Infertilitatea feminina

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
jurnaldefiv

Re: Infertilitatea feminina

Mesajde jurnaldefiv » Lun Noi 13, 2017 2:14 pm

Lucia1984 scrie:
jurnaldefiv scrie:
Lucia84 scrie:Salut fetelor! M-am gandit sa scriu pe larg povesrea mea, poate ma ajuta cineva cu vreun sfat. Incercam sa raman insarcinata de 2 ani. In primul am analize, totul ok. Mi-a zis un medic sa imi fac analize pt hashimoto si am aflat ca am anticorpi. Duoa asta iar analize peste analize torul ok. Mi-am facut si analizele pt trombofilie, am PAI si MTHFR 677C. In afara de asrea totul ok insa nu rwuseac sa raman insarcinata. Am fost la 100 de doctori, efectiv nu mai stiu incotro sa o apuc. Am ovulatie , ciclu regulat, sotul meu spermograma super ok. Medicii nu gasesc nici un motiv pt care nu reusesc....mi-au facut toate analizele care ar putea da sterilitate insa toate ok. Au zis ca nici artificiala nu cred ca m-ar ajuta:(....mai are cineva problema asta?

Buna, asa credeam si eu si dupa aproape 2 ani, 3 inseminari si un FIV cu 3 embriotransferuri am descoperit ca am hidrosalpinx pe trompa stanga (cu care nu aveam cum sa raman gravida sau sa pastrez o sarcina nici cu 300 de incercari).
Nu vreau sa te descurajez sau sa pretind ca e vreo regula - Doamne fereste, ba din contra, iti doresc sa fie pur si simplu "nu s-a intamplat pana acum".
Dar just in case, daca din pdv analize sange totul e ok, neaparat trebuie sa faci histeroscopie (pentru a vedea starea cavitatii uterine), histerosalpingografie (o procedura care vedea starea trompelor - permeabilitatea lor), eventual laparoscopie exploratorie (care poate determina si ea starea trompelor). De ce ti s-a spus ca inseminarea artificiala nu te-ar ajuta? daca spermograma e ok si trompele tale la fel, daca ovulezi normal in fiecare luna, in niciun caz inseminarea nu ar trebui exclusa. Investigheaza. Mult succes.

Buna
Iti multumesc pentru raspuns. Am facut si sonosalpingografie si histerosalpingografie. Totul pare oki si la trompe si la uter. A zis medicul ca daca noi suntem oki si sotuil are spermograma atat de buna si nu iese nu vede de ce ar iesi prin artificiala. Endometrul imi este de 8 - 9 maxim. Aici am citit ca ar trebuis a fie peste 10?
Nu mai stiu ce sa mai cred. Medicii zic ca e ok si ala....
Ma tot gandesc sa merg din tara, poate gasesc mai multe raspunsuri

Endometru de 8-9 e ok. In principiu ce e peste 7 e, sa zicem, safe.
Histeroscopie ai facut? (nu histerosalpingografie)
eu 35, el 27, incercam din 2015.
Nov.2015 sonoHSG (Medicover), trompe permeabile. Mai/Iun/Iul 2016 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite. Oct.2016 histeroscopie Giulesti, uter ok.
FIV decembrie 2016: 22 ovocite, 8 embrioni z5 (2 blasto/6 morule). ET decembrie 2016, beta pozitiv, SOE 4s. FET 2/3, martie/august 2017, beta negativ.
Octombrie - sonoHSG (Columna), hidrosalpinx trompa stanga, suspecta si dreapta.
18 nov. laparoscopie, hidrosalpinx bilateral confirmat, clipare ambele trompe (Giulesti).
Lupta continua... :YMPRAY: Doamne, ajuta-ne si da-ne si noua bucuria de a ne creste copiii.

Lucia84

Mesajde Lucia84 » Lun Noi 13, 2017 2:18 pm

Nu, nu am facut histeroscopie....nu mi-a zis nimeni ca ar trebui. Si tu ce posibilitati de a face bebe ai?

