FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
pasunechance

Re: FIV in Romania

Mesajde pasunechance » Mie Oct 11, 2017 10:42 pm

pasunechance scrie:
Lorelei scrie:
jurnaldefiv scrie:
Lore, uneori prima menstruatie dupa un ET esuat e destul de ciudata...na, endometru gonflat de pastile, si tot tacamul. O sa treaca si o sa fii bine [floare]
Sa stii ca nu te gandesti departe deloc. Sa iti ajute Dumnezeu sa prinda cel putin unul dintre "amarati" [heart] ...dar in caz ca nu, sa stii ca nu e deloc exagerat sa iei in considerare ca al doilea FIV sa fie abroad.... si eu ma gandesc la asta sa stii.
Galadriel are in plan FIV in Cehia, la Brno. Poate ne spune ce a stat la baza deciziei ei de a alege Cehia.
Si noi ne gandim serios la al doilea FIV in afara, daca va fi nevoie de inca un ciclu FIV ca sa il convingem pe bebe ca abia il asteptam... te imbratisez [flori]

Jurnalut am vb cu Galadriel. M-a ajutat mult discutia avuta pentru ca mi-a confirmat aproape cuvant cu cuvant ce mi-a zis si prietena mea. Motivul acelasi: performanta laboratorului.
Este o decizie de rumegat dar na, nici la noi FIV nu e ieftin si costa destul de mult. Daca tot ne chinuim cu strans bani, imprumuturi, banci parca pentru FIV2 as sta mai mult la gandit pentru luarea deciziei.

Imi pare rau pt pierdere....sper sa nu fiu pe langa subiect dar,

8 embrioni de ziua 3 si doar 4 blasto? Asta inseamna ca-i monitorizeaza in toata perioada? Mi se pare curios ca au congelat blasto de calitate cc

Eu am avut un cc si mi s-a spus ca nici macar nu se transfera dar sa l congeleze.

anna99

Mesajde anna99 » Mie Oct 11, 2017 10:53 pm

Sper sa ne vedem toate visul implinit [bfp] Mult succes %%-
Ultima oară modificat Joi Oct 12, 2017 2:48 pm de către anna99, modificat 1 dată în total.
FIV1 - feb 2017 - beta negativ
FIV2 - oct 2017

Lorelei

Mesajde Lorelei » Mie Oct 11, 2017 10:56 pm

pasunechance scrie:
pasunechance scrie:
Lorelei scrie:Jurnalut am vb cu Galadriel. M-a ajutat mult discutia avuta pentru ca mi-a confirmat aproape cuvant cu cuvant ce mi-a zis si prietena mea. Motivul acelasi: performanta laboratorului.
Este o decizie de rumegat dar na, nici la noi FIV nu e ieftin si costa destul de mult. Daca tot ne chinuim cu strans bani, imprumuturi, banci parca pentru FIV2 as sta mai mult la gandit pentru luarea deciziei.

Imi pare rau pt pierdere....sper sa nu fiu pe langa subiect dar,

8 embrioni de ziua 3 si doar 4 blasto? Asta inseamna ca-i monitorizeaza in toata perioada? Mi se pare curios ca au congelat blasto de calitate cc

Eu am avut un cc si mi s-a spus ca nici macar nu se transfera dar sa l congeleze.

Da, cel putin la Columna ii urmareste pana in ziua 5. Dar Stiu ca asta e in majoritatea clinicilor fiv.
Legat de blasto calitate slaba, nici mie nu a vrut sa mi-i vitrifice dar in urma discutiei dintre doctor si embriolog s-au pus amandoi pe o paieta. Dr meu a avut sarcini duse la bun sfarsit, chiar cu blasto CC; una stiu eu ca e in derulare ca intamplator am discutat cu viitoare mamica cat asteotam sa intru la consult. Totusi sansele sunt infime. Si chiar acum mi-am dat seama ca nu am clarificat daca blasto aia CC din cazurile de succes au fost transferati pe proaspat sau dupa decongelare.
Oricum nu mai conteaza pt ca ai mei mai intai trebuie sa reziste decongelarii. Nu imi fac sperante. Sunt constienta ca 99% o sa ma duc la clinica sa ma pregatesc pt transfer ca sa am de unde pleca. Dar pt ca mereu exista un dar, cat timp cat exista acel 1% o sa il folosesc!
FIV Iulie '17 Columna: 17 ovocite/ 14 fertilizate/ 8 embrioni de ziua 3. In final, am obtinut 2 blasto calitate foarte buna pe care i-am congelat in ziua 5 si 2 blasto calitate slaba pe care i-am congelat in ziua 6.
ET: 28.09 Am dezghetat cei 2 blasto de calitate foarte buna. Unul nu a supravietuit. Am transferat doar unul. Beta z10 <1.2.
Urmeaza ET2?? daca rezista cei 2 blasto calitate slaba.

