FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
AlinaPufi

Re: FIV in Romania

Post by AlinaPufi » Sat Oct 10, 2020 3:49 pm

Multumesc, Doamne ajuta! Ti-as spune sa nu te stresezi, dar stiu ca e extrem de greu. Eu visam noaptea numai teste de ovulatie si analize de progesteron, ecografii :)) eu nu am avut nici o problema la punctie, totul a fost ca la carte, dar fiecare organism se reface in felul lui asa ca pot aparea surprize. Odata ce ai facut punctia e greu sa iti mentii rabdarea si sa iti tii in frau entuziasmul. O sa se alinieze si la tine planetele!

AlinaPufi

Post by AlinaPufi » Mon Oct 12, 2020 11:52 am

Lavinia sm wrote:
Thu Oct 08, 2020 12:02 am
Buna seara.

Poate ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat. Facut 3 fiv-uri Fiv 1 la Budapesta ramas 5 balstociti ziua 5 la decongelare ras 1 transferat rezultat 0
Fiv 2 Debreten ramas 3 blastociti la decongelare 1 rezultat 0 Fiv 3 Timisoara gynatal 8 ovule fecundate, 2 anormali ras 4 in ziua 3 raman 2 si in ziua 5 nici unu
In ce parte sa o iau?

Buna Lavinia,
Nu ai mentionat nimic de calitatea embrionilor obtinuti. Cred ca multe din noi stiu ca, odata cu varsta scade si calitatea ovocitelor. Nu stiu ce varsta ai tu, insa. Eu am 34 de ani , rezerva ovariana redusa, Amh mic, Fsh mare (tot tacamul) si am fost "avertizata" ca se poate sa nu am calitatea cea mai buna...insa sa iti spun sincer nu am vrut sa ma las influentata. Ce-i drept , inainte cam cu o luna inainte de Fiv,am facut la recomandarea medicului si un tratament cu DHEA( un hormon care reduce procesele degenerative si ar imbunatati calitatea ovocitelor)-cu toate ca nivelul acestui hormon in sange era chiar un pic mai mare decat limita normala... in plus am luat cate 2 pastile pe zi de coenzima Q10, care la fel, ar ajuta la calitatea ovocitelor. nu stiu cat a ajutat insa rezultatul a fost unul f bun- 7 ovocite, 7 fecundate, 7 ajunsi in ziua 5.
Avand in vedere ca la ultimul Fiv al tau nici un embrion nu a ajuns la ziua 5, poate indica o problema a ovocitelor- dupa parerea mea neavizata. In acest caz nu stiu daca un Fiv pe ciclu natural te va ajuta f mult- se obtin considerabil mai putine ovocite fata de un ciclu cu stimulare.
Ce parere ai despre ovocite donate?

Eproxy

Post by Eproxy » Tue Oct 13, 2020 9:03 pm

Buna fetelor, incep si eu protocolul lung pt fiv dupa 3 IA esuate. Deocamdata astept schema ...astazi fiind prima zi de cm. Teoretic in noiembrie facem punctia si transferul. Mai sunt fete pe aici care fac fiv sau urmează?

Va pup

MariaC

Post by MariaC » Thu Oct 15, 2020 10:24 am

AlinaPufi ce Amh ai si pe cat timp ai luat tratamentul?
Eu, el 31 ani
Nov 2017 extrauterina dreapta
HSG mai 2018 - trompa stg permeabila, dreapta blocata
Profil hormonal ok, AMH 1.43 iulie 2018
Fiv 1 - puregon 250 si Orgalutran. 8 ovocite 3 fertilizate. Transfer ziua 3 (3 feb 2019) 2 embrioni calitatea A si B
Beta z11 -21, z12-28, z13-34,z15-22 sarcina biochimica
MTHFR C667T, A1298C, glicoproteina III, factor XIII - pozitiv hetero
FSHR N680S - pozitiv homozigot
Eu cariotip - normal
Sep ‘19 AMH 1,32
Nov ‘19 - IUI nereusit
Ian ‘20 histeroscopie endometrita cronica + tratament
FIV 2 Feb ‘20 Menopur 150+Puregon 150 +0.05 gonapeptyl 8 ovocite- 2 fertilizate imsi -> un embrion z6
Iun ‘20 imunofenotipare limfocitara-valoare limfocite T helper si T supresoare crescuta
FET 24 August embrion z6 - negativ

