FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Vilea

Re: FIV in Romania

Mesajde Vilea » Mar Sep 12, 2017 8:39 pm

soca06 scrie:Asta e povestea pe scurt ca altfel nu ar ajunge 10 pagini de cati doctori am vizitat, cate analize am facut si cata durere si fustrare am strans un suflet

Multumim ca ne ai impartasit povestea voastra frumoasa! Frumoasa pentru ca v a adus rezultatul dorit!

cristi_per

Mesajde cristi_per » Mar Sep 12, 2017 9:30 pm

soca06 scrie:Asta e povestea pe scurt ca altfel nu ar ajunge 10 pagini de cati doctori am vizitat, cate analize am facut si cata durere si fustrare am strans un suflet

Chapeau bas stimate domn! Putini barbati sunt capabili sa recunoasca in cuplu toate astea, nu mai spun sa si scrie despre ele. Barbatii, si acum generalizez, de multe ori nu stiu cum sa reactioneze la frustrarile si starile schimbatoare ale femeilor care trec prin astfel de tratamente care de multe ori afecteaza fizic si psihic mai mult decat vrem sa recunoastem si fie ignora, fie minimizeaza, fie in loc sa aplaneze fac mai mult rau. Ma bucur ca rezultatul a fost unul pozitiv si ca prin povestea expusa dati curaj fetelor sa lupte cu infertilitatea cu toate armele de care dispun.

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Mie Sep 13, 2017 8:52 am

Va doresc ca sotia Dvs. sa aiba o sarcina perfecta, si poate mai intrati sa ne spuneti daca e un bebel sau s-au prins amandoi puiutii, ca valoarea primului beta a fost destul de marisoara [majoreta]
Si eu ca si alte fete, remarc faptul ca este, cred, al doilea post de la un barbat, pe care il citesc pe tot forumul (primul fiind pe cu totul alta tema). Felicitari pentru cum va manifestati sustinerea fata de sotie; emotiile si aratarea lor fata de partener si chiar impartasirea lor cu alte persoane sunt poate o modalitate de a trece mai usor peste momente delicate, cum stim atat de bine ca sunt cu carul, intr-o situatie atat de complexa cum este un FIV. Sunt sigura ca a insemnat mult pentru sotia Dvs. faptul ca ati simtit alaturi de ea toate starile prin care a trecut. Sa va dea Dumnezeu numai lacrimi de bucurie de-acum inainte! Felicitari inca o data si sarcina fara probleme si la termen!
eu 35, el 27, incercam din 2015.
AMH 1.63, trompe/uter ok, ovulatie normala, spermograma ok.
Mai, Iunie, Iulie 2016 - 3 inseminari pe ciclu natural, nereusite.
FIV Dec. 2016 - 25 ovocite, 8 embrioni (2 blasto, 6 morule).
ET1 12 Dec. 2016, 2 blasto, beta z10 49, z12 149, z15 527, SOE 4s.
FET2 13 Martie 2017, 2 early-blasto, beta negativ.
FET3 21 August, 2 morule, beta negativ.
Lupta continua...

soca06

Mesajde soca06 » Mie Sep 13, 2017 1:20 pm

Va multumesc pt cuvintele frumoase. O sa va tin la curent cu evolutia sarcinii.
Si eu imi doresc sa fie doi bebei. Am discutat ieri cu embriologul si cu docdorul ginecolog csi mi-au spus ca probabil e unu dar foarte frumos.in ziua et mi-a aratat poze cu embrionii, unul avea 8 celule si celalat era mai dezvoltat , mergea spre ziua 4. Oricum au fost foarte bucurosi cei de la clinica cand i-am anuntat despre rezultat. Sunt niste oameni deosebiti care ne-au sprijinit enorm.
Acuma asteptam cu emotie ziua de maine sa facem al doilea betahcg si determinarea progesteronului.
Va doresc multa sanatate si multa rabdare.

ALA_22

Mesajde ALA_22 » Joi Sep 14, 2017 12:48 pm

Pana in ce saptamana de sarcina ati pus ovulele de utrogestan?
Medicul din Ungaria cu care am facut fiv zice sa le reduc incepand de sapt viitoare,iar in sapt 10 sa le opresc.
Medicul din Ro care ma monitorizeaza zice sa le pun pana in sapt 12.
Momentan sunt in sapt 8 si pun cate 200utro/3 ori pe zi.

cristi_per

Mesajde cristi_per » Joi Sep 14, 2017 2:26 pm

ALA_22 scrie:Pana in ce saptamana de sarcina ati pus ovulele de utrogestan?
Medicul din Ungaria cu care am facut fiv zice sa le reduc incepand de sapt viitoare,iar in sapt 10 sa le opresc.
Medicul din Ro care ma monitorizeaza zice sa le pun pana in sapt 12.
Momentan sunt in sapt 8 si pun cate 200utro/3 ori pe zi.