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Lun Noi 13, 2017 2:48 pm

Lucia84 scrie:Nu, nu am facut histeroscopie....nu mi-a zis nimeni ca ar trebui. Si tu ce posibilitati de a face bebe ai?

Histeroscopia iti arata starea cavitatii uterine, adica vede clar cum e pe dinauntru, sa nu fie polipi sau leziuni, se intra cu o micro-camera video.
Eu imi clipsez trompele pentru ca lichidul sa nu mai poata afecta embrionii, si ii dam inainte cu FIV.
Nov.2015 sonoHSG (Medicover), trompe permeabile. Mai/Iun/Iul 2016 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite. Oct.2016 histeroscopie Giulesti, uter ok.
FIV decembrie 2016: 22 ovocite, 8 embrioni z5 (2 blasto/6 morule). ET decembrie 2016, beta pozitiv, SOE 4s. FET 2/3, martie/august 2017, beta negativ.
18 nov. laparoscopie, hidrosalpinx bilateral confirmat, clipare ambele trompe (Giulesti).
Lupta continua... :YMPRAY: Doamne, ajuta-ne si da-ne si noua bucuria de a ne creste copiii.

Lucia84

Mesajde Lucia84 » Lun Noi 13, 2017 2:51 pm

jurnaldefiv scrie:
Lucia84 scrie:Nu, nu am facut histeroscopie....nu mi-a zis nimeni ca ar trebui. Si tu ce posibilitati de a face bebe ai?

Histeroscopia iti arata starea cavitatii uterine, adica vede clar cum e pe dinauntru, sa nu fie polipi sau leziuni, se intra cu o micro-camera video.
Eu imi clipsez trompele pentru ca lichidul sa nu mai poata afecta embrionii, si ii dam inainte cu FIV.

Pai la cea cu spuma asta vede, uterul. Si la histerosalpingografie de vede zic doctorii

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Lun Noi 13, 2017 3:02 pm

Lucia84 scrie:
jurnaldefiv scrie:

Pai la cea cu spuma asta vede, uterul. Si la histerosalpingografie de vede zic doctorii

La ce spui tu se vede intr-adevar conturul cavitatii uterine, si este intr-adevar o proba buna, in general daca la HSG nu se vede nimic dubios, medicii nu prea mai recomanda in continuare si histeroscopie. Mie mi-au facut histeroscopie inainte de FIV pentru ca asa e protocolul, si au descoperit un foarte mic polip....nu stiu daca s-ar fi vazut sau nu la HSG. Mult succes si sper sa iti iasa pana la urma natural...sa nu ajungi sa fii nevoita sa treci prin chinul acestor proceduri... [floare]

Lucia84

Mesajde Lucia84 » Lun Noi 13, 2017 3:42 pm

Doamne-ajuta! Desi imi tot pierd speranta zi dupa zi. Este foarte stresant ca nu stiu bici motivul pt care nu vine. Oare la tine prin ce analiza s-a vazut problema?

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Lun Noi 13, 2017 4:11 pm

Lucia84 scrie:Doamne-ajuta! Desi imi tot pierd speranta zi dupa zi. Este foarte stresant ca nu stiu bici motivul pt care nu vine. Oare la tine prin ce analiza s-a vazut problema?