Meia

Post by Meia » Fri Oct 16, 2020 10:38 am

AlinaPufi wrote:
Sat Oct 10, 2020 3:49 pm
Multumesc, Doamne ajuta! Ti-as spune sa nu te stresezi, dar stiu ca e extrem de greu. Eu visam noaptea numai teste de ovulatie si analize de progesteron, ecografii :)) eu nu am avut nici o problema la punctie, totul a fost ca la carte, dar fiecare organism se reface in felul lui asa ca pot aparea surprize. Odata ce ai facut punctia e greu sa iti mentii rabdarea si sa iti tii in frau entuziasmul.O sa se alinieze si la tine planetele!
Se pare ca au început sa se alinieze și planetele mele😂. De data asta am avut medrol în schema și doza mai mare de femoston și endometrul arata în sfârșit foarte bine. De azi încep cu progesteronul și marți o sa fac transferul. Azi am recoltat pentru testul covid... Sper sa nu mai apară nimic de acum. Tu mai ai puțin și faci beta, așa-i! Îți țin pumnii și sa dea Domnul sa fie cu mare bucurie! Te simți în vreun fel? 🤗

Aldona

Post by Aldona » Fri Oct 16, 2020 12:37 pm

Meia draga iti tin pumni!!!!!Sa fi pozitiva si încrezătoare!
🤗😘 :-BD
Last edited by Aldona on Fri Oct 16, 2020 8:18 pm, edited 1 time in total.
Eu 29,El 38
1.martie 2017-Hidrosalpinx trompa stanga
Iunie 2017 -HyCosy(cea stanga nepermeabila,cea dreapta rezultat neclar)
Iunie 2018 - HSG pt desfundarea trompelor(fara rezultat)
1 martie 2019- a2a HSG(parțial permeabile)
24 August 2019 - test de sarcina pozitiv +3 (neasteptat,fericire maxima)
26 August 2019 -Eco confirma sarcina( un punct mic si negru pe eco,sangerari maronii inchis,doctorul a zis ca e ok)
7 Septembrie 2019- incep sangerarile si durerile = urgenta+ monitorare+ beta in crestere
9 Septembrie 2019 - eco sarcina extrauterina
10 Septembrie 2019- inlaturarea ambelor trompe +sarcina
August 2020-incepea tratamentului pt primul FIV(15 foliculi,5 embrioni)
26.Aug 2020 - ET 2 embrioni(stadiul blastocyst)
10 Sep 2020 - rezultat negativ

AlinaPufi

Post by AlinaPufi » Fri Oct 16, 2020 1:10 pm

MariaC wrote:
Thu Oct 15, 2020 10:24 am
Amh era 0.6. Tratamentul l-am luat o luna si cateva zile inainte sa incep stimularea pt fiv.

AlinaPufi

Post by AlinaPufi » Fri Oct 16, 2020 1:18 pm

Meia wrote:
Fri Oct 16, 2020 10:38 am
AlinaPufi wrote:
Multumesc, Doamne ajuta! Ti-as spune sa nu te stresezi, dar stiu ca e extrem de greu. Eu visam noaptea numai teste de ovulatie si analize de progesteron, ecografii :)) eu nu am avut nici o problema la punctie, totul a fost ca la carte, dar fiecare organism se reface in felul lui asa ca pot aparea surprize. Odata ce ai facut punctia e greu sa iti mentii rabdarea si sa iti tii in frau entuziasmul.O sa se alinieze si la tine planetele!
Se pare ca au început sa se alinieze și planetele mele😂. De data asta am avut medrol în schema și doza mai mare de femoston și endometrul arata în sfârșit foarte bine. De azi încep cu progesteronul și marți o sa fac transferul. Azi am recoltat pentru testul covid... Sper sa nu mai apară nimic de acum. Tu mai ai puțin și faci beta, așa-i! Îți țin pumnii și sa dea Domnul sa fie cu mare bucurie! Te simți în vreun fel? 🤗
Meia iti tin pumnii! Luni trebuie sa fac beta. Am avut niste crampe usoare ieri noapte, am luat un un no-spa. Chestia e ca eu am obtinut o sarcina spontana( pe care am pierdut-o la 16 saptamani din cauza unei infectii nedepistate...desi facusem toate analizele posibile si imposibile) si la acea sarcina am avut crampe ca de menstra fix cu o zi inainte de pipi test pozitiv.(ziua 14 dupa ovulatie)Unele fete nu simt nimic , altele au crampe, INCERC sa nu caut simptome.
Sa iti dea Dumnezeu bucuria cea mare!
La ce clinica faci?

Meia

Post by Meia » Fri Oct 16, 2020 1:46 pm

AlinaPufi wrote:
Fri Oct 16, 2020 1:18 pm
Meia wrote:
AlinaPufi wrote:
Meia iti tin pumnii! Luni trebuie sa fac beta. Am avut niste crampe usoare ieri noapte, am luat un un no-spa. Chestia e ca eu am obtinut o sarcina spontana( pe care am pierdut-o la 16 saptamani din cauza unei infectii nedepistate...desi facusem toate analizele posibile si imposibile) si la acea sarcina am avut crampe ca de menstra fix cu o zi inainte de pipi test pozitiv.(ziua 14 dupa ovulatie)Unele fete nu simt nimic , altele au crampe, INCERC sa nu caut simptome.
La ce clinica faci?
Crampe cu vreo 3 zile înainte de test a avut și prietena mea și beta a fost pozitiv. Asa ca relax❤️
Sigur o sa fie ok. Într-adevăr semne apar de la progesteron sau pur și simplu pe fond psihic... Ca te tot gândești. Mult optimism pana la beta si speranța... În rest... De la Dumnezeu.
Eu fac la imed în Sibiu. Acum sunt un pic stresata ca am făcut progesteronul de dimi și nu știu dacă valoarea e ok... 38.81 nmol/l( în ziua 10 aCm). Și numai în seara asta încep sa pun Lutinius. Eu parca știam ca în etapa asta trebuie sa fie mic... Nu mai știu. L-am trimis la medic sa vad ce zice și aștept

AlinaPufi

Post by AlinaPufi » Fri Oct 16, 2020 1:57 pm

Meia wrote:
Fri Oct 16, 2020 1:46 pm
AlinaPufi wrote:
Meia wrote:

La ce clinica faci?
Crampe cu vreo 3 zile înainte de test a avut și prietena mea și beta a fost pozitiv. Asa ca relax❤️
Sigur o sa fie ok. Într-adevăr semne apar de la progesteron sau pur și simplu pe fond psihic... Ca te tot gândești. Mult optimism pana la beta si speranța... În rest... De la Dumnezeu.
Eu fac la imed în Sibiu. Acum sunt un pic stresata ca am făcut progesteronul de dimi și nu știu dacă valoarea e ok... 38.81 nmol/l( în ziua 10 aCm). Și numai în seara asta încep sa pun Lutinius. Eu parca știam ca în etapa asta trebuie sa fie mic... Nu mai știu. L-am trimis la medic sa vad ce zice și aștept
Progesteronul incepe sa creasca dupa ovulatie. Eu am avut 5.9 nmol in ziua ovulatiei( cred ca era ziua 13 a CM). La 2 zile dupa a crescut la 18 nmol/l, si de abia atunci am inceput cu crinone si duphaston. Ai ovulat deja?

Meia

Post by Meia » Fri Oct 16, 2020 2:03 pm

AlinaPufi wrote:
Fri Oct 16, 2020 1:57 pm
Meia wrote:
AlinaPufi wrote:

La ce clinica faci?
Progesteronul incepe sa creasca dupa ovulatie. Eu am avut 5.9 nmol in ziua ovulatiei( cred ca era ziua 13 a CM). La 2 zile dupa a crescut la 18 nmol/l, si de abia atunci am inceput cu crinone si duphaston. Ai ovulat deja?
Ieri am fost la eco și aveam endometrul de 9.07 mm și ok ca aspect dar eu fac pe ciclu controlat. Pana în etapa asta am luat femoston și eu știu ca pe controlat nu ovulezi. Sau ma înșel? Cert ii ca numai din seara asta introduc progesteronul și eu sin câte îmi amintesc într-o luna în care am amânat, progesteronul înainte sa încep sa iau lutinus a fost mic. 0.9 nmol. De asta nu știu dacă e ok ca acum amn 38.81

AlinaPufi

Post by AlinaPufi » Fri Oct 16, 2020 2:11 pm

Meia wrote:
Fri Oct 16, 2020 2:03 pm
AlinaPufi wrote:
Meia wrote:

Ieri am fost la eco și aveam endometrul de 9.07 mm și ok ca aspect dar eu fac pe ciclu controlat. Pana în etapa asta am luat femoston și eu știu ca pe controlat nu ovulezi. Sau ma înșel? Cert ii ca numai din seara asta introduc progesteronul și eu sin câte îmi amintesc într-o luna în care am amânat, progesteronul înainte sa încep sa iau lutinus a fost mic. 0.9 nmol. De asta nu știu dacă e ok ca acum amn 38.81
Da , acum am vazut ca faci pe ciclu controlat, deci nu ovulezi clar. Sincer, daca imi amintesc bine eu am avut 40 progesteronul la prima dozare cand am ramas gravida... nu stiu insa care ar trebui sa fie valorile pe ciclu controlat, asa ca cel mai bine astepti sa vezi ce zice medicul. Nu iti mai face ganduri. Endometrul e f bine, eu tot de 9 il aveam inainte sa iau progesteron.

AlinaPufi

Post by AlinaPufi » Fri Oct 16, 2020 7:14 pm

AlinaPufi wrote:
Fri Oct 16, 2020 2:11 pm
Meia wrote:
AlinaPufi wrote:

Da , acum am vazut ca faci pe ciclu controlat, deci nu ovulezi clar. Sincer, daca imi amintesc bine eu am avut 40 progesteronul la prima dozare cand am ramas gravida... nu stiu insa care ar trebui sa fie valorile pe ciclu controlat, asa ca cel mai bine astepti sa vezi ce zice medicul. Nu iti mai face ganduri. Endometrul e f bine, eu tot de 9 il aveam inainte sa iau progesteron.
Meia cum esti? Ai vb cu medicul? Ai aflat ceva?

AlinaPufi

Post by AlinaPufi » Fri Oct 16, 2020 8:14 pm

AlinaPufi wrote:
Fri Oct 16, 2020 1:10 pm
MariaC wrote:
Thu Oct 15, 2020 10:24 am
Amh era 0.6. Tratamentul l-am luat o luna si cateva zile inainte sa incep stimularea pt fiv.
Buna Maria, acum am citit povestea ta, si abia acum inteleg intrebarea ta. :) Incep prin a-ti spune ca tratamentul mi-a fost recomandat pe o perioada de 3 luni. Eu am apucat sa il iau doar o luna si un pic pt ca nu am mai vrut sa astept cu fiv-ul. Contextul actual cu "virusul vietii"( nu ma gandeam decat ca iar inchid spitalele pt proceduri de genul asta), plus ideea ca ovocitele mele imbatranesc pe zi ce trece imi producea un stres de nedescris. Asa ca am riscat. Nu stiu cat a contat tratamentul sau cat a fost noroc. Dar cu mare drag iti impartasesc si tie. Am luat cum ziceam DHEA( iti recomand sa verifici ce nivel ai in sange, pt ca se poate sa fii in limite normale deja- analiza se numeste DHEA-S), plus coenzima Q10(200mg),detrical(vitamina D3), femibion si omega 3(1000mg). Din toate o pastila pe zi. Q10 am inteles ca poti lua 2 pe zi. Sotul a luat Detrical, omega3 si coenzima Q10, plus Fertilovit. Sper sa te ajute, mai ales ca tu esti mai tanara un pic iar amh-ul tau este cu mult mai mare fata de al meu.
Ah si inca ceva. Eu am facut stimulare in faza luteala-nu stiu cat conteaza asta...

Meia

Post by Meia » Fri Oct 16, 2020 9:13 pm

AlinaPufi wrote:
Fri Oct 16, 2020 7:14 pm
AlinaPufi wrote:
Meia wrote:

Of.. Da. După cum ma așteptam, e foarte mare în faza asta. Și o sa îl amânăm din nou. Dar am eu acum un pitic și vreau sa repet progesteronul mâine dimineață... Pur și simplu mi-a întrat în cap ca valoarea asta la progesteron nu are nici o justificare logica înainte de a introduce lutinusul în schema. Asa cum ai zis și tu, în faza asta doar ovulația ar avea efect de creștere a progesteronului... Și având în vedere ca eu nu am ovulat pt ca asta era ideea pe cm controlat... Mi-a cadunat ca nu e ok analiza. Probabil maine când o sa am un nou rezultat la progesteron, ma calmez și ma remontez ca adta e. 😘

AlinaPufi

Post by AlinaPufi » Fri Oct 16, 2020 9:50 pm

Meia wrote:
Fri Oct 16, 2020 9:13 pm
AlinaPufi wrote:
Fri Oct 16, 2020 7:14 pm
AlinaPufi wrote:

Of.. Da. După cum ma așteptam, e foarte mare în faza asta. Și o sa îl amânăm din nou. Dar am eu acum un pitic și vreau sa repet progesteronul mâine dimineață... Pur și simplu mi-a întrat în cap ca valoarea asta la progesteron nu are nici o justificare logica înainte de a introduce lutinusul în schema. Asa cum ai zis și tu, în faza asta doar ovulația ar avea efect de creștere a progesteronului... Și având în vedere ca eu nu am ovulat pt ca asta era ideea pe cm controlat... Mi-a cadunat ca nu e ok analiza. Probabil maine când o sa am un nou rezultat la progesteron, ma calmez și ma remontez ca adta e. 😘
Pai scoate-ti piticul de pe creier si repeta analiza. Probabil asta as face si eu... empatizez cu tine, stiu ce inseamna sa tot amani. Probabil corpul tau e inca dereglat, cum a fost si in cazul meu. Iti tin pumnii in continuare! :-*

irisana

Post by irisana » Sun Oct 18, 2020 11:09 am

Aldona wrote:
Sun Sep 13, 2020 6:10 am
Dana2020 wrote:
Sat Sep 12, 2020 10:45 pm
Aldona wrote:
Thu Sep 10, 2020 9:06 pm

Multumesc Meia! 😘🤗
Eu tratamentul inca il iau si astept sa vad cand voi primi acel telefon.(sper ca maine)
O experienta urata tare si pe care nu mai vreau sa o repet.

Si eu te pup si hai sa fie bine si la tine,cu ET ! Iti tin pumnii!
Inca astepti CM,nu?
Buna Aldona,
Mesajul scris către Papillon este valabil si pt tine.
Sincer empatizez cu tine. Știu ce înseamnă sa renunți la o sarcina uterina viabila si sa pierzi șansa de avea sarcini natural. Mai mult, la fel ca tine m am lăsată purtată de val si am făcut trei fiv uri dintr un foc in strainatate fără a vrea sa știu nimic. Efectiv nu vroiam sa știu nimic.( probabil din cauza traumei suferite la extrauterine). Abia dupa al patrulea fiv mi am pus problema : “ pana la urma de ce am făcut sarcinile extrauterine atât de ușor, iar la fiv nu rămân de nici o culoare?” Au trecut 4 ani pana in sfârșit am aflat răspunsul.
In primul rând unde ai operat extrauterina? Ți au scos trompele complet? ( eu am avut surpriza sa aflu la laparoscopie ca mi s au scis trompele parțial si făceam hidrosalpinx pe acel părți).
Vreau sa înțelegi ca acel hidrosalpinx înseamnă o inflamației, care a stat si cel mai probabil ți a afectat uterul. Sau uterul a dat hidrosalpinx pe trompe. Extrauterina nu se face in neant. Exista o cauza. Cel mai probabil ai avut o infectie care s a cronicizat, ți a afectat trompele si foarte probabil uterul ( endometrita cronica).
Ai intuit foarte bine ca e de preferat sa face cele trei teste era+ALICE+EMMA. Unul vede fereastra de implantare ( deci trebuie sa faci biopsia atunci când ar trebui sa faci embriotransferul - adică stimulezi un ciclu medicamentos si in ziua in care ar trebui sa faci transfer cu embrion congelat, adică nu fresh- sa faci biopsia). Alt test vede dacă se găsesc secvențe genetice de patogeni. Ultimul test vede disbioza (adică flora, mediu este acid?). Biopsia se face pe viu sau in timpul unei histeroscopii. Testele se lucrează in Spania la Igenomix.
Dacă faci fiv in Germania pe asigurare fără bani atunci scrie le celor de la Igenomix sa vezi cu ce clinica lucrează. In funcție de asta alegi clinica unde sa faci fiv ul. Dacă nu faci fiv in Germania pe asigurare atunci e cazul sa schimbi țara. Poate fi foarte bine România - Origyn Iasi sau alta care face toate procedurile pe care le găsești pe site ul Origyn.
Eu am reușit cu greu dar am reușit. Deci nu e imposibil.
Numai bine!

Buna Dana,

Iti multumesc pt mesaj in primul rand si sfaturi :ymhug:
Cel putin din cate stiu eu ambele trompe sunt înlăturate complet,operatia a fost facuta tot aici dar am avut noroc de un Dr.roman si parca asta ma duce cu gandul ca si-a facut treaba bine.
Inizial inainte de sarcina extrauterina am mai avut o interventie laparoscopica pt evaluarea trompelor(efectuata de acelasi dr.roman),unde sa constat ca ambele trompe sunt infundate si banuia o endometrioza,din fericire aveam doar cateva aderente(stiam de ele de la prima laparoscopie facuta in Ro,a incercat inlaturarea lor,dar nu a reusit in totalitate)si o parte din apendic inca(care eu stiam ca nu il mai am de vreo 15 ani)
Luni la 10 o sa am o convorbire telefonica cu doctorița de la clinica sa primesc acele raspunsuri si clarificari(despre congelarea embrionilor,e legal,nu)etc.
Astept CM momentan,pe 1 am programare la doctorul meu ginecolog si atunci o sa vb mai multe cu el despre era-alice-emma.
Din cate stiu eu in viata mea nu am avut infecții, toate analizele mi-au iesit bine dar totuși cum spuneai si tu hidrosalpinxul si extrauterina nu se fac asa...din nimic iar asta ma pune pe ganduri.
Din dorinta asta de a avea bebe nici nu am investigat f mult mai ales ca si varsta e un factor(29) si toti doctorii zic ca sunt tânără, sanatoasa deci sa mers pe premiza ca va merge.
Aici am 3 FIV / uri acoperite 50% de casa de asigurari,iar analizele extra sunt pe costul meu(asta sa fie ultima problema,numai sa fie bine)
Dar cu siguranță inainte de a ma apuca din nou de un FIV as vrea sa am anumite investigatii facute.(fie ca ma apuc aici la o alta clinica sau intr-o alta tara)
Cat despre era-alice-emma am vazut ca se face la privat intr-o clinica din Hamburg,dar ma bate gandul sa o fac in Ro sau UK(singura problema ar fi concediul, nu mai am).
Cat despre injecții si sot,sa stii ca ai perfecta dreptate!
Al meu e mai afectat ca mine,deci clar data viitoare incerc sa il implic cat mai putin(strictul necesar),se pare ca noi suntem mai puternice.
Sper sa reușesc si eu,o sa lupt cat de mult pot dar totusi incerc sa fiu si realista si sa am o limita.
Un lucru e clar,nu ma mai arunc cu capul inainte si nu mai fac nimic pe graba!Dezamagirea aia e cea mai dureroasa plus trauma de la extrauterina. 😘
Buna fetele! Am lipsit putin din peisaj si acum citeam si din urma.
Nu inteleg, cum sa nu iti poata congela embrionii tai in Germania?
Eu 40 ani
IA 1 - feb 2013 (nereusit)
IA 2- iunie 2013 (nereusit)
IA 3- nov 2013 - (nereusit)
Tiroidita autoimuna- tratament cu euthyrox
Mthfr a1298c heterozigot - schimbat acid folic cu folat
Histeroscopie expl + Pipele ok
FET1- iunie 2019 cu 2 blasto si din pacate SOE 8s si 4 zile
ET2- feb 2020 cu 2 blasto - negativ
Celule Nk - ok, profil ANA extins negativ
ET3- august 2020- foarte negativ iar eu foarte trista

Aldona

Post by Aldona » Sun Oct 18, 2020 11:22 am

Buna Irisana,intre timp am fost si la clinica si la doctorul meu.
Mi sa spus ca doar 2 au ajuns in ziua 5,in conditiile in care cu 15 minute sa ajung ma sunat cineva din labor sa mi spuna ca e totul ok cu embrioni si sa confirm nr pt ET.
Se pare ca in alea 15 min ceilalti 3 ai murit asa pe nepusa masa.
Si chiar doctorita de acolo a avut " grija " sa ma asigure ca ei nu arunca nimic,ca sa nu mai mentionez ca atunci cand ma sunat la cateva zile dupa ce am aflat ca e negativ testul si am informat clinica ,prima ei intrebare a fost " esti dezamăgită?".
In următoarele zile am si primit reteta pt urmatoarele injectii ca ea a zis sa mai incercam odata luna octombrie fara un control in prealabil, nimic!Pt mine e sigur ca nu mai pun piciorul in clinica respectiva!

Intre timp am fost la doctorul meu,totul e ok,doar ca luna octombrie CM se face asteptat,intarziere de deja vreo 10 zile si sincer asta ma îngrijorează.
Voi ati pățit asa?mentionez ca luna septembrie,dupa ET ,am avut CM dar luna asta nimic.

Succes tuturor si aveti grija in ce doctori si clinici va puneti speranțele!
Nu va aruncati cu capul inainte doar din dorinta de a avea un bebe cat mai repede.
Va pup
Eu 29,El 38
1.martie 2017-Hidrosalpinx trompa stanga
Iunie 2017 -HyCosy(cea stanga nepermeabila,cea dreapta rezultat neclar)
Iunie 2018 - HSG pt desfundarea trompelor(fara rezultat)
1 martie 2019- a2a HSG(parțial permeabile)
24 August 2019 - test de sarcina pozitiv +3 (neasteptat,fericire maxima)
26 August 2019 -Eco confirma sarcina( un punct mic si negru pe eco,sangerari maronii inchis,doctorul a zis ca e ok)
7 Septembrie 2019- incep sangerarile si durerile = urgenta+ monitorare+ beta in crestere
9 Septembrie 2019 - eco sarcina extrauterina
10 Septembrie 2019- inlaturarea ambelor trompe +sarcina
August 2020-incepea tratamentului pt primul FIV(15 foliculi,5 embrioni)
26.Aug 2020 - ET 2 embrioni(stadiul blastocyst)
10 Sep 2020 - rezultat negativ

Meia

Post by Meia » Sun Oct 18, 2020 11:35 am

Aldona wrote:
Sun Oct 18, 2020 11:22 am
Buna Irisana,intre timp am fost si la clinica si la doctorul meu.
Mi sa spus ca doar 2 au ajuns in ziua 5,in conditiile in care cu 15 minute sa ajung ma sunat cineva din labor sa mi spuna ca e totul ok cu embrioni si sa confirm nr pt ET.
Se pare ca in alea 15 min ceilalti 3 ai murit asa pe nepusa masa.
Si chiar doctorita de acolo a avut " grija " sa ma asigure ca ei nu arunca nimic,ca sa nu mai mentionez ca atunci cand ma sunat la cateva zile dupa ce am aflat ca e negativ testul si am informat clinica ,prima ei intrebare a fost " esti dezamăgită?".
In următoarele zile am si primit reteta pt urmatoarele injectii ca ea a zis sa mai incercam odata luna octombrie fara un control in prealabil, nimic!Pt mine e sigur ca nu mai pun piciorul in clinica respectiva!

Intre timp am fost la doctorul meu,totul e ok,doar ca luna octombrie CM se face asteptat,intarziere de deja vreo 10 zile si sincer asta ma îngrijorează.
Voi ati pățit asa?mentionez ca luna septembrie,dupa ET ,am avut CM dar luna asta nimic.

Succes tuturor si aveti grija in ce doctori si clinici va puneti speranțele!
Nu va aruncati cu capul inainte doar din dorinta de a avea un bebe cat mai repede.
Va pup
Of Aldona, îmi pare rău pentru experienta ta... Într-adevăr trebuie sa ne scutura de praf și sa o luam de la capăt de atâtea ori...😥😥😥
Si eu am amânat transferul programat pentru luna asta, a 4 amânare și parca nu mai vad o finalitate. Dar poate nu e momentul potrivit. Când va fi, fiecare dintre noi ne vom tine în brate micutii😘😘😘❤️

SabinaC.

Post by SabinaC. » Sun Oct 18, 2020 12:01 pm

Buna tuturor,
de ceva timp, ani deja, incercam sa avem un copil, am ajuns la un punct in care suntem destul de dezamagiti si voiam sa va rog sa ma ajutati cu un sfat legat de ce pasi ati face voi daca ati fi in situatia mea.
Pe scurt povestea: incercam de mai bine de 4 ani sa avem un copil, pana acum am trecut prin toate variantele de tratament, adica 3 IA cu si fara stimulare, negative toate, 1 FIV la Medlife, 2 sarcini dupa FIV, ambele oprite din evolutie, una cu defect genetic, una netestata pt defecte. A urmat apoi o sarcina chimica, naturala, la 2 luni dupa o histeroscopie. Ultima pierdere ne-a dat peste cap.
Am aproape 39 de ani, sotul la fel. Cariotip genetic normal pt ambii. Ne gandim la inca un FIV, avem dosar completat, ar trebui sa incep stimularea peste o luna, doua, daca ne decidem. Insa ni s-a recomandat testarea genetica a embrionilor, FIV cu selectia spermatozoizilor (la ultima spermograma a iesit tetrazoospermie, tb sa le refacem si sotul face tratament). De data asta mergem la Columna. Din ce am citit e foarte dezbatut acest subiect cu testarea genetica, poti ramane fara embrioni sau sunt sanse sa renunti la niste embrioni buni; analiza in sine poate dura luni de zile, cel putin asa e la Columna iar pretul e destul de mare per test per embrion. Pe de alta parte, perspectiva de a mai trece prin alt sau alte avorturi ma ingrozeste. Din analizele mele nu reiese ca as avea probleme de coagulare, imunologice. Sunt inca niste analize despre care am citit aici pe forum pe care nu le-am facut (profil ANA extins, celule NK), profilul de trombofilie a fost ok, test lupus negativ etc, nici nu mi-au fost recomandate altele. Doctorii insista ca avem materiale genetic de prosta calitate si d-asta nu reusim sa producem un embrion sanatos; asa o fi, avem o varsta...
Dupa cum ziceam, suntem intr-o cumpana si timpul trece, ne apropiem de ultima sansa, dar suntem un pic dezorientati si ma gandeam ca aici sunt asa multe situatii, poate imi dati vreo idee sau macar o poveste de succes, sa imi mai revin cu moralul. Multumesc!

Post Reply