FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Lorelei

Re: FIV in Romania

Mesajde Lorelei » Sâm Mar 17, 2018 1:39 pm

jurnaldefiv scrie:
Lorelei scrie:Jurnalut asteptam vesti! Ai facut transferul [baby dust] ?

Am cam dormitat toata ziua, dupa transfer, e si vremea de asa natura, a plouat mocaneste toata ziua in Praga.
Am transferat doi embrioni perfecti, bulutzele mele dragi!! Aratau asa frumosi si...perfecti pe monitorul ala!!! [great]
Totul a decurs impecabil, am ajuns la clinica pe la 9 fara 5, vezica era deja taman buna de plina, la 9:20 deja am facut transferul, am stat in rezerva pana pe la 10 si-un pic, dupa care ne-am intors la hotel.
Astazi aveam 6 embrioni perfecti, dintre care 2 au fost transferati. Luni vom sti cati au fost congelati.
Cu totii au fost foarte foarte foarte amabili si...supportive. Mi-au raspuns la absolut toate intrebarile. Ii rugasem sa imi ia si sange sa dozam progesteronul, for my peace of mind, sa stiu ca il asimilez :ymblushing: Dr. Lacheta a zis ca ma roaga chiar sa nu ma ingrijorez si chiar nu e cazul sa ma intep, corpul meu deja produce progesteron in cantitati mari datorita foliculilor goliti in urma punctiei care acum sunt corp galben care secreta progesteron, plus cele 600mg Utrogestan pe care le bag zilnic, e more than enough. Asa ca nu am mai dozat, chiar nu am simtit ca ar fi cazul.
Cat eram pe masa am intrebat inca o data daca sigur au pus si embryoglue, doctorul mi-a raspuns imediat ca da; nu m-am putut abtine si i-am zis "please make them sticky doctor" ;)) au inceput toti sa rada, doctorul, asistentele, coordonatoarea.
Inainte sa ma urce pe masa m-au pus sa le zic inca o data numele complet si data nasterii, sigur e o chestie a lor de siguranta si verificare (la fel m-au intrebat si inainte de punctie).
Sotul meu a fost cu mine in sala la transfer, saracutul il luase panica, ca aoleu lui ii e frica de spitale, ca lui i se face rau daca vede ca imi fac aia ceva acolo :ymblushing: I-am zis ca nu e rost de perfuzii sau ace, a fost ok, l-a tinut Bobby de vorba ;))
In continuare am aceeasi doza de Utrogestan (200 dimi, 200 pranz, 200 seara), plus Vitamina D si Femibion.
Nu am nicio interdictie la plimbari usoare, mers la serviciu, condus masina, zburat, activitati uzuale.
In schimb nu bai fierbinti, nu contact sexual (5 zile zic ei dar....asteptam pana la beta :ymblushing:), nu heavy lifting, nu efort. Pe foaia de externare si la mine scrie urine pregnancy test :) deci nu stiu, poate ei chiar recomanda pipitest, oricum nu am insistat, nu am intrebat, sa ajungem acolo :ymblushing: :YMPRAY:

Jurnalut Doamne Ajuta! Iti transmit cele mai optimiste ganduri de reusita! [majoreta]
PAI 675/844; MTHFR C677T/A129 - hetero, PCOS,
Sotul probleme cu spermograma.
11.2016, 01.2017 si 02.2017-3 IA Toate BFN!
07.2017 FIV1 -Columna Bucuresti -17 ovocite/14 fertilizate. Final- 2 blasto AA Z5 si 2 blasto CC Z5. Hiperstimulare usoara. Amanat transfer.
09.2017 FET1 - 1 blasto AA Z5;celalalt AA nu a rezistat! BFN!
10.2017 FET2 nu a avut loc, blasto nu au rezistat.
12.2017 - Histeroscopie diagnostica - rezultat ok.
01.2018 FIV2- Unica Praga-22 ovocite/22 fertilizate. Final 2 embrioni de Z3 si 6 blasto AA Z5. hiperstimulare medie controlata cu dostinex si clexane.
01.2018 ET3 - 2 embrioni Z3. BFP! SOE 8 sapt.
04.2018 FET4 - 2 blasto Z5. BFN!
06.2018- repetat histeroscopie; s-a extirpat un polip.
07.2018 FET5 - 2 blasto Z5. BFP! SOE 9 sapt.

