Infertilitatea masculina

Informatii si discutii despre infertilitatea feminina, infertilitatea masculina si avortul spontan.
ane30

Re: Infertilitatea masculina

Mesajde ane30 » Vin Sep 29, 2017 11:06 am

exact asta cautam acum pe net si pe forumuri ...
revin cu info imediat cum gasesc pentru ca sigur sunt si alte persoane interesate.

voi cand sunteti programati pentru FIV ? am vazut in semnatura ta ca a fost un succes TESE :D ma bucur din suflet pentru voi, ati trecut prin foarte multe
sotul tau este foarte curajos si puternic, ca si tine de altfel, nu cred ca sotul meu ar fi putut trece prin toate acele proceduri, el era panicat la operatia de varicocel care mi se pare ceva foarte simplu .
Imagine

EU :32 ANI SOT:42 ANI
Eu :ovulez in fiecare luna in ziua 11-a , analize sange/hormonale ok
diagnostic sot 6.03.2016: oligoastenoteratospermie
SPERMOGRAME
6.03.2016 : 1.2 mil spermat./1.2 ml ; 6.04.2016 : 4.8 mil spermat./1.2 ml ; 02.07.2016 - in urma unui control urologic am descoperit cauza spermogramei proaste :varicocel grad 3..urmeaza operatia-strangem bani pentru ca dorim sa o facem la privat 2500-3000 euro ( se poate face gratuit la stat (spitalul Fundeni)cu o trimitere de la medicul de familie apoi de la medicul urolog) 10.07.2017 - spermograma : 7.8 mil/ml ! clasa A 2% : aspect normal 2% (fara nici un tratament!doar alimentatia -mai multe legume si fructe) 15.07.2017- operatie varicocel gr3 si gr1 - speram la o minune in urma acestei operatii!!

1.10 2017 : beta1 : 630 !!(ziua 15 DPO) beta2 1270 !!!..sper sa fie bine :YMPRAY:

analize trombofilii:
Rh... = Negativ - cireasa de pe tort
Proteina S (activitate)... = 39,4 % interval (56,1 - 126,0)
Proteina S libera (antigen)... = 64,1 % (64,7 - 115,3)
Factor V G1691A (Leiden) mutant heterozigot
MTHFR C677T mutant heterozigot
MTHFR A1298C mutant heterozigot
PAI-1 4G/4G homozigot
EPCR prezente alelele A1/A3

Aspenter: metfoliat- 1/zi : vitamine fara acid folic sintetic si b12 fara cyanocobalmin

Galadriel

Mesajde Galadriel » Vin Sep 29, 2017 12:31 pm

Ane, panicați am fost și noi, că de-aia ne-a luat 7 luni să dăm de capăt problemei cu azoospermia. Și de aia am scris anterior postările acelea-fluviu, poate ajută pe cineva să nu orbecăie ca noi printre medici care se contrazic între ei și îți prescriu Profertil când ești pe zero. Mai e și tendința urologilor de a minimaliza lucrurile, lăsând impresia că TESE e floare la ureche. Nu e, și poate ieși rău dacă o faci unde și la cine nu trebuie.

Sunt sigură că nici operația de varicocel nu e o plăcere :) Sper să aveți o spermogramă bună și să puteți miza pe concepție naturală.
Dacă totul e ok, începem FIV la Reprofit în Cehia acum în octombrie. Pentru noi e o mare victorie să ne și gândim că putem face FIV...
39 ani, Amh 0.15/ FSH 10-11
MTHFR A1298C heterozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot
EPCR alelele A2/A2
Hipertiroidism autoimun Graves
Soț azoospermie obstructivă
Mesa/Tese Cehia Gennet Praga sept. 2017
FIV Cehia Reprofit Brno- stimulare Menopur 300 11 zile, 1 ovocit, nefertilizat

Monalysa

Mesajde Monalysa » Vin Sep 29, 2017 1:29 pm

ANE 30
Noi am facut in dimineața aceasta la genesys ferility (fructoza spermatica) unde e doamna Dr Matei, din câte am înțeles ea este și sâmbăta, ea era acolo astăzi și Dl Voinea spunea ca se lucrează și sâmbăta ,dar nu știu sigur, sa nu dau informații eronate ,dați un telefon acolo și aflați ,cred ca acesta este numărul :0733999999, am sunat la foarte multe numere in 2 zile încât m-am zăpăcit de tot , sper sa fie bun.
Mai revin cu informații cu ecografiile și ce mai zice Dl Voinea și ce vom face mai departe .
Doamne Ajuta !!!

