FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Bianca1992

Re: FIV in Romania

Mesajde Bianca1992 » Joi Iul 12, 2018 3:33 pm

Nici nu credeam ca poate exista sarxina extrauterina prin fiv ...

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Joi Iul 12, 2018 3:36 pm

Bianca1992 scrie:Nici nu credeam ca poate exista sarxina extrauterina prin fiv ...

Din pacate, se poate, cand embrionii migreaza si in loc sa ramana in uter sa se fixeze acolo, se misca si ajung in trompe si se implanteaza acolo. Dar, sa speram ca nu este cazul Oanei, astept si eu cu interes sa ne spuna a cata zi de la embriotransfer este.
eu 36 el 28, vrem bebe din 2015. Totul normal (spermograma, AMH, ovulatie, endometru, hormoni, analize).
Nov 2015 sonoHSG (Medicover), trompe permeabile. 2016 start investigatii si proceduri.
Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite. Oct 2016 histeroscopie (Giulesti), uter ok.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 4s.
FET2 Mar 2017, beta negativ. FET3 Aug 2017, beta negativ.
Oct 2017 sonoHSG (Columna), hidrosalpinx stang, suspect dreapta. Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
Ian 2018 - ultimii 2 embrioni decongelati cu o zi inaintea ET nu si-au continuat evolutia (au ramas morule pana in z6). ET anulat, FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 perfecti transferati, 3 blasto congelati.
ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopie 10 Mai (Columna), endometru inflamat, aspirat plus tratament cu antibiotic. Refacem histeroscopia in Iunie.
Histeroscopie 5 Iunie (Columna). Rezultat ok, urmeaza FET.
Doamne ajuta-ne in continuare.

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Joi Iul 12, 2018 3:43 pm

Oanaoana scrie:
Lorelei scrie:
Oanaoana scrie:

Beta a fost asa : joi 2.23..... ziua 7 de la et
Vineri 5.5 ziua 8
Sambata 9 ziua 9
Luni 17.03 ziua 11

Ginecologul de la cj a spus sa continui pana vineri tratamentul.... cei de la fiv tg mures a spus sa intrerup ca nu ii ok beta .....
Nu stiu ce sa fac....

Oana ai testat devreme. Eu cand am facut transfer de z3 am testat in ziua 13 si tot era devreme. In situatua data tot ce poti sa faci e sa ai rabdare si speranta in Dzeu!

Buna fetelor azi beta a iesit 98.01 nici nu stiu sa ma bucur sau nu :-ss :(( medicul a spus ca ii frica de o extrauterina .... dar se poate si o implantare mai tarzie .... mai repet sambata asa a spus si mai vedem..... atata stres nu am avut niciodata :((

Oana deja este o valoare normala, sa ii spunem asa. Eu de exemplu am avut beta 49 in z10 de la ET cu blasto, ceea ce inseamna ca daca as fi testat in z9 probabil iesea...nu stiu, vreo 30, ceva de genul... si NU a fost extrauterina. Similar, daca ma uit la valorile tale, acel 17 din z11 la ET cu z3 ar insemna cam cat prin z9 la un ET cu blasto.... eu zic ca desi mici, valorile sunt de sarcina.... nu stiu mai multe nici eu cert este ca trebuie sa continui tratamentul si testarea beta la 2 zile pana reusiti sa vedeti ecografic ceva.
Chiar sunt curioasa a cata zi de la ET esti.
Daca nici nu mai sangerezi e bine. Ma gandesc ca daca era extrauterina, ar fi trebuit sa ai si dureri .... nu stiu dar sa dea Dumnezeu sa fie un bebe acolo (lenes :) ).
eu 36 el 28, vrem bebe din 2015. Totul normal (spermograma, AMH, ovulatie, endometru, hormoni, analize).
Nov 2015 sonoHSG (Medicover), trompe permeabile. 2016 start investigatii si proceduri.
Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite. Oct 2016 histeroscopie (Giulesti), uter ok.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 4s.
Oct 2017 sonoHSG (Columna), hidrosalpinx stang, suspect dreapta. Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
Ian 2018 - ultimii 2 embrioni decongelati cu o zi inaintea ET nu si-au continuat evolutia (au ramas morule pana in z6). ET anulat, FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 perfecti transferati, 3 blasto congelati.
Histeroscopie 10 Mai (Columna), endometru inflamat, aspirat plus tratament cu antibiotic. Refacem histeroscopia in Iunie.