Yminodora

Mesajde Yminodora » Sâm Mar 17, 2018 4:05 pm

CrissPatri scrie:
Yminodora scrie:
CrissPatri scrie:Doamne ajuta sa fie cu noroc acum. Eu am anti tpo 79...deci nu foarte mare si tot nu am reusit...am luat seleniu in conditiile in care trebuia sa ma ajute si dupa tratament era 89....deci crescuse....tsh ul il am bun de 1.52. Iau eutirox de 25 si o sa continui sa iau....am inteles ca daca suntem pe eutirox ar tb sa avem aceleasi sanse...practica insa nu mi a dovedit inca asta

Multumesc, oricum prea mari sperante nu am dar macar mai incerc o data. La ultima analiza am avut anti tpo >1000 dar nu mi-au scris exact, iar tsh era 3,5 - 4 eutyrox nu iau de 6 luni dar cred ca o sa iau daca este prea mare, astept menstra care sa incapatanat sa intarzie de doua zile ca sa imi dea planurile peste cap sa pot face toate analizele in caz ca e ceva de tratat sa am timp pana la sfarsitul lui aprilie.Am inceput sa iau si eu seleniu, vit D 1000 ui de 2 ori pe zi plus probiotice 2/zi. Se zice ca boala asta este o dereglare a sistemului imunitar si ca cel mai important este regimul si popularea cu bacteri bune la nivelul intestinelor unde avem 70% din sistemul imunitar. Am citit mult si am zis ca ce tine de mine o sa fac orice chiar daca asta implica sa nu mananc nimic din ce imi place si sa maresc orele de sport la 2 ore zilnic fara pasti, craciun sau revelion, sotul ma sustine in totalitate si are cea mai grea misiune sa aiba grija in fiecare zi sa ma faca sa zambesc si sa rad cu pofta, tot chinul pt a avea si noi un sufletel mic al nostru pe care sa il iubim din suflet [feed2]

Eutirox e necesar ca sa reglezi tsh. E bine sa fie sub 2 ca sa ai toate sansele. Endocrinologii nu recomanda daca e in limite dar doctorii de ruam spun ca e bine sa fie maxim 2. Eu o sa continui sa iau si ma apuc de sport, am cam fost sedentara fata de cum eram eu...de cand cu procedurile nu mi a mai stat gandul la sport si rau am facut...partea buna e ca nu m am ingrasat deloc dupa 3 stimulari...sper sa avem si noi noroc. Iti tin pumnii si sa vii cu vesti bune.

Da stiu si o sa il iau si eu dupa ce fac analize asta daca imi mai vine menstruatia :D ca deja sunt in ziua 30 si nu da nici un semn. De sport nu ma las niciodata pt ca este foarte bun pentru starea mea. Multumesc.
Eu 30 ani, tiroida autoimuna hashimoto, restul analizelor ok. El 47 ok. Inseminari 2 nereusite omini iasi 2012.
2013 AMH 1,62. Fiv 1 septembrie 2013 , gynera nereusit. 7 ani fara nicio sarcina.
2018 AMH 2,83. MTHFR A1298C mutant homozigot Factor XIII V34L mutant homozigot PAI-1 4G/4G homozigot EPCR prezente alelele A2/A2. Oligozoospermie.
Mai 2018 FIV 2 Kaali Budapesta, 2 embrioni de ziua a 3 a transferati pe 5 iunie :YMPRAY:
Eram pregatita sa fiu mamica, chiar eram :( .

catalina81

Mesajde catalina81 » Sâm Mar 17, 2018 9:54 pm

Buna seara fetelor. Am facut curat in sertarul cu medicamente. Mai am 14 plasturi Climara daca ii vrea cineva si 5 cutii de Estrofem de cate 28tablete cum e la noi Cicloproginova. Eu plasturii i-am folosit in pregatirea pentru Fiv si stiu ca se gaseau greu. Daca are cineva nevoie va rog sa imi scrieti. Eu sunt in saptamana 32 si nu mai am nevoie. Noi asteptam [barza2]
36 ani. in principal probleme cu grosimea endometrului
FIV 1 Grecia; beta 0.1
FIV 2 Grecia: beta 0.1
FIV 3 Praga: beta z10-128;z12-307.5; z14-583.6; z17-2026; SOE la 5sapt si 4 zile
FIV 4 Praga pe 17.08.2017. Beta 1270 in ziua 15.
Avem o [heart] .
Mamica fericita de Teodora 25.04.2018 [fetita]

Flori77

Mesajde Flori77 » Dum Mar 18, 2018 12:07 am

catalina81 scrie:Buna seara fetelor. Am facut curat in sertarul cu medicamente. Mai am 14 plasturi Climara daca ii vrea cineva si 5 cutii de Estrofem de cate 28tablete cum e la noi Cicloproginova. Eu plasturii i-am folosit in pregatirea pentru Fiv si stiu ca se gaseau greu. Daca are cineva nevoie va rog sa imi scrieti. Eu sunt in saptamana 32 si nu mai am nevoie. Noi asteptam [barza2]