ane30

Mesajde ane30 » Vin Sep 29, 2017 8:22 pm

Monalysa scrie:ANE 30
Noi am facut in dimineața aceasta la genesys ferility (fructoza spermatica) unde e doamna Dr Matei, din câte am înțeles ea este și sâmbăta, ea era acolo astăzi și Dl Voinea spunea ca se lucrează și sâmbăta ,dar nu știu sigur, sa nu dau informații eronate ,dați un telefon acolo și aflați ,cred ca acesta este numărul :0733999999, am sunat la foarte multe numere in 2 zile încât m-am zăpăcit de tot , sper sa fie bun.
Mai revin cu informații cu ecografiile și ce mai zice Dl Voinea și ce vom face mai departe .
Doamne Ajuta !!!

Multumesc pentru info,o sa sun maine dimineata..sper sa imi raspunda vreo 'mimoza' de la receptie deoarece in ziua operatiei nu era niciuna pe acolo...eram doar eu cu sotiile celorlalti domni ce se operau .in schimb asistentele au fost foarte dragute si imi tot spuneau vesti despre sotul meu care a fost un 'fenomen ' pana a intrat in operatie :))) toate incercau sa imi zica cat mai dragut cu putinta ca este foarte panicat si le a innebunit :))
Imagine

SPERMOGRAME
6.03.2016 : 1.2 mil spermat./1.2 ml ; 6.04.2016 : 4.8 mil spermat./1.2 ml ; 02.07.2016 - in urma unui control urologic am descoperit cauza spermogramei proaste :varicocel grad 3..urmeaza operatia-strangem bani pentru ca dorim sa o facem la privat 2500-3000 euro ( se poate face gratuit la stat (spitalul Fundeni)cu o trimitere de la medicul de familie apoi de la medicul urolog) 10.07.2017 - spermograma : 7.8 mil/ml ! clasa A 2% : aspect normal 2% (fara nici un tratament!doar alimentatia -mai multe legume si fructe) 15.07.2017- operatie varicocel gr3 si gr1 - speram la o minune in urma acestei operatii!!

1.10 2017 : beta1 : 630 !!(ziua 15 DPO) beta2 1270 !!!..sper sa fie bine :YMPRAY:

analize trombofilii:
PAI-1 4G/4G homozigot

Aspenter: metfoliat- 1/zi : vitamine fara acid folic sintetic si b12 fara cyanocobalmin

ane30

Mesajde ane30 » Vin Sep 29, 2017 8:42 pm

Galadriel scrie:Ane, panicați am fost și noi, că de-aia ne-a luat 7 luni să dăm de capăt problemei cu azoospermia. Și de aia am scris anterior postările acelea-fluviu, poate ajută pe cineva să nu orbecăie ca noi printre medici care se contrazic între ei și îți prescriu Profertil când ești pe zero. Mai e și tendința urologilor de a minimaliza lucrurile, lăsând impresia că TESE e floare la ureche. Nu e, și poate ieși rău dacă o faci unde și la cine nu trebuie.

Sunt sigură că nici operația de varicocel nu e o plăcere :) Sper să aveți o spermogramă bună și să puteți miza pe concepție naturală.
Dacă totul e ok, începem FIV la Reprofit în Cehia acum în octombrie. Pentru noi e o mare victorie să ne și gândim că putem face FIV...

Stiu perfect ce zici, in ultimii 4 ani am intalnit foarte multe cupluri ce erau foarte dezamagite de atitudinea medicilor in ceea ce priveste infertilitatea si lipsa acestora de informare..
Daca nu erau fetele de pe acest forum sa isi expuna povestea poate eu nici in ziua astazi nu as fi stiut ca trebuie sa facem un control urologic !!!! Si la cat de dezastruoasa era spermograma sotului poate ajungeam sa fac un FiV care mai mult ca sigur ar fi esuat.
Sincera sa fiu,nu am sperante asa mari incat sa cred ca vom putea concepe natural....nu stiu de ce,dar asa simt..asa ca deja strang bani pt FIV si daca pana la sfarsitul anului nu raman natural, in ianuarie fac Fiv:)
Sotul inca nu stie, ca nu vreau sa il incarc negativ,el este foarte optimist si deja ma streseaza in fiecare luna: "cand esti la ovulatie? Ca sa facem pauza doua zile inainte si sa se stranga multi gigei .".. Sau " cand trebuie sa iti vina menstra? Ai vreun simptom? Iti iau un test de sarcina? " .....si eu incerc sa ii explic ca este foarte devreme,abia au trecut 2 luni,nu aceau timp sa apara schimbari majore,dar el tot optimist este si imi spune sa nu mai fiu asa negativista ca el simte ca va fi ceva luna asta ...si tot asa ....
Cautam pe aici povesti de succes cu sarcina naturala dupa operatia de varicocel si nu am gasit nimic:(... Sau era dupa 1,5 ani....pai eu nu mai sunt pustoaica ca sa mai astept inca atat, ajung la nebuni cred daca astept in fiecare luna sa vad daca se pozitiveaza....
Au fost deja 4 ani in care am sperat la o minune in fiecare luna iar dezamagirea unui test negativ efectiv ma enerva si ma simteam neputincioasa!! Dupa o noapte de somn iar o luam de la inceput si tot asa:)
Mai este un forum tot cu aspirante la titlul de mamica si ma uitam ca am ramas cateva, veteranele ,care inca soeram intr o minune si am inceput sa facem haz de necaz ca noua ne va da DD gemeni, ca prea am fost rabdatoare si perseverente :)) dar astea s vise din pacate...
Sunt sigura ca fiv ul tau va fi un succes!!!!!asa simt eu ...
incearca sa iti ajuti putin orgamismul inainte de FIV consumand foarte multe legume si fructe, sunt mai bune de 1000 ori decat toate sinteticele ce au reclame ademenitoare ...daca si gasesti alimente de la tarani,cat mai naturale,netratate etc ar fi mai mult decat minunat
Imagine