Oanaoana

Mesajde Oanaoana » Joi Iul 12, 2018 3:59 pm

jurnaldefiv scrie:
Oanaoana scrie:
Lorelei scrie:Oana ai testat devreme. Eu cand am facut transfer de z3 am testat in ziua 13 si tot era devreme. In situatua data tot ce poti sa faci e sa ai rabdare si speranta in Dzeu!

Buna fetelor azi beta a iesit 98.01 nici nu stiu sa ma bucur sau nu :-ss :(( medicul a spus ca ii frica de o extrauterina .... dar se poate si o implantare mai tarzie .... mai repet sambata asa a spus si mai vedem..... atata stres nu am avut niciodata :((

Oana deja este o valoare normala, sa ii spunem asa. Eu de exemplu am avut beta 49 in z10 de la ET cu blasto, ceea ce inseamna ca daca as fi testat in z9 probabil iesea...nu stiu, vreo 30, ceva de genul... si NU a fost extrauterina. Similar, daca ma uit la valorile tale, acel 17 din z11 la ET cu z3 ar insemna cam cat prin z9 la un ET cu blasto.... eu zic ca desi mici, valorile sunt de sarcina.... nu stiu mai multe nici eu cert este ca trebuie sa continui tratamentul si testarea beta la 2 zile pana reusiti sa vedeti ecografic ceva.
Daca nici nu mai sangerezi e bine. Ma gandesc ca daca era extrauterina, ar fi trebuit sa ai si dureri .... nu stiu dar sa dea Dumnezeu sa fie un bebe acolo (lenes :) ).

Astazi sunt in ziua 14 de la embriotransfer cu embrioni de ziua 3
Eu 28 perfect sanatoasa. El 31 azoospermie
Fiv 1 cu 4 embrioni in 2017 la sibiu polisano cu donor
Et 1 beta neg....
Et2 beta neg...
Iui in 3.05 2018 la tg mures astept rez :-ss negativ
Fiv 2 tg mures cu donor...... 11 embrionii de ziua 3
Et 1 2 embrionii in 28.06.2018.. astept rezultatul :YMPRAY:

Oanaoana

Mesajde Oanaoana » Joi Iul 12, 2018 4:01 pm

De sangerat nu mai sangerez nu ma doare nimic ...
Et 1 beta neg....
Et2 beta neg...

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Joi Iul 12, 2018 4:13 pm

jurnaldefiv scrie:
Georgiana Mihai scrie:Fetelor am nevoie de ajutorul vostru! Stiu ca femoston NU se mAi gaseste Decat foarte greu... Am cautat in tot orasul Si am gasit la o farmacie 13 cutii, intrebarea mea Ar fi... In caz ca beta Este pozitiv Trebuie sa luam in continuare femoston sa Stiu cate cutii iau ??

Georgi tu faci cum vrei dar eu sunt in aceeasi situatie cu Estrofem-ul, care nu se gaseste la noi. Mi-am mai luat acum de la cehi cat sa am pana la beta; ulterior, daca Doamne ajuta lucrurile sunt bine si am nevoie pe mai departe, ii rog sa imi mai trimita, deci nu mi-am luat de acum pentru mai mult timp.
In aceeasi ordine de idei, nu poti vorbi cu doctorul sa iti prescrie un medicament care se si gaseste? mi se pare cam aiurea sa iti prescrie medicamente care nu se mai gasesc la noi. Sau intreaba-l de unde poti lua, medicii mai stiu anumite surse. Uite de ex. Proluton pe care eu l-am avut prescris pentru FET4 de la FIV1 dar nu am mai apucat, in schimb am apucat sa il comand la cineva care aduce....

