FIV in Romania

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
Alla76

Re: FIV in Romania

Post by Alla76 » Mon Nov 14, 2011 8:05 pm

nusha wrote:Geany suma de 700 euro mi se pare enorma, poate sunt 700 lei. Mai intreaba inca o data.M-am uitat pe preturile celor de la viena si costa cam 180 euro. Cum sa coste in romania 700 euro?
ai auzit vorba aia "traim in Ro?" ... obisnuieste-te ...din pacate asta-i realitatea Cauti argumente de ce e mai bine de 3 ori pretul... nu-l cauta ca il cunosti... x(
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

geany_m

Post by geany_m » Mon Nov 14, 2011 8:05 pm

Bubu wrote:Bafta multa maine, Maria38! Sa dea Domnul sa ai embrionasi lipiciosi.

Vin si eu la raport. Tineti-va bine....mi s-au prelevat 16 ovocite. Totul a decurs cum nu se poate mai bine. Am avut cateva emotii, dar au trecut imediat. Tot personalul s-a comportat extraordinar. La sot au fost ceva probleme: cantitate si calitate destul de reduse, dar pana la urma doamna biolog a reusit sa aleaga [sperm] cei mai vigurosi si sanatosi :D . Sper intalnirea dintre cei 2 [fecundare] sa fi fost dragoste la prima vedere. Domnii dr. ma vor tine la curent.
Acum ma cam dor ovarele, dar sper ca pana maine sa-si revina, mai ales ca sotul m-a pus la regim hiperproteic si hidric bogat, cum mi-a recomandat dr. Ce bine e sa fii rasfatata.... :ymsmug:
Wow, Bubu, 16 ovocite!! O sa ai o multime de omuleti de zapada ;)) Bravo, asa da productie! :-BD
Asteptam vesti noi de la transfer! :-*
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

Alla76

Post by Alla76 » Mon Nov 14, 2011 8:08 pm

Bubu wrote:Bafta multa maine, Maria38! Sa dea Domnul sa ai embrionasi lipiciosi.

Vin si eu la raport. Tineti-va bine....mi s-au prelevat 16 ovocite. Totul a decurs cum nu se poate mai bine. Am avut cateva emotii, dar au trecut imediat. Tot personalul s-a comportat extraordinar. La sot au fost ceva probleme: cantitate si calitate destul de reduse, dar pana la urma doamna biolog a reusit sa aleaga [sperm] cei mai vigurosi si sanatosi :D . Sper intalnirea dintre cei 2 [fecundare] sa fi fost dragoste la prima vedere. Domnii dr. ma vor tine la curent.
Acum ma cam dor ovarele, dar sper ca pana maine sa-si revina, mai ales ca sotul m-a pus la regim hiperproteic si hidric bogat, cum mi-a recomandat dr. Ce bine e sa fii rasfatata.... :ymsmug:
wow! ce productie! sa fie maturi si dornici sa-i intalneasca pe [fecundare] ai sotului! odihna, nu uita de apa (cum uita Geany :D ...pe care o :-* si ii aduc aminte ca are un pahar langa ea ;) )
sa ne aduci vesti bune maine despre ovocitele fertilizate!
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

moni77

Post by moni77 » Mon Nov 14, 2011 8:13 pm

MAMA DOAMNE!!! 16 :-O Dar ce tratament ai avut? Cat a fost endometrul si estradiolul? Iti doresc sa fie tot 16 embrioni!

amiruta

Post by amiruta » Mon Nov 14, 2011 9:23 pm

Azi ziua 11 de la et am factu beta.Rezultatul e....................1,20, deci lipsa sarcina.Nu stiu ce sa fac acum cu tratamentul asta de sustinere, nu mai trebuie sa il iau cred.
Din pacate visul nostru s-a spulberat, s-au evaporat si cei 15.000 lei pe care i-am platit pe procedura si medicamente la Giulesti,Nu mai spun de restul ''atentiilor''.
Am niste intepaturi foarte puternice in uter, nu stiu ce sa fac!
LA POMUL LAUDAT SA NU TE DUCI CU SACUL.......................se potriveste Spitalului Giulesti si vestitului medic..............
Odata cu mine au mai facut et.5 fete, 4 dintre noi cu rezultat negativ.
Doamne ajuta macar una , maine sa vina cu beta mare, macar ma bucur pentru altcineva, daca nu pentru mine

nusha

Post by nusha » Mon Nov 14, 2011 9:49 pm

Imi pare rau Amiruta.Vei reusi data viitoare.Tr. sa ramai optimista.
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

nusha

Post by nusha » Mon Nov 14, 2011 9:50 pm

Bubu, super productie. Bafta
36 ani.Cauza infertiltatii nu e clara inca. 5 inseminari, la una dintre ele avort menstrual, 2 FIV-uri nereusite, embrioni de proasta calitate.
FIV 3 aprilie 2012, la Polisano Sibiu-dosar aprobat decembrie- aproape reusit
FET august 2012- 2 blastocisti, reusit

mari g.