Eu prin sapt a 8-a am inceput sa le reduc urmand o sapt sa iau 5 apoi una 4 apoi una 3 si una 2...deci le opream la 12 sapt. atunci cand am facut fiv la wellborn.

mihaelaliana

Mesajde mihaelaliana » Joi Sep 14, 2017 2:50 pm

Buna tuturor! N am mai intrat de 2 ani pe aici...sa va povestesc ce am patit...in 2015 am facut fiv cu rezultat negativ,iar anul acesta ne pregateam pt al doilea,numai ca am observat o secretie urata din sanul stang.am mers imediat la doctor,mi a recomandat mamografie..nu am putut sa fac din cauza varstei( am35 ani), am facut elastografie,si am noduli si fibroafenoame la ambii sani cam 7/8 la fiecare, iar la stangul unul mai maricel pe care l am si scos...am vorbit cu dr si mi a spus ca un eventual fiv poate influenta marirea sau aparitia de noi noduli..e cineva in situatia mea? Nu stiu ce sa fac...

Vilea

Mesajde Vilea » Joi Sep 14, 2017 3:03 pm

mihaelaliana scrie:Buna tuturor! N am mai intrat de 2 ani pe aici...sa va povestesc ce am patit...in 2015 am facut fiv cu rezultat negativ,iar anul acesta ne pregateam pt al doilea,numai ca am observat o secretie urata din sanul stang.am mers imediat la doctor,mi a recomandat mamografie..nu am putut sa fac din cauza varstei( am35 ani), am facut elastografie,si am noduli si fibroafenoame la ambii sani cam 7/8 la fiecare, iar la stangul unul mai maricel pe care l am si scos...am vorbit cu dr si mi a spus ca un eventual fiv poate influenta marirea sau aparitia de noi noduli..e cineva in situatia mea? Nu stiu ce sa fac...

Imi pare rau pentru ce ti se intampla. Ce stiu eu este ca stimularile facute pt fiv pot cauza astfel de probleme. Pt al doilea fiv dr mi a cerut radiografie la ambii sani (am 33 ani).

mihaelaliana

Mesajde mihaelaliana » Joi Sep 14, 2017 3:20 pm

Sa nu stai..sa faci eco...eu ma duc la control din 6 in 6 luni...la ce dr mergi pt fiv2?

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Joi Sep 14, 2017 3:47 pm

soca06 scrie:Va multumesc pt cuvintele frumoase. O sa va tin la curent cu evolutia sarcinii.
Si eu imi doresc sa fie doi bebei. Am discutat ieri cu embriologul si cu docdorul ginecolog csi mi-au spus ca probabil e unu dar foarte frumos.in ziua et mi-a aratat poze cu embrionii, unul avea 8 celule si celalat era mai dezvoltat , mergea spre ziua 4. Oricum au fost foarte bucurosi cei de la clinica cand i-am anuntat despre rezultat. Sunt niste oameni deosebiti care ne-au sprijinit enorm.
Acuma asteptam cu emotie ziua de maine sa facem al doilea betahcg si determinarea progesteronului.

Poate ma insel Dar mie Imi suna a reclama!
In primul mesaj ai tinut sa spui numele doctorului si al embriologului, iar in acest mesaj sa ii lauzi!
Pentru un barbat sti prea multe detalii si vorbesti in termeni medicali!
Daca intreb fetele de pe forum sotii lor stiu exact toti pasii cu detalii?? Hmm...
Eu 29 El 40(Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 9 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit

ALA_22

Mesajde ALA_22 » Joi Sep 14, 2017 4:53 pm

mihaelaliana scrie:Buna tuturor! N am mai intrat de 2 ani pe aici...sa va povestesc ce am patit...in 2015 am facut fiv cu rezultat negativ,iar anul acesta ne pregateam pt al doilea,numai ca am observat o secretie urata din sanul stang.am mers imediat la doctor,mi a recomandat mamografie..nu am putut sa fac din cauza varstei( am35 ani), am facut elastografie,si am noduli si fibroafenoame la ambii sani cam 7/8 la fiecare, iar la stangul unul mai maricel pe care l am si scos...am vorbit cu dr si mi a spus ca un eventual fiv poate influenta marirea sau aparitia de noi noduli..e cineva in situatia mea? Nu stiu ce sa fac...

Si eu am mai multe chiste si fibroadenoame la fiecare dintre sani si am facut stimulare desi stiam ca exista riscul ca acestea sa creasca.
Recomandarea medicului a fost sa le urmaresc ecografic la fiecare 6 luni si atata timp cat nu apare altceva sa le las un pace...

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Joi Sep 14, 2017 4:56 pm

Georgiana Mihai scrie:
soca06 scrie:Va multumesc pt cuvintele frumoase. O sa va tin la curent cu evolutia sarcinii.

