medicul care va face laparo toate detaliile interventiei si riscurile viitoare care decurg de aici. Eu am pierdut si o sarcina FIV cred din cauza ca trompa dreapta avea hidosalpinx care nu s-a vazut la investigatii si s-a vazut abia acum cand am facut interventia pentru extrauterina. Sarcina era pe trompa stanga dar dreapta avea hidrosalpinx. Deci am ajuns dupa 4 ani, cu doua interventii chirugicale, un FIv nereusit si am ramas si fara trompe.
Cat despre instilatii astea sunt de-a dreptul primitive. In strainatate nu se mai fac de cand s-a dezvoltat laparoscopia ginecologica.
Despre HSG- pai T mi-a explicat ca e ca atunci cand vrei sa introduci apa intr-o stica pe care o tzii cu gatul in jos, procedura care e contra naturii. Ovulul merge de sus in jos si trompa trebuie sa functioneze pe directia asta, e posibil ca tu sa bagi lichid de jos in sus, dar invers sa nu mearga. In plus, te poti capata cu infectii iar asta am patit-o pe pielea mea pentru ca m-am incapatanat sa fac HSG.
Solutia ar fi tot laparo, dar si aici e de discutat ce se poate face.

Cred ca daca as fi discutat cu medicul inainte de prima laparo poate ca ar fi trebuit sa renunt la trompe atunci daca erau atat de distruse incat ori n-au mai functionat, ori au functionat prost ( extrauterina).
37 ani 1. salpingectomie partiala bilaterala 2. FIV 1 oprit in evolutie 3. sarcina naturala ectopica - salpingectomie totala bilaterala 4. MTHFR homozigot 5. tiroidita cronica autoimuna ( Hashimoto) 5. end of my dream!

AncaBB

Mesajde AncaBB » Dum Sep 27, 2009 9:28 am

Cami imi pare rau ca ai avut extrauterina. Si eu am citit ca uneori daca tot faci fiv e mai bine sa nu mai ai trompe , in felul asta macar stii un lucru , nu mai prezinti risc de extrauterina.
36 de ani , patru inseminari nereusite , dosar aprobat , FIV 1 reusit la Giulesti. MULTUMESC DOAMNE !

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Vin Oct 02, 2009 8:01 am

Uite, despre infertilitatea tubara nu avem articol pe site - si e ATAT de frecventa, din pacate. Daca vreuna din voi si fac timp sa sintetizeze informatiile pe care le detine despre subiect - ar prinde bine.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

felicioc

Mesajde felicioc » Vin Oct 02, 2009 7:24 pm

Cauze ale infertilităţii feminine
• inferitilitatea de origine ovariană: (cauze endocrine, hormonale) - hiperprolactinemia; amenoreea (lipsa menstruaţiei); anovulaţia (lipsa ovulaţiei) cu cicluri menstruale regulate; menstruaţii neregulate;
• infertilitatea de origine tubară: obstrucţia tubară, sau tubo-peritoneală. Lipsa sau ocluzia (obturarea) trompelor uterine nu permite trecerea ovulului fecundat în uter, şi deteremină imposibilitatea dezvoltării unei sarcini. În cazul dat vorbim despre forma tubară. Obstacolul poate fi nu numai în trompa, dar şi intre ovare şi trompele uterine, sub forma de aderenţe. În cazul dat este vorba de forma peritoneală. Deseori, procesul aderenţial atinge trompele uterine, provocând probleme în cazul trecerii ovulului - atunci avem o formă tubo- peritoneala a infertilităţii.
• infertilitatea de origine uterină şi cervico-vaginală: sinechii uterine, fibroame, polipi; inflamaţii, infecţii, vaginita, endometrita;
• Leziuni organice la nivelul sistemului nervos central (la nivelul hipotalamusului sau a glandei pituitare).;
• Endometrioza;
• Cauze imunologice: sindromul antifosfolipidic, boli autoimune şi FAN prezent, anticorpi antispermatozoizi, populaţie NK şi B agresivă, compatibilitate HLA intre mamă şi tată.
• Infertilitatea asociata altor boli, precum diabetul, hepatiat B,C, disfunctii ale tiroidei;
• Anomalii congenitale ale organelor sexuale (ex: uter in “T”);
• Disfuncţii sexuale;

Si mai sunt...

