FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
jurnaldefiv

Re: FIV in Romania

Post by jurnaldefiv » Mon Sep 09, 2019 10:06 pm

Lavender wrote:
Sat Sep 07, 2019 6:19 pm
jurnaldefiv wrote:
Wed Sep 04, 2019 8:56 pm
Fetelor in focuri, mult mult noroc si fie ca incercarea fiecareia din perioada asta sa fie cea care sa aduca si darul mult dorit.
Georgiana, cuvintele sunt de prisos, important e ca mergi inainte si incerci, incerci, incerci. Am citit ce ai scris de clinica de la Iasi, pare totul pertinent si pare ca stiu ce spun cei de acolo. Iti tin pumnii sa fie abordarea norocoasa si toate testele, inclusiv cel final, sa iti iasa asa cum trebuie.
Miha, DeeDee, Lorelei tu stii deja, tinpumnii stransi pentru proceduri, Doamne ajuta sa vina o cascada de vesti minunate.
Jurnaluuut! Cum e cu bebe mic acasă? Ma gândesc la tine și la cât de împlinita te simți. Va doresc acomodare ușoară la viața de părinți! Numai bine!
Lavender, DeeDee multumesc de intrebari, suntem bine multumim lui Dumnezeu. Sambata baietelul nostru a implinit o luna... mie mi se pare aceeasi minune care mi s-a parut de la primul beta pozitiv, apoi la fiecare testare, ecografie din sarcina, fiecare miscare in burta, apoi la nastere, si acum de fiecare data cand imi gangure sau imi doarme in brate sau cand se uita in ochii mei cu ochisorii aia mari si sinceri de copil....
In rest, sunt detalii "administrative" care ne schimba clar programul, acomodat cu somn mai putin si in reprize de maximum 2-3 ore legate si cu pauze intre reprize intre 30 de minute si.... cand mai vrea bebe sa adoarma :) Dar usor usor ne facem un program si ma obisnuiesc cu acest nou program, chiar cred ca mi se acomodeaza si corpul, am multumesc lui Dumnezeu si ajutor mare de la mama care sta cu noi de cand am nascut. Cand ma simt obosita ma gandesc doar cum era in noptile in care ma trezeam plangand dupa ce am pierdut prima sarcina... si ma uit la el si mi se umplu ochii de lacrimi de fericire si nu simt decat bucurie ca pot sa am cea mai mare grija de puiutul nostru. [heart]
Fetelor, va tin pumnii stransi si sunt cu ochii aici asteptand Doamne ajuta vestile bune de la toate care aveti procedurile acum si viitoare.
Last edited by jurnaldefiv on Mon Sep 09, 2019 10:26 pm, edited 1 time in total.
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 - Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip genetic cuplu.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec. 2018, Columna, program ASSMB).
O sa avem un baietel! [baietel]
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim, ramai langa noi.

DeeDee

Post by DeeDee » Mon Sep 09, 2019 10:14 pm

Lorelei wrote:
Mon Sep 09, 2019 2:56 pm
Georgiana Mihai wrote:
Mon Sep 09, 2019 1:42 pm
Lore baftaaaa la transferul nr.2 😘😘
:-* Doamne Ajuta Georgi! Sa vina momentul in care toate vom scrie aici ca am devenit mamici!
Eu am terminat! Cei 2 embrioni ramasi dupa transferul de z3 au devenit 2 blasto unul 4AB si unul 3BB. Oficial acesta este cel mai bun FIV al meu dpdv rata ovocite recoltate vs embrioni calitativi obtinuti- 75%.
Stiu ca o sa va intrebati cat de ok este ca am transferat 3 embrioni. Decizia a fost discutata initial intre Lara si Cocei. Dna dr Cocei mi-a explicat ca in urma istoricului meu de fiv, a varstei etc considera ca maximizam sansele, ca 3 embrioni avand in vedere conditiile cumulate intrunite din istoricul meu reprezinta o practica acceptata. De asemenea, mi-a explicat pe indelete si care sunt si minusurile adica sarcina cu tripleti si implicit reductia.
Ne-a zis ca decizia ne apartine. Am ales sa ne asumam orice risc si sa merg pe mana lor. Dupa ce am decis sa mergem pe mana dr, m-au pocnit niste dubii mari , recunosc, si am avut un mic atac de panica cu plans etc.
Acum m-am linistit si sunt impacata cu tot ce s-a intamplat la acest minifiv! Ce va fi, va fi!

Ca si tratament am de toate: crinone gel, utrogestan, duphaston, prolutex, estrofem, letrozole, nifidepin, medrol, folat, magneB6, nospa, vitD si Clexane.

Astept vesti de la tine dupa Histero! Si de la DeeDee ca si ea are azi transfer!
Super rezultate, Lorelei! Tin pumnii sa fie bine pana la capat!