Andreea NU am nicio reteta, acuma Stau la rand pt a intra la medic Si a primii unda verde la inceput tratament... Tratamentul il Stiu dinainte 3 Pe zi femoston Si 3 Pe zi oestrogel, Asta am avut la testul Era Si medicul mi-a zis ca la transfer iau acelasi tratament, identic... Pastilele deja le am luat Si fara reteta, MA pricep sa conving farmacistele. La fel cum am luat Si prednisoon ul #-o
Eu 29 El 40(Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
Dupa 2 transferuri nereusite mi sa dat sa iau acid folic, femibion Si aspenter
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Joi Iul 12, 2018 4:17 pm

Georgiana Mihai scrie:
jurnaldefiv scrie:
Georgiana Mihai scrie:Fetelor am nevoie de ajutorul vostru! Stiu ca femoston NU se mAi gaseste Decat foarte greu... Am cautat in tot orasul Si am gasit la o farmacie 13 cutii, intrebarea mea Ar fi... In caz ca beta Este pozitiv Trebuie sa luam in continuare femoston sa Stiu cate cutii iau ??

Georgi tu faci cum vrei dar eu sunt in aceeasi situatie cu Estrofem-ul, care nu se gaseste la noi. Mi-am mai luat acum de la cehi cat sa am pana la beta; ulterior, daca Doamne ajuta lucrurile sunt bine si am nevoie pe mai departe, ii rog sa imi mai trimita, deci nu mi-am luat de acum pentru mai mult timp.
In aceeasi ordine de idei, nu poti vorbi cu doctorul sa iti prescrie un medicament care se si gaseste? mi se pare cam aiurea sa iti prescrie medicamente care nu se mai gasesc la noi. Sau intreaba-l de unde poti lua, medicii mai stiu anumite surse. Uite de ex. Proluton pe care eu l-am avut prescris pentru FET4 de la FIV1 dar nu am mai apucat, in schimb am apucat sa il comand la cineva care aduce....

Andreea NU am nicio reteta, acuma Stau la rand pt a intra la medic Si a primii unda verde la inceput tratament... Tratamentul il Stiu dinainte 3 Pe zi femoston Si 3 Pe zi oestrogel, Asta am avut la testul Era Si medicul mi-a zis ca la transfer iau acelasi tratament, identic... Pastilele deja le am luat Si fara reteta, MA pricep sa conving farmacistele. La fel cum am luat Si prednisoon ul #-o

Am dozat Si hormonii sunt OK, mAi ramane sa verifice DacA am vreun Chist..
Eu-AMH august 2016 6,51
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate

Primăvara

Mesajde Primăvara » Joi Iul 12, 2018 4:42 pm

Buna fetelor
Am FC o inseminare la Giulești cu Dna Dr rezident Cosma Mihaela,dar dânsa n a vz sau a vz ~X( că am endometru mic 5,5,și fără nicio stimulare mi a FC inseminarea dar nu dânsa ,dl profesor Marinescu,dar n a fost sa fie,acum va întreb:se poate că sperma congelata sa fie mutată în alta clinica?ce costuri ar fi?
Va pup,și sper să aveți raspunsuri

Tania1987

Mesajde Tania1987 » Joi Iul 12, 2018 5:34 pm

Oanaoana scrie:De sangerat nu mai sangerez nu ma doare nimic ...

Nu cred că e extrauterină. Dacă era extrauterina nu se oprea,sigurat a fost sângerarea de implantare și s-a format un cheag pe care l-ai eliminat. Beta e super,a crescut mult. Continuă cu tratamentul. Bafta in continuare.
Eu 30 ani,el 44 ani
2010-sarcina extrauterina,am ramas cu o trompa
2016-2 stimulari,rezultat 0
Trombofilie
Spermograma lui-oligospermie,normospermie,astenospermie
Septembrie fiv,dr Stelea Lavinia,et 18 sept,1 blastocist+1 morula compactata
Fiv 1 nereusit
IuI ianuarie -szeged nereușit
SEU spontană februarie- extirpare trompa dreapta
Fiv 2 Szeged- Dr Zadori Janos
Et 09.06- 3 embrioni

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Joi Iul 12, 2018 6:17 pm

Oanaoana scrie:
jurnaldefiv scrie:
Oanaoana scrie:

Deci pt mine e clar, e sarcina normala. La 14 zile dupa ET mai ales cu z3 multi chiar recomanda prima beta. Deci asta ti-ar fi fost primul rezultat. Eu nu am niciun dubiu ca e sarcina normala. Repeta in continuare la 48h [crossfingers]

Lorelei

Mesajde Lorelei » Joi Iul 12, 2018 6:47 pm

jurnaldefiv scrie:
Oanaoana scrie:
jurnaldefiv scrie:

Deci pt mine e clar, e sarcina normala. La 14 zile dupa ET mai ales cu z3 multi chiar recomanda prima beta. Deci asta ti-ar fi fost primul rezultat. Eu nu am niciun dubiu ca e sarcina normala. Repeta in continuare la 48h [crossfingers]

Total de acord cu Jurnalut. Din toata povestea asta trag 2 concluzii:1. sa nu testam atat de devreme ca sa evitam un stres ingrozitor 2. Unii doctori chiar sunt praf! Pai cum sa iti recomande sa intrerupi tratamentul de sustinere sarcina?? Ei ar fi trebuit sa stie mai bine ca noi si sa te linisteasca pe modelul e testat prea devreme, hai sa vedem urmatorul beta etc!
Oana, felicitari ! [floare] Ai avut nervi tari si ma bucur ca nu ai renuntat atat de usor si ai intrebat in stg si in dreapta! Iti doresc o sarcina cat mai usoara si un bebe perfect sanatos!
3 IA - 11.2017, 01.2017 si 02.2017 nereusite
PAI 675 si 844 / MTHFR C677T si A129 - heterozigote
FIV1- 07.2017 la Columna-17 ovocite/14 fertilizate/ 8 embrioni de ziua 3. In final, am obtinut 2 blasto calitate foarte buna si 2 blasto calitate slaba pe care i-am congelat.
ET1:28.09 Am transferat doar 1 blasto ( unul nu a supravietuit dezghetului)- beta<1.2
ET2:31.10 nu a avut loc, blasto nu au rezistat.
decembrie 17- Histeroscopie diagnostica cu rezultat ok.
FIV2- 01.18 Unica Praga-22 ovocite, fertilizate toate din care am obtinut 6 blastocisti de z5 si 2 embrioni de z3.
ET1: 19.01 cu 2 embrioni proaspeti de z3. Beta pozitiv. SOE 8 sapt.
ET2: 24.04 cu 2 embrioni congelati de z5. Beta negativ.
iunie 18- Histeroscopie diagnostica cu rezultat ok.

marta1234

Mesajde marta1234 » Joi Iul 12, 2018 6:51 pm

Oanaoana scrie:
jurnaldefiv scrie:
Oanaoana scrie:

Oana, eu anul trecut cand am facut al doilea fiv in Debrecen, m-am imprietenit cu cineva care era la aceeasi medic cu mine. Ea a avut beta pozitiv de 41, tot asa pe la ziua 14 si medicul i-a zis ca ar trebui sa aiba mai mare de 80 ca sa aiba sanse. A pus-o sa repete testul la 48 de ore ca sa vada statusul.

Eu zic ca dat fiind faptul ca ai 98, ai sanse sa fie ok. Desigur vei afla numai la echo. Ai grija de tine :)
Amandoi avem 31 de ani.
Incercam sa avem un copil de 3 ani.
Eu: probleme cu trompe din cauza aderentelor care sunt rezultate din operatii anterioare la apendicita cu complicatii.
Am facut HSG in 2015 cand trompa dreapta era partial permeabila. Intre timp s-a infundat. Am confirmat acest lucru in iunie 2018.
In afara de asta am hiperprolactinemie.
El:astenozoospermie

Fiv1: februarie 2017, Debrecen Kaali. Nereusit
Fiv2: octombrie 2017, Debrecen Kaali. Nereusit.

Oanaoana

Mesajde Oanaoana » Joi Iul 12, 2018 8:09 pm

Multumesc din suflet fetelor :x :x :x sper sa fie sarcina normala
Et 1 beta neg....
Et2 beta neg...

Adinuta30

Mesajde Adinuta30 » Joi Iul 12, 2018 9:11 pm

Buna seara fetelor,azi am fost la control si la ecografie a vz lichid in trompa stanga(pana acum am facut n ecografii si absolut totul era in perfecta ordine)mi a recomandat inainte de ET sa fac laparoscopie cu salpingectomie/clipare tubura stanga-cu alte cuvinte sa mi scoata trompa stanga...cica asta ar fi impiedica ovulul sa migreze catre uter...vreau sa mai cer o parere unui alt medic...dar pana atunci ma puteti ajuta cu o explicatie?doctora mi a zis ca nu afecteaza cu nimic dk o scot,eu nu prea as crede :-ss
Eu 31 el 31
Diagnostic -infertilitate masculina
Fiv la Gynera cu dna doctor Codreanu:
Pe 24.05.2018 am congelat 3 embrioni de ziua 5
Pe 14.06 am transferat un embrion calitate 4AA
(am mai ramas cu doi embrioni de calitate 2BC si 4BC)
23.06-rezultat FET -beta 2,26 nereusit