Buna Catalina, As avea eu nevoie de Estrofem. Iti scriu in privat. Multumesc! Sarcina usoara!
AMH a scazut de la 10,8 (2015) la 4 (2017), suspecta OMPK, trombofilie ereditara / sotul perfect
Histeroscopie (2017) - uter unicorn, o singura trompa
Miomectomie (2017) - se indeparteaza 2 fibroame uterine
4 IA nereusite Columna (2015-2016)
FIV 1 (2016) nereusit Gynera (13 ovocite, dintre care 8 mature, 8 fertilizate, 5 blaso, 4 FET, 2 sarcini chimice)
FIV 2 (2017) nereusit Columna (20 ovocite, dintre care 12 mature, 12 fertilizate, 2 blastocisti, 1ET - 3AA, nereusit, al doilea 3BB nu a supravietuit decongelarii)
FIV 3 (2018) Praga, Unica (10 ovocite, 5 mature, 3 embrioni)- ET -fresh nereusit, FET- 2 blasto, nereusit
FIV 4 (2018) Columna-urmeaza

CrissPatri

Mesajde CrissPatri » Dum Mar 18, 2018 2:35 pm

Miha_80 scrie:Fetelor,
Azi am avut ultimul Echo, sâmbătă fac Ovitrelle și luni punctia. Nu ma pot lauda cu rezultate Waw având in vedere dozele folosite (doar Gonal 300/zi și din z7 de stimulare 350/zi) si nici comparativ cu fiv 1. Avem doar 4 foliculi pe care ne putem baza, restul mici. Sper sa obținem și 1-2 embrioni.
Am pus ca opțiuni tot ce era posibil: picsi, embrioscop, embryo glue. Dacă lucrurile decurg Ok, vineri va fi et.

Multa bafta Miha. Poate vor recupera cei mici si vei avea mai multi. Sa vii cu vesti bune luni. [floare]
Eu 32 de ani;
August 2016 AMH 0.77; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 blasto-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB

CrissPatri

Mesajde CrissPatri » Dum Mar 18, 2018 2:36 pm

jurnaldefiv scrie:
Lorelei scrie:Jurnalut asteptam vesti! Ai facut transferul [baby dust] ?

Am cam dormitat toata ziua, dupa transfer, e si vremea de asa natura, a plouat mocaneste toata ziua in Praga.
Am transferat doi embrioni perfecti, bulutzele mele dragi!! Aratau asa frumosi si...perfecti pe monitorul ala!!! [great]
Totul a decurs impecabil, am ajuns la clinica pe la 9 fara 5, vezica era deja taman buna de plina, la 9:20 deja am facut transferul, am stat in rezerva pana pe la 10 si-un pic, dupa care ne-am intors la hotel.
Astazi aveam 6 embrioni perfecti, dintre care 2 au fost transferati. Luni vom sti cati au fost congelati.
Cu totii au fost foarte foarte foarte amabili si...supportive. Mi-au raspuns la absolut toate intrebarile. Ii rugasem sa imi ia si sange sa dozam progesteronul, for my peace of mind, sa stiu ca il asimilez :ymblushing: Dr. Lacheta a zis ca ma roaga chiar sa nu ma ingrijorez si chiar nu e cazul sa ma intep, corpul meu deja produce progesteron in cantitati mari datorita foliculilor goliti in urma punctiei care acum sunt corp galben care secreta progesteron, plus cele 600mg Utrogestan pe care le bag zilnic, e more than enough. Asa ca nu am mai dozat, chiar nu am simtit ca ar fi cazul.
Cat eram pe masa am intrebat inca o data daca sigur au pus si embryoglue, doctorul mi-a raspuns imediat ca da; nu m-am putut abtine si i-am zis "please make them sticky doctor" ;)) au inceput toti sa rada, doctorul, asistentele, coordonatoarea.
Inainte sa ma urce pe masa m-au pus sa le zic inca o data numele complet si data nasterii, sigur e o chestie a lor de siguranta si verificare (la fel m-au intrebat si inainte de punctie).
Sotul meu a fost cu mine in sala la transfer, saracutul il luase panica, ca aoleu lui ii e frica de spitale, ca lui i se face rau daca vede ca imi fac aia ceva acolo :ymblushing: I-am zis ca nu e rost de perfuzii sau ace, a fost ok, l-a tinut Bobby de vorba ;))
In continuare am aceeasi doza de Utrogestan (200 dimi, 200 pranz, 200 seara), plus Vitamina D si Femibion.
Nu am nicio interdictie la plimbari usoare, mers la serviciu, condus masina, zburat, activitati uzuale.
In schimb nu bai fierbinti, nu contact sexual (5 zile zic ei dar....asteptam pana la beta :ymblushing:), nu heavy lifting, nu efort. Pe foaia de externare si la mine scrie urine pregnancy test :) deci nu stiu, poate ei chiar recomanda pipitest, oricum nu am insistat, nu am intrebat, sa ajungem acolo :ymblushing: :YMPRAY:

Va fi bine de data asta, ai toate sansele jurnalut! [baby dust]
Eu 32 de ani;
August 2016 AMH 0.77; HSG ok trompele permeabile; restul analizelor bune; El normospermie restul analizelor ok;
FIV 1: 19.11.2016 Transfer 2 embrioni z3; 30.11- beta : 1.2
IUI 13.03.2017-beta: 1.2
Analize imunologice: ok, Celule NK: ok, Cariotip genetic:ok
Tiroidita autoimuna cu eutiroidie;
05.2017- FIV 2- 2 embr z3 8 celule-beta:1.2
ET 05.06.2017-2 blasto-beta:1.2
ET 11.07.2017- 3 embr z3-beta: 1.2
Histeroscopie 24.10.2017: cavitate uterina integra, regulata. Fara pb la examenul histopatologic.
11.2017: Fiv 3: 2 Earlyblasto si 2 morule; ET 2 morule slaba calitate, rezultat negativ
02.2018 Fet cu cei 2 Earlyblasto: beta 1.2
07.2018: AMH 0.88, EL: normospermie, spermocultura ok, halosperm 57,42% spermatozoizi cu ADN fragmentat
09.2018: ne pregatim pentru FIV 4 prin programul ASSMB

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Dum Mar 18, 2018 3:11 pm

Georgiana Mihai scrie:Flori am fost la medic si Dupa doar 7 zile de tratament endometrul meu avea aproape 9,trilaminar,Deja de Asta seara mi-a bagat progesteronul. Marti fac testul Era.
La cele doua dati am avut 3 pastile Pe zi femoston, de data Asta am avut tot 3 pastile femostone plus 3 aplicatii pe Zi oestrogel. Este Prima data Cand raspund la controlat, tocmai Cand mimez transferul! Poate Te ajuta si Pe tine sau Pe alte fete care NU raspund Bine la controlat

Georgi iti tin pumnii pt marti, sa iasa testul perfect si endometrul hiper-receptiv, ca sa ai reteta gata-pregatita pentru luna viitoare! [crossfingers]
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate.
ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2 Mar 2017, beta negativ.
FET3 Aug 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 Iulie 2018, beta negativ.
PRP, analize, FET ....urmeaza.
Doamne, intoarce-ti fata si spre noi.

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Dum Mar 18, 2018 3:14 pm

Azi am avut ultimul Echo, sâmbătă fac Ovitrelle și luni punctia. Nu ma pot lauda cu rezultate Waw având in vedere dozele folosite (doar Gonal 300/zi și din z7 de stimulare 350/zi) si nici comparativ cu fiv 1. Avem doar 4 foliculi pe care ne putem baza, restul mici. Sper sa obținem și 1-2 embrioni.
Am pus ca opțiuni tot ce era posibil: picsi, embrioscop, embryo glue. Dacă lucrurile decurg Ok, vineri va fi et.

Miha %%- sper ca pe final, data fiind si doza marita de Gonal, poate au mai crescut macar 1-2 dintre pitici [crossfingers]
300 de Goal nu e deloc "doar", adica nu e doza deloc mica, deci nu te ingrijora ca ti-au dat doza prea mica. Va fi bine!
Drum bun astazi si sa vii cu vesti incurajatoare dupa punctie! [crossfingers]
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati.
Histeroscopii (Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.

Miha_80

Mesajde Miha_80 » Dum Mar 18, 2018 6:02 pm

jurnaldefiv scrie:

Miha %%- sper ca pe final, data fiind si doza marita de Gonal, poate au mai crescut macar 1-2 dintre pitici [crossfingers]
300 de Goal nu e deloc "doar", adica nu e doza deloc mica, deci nu te ingrijora ca ti-au dat doza prea mica. Va fi bine!

Draga Jurnalut, ziceam “ doar Gonal” in sensul ca fără Menopur, fără referire la doza, care, da, e mare. Ma gândesc ca ori am nimerit un ciclu prost, ori răspund mai bine la Gonal + Menopur, comparând cu fiv 1. Cine știe...
Acum am alta nelămurire: Pentru ca am povestit dr faptul ca la fiv 1 nu am asimilat progesteronul vaginal, acum am primit injectabil, Agolutin se numește, 1 fiola de 60 mg/ zi. Nu e prea puțin 60 mg/ zi? Vaginal puneam min 300 mg/zi. Vreau sa cer testare progesteron înainte de transfer, ca sa ma asigur ca e Ok.
Tot despre progesteron am aflat ca protocolul Doar cu Gonal creste progesteronul când nu trebuie, adică înainte de punctie... Ieri l-am întrebat pe dr Lacheta dacă e cazul sa verificăm, a zis nu.
Merg pe mâna lui... și Doamne-ajuta!
Eu 38 ani, amh 2,33 in 2017 și 1,7 in 2018, trompe permeabile, tiroidita autoimună, soțul 39 ani cu oligospermie, purtător hepatita B.
Septembrie 2017 - Kaali Szeged, stimulare ovariană 4 zile, apoi întreruptă
Octombrie 2017 - fiv 1 Gynatal Timișoara, 7 ovule, 6 fertilizate ICSI. Am obținut 2 blasto, Beta 1.2
Martie 2018 - fiv 2 Unica Praga - 5 ovocite, 3 fertilizate PICSI, 1 embrion trsnsferat in z4. Beta 1.2
Iulie 2018 - fiv 3 Gynatal Timișoara - stimulare pt “ low responder” cu următoarea ordine pe zile ale ciclului : z2, 3, 4 Cetrotide, z5 Elonva, z10 - 14 Menopur 3 fl/zi + Cetrotide. 10 foliculi, 5 ovocite, 4 fertilizate, TOATE oprite din evoluție in ziua 2-3.