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Joi Oct 12, 2017 8:48 am

Raissa34 scrie:
jurnaldefiv scrie:Raissa, ce mai faci fata? cate saptamani aveti? [great]

[floare] Buna Jurnalutza, uite si eu pe aici prin iarba si eu ;) Avem 29 de saptamini acum si 12 kg luate.

Am fost azi la doctorita, am vazut colul care e lung si inchis ( ce-i drept de pe intii septembrie am avut citeva drumuri la fundeni si la RM, dar in rest am stat numai in pat, nici macar in bucatarie nu am mai intrat)

In rest... de azi am inceput injectiile de maturare a plaminilor, si din nou tratament cu Zinnat pentru Ecoli. Am mai luat tratament sapte zile, dar nu am scapat, la urocultura mi-a iesit din nou :(( Overall, doctorita era multumita, m-a chemat peste 2 sapt la control si sa ii masuram pe bebici. Dr U ma tine tot pe clexane de 0,4 in continuare, merg la ea dupa eco, deci tot peste 2 sapt. Pina atunci sper sa nu am vreun eveniment, bebii sa fie cuminti si sa nu imi dea emotii :)

Te pup si iti tin pumnii pentru procedura :ymhug:

Uuuu, intri in ultimele 10 saptamani! parca mai ieri te amana cu ET-ul "pe miercuri"... si uite acum dragalasii de ei ce mari s-au facut. 12 kg luate pe o sarcina cu gemenasi mi se pare super performanta (adica putin) :) Ma bucur sa aud ca ai colul si lung si inchis, inseamna ca "statul pe oua" ajuta.
Imi pare rau ca iti tot da batai de cap e-coli :( nesuferita treaba... si in sarcina imi imaginez ca e si mai stresant ca tot nu scapi de ea. Cu siguranta dupa ce nasti (defapt dupa ce termini si cu alaptatul probabil) daca tot nu dispare ti se va prescrie un antibiotic mai puternic, ca asta nu face decat sa micsoreze si sa tina cat de cat sub control coloniile... si nesuferita de bacterie tot devine imuna la antibiotic dupa fiecare tratament...
Multumesc pentru incurajari, si eu iti tin pumnii sa fie pustiul&pustoaica la fel de cuminti ca si pana acum si sa mai stea cuminti pe cat posibil inca 10 saptamani daca se va putea! O sa nasti pana in Craciun cred... nu? :ymdaydream: Fantastic!
eu 35, el 27, incercam din 2015.
Mai, Iunie, Iulie 2016 - 3 inseminari pe ciclu natural, nereusite.
FIV Dec. 2016 - 25 ovocite, 8 embrioni (2 blasto, 6 morule).
ET1 12 Dec. 2016, 2 blasto, beta z10 49, z12 149, z15 527, SOE 4s.
FET2 13 Martie 2017, 2 early-blasto, beta negativ.
FET3 21 August, 2 morule, beta negativ.
Lupta continua...

Vreau o minune!

Mesajde Vreau o minune! » Joi Oct 12, 2017 1:57 pm

Bună ! Aveți idee în cât timp iese Ovitrellul din corp? 10 zile? Ms ! :-*

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Joi Oct 12, 2017 2:07 pm

Vreau o minune! scrie:Bună ! Aveți idee în cât timp iese Ovitrellul din corp? 10 zile? Ms ! :-*

Eu stiam ca 5.
Lupta continua...

Vreau o minune!

Mesajde Vreau o minune! » Joi Oct 12, 2017 2:22 pm

Așa mai găsisem ceva pe net , unii ca 5 alții ca 10 . Ms mult pt.răspuns :-*

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Joi Oct 12, 2017 2:27 pm

Vreau o minune! scrie:Așa mai găsisem ceva pe net , unii ca 5 alții ca 10 . Ms mult pt.răspuns :-*

Probabil 10 e cu marja marjelor.
De ce zic eu ca 5, pentru ca la primul ET pe care l-am facut pe proaspat, am facut o doza de Ovitrelle in ziua ET si inca una in ziua 3 parca. Iar la beta m-au chemat in z10. Deci daca abia in 10 zile iesea Ovitrelle-ul din corp, nu cred ca ar chema la beta in ziua 10 ca nu ar fi relevant.
Succes [floare]
Lupta continua...

anna99

Re: Blasto? Un vis

Mesajde anna99 » Joi Oct 12, 2017 2:46 pm

pasunechance scrie:
jurnaldefiv scrie:

Da, eu stiu ca mediul se schimba in z3 la embrionii care sunt lasati mai departe.
Dar ai intrebat de ce nu iti transfera de ziua 3? Sau morule? In ziua 3-4 ajung ok, se divid bine, fara fragmentatii?