Gata si eu cu transferul! :YMPRAY: :YMPRAY: :YMPRAY:
Endo inainte de transfer: 7.77
Ca si tratament: Estrofem (1-2-1), Utrogestan 200 (2-1-2), Prolutex, o spatula de Oestrogel, Nospa, Folate si vitamine.
Am stat mai toata ziua in pat, a plouat intruna si a batut vantul azi la Praga, asa ca am stat mai mult in hotel.Spre seara am iesit vreo ora la plimbare.
Doamne ajuta sa ne auzim cu vesti bune!

jurnaldefiv

Post by jurnaldefiv » Mon Sep 09, 2019 10:24 pm

Georgi am citit cu atentie tot ce ai scris. Ma bucur sincer ca doctorul Maftei ti-a gasit treaba asta la histero. Suna ciudat dar stiu ca intelegi ce vreau sa spun, pt ca stiu cat de frustrant e ca toata lumea sa iti spuna ca nu ai nimic pe nicaieri si totusi sa ai esecuri pe banda rulanta. Deci nu ma bucur ca ti-a gasit problemuta asta, Doamne fereste, dar ma bucur ca ai gasit un medic care sa SE UITE cu ochi activi si care pare sa fi identificat o problema care poate face diferenta intre esec si minune.
Asa am avut si eu experienta cu dna dr Veliscu.... nu stiu de cat timp aveam hidrosalpinxul si de ce nu l-au vazut mai multi doctori inainte, insa EA l-a vazut si a zis ca nu mai miscam nimic pana nu il rezolvam.
Legat de endometru, si mie mi-a gasit doctorita Veliscu endometru cu petesii (niste pete rosii, endometrita cronica sau ceva de genul) la histeroscopia facuta in aprilie anul trecut cand am zis ca e totusi indicat sa facem din nou histero dupa FIV cu primul ET esuat la Praga. A zis ca nu poate spune ca asta reprezinta o cauza a esecurilor de implantare insa cu siguranta vrem sa remediem inflamatia astfel incat endometrul sa fie curat inainte de alt transfer. Am primit si eu tratament cu antibiotic si apoi in urmatoarea luna am repetat histeroscopia pt ca tot dna doctor ne-a spus ca in principiu tratamentul nu are cum sa dea gres insa singura modalitate sa ne convingem 100% e sa ne mai uitam o data in uter asa ca am repetat histero fara sa clipesc.
Si tie iti recomand sa repeti histero dupa tratament, cel putin eu asa as face, sa te asiguri ca lucrurile arata ok post-antibiotic. Vezi ce iti recomanda si doctorul.
E foarte aiurea ca nu ai primit cd cu filmul histeroscopiilor pana acum; eu am primit de fiecare data la Columna (cele doua facute); la Giulesti la prima histero facuta intr-adevar nici eu nu am primit cd, ci doar foaia de externare cu observatiile in urma procedurii.
Tin pumnii, tine-ne la curent cu tot ce faci.
eu 36 el 28, 2016 start investigatii si proceduri. Mai/Iun/Iul 2016 - 3 IA pe ciclu natural (Giulesti), nereusite.
FIV1 Dec 2016 (Giulesti): 8 embrioni z5 - 2 blasto transferati, 6 morule congelate. ET1 Dec 2016, beta pozitiv, SOE 7s.
FET2&3 - Martie si August 2017, beta negativ.
Nov 2017 laparoscopie (Giulesti), hidrosalpinx bilateral, clipare ambele trompe.
FET4 - Ianuarie 2018, anulat (embrioni opriti din evolutie dupa decongelare), FIV1 se incheie aici.
FIV2 Martie 2018 - Unica (Praga): 2 embrioni z3 transferati, 3 blasto congelati. ET4 Martie 2018, beta negativ.
Histeroscopii (2-Columna): Mai - endometru inflamat, aspirat plus antibiotic; Iunie - ok.
FET5 - Iulie 2018, beta negativ. Recomandare cariotip genetic cuplu.
Cariotip genetic - OK amandoi. Mai avem un embrion congelat din FIV2 dar mai asteptam cu FET.
FIV3 (Nov-Dec. 2018, Columna, program ASSMB).
O sa avem un baietel! [baietel]
August 2019, parintii lui Ianis Andrei.
Doamne, Iti multumim, ramai langa noi.