Post by mari g. » Mon Nov 14, 2011 10:10 pm

amiruta wrote:Azi ziua 11 de la et am factu beta.Rezultatul e....................1,20, deci lipsa sarcina.Nu stiu ce sa fac acum cu tratamentul asta de sustinere, nu mai trebuie sa il iau cred.
Din pacate visul nostru s-a spulberat, s-au evaporat si cei 15.000 lei pe care i-am platit pe procedura si medicamente la Giulesti,Nu mai spun de restul ''atentiilor''.
LA POMUL LAUDAT SA NU TE DUCI CU SACUL.......................se potriveste Spitalului Giulesti si vestitului medic..............
Doamne ajuta macar una , maine sa vina cu beta mare, macar ma bucur pentru altcineva, daca nu pentru mine
imi pare tare rau amiruta! [jale!]
eu 35 ani, sotul 34 ani; diagnostic: infertilitate cauzata de endometrioza; 2011- dosar aprobat in turul 3 la dacia medical center, FIV1 - nereusit; noiembrie 2015 - FIV2, Medlife - nereusit.

Bubu

Post by Bubu » Tue Nov 15, 2011 8:01 am

Amiruta, imi pare tare rau. Nu dispera, trenul urmator sigur va fi al tau. :ymhug:
32 ani, sotul 33 ani, infertilitate masculina, incercam sa avem un copil din 2005, dupa numeroase vizite la diversi medici si tratamente variate. Am avut norocul sa dam peste echipa de medici de la clinica Omini, unde am facut 2 IA in 2011, din pacate nereusite.
1 FIV prin program noiembrie 2011( transferat un blastocist ) - nereusita
2 FIV noiembrie 2012 ( transferati 4 embrioni ) - nereusita
Dumnezeu sa ne dea putere sa mergem mai departe.

Caress

Post by Caress » Tue Nov 15, 2011 8:43 am

Deci cred ca tre sa vin sa fac un fiv in Romania;)Nu e prima oara cand citesc cum embrioni care in zi 2-3 care erau intarziati in dezvoltare devin blastocisti!La noi daca nu misca in zi 2-3 nu se mai uita nimeni la ei, jur!Aici stiu cazul unei fete care in zi 3 a primit telefon cu 'nu aveti transfer' embrionii sunt de calitate necorespunzatoare, ea nu a vrut sa accepte si epste cateva ore a sunat la clinica, a dus lupte sa ii convinga sa se mai uite o data la ei, nu a vrut nimenis a o asculte, a sunat la directorul clinicii si pana la urma doi embrionasi isi dadusera drumul si erau ok pt transfer;)Azi are o fetitza de 2 ani....In Romania vad ca suna ei aici ar fi imposibil!

Caress

Post by Caress » Tue Nov 15, 2011 8:49 am

Bubu, 16 ovocite mature??Super rezultat, peste medie!Transferati de zi sau mergeti la blastocisti?

Maria38, ma gandesc la tine, sper sa vii cu vesti bune! %%-

Nicole68, mie mi se par chiar okey foliculii tai, nu poti sa ai 10 de 10 mm toti trasi la copie, fiecare cu 'personalitatea' lui:)Tin pumnii!

Caress

Post by Caress » Tue Nov 15, 2011 8:53 am

amiruta wrote:Azi ziua 11 de la et am factu beta.Rezultatul e....................1,20, deci lipsa sarcina.Nu stiu ce sa fac acum cu tratamentul asta de sustinere, nu mai trebuie sa il iau cred.

Amiruta draga, imi pare rau pentru rezultatul negativ!Nu cred ca rezultatul negativ in cazul asta tine de echipa de medici.

Totusi se pare SF cand citesc cum in romania inca se mai cer atentii asta pe langa costul f mare al unei proceduri Fiv....chiar nu stiu cum indraznesc sa mai ceara bani asistentele, infrimierele ca banuiesc ca si la ele trebuie cotizat....pacat, mare pacat

@};-

RaluM

Post by RaluM » Tue Nov 15, 2011 10:20 am

Imi pare rau Amiruta ... poate totusi vine cineva si cu rezultat pozitiv sa ne mai descretim si noi fruntile si sa ne bucuram.
Eu din pacate nu ma simt prea bine, ma cam doare burta de aseara, asa ca incerc sa nu cad de sus si sa nu rabufnesc de nervi.....
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34Leu heterozigot
2 IA, FIV1, FET1 nereusit, FIV 2 reusit

amiruta

Post by amiruta » Tue Nov 15, 2011 10:39 am

Din pacate la noi nu va mai exista'' data viitoare'' , acum ne lingem ranile, ne acoperim datoriile rezultate in urma procedurii(5 ani de acum inainte)si regretam alegerea facuta.Sotul meu, din prima zi cand a avut contact cu Giulestiul, a spus nu, insa eu m-am incapatanat si am ramas aici, cu toate ca, dupa cum va mai amintiti, eu eram tare tematoare, in legatura cu embriologul.Am intrat acum pe un alt site, unde am vazut zeci de fete, insarcinate, fiv facut cu ALBU. Poate la noi nu a fost sa fie, dar de ce nici celelalte nu au avut succes?
Sunt tare mahnita, dezamagita, si nu stiu, parca intr-un fel SUPARATA pe medic, deoarece nu a discutat deloc cu noi. Cred ca dupa un esec, fiecare medic trebuie sa evalueze rezultatele obtinute, si sa comunice in vreun fel cu pacientii, care si asa si-au pierdut ultima speranta!!!

RaluM

Post by RaluM » Tue Nov 15, 2011 11:04 am

Amiruta, eu am facut cu Albu, si nu am reusit la fiv si cred ca nici acum la fet, dar nu dau vina pe el sau clinica. Culmea, eu nici nu prea am probleme, dar sa stii ca fiecare dr. are si reusite si nereusite. Da, de obicei sunt cazuri mai simple care reusesc chiar din prima (foarte multe fete anul acesta la albu) si cazuri mai complicate sau poate simple la prima vedere care au mult de furca - iarasi destule cazuri. Eu cred ca conteaza f mult si norocul fiecarui cuplu, si apoi laboratorul si doctorul.
Dar daca nu ai facut hiperstimulare, ai avut un numar rezonabil de ovocite/embrioni pt hormonale si conditia voastra, s-a facut transferul fara sa te raneasca cumva cu cateterul acela la introducere, ai primit tratament adecvat de sustinere, mai departe intervine norocul sau Dumnezeu, cum vrei sa spui...
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34Leu heterozigot
2 IA, FIV1, FET1 nereusit, FIV 2 reusit

moni77

Post by moni77 » Tue Nov 15, 2011 12:11 pm

Amiruta, imi pare rau. Stiu prin ce treci si te inteleg, pentru ca si eu am avut un beta negativ in septembrie.

Fetelor, vine totusi cineva cu beta MAAAAAAAAAAAAAARE? Musai!

mirebo

Post by mirebo » Tue Nov 15, 2011 12:38 pm

amiruta wrote:Din pacate la noi nu va mai exista'' data viitoare'' , acum ne lingem ranile, ne acoperim datoriile rezultate in urma procedurii(5 ani de acum inainte)si regretam alegerea facuta.Sotul meu, din prima zi cand a avut contact cu Giulestiul, a spus nu, insa eu m-am incapatanat si am ramas aici, cu toate ca, dupa cum va mai amintiti, eu eram tare tematoare, in legatura cu embriologul.Am intrat acum pe un alt site, unde am vazut zeci de fete, insarcinate, fiv facut cu ALBU. Poate la noi nu a fost sa fie, dar de ce nici celelalte nu au avut succes?
Sunt tare mahnita, dezamagita, si nu stiu, parca intr-un fel SUPARATA pe medic, deoarece nu a discutat deloc cu noi. Cred ca dupa un esec, fiecare medic trebuie sa evalueze rezultatele obtinute, si sa comunice in vreun fel cu pacientii, care si asa si-au pierdut ultima speranta!!!
Amiruta,
Imi pare sincer rau ca nu ai reusit.Te inteleg perfect cand spui ca esti dezamagita si mahnita.Din pacate Giulestiul nu este un loc in care sa gasesti intelegere si compasiune din partea medicilor "bine cotati" in ciuda faptului ca ai platit pentru asta.Latura umana lasa mult de dorit. Sunt la fel de dezamagita ca am pierdut 4 ani pe holurile lor dar amandoua am facut asta din cauza banilor. NU dezarma, poate cu timpul o sa gasesti atat resurse financiare cat si fizice pentru o noua incercare IN ALTA PARTE .
Iti doresc NOROC.
Eu-30 ani,Sotul - 35 , incercam din 2007
Diagnostic :
Infertilitate primara - endometrioza ovariana bilaterala
- hiperprolactinemie tinuta sub control cu bromcriptin
2008-2011 investigatii : hsg ,histeroscopie,laparoscopie , 6 IA -fara succes
Dosar aprobat Giulesti- dr Andreea Veliscu
27.11.2011-inceput protocol scurt - gonal 150 iui,orgalutran,ovitrelle
08.12.2011 punctie -13 foliculi din care au rezultat 7 ovocite
09.12.2011 - 3 ovocite fertilizate
11.12.2011 - embriotransfer
22.12.2011 - beta = 0,1

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue Nov 15, 2011 12:47 pm

Inregistrarea video a primirii premiului la Gala Participarii Publice:

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

Bubu

Post by Bubu » Tue Nov 15, 2011 2:06 pm

Felicitari SOSI!
Am primit telefon...nu toate ovocitele au fost mature. Au rezultat in final 6 embrioni de calitate, dupa spusele domnului prof. Sa dea Domnul sa se dezvolte frumos si sa le placa la caldurica la mami. Revin maine cu vesti.
32 ani, sotul 33 ani, infertilitate masculina, incercam sa avem un copil din 2005, dupa numeroase vizite la diversi medici si tratamente variate. Am avut norocul sa dam peste echipa de medici de la clinica Omini, unde am facut 2 IA in 2011, din pacate nereusite.

Bubu

Post by Bubu » Tue Nov 15, 2011 2:07 pm

Geany, ce faci...cum te simti?

Post Reply