Da. Evolueaza bine pana in ziua 3-4 si apoi nu se mai dezvolta. Si imi spun ca nu se uita la ei pana in ziua 5, asta in conditiile in care am primit fotografii cu ei in etape diferite de dezvoltare. Teama pt mine e sa nu se opreasca sarcina in evolutie mai tarziu daca transfer morula...ei tot zic ca daca se
ajunge la blasto are sanse mai mari

Tocmai vroiam sa intreb daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta situatie. Pana in ziua 3 mi s-a spus ca embrionii au avut o evolutie foarte buna, apoi, in ziua a 5-a, cand am fost sa fac ET-ul aflu ca numai 3 embrioni au supravietuit, dar si aceastia au avut o evolutie lenta, si sunt in prezent in stadiul de morula.

Pasunchance unde ai facut FIV-ul de ti-au trimis fotografii cu ei in diferite stadii de dezvoltare?
Mie mi-au comunicat la telefon evoluta lor, si am primit doar o fotografie din ziua a 5-a.

Mult succes !
FIV1 - feb 2017 - beta negativ
FIV2 - oct 2017

Vreau o minune!

Mesajde Vreau o minune! » Joi Oct 12, 2017 3:32 pm

jurnaldefiv scrie:
Vreau o minune! scrie:Așa mai găsisem ceva pe net , unii ca 5 alții ca 10 . Ms mult pt.răspuns :-*

De ce zic eu ca 5, pentru ca la primul ET pe care l-am facut pe proaspat, am facut o doza de Ovitrelle in ziua ET si inca una in ziua 3 parca. Iar la beta m-au chemat in z10. Deci daca abia in 10 zile iesea Ovitrelle-ul din corp, nu cred ca ar chema la beta in ziua 10 ca nu ar fi relevant.
Succes [floare]

Mulțumesc ! Azi z12 de le et test de urină negativ. ..mergi la beta ,dar cu speranțe spulberate ...

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Joi Oct 12, 2017 3:33 pm

Vreau o minune! scrie:
jurnaldefiv scrie:

Succes [floare]

Mulțumesc ! Azi z12 de le et test de urină negativ. ..mergi la beta ,dar cu speranțe spulberate ...

ET cu embrioni de z3 sau 5 (blasto)?
Lupta continua...

Vreau o minune!

Mesajde Vreau o minune! » Joi Oct 12, 2017 3:49 pm

jurnaldefiv scrie:
Vreau o minune! scrie:
jurnaldefiv scrie:
Succes [floare]

ET cu embrion de z3

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Joi Oct 12, 2017 3:56 pm

Vreau o minune! scrie:
jurnaldefiv scrie:
Vreau o minune! scrie: Mulțumesc ! Azi z12 de le et test de urină negativ. ..mergi la beta ,dar cu speranțe spulberate ...

ET cu embrion de z3

Fa beta, la embrion de ziua 3 e mai ciudat cu pipitest.... mult noroc si rezultat pozitiv! [crossfingers]
Lupta continua...

Vreau o minune!

Mesajde Vreau o minune! » Joi Oct 12, 2017 4:38 pm

jurnaldefiv scrie:
Vreau o minune! scrie:
jurnaldefiv scrie:

ET cu embrion de z3

Fa beta, la embrion de ziua 3 e mai ciudat cu pipitest.... mult noroc si rezultat pozitiv! [crossfingers]

Mulțumesc mult ! o sa fac totuși .... :-*

monyy

Mesajde monyy » Joi Oct 12, 2017 6:57 pm

Multumesc Galadriel! Si la noi este problema la spermograma, dar genetica. Parca tot vreau sa mai caut si alte cauze, de aceea intrebam de urolog, pentru inca un control. Si eu as vrea sa fac analizele de imunologie. Si noi vrem sa mergem in Cehia anul viitor pt Fiv 4. Tu la ce doctor te duci? Am vazut ca au parteneri si la noi in tara. Dar ei vor sa te prezinti la clinica de cand incepi tratamentul. Nu vrem sa ne mai grabim in alegerea clinicii.Fiv 3 l-am facut tot abroad, pt ca am cautat laborator performant si ne-am inselat. Ar mai fi si la Kiev.

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Joi Oct 12, 2017 7:14 pm

jurnaldefiv scrie:
Vreau o minune! scrie:Bună ! Aveți idee în cât timp iese Ovitrellul din corp? 10 zile? Ms ! :-*

Eu stiam ca 5.