Lavender

Post by Lavender » Mon Sep 09, 2019 11:58 pm

Lorelei wrote:
Mon Sep 09, 2019 2:56 pm
Georgiana Mihai wrote:
Mon Sep 09, 2019 1:42 pm
Lore baftaaaa la transferul nr.2 😘😘
:-* Doamne Ajuta Georgi! Sa vina momentul in care toate vom scrie aici ca am devenit mamici!
Eu am terminat! Cei 2 embrioni ramasi dupa transferul de z3 au devenit 2 blasto unul 4AB si unul 3BB. Oficial acesta este cel mai bun FIV al meu dpdv rata ovocite recoltate vs embrioni calitativi obtinuti- 75%.
Stiu ca o sa va intrebati cat de ok este ca am transferat 3 embrioni. Decizia a fost discutata initial intre Lara si Cocei. Dna dr Cocei mi-a explicat ca in urma istoricului meu de fiv, a varstei etc considera ca maximizam sansele, ca 3 embrioni avand in vedere conditiile cumulate intrunite din istoricul meu reprezinta o practica acceptata. De asemenea, mi-a explicat pe indelete si care sunt si minusurile adica sarcina cu tripleti si implicit reductia.
Ne-a zis ca decizia ne apartine. Am ales sa ne asumam orice risc si sa merg pe mana lor. Dupa ce am decis sa mergem pe mana dr, m-au pocnit niste dubii mari , recunosc, si am avut un mic atac de panica cu plans etc.
Acum m-am linistit si sunt impacata cu tot ce s-a intamplat la acest minifiv! Ce va fi, va fi!

Ca si tratament am de toate: crinone gel, utrogestan, duphaston, prolutex, estrofem, letrozole, nifidepin, medrol, folat, magneB6, nospa, vitD si Clexane.

Astept vesti de la tine dupa Histero! Si de la DeeDee ca si ea are azi transfer!
Nu te speria. Rar se leagă toți la vârsta asta. Ai șanse mai mari sa rămâi cu unul. Blasto arată bine din ce spui. Sa auzim de bine in 10 zile! Pup
Eu: 40 de ani, sarcina extrauterina in 2017, in urma căreia am rămas doar cu trompa dreapta. AMH 1,9 in mai 2018. AMH 2,45 in Octombrie 2018. Analize hormonale ok. Endometru ok, după histeroscopie cu eliminarea mai multor polipi endometriali.
El: 39 de ani, spermograma variază in funcție de moment. In mai, 2% forme morfologice normale.
29.05.2018 FIV 1: stimulare ovariană cu Gonal f și pergoveris. 7 embrioni, 5 s-au dezvoltat pana in Z5, transferat 1 blasto 6 BB și 4 congelati. Beta negativ. Ne pregătim de FET.
Iulie 2018: histeroscopie, nimic special găsit, endometrul nu este prea omogen, dar medicul spune ca nu împiedica sarcina cu nimic.
FET 1: 29.09.18, 2 blasto calitatea 5AB și 5BB de ziua 5-6 transferați, nereușit
Mai am 2 blastocisti de calitatea 5CC și 4CC congelati
FIV 2 Aprilie 2019, protocol lung, 10 ovocite, 6 fertilizate in ziua 1, asteptam ziua 5.
ET Aprilie: 1 blastocist 3BB și un early blasto transferați, restul nu au rezistat pana in ziua 5
Beta ziua 9: 118. Beta ziua 11: 238. Beta ziua 15 de la transfer: 1520 :YMPRAY:
Ecografia de confirmare la 6 săptămâni: arată ok, sac gestațional și activitate cardiaca.
Ecografia la 10 săptămâni: bebe se dezvolta normal.
Morfologie trimestrul 1 ok.
Test ADN Veracity ok. O sa avem o fetita! [feed2]
Morfologie trim. 2 ok
La eco din August, in săptămâna 23, s-a văzut prea mult lichid amniotic, lucru riscant pentru sarcina. Urmează teste suplimentare. Doamne ajuta-ne!

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Tue Sep 10, 2019 5:56 am

jurnaldefiv wrote:
Mon Sep 09, 2019 10:24 pm
Georgi am citit cu atentie tot ce ai scris. Ma bucur sincer ca doctorul Maftei ti-a gasit treaba asta la histero. Suna ciudat dar stiu ca intelegi ce vreau sa spun, pt ca stiu cat de frustrant e ca toata lumea sa iti spuna ca nu ai nimic pe nicaieri si totusi sa ai esecuri pe banda rulanta. Deci nu ma bucur ca ti-a gasit problemuta asta, Doamne fereste, dar ma bucur ca ai gasit un medic care sa SE UITE cu ochi activi si care pare sa fi identificat o problema care poate face diferenta intre esec si minune.
Asa am avut si eu experienta cu dna dr Veliscu.... nu stiu de cat timp aveam hidrosalpinxul si de ce nu l-au vazut mai multi doctori inainte, insa EA l-a vazut si a zis ca nu mai miscam nimic pana nu il rezolvam.
Legat de endometru, si mie mi-a gasit doctorita Veliscu endometru cu petesii (niste pete rosii, endometrita cronica sau ceva de genul) la histeroscopia facuta in aprilie anul trecut cand am zis ca e totusi indicat sa facem din nou histero dupa FIV cu primul ET esuat la Praga. A zis ca nu poate spune ca asta reprezinta o cauza a esecurilor de implantare insa cu siguranta vrem sa remediem inflamatia astfel incat endometrul sa fie curat inainte de alt transfer. Am primit si eu tratament cu antibiotic si apoi in urmatoarea luna am repetat histeroscopia pt ca tot dna doctor ne-a spus ca in principiu tratamentul nu are cum sa dea gres insa singura modalitate sa ne convingem 100% e sa ne mai uitam o data in uter asa ca am repetat histero fara sa clipesc.
Si tie iti recomand sa repeti histero dupa tratament, cel putin eu asa as face, sa te asiguri ca lucrurile arata ok post-antibiotic. Vezi ce iti recomanda si doctorul.
E foarte aiurea ca nu ai primit cd cu filmul histeroscopiilor pana acum; eu am primit de fiecare data la Columna (cele doua facute); la Giulesti la prima histero facuta intr-adevar nici eu nu am primit cd, ci doar foaia de externare cu observatiile in urma procedurii.
Tin pumnii, tine-ne la curent cu tot ce faci.
Histeroscopiile le am facut cu dl Ispasoiu si cu doamna Mutuliga, la Polisano si la Imed. Cu Lara Andronescu nu am nici una pt ca a zis ca nu este nevoie, avand una foarte recenta... A mers pe mana celorlalti medici...Domnul Maftei a spus clar ca el vrea sa verifice cu mana lui pt ca i sa parut ciudat ca niciodata nu au gasit nimic...Si eu ma bucur ca au gasit ceva 😭😭
Eu 30 El 41(Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ

irisana

Post by irisana » Tue Sep 10, 2019 2:20 pm

Miha_80 wrote:
Mon Sep 09, 2019 8:14 pm
CrissPatri wrote:
Mon Sep 09, 2019 7:58 pm
Georgiana Mihai wrote:
Mon Sep 09, 2019 6:59 pm
Fetelor am vb si eu cu medicul, mi a aratat filmul, este primul medic care face asta. Endometrul era foarte palid cu multe pete rosii polipoizi...Luni primesc rezultatul de la laborator dar mi-a spus ca mai mult ca sigur am endometrita cronica...Nu inteleg cum ceilalti medici mi-au zis ca totul e ok la celelalte 3 histeroscopii...Radu Maftei mi-a spus ca la inceput ca nu are cum sa nu fie nimic nimic daca am avut hidrosalpinx avansat in ambele trompe. Ca sa ajunga in trompe lichidul trece mai intai prin uter. Voi vedea...
Hmmm foarte ciudat ca nu au vazut nimic.
Ai cumva CD urile histeroscopiilor trecute? Ai putea sa te duci cu ele sa le vada in cazul in care le ai.
La mine, medicul grec s-a uitat pe cd uri, pe lângă cd uri scria in raportul fiecărei histeroscopii.... ca nu au găsit nimic suspect si scrie fiecare pas urmat in urma procedurii, ce au văzut, ce au trimis la anatomie patologică.
Oricum nu mai contează, important este ca văzut ceva, dar ce e de facut, vei face un tratament? Sau care ar fi pașii? Te pup :*
Georgi, ma pune pe gânduri ce povestești...eu nici măcar nu am primit vreun CD la singura histero pe care am făcut o. Și rezultatul a fost pus la dosar, iar când am întrebat mi -a spus ca a fost Ok, exceptând niște zone polipoide...despre biopsie, la fel am întrebat eu, altfel nimic. Ma bucur ca ai ajuns pe mâini iscusite!
Acum probabil vei avea o perioada pt tratament.
Georgi, este f bine ca drul tau a gasit ceva, e ciudat cum de nu s-a vazut pana acum...si eu imi dau seama ca nu am niciun cd ..am fost cascata si nu am cerut....multa bafta, sa vindeci rapid daca e ceva de vindecat!
Eu 40 ani
IA 1 - feb 2013 (nereusit)
IA 2- iunie 2013 (nereusit)
IA 3- nov 2013 - (nereusit)
Tiroidita autoimuna- tratament cu euthyrox
Mthfr a1298c heterozigot - schimbat acid folic cu folat
Histeroscopie expl + Pipele ok
FET1- iunie 2019 cu 2 blasto minunati si sanatosi. Fericita, optimista si emotionata ca orice femeie la primul ei fiv cand vede cum ii se transfera puiutii in uter...din pacate SOE 8s si 4 zile

irisana

Post by irisana » Tue Sep 10, 2019 2:26 pm

Fetele v-am citit si mesajele anterioare, eu am luat o mini vacanta, dar va tin pumnii sa meraga totul bine!
Septembrie pare intr-adevar o luna activa activa!
Eu sunt un pic panicata azi sunt fix 6 saptamani de la interupere, nici urma de ciclu...
Eu 40 ani
FET1- iunie 2019 cu 2 blasto minunati si sanatosi. Fericita, optimista si emotionata ca orice femeie la primul ei fiv cand vede cum ii se transfera puiutii in uter...din pacate SOE 8s si 4 zile