Loredana

Mesajde Loredana » Vin Oct 09, 2009 9:47 pm

``Conform datelor literaturii, primul loc în structura infertilităţii îl deţin factorii tubo-peritoneali . Actualmente există un şir de publicaţii ce elucidează etiopatogenia, aspectele de diagnostic şi de tratament al infertilităţii tubo-peritoneale . S-a demonstrat că infertilitatea tubară este, de regulă, o complicaţie a bolii inflamatorii pelvine acute, recidivante sau cronice. Westrom LV a notat că femeile cu inflamaţie pelvină acută au risc sporit de a dezvolta infertilitate de origine tubară şi sarcină ectopică. Rata infertilităţii creşte cu 15% după un episod de infecţie, cu 30% - după 2 şi cu 50% - după 3 şi mai multe episoade.
Printre agenţii microbieni implicaţi în survenirea BIP un rol primordial se acordă infecţiei cu Chlamydia trachomatis . Se consideră că infecţia chlamydiică cronică determină alterarea anatomiei şi a fiziologiei trompelor uterine, cu formarea frecventă de hidrosalpinx . În ultimii ani, o arie tot mai importantă de cercetare revine studiului aspectelor imunologice ale procesului reproductiv. S-au acumulat date ştiinţifice care demonstrează că, în caz de inflamaţie pelvină, în special cu formare de hidrosalpinx, se produc dereglări imunologice generale şi locale, care împiedică survenirea sarcinii sau o pun sub pericol de întrerupere.
Una dintre metodele de bază de tratament al infertilităţii tubo-peritoneale o constituie chirurgia laparoscopică . Eficacitatea acestei metode în restabilirea funcţiei reproductive însă rămâne redusă . Se consideră că eşecul tratamentului operatoriu e cauzat de schimbările distructive ale peretelui tubar şi ale aparatului cilio-fimbrial, modificările imunologice peritoneale . De asemenea, laparoscopiile repetate au constatat o rată înaltă de reobturare a părţilor ampulare ale trompelor uterine .
Metoda de fertilizare in vitro şi de transfer intrauterin al embrionului este o metodă modernă de tratament al cuplului infertil. Una dintre indicaţiile de bază pentru efectuarea acestei proceduri poate fi obstrucţia tubară. De aceea pacientelor la care tratamentul conservator-endoscopic a fost ineficient li se recomandă, de regulă, reproducerea asistată . În acelaşi timp, în literatură sunt date care relatează că prezenţa hidrosalpinxului influenţează negativ rezultatele FIV, iar tubectomia bilaterală, înainte de procedura FIV, sporeşte şansele de obţinere a sarcinii .
Actualmente însă sunt neelucidate mecanismele patogenetice prin care obstrucţia tubară, în special, cu formare de hidrosalpinx, afectează procesul reproductiv. Rămâne incertă eficacitatea clemării istmice preventive înainte de procedura FIV. Nu este determinată tactica de reabilitare a funcţiei reproductive la femeile cu hidrosalpinx prin reproducerea asistată. Reieşind din aceste considerente, se cere efectuarea unor studii ştiinţifice aprofundate, ce ar elucida aspectele patogenetice ale infertilităţii tubare şi ar stabili criterii de selectare a pacientelor către reproducerea asistată şi indicaţiile pentru efectuarea profilactică a clemării tubare proximale. Aceasta ar permite nu numai sporirea eficacităţii tratamentului infertilităţii tubare, dar şi reducerea termenelor de diagnostic şi de tratament, cu obţinerea sarcinii la o vârstă optimală, cu riscuri minime pentru sănătatea mamei şi a copilului. ``
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

otilia maria

Re: Infertilitatea feminina despre endometrioza

Mesajde otilia maria » Mar Oct 20, 2009 10:40 pm

daca mai sunt fete cu endometrioza va rog sa mi spuneti ce tratament ati luat ?

otilia maria

Mesajde otilia maria » Mar Oct 20, 2009 10:43 pm

am auzit ca fetele ce se confrunta cu endometrioza nu pot face fertilizare in vitro
voi ce stiti?

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Oct 21, 2009 8:45 am

Otilia, uite aici un articol despre endometrioza http://infertilitate.com/afectiuni-frec ... ometrioza/ - sa il citesti cu atentie, sunt foarte multe informatii. Este scris de o simpatizanta a "SOS Infertilitatea", care s-a luptat cu endometrioza ani de zile si a ramas gravia NATURAL, cred ca a si nascut, are o fetita. Deci se poate!

PS: dupa stiinta mea, se poate face fiv cand ai endometrioza, dar sansele sunt mai mici. :|

felicioc

Mesajde felicioc » Mie Oct 21, 2009 9:11 pm

Otilia, am o cunostinta careia dimpotriva, i s-a recomandat fiv (bineinteles ca ar trebui ca medicul ce uramreste stimularea sa stie bine ce implicatii are endometrioza) - a facut Fiv la MedNewLife cu Ron-el (parca asa il cheama pe dr).
Eu nu stiu prea multe despre subiectul asta, problema mea fiind trompele...

otilia maria

Mesajde otilia maria » Mie Oct 21, 2009 9:55 pm

d zeu sa i dea sanatate dnei dr carmen stratone din iasi
ea mi a descoperit endometrioza

otilia maria

Mesajde otilia maria » Mie Oct 21, 2009 9:56 pm

pana sa ajung la ea , aveam mereu metroanexita si inghiteam la buline si injectii nu mai zic

felicioc

Mesajde felicioc » Mie Oct 21, 2009 10:01 pm

Ai dreptate, din pacate multi doctori (ginecologi!) stiu foarte putine despre boala asta si despre cat de mult afecteaza fertilitatea...