Miha_80

Mesajde Miha_80 » Dum Mar 18, 2018 6:06 pm

CrissPatri scrie:

Multa bafta Miha. Poate vor recupera cei mici si vei avea mai multi. Sa vii cu vesti bune luni. [floare]

Criss, și eu sper sa se întâmple miracole, si la fiv 1, dr a recoltat mai mulți foliculi decât ne așteptăm. :ymhug:
Eu 38 ani, amh 2,33 in 2017 și 1,7 in 2018, trompe permeabile, tiroidita autoimună, soțul 39 ani cu oligospermie, purtător hepatita B.
Octombrie 2017 - fiv 1 Gynatal Timișoara, 7 ovule, 6 fertilizate ICSI. Am obținut 2 blasto, Beta 1.2
Martie 2018 - fiv 2 Unica Praga - 5 ovocite, 3 fertilizate PICSI, 1 embrion trsnsferat in z4. Beta 1.2
Iulie 2018 - fiv 3 Gynatal Timișoara - stimulare pt “ low responder” cu următoarea ordine pe zile ale ciclului : z2, 3, 4 Cetrotide, z5 Elonva, z10 - 14 Menopur 3 fl/zi + Cetrotide. 10 foliculi, 5 ovocite, 4 fertilizate, TOATE oprite din evoluție in ziua 2-3.

Lorelei

Mesajde Lorelei » Dum Mar 18, 2018 6:17 pm

Miha_80 scrie:
CrissPatri scrie:

Criss, și eu sper sa se întâmple miracole, si la fiv 1, dr a recoltat mai mulți foliculi decât ne așteptăm. :ymhug:

Miha success! Din punctul meu de vedere conteaza calitatea ovocitelor mai mult decat nr lor! Ai incredere in sansa ta!
PAI 675/844; MTHFR C677T/A129 - hetero, PCOS,
Sotul probleme cu spermograma.
11.2016, 01.2017 si 02.2017-3 IA Toate BFN!
07.2017 FIV1 -Columna Bucuresti -17 ovocite/14 fertilizate. Final- 2 blasto AA Z5 si 2 blasto CC Z5. Hiperstimulare usoara. Amanat transfer.
09.2017 FET1 - 1 blasto AA Z5;celalalt AA nu a rezistat! BFN!
10.2017 FET2 nu a avut loc, blasto nu au rezistat.
12.2017 - Histeroscopie diagnostica - rezultat ok.
01.2018 FIV2- Unica Praga-22 ovocite/22 fertilizate. Final 2 embrioni de Z3 si 6 blasto AA Z5. hiperstimulare medie controlata cu dostinex si clexane.
01.2018 ET3 - 2 embrioni Z3. BFP! SOE 8 sapt.
04.2018 FET4 - 2 blasto Z5. BFN!
06.2018- repetat histeroscopie; s-a extirpat un polip.
07.2018 FET5 - 2 blasto Z5. BFP! SOE 9 sapt.

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Dum Mar 18, 2018 6:31 pm

Miha_80 scrie:
jurnaldefiv scrie:

300 de Gonal nu e deloc "doar", adica nu e doza deloc mica, deci nu te ingrijora ca ti-au dat doza prea mica. Va fi bine!

Draga Jurnalut, ziceam “ doar Gonal” in sensul ca fără Menopur, fără referire la doza, care, da, e mare. Ma gândesc ca ori am nimerit un ciclu prost, ori răspund mai bine la Gonal + Menopur, comparând cu fiv 1. Cine știe...
Acum am alta nelămurire: Pentru ca am povestit dr faptul ca la fiv 1 nu am asimilat progesteronul vaginal, acum am primit injectabil, Agolutin se numește, 1 fiola de 60 mg/ zi. Nu e prea puțin 60 mg/ zi? Vaginal puneam min 300 mg/zi. Vreau sa cer testare progesteron înainte de transfer, ca sa ma asigur ca e Ok.
Tot despre progesteron am aflat ca protocolul Doar cu Gonal creste progesteronul când nu trebuie, adică înainte de punctie... Ieri l-am întrebat pe dr Lacheta dacă e cazul sa verificăm, a zis nu.

Miha da, mergi pe mana lui, eu am incredere ca stie ce zice. Si mie la fel mi-a zis cand am cerut sa dozam progesteronul. Face sens ce zice. Daca e sa ne gandim asa, pe ciclu natural un SINGUR ovul eliberat din folicul determina cresterea suficienta a progesteronului pt a sustine o potentiala sarcina. Noi avem mai mai multi foliculi, care dupa punctie incep la randul lor sa genereze progesteron, plus ca mai avem si suplimentele. Deci tind sa cred ca stie ce spune. Si eu tot de-asta am intrebat, sa fiu sigura ca il asimilez cum trebuie, adica le-am spus ca as vrea chiar daca nu au cerut ei, dar acelasi raspuns mi-a dat si mie doctorul, ca efectiv nu are sens sa ma intep.
Ma gandesc ca nu zicea degeaba, adica puteau sa imi ia banii si sa imi faca pur si simplu analiza, dar mi-au zis chiar sa nu ma ingrijorez.
Asta nu inseamna ca nu o sa il testez totusi poate in tara zilele urmatoare :ymblushing:
Legat de Gonalul care singur ar creste progesteronul inainte de punctie, iarasi nu stiu ce sa zic.... eu l-am dozat in tara, vineri in ziua 8 de stimulare, era 0.6.... si punctia am avut-o dupa 4 zile, nu stiu ce sa zic, tind sa cred ca era sub 1 totusi la punctie.
Dozele la injectabil cred ca sunt mai mici tocmai pt ca noi din cele vaginal trebuie sa asimilam cumva doar o parte adica e cu marja...asa, la injectabil treaba e sigura ca ajunge integral in organism.
Multa bafta maine! [crossfingers]

Miha_80

Mesajde Miha_80 » Dum Mar 18, 2018 7:54 pm

jurnaldefiv scrie:
Miha_80 scrie:
jurnaldefiv scrie:
300 de Gonal nu e deloc "doar", adica nu e doza deloc mica, deci nu te ingrijora ca ti-au dat doza prea mica. Va fi bine!

Miha da, mergi pe mana lui, eu am incredere ca stie ce zice. Si mie la fel mi-a zis cand am cerut sa dozam progesteronul. Face sens ce zice. Daca e sa ne gandim asa, pe ciclu natural un SINGUR ovul eliberat din folicul determina cresterea suficienta a progesteronului pt a sustine o potentiala sarcina. Noi avem mai mai multi foliculi, care dupa punctie incep la randul lor sa genereze progesteron, plus ca mai avem si suplimentele. Deci tind sa cred ca stie ce spune. Si eu tot de-asta am intrebat, sa fiu sigura ca il asimilez cum trebuie, adica le-am spus ca as vrea chiar daca nu au cerut ei, dar acelasi raspuns mi-a dat si mie doctorul, ca efectiv nu are sens sa ma intep.
Ma gandesc ca nu zicea degeaba, adica puteau sa imi ia banii si sa imi faca pur si simplu analiza, dar mi-au zis chiar sa nu ma ingrijorez.
Asta nu inseamna ca nu o sa il testez totusi poate in tara zilele urmatoare :ymblushing:
Legat de Gonalul care singur ar creste progesteronul inainte de punctie, iarasi nu stiu ce sa zic.... eu l-am dozat in tara, vineri in ziua 8 de stimulare, era 0.6.... si punctia am avut-o dupa 4 zile, nu stiu ce sa zic, tind sa cred ca era sub 1 totusi la punctie.
Dozele la injectabil cred ca sunt mai mici tocmai pt ca noi din cele vaginal trebuie sa asimilam cumva doar o parte adica e cu marja...asa, la injectabil treaba e sigura ca ajunge integral in organism.
Multa bafta maine! [crossfingers]

Jurnalut, nu mai știu, deși ai scris... Tu ce ai transferat ( blasto?)? Mie dr mi-a spus ca vineri facem transferul, adică nici embrioni de z3, nici blasto, vineri fiind ziua 4 (considerând ziua de după punctie ziua 1).

Miha_80

Mesajde Miha_80 » Dum Mar 18, 2018 7:58 pm

Lorelei scrie:
Miha_80 scrie:
CrissPatri scrie:Multa bafta Miha. Poate vor recupera cei mici si vei avea mai multi. Sa vii cu vesti bune luni. [floare]

Miha success! Din punctul meu de vedere conteaza calitatea ovocitelor mai mult decat nr lor! Ai incredere in sansa ta!

Lorelei, mulțumesc!

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Dum Mar 18, 2018 9:21 pm

jurnaldefiv scrie:
Georgiana Mihai scrie:Flori am fost la medic si Dupa doar 7 zile de tratament endometrul meu avea aproape 9,trilaminar,Deja de Asta seara mi-a bagat progesteronul. Marti fac testul Era.
La cele doua dati am avut 3 pastile Pe zi femoston, de data Asta am avut tot 3 pastile femostone plus 3 aplicatii pe Zi oestrogel. Este Prima data Cand raspund la controlat, tocmai Cand mimez transferul! Poate Te ajuta si Pe tine sau Pe alte fete care NU raspund Bine la controlat

Georgi iti tin pumnii pt marti, sa iasa testul perfect si endometrul hiper-receptiv, ca sa ai reteta gata-pregatita pentru luna viitoare! [crossfingers]

Sper sa fie receptiv... Am si uitat sa intreb DacA biopsia o face cu anestezie locala...
Eu 29 El 40(Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
Ne pregatim de FIV 2 ....

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Lun Mar 19, 2018 12:33 am

Miha_80 scrie:Jurnalut, nu mai știu, deși ai scris... Tu ce ai transferat ( blasto?)? Mie dr mi-a spus ca vineri facem transferul, adică nici embrioni de z3, nici blasto, vineri fiind ziua 4 (considerând ziua de după punctie ziua 1).

Eu am transferat de ziua 3 Miha. Flori daca nu ma insel a avut exact ca tine, de ziua 4 (morule).

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Lun Mar 19, 2018 10:08 am

Fetelor haideti ca eu am avut o noapte si o dimineata mai cu emotii. Dupa ce ca acasa se pare ca a venit gerul polar si polei si viscolu' Pamantului ca sa avem emotii cu avionul, am mai avut si emotii pe-aici.
In ultimele 2 zile (ieri si alaltaieri) am fost ff constipata; ieri deci am incercat sa iau masuri, am mancat numa' supa, salata, fructe, iaurt aproape toata ziua, si bineinteles supozitoarele cu glicerina. De obicei la mine functiona unul, dar acum nimic. L-am pus si pe al doilea pe la pranz, nimic. Inca unul pe seara, nimic. Abia dupa ce am mancat aseara o supa si o salata bologneza, apoi iaurt, apoi suc de portocale, apoi niste fructe (pe parcursul a vreo 3 ore), si abia dupa al 4-lea supozitor am reusit si eu sa ies afara, fara sa fortez nimic, ca asta era ideea, sa nu ma screm.
Problema e ca azi noapte m-a trezit o durere acuta in partea dreapta-jos, de am zis ca lesin de durere. Gaze multe, le-am eliminat, am mai facut si un pipi, la pipi zici ca mi-a bagat cineva un cutit in dreapta, asa durere. M-am pus inapoi in pat si usor usor (dupa vreo 15 min.) durerea s-a diminuat si am adormit.
Dimineata insa m-am trezit cu acelasi junghi in dreapta, ca o crampa dar super super dureroasa, imi taia aerul. Iar pipi, iar durere sfasietoare pe moment, apoi destul de intensa in continuare, mergeam aplecata ca nu puteam altfel. Am luat un no spa, si a disparut, nu stiu daca de la sine sau de la pastila, ca prin minune.
Ne-am speriat un pic, am vb la clinica si i-am intrebat daca in drum spre aeroport considera necesar sa trecem pe la ei. Bobby mi-a raspuns imediat, foarte draguta,
"
I have spoken to the doctor and it seems to be after affects of taking hormones and this can happen
Please drink lots of fluids
Take regular pain relief
If it worsens see your gynaecologist
Take care and please let me know if you need anything

"
M-am gandit eu asa si in ultimele zile chiar nu prea cred ca am baut atata apa cat ar fi trebuit...
Sper ca durerile astea sa nu afectat bubulutzele noastre care astazi, cu voia lui Dumnezeu, sunt blastocisti :YMPRAY:
Azi noapte mi-au trecut prin cap tot felul de ganduri unul mai panicos ca altul....ca mi s-au torsionat ovarele, ca am apendicita :)) dar le-am alungat. Banuiesc ca daca era rost de asa ceva, imi ziceau sa trec totusi pe la clinica.... M-am uitat in schimb pe net la poze cu anatomia exact a abdomenului uman, ca na...colonul e pe langa vezica, ovare.... poate ovarul drept a fost mai marit de la stimulare, si daca am fost constipata banuiesc ca e oarecum normal ca atunci cand ies afara sau fac pipi, se mai misca pe acolo chestiile si apar crampele.... #-o