Edelweiss

Post by Edelweiss » Tue Sep 10, 2019 4:42 pm

Buna fetelor!
Am incercat sa stau mai departe de tot ce inseamna citit despre proceduri, in eventualitatea ca imi va face mai bine la ET ul ce urma... Din pacate, azi, beta negativ. Al doilea negativ pe care il vad de cand m-am inscris in aceasta lupta. Stiu ca sunteti mult mai incercate si ca unele dintre voi au vazut mult mai multe rezultate negative, stiu si ca unele dintre voi, au reusit dupa n FIV uri si n transferuri, dar cred ca intrebarea ce ne vine in minte mereu este , de ce? de ce din nou? de ce noi?
Va scriu voua deoarece sunteti singurele care pot intelege trairile astea, mi se pare ca dezamagesc partenerul, familia, si stiu ca, cauzele nereusitei pot fi diverse, de la afectiuni la calitatea embrionului, dar pleci de la clinica cat se poate de pozitiva, te menajezi cat se poate, nu faci efort, nu urci prea multe scari, nu cari nimic, poate si vorbesti cu embrionasul tau si la final... dezamagire.
Probabil ca maine sau poimaine sau peste o saptamana, ma voi remonta si voi trece la urmatorul capitol, sperand bineinteles ca urmatorul ET este cel norocos. Mai am o sansa, nu stiu cand voi face urmatorul transfer, cred ca anul asta am bagat in mine destui hormoni, poate peste 3 luni imi mai incerc norocul o data, sperand sa reziste la decongelat cei doi pe care ii mai am.
Voi la ce distanta ati facut transferurile?

Va urez tuturor sa va vedeti visul implinit! Probabil va iesi soarele si pe strada noastra la un moment dat!

Dintr-o scurta citire a forumului - imi pare rau Georgiana ca ai mai trecut inca o data prin asta. :(
Lorelei - BAFTA multa!! Iti doresc sa fie cu muuult lipici de data asta!
Incerc sa ma pun la curent si cu restul povestilor, am pierdut multicele postari..
Eu 38 ani, el 33 ani
2009 - HSG - ok, trompe permeabile, uter ok in viziunea doctorului;
2010 - 2015 - Controale la diferiti medici, nu au vazut probleme la trompe si uter; Unii au recomandat direct FIV;
2017 - Martie - Control la medic axat pe infertilitate, nu a vazut uterul cu pb, s-a recomandat HSG si probabil FIV, s-a descoperit o rana pe col si un polip uterin;
2017 - Aprilie - ERAD , nu am putut face nici o investigatie timp de 6 luni;
2018 - Aprilie - Histeroscopie operatorie, eliminare polip uterin;
2018 - Octombrie, doamna dr. careia ii sunt recunoscatoare, descopera ca am o malformatie a uterului, in forma de T, vizibila pe radiografia din 2009; histeroscopie, operat uter;
2019 - Martie - inceput stimulare protocol lung;
Aprilie - recoltat 11 ovocite din care 6 mature, 5 fertilizate, in ziua 5 am ramas cu 2 embrioni calitatea A si doi calitatea B, congelati pe 3 paiete, 1-A, 1-A si 2 B;
28 Mai - FET 1 pe ciclu natural; beta negativ;
12.07 - laparoscopie - clipsare ambele trompe
03.08 - histeroscopie diag - uterul inca este stramt
02.09 - FET 2 pe ciclu natural; beta negativ

irisana

Post by irisana » Wed Sep 11, 2019 11:21 am

Edelweiss wrote:
Tue Sep 10, 2019 4:42 pm
Buna fetelor!
Am incercat sa stau mai departe de tot ce inseamna citit despre proceduri, in eventualitatea ca imi va face mai bine la ET ul ce urma... Din pacate, azi, beta negativ. Al doilea negativ pe care il vad de cand m-am inscris in aceasta lupta. Stiu ca sunteti mult mai incercate si ca unele dintre voi au vazut mult mai multe rezultate negative, stiu si ca unele dintre voi, au reusit dupa n FIV uri si n transferuri, dar cred ca intrebarea ce ne vine in minte mereu este , de ce? de ce din nou? de ce noi?
Va scriu voua deoarece sunteti singurele care pot intelege trairile astea, mi se pare ca dezamagesc partenerul, familia, si stiu ca, cauzele nereusitei pot fi diverse, de la afectiuni la calitatea embrionului, dar pleci de la clinica cat se poate de pozitiva, te menajezi cat se poate, nu faci efort, nu urci prea multe scari, nu cari nimic, poate si vorbesti cu embrionasul tau si la final... dezamagire.
Probabil ca maine sau poimaine sau peste o saptamana, ma voi remonta si voi trece la urmatorul capitol, sperand bineinteles ca urmatorul ET este cel norocos. Mai am o sansa, nu stiu cand voi face urmatorul transfer, cred ca anul asta am bagat in mine destui hormoni, poate peste 3 luni imi mai incerc norocul o data, sperand sa reziste la decongelat cei doi pe care ii mai am.
Voi la ce distanta ati facut transferurile?

Va urez tuturor sa va vedeti visul implinit! Probabil va iesi soarele si pe strada noastra la un moment dat!

