Infertilitatea masculina

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
SOS Infertilitatea
Administrator

Infertilitatea masculina

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Sep 14, 2009 10:53 am

Pe acest topic puteti adresa intrebari si oferi raspunsuri depre infertilitatea masculina.

Pe site-ul nostru avem pana in prezent cateva articole generaliste despre:

- infertilitatea masculina in general: http://infertilitate.com/afectiuni-frecvente/infertilitatea-masculina/

- varicocel: http://infertilitate.com/afectiuni-frecvente/infertilitatea-masculina/varicocelul/

- cercetari recente in infertilitatea masculina: http://infertilitate.com/afectiuni-frecvente/infertilitatea-masculina/dehp/

- tehnici noi - P-ICSI si IMSI: http://infertilitate.com/proceduri/proceduri-si-tehnici-noi/noi-tehnici-superioare-icsi-p-icsi-si-imsi/

- cauzele genetice ale infertilitatii masculine: http://infertilitate.com/afectiuni-frec ... -genetice/

- tehnici de recoltare a spermatozoizilor in azoospermie: http://infertilitate.com/afectiuni-frec ... i-in-azoo/"

Va asteptam sa propuneti voi inseva/insiva subiecte de articole, plecand de la informatiile pe care le gasiti in cercetarile voastre.

Later edit (2017):

Durata: 19 minute
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

amzulica

Re: Infertilitatea masculina

Mesajde amzulica » Lun Sep 14, 2009 11:07 pm

Buna seara,
Eu si sotul meu ne-am luptat 12 ani cu infertilitatea - azoospermia sotului si in final am reusit sa o invingem. Multumim dr. Dracea si dr. Damian pentru ca ne-au ajutat sa avem o minune de baietel Luca Alexandru care s-a nascut pe 25 februarie 2009.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Sep 15, 2009 6:30 am

Amzulica! Si Luca! Bine ati venit! :)

Voi - tu, Elena si alte luptatoare norocoase - trebuie sa deschideti un topic "Am invins infertilitatea", sa povestiti si sa puneti poze cu piticii acolo, ar ajuta enorm ca motivatie!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Tabitha

Mesajde Tabitha » Mar Sep 15, 2009 5:24 pm

amzulica: ma bucur enorm pt. tine. Si noi ne luptam cu aceeasi problema, vom incerca pentru a treia oara. Te pup si numai bine. :)

ioana_p76

Mesajde ioana_p76 » Mie Sep 16, 2009 8:43 am

Bine v-am regasit aici Amzulica, Tabitha!
Astept sa ni se alature si alte fete si impreuna sa vorbim despre infertilitatea masculina si cum poate fi ea invinsa.

Noi am reusit sa o invingem, am avut noroc ca am descoperit cauza intr-un final. Dupa ce am plecat de la o oligo-asteno-terato-spermie severa, adica cu un nr mic de spermatozoizi /ml ( 15-20 mil - e putin, dar stiam ca se poate si mult mai prost) si cel mai prost - o mobilitate max 15% forme normale tot 10%, am facut si doua fiv-uri cu icsi - nereusite, embrioni putin, calitate slaba- am descoperit apoi ca sotul avea un varicocel.
De ce care am descoperit asa tarziu ? Ei bine, "multumita" dr-lui urolog care nici nu l-a consultat ca lumea pe sot si i-a zis din start vazand spermograma ca vom putea avea copil doar prin "fiv sau adoptie"
Ne invinovatim si noi ca nu am mai incercat la alt dr atunci, dar cand esti asa daramat de veste, parca iti pierzi toate sperantele, nu mai stii incotro sa o apuci.
In fine, multumim lui Dumnezeu ca pana la urma ne-a ajutat si am descoperit cauza, apoi dupa un an jumatate am avut minunata surpriza sa aflu ca sunt insarcinata si acum am in burtica un bebe de 13 saptamani.

Fetelor care aflati de spermograma proasta a sotului, insistati sa faca control sau echo pt descoperirea unui eventual varicocel, este tratabil si apoi se poate imbunatati spermograma si cu ajutorul lui dumnezeu puteti obtine sarcina mult dorita!
Va doresc tuturor sa invingeti infertilitatea si sa va bucurati de minunea unei sarcini!
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

Elenada

Mesajde Elenada » Mie Sep 16, 2009 2:17 pm

Amzulica Thabita si Ioana bine v-am gasit.