anannya2012

Mesajde anannya2012 » Lun Mar 19, 2018 12:20 pm

jurnaldefiv scrie:Fetelor haideti ca eu am avut o noapte si o dimineata mai cu emotii. Dupa ce ca acasa se pare ca a venit gerul polar si polei si viscolu' Pamantului ca sa avem emotii cu avionul, am mai avut si emotii pe-aici.
In ultimele 2 zile (ieri si alaltaieri) am fost ff constipata; ieri deci am incercat sa iau masuri, am mancat numa' supa, salata, fructe, iaurt aproape toata ziua, si bineinteles supozitoarele cu glicerina. De obicei la mine functiona unul, dar acum nimic. L-am pus si pe al doilea pe la pranz, nimic. Inca unul pe seara, nimic. Abia dupa ce am mancat aseara o supa si o salata bologneza, apoi iaurt, apoi suc de portocale, apoi niste fructe (pe parcursul a vreo 3 ore), si abia dupa al 4-lea supozitor am reusit si eu sa ies afara, fara sa fortez nimic, ca asta era ideea, sa nu ma screm.
Problema e ca azi noapte m-a trezit o durere acuta in partea dreapta-jos, de am zis ca lesin de durere. Gaze multe, le-am eliminat, am mai facut si un pipi, la pipi zici ca mi-a bagat cineva un cutit in dreapta, asa durere. M-am pus inapoi in pat si usor usor (dupa vreo 15 min.) durerea s-a diminuat si am adormit.
Dimineata insa m-am trezit cu acelasi junghi in dreapta, ca o crampa dar super super dureroasa, imi taia aerul. Iar pipi, iar durere sfasietoare pe moment, apoi destul de intensa in continuare, mergeam aplecata ca nu puteam altfel. Am luat un no spa, si a disparut, nu stiu daca de la sine sau de la pastila, ca prin minune.
Ne-am speriat un pic, am vb la clinica si i-am intrebat daca in drum spre aeroport considera necesar sa trecem pe la ei. Bobby mi-a raspuns imediat, foarte draguta,
"
I have spoken to the doctor and it seems to be after affects of taking hormones and this can happen
Please drink lots of fluids
Take regular pain relief
If it worsens see your gynaecologist
Take care and please let me know if you need anything

"
M-am gandit eu asa si in ultimele zile chiar nu prea cred ca am baut atata apa cat ar fi trebuit...
Sper ca durerile astea sa nu afectat bubulutzele noastre care astazi, cu voia lui Dumnezeu, sunt blastocisti :YMPRAY:
Azi noapte mi-au trecut prin cap tot felul de ganduri unul mai panicos ca altul....ca mi s-au torsionat ovarele, ca am apendicita :)) dar le-am alungat. Banuiesc ca daca era rost de asa ceva, imi ziceau sa trec totusi pe la clinica.... M-am uitat in schimb pe net la poze cu anatomia exact a abdomenului uman, ca na...colonul e pe langa vezica, ovare.... poate ovarul drept a fost mai marit de la stimulare, si daca am fost constipata banuiesc ca e oarecum normal ca atunci cand ies afara sau fac pipi, se mai misca pe acolo chestiile si apar crampele.... #-o

Ma rog la Doamne Doamne sa-ti auda rugaciunile si sa fie cu inimioara de data asta. M-as bucura la fel de mult cum m-am bucurat si la sarcina mea. Doamne ajuta! Urmaresc in tacere tot ce faceti si astept cu sufletul la gura vesti bune de la toate!
Eu 33,sotul 35. (azoospermie)
22aug-prima IUI-reusit(OminiClinic,Iasi,Dl.Dr.Bors)
2sep-HCG TOTAL -Ser: 50.7 mUI/ml [premom]
Imagine
Imagine

Miha_80

Mesajde Miha_80 » Lun Mar 19, 2018 3:26 pm

Astăzi am avut punctia. Deși eram îngrijorată pt nr de foliculi și cum va ieși spermograma ( deși avem una congelată de backup), lucrurile au decurs mai bine decât ma așteptam: 5 ovocite recoltate ( ma așteptam la 3-4) și spermograma Ok pt icsi.
Despre clinica, totul la superlativ, când vezi in ce condiții esti tratată, parca se justifica diferența de bani fata de România.
Acum important este sa vedem câte ovocite se fertilizează, voi afla mâine seara.
Cu Dumnezeu înainte!

PS: in Ro la fiv 1 am primit progesteron încă din ziua punctiei, aici abia de mâine. Jurnalut, Lorelei, Flori, voi când ați început cu progesteronul? Mulțumesc!

Flori77

Mesajde Flori77 » Lun Mar 19, 2018 3:46 pm

Miha_80 scrie:Astăzi am avut punctia. Deși eram îngrijorată pt nr de foliculi și cum va ieși spermograma ( deși avem una congelată de backup), lucrurile au decurs mai bine decât ma așteptam: 5 ovocite recoltate ( ma așteptam la 3-4) și spermograma Ok pt icsi.
Despre clinica, totul la superlativ, când vezi in ce condiții esti tratată, parca se justifica diferența de bani fata de România.
Acum important este sa vedem câte ovocite se fertilizează, voi afla mâine seara.
Cu Dumnezeu înainte!

PS: in Ro la fiv 1 am primit progesteron încă din ziua punctiei, aici abia de mâine. Jurnalut, Lorelei, Flori, voi când ați început cu progesteronul? Mulțumesc!

Doamne ajuta sa se fertilizeze toate! Eu am primit progesteron a doua zi dupa punctie si in Ro si la Cehia. Cum ai ajuns duminica la Praga, am avut emotii pt tine cand am vazut ca aeroportul e inchis?

Înapoi la “PROCEDURI”