Dintr-o scurta citire a forumului - imi pare rau Georgiana ca ai mai trecut inca o data prin asta. :(
Lorelei - BAFTA multa!! Iti doresc sa fie cu muuult lipici de data asta!
Incerc sa ma pun la curent si cu restul povestilor, am pierdut multicele postari..
Edelweiss imi pare rau! E dificil cand vezi beta negativ. Si eu mi-am propus sa fac o pauza de la forum cat sunt in vacanta, apoi am revenit sa vad cum sunt fetele. Septembrie e o luna cu multa activitate si sper si cu beta pozitiv.
Eu am avut recent intrebari dc voi reusi vreodata, dar in prezent nu vreau sa cedez, mai am de transferat si apoi vad dc mai fac un fiv.
Si eu am facut ca si tine toate cele de mai sus, grija la alimentatie, medicamente la ore prescrise, fara efort, gandit pozitiv, vorbit cu embrionasul, vizualizare...si sunt gata sa le incerc din nou.
Nu stiu o reteta perfecta pt a te remonta, fiecare cauta, incearca, spera...
Grupul de aici sigur iti e alaturi si te sustine si te intelege.
Cu familia e mai greu, eu alor mei nu prea le spuneam nimic. Apoi mi-am dat seama ca ei tot ce vor e sa le spun din cand incand ca sunt ok.
Esti puternica, vei gasi drumul tau!
Eu 40 ani

Edelweiss

Post by Edelweiss » Wed Sep 11, 2019 1:13 pm

Multumesc Irisana! :ymhug:
Ieri a fost o zi grea, tocmai ce primisem rezultatul. Familiei nici nu voi mai spune, sper doar sa vina ziua in care sa le dau vestea cea buna :)
Am vorbit cu dna dr. sa mai incercam in Decembrie, crede dansa ca ori embrionul nu a fost ok, desi a fost de categorie A, ori fereastra de implantare a fost problema si vedem ce facem in sensul asta. Urmeaza sa ma operez iar luna asta pt. a mai largi putin uterul, dupa care pauza 2 luni.
Momentan nu mai caut nimic, sper doar sa intru aici si sa va pot felicita pentru reusite! Meritam fiecare dintre noi fericirea de a vedea rezultate pozitive! [floare]
Eu 38 ani, el 33 ani
2010 - 2015 - Controale la diferiti medici, nu au vazut probleme la trompe si uter; Unii au recomandat direct FIV;
2017 - Martie - Control la medic axat pe infertilitate, nu a vazut uterul cu pb, s-a recomandat HSG si probabil FIV, s-a descoperit o rana pe col si un polip uterin;
2018 - Octombrie, doamna dr. careia ii sunt recunoscatoare, descopera ca am o malformatie a uterului, in forma de T, vizibila pe radiografia din 2009; histeroscopie, operat uter;
Aprilie - recoltat 11 ovocite din care 6 mature, 5 fertilizate, in ziua 5 am ramas cu 2 embrioni calitatea A si doi calitatea B, congelati pe 3 paiete, 1-A, 1-A si 2 B;

Mon

Post by Mon » Wed Sep 11, 2019 5:25 pm

imi pare rau Edelweiss, stiu cum e cu raspunsurile negative, am primit 4 pana acum, dupa o inseminare si 3ET. Iti doresc puterea de a merge mai departe si de a lua cele mai inspirate decizii!

Edelweiss

Post by Edelweiss » Thu Sep 12, 2019 2:44 pm

Asta este, mergem mai departe!

Acum asteptam vesti bune de la fetele ce au avut transferuri intre timp, sa veniti toate cu rezultate pozitive, cred ca asta ne-ar incuraja si pe noi ca se poate! :ymdaydream:
Eu 38 ani, el 33 ani

Primăvara

Post by Primăvara » Fri Sep 13, 2019 10:42 am

Bună dimineața fetelor
M am decis sa fac fiv ci donate la clinica reprogenesis,ce părere aveți? Este o clinica cu rezultate bune?
As vrea sa fac cu embrion donat,dar coordonatoarea de acolo mi a zis că mai bun ar fi cu proaspeți,voi ce ziceți?

irisana

Post by irisana » Fri Sep 13, 2019 11:47 am

Primăvara wrote:
Fri Sep 13, 2019 10:42 am
Bună dimineața fetelor
M am decis sa fac fiv ci donate la clinica reprogenesis,ce părere aveți? Este o clinica cu rezultate bune?
As vrea sa fac cu embrion donat,dar coordonatoarea de acolo mi a zis că mai bun ar fi cu proaspeți,voi ce ziceți?
Primavara iti urez multa multa bafta!
Nu stiu sincer cum ar fi mai bine, dar cred ca e bine sa tii cont de indicatiile medicului, coordonatoarea desi e bine informata, nu stie cazul tau in detaliu.
Cred ca cu proaspeti e nevoie sa faci si tu tratament ca sa te aliniezi cu donatoarea.
Eu 40 ani

Lorelei

Post by Lorelei » Fri Sep 13, 2019 3:51 pm

Primăvara wrote:
Fri Sep 13, 2019 10:42 am
Bună dimineața fetelor
Primavara multa bafta! Clinicile din Cehia au un renume bun mai ales pe partea de ovodonatie. Cred ca gasesti info si pe pagina de FB a SOSI pe subiectul de ovodonate si exista forumuri straine cu detalii despre clinicile cu ovodonate.