Si noi ne-am luptat cu infertilitatea masculina si am invins. Sotul a fost diagnosticat cu astenoteratospermie severa. Mobilitate zero si cantitatea de sperma foarte mica. Suntem foarte norocosi ca am reusit din a doua incercare.

Thabita mult noroc iti doresc si iti tin pumnii sa reusesti.

Pupici
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

Tabitha

Mesajde Tabitha » Mie Sep 16, 2009 4:18 pm

Elenada: multumesc pentru sustinere. Noi inca nu stim daca vom face al treilea FIV cu donator sau cu biopsie. Probabil vom combina.

Ioana_p76: iti multumesc pentru primire. Sper sa vina soarele si pe strada noastra in curand.

Sa auzim numai vesti bune.

alinutz

Mesajde alinutz » Mie Sep 16, 2009 6:06 pm

nu se poate face inseminare cu donator? eventual inseminare pe ciclul natural.
Noi am facut deja un FIV, dar spermograma este foarte slaba... Probabil vom incerca inca un FIV in primavara (pentru ca peste vara si in toamna, gigeii sunt din ce in ce mai putini si mai inceti...) si daca nici atunci nu vom reusi, poate facem cu donator. Dar mai bine o inseminare pe ciclul natural decat un fiv...
Sunt pregatita sa fiu mamica!

Elenada

Mesajde Elenada » Mie Sep 16, 2009 6:45 pm

Alinutz se poate face inseminare cu donator. Marea majoritate a cuplurilor care apeleaza la donatori fac inseminare si in ultima instanta daca nu reusesc fac fiv cu donator.
Se poate face inseminare pe ciclu natural dar se prefera stimularea pt a creste sansele de reusita a inseminarii.

Thabita poate vei reusi la fel ca Amzulica cu biopsie. Ar fi minunat. Doamne ajuta!
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.

alinutz

Mesajde alinutz » Joi Sep 24, 2009 9:16 am

Multumesc Elena. Oricum o sa mai incercam un fiv cu material propriu si abia in ultima instanta vom alege donatorul...
Fetelor, o iau razna. Ieri (cam la o saptamana dupa ovultatie, desi nu am prestat chiar ca la carte) am avut o scurgere maronie (de fapt, doar o pata mica). Mi-a intrat in cap ideea ca acela a fost momentul cand s-a prins embrionul. :lol: Am inteles ca hormonul sarcinii este secretat doar dupa ce se prinde embrionul? Ca eu nu prea am semne de sarcina. Decat ca mi-e cam somn si parca mi-e mai foame decat de obicei. :?
Ce parere aveti? :?
PS: alaltaieri mi-am plans putin de mila si am tras niste bocete mai serioase. M-oi fi dereglat din cauza asta? Plus ca inainte de spooting(bocet) eram putin cam irascibila si as fi plans din orice. Acum (dupa ce m-am racorit) sunt mai calma, dar parca imi sare tandara repde (la condus). :)

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Sep 24, 2009 9:26 am

alinutz scrie:Multumesc Elena. Oricum o sa mai incercam un fiv cu material propriu si abia in ultima instanta vom alege donatorul...
Fetelor, o iau razna. Ieri (cam la o saptamana dupa ovultatie, desi nu am prestat chiar ca la carte) am avut o scurgere maronie (de fapt, doar o pata mica). Mi-a intrat in cap ideea ca acela a fost momentul cand s-a prins embrionul. :lol: Am inteles ca hormonul sarcinii este secretat doar dupa ce se prinde embrionul? Ca eu nu prea am semne de sarcina. Decat ca mi-e cam somn si parca mi-e mai foame decat de obicei. :?
Ce parere aveti? :?
PS: alaltaieri mi-am plans putin de mila si am tras niste bocete mai serioase. M-oi fi dereglat din cauza asta? Plus ca inainte de spooting(bocet) eram putin cam irascibila si as fi plans din orice. Acum (dupa ce m-am racorit) sunt mai calma, dar parca imi sare tandara repde (la condus). :)

Alinutz, da, nidatia embrionului se face cam la o saptamana de la contactul fecundator. Acum cateva luni a venit Ioana (si ea in cuplu cu infertilitate masculina) cu EXACT aceeasi faza. Recunosc ca eu nu am luat-o prea in serios, chiar ma gandeam ca isi face iluzii si va fi dezamagita (din nou). Insa dupa vreo zece zile a avut test pozitiv! Deci continua sa speri, stii ca e suficient ca un singur spermatozoid sa reuseasca sa isi faca drum pana la tinta. Unul singur!