SPERMOGRAME

analize trombofilii:
PAI-1 4G/4G homozigot

ane30

Mesajde ane30 » Lun Oct 02, 2017 8:31 pm

In caz ca mai citeste cineva, sa nu pateasca ca si mine si sa nu gaseasca un raspuns :)
La doua luni de la operatia de varicocel a sotului am ramas insarcinata in mod natural dupa 4 ani de tratamene inutile si mukti bani dati la medicii ce mi au facut mai mult rau decat bine .
Dupa operata sotul a inceput sa manance mai multe legume si fructe si a luat un plic de andrositol pe zi dearece noi statea foarte prost la morfologie :)

Astazi am testat, de 2 a iest pozitiv( sure check si tessa) v iar linia de test este f intensa ;maine primesc rezultatul la bchg :)

beta 630.79
Imagine

SPERMOGRAME

analize trombofilii:
PAI-1 4G/4G homozigot

Galadriel

Mesajde Galadriel » Mie Oct 04, 2017 10:55 am

ane30 scrie:In caz ca mai citeste cineva, sa nu pateasca ca si mine si sa nu gaseasca un raspuns :)
La doua luni de la operatia de varicocel a sotului am ramas insarcinata in mod natural dupa 4 ani de tratamene inutile si mukti bani dati la medicii ce mi au facut mai mult rau decat bine .
Dupa operata sotul a inceput sa manance mai multe legume si fructe si a luat un plic de andrositol pe zi dearece noi statea foarte prost la morfologie :)

Astazi am testat, de 2 a iest pozitiv( sure check si tessa) v iar linia de test este f intensa ;maine primesc rezultatul la bchg :)

beta 630.79

Wow, super! Felicitări! Mă bucur mult! Să fiți sănătoși și să vă bucurați de o sarcină ușoară cu bebe vesel ! [majoreta] [majoreta]
EPCR alelele A2/A2

Monalysa

Mesajde Monalysa » Mie Oct 04, 2017 3:05 pm

Buna ziua

Revin cu diagnosticul pus de Domnul Dr Voinea Sebastian si anume Azoospermie obstructiva in coada epidimului,infertilitate cu recomandarea unei operatii care se numeste Vasoepididimostomie bilaterala tubulodeferentiala,transversala prin invaginare, am mai facut vreo cineva aceasta operatie ?
A facut toate analizele care au iesit bine inclusiv ecografia scrotala si transrectala.

Nata88

Mesajde Nata88 » Dum Oct 15, 2017 11:19 pm

Buna seara! Deci... scriu aici cu speranta de a primi o motivatie, deci...cu sotul incercam mai mult de 2 ani de a concepe un bebe, am inceput cu analizele standarte din start, respectiv cu spermograma care pe atunci arata ca e foarte buna, dupa care au urmat alte analize,teste,bla bla,IA fara rezultate pozitive, dupa care eu luasem o pauza pentru a ma relaxa, acum o luna iarasi am inceput cu investigatiile, analizele mele in general un indici adica bune, respectiv am dat si analuza spermogramei din nou, si si si si si surpriza....din 78 mln de spermatozoizi 90%din ei imobili, doar 10%mobili, intrebare: Cine s-a mai confrutat cu aceasta problema? Se mareste mobilitatea? Avem sanse de a prinde sarcina natural? Va multumesc!
-Start concepției Iunie 2015.
-Aprilie 2016-laparascopie.Trompe premiabile, analize bune si la mine si la soț.
- August 2016- TPC-negativ(test postcoital negativ)
-Septembrie 2016- IA-test negativ.
-Octombrie 2016 -IA dubla-test negativ.
-Noembrie 2016 - IA-test negativ.