otilia maria

Mesajde otilia maria » Mie Oct 21, 2009 10:01 pm

programul meu e mai incarcat asa ca va multumesc celor care mi raspundeti :)
nu pot intra mai devreme pe forum
ne mai auzim
noapte buna si maine sa auzim de la multe femei ca au ramas [gravi]

nicoleta

Mesajde nicoleta » Joi Oct 22, 2009 1:00 pm

otilia maria scrie:pana sa ajung la ea , aveam mereu metroanexita si inghiteam la buline si injectii nu mai zic

Draga Otilia impartim aceeasi boala endometrioza. Mie mi-a descoperit-o tot in Iasi d-l dr Socolov la o laparo pt desfundarea trompelor, care la histero nu se vedeau. Tratament dupa operatie nu mi-a sugerat. Acum caut alt doctor. Fruntea sus, sa fim optimiste. :-* :ymhug: [floare]

otilia maria

Mesajde otilia maria » Joi Oct 22, 2009 8:42 pm

buna fetelor ceva noutati

jesica

Mesajde jesica » Vin Oct 30, 2009 3:45 pm

Am citit ca si "sindromul mainilor si picioarelor reci" poate duce la infertilitate. Eu ma confrunt cu problema asta din copilarie.
Aceasta problema poate avea si o cauza.

Sindromul mainilor si picioarelor reci afecteaza atat barbatii cat si femeile si se intalneste la toate varstele . Are si un caracter genetic, copiii avand toate sansele sa-i mosteneasca pe parintii care au asemenea probleme.

Cauze ale Sindromului mainilor si picioarelor reci

•Circulatia periferica deficitara
•Insuficienta circulatorie periferica
•Boala vasculara periferica
•Sindromul Raynaud ( uneori se asociaza cu fibromialgia )
•Ateroscleroza
•Arteriopatia cronica obliteranta ( ACO )
•Trombangeita obliteranta ( Boala Buerger )
•Neuropatia periferica
•Hipotiroidismul
•Hipopituitarismul ( afectiune a glandei pituitare )
•Disfunctia hipotalamica ( hipotalamusul este in mod normal implicat in reglarea temperaturii ). In anumite situatii poate fi afectat si nu mai functioneaza normal, realizandu-se o disfunctie hipotalamica (printre cauze : o infectie, o tumora, un traumatism sau malnutritia )
•Degeraturile
•Fumatul ( este foarte daunator deoarece pe langa foarte multe alte efecte negative, produce si vasoconstrictie, adica ingustarea vaselor de sange si scaderea marcata a circulatiei )
•Fumatul pasiv ( statul in locuri unde se fumeaza este foarte daunator )
•Consumul mare de alcool
•Consumul exagerat de cafea
•Consumul de zahar ( zaharul este numit si “ ucigasul alb “
•Sedentarismul
•Obezitatea
•Diabetul
•HTa sau Hipotensiunea arteriala
•Stresul poate produce tulburari ale circulatiei periferice
•Folosirea unor instrumente care vibreaza
•Probleme de digestie, digestie dificila, lenta, sau insuficienta
•( s-a constatat ca exista o relatie directa intre problemele de digestie, circulatia deficitara, slaba si senzatia de maini si picioare reci )
•Efectul secundar al unor medicamente alopate ( cele luate in tratamentul migrenei si in bolile tiroidei )
•Cancer osos sau leucemie ( in situatii exceptionale )

Simptome si semne intalnite in acest sindrom al mainilor si picioarelor reci
•in primul rand senzatia foarte neplacuta de rece la nivelul mainilor si picioarelor
•furnicaturi
•amorteli
•durere
•un discomfort continuu
•tulburari de digestie
•un somn mai agitat si mai putin odihnitor
•culoarea cianotica ( violet-albastruie ) a mainilor si a picioarelor

Sfaturi practice
Nu trebuie sa stati picior peste picior, deoarece acest lucru comprima circulatia si accentueaza fenomenul de insuficienta circulatorie periferica.

Daca aveti o munca statica ( la birou, in masina la condus sau in alte situatii, faceti pauze - o metoda foarte buna ar fi sa lucrati dupa
sistemul 50 + 10, adica 50 de minute sa lucrati, sa conduceti etc si 10 minute sa faceti pauza timp in care sa va plimbati si sa faceti scurte exercitii ca sa revigorati circulatia ).

Daca nu faceti asa, in curand veti constata ca aveti mari probleme de circulatie periferica si nu numai.

Simptome

•hipersensibilitate la frig ( senzatia de maini si picioare reci )
•oboseala
•hipotensiune arteriala
•infertilitate

Înapoi la “Infertilitate.”