Daca iti vine sa crezi, mie mi-a vazut doctora la o simpla ecografie! s-a uitat atent si m-a intrebat daca ma stiu cu probleme la trompe? eu nu si nu, sigura fiind de HSG facuta ce-i drept cu aproape 2 ani in urma care spunea ca trompele sunt permeabile, si apoi de zecile de ecografii facute in ultimii doi ani de vreo 5 medici diferiti care niciunul nu vazuse nimic suspect (iar eu nici atat; desi ma holbez de fiecare data la eco in monitorul ala, mai mult decat sa vad foliculii dominanti si endometrul trilaminar, nu ma pricep). Si doctora asta s-a uitat si cica ce e asta aici, ca pare a fi hidrosalpinx?? iti dai seama ca a cazut cerul pe mine! am refacut HSG si s-a confirmat...
Stiu foarte bine ce spui legat de frustrarea ca toate lumea iti spune ca nu ai nimic si totusi bebe nu apare.... evident, te bucuri ca totul e bine, dar esentialul tot nu vine, si atunci te intrebi ce naiba nu merge, totusi?
Cati ani ai?
Eu aveam 34 cand am mers la primul consult de infertilitate... pentru ca desi toti spuneau "nu e nimic in neregula", nu am vrut sa astept si daca in continuare bebe nu ar aparea in 1 an, doi, trei... apoi sa fie prea tarziu din pdv biologic... asa ca am inceput cu tratamentele, FIV...si tot roller-coaster-ul... si cu rugaciuni, multe rugaciuni ca odata si-odata Dumnezeu sa ne dea minunea mult asteptata. Intre timp a aparut problema cu trompele, pe care o rezolvam (poimaine am operatia) si ma rog la Bunul Dumnezeu ca asta sa fi fost cauza insuccesurilor de pana acum si urmatorul bebe in burtica sa fie cu lipici... ca tare il asteptam cu drag!

Lucia1984

Mesajde Lucia1984 » Lun Noi 13, 2017 4:36 pm

jurnaldefiv scrie:
Lucia84 scrie:Doamne-ajuta! Desi imi tot pierd speranta zi dupa zi. Este foarte stresant ca nu stiu bici motivul pt care nu vine. Oare la tine prin ce analiza s-a vazut problema?

Daca iti vine sa crezi, mie mi-a vazut doctora la o simpla ecografie! s-a uitat atent si m-a intrebat daca ma stiu cu probleme la trompe? eu nu si nu, sigura fiind de HSG facuta ce-i drept cu aproape 2 ani in urma care spunea ca trompele sunt permeabile, si apoi de zecile de ecografii facute in ultimii doi ani de vreo 5 medici diferiti care niciunul nu vazuse nimic suspect (iar eu nici atat; desi ma holbez de fiecare data la eco in monitorul ala, mai mult decat sa vad foliculii dominanti si endometrul trilaminar, nu ma pricep). Si doctora asta s-a uitat si cica ce e asta aici, ca pare a fi hidrosalpinx?? iti dai seama ca a cazut cerul pe mine! am refacut HSG si s-a confirmat...
Stiu foarte bine ce spui legat de frustrarea ca toate lumea iti spune ca nu ai nimic si totusi bebe nu apare.... evident, te bucuri ca totul e bine, dar esentialul tot nu vine, si atunci te intrebi ce naiba nu merge, totusi?
Cati ani ai?
Eu aveam 34 cand am mers la primul consult de infertilitate... pentru ca desi toti spuneau "nu e nimic in neregula", nu am vrut sa astept si daca in continuare bebe nu ar aparea in 1 an, doi, trei... apoi sa fie prea tarziu din pdv biologic... asa ca am inceput cu tratamentele, FIV...si tot roller-coaster-ul... si cu rugaciuni, multe rugaciuni ca odata si-odata Dumnezeu sa ne dea minunea mult asteptata. Intre timp a aparut problema cu trompele, pe care o rezolvam (poimaine am operatia) si ma rog la Bunul Dumnezeu ca asta sa fi fost cauza insuccesurilor de pana acum si urmatorul bebe in burtica sa fie cu lipici... ca tare il asteptam cu drag!

Eu am 33 de ani. De 2 ani am inceput sa "lucram" intens la bebe:)))
Eu tot sper sa gaseasca si la mine un motiv pentru care nu vine. Mi se pare mai ok sa sti ca nu vine din cauza X. Asa, toate bune si frumoase dar nu se intampla nimic de 2 ani...este cam descurajant. Ma intreb daca va veni vreodata.....

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Noi 17, 2017 11:39 am

Sesiune live FB in cadrul European Fertility Week, pe tema infertilitatii feminine:

Durata: 14 minute
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie