FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
RaluM

Re: FIV in Romania

Post by RaluM » Wed Nov 09, 2011 7:47 pm

Mara si Mari... imi pare rau... dar adunati-va si nu stati mult in suparare, ca nu ajuta cu nimic, dimpotriva, noi toate pe forum va vom fi alaturi :ymhug:

Testul betahcg nu conteaza daca e pe stomacul gol sau nu.
Dar sunt de acord cu Nusha... la Mari, 2 si ceva daca e dupa minim 10 zile de la et, cred ca ceva a incercat totusi sa se prinda ... ca hcgul din pregnyl ar fi fost deja dus (mie la ziua 9 dupa et mi-a iesit doar 1 si ceva, deci doar urma din pregnyl, cum a zis si doc, nu a incercat macar sa se prinda)
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34Leu heterozigot
2 IA, FIV1, FET1 nereusit, FIV 2 reusit

mari g.

Post by mari g. » Wed Nov 09, 2011 7:56 pm

RaluM wrote:Mara si Mari... imi pare rau... dar adunati-va si nu stati mult in suparare, ca nu ajuta cu nimic, dimpotriva, noi toate pe forum va vom fi alaturi :ymhug:

Dar sunt de acord cu Nusha... la Mari, 2 si ceva daca e dupa minim 10 zile de la et, cred ca ceva a incercat totusi sa se prinda ... ca hcgul din pregnyl ar fi fost deja dus (mie la ziua 9 dupa et mi-a iesit doar 1 si ceva, deci doar urma din pregnyl, cum a zis si doc, nu a incercat macar sa se prinda)

am vorbit cu doctorul si mi-a spus sa repet beta... il repet maine la o alta clinica... de data asta synevo... primul il facusem la medlife... insa acum am facut un pipitest si e negativ. cred ca totusi trebuie sa ma trezesc la realitate si sa accept infrangerea....
eu 35 ani, sotul 34 ani; diagnostic: infertilitate cauzata de endometrioza; 2011- dosar aprobat in turul 3 la dacia medical center, FIV1 - nereusit; noiembrie 2015 - FIV2, Medlife - nereusit.

Swanheart

Post by Swanheart » Wed Nov 09, 2011 8:55 pm

mari g. wrote: am vorbit cu doctorul si mi-a spus sa repet beta... il repet maine la o alta clinica... de data asta synevo... primul il facusem la medlife... insa acum am facut un pipitest si e negativ. cred ca totusi trebuie sa ma trezesc la realitate si sa accept infrangerea....
Eu zic sa nu te gandesti inca la infrangere, pana nu repeti testul. Inseamna ca stie medicul ceva, daca te-a pus sa-l repeti. Trebuie sa ai incredere! Si, chiar daca iese negativ, e doar o "infrangere" temporara, sunt convinsa. :ymhug:
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

DUMI

Post by DUMI » Wed Nov 09, 2011 9:09 pm

mari g. wrote:
Swanheart wrote:Mara... chiar eram sigura ca vei reusi... Imi pare foarte foarte rau! Data viitoare trebuie sa fie bine! :ymhug:
imi pare rau de tot mara ... se pare ca suntem surori pana la capat... beta extrem de mic la mine (2.18), insa sunt din nou in pat pentru ca am dureri de burta groaznice si inceput de sangerare .. [jale!] bafta celor ramase in cursa!
Doamne fetelor îmi pare foarte rau ! Imi curg lacrimi pe obraji involuntar! Nu am cuvinte sa mă exprim cât de rau îmi pare!dumnezeu e mare!
mamica unui baietel superb!

Bubu

Post by Bubu » Wed Nov 09, 2011 9:56 pm

Azi am fost la clinica si abia asteptam sa ajung acasa sa aflu vestile bune. Si uite ce am gasit. Nu pot sa cred...Eram sigura ca azi voi gasi pe forum 2 vesti bune. Imi pare tare rau fetelor, dar trebuie sa va ganditi ca aveti omuletii de zapada. Poate ei vor sa stea la mami a caldura. Nu trebuie sa va pierdeti speranta. Silvia, sparge tu gheta maine.
Totul a fost ok la control. Am reactionat bine la tratament: 13 foliculi in total cu dimensiuni de la 10 la 14 mm. Endometrul 9 mm. Sambata din nou la control si luni punctia. Incep emotiile si pentru mine.
32 ani, sotul 33 ani, infertilitate masculina, incercam sa avem un copil din 2005, dupa numeroase vizite la diversi medici si tratamente variate. Am avut norocul sa dam peste echipa de medici de la clinica Omini, unde am facut 2 IA in 2011, din pacate nereusite.
1 FIV prin program noiembrie 2011( transferat un blastocist ) - nereusita
2 FIV noiembrie 2012 ( transferati 4 embrioni ) - nereusita
Dumnezeu sa ne dea putere sa mergem mai departe.

silviacris

Post by silviacris » Wed Nov 09, 2011 10:02 pm

multumesc fetelor pt raspunsuri [floare]
bubu foarte bine ai reactionat la stimulare,bafta multa iti doresc [floare]

am sa mor de nerabdare pana e gata testul,poate am noroc si il primesc pana maine seara pe email,daca nu abia vineri ~X( ~X(
Ambii 30 ani,infertilitate masculina confirmata din 2007,OATS medie spre severa,incercat diverse tratamente naturiste,apicole...in van
Ultima spermograma 10 mil/ml,mobilitate tip A -0 %,tip B -38%,C-33%,D-29%
morfologie normala 14 %,defecte de cap -73 %,coada-13%
2 IA fara succes.Dosar aprobat la Polisano, AMH 1,6,FSH-5,6,LH-4,88
toate analizele in valori normale,trompe permeabile,nicio sarcina pana in prezent.
27.10 Punctia,9 ovocite = 5 embrioni cu ICSI
30.10 ET cu 2 embrioni de Z 3 (8 celule)
2 blastocisti cryogenati in 01.11

10.11 BHCG -388.64 mUI/ML

15.11 BHCG - 2494.84 mUI/ML
Avem gemeni fetita si baietel !!!

geany_m

Post by geany_m » Wed Nov 09, 2011 11:22 pm

Mara80, mari. g..... nu stiu ce-as putea spune ca sa va incurajez! [parerau] [parerau] [parerau] Nu trebuie sa va lasati invinse, eu sunt alaturi de voi! Imi pare asa de rau! :((

Nusha, eu am 6 embrioni pana acum...vedem maine ce noutati mai primesc de la clinica. Onofriescu a zis sa-i lasam pana la blastocisti daca rezista, ca sunt sanse mai mari. Dar uite, Mara80 a transferat 2 blasto si nu s-a prins nici unul [parerau]
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

geany_m

Post by geany_m » Wed Nov 09, 2011 11:24 pm

Bubu wrote:Azi am fost la clinica si abia asteptam sa ajung acasa sa aflu vestile bune. Si uite ce am gasit. Nu pot sa cred...Eram sigura ca azi voi gasi pe forum 2 vesti bune. Imi pare tare rau fetelor, dar trebuie sa va ganditi ca aveti omuletii de zapada. Poate ei vor sa stea la mami a caldura. Nu trebuie sa va pierdeti speranta. Silvia, sparge tu gheta maine.
Totul a fost ok la control. Am reactionat bine la tratament: 13 foliculi in total cu dimensiuni de la 10 la 14 mm. Endometrul 9 mm. Sambata din nou la control si luni punctia. Incep emotiile si pentru mine.
Bubu, ai reactionat foarte bine la stimulare, ai suficienti foliculi ca sa-ti recolteze ovocite. Sa vii cu noutati sambata, dupa ecografie. Bafta! %%-
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

nusha

Post by nusha » Thu Nov 10, 2011 7:35 am

E f bine Geany.
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

amiruta

Post by amiruta » Thu Nov 10, 2011 9:08 am

Chiar nu stiu de ce sunt atatea rezultate negative.
Cineva nu isi face bine treaba????medic, embriolog sau corpul nostru???/
Eu trebuie sa fac beta Marti 15.11., dar dupa atatea rezultate negative........mai bine imi continuu munca.
Eu nu am niciun fel de semn de sarcina, nu tu rau, nu tu grata, nu tu chef de somn, ba din contra, la 6 sunt fresh in fiecare dimineata, iar nani fac la 23-23.
Simt o presiune in ovarul stang si o durere seaca , gen contractie, intepatura in uter, asta ce-o fi?
Nu am cu cine v-bi despre asta, la Giulesti nu am reusit sa vorbesc cu fetele de la RUAM, iar de medic, nici vorba sa v-besc.
Pentru fetele care au ramas in cursa, muuuuuult noroc, sa dea Dumnezeu sa ne dea o sarcina usoara, pe care sa o ducem pana la bun sfarsit.

amiruta

Post by amiruta » Thu Nov 10, 2011 9:59 am

amiruta wrote:Chiar nu stiu de ce sunt atatea rezultate negative.
Eu trebuie sa fac beta Marti 15.11., dar dupa atatea rezultate negative........mai bine imi continuu munca.
Eu nu am niciun fel de semn de sarcina, nu tu rau, nu tu grata, nu tu chef de somn, ba din contra, la 6 sunt fresh in fiecare dimineata, iar nani fac la 23-23.
Simt o presiune in ovarul stang si o durere seaca , gen contractie, intepatura in uter, asta ce-o fi?
Nu am cu cine v-bi despre asta, la Giulesti nu am reusit sa vorbesc cu fetele de la RUAM, iar de medic, nici vorba sa v-besc.
Pentru fetele care au ramas in cursa, muuuuuult noroc, sa dea Dumnezeu sa ne dea o sarcina usoara, pe care sa o ducem pana la bun sfarsit.

M-a mancat in fund.................si am facut testul de sarcina, in a 6 zi de la embriotransfer.testul total negativ, nicio umbra de a 2 liniuta pe test.
o fi concludent??
offfffff, ce ma oftic ca aveam testul in casa............. :(( ~X(
DIN PACATE<................Exact ceea ce banuiam.
Rezultat beta HCg 1,20- deci lipsa sarcina.
Ce sa fac acum, sa intrerup acel tratament de sustinere?
Pentru fetele care merg 'la pomul laudat'', adica vestitul Giulesti, mai ganditi-va odata!
La data embriotransferului am stat in salon cu 5 persoane.......din pacate, eu sunt a 4 cu rezultatul negativ.Doamne ajuta ca cea de-a 5 sa aiba maine beta mare.
Tare as vrea sa stiu, dar pe bune, cate reusite a avut Giulestiul anul asta?
Pe noi ne-a costat tratamentul si procedura 15.000 lei noi, adica inca ceva ani de acum inainteb credite de achitat!
Last edited by amiruta on Mon Nov 14, 2011 9:09 pm, edited 1 time in total.

miha73

Post by miha73 » Thu Nov 10, 2011 10:19 am

amiruta wrote:
amiruta wrote:Chiar nu stiu de ce sunt atatea rezultate negative.

M-a mancat in fund.................si am facut testul de sarcina, in a 6 zi de la embriotransfer.testul total negativ, nicio umbra de a 2 liniuta pe test.
o fi concludent??
Hei .. amiruta este prea devreme ptr un test de sarcina concludent in Z6... mai ai si tu un pic de rabdare ... stiu este greu dar trebuie sa ai rabdare si sa fii optimista... Poate ca intepaturile din uter se datoreaza faptului ca embrionasul doreste sa se implanteze .. fii cuminte si asteapta sa creasca.
39 ani, Infertilitate feminina. Incercam de vreo 6 ani. FIV 1 Dec 2011 esuat. Uter fibromatos, obstructie tubara. Embriotransfer Z3, efectuat 30 aprilie 2012, nereusit. Mai am congelati 3 embrioni ... care asteapta sa se materializeze intr-un bebe...

miha73

Post by miha73 » Thu Nov 10, 2011 10:24 am

mari g. wrote:
RaluM wrote:Mara si Mari... imi pare rau... dar adunati-va si nu stati mult in suparare, ca nu ajuta cu nimic, dimpotriva, noi toate pe forum va vom fi alaturi :ymhug:

am vorbit cu doctorul si mi-a spus sa repet beta... il repet maine la o alta clinica... de data asta synevo... primul il facusem la medlife... insa acum am facut un pipitest si e negativ. cred ca totusi trebuie sa ma trezesc la realitate si sa accept infrangerea....
sa ne tii la curent cu rezultatul ... iti tin pumnii ...
39 ani, Infertilitate feminina. Incercam de vreo 6 ani. FIV 1 Dec 2011 esuat. Uter fibromatos, obstructie tubara. Embriotransfer Z3, efectuat 30 aprilie 2012, nereusit. Mai am congelati 3 embrioni ... care asteapta sa se materializeze intr-un bebe...

mirebo

Post by mirebo » Thu Nov 10, 2011 10:40 am

o fi concludent??

Amiruta,
Si eu cred ca este prea devreme, pentru a te linisti incearca totusi sa iei legatura cu fetele de la RUAM intre orele 12-15 pentru ca sunt mai libere, dimineata e agitatie mare acolo si de asta poate nu ai reusit sa le prinzi la tel.
Eu-30 ani,Sotul - 35 , incercam din 2007
Diagnostic :
Infertilitate primara - endometrioza ovariana bilaterala
- hiperprolactinemie tinuta sub control cu bromcriptin
2008-2011 investigatii : hsg ,histeroscopie,laparoscopie , 6 IA -fara succes
Dosar aprobat Giulesti- dr Andreea Veliscu
27.11.2011-inceput protocol scurt - gonal 150 iui,orgalutran,ovitrelle
08.12.2011 punctie -13 foliculi din care au rezultat 7 ovocite
09.12.2011 - 3 ovocite fertilizate
11.12.2011 - embriotransfer
22.12.2011 - beta = 0,1

RaluM

Post by RaluM » Thu Nov 10, 2011 10:45 am

Amiruta, stii deja ca ai facut testul de pisu degeaba, ca la pisu nu iese nimic mai devreme de ~12 zile sau chiar mai incolo, la betahcg iese insa daca e ceva inca din ziua 9 dupa et .
Nici eu nu am niciun simptom, absolut nimic.
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34Leu heterozigot
2 IA, FIV1, FET1 nereusit, FIV 2 reusit

amiruta

Post by amiruta » Thu Nov 10, 2011 11:54 am

RaluM wrote:Amiruta, stii deja ca ai facut testul de pisu degeaba, ca la pisu nu iese nimic mai devreme de ~12 zile sau chiar mai incolo, la betahcg iese insa daca e ceva inca din ziua 9 dupa et .
Multumesc de incurajare, asa e cand te mananca in...................
Dar cand am vazut atatea vesti proaste, pe forum , la mine la munca vesti si mai proaste, posibil sa raman cat de curand fara loc de munca, eu, din cauza AMH-ului mic am mai si platit toata procedura...............parca o iau razna.Mai e si timpul asta de 2 lei(eu stau in Bucuresti, aici si timpul plange).
Daca am putea fi hipnotizate pana la testul de [barza2] , ce bine ar fi. ^:)^ ^:)^ Doamne ajuta sa ne fie bine tuturor.

Swanheart

Post by Swanheart » Thu Nov 10, 2011 1:28 pm

Amiruta, iti creezi un stres inutil...n-are cum sa se pozitiveze un test pipi in Z6. Cred ca nici la un BHCG nu ar iesi nimic... Mai asteapta cuminte cateva zile, si fii increzatoare! Pana acum am primit vestile proaste, de acum urmeaza cele bune. Trebuie sa se faca un echilibru, nu? :ymhug:
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

DUMI

Post by DUMI » Thu Nov 10, 2011 2:15 pm

amiruta wrote:
RaluM wrote:Amiruta, stii deja ca ai facut testul de pisu degeaba, ca la pisu nu iese nimic mai devreme de ~12 zile sau chiar mai incolo, la betahcg iese insa daca e ceva inca din ziua 9 dupa et .
Multumesc de incurajare, asa e cand te mananca in...................
Dar cand am vazut atatea vesti proaste, pe forum , la mine la munca vesti si mai proaste, posibil sa raman cat de curand fara loc de munca, eu, din cauza AMH-ului mic am mai si platit toata procedura...............parca o iau razna.Mai e si timpul asta de 2 lei(eu stau in Bucuresti, aici si timpul plange).
Daca am putea fi hipnotizate pana la testul de [barza2] , ce bine ar fi. ^:)^ ^:)^ Doamne ajuta sa ne fie bine tuturor.
amiruta e devreme, gandeste pozitiv!!!!! :ymhug: :ymhug:
mamica unui baietel superb!

gina

Post by gina » Thu Nov 10, 2011 4:20 pm

Buna seara dragele mele.
imi pare tare rau pentru toate fetele care au avut rezultate negative. Nu va dati batute. Trebuie sa se intample minunea.

O intrebare pentru cele care ati facut FIV:
Ati reusit cumva sa obtineti Gonal prin casa de sanatate sau stiti daca este posibil acest lucru?

geany_m

Post by geany_m » Thu Nov 10, 2011 5:45 pm

amiruta wrote:Multumesc de incurajare, asa e cand te mananca in...................
Ti-au spus-o si fetele, ti-o repet si eu: mult prea devreme sa faci test la 6 zile de la embriotransfer :D nu-ti iese nici in sange, daramite la pipi-test. Stai calma, mai ia o carte [gravicarte] si te relaxeaza inca vreo 4 zile ;)

Post Reply