ramonna

Mesajde ramonna » Joi Iul 12, 2018 9:20 pm

jurnaldefiv scrie:
MARIA Diaconu scrie:Jurnal,cum esti? Ma gandesc la tine. Am reusit de 2 zile sa nu mai intru pe fel de fel de forumuri/site uri ,nebunii,care sa imi starneasca imaginatia . Stau cuminte, doar citesc ce mai scrieti voi aici. Azi am 6 sapt de la ultima menstruatie, pe 20 iulie voi avea un nou control. Cred ca pana atunci vei sti si tu rezultatul.
Lore, Giorgiana Mihai ,si voi sunteti la rand si deci si in mintea mea prezente.
Va pup si va naștept pe toate de partea cealalta a baricadei. :YMPRAY: [crossfingers] [gravida]

Maria [floare] sunt ok, am ajuns ieri la pranz acasa absolut fara peripetii, ieri dupa amiaza am lenevit toata ziua in pat la televizor, aseara am picat de somn de pe la 9 jumate', deja se simte progesteronul crescut. Tu foarte bine faci ca nu te mai gandesti la te miri ce, bravo si tine-o tot asa. Esti acasa sau mergi la serviciu? daca esti acasa gaseste-ti ocupatie - tricoteaza, fa curat in cate un sertar, nimicuri (NU curatenie!). Sa iti tii mintea ocupata.
Eu astazi nu ma laud cu o stare de spirit prea buna. Nu stiu sa spun fix de ce, ca nu s-a intamplat nimic si sunt vorba aia, abia ziua 2 dupa ET, dar am asa o stare, inca de dimineata, de.... deznadejde amestecata cu nervi pe oricine si orice. Ma apuca nervii ba cand ma chinui sa ma cracesc pe la baie sa imi pun utrogestanul, mi se pare ca m-am cam inrosit pe acolo si asa niste nervi ma apuca si ma gandesc daca oi ajunge si eu vreodata sa nu imi mai tot bag chestii.... ma gandesc daca simt ceva, uneori chiar si ieri parca am niste foarte foarte usoare dureri menstruale (asa de usoara ca nu sunt sigura daca le am sau numai mintea mea bolnava si chinuita le "produce"), ma gandesc ca acum ar fi implantarea, zilele astea si deci ar trebui sa simt ceva, apoi imi repet teoria pe care o stim cu toate ca nu exista nicio regula..... :( a inceput si distractia cu constipatia, in principiu nu prea pot sa ies fara "ajutor" adica supozitor cu glicerina, si atunci astept sa... se intample de la sine... nu sa imping eu sau sa ma incordez in vreun fel, si iar ma iau nervii... stau stresata ca mi se pare ca ma inteapa cand respir mai adanc ~X( (dusa cu capul, stiu).... ba mi se pare ca ma strange prea tare la burta centura de siguranta de la masina, desi stiu ca aia sunt inca microscopici acolo... ii injur pe aia de la CNADNR ca au facut autostrazile cu denivelari .... acasa in pat mi se pare ca le fac rau daca stau altfel decat cu burta in sus (ce prostie!!!). ....apoi in toata vria asta de ganduri imi aduc aminte ce mi-a zis doctorul, ca ar trebui sa uit si sa ma comport absolut normal, ca nu am ce rau sa le fac si deci nicio contraindicatie.... Nu stiu de ce am starea asta asa azi, e aiurea daca am luat-o asa cu caputul din ziua 2, pai saptamana viitoare pe vremea asta ce mai fac? .... in fine, imi revin eu. Ma gandeam cand sa testez, nu sunt sigura inca daca sa testez prin z8 sau z10 clasic. M-ar tenta sa astept 10 zile ca ar insemna sa testez fix vineri si macar daca e nasol pot sa bocesc fara sa mai stau si cu stresul ca a doua zi vin buhaita si umflata la fata la serviciu.... dar sa vedem cine rezista 10 zile.... Da, stiu, ma gandesc ca proasta la tampenii deja, si asta ma scoate din sarite mai mult ca orice....
Cehii recomanda pipitest la 14 zile :D si apoi confirmare cu beta - evident, exclus sa fac asa. Pt ca pur si simplu nu as putea.
I'm a little messed up. Poate maine va fi mai bine.

Jurnalut, pt constipație iti recomand:
- seara înainte de culcare sa mananci 2-3 kiwi( sau mai multe daca poti).
- si daca gasesti de cumparat târâte ( eu am luat de la brutărie);
1 lingura de târâte intr-un pahar cu apa lăsate pana dimineata. Iar dimineata fara sa strecori, bei apa de pe târâte. Nu are un gust nici bun dar nici rau.
Si eu dupa transfer am fost super mega balonata si constipata si.... apoi cu hemoroizi ~X(
Eu 30, soțul 32,ne dorim din 2014.oct
Eu: ovare ok, analize hormonale ok, trompe ok, uter ok. amh 1,66
Sotul: spermograma foarte buna
Monitorizare ovulatie in fiecare luna ecograf
TPC pozitiv
IUI 1 in 12.08.2016 nereușit
IUI 2 in 30.01.2017 nereusit
IUI 3 in 28.02.2017 nereușit
Fiv la Tg Mures clinica Zygota
19.04 beta e 198,7.
23.04 beta e 1087.
Doamne iti mulțumim si te rugam sa fie bine pana la capăt!

Adinuta30

Mesajde Adinuta30 » Joi Iul 12, 2018 9:21 pm

Se poate sa fi facut lichid in trompa stanga de la fiv?
Eu 31 el 31

Georgiana Mihai

Mesajde Georgiana Mihai » Joi Iul 12, 2018 9:36 pm

Adinuta30 scrie:Se poate sa fi facut lichid in trompa stanga de la fiv?

Da, din pacate stimulatiile pot afecta trompele, le poti avea fara lichid iar Dupa stimulare sa apara Si lichidul, Stiu cateva cazuri Dar Si medicul mi a zis ca lichidul mi sa refacut in asa mare cantitate din cauza tratamentelor
Eu-AMH august 2016 6,51

Adinuta30

Mesajde Adinuta30 » Joi Iul 12, 2018 9:43 pm

Georgiana Mihai scrie:

Da, din pacate stimulatiile pot afecta trompele, le poti avea fara lichid iar Dupa stimulare sa apara Si lichidul, Stiu cateva cazuri Dar Si medicul mi a zis ca lichidul mi sa refacut in asa mare cantitate din cauza tratamentelor

De asta imi era frica...
Eu 31 el 31

Adinuta30

Mesajde Adinuta30 » Joi Iul 12, 2018 9:52 pm

Adinuta30 scrie:
Georgiana Mihai scrie:

De asta imi era frica...

Tratament nu exista?de ce sa o scot?
Eu 31 el 31

jurnaldefiv

Mesajde jurnaldefiv » Joi Iul 12, 2018 10:25 pm

Adinuta30 scrie:
Adinuta30 scrie:
Georgiana Mihai scrie:

De asta imi era frica...

Tratament nu exista?de ce sa o scot?

Din pacate Adinuta, daca e hidrosalpinx, lichidul va continua sa se acumuleze in trompe/trompa, nu exista tratament. Si da, el poata sa apara in urma tratamentelor pe trompe perfect normale. Eu sunt un astfel de caz.
Din pacate, un hidrosalpinx format pe o trompa poate sa afecteze si cealalta trompa, adica poate incepe sa colecteze si cealalta sau daca nu o afecteaza, poate avea un efect de vacuum si poate "trage" embrionii in trompa si risca sa genereze sarcini extrauterine.
Sfatul meu e sa o rezolvi repede laparoscopic pe cea afectata, sa nu ajunga si la cealalta. Daca stai bine cu rezerva ovariana, indicat e chiar sa o scoti de tot, nu doar sa o clampezi (clamparea inseamna taiere si cauterizarea capetelor, trompa ramane acolo dar este complet nefunctionala, adica degeaba).
Multa sanatate si bafta multa!

Înapoi la “PROCEDURI”