In primul mesaj ai tinut sa spui numele doctorului si al embriologului, iar in acest mesaj sa ii lauzi!
Daca intreb fetele de pe forum sotii lor stiu exact toti pasii cu detalii?? Hmm...

Al meu sigur nu nimereste 'determinare' si 'progesteron' in aceeasi propozitie :D
eu 35, el 27, incercam din 2015.
AMH 1.63, trompe/uter ok, ovulatie normala, spermograma ok.
Mai, Iunie, Iulie 2016 - 3 inseminari pe ciclu natural, nereusite.
FIV Dec. 2016 - 25 ovocite, 8 embrioni (2 blasto, 6 morule).
ET1 12 Dec. 2016, 2 blasto, beta z10 49, z12 149, z15 527, SOE 4s.
FET2 13 Martie 2017, 2 early-blasto, beta negativ.
FET3 21 August, 2 morule, beta negativ.
Lupta continua...

soca06

Mesajde soca06 » Joi Sep 14, 2017 6:47 pm

Nu incerc sa fac reclama nimanui. Pur si simplu spuneam unde am facut noi fiv, cred ca si altii pe acest forum au scris numele clinicii unde au mers .

Dupa 4 ani de cautat raspunsul problemei mele eu cred ca stapanesc destul de bine problema si termenii. Principalul vinovat sunt eu avand un numar mic de spermatozpizi normali .

soca06

Mesajde soca06 » Joi Sep 14, 2017 6:49 pm

Al doilea beta hcg dupa 2 zile 859!!! S-a dublat !!! Eu sper sa fie 2 bebei.

soca06

Mesajde soca06 » Joi Sep 14, 2017 7:06 pm

Si in acesti 4 ani am facut o operatie de varicocel , ecografii testiculare la spitalul militar din cluj si bucuresti , diverse examinari la prostata inclisiv cea cu palpatul prostatei ( daca stiti ce reprezinta) plus o tona de vitamine . Am vizitat f. multi medici ginecologi , inclusiv pe doctorul Stamatean din Cluj, unul dintre cei mai buni din tara . Asa ca crede-ma stiu ce vorbesc !!! As fi facut orice pentru un bebel.

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Joi Sep 14, 2017 9:06 pm

soca06 scrie:Si in acesti 4 ani am facut o operatie de varicocel , ecografii testiculare la spitalul militar din cluj si bucuresti , diverse examinari la prostata inclisiv cea cu palpatul prostatei ( daca stiti ce reprezinta) plus o tona de vitamine . Am vizitat f. multi medici ginecologi , inclusiv pe doctorul Stamatean din Cluj, unul dintre cei mai buni din tara . Asa ca crede-ma stiu ce vorbesc !!! As fi facut orice pentru un bebel.

Poate ma insel repet!
Oricare dintre Noi am intrat sa ne spunem problemele si pe parcurs am spus detalii unde facem.. Au mai intrat fete care au reusit sa ne motiveze Dar NU au dat detalii despre doctori( cu mici exceptii care au fost clar reclama)!
Eu Asta am avut impresia acuma DacA ma insel Imi cer scuze!
Eu-AMH august 2016 6,51
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 9 blastociti cea mai Buna calitate

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Joi Sep 14, 2017 9:09 pm

jurnaldefiv scrie:
Georgiana Mihai scrie:

Al meu sigur nu nimereste 'determinare' si 'progesteron' in aceeasi propozitie :D

Am meu se uita lung la mine Cand mAi apare un cuvant nou in vocabularul meu, mAi intreaba saracul [ Ala ce mai este?] :|
Eu-AMH august 2016 6,51

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Joi Sep 14, 2017 9:13 pm

Fetelor va intreb si eu Ceva....
Luni aveam foliculul de 11 iar Azi il am de 15 a crescut cam 1 pe Zi ( doctorul zice ca, creste cam incet) dar endometrul este foarte frumos,ca si cum as fi ovulat.
A mai patit cineva asa ceva ?
Oricum Dupa punctie mi sa decalat cm mi sa facut de 32 de zile...
Eu-AMH august 2016 6,51

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Joi Sep 14, 2017 9:15 pm

Astazi sunt ziua 15... Oare o sa am ovulatie tarzie sau Ce o fi??
Eu-AMH august 2016 6,51

Mitzi.mamitzi

Mesajde Mitzi.mamitzi » Vin Sep 15, 2017 3:34 am

Pt mine s a considerat ca mi aajuns atata fericire.....din pacate, probabil nu am putut veni cu un material genetic de calitate...sper sa nu l fi chinuit pe 'primul meu copilas' cand el m a facut atat de fericita, chiar si pt prea putin timp....inimioara lui nu mai batea ieri....
Hmm. Eu 31, el 46..eu bine acum, el oligoteratospermie hormonii lui sunt buni..vena spermatica obstructionata....pregatim fiv direct ..12 blastocei .... primul et : 07aug beta 240 ... :YMPRAY:soe 9 sapta...

Înapoi la “PROCEDURI”