A 10 zi dupa transfer iese testul de urina negativ in a 9 a zi iese usor pozitiv! Este incarcata de mine de Doua ori, odata la inseminare odata la fet! Deci clar iese a 10 zi Ovitrell din corp! MAi sunt cazuri in care le face de 500 in loc de 1000 de aia iese din corp in 5 zile! In concluzie ovitrell se elimina 100 pe zi!
Eu 29 El 40(Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 9 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
Dupa 2 transferuri nereusite mi sa dat sa iau acid folic, femibion Si aspenter
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Joi Oct 12, 2017 7:17 pm

Scuze NU a 10 zi Dupa transfer..A 10 zi Dupa ce faci ovitrell iese!
Eu 29 El 40(Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 9 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
Dupa 2 transferuri nereusite mi sa dat sa iau acid folic, femibion Si aspenter
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok

Vreau o minune!

Mesajde Vreau o minune! » Joi Oct 12, 2017 7:27 pm

Ok ms mult pentru răspuns! :-*

pasunechance

Mesajde pasunechance » Joi Oct 12, 2017 7:50 pm

anna99 scrie:
pasunechance scrie:
jurnaldefiv scrie:

Da, eu stiu ca mediul se schimba in z3 la embrionii care sunt lasati mai departe.
Dar ai intrebat de ce nu iti transfera de ziua 3? Sau morule? In ziua 3-4 ajung ok, se divid bine, fara fragmentatii?

Da. Evolueaza bine pana in ziua 3-4 si apoi nu se mai dezvolta. Si imi spun ca nu se uita la ei pana in ziua 5, asta in conditiile in care am primit fotografii cu ei in etape diferite de dezvoltare. Teama pt mine e sa nu se opreasca sarcina in evolutie mai tarziu daca transfer morula...ei tot zic ca daca se

Tocmai vroiam sa intreb daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta situatie. Pana in ziua 3 mi s-a spus ca embrionii au avut o evolutie foarte buna, apoi, in ziua a 5-a, cand am fost sa fac ET-ul aflu ca numai 3 embrioni au supravietuit, dar si aceastia au avut o evolutie lenta, si sunt in prezent in stadiul de morula.

Pasunchance unde ai facut FIV-ul de ti-au trimis fotografii cu ei in diferite stadii de dezvoltare?
Mie mi-au comunicat la telefon evoluta lor, si am primit doar o fotografie din ziua a 5-a.

Mult succes !

Nuuu...eu ma miram ca sunt alte fete care zic ca primesc informatii despre ei. Mie mi-au zis ca nu se uita la ei decat in ziua 5...la mine nu se dezvolta la blasto, raman in ziua 5-6 de ziua 3...asa sunt fotografiile (de ziua 5/6 dar ca varsta au 3/4). Ma intreb unde ti se comunica evolutia lor in intervalul de la punctie la Et? La ce clinica?

Lorelei

Mesajde Lorelei » Joi Oct 12, 2017 10:44 pm

pasunechance scrie:
anna99 scrie:
pasunechance scrie:

Mult succes !

Nuuu...eu ma miram ca sunt alte fete care zic ca primesc informatii despre ei. Mie mi-au zis ca nu se uita la ei decat in ziua 5...la mine nu se dezvolta la blasto, raman in ziua 5-6 de ziua 3...asa sunt fotografiile (de ziua 5/6 dar ca varsta au 3/4). Ma intreb unde ti se comunica evolutia lor in intervalul de la punctie la Et? La ce clinica?

Ar trebui sa se uite si in ziua 3. De ce nu incerci un transfer de ziua3? Nu vor cei de la clinica? Nu inteleg tot contextul :(. De asemenea din ce stiu este mai important ca blasto de ziua 5-6 sa aiba fragmentatiile si invelisul corecte. Varsta 4, de exemplu la scorarea unui blasto arata stadiul acestuia. Pentru 4 inseamna ca blasto este expandat, invelisul s-a subtiat. La stadiul 5 se pregateste sa eclozeze samd.
Unde faci Fiv? Poate ei au urmaresc alt protocol de cultivare si catalogare a embrionilor.
FIV Iulie '17 Columna: 17 ovocite/ 14 fertilizate/ 8 embrioni de ziua 3. In final, am obtinut 2 blasto calitate foarte buna pe care i-am congelat in ziua 5 si 2 blasto calitate slaba pe care i-am congelat in ziua 6.
ET: 28.09 Am dezghetat cei 2 blasto de calitate foarte buna. Unul nu a supravietuit. Am transferat doar unul. Beta z10 <1.2.
Urmeaza ET2?? daca rezista cei 2 blasto calitate slaba.

Înapoi la “PROCEDURI”