Iar daca nu va fi sa fie luna asta, poate fi luna urmatoare.

Noi iti tinem pumnii, tu tine-ne la curent! :)
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

alinutz

Mesajde alinutz » Joi Sep 24, 2009 9:28 am

Multumesc, Raluca.
Domne ajuta sa fie asa. :) Imi doresc nespus...

ioana_p76

Mesajde ioana_p76 » Joi Sep 24, 2009 9:37 am

Da, Alinutz, chiar asa mi s-a intamplat, cum zice Raluca: eram in z23 (si mie imi venea de obicei la 28 zile) si am avut petele de implantare. Senzatia era ca atunci cand iti vine ciclul, cu durere de burtica, iar petele au fost o cantitate cat un protej-slip. Apoi nimic. A doua zi am avut la fel, insa in cantitate mai mica, iar in z26 am facut test de sarcina si a fost pozitiv si tot atunci am facut si bHCG valoare mare 164. Insa la mine s-a dovedit mai tarziu la echo ca au fost doi saculeti, unul cu embrion, iar celalalt gol, care s-a resorbit apoi. (sindromul vanishing twin) Din aceasta cauza cred ca am avut doua zile la rand pete de implantare.

Eu am sperat atunci cand am vazut petele pt ca nu mai patisem niciodata asa ceva.
Iti doresc sa fie si la tine bebe si sa ne anunti in curand de testul pozitiv.
Te pup si multa bafta!
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

alinutz

Mesajde alinutz » Joi Sep 24, 2009 9:47 am

Da Ioana, am avut niste crampe / intepaturi ca la ciclu. Am avut sanii mai tensionati si sensibili. Dar dupa s-au mai calmat. :) A fost doar o picatura-doua, cred. Nu am mai patit asa.
Ai avut ceva simptome dupa implantare?

alinutz

Mesajde alinutz » Joi Sep 24, 2009 9:50 am

Scuze, sunt f zapacita.
multumesc pentru raspuns si sarcina usoara!

Elenada

Mesajde Elenada » Joi Sep 24, 2009 10:50 am

Alinutz daca iti sare tzandara l;a condus aia nu e o problema tuturor ne sare.
E posibil ca acea scurgere maronie sa semnaleze prinderea unei sarcini.
Ioana_p76 a avut o scurgere maronie cand a ramas insarcinata.
Poate intra sa iti povesteasca ea mai multe.
Pana atunci eu iti tin pumnii sa fii graviduta.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Sep 24, 2009 10:53 am

Haha, Elena, cred ca ai citit doar pagina 1, care se termina cu replica alinutzei, pe pagina 2 ii raspunsesem eu si Ioana, exact pe aceeasi idee. :)

alinutz

Mesajde alinutz » Joi Sep 24, 2009 11:38 am

Multumesc, fetelor. Sunt emotionata. Ieri am asteptat sa vad daca pata nu se transforma in menstruatie (desi niciodata nu mi-a venit ciclul mai devreme, de obicei imi vine la 31-32 zile). Si de atunci imi monitorizez toate reactiile, poate seamana a simptome de sarcina. :lol: Tot ieri am mancat niste icre -de obicei nu prea am treaba cu ele (cu gandul ascuns ca poate seamana a pofte, sau daca nu, macar sa am niste greturi. :lol: )
Cam pe luni ar trebui sa-mi vina stopul (la 31 de zile). Oare daca fac maine-poimaine un BetaHCG iese ceva?

steff77

Mesajde steff77 » Joi Sep 24, 2009 11:40 am

Buna, fetelor. Si noi ne confruntam cu aceeasi problema: azoo. Am facut doua fiv-icsi fara succes, la Genesis.
Tabitha, unde faci fiv acum? Mult succes!
Alinutza, tu unde ai facut? Bafta mulya, sa nu mai fie nevoie de altul.

va pup si la cat mai multe reusite!

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Sep 24, 2009 12:03 pm

Steff, vad ca cel putin deocamdata noi, cele cu infertilitate masculina, suntem majoritare aici. Imi pare rau pentru esecuri. Eu nu pot sa iti raspund la intrebarile pe plan local, dar oricand cu placere la intrebari despre generalitati. Cum ati facut fiv in conditii de azoo, ati facut punctie testiculara?

Vrei, te rog mult, sa scrii o scurta prezentare pe topicul dedicat? E util pentru noi toate, asa nu va tebui sa iti repeti de fiecare data istoricul.

Înapoi la “Infertilitate.”