mifu_2006

Mesajde mifu_2006 » Joi Oct 19, 2017 5:17 pm

SALUTARE TUTUROR.VIN SI EU CU O PROBLEMA CARE O AM DE CEVA TIMP.INCERC CU SOTIA MEA SA CONCEPEM UN COPILAS INSA AM FOST LA UN UROLOG DATORITA FAPTULUI CA CEVA MI SA PARUT IN NEREGULA.IN URMA CONSULTATIEI EL MIA ZIS CA AM PROSTATA INFLAMATA SI TIMP DE 4 LUNI AM LUAT INFLAMATOARE SI ANTIBIOTICE DUPA CARE UN TRATAMENT NATURIST CARE MIA SCAZUT CANTITATEA DE SPERAM ASA CUM MIA ZIS MEDICUL.IN URMA ULTIMULUI TRATAMENT AM FACUT O SPERMOCULTURA URMATA DE O SPERMOGRAMA UNDE CA REZULTAT AM AVUT SPERMOCULTURA FARA INFECTIE INSA LA SPERMOGRAMA SCRIA CA SUNT SUSPECT DE OLIGOSPERMIE SI ASTENOSPERMIE AVAND 4-5 MIL SPERMATOZOIZI/ML SI O CANTITATE DE 3 ML FLUID.IN SPERMOGRAMA MAI SCRIA CA 40%MOBILI SI FROTIU:30-35%MALFORMATII.DUPA CE MEDICUL A VAZUT SPERMOGRAMA SI EU FIIND FOARTE PANICAT MIA ZIS CA NE VEDEM IN 3 LUNI LA UN CONTROL SI EU IAM ZIS DOMNU DOCTOR ACOLO SCRIE CA SUNT SUSPECT DE CELE 2 BOLI SI EL MIA ZIS CA VREAU SA SCAP DE TINE NICI RAZAND NICI FIIND FOARTE SERIOS ZICAND ULTERIOR CA VEI AVEA COPII.CE POT SA INTELEG IN URMA CELOR SPUSE DE MEDIC.VA ROG SA MA AJUTATI CU UN RASPUNS. :(

mifu_2006

Mesajde mifu_2006 » Sâm Oct 21, 2017 12:46 pm

Ma poate ajuta cineva cu un sfat va rog

Codruta30

Mesajde Codruta30 » Mar Oct 24, 2017 2:04 pm

Buna ziua,

v-as fi recunoscatoare daca as primi adresa de e-mail a d-lui dr. Sebastian Voinea. Am citit foarte multe lucruri despre dansul si sper sa ne poata ajuta si pe noi.

Va multumesc!

C.

Monalysa

Mesajde Monalysa » Mar Oct 24, 2017 6:01 pm

Buna ziua
Acesta este numărul de telefon al domnului Dr Voinea , ‭0765 212 232‬ chiar raspunde la telefon și puteți sa ii spune-ți ce problema aveți .(Dacă nu Răspunde insistați , nu se supăra , este foarte ocupat .)

Codruta30

Mesajde Codruta30 » Mie Oct 25, 2017 6:53 pm

Multumesc din suflet, Monalysa!

Galadriel

Mesajde Galadriel » Mie Oct 25, 2017 11:53 pm

mifu_2006 scrie:Ma poate ajuta cineva cu un sfat va rog

Oligozoospermia și astenozoospermia nu sunt propriu-zis boli, ci ele arată că parametrii spermogramei dvs. nu sunt ideali. Ideală e normospermia. Pe scurt, nu trebuie să vă îngrijorați prea tare, dar nici să lăsați lucrurile așa cum sunt. Cu 4-5 milioane de spermatozoizi, chiar și cu motilitate redusă, aveți ceva șanse la o concepție naturală. Depinde și cum e fertilitatea partenerei. Medicul v-a chemat peste 3 luni pentru a vedea dacă sunt schimbări sau nu în ceea ce privește spermograma dvs. Probabil știți că ea poate oscila, în funcție de dietă, mediu, expunere la elemente toxice, medicamente luate, etc. E posibil ca tratamentul pentru prostată să fi afectat temporar „producția” de spermatozoizi. Ce puteți face pentru a vă ajuta singur până la următorul control - dacă fumați și consumați alcool, lăsați-vă definitiv de aceste două obiceiuri ce afectează grav spermatogeneza. Consumați mai multe fructe și legume, sucuri naturale, smoothie, etc. Luați vitamine și suplimente - Vitamina C, maca, seleniu, zinc, CoenzimaQ10. Puteți încerca și Profertil, e mai scump, dar unii spun că dă rezultate. E vreo 200 lei/30 zile. NU luați suplimente naturiste, de genul rădăcini de nu știu care sau alte plante fermecate, vă puteți face mai mult rău. Faceți sport, ajută la reglarea producției de testosteron, hormonul ce ajută spermatogeneza. Evitați stresul excesiv.
Sănătate!
EPCR alelele A2/A2

