Inseminarea artificiala.

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
silvia84

Re: Inseminarea artificiala.

Mesajde silvia84 » Joi Ian 11, 2018 2:32 pm

Buna, fetelor

Eu sunt noua pe acest forum, sper sa postez unde trebuie :)
Pe data de 28.12.2017, am facut prima inseminare artificiala - din pacate, nereusita. Astazi mi-am facut HCG, in a 11 zi de la inseminare. Asa mi-a recomandat doctorul, desi citesc pe forum de un termen de 14-15 zile de la inseminare. Aveti idee daca se mai poate modifica ceva in acest interval de 3-4 zile? Mentionez ca acum am HCG < 0.1.
Referitor la asta, am urmatoarele intrebari:
- cand se face Ovitrelle? Intreb deoarcece eu am facut injectia cu Ovitrelle in aceeasi zi cu inseminarea.
- observ aici ca trebuie indeplinita o conditie ref la TSH, respectiv sa fie <2. Eu nu am facut aceasta analiza, are o importanta majora pentru inseminare?
- inseminarea am facut-o la Euromaterna (Constanta), cu dr Balasa Daniela. Ce parere aveti de ea? Puteti recomanda si un alt dr pentru inseminare in Constanta.

Astept sfaturile voastre :)
Multumesc!

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Joi Ian 11, 2018 3:19 pm

silvia84 scrie:Buna, fetelor

Eu sunt noua pe acest forum, sper sa postez unde trebuie :)
Pe data de 28.12.2017, am facut prima inseminare artificiala - din pacate, nereusita. Astazi mi-am facut HCG, in a 11 zi de la inseminare. Asa mi-a recomandat doctorul, desi citesc pe forum de un termen de 14-15 zile de la inseminare. Aveti idee daca se mai poate modifica ceva in acest interval de 3-4 zile? Mentionez ca acum am HCG < 0.1.
Referitor la asta, am urmatoarele intrebari:
- cand se face Ovitrelle? Intreb deoarcece eu am facut injectia cu Ovitrelle in aceeasi zi cu inseminarea.
- observ aici ca trebuie indeplinita o conditie ref la TSH, respectiv sa fie <2. Eu nu am facut aceasta analiza, are o importanta majora pentru inseminare?
- inseminarea am facut-o la Euromaterna (Constanta), cu dr Balasa Daniela. Ce parere aveti de ea? Puteti recomanda si un alt dr pentru inseminare in Constanta.

Astept sfaturile voastre :)
Multumesc!

Buna Silvia. Este putin cam devreme intr-adevar pentru beta in ziua 11 de la inseminare insa din pacate eu cred totusi ca daca ar fi sarcina, ar fi iesit o valoare putintel mai mare, in orice caz altceva decat 0.1.
Legat de Ovitrelle, eu stiu ca injectia declanseaza ovulatia la 36 de ore de la administrare. Nu ai facut si inainte de inseminare? e ok ca ai facut si in ziua inseminarii dar mi se pare putin ciudat daca asta e singura injectie, pentru ca ovulatia nu se declanseaza imediat cu Ovitrelle.
Ai facut pe ciclu controlat (ai luat estrogen, progesteron?) sau pe natural?
eu 35, el 27, incercam din 2015.
Nov.2015 sonoHSG (Medicover), trompe permeabile. Mai/Iun/Iul 2016 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite. Oct.2016 histeroscopie Giulesti, uter ok.
FIV decembrie 2016: 22 ovocite, 8 embrioni z5 (2 blasto/6 morule). ET decembrie 2016, beta pozitiv, SOE 4s. FET 2/3, martie/august 2017, beta negativ.
Octombrie - sonoHSG (Columna), hidrosalpinx trompa stanga, suspecta si dreapta.
18 nov. laparoscopie, hidrosalpinx bilateral confirmat, clipare ambele trompe (Giulesti).
Lupta continua... :YMPRAY: Doamne, ajuta-ne si da-ne si noua bucuria de a ne creste copiii.

silvia84

Mesajde silvia84 » Joi Ian 11, 2018 4:18 pm

Iau progesteron de 3 luni de zile, 10 capsule din a 16 zi a cm. De asemenea, din a 2 zi a cm iau si clostylbegit, 2cp/zi timp de 7 zile.
Ce-i drept, prima inseminare s-a "potrivit" si cu sarbatorile de Craciun si poate de-aia a fost "pe fuga" cu Ovitrelle, fiind atatea zile nelucratoare.
Inainte de inseminare trebuiesc facute anumite analize hormonale etc? Precizez ca nu am facut nicio analiza de sange acum.
Ultima oară modificat Joi Ian 11, 2018 4:33 pm de către silvia84, modificat de 2 ori în total.

silvia84

Mesajde silvia84 » Joi Ian 11, 2018 4:25 pm

jurnaldefiv scrie:
silvia84 scrie:
Buna Silvia. Este putin cam devreme intr-adevar pentru beta in ziua 11 de la inseminare insa din pacate eu cred totusi ca daca ar fi sarcina, ar fi iesit o valoare putintel mai mare, in orice caz altceva decat 0.1.
Legat de Ovitrelle, eu stiu ca injectia declanseaza ovulatia la 36 de ore de la administrare. Nu ai facut si inainte de inseminare? e ok ca ai facut si in ziua inseminarii dar mi se pare putin ciudat daca asta e singura injectie, pentru ca ovulatia nu se declanseaza imediat cu Ovitrelle.
Ai facut pe ciclu controlat (ai luat estrogen, progesteron?) sau pe natural?

Iau progesteron de 3 luni de zile, 10 capsule din a 16 zi a cm. De asemenea, din a 2 zi a cm iau si clostylbegit, 2cp/zi timp de 7 zile.
Ce-i drept, prima inseminare s-a "potrivit" si cu sarbatorile de Craciun si poate de-aia a fost "pe fuga" cu Ovitrelle, fiind atatea zile nelucratoare.
Inainte de inseminare trebuiesc facute anumite analize hormonale etc? Precizez ca nu am facut nicio analiza de sange acum.

Mădălina28

Mesajde Mădălina28 » Joi Ian 11, 2018 6:59 pm

Buna silvia84! Si eu sunt din constanta ..
Am făcut si eu inseminare cu el naggar usama din pacate tot nereușită si injectia cu ovitrelle am facut o cu 36 de ora inainte de inseminare ..
Parerea mea e sa încerci mai bine la bucurești ai sanse mult mai mari!
Eu 28 totul bine
Sot 36 oligoastenozoospermie
I A nereusit 2017
FIV GYNERA -Decembrie reusit -Dr.Anghelescu Ionela
Sa ne ajute Dumnezeu sa fie totul ok

dianamonica

Mesajde dianamonica » Joi Ian 11, 2018 8:58 pm

jurnaldefiv scrie:
dianamonica scrie:
jurnaldefiv scrie:
Buna, eu nu stiu sa existe varianta de compensare pentru medicamentatia de stimulare ovariana.
Exista compensare doar pentru tratamentul de sustinere sarcina, si numai DUPA confirmarea sarcinii (progesteronul este redus 50% si din cate stiu si Clexane).

Am gasit in baza de date a Ministerului, cred. Am introdus Gonal-F 75 UI si am primit acolo atat pretul intreg (124 lei, aprox o fiola), cat si cel redus daca esti angajat, salariat, asigurat la CNAS. Pretul dat de program era de 84 lei pe fiola.
Si din cate stiu, Gonal face parte din categoria hormonilor de stimulare, nu de sustinere. Voi intreba si medicul de familie. Revin cu noutati.

Asta ar fi o mega-veste, sa fie Gonalul compensat, ar fi o economie semnificativa care ajuta mult. Asa e, Gonal e medicament de stimulare, nu de sustinere, de aceea nu m-as fi gandit ca poate fi compensat.
O sa intreb si eu medicul de familie si va scriu ce imi zice. Si tu sa faci la fel [floare]

Pana sa intreb medicul, am intrebat Google-ul..uf! Ar fi fost prea frumos sa fie adevarat ceea ce am zis eu :(
Exista o procedura CNAS legata de compensarea unor injectii pt stimulare dar se dau numai in cazul femeilor cu cicluri anovulatorii!!! In plus, e nevoie de un dosar incredibil pt a reusi acest lucru [jale!]
Sincer, m-am oprit din citit pt ca nu am putere in seara asta sa ma mai agit..informatiile sunt tot de pe acest forum, postate mai demult, ultimul mesaj e din sept 2017. E de gasit in lista de subiecte si e intitulat Procedura CNAS-anumite medicamente compensate 50%...
Asa ca, fara sperante la acest aspect... ~X(
...si bebe INCA nu vine :(
Dar va veni, sau vor veni [carutf] [carutb]
Pentru ca minuni exista :ymdaydream:

silvia84

Mesajde silvia84 » Vin Ian 12, 2018 9:58 am

Mădălina28 scrie:Buna silvia84! Si eu sunt din constanta ..
Am făcut si eu inseminare cu el naggar usama din pacate tot nereușită si injectia cu ovitrelle am facut o cu 36 de ora inainte de inseminare ..
Parerea mea e sa încerci mai bine la bucurești ai sanse mult mai mari!

Buna, Madalina si multumesc pentru sfaturi :)
Din pacate timpul nu este de partea mea, deoarece in luna feb sotul meu va pleca in voiaj. Asadar, voi mai incerca inca o inseminare la sf lui ianuarie, tot la dr Balasa Daniela, neavand timp sa merg la alt doctor... Intre timp ma voi documenta spre FIV, probabil Romania, dar nu sunt sigura.

Asadar, astept orice recomandare din partea voastra :)

Mădălina28

Mesajde Mădălina28 » Vin Ian 12, 2018 10:34 am

Poate nu o sa fie nevoie de fiv..mult succes la următoarea inseminare !! asteptam vesti
Eu 28 totul bine
Sot 36 oligoastenozoospermie
I A nereusit 2017
FIV GYNERA -Decembrie reusit -Dr.Anghelescu Ionela
Sa ne ajute Dumnezeu sa fie totul ok

Mellymel

Mesajde Mellymel » Sâm Ian 13, 2018 11:14 pm

Buna din nou,
Am inceput noua serie de analize. Inca nu mi-au venit toate dar, din ce mi-a venit pana acum am RH negativ :(( si mai am ceva ce nu inteleg. Poate cineva care citeste reuseste sa ma lamureasca ce inseamna unde am insemnat eu cu rosu in atasament. E grav? Nu cred ca rezist pana joi cand merg la consultatie :YMPRAY:
Am gresit unde am marcat cu rosu prima data. Ma intereseaza acel Mutant Homozigot.
Multumesc!
Fişiere ataşate
2018-01-13 23.14.12.png
2018-01-13 23.14.12.png (190.02 KiB) Vizualizat de 46 ori
Eu: 35; El:40
Incercam din 2014.
Analize hormonale in parametri, normospermie
Ciclu neregulat intre 25 si 32 zile
Metoda calendarului nu functioneaza, de fapt la cat am incercat trebuia sa se prinda ceva...
HSG reusit in 2017
A.I. nr. 1 la Cluj in octombrie fara stimulare ovariana - nereusit
Asteptam A.I. nr. 2

Mellymel

Mesajde Mellymel » Dum Ian 14, 2018 12:36 pm

Mellymel scrie:Buna din nou,
Am inceput noua serie de analize. Inca nu mi-au venit toate dar, din ce mi-a venit pana acum am RH negativ :(( si mai am ceva ce nu inteleg. Poate cineva care citeste reuseste sa ma lamureasca ce inseamna unde am insemnat eu cu rosu in atasament. E grav? Nu cred ca rezist pana joi cand merg la consultatie :YMPRAY:
Am gresit unde am marcat cu rosu prima data. Ma intereseaza acel Mutant Homozigot.
Multumesc!

Traiasca Internetul!!! Dupa multe articole am descoperit ce e cu gena asta pacatoasa... Nu e o veste prea placuta si sper ca doctorul sa ma mai lamureasca si sa imi spuna cam cat e de mare sansa de a naste un copil fara probleme.
Oricum, fetelor vreau sa va spun ca acesta e primul doctor care mi-a cerut sa fac aceste analize. Ceilalti mi-au facut ''verificarea standard'', deci daca esti ca restul faci copil si e sanatos, iar daca esti diferita, in cel mai bun caz nu ramai gravida.
Stiti ca in cazul meu Nu Se Ia Acid Folic!? Dr Surcel si dr. Mironiuc m-au indopat cu el.
Nu numai ca nu se ia acid folic, dar se evita total alumentele care au asa ceva in compozitie.

Deci, inca o data, faceti-va toate analizele si cereti sfaturi de la mai multi doctori...

Multa sanatate!
Eu: 35; El:40
Incercam din 2014.
Analize hormonale in parametri, normospermie
Ciclu neregulat intre 25 si 32 zile
Metoda calendarului nu functioneaza, de fapt la cat am incercat trebuia sa se prinda ceva...
HSG reusit in 2017
A.I. nr. 1 la Cluj in octombrie fara stimulare ovariana - nereusit
Asteptam A.I. nr. 2

dianamonica

Mesajde dianamonica » Dum Ian 14, 2018 1:02 pm

Mellymel scrie:
Mellymel scrie:Buna din nou,
Multumesc!

Traiasca Internetul!!! Dupa multe articole am descoperit ce e cu gena asta pacatoasa... Nu e o veste prea placuta si sper ca doctorul sa ma mai lamureasca si sa imi spuna cam cat e de mare sansa de a naste un copil fara probleme.
Oricum, fetelor vreau sa va spun ca acesta e primul doctor care mi-a cerut sa fac aceste analize. Ceilalti mi-au facut ''verificarea standard'', deci daca esti ca restul faci copil si e sanatos, iar daca esti diferita, in cel mai bun caz nu ramai gravida.
Stiti ca in cazul meu Nu Se Ia Acid Folic!? Dr Surcel si dr. Mironiuc m-au indopat cu el.
Nu numai ca nu se ia acid folic, dar se evita total alumentele care au asa ceva in compozitie.

Deci, inca o data, faceti-va toate analizele si cereti sfaturi de la mai multi doctori...

Multa sanatate!

Sa ramai optimista! Joi vei afla de la dr ce regim trebuie sa urmezi, daca va fi cazul..
Oricum, nu iti pierde speranta! Stiinta a evoluat atat de mult, incat aproape orice e posibil..daca vrea Doamne-Doamne ^:)^ . Stii cazul embrionului adus la viata dupa 24 de ani, parca, de stat "la rece"? E o fetita, Emma. A vuit netul de vestea asta la finalul lui 2017.Ce minune mai mare??

Multa sanatate si tie!
Imbratisari :*
...si bebe INCA nu vine :(
Dar va veni, sau vor veni [carutf] [carutb]
Pentru ca minuni exista :ymdaydream:

Înapoi la “PROCEDURI”