Legat de modalitatea de transfer nu stiu sa existe vreo diferenta intre transfer cu embrion proaspat sau congelat dpdv rata de succes. Clar ca in functie de decizia pe care o vei lua de comun acord cu doctorul tau RUAM se impun protocoale diferite de pregatire pentru transfer.
PAI, MTHFR - hetero, PCOS, Spermograma cu toate diagnosticele posibile.
3 IUI Columna. 2016-2017. Beta negativ!
FIV1 - iulie 2017. Columna -17ovo/10 fertilizate->4 blasto:2xAA+2xCC.
FET1- sept 2017 am transferat doar un blasto;un blasto nu a rezistat dezghetului!Beta negativ!
FET2- oct 2017 anulat; blasto nu au rezistat.
Histeroscopie diagnostica ok- dec 2017.
FIV2 - ianuarie 2018 Unica Praga-30ovo/22 fertilizate->2 embrioni de Z3 si 6 blasto AA.
ET3- ian 2018, 2 embrioni de Z3. Beta Z11-95.1! SOE 8s.
FET4- apr 2018, 2 blasto 5AA. Beta negativ!
Histeroscopie- extirpat polip -iunie 2018;
FET5- iulie 2018, 2 blasto 5AA. Beta Z7-42.2! SOE 9s.
FIV3 - ianuarie 2019 Columna (ASSMB). 19ovo/16 fertilizate->5 blasto 2xAB si 3xBB!
Histeroscopie diagnostica ok- februarie 2019
FIV4 - aprilie 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural. Punctie goala, fara ovocit!
FET6 - aprilie 2019, 2 blasto BB de la FIV3. Beta Z8-20.2! Sarcina biochimica!
FIV5 - mai 2019 Columna, Fiv pe ciclu natural. Punctie goala, fara ovocit!
FET7- mai 2019, 2 blasto AB de la FIV3. Beta negativ!
PRP rejuvenare uterina la Giulesti - iulie 2019
FIV 6 - august 2019 Columna. Fiv pe ciclu natural de fapt un minifiv cu Femara si Gonal! 4ovo/3 fertilizate-> 1 embrion Z3 si 2 blasto 4AB si 3BB!
ET8- sept 2019. Transfer dublu pe fresh: in z3- 1embrion Z3 si in z5 -2 blasto. Doamne Ajuta :YMPRAY: !

Georgiana Mihai

Post by Georgiana Mihai » Fri Sep 13, 2019 10:17 pm

Miha cum esti ?
Eu 30 El 41(Astenozoospermie Teratozoospermie)
Eu-AMH august 2016 6,51
August 2016 inseminare intrauterina-nereusit
Februarie 2017 laparoscopie-ambele trompe infundate complet, cu aderente,neputand fi desfundate, solutie FIV.
Fiv1:29 martie 2017 15 ovocite recoltate-10 s au fertilizat din care rezulta 8 blastociti cea mai Buna calitate
Et1: 3 aprilie, 2 blastociti de ziua 5-nereusit
Et2: 22 septembrie 2 blastociti ziua 5-nereusit
13 octombrie 2017 histeroscopie- uter ok
Et3: 26 ianuarie 2018 2 blastro ziua 5-nereusit
20 martie 2018 Biopsie testul ERA-endometru receptiv
Mai 2018 laparoscopie pt. scoaterea ambelor trompe
Mai 2018 histeroscopie-uter OK
Et4: 26 iulie 2018 2 blastro ziua 5- beta in ziua 8-27,7
Beta ziua 11- 140, beta ziua 13-314, beta ziua 18- 2380-SOE-6 saptamani
Cariotip cuplu-OK
Imunofenotipare limfocitara-OK
Sindrom antifosfolipidic-OK
AMH octombrie 2018-1,63
FIV2 octombrie 2018,7 ovocite mature-4 fertilizate ICSI- 4 embrioni ziua 5
Et 5: 27 octombrie 2018 transfer 2 embrioni ziua 5-nereusit
15 noiembrie a 3 a histeroscopie-uter Ok
Et 6-31 ianuarie 2019 transfer 2 embrioni ziua 5-sarcina biochimica
Fiv3 2 aprilie-10 ovocite-9 fertilizate FIV-6 embrioni de calitate.
Et 7- 7 aprilie cu 1 embrion ziua 5-negativ
Et 8- 9 iunie cu 2 embrioni 5AA si 5AB-negativ
Et 9-14 iulie cu 2 embrioni de ziua 5-sarcina biochimica
Et 10-17 August cu 1 embrion de ziua 5-negativ

Primăvara

Post by Primăvara » Fri Sep 13, 2019 10:43 pm

Pai nu mă duc la niciun control la cehi,dau analizele coordonatoarei și alegerea mea dc FC cu congelate sau proaspete,și aștept
Care ați FC histeroscopie ,cm următor a venit întârziat? Al meu a venit la 32zile și puțin mai abundent
:x [heart]

Alina1980

Post by Alina1980 » Sun Sep 15, 2019 12:07 am

Buna fetelor
Care dintre voi poate sa-mi spuna daca este normal sa mi se faca FET in a 14 zi a CM.
Mentionez ca am ciclu regulat 27 zile, urmeaza sa fac FET si sunt cam stresata.
E a patra încercare(FET) ...si cred ca si ultima , la celelalte transferuri, transferul l-am facut intotdeauna in ziua 18...nu 14.nu stiu de ce doctorul vrea sa-mi faca transferul asa de repede!
La ultima monitorizare( ziua a 8) endometrul era 9.5 iar estradiolul 405. E normal?
Multumesc
Eu 39ani, sotul 41ani
Infertilitate tubara- o trompa scoasa, cealalta clipsata.
FIV 1-oct.2018, 16ovocite, 12 fertilizate, 8 blasto congelati toti
FET 1- nov. 2018, 2 blasto AA ...Beta 0.1
FET 2- feb2019, 2 blasto AA...Beta 0.1
FET3- mai 2019- 2 blasto( 1 AB+ 1AA) beta ziua 14..1405, beta 16, 3306...SOE (unica) 7sapt.si 3zile
FET 4...urmeaza sept.18

Iuliav

Post by Iuliav » Sun Sep 15, 2019 12:28 am

Alina1980 wrote:
Sun Sep 15, 2019 12:07 am
Buna fetelor
Care dintre voi poate sa-mi spuna daca este normal sa mi se faca FET in a 14 zi a CM.
Mentionez ca am ciclu regulat 27 zile, urmeaza sa fac FET si sunt cam stresata.
E a patra încercare(FET) ...si cred ca si ultima , la celelalte transferuri, transferul l-am facut intotdeauna in ziua 18...nu 14.nu stiu de ce doctorul vrea sa-mi faca transferul asa de repede!
La ultima monitorizare( ziua a 8) endometrul era 9.5 iar estradiolul 405. E normal?
Multumesc
Buna, transferurile se fac in functie de rezultatele analizelor de sange si eco. Sunt pers care ovuleaza devreme..astfel ca se poate. Estradiol 400 pe cm natural (adica 1 folicul) inseamna ca vei ovula curand, endometrul e bun..

Ai incredere in medicul tau..mai ales daca e specializat pe fiv si e ok.

Stiu ca avem tendinta de a pune la indoiala deciziile dr..dar el stie mai bine.

Pe cm controlat eu am facut transfer in z38..la fel ma indoiam..dar uite ca a avut dreptate.

Multa bafta!
Eu 31, Sotul 36 - incercam din 2016.

3 IUI nereusite in 2017 (iulie - noiembrie) Columna
- analize eu: ovulatie ok (monitorizata lunar timp de 1 an jum), CM regulat (28-33 zile), trompe permeabile (HSG - Polizu), uter ok (histeroscopie - Giulesti), ovare micropolichistice, greutate ok (57 kg la 160cm), analize endocrinologie ok, nu am boala de tiroida, AMH - 4
- analize sot: spermograma cu motilitate scazuta, test halosperm 48%, eco ok, fara varicocel, spermocultura ok (la prima analiza a iesit enterococus spp - a avut 2 reprize de infectie urinara, apoi a iesit ok) (94 kg la 180cm). Consult urolog Columna - ok
Oct 2018 - histeroscopie Columna - ok - uter usor inflamat (antibiotic Zinnat 5 zile)

Nov 2018 - FIV 1 Columna (ASSMB) - Z2 - 27 foliculi antrali, protocol lung - Gonapeptyl+Gonal+Pergoveris --> 10 foliculi/ 5 ovocite, 5 fertilizate, 2 blastocisti Z5 congelati+1 blastocist Z6.
Feb 2019 - ET1- ciclu natural (+ 2cp duphaston + 1 Crinone/ zi, aspenter + vitamine) - transfer 1E Z5. Hcg Z10 dupa Et 6.6 - sarcina biochimica
Mar 2019 - Profil trombofilie ereditara si dobandita: trombofilie ereditara ( MTHFR C677T heterozigot, Factor XIII V34L heterozigot) si Proteina C (activitate) mare
Mar 2019 - Imunofenotipare limfocitara profil de baza Synevo - ok
Mai 2019 - ET 2 - cm controlat (crinone, prednison, clexane 0.4, duphaston, utrogestan, prolutex + vitamine). Transfer 1EZ5 + 1EZ6 :YMPRAY:
Z8-29.4; Z11-142.8; Z13-322.5; Z15-941.9
Eco 8 sapt - totul ok, 1 embrion :YMPRAY:
Morfologie I - test Nipt extins - ok :YMPRAY:

Post Reply