Ionut83

Mesajde Ionut83 » Joi Oct 26, 2017 11:36 am

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o parere pentru aceste rezultate. Spermograma am facut-o la Sanador. Credeti ca as avea nevoie si de alte investigatii? Multumesc anticipat!

– Volum (WHO 5 Edition) 3.5
– Aspect normal
– Vascozitate normal
– Fluidificare normal
– pH 7.5
– Nr leucocite (WHO 5 Edition)kit bis < 1
– Concentratia spermei 59.5
– Mobilitate totala PR+NP 58
– Mobilitate progresiva PR 49
– Mobilitate non progresiva NP 9 %
-imobilitate 42%

Spermatozoizi morfologie normala(WHO 5 Ed)
12%
– MSC 34,3 M/ml
– PMSC 29 M/ml
– FSC-Nr spermat functionali/ml(mobilitate cu progresie si forma normala) 7,7 M/ml
-Velocitate 45 mic/sec
-SMI 208
– Nr total spermatozoizi M per ejaculat 208,2 M
– Nr total spermatozoizi mobili 119,9 M
– Nr total spermatozoizi cu mobilitate progr 101,4 M
Nr total spermatozoizi functionali 26,8 M
-spermatozoizi cu morf normala 25 M

Multumesc!

Galadriel

Mesajde Galadriel » Joi Oct 26, 2017 2:32 pm

Ionut83 scrie:Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o parere pentru aceste rezultate. Spermograma am facut-o la Sanador. Credeti ca as avea nevoie si de alte investigatii? Multumesc anticipat!

– Volum (WHO 5 Edition) 3.5
– Aspect normal
– Vascozitate normal
– Fluidificare normal
– pH 7.5
– Nr leucocite (WHO 5 Edition)kit bis < 1
– Concentratia spermei 59.5
– Mobilitate totala PR+NP 58
– Mobilitate progresiva PR 49
– Mobilitate non progresiva NP 9 %
-imobilitate 42%

Spermatozoizi morfologie normala(WHO 5 Ed)
12%
– MSC 34,3 M/ml
– PMSC 29 M/ml
– FSC-Nr spermat functionali/ml(mobilitate cu progresie si forma normala) 7,7 M/ml
-Velocitate 45 mic/sec
-SMI 208
– Nr total spermatozoizi M per ejaculat 208,2 M
– Nr total spermatozoizi mobili 119,9 M
– Nr total spermatozoizi cu mobilitate progr 101,4 M
Nr total spermatozoizi functionali 26,8 M
-spermatozoizi cu morf normala 25 M

Multumesc!

Ești ok, Ionuț, nu mai ai nevoie de alte analize. Dacă vrei confirmarea unui medic, consultă un urolog. În mod normal trebuia să-ți scrie pe buletin o concluzie, la tine cred că e normospermie, adică totul e normal. :) Mult succes în conceperea unui copil!
EPCR alelele A2/A2

Ionut83

Mesajde Ionut83 » Joi Oct 26, 2017 4:24 pm

Multumesc mult! Succes si voua!

mifu_2006

Mesajde mifu_2006 » Sâm Oct 28, 2017 4:38 pm

buna galadriel.pot spune ca de fumat nu fumez si de baut alcool beau cate un pahar ocazional.practic daca ar fii ca firmele ce vand bauturi alcoolice sa faca profit de pe spatele meu nu ar avea sanse..mai degraba ar da faliment.am sa incerc sa fac ce zici tu.cei drept sunt cam stresat in perioada asta cu munca si cu incercarea de a cumpara un apartament ok.insa mai mult stresul provine din cauza jobului.multumesc mult pentru sfaturi si sper sa vin cu vesti cat mai placute. b-)

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Oct 31, 2017 2:22 pm

New sperm creation method could overcome genetic male infertility – study

Healthy sperm have been created in mice with a common form of infertility, raising hope for future treatment for men with extra sex chromosomes

https://www.theguardian.com/society/201 ... lity-study
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie